iso_3166-2 - en to uk translation catalogue (4892 entries)

note: Name for AD-02
en: Canillo
uk: Канільо

note: Name for AD-03
en: Encamp
uk: Енкамп

note: Name for AD-04
en: La Massana
uk: Ла-Масана

note: Name for AD-05
en: Ordino
uk: Ордіно

note: Name for AD-06
en: Sant Julià de Lòria
uk: Сант-Жулія-де-Лорія

note: Name for AD-07
en: Andorra la Vella
uk: Андорра-ла-Велья

note: Name for AD-08
en: Escaldes-Engordany
uk: Ескальдес-Енгордань

note: Name for AE-AJ
en: ‘Ajmān
uk: Аджман

note: Name for AE-AZ
en: Abū Z̧aby
uk: Абу-Дабі

note: Name for AE-DU
en: Dubayy
uk: Дубаї

note: Name for AE-FU
en: Al Fujayrah
uk: Фуджейра

note: Name for AE-RK
en: Ra’s al Khaymah
uk: Рас ель-Хайма

note: Name for AE-SH
en: Ash Shāriqah
uk: Шарджа

note: Name for AE-UQ
en: Umm al Qaywayn
uk: Умм ель-Кувейн

note: Name for AF-BAL
en: Balkh
uk: Балх

note: Name for AF-BAM
en: Bāmyān
uk: Баміан

note: Name for AF-BDG
en: Bādghīs
uk: Бадгіз

note: Name for AF-BDS
en: Badakhshān
uk: Бадахшан

note: Name for AF-BGL
en: Baghlān
uk: Баглан

note: Name for AF-DAY
en: Dāykundī
uk: Дайкунді

note: Name for AF-FRA
en: Farāh
uk: Фарах

note: Name for AF-FYB
en: Fāryāb
uk: Фарьяб

note: Name for AF-GHA
en: Ghaznī
uk: Газні

note: Name for AF-GHO
en: Ghōr
uk: Гор

note: Name for AF-HEL
en: Helmand
uk: Гільменд

note: Name for AF-HER
en: Herāt
uk: Герат

note: Name for AF-JOW
en: Jowzjān
uk: Джаузджан

note: Name for AF-KAB
en: Kābul
uk: Кабул

note: Name for AF-KAN
en: Kandahār
uk: Кандагар

note: Name for AF-KAP
en: Kāpīsā
uk: Капіса

note: Name for AF-KDZ
en: Kunduz
uk: Кундуз

note: Name for AF-KHO
en: Khōst
uk: Хост

note: Name for AF-KNR
en: Kunaṟ
uk: Кунар

note: Name for AF-LAG
en: Laghmān
uk: Лагман

note: Name for AF-LOG
en: Lōgar
uk: Логар

note: Name for AF-NAN
en: Nangarhār
uk: Нангархар

note: Name for AF-NIM
en: Nīmrōz
uk: Німроз

note: Name for AF-NUR
en: Nūristān
uk: Нурістан

note: Name for AF-PAN
en: Panjshayr
uk: Панджшер

note: Name for AF-PAR
en: Parwān
uk: Парван

note: Name for AF-PIA
en: Paktiyā
uk: Пактія

note: Name for AF-PKA
en: Paktīkā
uk: Пактіка

note: Name for AF-SAM
en: Samangān
uk: Саманган

note: Name for AF-SAR
en: Sar-e Pul
uk: Сарі-Пуль

note: Name for AF-TAK
en: Takhār
uk: Тахар

note: Name for AF-URU
en: Uruzgān
uk: Урузган

note: Name for AF-WAR
en: Wardak
uk: Вардак

note: Name for AF-ZAB
en: Zābul
uk: Забуль

note: Name for AG-03, Name for BB-03, Name for DM-04, Name for GD-03, Name for VC-04
en: Saint George
uk: Сент-Джордж

note: Name for AG-04, Name for BB-05, Name for DM-05, Name for GD-04, Name for MT-49
en: Saint John
uk: Сент-Джон

note: Name for AG-05, Name for JM-05
en: Saint Mary
uk: Санта-Марія

note: Name for AG-06, Name for DM-10
en: Saint Paul
uk: Сент-Пол

note: Name for AG-07, Name for BB-09, Name for DM-11
en: Saint Peter
uk: Сент-Пітер

note: Name for AG-08, Name for BB-10
en: Saint Philip
uk: Сент-Філіп

note: Name for AG-10
en: Barbuda
uk: Барбуда

note: Name for AG-11
en: Redonda
uk: Редонда

note: Name for AL-01
en: Berat
uk: Берат

note: Name for AL-02
en: Durrës
uk: Дуррес

note: Name for AL-03
en: Elbasan
uk: Ельбасан

note: Name for AL-04
en: Fier
uk: Фієрі

note: Name for AL-05
en: Gjirokastër
uk: Ґірокастра

note: Name for AL-06
en: Korçë
uk: Корча

note: Name for AL-07
en: Kukës
uk: Кукес

note: Name for AL-08
en: Lezhë
uk: Лежа

note: Name for AL-09
en: Dibër
uk: Дібра

note: Name for AL-10
en: Shkodër
uk: Шкодер

note: Name for AL-11
en: Tiranë
uk: Тірана

note: Name for AL-12
en: Vlorë
uk: Вльора

note: Name for AM-AG
en: Aragac̣otn
uk: Араґацотн

note: Name for AM-AR
en: Ararat
uk: Арарат

note: Name for AM-AV
en: Armavir
uk: Армавір

note: Name for AM-ER
en: Erevan
uk: Єреван

note: Name for AM-GR
en: Geġark'unik'
uk: Ґегаркунік

note: Name for AM-KT
en: Kotayk'
uk: Котайк

note: Name for AM-LO
en: Loṙi
uk: Лорі

note: Name for AM-SH
en: Širak
uk: Ширак

note: Name for AM-SU
en: Syunik'
uk: Сюнік

note: Name for AM-TV
en: Tavuš
uk: Тавуш

note: Name for AM-VD
en: Vayoć Jor
uk: Вайоц Дзор

note: Name for AO-BGO
en: Bengo
uk: Бенго

note: Name for AO-BGU
en: Benguela
uk: Бенгела

note: Name for AO-BIE
en: Bié
uk: Біє

note: Name for AO-CAB
en: Cabinda
uk: Кабінда

note: Name for AO-CCU
en: Cuando Cubango
uk: Квандо-Кубанго

note: Name for AO-CNN
en: Cunene
uk: Кунене

note: Name for AO-CNO
en: Cuanza-Norte
uk: Північна Кванза

note: Name for AO-CUS
en: Cuanza-Sul
uk: Південна Кванза

note: Name for AO-HUA
en: Huambo
uk: Уамбо

note: Name for AO-HUI
en: Huíla
uk: Уїла

note: Name for AO-LNO
en: Lunda-Norte
uk: Північна Луанда

note: Name for AO-LSU
en: Lunda-Sul
uk: Південна Луанда

note: Name for AO-LUA
en: Luanda
uk: Луанда

note: Name for AO-MAL
en: Malange
uk: Маланге

note: Name for AO-MOX
en: Moxico
uk: Мошико

note: Name for AO-NAM
en: Namibe
uk: Наміб

note: Name for AO-UIG
en: Uíge
uk: Уїже

note: Name for AO-ZAI
en: Zaire
uk: Заїр

note: Name for AR-A
en: Salta
uk: Сальта

note: Name for AR-B
en: Buenos Aires
uk: Буенос-Айрес

note: Name for AR-C
en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
uk: Автономне місто Буенос-Айрес

note: Name for AR-D
en: San Luis
uk: Сан-Луїс

note: Name for AR-E
en: Entre Ríos
uk: Ентре-Ріос

note: Name for AR-F, Name for ES-LO, Name for ES-RI
en: La Rioja
uk: Ріоха

note: Name for AR-G
en: Santiago del Estero
uk: Сантьяго-дель-Естеро

note: Name for AR-H
en: Chaco
uk: Чако

note: Name for AR-J, Name for DO-22
en: San Juan
uk: Сан-Хуан

note: Name for AR-K
en: Catamarca
uk: Катамарка

note: Name for AR-L
en: La Pampa
uk: Ла-Пампа

note: Name for AR-M
en: Mendoza
uk: Мендоза

note: Name for AR-N, Name for PY-8
en: Misiones
uk: Місьйонес

note: Name for AR-P
en: Formosa
uk: Формоса

note: Name for AR-Q
en: Neuquén
uk: Неукен

note: Name for AR-R, Name for UY-RN
en: Río Negro
uk: Ріо-Негро

note: Name for AR-S
en: Santa Fe
uk: Санта-Фе

note: Name for AR-T
en: Tucumán
uk: Тукуман

note: Name for AR-U
en: Chubut
uk: Чубут

note: Name for AR-V
en: Tierra del Fuego
uk: Вогненна Земля

note: Name for AR-W
en: Corrientes
uk: Коррієнтес

note: Name for AR-X, Name for CO-COR, Name for ES-CO
en: Córdoba
uk: Кордоба

note: Name for AR-Y
en: Jujuy
uk: Жужуй

note: Name for AR-Z, Name for BO-S, Name for CV-CR
en: Santa Cruz
uk: Санта-Круз

note: Name for AT-1
en: Burgenland
uk: Бургенленд

note: Name for AT-2
en: Kärnten
uk: Карінтія

note: Name for AT-3
en: Niederösterreich
uk: Нижня Австрія

note: Name for AT-4
en: Oberösterreich
uk: Верхня Австрія

note: Name for AT-5
en: Salzburg
uk: Зальцбург

note: Name for AT-6
en: Steiermark
uk: Штирія

note: Name for AT-7
en: Tirol
uk: Тіроль

note: Name for AT-8
en: Vorarlberg
uk: Форарльберг

note: Name for AT-9
en: Wien
uk: Відень

note: Name for AU-ACT
en: Australian Capital Territory
uk: Австралійська столична територія

