iso_3166-2 - en to wa translation catalogue (44 entries)

note: Name for BE-VBR
en: Vlaams-Brabant
wa: Braibant flamind

note: Name for BE-VOV
en: Oost-Vlaanderen
wa: Flande Levantrece

note: Name for BE-VWV
en: West-Vlaanderen
wa: Flande Coûtchantrece

note: Name for BE-WHT
en: Hainaut
wa: Hinnot

note: Name for BE-WNA
en: Namur
wa: Nameur

note: Name for CU-03
en: La Habana
wa: Li Havane

note: Name for DE-BB
en: Brandenburg
wa: Brandenbourg

note: Name for DE-BY
en: Bayern
wa: Bavire

note: Name for DE-HB
en: Bremen
wa: Brême

note: Name for DE-HE
en: Hessen
wa: Hesse

note: Name for DE-HH
en: Hamburg
wa: Hambourg

note: Name for DE-NI
en: Niedersachsen
wa: Basse Sacse

note: Name for DE-NW
en: Nordrhein-Westfalen
wa: Renaneye-Wesfaleye

note: Name for DE-RP
en: Rheinland-Pfalz
wa: Renaneye-Palatinat

note: Name for DE-SN
en: Sachsen
wa: Sacse

note: Name for ES-AS
en: Asturias, Principado de
wa: Astureyes, Principat d'

note: Name for ES-CN
en: Canarias
wa: Canareyes

note: Name for ES-O
en: Asturias
wa: Astureyes

note: Name for ES-SA
en: Salamanca
wa: Salamanke

note: Name for FR-16
en: Charente
wa: Xharinte

note: Name for FR-17
en: Charente-Maritime
wa: Xharinte-Maritime

note: Name for FR-971
en: Guadeloupe
wa: Gwadeloupe

note: Name for FR-976
en: Mayotte
wa: Mayote

note: Name for GB-LND
en: London, City of
wa: Londe

note: Name for GT-01
en: Guatemala
wa: Gwatemala

note: Name for IT-RM
en: Roma
wa: Rome

note: Name for MA-ESI
en: Essaouira
wa: Essawira

note: Name for NG-NI
en: Niger
wa: Nidjer

note: Name for NL-AW
en: Aruba
wa: Arouba

note: Name for NL-ZE
en: Zeeland
wa: Zelande

note: Name for RU-MOW
en: Moskva
wa: Moscou

note: Name for US-GA
en: Georgia
wa: Djeyordjeye

note: Name for US-GU
en: Guam
wa: Gwam

note: Name for US-MP
en: Northern Mariana Islands
wa: Iyes Marianes bijhreces

note: Name for US-NC
en: North Carolina
wa: Caroline bijhrece

note: Name for US-ND
en: North Dakota
wa: Dakota bijhrece

note: Name for US-NM
en: New Mexico
wa: Noû Mecsike

note: Name for US-NY
en: New York
wa: Noû York

note: Name for US-PA
en: Pennsylvania
wa: Pensilvaneye

note: Name for US-PR
en: Puerto Rico
wa: Porto Rico

note: Name for US-SC
en: South Carolina
wa: Caroline nonnrece

note: Name for US-SD
en: South Dakota
wa: Dakota nonnrece

note: Name for US-UM
en: United States Minor Outlying Islands
wa: Iyes mineures des Estats Unis

note: Name for US-WI
en: Wisconsin
wa: Wisconsene