note: Name for AU-NSW
en: New South Wales
uk: Новий Південний Уельс

note: Name for AU-NT
en: Northern Territory
uk: Північна Територія

note: Name for AU-QLD
en: Queensland
uk: Квінсленд

note: Name for AU-SA
en: South Australia
uk: Південна Австралія

note: Name for AU-TAS
en: Tasmania
uk: Тасманія

note: Name for AU-VIC
en: Victoria
uk: Вікторія

note: Name for AU-WA
en: Western Australia
uk: Західна Австралія

note: Name for AZ-ABS
en: Abşeron
uk: Абшеронський район

note: Name for AZ-AGA
en: Ağstafa
uk: Акстафінський район

note: Name for AZ-AGC
en: Ağcabədi
uk: Агжабедінський район

note: Name for AZ-AGM
en: Ağdam
uk: Агдамський район

note: Name for AZ-AGS
en: Ağdaş
uk: Агдашський район

note: Name for AZ-AGU
en: Ağsu
uk: Ахсуйський район

note: Name for AZ-AST
en: Astara
uk: Астарінський район

note: Name for AZ-BA
en: Bakı
uk: Баку

note: Name for AZ-BAB
en: Babək
uk: Бабекський район

note: Name for AZ-BAL
en: Balakən
uk: Белоканський район

note: Name for AZ-BAR
en: Bərdə
uk: Бардінський район

note: Name for AZ-BEY
en: Beyləqan
uk: Бейлаганський район

note: Name for AZ-BIL
en: Biləsuvar
uk: Білясуварський район

note: Name for AZ-CAB
en: Cəbrayıl
uk: Джебраїльський район

note: Name for AZ-CAL
en: Cəlilabad
uk: Джалілабадський район

note: Name for AZ-CUL
en: Culfa
uk: Джульфінський район

note: Name for AZ-DAS
en: Daşkəsən
uk: Дашкесанський район

note: Name for AZ-FUZ
en: Füzuli
uk: Фізулінський район

note: Name for AZ-GA
en: Gəncə
uk: Гянджа

note: Name for AZ-GAD
en: Gədəbəy
uk: Кедабекський район

note: Name for AZ-GOR
en: Goranboy
uk: Геранбойський район

note: Name for AZ-GOY
en: Göyçay
uk: Геокчайський район

note: Name for AZ-GYG
en: Göygöl
uk: Гьойгьольський район

note: Name for AZ-HAC
en: Hacıqabul
uk: Аджігабульський район

note: Name for AZ-IMI
en: İmişli
uk: Імішлінський район

note: Name for AZ-ISM
en: İsmayıllı
uk: Ісмаїллінський район

note: Name for AZ-KAL
en: Kəlbəcər
uk: Кельбаджарський район

note: Name for AZ-KAN
en: Kǝngǝrli
uk: Кенгерлінський район

note: Name for AZ-KUR
en: Kürdəmir
uk: Кюрдамірський район

note: Name for AZ-LA, Name for AZ-LAN
en: Lənkəran
uk: Ленкоранський район

note: Name for AZ-LAC
en: Laçın
uk: Лачинський район

note: Name for AZ-LER
en: Lerik
uk: Лерікський район

note: Name for AZ-MAS
en: Masallı
uk: Масаллінський район

note: Name for AZ-MI
en: Mingəçevir
uk: Мінгечаур

note: Name for AZ-NA
en: Naftalan
uk: Нафталан

note: Name for AZ-NEF
en: Neftçala
uk: Нефтечалінський район

note: Name for AZ-NV, Name for AZ-NX
en: Naxçıvan
uk: Нахічевань

note: Name for AZ-OGU
en: Oğuz
uk: Огузький район

note: Name for AZ-ORD
en: Ordubad
uk: Ордубадський район

note: Name for AZ-QAB
en: Qəbələ
uk: Габалінський район

note: Name for AZ-QAX
en: Qax
uk: Кахський район

note: Name for AZ-QAZ
en: Qazax
uk: Казахський район

note: Name for AZ-QBA
en: Quba
uk: Губінський район

note: Name for AZ-QBI
en: Qubadlı
uk: Кубатлінський район

note: Name for AZ-QOB
en: Qobustan
uk: Гобустанський район

note: Name for AZ-QUS
en: Qusar
uk: Гусарський район

note: Name for AZ-SA, Name for AZ-SAK
en: Şəki
uk: Шекінський район

note: Name for AZ-SAB
en: Sabirabad
uk: Сабірабадський район

note: Name for AZ-SAD
en: Sədərək
uk: Садаракський район

note: Name for AZ-SAH
en: Şahbuz
uk: Шахбузький район

note: Name for AZ-SAL
en: Salyan
uk: Сальянський район

note: Name for AZ-SAR
en: Şərur
uk: Шарурський район

note: Name for AZ-SAT
en: Saatlı
uk: Саатлінський район

note: Name for AZ-SBN
en: Şabran
uk: Шабранський район

note: Name for AZ-SIY
en: Siyəzən
uk: Сіазанський район

note: Name for AZ-SKR
en: Şəmkir
uk: Шамкірський район

note: Name for AZ-SM
en: Sumqayıt
uk: Сумгаїт

note: Name for AZ-SMI
en: Şamaxı
uk: Шемахінський район

note: Name for AZ-SMX
en: Samux
uk: Самухський район

note: Name for AZ-SR
en: Şirvan
uk: Ширван

note: Name for AZ-SUS
en: Şuşa
uk: Шушинський район

note: Name for AZ-TAR
en: Tərtər
uk: Тертерський район

note: Name for AZ-TOV
en: Tovuz
uk: Товузький район

note: Name for AZ-UCA
en: Ucar
uk: Уджарський район

note: Name for AZ-XA
en: Xankəndi
uk: Ханкенді

note: Name for AZ-XAC
en: Xaçmaz
uk: Хачмаський район

note: Name for AZ-XCI
en: Xocalı
uk: Ходжалінський район

note: Name for AZ-XIZ
en: Xızı
uk: Хизинський район

note: Name for AZ-XVD
en: Xocavənd
uk: Ходжавендський район

note: Name for AZ-YAR
en: Yardımlı
uk: Ярдимлінський район

note: Name for AZ-YE, Name for AZ-YEV
en: Yevlax
uk: Євлахський район

note: Name for AZ-ZAN
en: Zəngilan
uk: Зангеланський район

note: Name for AZ-ZAQ
en: Zaqatala
uk: Загатальський район

note: Name for AZ-ZAR
en: Zərdab
uk: Зардобський район

note: Name for BA-BIH
en: Federacija Bosne i Hercegovine
uk: Федерація Боснія і Герцеговина

note: Name for BA-BRC
en: Brčko distrikt
uk: Округ Брчко

note: Name for BA-SRP
en: Republika Srpska
uk: Республіка Сербська

note: Name for BB-01
en: Christ Church
uk: Крайст-Черч

note: Name for BB-02, Name for DM-02, Name for GD-01, Name for JM-02, Name for VC-02
en: Saint Andrew
uk: Сент-Ендрю

note: Name for BB-04, Name for JM-08
en: Saint James
uk: Сент-Джеймс

note: Name for BB-06, Name for DM-06
en: Saint Joseph
uk: Сент-Джозеф

note: Name for BB-07
en: Saint Lucy
uk: Сент-Люсі

note: Name for BB-08
en: Saint Michael
uk: Сент-Майкл

note: Name for BB-11, Name for JM-03
en: Saint Thomas
uk: Сент-Томас

note: Name for BD-01
en: Bandarban
uk: Бандарбан

note: Name for BD-02
en: Barguna
uk: Баргуна

note: Name for BD-03
en: Bogura
uk: Богура

note: Name for BD-04
en: Brahmanbaria
uk: Брахманбарія

note: Name for BD-05
en: Bagerhat
uk: Багерхат

note: Name for BD-06, Name for BD-A
en: Barishal
uk: Барісал

note: Name for BD-07
en: Bhola
uk: Бхола

note: Name for BD-08
en: Cumilla
uk: Кумілла

note: Name for BD-09
en: Chandpur
uk: Чандпур

note: Name for BD-10, Name for BD-B
en: Chattogram
uk: Чхаттограм

note: Name for BD-11
en: Cox's Bazar
uk: Кокс-Базар

note: Name for BD-12
en: Chuadanga
uk: Чуаданга

note: Name for BD-13, Name for BD-C
en: Dhaka
uk: Дака

note: Name for BD-14
en: Dinajpur
uk: Дінаджпур

note: Name for BD-15
en: Faridpur
uk: Фарідпур

note: Name for BD-16
en: Feni
uk: Фені

note: Name for BD-17
en: Gopalganj
uk: Гопалгандж

note: Name for BD-18
en: Gazipur
uk: Газіпур

note: Name for BD-19
en: Gaibandha
uk: Гайбандха

note: Name for BD-20
en: Habiganj
uk: Хабігандж

note: Name for BD-21
en: Jamalpur
uk: Джамалпур

note: Name for BD-22
en: Jashore
uk: Джашор

note: Name for BD-23
en: Jhenaidah
uk: Джхенайда

note: Name for BD-24
en: Joypurhat
uk: Джойпурхат

note: Name for BD-25
en: Jhalakathi
uk: Джалокаті

note: Name for BD-26
en: Kishoreganj
uk: Кішоргандж

note: Name for BD-27, Name for BD-D
en: Khulna
uk: Кхулна

note: Name for BD-28
en: Kurigram
uk: Куріграм

note: Name for BD-29
en: Khagrachhari
uk: Кхаграчхарі

note: Name for BD-30
en: Kushtia
uk: Куштія

note: Name for BD-31
en: Lakshmipur
uk: Лакшміпур

note: Name for BD-32
en: Lalmonirhat
uk: Лалмонірхат

note: Name for BD-33
en: Manikganj
uk: Манікгандж

note: Name for BD-34, Name for BD-H
en: Mymensingh
uk: Мименсінгх

note: Name for BD-35
en: Munshiganj
uk: Муршігандж

note: Name for BD-36
en: Madaripur
uk: Мадаріпур

note: Name for BD-37
en: Magura
uk: Магура

note: Name for BD-38
en: Moulvibazar
uk: Моулвібазар

note: Name for BD-39
en: Meherpur
uk: Мехерпур

note: Name for BD-40
en: Narayanganj
uk: Нараянгандж

note: Name for BD-41
en: Netrakona
uk: Нетракона

note: Name for BD-42
en: Narsingdi
uk: Нарсінгді

note: Name for BD-43
en: Narail
uk: Нараїл

note: Name for BD-44
en: Natore
uk: Наторе

note: Name for BD-45
en: Chapai Nawabganj
uk: Чапай Навабгандж

note: Name for BD-46
en: Nilphamari
uk: Нілпхамарі

note: Name for BD-47
en: Noakhali
uk: Ноакхалі

note: Name for BD-48
en: Naogaon
uk: Наогаон

note: Name for BD-49
en: Pabna
uk: Пабна

note: Name for BD-50
en: Pirojpur
uk: Піроджпур

note: Name for BD-51
en: Patuakhali
uk: Патуакхалі

note: Name for BD-52
en: Panchagarh
uk: Панчагарх

note: Name for BD-53
en: Rajbari
uk: Раджабарі

note: Name for BD-54, Name for BD-E
en: Rajshahi
uk: Раджшахі

note: Name for BD-55, Name for BD-F
en: Rangpur
uk: Рангпур

note: Name for BD-56
en: Rangamati
uk: Рангаматі

note: Name for BD-57
en: Sherpur
uk: Шерпур

note: Name for BD-58
en: Satkhira
uk: Саткхіра

note: Name for BD-59
en: Sirajganj
uk: Сіраджгандж

note: Name for BD-60, Name for BD-G
en: Sylhet
uk: Силхет

note: Name for BD-61
en: Sunamganj
uk: Сунамгандж

note: Name for BD-62
en: Shariatpur
uk: Шаріатпур

note: Name for BD-63
en: Tangail
uk: Танга

note: Name for BD-64
en: Thakurgaon
uk: Тхакургаон

note: Name for BE-BRU
en: Bruxelles-Capitale, Région de
uk: Брюссельський столичний регіон

note: Name for BE-VAN
en: Antwerpen
uk: Антверпен

note: Name for BE-VBR
en: Vlaams-Brabant
uk: Фламандський Брабант

note: Name for BE-VLG
en: Vlaams Gewest
uk: Фламандський регіон

note: Name for BE-VLI, Name for NL-LI
en: Limburg
uk: Лімбург

note: Name for BE-VOV
en: Oost-Vlaanderen
uk: Східна Фландрія

note: Name for BE-VWV
en: West-Vlaanderen
uk: Західна Фландрія

note: Name for BE-WAL
en: wallonne, Région
uk: Валлонський регіон

note: Name for BE-WBR
en: Brabant wallon
uk: Валонський Брабант

note: Name for BE-WHT
en: Hainaut
uk: Гайнаут

note: Name for BE-WLG
en: Liège
uk: Льєж

note: Name for BE-WLX, Name for LU-LU
en: Luxembourg
uk: Люксембург

note: Name for BE-WNA
en: Namur
uk: Намюр

note: Name for BF-01
en: Boucle du Mouhoun
uk: Букле-де-Мухун

note: Name for BF-02
en: Cascades
uk: Каскади

note: Name for BF-03, Name for CM-CE, Name for HT-CE
en: Centre
uk: Центральний департамент

note: Name for BF-04
en: Centre-Est
uk: Центрально-східний департамент

note: Name for BF-05
en: Centre-Nord
uk: Центрально-північний департамент

note: Name for BF-06
en: Centre-Ouest
uk: Центрально-західний департамент

note: Name for BF-07
en: Centre-Sud
uk: Центрально-південний департамент

note: Name for BF-08
en: Est
uk: Ест

note: Name for BF-09
en: Hauts-Bassins
uk: Верхній Басейн

note: Name for BF-10, Name for FR-59, Name for HT-ND
en: Nord
uk: Нор

note: Name for BF-11
en: Plateau-Central
uk: Центральне Плато

note: Name for BF-12
en: Sahel
uk: Сахель

note: Name for BF-13
en: Sud-Ouest
uk: Південно-західний департамент

note: Name for BF-BAL
en: Balé
uk: Бале

note: Name for BF-BAM
en: Bam
uk: Бам

note: Name for BF-BAN
en: Banwa
uk: Банва

note: Name for BF-BAZ
en: Bazèga
uk: Базега

note: Name for BF-BGR
en: Bougouriba
uk: Бугуріба

note: Name for BF-BLG
en: Boulgou
uk: Булгу

note: Name for BF-BLK
en: Boulkiemdé
uk: Булкіємде

note: Name for BF-COM, Name for CI-CM
en: Comoé
uk: Комое

note: Name for BF-GAN
en: Ganzourgou
uk: Ганзургу

note: Name for BF-GNA
en: Gnagna
uk: Няня

note: Name for BF-GOU
en: Gourma
uk: Ґурма

note: Name for BF-HOU
en: Houet
uk: Уе

note: Name for BF-IOB
en: Ioba
uk: Йоба

note: Name for BF-KAD
en: Kadiogo
uk: Кадіого

note: Name for BF-KEN
en: Kénédougou
uk: Кенедугу

note: Name for BF-KMD
en: Komondjari
uk: Комонджарі

note: Name for BF-KMP
en: Kompienga
uk: Компієнга

note: Name for BF-KOP
en: Koulpélogo
uk: Кулпелого

note: Name for BF-KOS
en: Kossi
uk: Коссі

note: Name for BF-KOT
en: Kouritenga
uk: Курітенга

note: Name for BF-KOW
en: Kourwéogo
uk: Курвеого

note: Name for BF-LER
en: Léraba
uk: Лераба

note: Name for BF-LOR
en: Loroum
uk: Лорум

note: Name for BF-MOU
en: Mouhoun
uk: Мухун

note: Name for BF-NAM
en: Namentenga
uk: Наментенга

note: Name for BF-NAO
en: Nahouri
uk: Нахурі

note: Name for BF-NAY
en: Nayala
uk: Наяла

note: Name for BF-NOU
en: Noumbiel
uk: Нумбієл

note: Name for BF-OUB
en: Oubritenga
uk: Убрітенга

note: Name for BF-OUD
en: Oudalan
uk: Удалан

note: Name for BF-PAS
en: Passoré
uk: Пассоре

note: Name for BF-PON
en: Poni
uk: Поні

note: Name for BF-SEN
en: Séno
uk: Сено

note: Name for BF-SIS
en: Sissili
uk: Сіссілі

note: Name for BF-SMT
en: Sanmatenga
uk: Санматенга

note: Name for BF-SNG
en: Sanguié
uk: Сангіє

note: Name for BF-SOM
en: Soum
uk: Сум

note: Name for BF-SOR
en: Sourou
uk: Суру

note: Name for BF-TAP
en: Tapoa
uk: Тапоа

note: Name for BF-TUI
en: Tuy
uk: Тюї

note: Name for BF-YAG
en: Yagha
uk: Яга

note: Name for BF-YAT
en: Yatenga
uk: Ятенга

note: Name for BF-ZIR
en: Ziro
uk: Зіро

note: Name for BF-ZON
en: Zondoma
uk: Зондома

note: Name for BF-ZOU
en: Zoundwéogo
uk: Зундвеого

note: Name for BG-01
en: Blagoevgrad
uk: Благоєвградська область

note: Name for BG-02
en: Burgas
uk: Бургаська область

note: Name for BG-03
en: Varna
uk: Варненська область

note: Name for BG-04
en: Veliko Tarnovo
uk: Веліко-Тарновська область

note: Name for BG-05
en: Vidin
uk: Відінська область

note: Name for BG-06
en: Vratsa
uk: Врачанська область

note: Name for BG-07
en: Gabrovo
uk: Габровська область

note: Name for BG-08
en: Dobrich
uk: Добричська область

note: Name for BG-09
en: Kardzhali
uk: Карджалійська область

note: Name for BG-10
en: Kyustendil
uk: Кюстендільська область

note: Name for BG-11
en: Lovech
uk: Ловечська область

note: Name for BG-12, Name for US-MT
en: Montana
uk: Монтана

note: Name for BG-13
en: Pazardzhik
uk: Пазарджикська область

note: Name for BG-14
en: Pernik
uk: Пернікська область

note: Name for BG-15
en: Pleven
uk: Плевенська область

note: Name for BG-16
en: Plovdiv
uk: Пловдівська область

note: Name for BG-17
en: Razgrad
uk: Разградська область

note: Name for BG-18
en: Ruse
uk: Русенська область

note: Name for BG-19
en: Silistra
uk: Силістрійська область

note: Name for BG-20
en: Sliven
uk: Слівенська область

note: Name for BG-21
en: Smolyan
uk: Смолянська область

note: Name for BG-22
en: Sofia (stolitsa)
uk: Софія (столиця)

note: Name for BG-23
en: Sofia
uk: Софія

note: Name for BG-24
en: Stara Zagora
uk: Старозагорська область

note: Name for BG-25
en: Targovishte
uk: Тарговіштська область

note: Name for BG-26
en: Haskovo
uk: Хасковська область

note: Name for BG-27
en: Shumen
uk: Шуменська область

note: Name for BG-28
en: Yambol
uk: Ямболська область

note: Name for BH-13, Name for KW-KU
en: Al ‘Āşimah
uk: Ель-Кувейт

note: Name for BH-14
en: Al Janūbīyah
uk: Північне губернаторство

note: Name for BH-15
en: Al Muḩarraq
uk: Губернаторство Мухаррак

note: Name for BH-17
en: Ash Shamālīyah
uk: Північне губернаторство

note: Name for BI-BB
en: Bubanza
uk: Бубанза

note: Name for BI-BL
en: Bujumbura Rural
uk: Передмістя Бужумбури

note: Name for BI-BM
en: Bujumbura Mairie
uk: Мерія Бужумбури

note: Name for BI-BR
en: Bururi
uk: Бурурі

note: Name for BI-CA
en: Cankuzo
uk: Канкузо

note: Name for BI-CI
en: Cibitoke
uk: Кібітоке

note: Name for BI-GI
en: Gitega
uk: Гітега

note: Name for BI-KI
en: Kirundo
uk: Кірундо

note: Name for BI-KR
en: Karuzi
uk: Карузі

note: Name for BI-KY
en: Kayanza
uk: Каянза

note: Name for BI-MA
en: Makamba
uk: Макамба

note: Name for BI-MU
en: Muramvya
uk: Мурамвія

note: Name for BI-MW
en: Mwaro
uk: Мваро

note: Name for BI-MY
en: Muyinga
uk: Муїнга

note: Name for BI-NG
en: Ngozi
uk: Нгозі

note: Name for BI-RM
en: Rumonge
uk: Румонге

note: Name for BI-RT
en: Rutana
uk: Рутана

note: Name for BI-RY
en: Ruyigi
uk: Руїгі

note: Name for BJ-AK
en: Atacora
uk: Атакора

note: Name for BJ-AL
en: Alibori
uk: Аліборі

note: Name for BJ-AQ
en: Atlantique
uk: Атлантичний департамент

note: Name for BJ-BO
en: Borgou
uk: Боргу

note: Name for BJ-CO
en: Collines
uk: Коллінз

note: Name for BJ-DO
en: Donga
uk: Донга

note: Name for BJ-KO
en: Couffo
uk: Куффо

note: Name for BJ-LI, Name for CM-LT, Name for GQ-LI
en: Littoral
uk: Прибережна провінція

note: Name for BJ-MO
en: Mono
uk: Моно

note: Name for BJ-OU
en: Ouémé
uk: Уеме

note: Name for BJ-PL, Name for NG-PL
en: Plateau
uk: Плато

note: Name for BJ-ZO
en: Zou
uk: Зу

note: Name for BN-BE
en: Belait
uk: Белайт

note: Name for BN-BM
en: Brunei-Muara
uk: Бруней-Муара

note: Name for BN-TE
en: Temburong
uk: Тембуронг

note: Name for BN-TU
en: Tutong
uk: Тутонг

note: Name for BO-B
en: El Beni
uk: Бені

note: Name for BO-C
en: Cochabamba
uk: Кочабамба

note: Name for BO-H
en: Chuquisaca
uk: Чукуісака

note: Name for BO-L, Name for HN-LP, Name for SV-PA
en: La Paz
uk: Ла-Пас

note: Name for BO-N
en: Pando
uk: Пандо

note: Name for BO-O
en: Oruro
uk: Оруро

note: Name for BO-P
en: Potosí
uk: Потосі

note: Name for BO-T
en: Tarija
uk: Таріха

note: Name for BQ-BO, Name for NL-BQ1
en: Bonaire
uk: Бонайре

note: Name for BQ-SA, Name for NL-BQ2
en: Saba
uk: Саба

note: Name for BQ-SE, Name for NL-BQ3
en: Sint Eustatius
uk: Сінт-Естатіус

note: Name for BR-AC
en: Acre
uk: Акрі

note: Name for BR-AL
en: Alagoas
uk: Алагоас

note: Name for BR-AM, Name for CO-AMA, Name for VE-Z
en: Amazonas
uk: Амазонас

note: Name for BR-AP
en: Amapá
uk: Амапа

note: Name for BR-BA
en: Bahia
uk: Байя

note: Name for BR-CE
en: Ceará
uk: Сеара

note: Name for BR-DF
en: Distrito Federal
uk: Федеральний округ

note: Name for BR-ES
en: Espírito Santo
uk: Еспіріту-Санту

note: Name for BR-GO
en: Goiás
uk: Гояс

note: Name for BR-MA
en: Maranhão
uk: Мараньян

note: Name for BR-MG
en: Minas Gerais
uk: Мінас-Жераїс

note: Name for BR-MS
en: Mato Grosso do Sul
uk: Мату-Гросу-ду-Сул

note: Name for BR-MT
en: Mato Grosso
uk: Мату-Гросу

note: Name for BR-PA
en: Pará
uk: Пара

note: Name for BR-PB
en: Paraíba
uk: Параїба

note: Name for BR-PE
en: Pernambuco
uk: Пернамбуко

note: Name for BR-PI
en: Piauí
uk: Піауї

note: Name for BR-PR
en: Paraná
uk: Парана

note: Name for BR-RJ
en: Rio de Janeiro
uk: Ріо-де-Жанейро

note: Name for BR-RN
en: Rio Grande do Norte
uk: Ріо-Гранде-ду-Норті

note: Name for BR-RO
en: Rondônia
uk: Рондонія

note: Name for BR-RR
en: Roraima
uk: Рораїма

note: Name for BR-RS
en: Rio Grande do Sul
uk: Ріу-Гранде-ду-Сул

note: Name for BR-SC, Name for CV-CA
en: Santa Catarina
uk: Санта-Катарина

note: Name for BR-SE
en: Sergipe
uk: Сержипі

note: Name for BR-SP
en: São Paulo
uk: Сан-Паулу

note: Name for BR-TO
en: Tocantins
uk: Токантінс

note: Name for BS-AK
en: Acklins
uk: Аклінс

note: Name for BS-BI
en: Bimini
uk: Біміні

note: Name for BS-BP
en: Black Point
uk: Блек-пойнт

note: Name for BS-BY
en: Berry Islands
uk: Острови Беррі

note: Name for BS-CE
en: Central Eleuthera
uk: Центральна Ельютера

note: Name for BS-CI
en: Cat Island
uk: Острів Кет

note: Name for BS-CK
en: Crooked Island and Long Cay
uk: Острів Крукед та Лонґ-Кей

note: Name for BS-CO
en: Central Abaco
uk: Центральне Абако

note: Name for BS-CS
en: Central Andros
uk: Центральний Андрос

note: Name for BS-EG
en: East Grand Bahama
uk: Східний Великий Багама

note: Name for BS-EX
en: Exuma
uk: Ексума

note: Name for BS-FP
en: City of Freeport
uk: Місто Фріпорт

note: Name for BS-GC
en: Grand Cay
uk: Великий Кей

note: Name for BS-HI
en: Harbour Island
uk: Острів Гарбор

note: Name for BS-HT
en: Hope Town
uk: Гоуп-таун

note: Name for BS-IN
en: Inagua
uk: Інагуа

note: Name for BS-LI
en: Long Island
uk: Лонг-Айленд

note: Name for BS-MC
en: Mangrove Cay
uk: Мангровий Кей

note: Name for BS-MG
en: Mayaguana
uk: Маягуана

note: Name for BS-MI
en: Moore's Island
uk: Острів Мура

note: Name for BS-NE
en: North Eleuthera
uk: Північна Ельютера

note: Name for BS-NO
en: North Abaco
uk: Північний Абако

note: Name for BS-NP
en: New Providence
uk: Нью-Провіденс

note: Name for BS-NS
en: North Andros
uk: Північний Андрос

note: Name for BS-RC
en: Rum Cay
uk: Ромовий Кей

note: Name for BS-RI
en: Ragged Island
uk: Реггед-Айленд

note: Name for BS-SA
en: South Andros
uk: Південний Андрос

note: Name for BS-SE
en: South Eleuthera
uk: Південна Ельютера

note: Name for BS-SO
en: South Abaco
uk: Південний Абако

note: Name for BS-SS, Name for SV-SS
en: San Salvador
uk: Сан-Сальвадор

note: Name for BS-SW
en: Spanish Wells
uk: Спаніш-Веллс

note: Name for BS-WG
en: West Grand Bahama
uk: Західний Великий Багама

note: Name for BT-11
en: Paro
uk: Паро

note: Name for BT-12
en: Chhukha
uk: Чукха

note: Name for BT-13
en: Haa
uk: Хаа

note: Name for BT-14
en: Samtse
uk: Самце

note: Name for BT-15
en: Thimphu
uk: Тхімпху

note: Name for BT-21
en: Tsirang
uk: Тсиранг

note: Name for BT-22
en: Dagana
uk: Дагана

note: Name for BT-23
en: Punakha
uk: Пунакха

note: Name for BT-24
en: Wangdue Phodrang
uk: Вангді Пходранг

note: Name for BT-31
en: Sarpang
uk: Сарпанг

note: Name for BT-32
en: Trongsa
uk: Тронгса

note: Name for BT-33
en: Bumthang
uk: Бумтанг

note: Name for BT-34
en: Zhemgang
uk: Чжемганг

note: Name for BT-41
en: Trashigang
uk: Трашиганг

note: Name for BT-42
en: Monggar
uk: Монгар

note: Name for BT-43
en: Pema Gatshel
uk: Пема-гатшел

note: Name for BT-44
en: Lhuentse
uk: Лхунце

note: Name for BT-45
en: Samdrup Jongkhar
uk: Самдруп Джонкар

note: Name for BT-GA
en: Gasa
uk: Гаса

note: Name for BT-TY
en: Trashi Yangtse
uk: Ташіянгце

note: Name for BW-CE, Name for FJ-C, Name for GH-CP, Name for PG-CPM, Name for PY-11, Name for SB-CE, Name for UG-C, Name for ZM-02
en: Central
uk: Центральний округ

note: Name for BW-CH
en: Chobe
uk: Чобе

note: Name for BW-FR
en: Francistown
uk: Френсістаун

note: Name for BW-GA
en: Gaborone
uk: Габороне

note: Name for BW-GH
en: Ghanzi
uk: Ганзі

note: Name for BW-JW
en: Jwaneng
uk: Джваненг

note: Name for BW-KG
en: Kgalagadi
uk: Кгалагаді

note: Name for BW-KL
en: Kgatleng
uk: Кгатленг

note: Name for BW-KW
en: Kweneng
uk: Квененг

note: Name for BW-LO
en: Lobatse
uk: Лобаце

note: Name for BW-NE, Name for GH-NE, Name for SG-02
en: North East
uk: Північно-Східний

note: Name for BW-NW, Name for SG-03
en: North West
uk: Північно-Західна провінція

note: Name for BW-SE, Name for SG-04
en: South East
uk: Південно-Східний

note: Name for BW-SO, Name for RW-05, Name for SL-S, Name for ZM-07
en: Southern
uk: Південний округ

note: Name for BW-SP
en: Selibe Phikwe
uk: Селебі-Фікве

note: Name for BW-ST
en: Sowa Town
uk: Сова-таун

note: Name for BY-BR
en: Bresckaja voblasć
uk: Брестська область

note: Name for BY-HM
en: Gorod Minsk
uk: Місто Мінськ

note: Name for BY-HO
en: Gomel'skaja oblast'
uk: Гомельська область

note: Name for BY-HR
en: Grodnenskaja oblast'
uk: Гродненська область

note: Name for BY-MA
en: Mahilioŭskaja voblasć
uk: Могилівська область

note: Name for BY-MI
en: Minskaja oblast'
uk: Мінська область

note: Name for BY-VI
en: Viciebskaja voblasć
uk: Вітебська область

note: Name for BZ-BZ
en: Belize
uk: Беліз

note: Name for BZ-CY
en: Cayo
uk: Кайо

note: Name for BZ-CZL
en: Corozal
uk: Коросаль

note: Name for BZ-OW
en: Orange Walk
uk: Орендж-Волк

note: Name for BZ-SC
en: Stann Creek
uk: Стен-Крік

note: Name for BZ-TOL, Name for ES-TO
en: Toledo
uk: Толедо

note: Name for CA-AB
en: Alberta
uk: Альберта

note: Name for CA-BC
en: British Columbia
uk: Британська Колумбія

note: Name for CA-MB
en: Manitoba
uk: Манітоба

note: Name for CA-NB
en: New Brunswick
uk: Нью-Брансуїк

note: Name for CA-NL
en: Newfoundland and Labrador
uk: Ньюфаунленд та Лабрадор

note: Name for CA-NS
en: Nova Scotia
uk: Нова Шотландія

note: Name for CA-NT
en: Northwest Territories
uk: Північно-Західні Території

note: Name for CA-NU
en: Nunavut
uk: Нунавут

note: Name for CA-ON
en: Ontario
uk: Онтаріо

note: Name for CA-PE
en: Prince Edward Island
uk: Острів Принца Едуарда

note: Name for CA-QC
en: Quebec
uk: Квебек

note: Name for CA-SK
en: Saskatchewan
uk: Саскачеван

note: Name for CA-YT
en: Yukon
uk: Юкон

note: Name for CD-BC
en: Kongo Central
uk: Центральне Конго

note: Name for CD-BU
en: Bas-Uélé
uk: Нижня Уеле

note: Name for CD-EQ
en: Équateur
uk: Екваторіальна

note: Name for CD-HK
en: Haut-Katanga
uk: Верхня Катанга

note: Name for CD-HL
en: Haut-Lomami
uk: Верхня Ломамі

note: Name for CD-HU
en: Haut-Uélé
uk: Верхня Уеле

note: Name for CD-IT
en: Ituri
uk: Ітурі

note: Name for CD-KC
en: Kasaï Central
uk: Центральна Касаї

note: Name for CD-KE
en: Kasaï Oriental
uk: Східна Касаї

note: Name for CD-KG
en: Kwango
uk: Кванго

note: Name for CD-KL
en: Kwilu
uk: Квілу

note: Name for CD-KN
en: Kinshasa
uk: Кіншаса

note: Name for CD-KS
en: Kasaï
uk: Касаї

note: Name for CD-LO
en: Lomami
uk: Ломамі

note: Name for CD-LU
en: Lualaba
uk: Луалаба

note: Name for CD-MA
en: Maniema
uk: Манієма

note: Name for CD-MN
en: Mai-Ndombe
uk: Маї-Ндомбе

note: Name for CD-MO
en: Mongala
uk: Монгала

note: Name for CD-NK
en: Nord-Kivu
uk: Північна Ківу

note: Name for CD-NU
en: Nord-Ubangi
uk: Північна Убангі

note: Name for CD-SA
en: Sankuru
uk: Санкуру

note: Name for CD-SK
en: Sud-Kivu
uk: Південна Ківу

note: Name for CD-SU
en: Sud-Ubangi
uk: Південна Убангі

note: Name for CD-TA
en: Tanganyika
uk: Танганьїка

note: Name for CD-TO
en: Tshopo
uk: Тшопо

note: Name for CD-TU
en: Tshuapa
uk: Тшуапа

note: Name for CF-AC
en: Ouham
uk: Уам

note: Name for CF-BB
en: Bamingui-Bangoran
uk: Бамінгуї-Бангоран

note: Name for CF-BGF
en: Bangui
uk: Бангі

note: Name for CF-BK
en: Basse-Kotto
uk: Нижнє Котто

note: Name for CF-HK
en: Haute-Kotto
uk: Верхнє Котто

note: Name for CF-HM
en: Haut-Mbomou
uk: Верхнє Мбому

note: Name for CF-HS
en: Haute-Sangha / Mambéré-Kadéï
uk: Верхня Санга/Мамбере-Кадеї

note: Name for CF-KB
en: Gribingui
uk: Грібінгі

note: Name for CF-KG
en: Kémo-Gribingui
uk: Кемо

note: Name for CF-LB
en: Lobaye
uk: Лобає

note: Name for CF-MB
en: Mbomou
uk: Мбому

note: Name for CF-MP
en: Ombella-Mpoko
uk: Омбелла-Мпоко

note: Name for CF-NM
en: Nana-Mambéré
uk: Нана-Мамбере

note: Name for CF-OP
en: Ouham-Pendé
uk: Уам-Пенде

note: Name for CF-SE, Name for CG-13
en: Sangha
uk: Санга

note: Name for CF-UK
en: Ouaka
uk: Уака

note: Name for CF-VK
en: Vakaga
uk: Вакага

note: Name for CG-11
en: Bouenza
uk: Вуенза

note: Name for CG-12
en: Pool
uk: Пул

note: Name for CG-14, Name for TG-P
en: Plateaux
uk: Плато

note: Name for CG-15
en: Cuvette-Ouest
uk: Західний Кювет

note: Name for CG-16
en: Pointe-Noire
uk: Пойнт-ла-Ру

note: Name for CG-2
en: Lékoumou
uk: Лекуму

note: Name for CG-5
en: Kouilou
uk: Куїлу

note: Name for CG-7
en: Likouala
uk: Лікоуала

note: Name for CG-8
en: Cuvette
uk: Кювет

note: Name for CG-9
en: Niari
uk: Ніарі

note: Name for CG-BZV
en: Brazzaville
uk: Браззавіль

note: Name for CH-AG
en: Aargau
uk: Ааргау

note: Name for CH-AI
en: Appenzell Innerrhoden
uk: Аппенцель-Іннерроден

note: Name for CH-AR
en: Appenzell Ausserrhoden
uk: Аппенцель-Ауссерроден

note: Name for CH-BE
en: Berne
uk: Берн

note: Name for CH-BL
en: Basel-Landschaft
uk: Базель-Ланд

note: Name for CH-BS
en: Basel-Stadt
uk: Базель-Штадт

note: Name for CH-FR
en: Fribourg
uk: Фрібург

note: Name for CH-GE
en: Genève
uk: Женева

note: Name for CH-GL
en: Glarus
uk: Гларус

note: Name for CH-GR
en: Graubünden
uk: Граубюнден

note: Name for CH-JU, Name for FR-39
en: Jura
uk: Юра

note: Name for CH-LU
en: Luzern
uk: Люцерн

note: Name for CH-NE
en: Neuchâtel
uk: Невшатель

note: Name for CH-NW
en: Nidwalden
uk: Нідвальден

note: Name for CH-OW
en: Obwalden
uk: Обвальден

note: Name for CH-SG
en: Sankt Gallen
uk: Санкт-Галлен

note: Name for CH-SH
en: Schaffhausen
uk: Шаффгаузен

note: Name for CH-SO
en: Solothurn
uk: Золотурн

note: Name for CH-SZ
en: Schwyz
uk: Швіц

note: Name for CH-TG
en: Thurgau
uk: Тургау

note: Name for CH-TI
en: Ticino
uk: Тічіно

note: Name for CH-UR
en: Uri
uk: Урі

note: Name for CH-VD
en: Vaud
uk: Во

note: Name for CH-VS
en: Valais
uk: Вале

note: Name for CH-ZG
en: Zug
uk: Цуг

note: Name for CH-ZH
en: Zürich
uk: Цюріх

note: Name for CI-AB
en: Abidjan
uk: Абіджан

note: Name for CI-BS
en: Bas-Sassandra
uk: Нижня Сассандра

note: Name for CI-DN
en: Denguélé
uk: Денгеле

note: Name for CI-GD
en: Gôh-Djiboua
uk: Ґо-Джибуа

note: Name for CI-LC
en: Lacs
uk: Лак

note: Name for CI-LG
en: Lagunes
uk: Лаґюн

note: Name for CI-MG
en: Montagnes
uk: Монтань

note: Name for CI-SM
en: Sassandra-Marahoué
uk: Сассандра-Марауе

note: Name for CI-SV, Name for TG-S
en: Savanes
uk: Саван

note: Name for CI-VB
en: Vallée du Bandama
uk: Долина Бандама

note: Name for CI-WR
en: Woroba
uk: Вороба

note: Name for CI-YM
en: Yamoussoukro
uk: Ямусукро

note: Name for CI-ZZ
en: Zanzan
uk: Занзан

note: Name for CL-AI
en: Aisén del General Carlos Ibañez del Campo
uk: Айсен

note: Name for CL-AN
en: Antofagasta
uk: Антофагаста

note: Name for CL-AP
en: Arica y Parinacota
uk: Аріка і Парінакота

note: Name for CL-AR
en: La Araucanía
uk: Арауканія

note: Name for CL-AT
en: Atacama
uk: Атакама

note: Name for CL-BI
en: Biobío
uk: Біобіо

note: Name for CL-CO
en: Coquimbo
uk: Кокуїмбо

note: Name for CL-LI
en: Libertador General Bernardo O'Higgins
uk: О’Хіггінс

note: Name for CL-LL
en: Los Lagos
uk: Лос-Лагос

note: Name for CL-LR, Name for EC-R
en: Los Ríos
uk: Лос-Ріос

note: Name for CL-MA
en: Magallanes
uk: Магальянес

note: Name for CL-ML
en: Maule
uk: Мауле

note: Name for CL-NB
en: Ñuble
uk: Ньюбле

note: Name for CL-RM
en: Región Metropolitana de Santiago
uk: Сантьяго

note: Name for CL-TA
en: Tarapacá
uk: Тарапака

note: Name for CL-VS
en: Valparaíso
uk: Вальпараїсо

note: Name for CM-AD
en: Adamaoua
uk: Адамава

note: Name for CM-EN
en: Far North
uk: Далека північна

note: Name for CM-ES
en: East
uk: Східна

note: Name for CM-NO
en: North
uk: Північ

note: Name for CM-NW, Name for ZA-NW
en: North-West
uk: Північно-західний округ

note: Name for CM-OU
en: West
uk: Захід

note: Name for CM-SU
en: South
uk: Південна

note: Name for CM-SW
en: South-West
uk: Південний Захід

note: Name for CN-AH
en: Anhui Sheng
uk: Аньхой

note: Name for CN-BJ
en: Beijing Shi
uk: Пекін

note: Name for CN-CQ
en: Chongqing Shi
uk: Чунцин

note: Name for CN-FJ
en: Fujian Sheng
uk: Фудзянь

note: Name for CN-GD
en: Guangdong Sheng
uk: Гуандун

note: Name for CN-GS
en: Gansu Sheng
uk: Ганьсу

note: Name for CN-GX
en: Guangxi Zhuangzu Zizhiqu
uk: Гуансі-Чжуанський автономний район

note: Name for CN-GZ
en: Guizhou Sheng
uk: Гуйчжоу

note: Name for CN-HA
en: Henan Sheng
uk: Хенань

note: Name for CN-HB
en: Hubei Sheng
uk: Хубей

note: Name for CN-HE
en: Hebei Sheng
uk: Хебей

note: Name for CN-HI
en: Hainan Sheng
uk: Хайнань

note: Name for CN-HK
en: Hong Kong SAR
uk: Гонконг

note: Name for CN-HL
en: Heilongjiang Sheng
uk: Хейлунцзян

note: Name for CN-HN
en: Hunan Sheng
uk: Хунань

note: Name for CN-JL
en: Jilin Sheng
uk: Гірин

note: Name for CN-JS
en: Jiangsu Sheng
uk: Цзянсу

note: Name for CN-JX
en: Jiangxi Sheng
uk: Цзяньсі

note: Name for CN-LN
en: Liaoning Sheng
uk: Ляонін

note: Name for CN-MO
en: Macao SAR
uk: Макао

note: Name for CN-NM
en: Nei Mongol Zizhiqu
uk: Внутрішня Монголія

note: Name for CN-NX
en: Ningxia Huizu Zizhiqu
uk: Нінся-Хуейський автономний район

note: Name for CN-QH
en: Qinghai Sheng
uk: Цинхай

note: Name for CN-SC
en: Sichuan Sheng
uk: Сичуань

note: Name for CN-SD
en: Shandong Sheng
uk: Шаньдун

note: Name for CN-SH
en: Shanghai Shi
uk: Шанхай

note: Name for CN-SN
en: Shaanxi Sheng
uk: Шеньсі

note: Name for CN-SX
en: Shanxi Sheng
uk: Шаньсі

note: Name for CN-TJ
en: Tianjin Shi
uk: Тяньцзінь

note: Name for CN-TW
en: Taiwan Sheng
uk: Тайвань

note: Name for CN-XJ
en: Xinjiang Uygur Zizhiqu
uk: Сіньцзян-Уйгурський автономний район

note: Name for CN-XZ
en: Xizang Zizhiqu
uk: Тибетський автономний округ

note: Name for CN-YN
en: Yunnan Sheng
uk: Юнань

note: Name for CN-ZJ
en: Zhejiang Sheng
uk: Чженцзян

note: Name for CO-ANT
en: Antioquia
uk: Антіокія

note: Name for CO-ARA
en: Arauca
uk: Араука

note: Name for CO-ATL
en: Atlántico
uk: Атлантичний

note: Name for CO-BOL, Name for EC-B, Name for VE-F
en: Bolívar
uk: Болівар

note: Name for CO-BOY
en: Boyacá
uk: Бояка

note: Name for CO-CAL
en: Caldas
uk: Гальдас

note: Name for CO-CAQ
en: Caquetá
uk: Какьєта

note: Name for CO-CAS
en: Casanare
uk: Касанаре

note: Name for CO-CAU
en: Cauca
uk: Каука

note: Name for CO-CES
en: Cesar
uk: Кесар

note: Name for CO-CHO
en: Chocó
uk: Чоко

note: Name for CO-CUN
en: Cundinamarca
uk: Кундінамарка

note: Name for CO-DC
en: Distrito Capital de Bogotá
uk: Богота

note: Name for CO-GUA
en: Guainía
uk: Гуаїнья

note: Name for CO-GUV
en: Guaviare
uk: Гуавіаре

note: Name for CO-HUI
en: Huila
uk: Хуїла

note: Name for CO-LAG
en: La Guajira
uk: Ла-Гуахіра

note: Name for CO-MAG
en: Magdalena
uk: Магдалена

note: Name for CO-MET
en: Meta
uk: Мета

note: Name for CO-NAR
en: Nariño
uk: Наріньйо

note: Name for CO-NSA
en: Norte de Santander
uk: Норте-де-Сантандер

note: Name for CO-PUT
en: Putumayo
uk: Путумайо

note: Name for CO-QUI
en: Quindío
uk: Кіндіо

note: Name for CO-RIS
en: Risaralda
uk: Рісарайда

note: Name for CO-SAN
en: Santander
uk: Сантандер

note: Name for CO-SAP
en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
uk: Сан-Андрес, Провіденція і Санта-Каталіна

note: Name for CO-SUC, Name for VE-R
en: Sucre
uk: Сукре

note: Name for CO-TOL
en: Tolima
uk: Толіма

note: Name for CO-VAC
en: Valle del Cauca
uk: Вал'є-дель-Каука

note: Name for CO-VAU
en: Vaupés
uk: Ваупес

note: Name for CO-VID
en: Vichada
uk: Вічада

note: Name for CR-A
en: Alajuela
uk: Алахуела

note: Name for CR-C
en: Cartago
uk: Картаго

note: Name for CR-G
en: Guanacaste
uk: Гуанакасте

note: Name for CR-H
en: Heredia
uk: Гередія

note: Name for CR-L
en: Limón
uk: Лімон

note: Name for CR-P
en: Puntarenas
uk: Пунтаренас

note: Name for CR-SJ, Name for UY-SJ
en: San José
uk: Сан-Хосе

note: Name for CU-01
en: Pinar del Río
uk: Пінар-дель-Ріо

note: Name for CU-03
en: La Habana
uk: Гавана

note: Name for CU-04
en: Matanzas
uk: Матанзас

note: Name for CU-05
en: Villa Clara
uk: Клара

note: Name for CU-06
en: Cienfuegos
uk: Сьєнфуегос

note: Name for CU-07
en: Sancti Spíritus
uk: Санкті-Спіритус

note: Name for CU-08
en: Ciego de Ávila
uk: Сьєго-де-Авіла

note: Name for CU-09
en: Camagüey
uk: Камагуей

note: Name for CU-10
en: Las Tunas
uk: Лас-Тунас

note: Name for CU-11
en: Holguín
uk: Ольгін

note: Name for CU-12
en: Granma
uk: Гранма

note: Name for CU-13
en: Santiago de Cuba
uk: Сантьяго-де-Куба

note: Name for CU-14
en: Guantánamo
uk: Гуантанамо

note: Name for CU-15
en: Artemisa
uk: Артеміса

note: Name for CU-16
en: Mayabeque
uk: Маябеке

note: Name for CU-99
en: Isla de la Juventud
uk: Острів Гувентуд

note: Name for CV-B
en: Ilhas de Barlavento
uk: Навітряні Острови

note: Name for CV-BR
en: Brava
uk: Брава

note: Name for CV-BV
en: Boa Vista
uk: Боа-Віста

note: Name for CV-CF
en: Santa Catarina do Fogo
uk: Санта-Катарина-до-Фого

note: Name for CV-MA
en: Maio
uk: Майо

note: Name for CV-MO
en: Mosteiros
uk: Мостейрос

note: Name for CV-PA
en: Paul
uk: Паул

note: Name for CV-PN
en: Porto Novo
uk: Порто-Ново

note: Name for CV-PR
en: Praia
uk: Прая

note: Name for CV-RB
en: Ribeira Brava
uk: Рібейра-Брава

note: Name for CV-RG
en: Ribeira Grande
uk: Рібейра-Гранде

note: Name for CV-RS
en: Ribeira Grande de Santiago
uk: Рібейра-Гранде-де-Сантьяго

note: Name for CV-S
en: Ilhas de Sotavento
uk: Підвітряні Острови

note: Name for CV-SD
en: São Domingos
uk: Сан-Домінгос

note: Name for CV-SF
en: São Filipe
uk: Сан-Філіпе

note: Name for CV-SL
en: Sal
uk: Сал

note: Name for CV-SM
en: São Miguel
uk: Сан-Мігель

note: Name for CV-SO
en: São Lourenço dos Órgãos
uk: Сан-Лоренцо-дос-Оргаос

note: Name for CV-SS
en: São Salvador do Mundo
uk: Сан-Сальвадор-ду-Мундо

note: Name for CV-SV
en: São Vicente
uk: Сан-Вісенті

note: Name for CV-TA
en: Tarrafal
uk: Таррафал

note: Name for CV-TS
en: Tarrafal de São Nicolau
uk: Таррафал-де-Сан-Ніколау

note: Name for CY-01
en: Lefkosia
uk: Левкосія

note: Name for CY-02
en: Lemesos
uk: Лемесос

note: Name for CY-03
en: Larnaka
uk: Ларнака

note: Name for CY-04
en: Ammochostos
uk: Амохостос

note: Name for CY-05
en: Baf
uk: Баф

note: Name for CY-06
en: Girne
uk: Кіренія

note: Name for CZ-10
en: Praha, Hlavní město
uk: Прага, місто

note: Name for CZ-20
en: Středočeský kraj
uk: Середньчеський край

note: Name for CZ-201
en: Benešov
uk: Бенешов

note: Name for CZ-202
en: Beroun
uk: Бероун

note: Name for CZ-203
en: Kladno
uk: Кладно

note: Name for CZ-204
en: Kolín
uk: Колін

note: Name for CZ-205
en: Kutná Hora
uk: Кутна-Гора

note: Name for CZ-206
en: Mělník
uk: Мельнік

note: Name for CZ-207
en: Mladá Boleslav
uk: Млада-Болєслав

note: Name for CZ-208
en: Nymburk
uk: Німбурк

note: Name for CZ-209
en: Praha-východ
uk: Прага-схід

note: Name for CZ-20A
en: Praha-západ
uk: Прага-захід

note: Name for CZ-20B
en: Příbram
uk: Пршибрам

note: Name for CZ-20C
en: Rakovník
uk: Раковнік

note: Name for CZ-31
en: Jihočeský kraj
uk: Південно-Чеський край

note: Name for CZ-311
en: České Budějovice
uk: Ческе-Будейовіце

note: Name for CZ-312
en: Český Krumlov
uk: Чески-Крумлов

note: Name for CZ-313
en: Jindřichův Hradec
uk: Їндржихув-Градєц

note: Name for CZ-314
en: Písek
uk: Пісєк

note: Name for CZ-315
en: Prachatice
uk: Прахатіце

note: Name for CZ-316
en: Strakonice
uk: Страконіце

note: Name for CZ-317
en: Tábor
uk: Табор

note: Name for CZ-32
en: Plzeňský kraj
uk: Пльзеньський край

note: Name for CZ-321
en: Domažlice
uk: Домажліце

note: Name for CZ-322
en: Klatovy
uk: Клатові

note: Name for CZ-323
en: Plzeň-město
uk: Пльзень-місто

note: Name for CZ-324
en: Plzeň-jih
uk: Пльзень-південь

note: Name for CZ-325
en: Plzeň-sever
uk: Пльзень-північ

note: Name for CZ-326
en: Rokycany
uk: Рокіцани

note: Name for CZ-327
en: Tachov
uk: Тахов

note: Name for CZ-41
en: Karlovarský kraj
uk: Карловарський край

note: Name for CZ-411
en: Cheb
uk: Хеб

note: Name for CZ-412
en: Karlovy Vary
uk: Карлові Вари

note: Name for CZ-413
en: Sokolov
uk: Соколов

note: Name for CZ-42
en: Ústecký kraj
uk: Устецький край

note: Name for CZ-421
en: Děčín
uk: Дечін

note: Name for CZ-422
en: Chomutov
uk: Хомутов

note: Name for CZ-423
en: Litoměřice
uk: Літомержице

note: Name for CZ-424
en: Louny
uk: Лоуні

note: Name for CZ-425
en: Most
uk: Мост

note: Name for CZ-426
en: Teplice
uk: Тепліце

note: Name for CZ-427
en: Ústí nad Labem
uk: Усті-над-Лабем

note: Name for CZ-51
en: Liberecký kraj
uk: Ліберецький край

note: Name for CZ-511
en: Česká Lípa
uk: Ческа-Ліпа

note: Name for CZ-512
en: Jablonec nad Nisou
uk: Яблонец-над-Нісою

note: Name for CZ-513
en: Liberec
uk: Ліберец

note: Name for CZ-514
en: Semily
uk: Семілі

note: Name for CZ-52
en: Královéhradecký kraj
uk: Краловецградецький край

note: Name for CZ-521
en: Hradec Králové
uk: Градец-Кралове

note: Name for CZ-522
en: Jičín
uk: Їчин

note: Name for CZ-523
en: Náchod
uk: Наход

note: Name for CZ-524
en: Rychnov nad Kněžnou
uk: Рихнов-над-Кнєжною

note: Name for CZ-525
en: Trutnov
uk: Трутнов

note: Name for CZ-53
en: Pardubický kraj
uk: Пардубицький край

note: Name for CZ-531
en: Chrudim
uk: Хрудім

note: Name for CZ-532
en: Pardubice
uk: Пардубіце

note: Name for CZ-533
en: Svitavy
uk: Світаві

note: Name for CZ-534
en: Ústí nad Orlicí
uk: Усті-над-Орліці

note: Name for CZ-63
en: Kraj Vysočina
uk: Край Височина

note: Name for CZ-631
en: Havlíčkův Brod
uk: Гавлічкув Брод

note: Name for CZ-632
en: Jihlava
uk: Їглава

note: Name for CZ-633
en: Pelhřimov
uk: Пельгржимов

note: Name for CZ-634
en: Třebíč
uk: Тршебіч

note: Name for CZ-635
en: Žďár nad Sázavou
uk: Ждяр-над-Сазавою

note: Name for CZ-64
en: Jihomoravský kraj
uk: Південно-Моравський край

note: Name for CZ-641
en: Blansko
uk: Бланско

note: Name for CZ-642
en: Brno-město
uk: Брно-місто

note: Name for CZ-643
en: Brno-venkov
uk: Брно-передмістя

note: Name for CZ-644
en: Břeclav
uk: Бржецлав

note: Name for CZ-645
en: Hodonín
uk: Годонін

note: Name for CZ-646
en: Vyškov
uk: Вишков

note: Name for CZ-647
en: Znojmo
uk: Зноймо

note: Name for CZ-71
en: Olomoucký kraj
uk: Оломоуцький край

note: Name for CZ-711
en: Jeseník
uk: Єсенік

note: Name for CZ-712
en: Olomouc
uk: Оломоуц

note: Name for CZ-713
en: Prostějov
uk: Простейов

note: Name for CZ-714
en: Přerov
uk: Пршеров

note: Name for CZ-715
en: Šumperk
uk: Шумперк

note: Name for CZ-72
en: Zlínský kraj
uk: Злінський край

note: Name for CZ-721
en: Kroměříž
uk: Кромержиж

note: Name for CZ-722
en: Uherské Hradiště
uk: Угерске-Градіште

note: Name for CZ-723
en: Vsetín
uk: Всетін

note: Name for CZ-724
en: Zlín
uk: Злін

note: Name for CZ-80
en: Moravskoslezský kraj
uk: Моравськосилезький край

note: Name for CZ-801
en: Bruntál
uk: Брунтал

note: Name for CZ-802
en: Frýdek-Místek
uk: Фридек-Містек

note: Name for CZ-803
en: Karviná
uk: Карвіна

note: Name for CZ-804
en: Nový Jičín
uk: Нові-Їчин

note: Name for CZ-805
en: Opava
uk: Опава

note: Name for CZ-806
en: Ostrava-město
uk: Острава-місто

note: Name for DE-BB
en: Brandenburg
uk: Бранденбург

note: Name for DE-BE
en: Berlin
uk: Берлін

note: Name for DE-BW
en: Baden-Württemberg
uk: Баден-Вюртемберг

note: Name for DE-BY
en: Bayern
uk: Баварія

note: Name for DE-HB
en: Bremen
uk: Бремен

note: Name for DE-HE
en: Hessen
uk: Гессен

note: Name for DE-HH
en: Hamburg
uk: Гамбург

note: Name for DE-MV
en: Mecklenburg-Vorpommern
uk: Мекленбург-Західна Померанія

note: Name for DE-NI
en: Niedersachsen
uk: Нижня Саксонія

note: Name for DE-NW
en: Nordrhein-Westfalen
uk: Північний Рейн-Вестфалія

note: Name for DE-RP
en: Rheinland-Pfalz
uk: Рейнланд-Пфальц

note: Name for DE-SH
en: Schleswig-Holstein
uk: Шлезвіг-Гольштейн

note: Name for DE-SL
en: Saarland
uk: Саар

note: Name for DE-SN
en: Sachsen
uk: Саксонія

note: Name for DE-ST
en: Sachsen-Anhalt
uk: Саксонія-Ангальт

note: Name for DE-TH
en: Thüringen
uk: Тюрінгія

note: Name for DJ-AR
en: Arta
uk: Арта

note: Name for DJ-AS
en: Ali Sabieh
uk: Аль-Сабіє

note: Name for DJ-DI
en: Dikhil
uk: Діхіл

note: Name for DJ-DJ
en: Djibouti
uk: Джибуті

note: Name for DJ-OB
en: Obock
uk: Обок

note: Name for DJ-TA
en: Tadjourah
uk: Таджура

note: Name for DK-81
en: Nordjylland
uk: Північна Ютландія

note: Name for DK-82
en: Midtjylland
uk: Центральна Ютландія

note: Name for DK-83
en: Syddanmark
uk: Південна Данія

note: Name for DK-84
en: Hovedstaden
uk: Столичний регіон

note: Name for DK-85
en: Sjælland
uk: Зеландія

note: Name for DM-03, Name for GD-02, Name for VC-03
en: Saint David
uk: Сент-Девід

note: Name for DM-07
en: Saint Luke
uk: Сент-Люк

note: Name for DM-08, Name for GD-05
en: Saint Mark
uk: Сент-Марк

note: Name for DM-09, Name for GD-06, Name for VC-05
en: Saint Patrick
uk: Сент-Патрік

note: Name for DO-01
en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
uk: Національний округ (Санто-Домінго)

note: Name for DO-02
en: Azua
uk: Асуа

note: Name for DO-03
en: Baoruco
uk: Баоруко

note: Name for DO-04
en: Barahona
uk: Бараона

note: Name for DO-05
en: Dajabón
uk: Дахабон

note: Name for DO-06
en: Duarte
uk: Дуарте

note: Name for DO-07
en: Elías Piña
uk: Еліас-Пінья

note: Name for DO-08
en: El Seibo
uk: Ель-Сейбо

note: Name for DO-09
en: Espaillat
uk: Еспайллат

note: Name for DO-10
en: Independencia
uk: Індепенденсія

note: Name for DO-11
en: La Altagracia
uk: Ла-Алтаграсія

note: Name for DO-12
en: La Romana
uk: Ла-Романа

note: Name for DO-13
en: La Vega
uk: Ла-Вега

note: Name for DO-14
en: María Trinidad Sánchez
uk: Марія-Тринідад-Санчес

note: Name for DO-15
en: Monte Cristi
uk: Монте-Кристі

note: Name for DO-16
en: Pedernales
uk: Педерналес

note: Name for DO-17
en: Peravia
uk: Перавія

note: Name for DO-18
en: Puerto Plata
uk: Пуерто-Плата

note: Name for DO-19
en: Hermanas Mirabal
uk: Ерманас-Мірабаль

note: Name for DO-20
en: Samaná
uk: Саманья

note: Name for DO-21
en: San Cristóbal
uk: Сан-Кристобал

note: Name for DO-23
en: San Pedro de Macorís
uk: Сан-Педро-де-Макоріс

note: Name for DO-24
en: Sánchez Ramírez
uk: Санчес-Рамірез

note: Name for DO-25
en: Santiago
uk: Сантьяго

note: Name for DO-26
en: Santiago Rodríguez
uk: Сантьяго-Родрігес

note: Name for DO-27
en: Valverde
uk: Валверде

note: Name for DO-28
en: Monseñor Nouel
uk: Монсеньйор-Нуель

note: Name for DO-29
en: Monte Plata
uk: Монте-Плата

note: Name for DO-30
en: Hato Mayor
uk: Хато-Майор

note: Name for DO-31
en: San José de Ocoa
uk: Сан-Хосе-де-Окоа

note: Name for DO-32
en: Santo Domingo
uk: Санто-Домінго

note: Name for DO-33
en: Cibao Nordeste
uk: Північно-східний Сібао

note: Name for DO-34
en: Cibao Noroeste
uk: Північно-західний Сібао

note: Name for DO-35
en: Cibao Norte
uk: Північний Сібао

note: Name for DO-36
en: Cibao Sur
uk: Південний Сібао

note: Name for DO-37
en: El Valle
uk: Ель-Валле

note: Name for DO-38
en: Enriquillo
uk: Енрікільо

note: Name for DO-39
en: Higuamo
uk: Ігуамо

note: Name for DO-40
en: Ozama
uk: Озама

note: Name for DO-41
en: Valdesia
uk: Вальдезія

note: Name for DO-42
en: Yuma
uk: Юма

note: Name for DZ-01, Name for MR-07
en: Adrar
uk: Адрар

note: Name for DZ-02
en: Chlef
uk: Шилеф

note: Name for DZ-03
en: Laghouat
uk: Лагуат

note: Name for DZ-04
en: Oum el Bouaghi
uk: Оум-ель-Буагі

note: Name for DZ-05
en: Batna
uk: Батна

note: Name for DZ-06
en: Béjaïa
uk: Беджайя

note: Name for DZ-07
en: Biskra
uk: Біскра

note: Name for DZ-08
en: Béchar
uk: Бешар

note: Name for DZ-09
en: Blida
uk: Бліда

note: Name for DZ-10
en: Bouira
uk: Буйра

note: Name for DZ-11
en: Tamanrasset
uk: Таманрассет

note: Name for DZ-12
en: Tébessa
uk: Тебесса

note: Name for DZ-13
en: Tlemcen
uk: Тлемцен

note: Name for DZ-14
en: Tiaret
uk: Тіарет

note: Name for DZ-15
en: Tizi Ouzou
uk: Тізі Узу

note: Name for DZ-16
en: Alger
uk: Алжир

note: Name for DZ-17
en: Djelfa
uk: Джельфа

note: Name for DZ-18
en: Jijel
uk: Джиджель

note: Name for DZ-19
en: Sétif
uk: Сетіф

note: Name for DZ-20
en: Saïda
uk: Саїда

note: Name for DZ-21
en: Skikda
uk: Скікда

note: Name for DZ-22
en: Sidi Bel Abbès
uk: Сіді-Бель-Аббес

note: Name for DZ-23
en: Annaba
uk: Аннаба

note: Name for DZ-24
en: Guelma
uk: Гельма

note: Name for DZ-25
en: Constantine
uk: Константін

note: Name for DZ-26
en: Médéa
uk: Медеа

note: Name for DZ-27
en: Mostaganem
uk: Мостаганем

note: Name for DZ-28
en: M'sila
uk: М'сіла

note: Name for DZ-29
en: Mascara
uk: Маскара

note: Name for DZ-30
en: Ouargla
uk: Уаргла

note: Name for DZ-31
en: Oran
uk: Оран

note: Name for DZ-32
en: El Bayadh
uk: Ель-Байяд

note: Name for DZ-33
en: Illizi
uk: Іллізі

note: Name for DZ-34
en: Bordj Bou Arréridj
uk: Бордж-Бу-Аррерідж

note: Name for DZ-35
en: Boumerdès
uk: Бумердес

note: Name for DZ-36
en: El Tarf
uk: Ель-Тарф

note: Name for DZ-37
en: Tindouf
uk: Тіндуф

note: Name for DZ-38
en: Tissemsilt
uk: Тиссемсілт

note: Name for DZ-39
en: El Oued
uk: Ель-Уед

note: Name for DZ-40
en: Khenchela
uk: Хеншела

note: Name for DZ-41
en: Souk Ahras
uk: Соук Ахрас

note: Name for DZ-42
en: Tipaza
uk: Тіпаса

note: Name for DZ-43
en: Mila
uk: Міла

note: Name for DZ-44
en: Aïn Defla
uk: Айн-Дефла

note: Name for DZ-45
en: Naama
uk: Наама

note: Name for DZ-46
en: Aïn Témouchent
uk: Айн-Темушент

note: Name for DZ-47
en: Ghardaïa
uk: Гардайя

note: Name for DZ-48
en: Relizane
uk: Релізана

note: Name for DZ-49
en: Timimoun
uk: Тімімун

note: Name for DZ-50
en: Bordj Badji Mokhtar
uk: Бордж-Баджі-Мохтар

note: Name for DZ-51
en: Ouled Djellal
uk: Улед-Джелаль

note: Name for DZ-52
en: Béni Abbès
uk: Бені-Аббес

note: Name for DZ-53
en: In Salah
uk: Ін-Салах

note: Name for DZ-54
en: In Guezzam
uk: Ін-Гессам

note: Name for DZ-55
en: Touggourt
uk: Туггурт

note: Name for DZ-56
en: Djanet
uk: Джанет

note: Name for DZ-57
en: El Meghaier
uk: Ель-Мегаєр

note: Name for DZ-58
en: El Meniaa
uk: Ель-Менья

note: Name for EC-A
en: Azuay
uk: Азуай

note: Name for EC-C
en: Carchi
uk: Карчі

note: Name for EC-D
en: Orellana
uk: Орельяна

note: Name for EC-E
en: Esmeraldas
uk: Есмеральдас

note: Name for EC-F
en: Cañar
uk: Канар

note: Name for EC-G
en: Guayas
uk: Гуайас

note: Name for EC-H
en: Chimborazo
uk: Чимборасо

note: Name for EC-I
en: Imbabura
uk: Імбабура

note: Name for EC-L
en: Loja
uk: Лоха

note: Name for EC-M
en: Manabí
uk: Манабі

note: Name for EC-N
en: Napo
uk: Напо

note: Name for EC-O
en: El Oro
uk: Ель-Оро

note: Name for EC-P
en: Pichincha
uk: Пічінча

note: Name for EC-S
en: Morona Santiago
uk: Морона-Сантьяго

note: Name for EC-SD
en: Santo Domingo de los Tsáchilas
uk: Санто-Домінго-де-лос-Цахілас

note: Name for EC-SE
en: Santa Elena
uk: Санта-Єлена

note: Name for EC-T
en: Tungurahua
uk: Тунгурагуа

note: Name for EC-U
en: Sucumbíos
uk: Сукумбіос

note: Name for EC-W
en: Galápagos
uk: Галапагос

note: Name for EC-X
en: Cotopaxi
uk: Котопахі

note: Name for EC-Y
en: Pastaza
uk: Пастаза

note: Name for EC-Z
en: Zamora Chinchipe
uk: Замора Чинчипе

note: Name for EE-130
en: Alutaguse
uk: Алутагузе

note: Name for EE-141
en: Anija
uk: Анія

note: Name for EE-142
en: Antsla
uk: Антсла

note: Name for EE-171
en: Elva
uk: Елва

note: Name for EE-184
en: Haapsalu
uk: Хаапсалу

note: Name for EE-191
en: Haljala
uk: Гальяла

note: Name for EE-198
en: Harku
uk: Гарку

note: Name for EE-205, Name for EE-39
en: Hiiumaa
uk: Хійуський повіт

note: Name for EE-214
en: Häädemeeste
uk: Гяедемеесте

note: Name for EE-245
en: Jõelähtme
uk: Йиеляхтме

note: Name for EE-247
en: Jõgeva
uk: Йигева

note: Name for EE-251
en: Jõhvi
uk: Йигеваський повіт

note: Name for EE-255
en: Järva
uk: Ярваський повіт

note: Name for EE-272
en: Kadrina
uk: Кадріна

note: Name for EE-283
en: Kambja
uk: Камб'я

note: Name for EE-284
en: Kanepi
uk: Канепі

note: Name for EE-291
en: Kastre
uk: Кастре

note: Name for EE-293
en: Kehtna
uk: Кехтна

note: Name for EE-296
en: Keila
uk: Кейла

note: Name for EE-303
en: Kihnu
uk: Кіхну

note: Name for EE-305
en: Kiili
uk: Кійлі

note: Name for EE-317
en: Kohila
uk: Кохіла

note: Name for EE-321
en: Kohtla-Järve
uk: Кохтла-Ярве

note: Name for EE-338
en: Kose
uk: Косе

note: Name for EE-353
en: Kuusalu
uk: Куусалу

note: Name for EE-37
en: Harjumaa
uk: Гар'юмаа

note: Name for EE-424
en: Loksa
uk: Локса

note: Name for EE-430
en: Lääneranna
uk: Ляенеранна

note: Name for EE-431
en: Lääne-Harju
uk: Ляене-Гар'ю

note: Name for EE-432
en: Luunja
uk: Луунья

note: Name for EE-441
en: Lääne-Nigula
uk: Ляене-Ніґула

note: Name for EE-442
en: Lüganuse
uk: Люганузе

note: Name for EE-446
en: Maardu
uk: Маарду

note: Name for EE-45
en: Ida-Virumaa
uk: Іда-Вирумаа

note: Name for EE-478
en: Muhu
uk: Муху

note: Name for EE-480
en: Mulgi
uk: Мульгі

note: Name for EE-486
en: Mustvee
uk: Муствее

note: Name for EE-50
en: Jõgevamaa
uk: Йигевамаа

note: Name for EE-503
en: Märjamaa
uk: Мар'ямаа

note: Name for EE-511
en: Narva
uk: Нарва

note: Name for EE-514
en: Narva-Jõesuu
uk: Нарва-Йиесуу

note: Name for EE-52
en: Järvamaa
uk: Ярвамаа

note: Name for EE-528
en: Nõo
uk: Нио

note: Name for EE-557
en: Otepää
uk: Отепяе

note: Name for EE-56
en: Läänemaa
uk: Ляенемаа

note: Name for EE-567
en: Paide
uk: Пайде

note: Name for EE-586
en: Peipsiääre
uk: Пейпсіяере

note: Name for EE-60
en: Lääne-Virumaa
uk: Ляене-Вирумаа

note: Name for EE-615
en: Põhja-Sakala
uk: Пиг'я-Сакала

note: Name for EE-618
en: Põltsamaa
uk: Пилтсамаа

note: Name for EE-622
en: Põlva
uk: Пилва

note: Name for EE-624
en: Pärnu
uk: Пярну

note: Name for EE-638
en: Põhja-Pärnumaa
uk: Пиг'я-Пярнумаа

note: Name for EE-64
en: Põlvamaa
uk: Пилвамаа

note: Name for EE-651
en: Raasiku
uk: Раасіку

note: Name for EE-653
en: Rae
uk: Рае

note: Name for EE-661, Name for EE-663
en: Rakvere
uk: Раквере

note: Name for EE-668
en: Rapla
uk: Рапла

note: Name for EE-68
en: Pärnumaa
uk: Пярнумаа

note: Name for EE-689
en: Ruhnu
uk: Рухну

note: Name for EE-698
en: Rõuge
uk: Риуге

note: Name for EE-708
en: Räpina
uk: Ряпіна

note: Name for EE-71
en: Raplamaa
uk: Рапламаа

note: Name for EE-712
en: Saarde
uk: Саарде

note: Name for EE-714, Name for EE-74
en: Saaremaa
uk: Сааремаа

note: Name for EE-719
en: Saku
uk: Саку

note: Name for EE-726
en: Saue
uk: Сауе

note: Name for EE-732
en: Setomaa
uk: Сетомаа

note: Name for EE-735
en: Sillamäe
uk: Сілламяе

note: Name for EE-784
en: Tallinn
uk: Таллінн

note: Name for EE-79
en: Tartumaa
uk: Тартумаа

note: Name for EE-792
en: Tapa
uk: Тапа

note: Name for EE-793, Name for EE-796
en: Tartu
uk: Тарту

note: Name for EE-803
en: Toila
uk: Тойла

note: Name for EE-809
en: Tori
uk: Торі

note: Name for EE-81
en: Valgamaa
uk: Валгамаа

note: Name for EE-824
en: Tõrva
uk: Тирва

note: Name for EE-834
en: Türi
uk: Тюрі

note: Name for EE-84
en: Viljandimaa
uk: Вільяндімаа

note: Name for EE-855
en: Valga
uk: Валга

note: Name for EE-87
en: Võrumaa
uk: Вирумаа

note: Name for EE-890
en: Viimsi
uk: Віймсі

note: Name for EE-897, Name for EE-899
en: Viljandi
uk: Вільянді

note: Name for EE-901
en: Vinni
uk: Вінні

note: Name for EE-903
en: Viru-Nigula
uk: Віру-Ніґула

note: Name for EE-907
en: Vormsi
uk: Вормсі

note: Name for EE-917, Name for EE-919
en: Võru
uk: Виру

note: Name for EE-928
en: Väike-Maarja
uk: Вяйке-Маар'я

note: Name for EG-ALX
en: Al Iskandarīyah
uk: Александрія

note: Name for EG-ASN
en: Aswān
uk: Асуан

note: Name for EG-AST
en: Asyūţ
uk: Асьют

note: Name for EG-BA
en: Al Baḩr al Aḩmar
uk: Червоне Море

note: Name for EG-BH
en: Al Buḩayrah
uk: Бухейра

note: Name for EG-BNS
en: Banī Suwayf
uk: Бені-Суейф

note: Name for EG-C
en: Al Qāhirah
uk: Каїр

note: Name for EG-DK
en: Ad Daqahlīyah
uk: Дакахлія

note: Name for EG-DT
en: Dumyāţ
uk: Думьят

note: Name for EG-FYM
en: Al Fayyūm
uk: Ель-Файюм

note: Name for EG-GH
en: Al Gharbīyah
uk: Гарбія

note: Name for EG-GZ
en: Al Jīzah
uk: Гіза

note: Name for EG-IS
en: Al Ismā'īlīyah
uk: Ісмаїлія

note: Name for EG-JS
en: Janūb Sīnā'
uk: Південний Синай

note: Name for EG-KB
en: Al Qalyūbīyah
uk: Кальюбія

note: Name for EG-KFS
en: Kafr ash Shaykh
uk: Кафр-еш-Шейх

note: Name for EG-KN
en: Qinā
uk: Кена

note: Name for EG-LX
en: Al Uqşur
uk: Луксор

note: Name for EG-MN
en: Al Minyā
uk: Мінья

note: Name for EG-MNF
en: Al Minūfīyah
uk: Мінуфія

note: Name for EG-MT
en: Maţrūḩ
uk: Матрух

note: Name for EG-PTS
en: Būr Sa‘īd
uk: Порт-Саїд

note: Name for EG-SHG
en: Sūhāj
uk: Сохаг

note: Name for EG-SHR, Name for SA-04
en: Ash Sharqīyah
uk: Шаркія

note: Name for EG-SIN
en: Shamāl Sīnā'
uk: Північний Синай

note: Name for EG-SUZ
en: As Suways
uk: Суец

note: Name for EG-WAD
en: Al Wādī al Jadīd
uk: Нова Долина

note: Name for ER-AN
en: Ansabā
uk: Ансеба

note: Name for ER-DK
en: Debubawi K’eyyĭḥ Baḥri
uk: Південна Червоного Моря

note: Name for ER-DU, Name for IL-D
en: Al Janūbī
uk: Південна

note: Name for ER-GB
en: Gash-Barka
uk: Гаш-Барка

note: Name for ER-MA, Name for IL-M
en: Al Awsaţ
uk: Східна

note: Name for ER-SK
en: Semienawi K’eyyĭḥ Baḥri
uk: Північна Червоного Моря

note: Name for ES-A
en: Alacant*
uk: Аліканте

note: Name for ES-AB
en: Albacete
uk: Альбасете

note: Name for ES-AL
en: Almería
uk: Альмерія

note: Name for ES-AN
en: Andalucía
uk: Андалусія

note: Name for ES-AR
en: Aragón
uk: Арагон

note: Name for ES-AS
en: Asturias, Principado de
uk: Астурія

note: Name for ES-AV
en: Ávila
uk: Авіла

note: Name for ES-B
en: Barcelona [Barcelona]
uk: Барселона

note: Name for ES-BA
en: Badajoz
uk: Бадахос

note: Name for ES-BI
en: Bizkaia
uk: Біскайя

note: Name for ES-BU
en: Burgos
uk: Бургос

note: Name for ES-C
en: A Coruña [La Coruña]
uk: Ла-Корунья

note: Name for ES-CA
en: Cádiz
uk: Кадіс

note: Name for ES-CB, Name for ES-S
en: Cantabria
uk: Кантабрія

note: Name for ES-CC
en: Cáceres
uk: Касерес

note: Name for ES-CE
en: Ceuta
uk: Сеута

note: Name for ES-CL
en: Castilla y León
uk: Кастілія і Леон

note: Name for ES-CM
en: Castilla-La Mancha
uk: Кастилія-Ля-Манча

note: Name for ES-CN
en: Canarias
uk: Канарські острови

note: Name for ES-CR
en: Ciudad Real
uk: Сьюдад-Реаль

note: Name for ES-CS
en: Castelló*
uk: Кастельон

note: Name for ES-CT
en: Catalunya [Cataluña]
uk: Каталонія

note: Name for ES-CU
en: Cuenca
uk: Куенца

note: Name for ES-EX
en: Extremadura
uk: Естремадура

note: Name for ES-GA
en: Galicia [Galicia]
uk: Галісія

note: Name for ES-GC
en: Las Palmas
uk: Лас-Пальмас

note: Name for ES-GI
en: Girona [Gerona]
uk: Жирона

note: Name for ES-GR, Name for NI-GR
en: Granada
uk: Гранада

note: Name for ES-GU
en: Guadalajara
uk: Гуадалахара

note: Name for ES-H
en: Huelva
uk: Уельва

note: Name for ES-HU
en: Huesca
uk: Уеска

note: Name for ES-IB, Name for ES-PM
en: Illes Balears [Islas Baleares]
uk: Балеарські острови

note: Name for ES-J
en: Jaén
uk: Хаен

note: Name for ES-L
en: Lleida [Lérida]
uk: Льєда

note: Name for ES-LE, Name for NI-LE
en: León
uk: Леон

note: Name for ES-LU
en: Lugo [Lugo]
uk: Луго

note: Name for ES-M
en: Madrid
uk: Мадрид

note: Name for ES-MA
en: Málaga
uk: Малага

note: Name for ES-MC
en: Murcia, Región de
uk: Мурсія

note: Name for ES-MD
en: Madrid, Comunidad de
uk: Мадрид

note: Name for ES-ML
en: Melilla
uk: Мелілья

note: Name for ES-MU
en: Murcia
uk: Мурсія

note: Name for ES-NA
en: Nafarroa*
uk: Наварра*

note: Name for ES-NC
en: Nafarroako Foru Komunitatea*
uk: Наварра

note: Name for ES-O
en: Asturias
uk: Астурія

note: Name for ES-OR
en: Ourense [Orense]
uk: Оренсе

note: Name for ES-P
en: Palencia
uk: Паленсія

note: Name for ES-PO
en: Pontevedra [Pontevedra]
uk: Понтеведра

note: Name for ES-PV
en: Euskal Herria
uk: Країна Басків

note: Name for ES-SA
en: Salamanca
uk: Саламанка

note: Name for ES-SE
en: Sevilla
uk: Севілья

note: Name for ES-SG
en: Segovia
uk: Сеговія

note: Name for ES-SO
en: Soria
uk: Сорія

note: Name for ES-SS
en: Gipuzkoa
uk: Гіпускоа

note: Name for ES-T
en: Tarragona [Tarragona]
uk: Таррагона

note: Name for ES-TE
en: Teruel
uk: Теруель

note: Name for ES-TF
en: Santa Cruz de Tenerife
uk: Санта-Крус-де-Тенерифе

note: Name for ES-V
en: Valencia
uk: Валенсія

note: Name for ES-VA
en: Valladolid
uk: Вальядолід

note: Name for ES-VC
en: Valenciana, Comunidad
uk: Валенсія

note: Name for ES-VI
en: Araba*
uk: Араба

note: Name for ES-Z
en: Zaragoza
uk: Сарагоса

note: Name for ES-ZA
en: Zamora
uk: Замора

note: Name for ET-AA
en: Addis Ababa
uk: Аддис-Абеба

note: Name for ET-AF
en: Afar
uk: Афар

note: Name for ET-AM
en: Amara
uk: Амара

note: Name for ET-BE
en: Benshangul-Gumaz
uk: Беншангул-Гумаз

note: Name for ET-DD
en: Dire Dawa
uk: Дире-Дауа

note: Name for ET-GA
en: Gambela Peoples
uk: Гамбела

note: Name for ET-HA
en: Harari People
uk: Харарі

note: Name for ET-OR
en: Oromia
uk: Оромія

note: Name for ET-SI
en: Sidama
uk: Сідама

note: Name for ET-SN
en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
uk: Південні народи, національності і люди

note: Name for ET-SO
en: Somali
uk: Сомалі

note: Name for ET-SW
en: Southwest Ethiopia Peoples
uk: Народи південно-західної Ефіопії

note: Name for ET-TI
en: Tigrai
uk: Тиграй

note: Name for FI-01
en: Landskapet Åland
uk: Аландські острови

note: Name for FI-02
en: Etelä-Karjala
uk: Південна Карелія

note: Name for FI-03
en: Etelä-Pohjanmaa
uk: Південна Остроботнія

note: Name for FI-04
en: Etelä-Savo
uk: Південна Савонія

note: Name for FI-05
en: Kainuu
uk: Каїнуу

note: Name for FI-06
en: Kanta-Häme
uk: Власне Тавастія

note: Name for FI-07
en: Keski-Pohjanmaa
uk: Центральна Остроботнія

note: Name for FI-08
en: Keski-Suomi
uk: Центральна Фінляндія

note: Name for FI-09
en: Kymenlaakso
uk: Кюменлааксо

note: Name for FI-10
en: Lappi
uk: Лаппі

note: Name for FI-11
en: Pirkanmaa
uk: Бірка

note: Name for FI-12
en: Pohjanmaa
uk: Остроботнія

note: Name for FI-13
en: Pohjois-Karjala
uk: Північна Карелія

note: Name for FI-14
en: Pohjois-Pohjanmaa
uk: Північна Остроботнія

note: Name for FI-15
en: Pohjois-Savo
uk: Північна Саво

note: Name for FI-16
en: Päijät-Häme
uk: Пяйянне-Тавастія

note: Name for FI-17
en: Satakunta
uk: Сатакунда

note: Name for FI-18
en: Uusimaa
uk: Нюланд

note: Name for FI-19
en: Varsinais-Suomi
uk: Власне Фінляндія

note: Name for FJ-01
en: Ba
uk: Ба

note: Name for FJ-02
en: Bua
uk: Буа

note: Name for FJ-03
en: Cakaudrove
uk: Какаудрове

note: Name for FJ-04
en: Kadavu
uk: Кадаву

note: Name for FJ-05
en: Lau
uk: Лау

note: Name for FJ-06
en: Lomaiviti
uk: Ломаівіті

note: Name for FJ-07
en: Macuata
uk: Макуата

note: Name for FJ-08
en: Nadroga and Navosa
uk: Надрога і Навоса

note: Name for FJ-09
en: Naitasiri
uk: Найтасірі

note: Name for FJ-10
en: Namosi
uk: Намосі

note: Name for FJ-11
en: Ra
uk: Ра

note: Name for FJ-12
en: Rewa
uk: Рева

note: Name for FJ-13
en: Serua
uk: Серуа

note: Name for FJ-14
en: Tailevu
uk: Тайлеву

note: Name for FJ-E, Name for GH-EP, Name for RW-02, Name for SL-E, Name for UG-E, Name for ZM-03
en: Eastern
uk: Східна

note: Name for FJ-N, Name for GH-NP, Name for PG-NPP, Name for RW-03, Name for SD-NO, Name for SL-N, Name for UG-N, Name for ZM-05
en: Northern
uk: Північна

note: Name for FJ-R
en: Rotuma
uk: Ротума

note: Name for FJ-W, Name for GH-WP, Name for GM-W, Name for PG-WPD, Name for RW-04, Name for SB-WE, Name for UG-W, Name for ZM-01
en: Western
uk: Західна

note: Name for FM-KSA
en: Kosrae
uk: Косре

note: Name for FM-PNI
en: Pohnpei
uk: Понпеї

note: Name for FM-TRK
en: Chuuk
uk: Чуук

note: Name for FM-YAP
en: Yap
uk: Яп

note: Name for FR-01
en: Ain
uk: Ен

note: Name for FR-02
en: Aisne
uk: Ена

note: Name for FR-03
en: Allier
uk: Альє

note: Name for FR-04
en: Alpes-de-Haute-Provence
uk: Верхні Альпи

note: Name for FR-05
en: Hautes-Alpes
uk: Верхні Альпи

note: Name for FR-06
en: Alpes-Maritimes
uk: Приморські Альпи

note: Name for FR-07
en: Ardèche
uk: Ардеш

note: Name for FR-08
en: Ardennes
uk: Арденни

note: Name for FR-09
en: Ariège
uk: Арьєж

note: Name for FR-10
en: Aube
uk: Об

note: Name for FR-11
en: Aude
uk: Од

note: Name for FR-12
en: Aveyron
uk: Аверон

note: Name for FR-13
en: Bouches-du-Rhône
uk: Буш-дю-Рон

note: Name for FR-14
en: Calvados
uk: Кальвадос

note: Name for FR-15
en: Cantal
uk: Канталь

note: Name for FR-16
en: Charente
uk: Шаранта

note: Name for FR-17
en: Charente-Maritime
uk: Приморська Шаранта

note: Name for FR-18
en: Cher
uk: Шер

note: Name for FR-19
en: Corrèze
uk: Коррез

note: Name for FR-20R
en: Corse
uk: Корсика

note: Name for FR-21
en: Côte-d'Or
uk: Кот-д’Ор

note: Name for FR-22
en: Côtes-d'Armor
uk: Кот-д’Армор

note: Name for FR-23
en: Creuse
uk: Крьоз

note: Name for FR-24
en: Dordogne
uk: Дордонь

note: Name for FR-25
en: Doubs
uk: Ду

note: Name for FR-26
en: Drôme
uk: Дром

note: Name for FR-27
en: Eure
uk: Ер

note: Name for FR-28
en: Eure-et-Loir
uk: Ер і Луар

note: Name for FR-29
en: Finistère
uk: Фіністер

note: Name for FR-2A
en: Corse-du-Sud
uk: Південна Корсика

note: Name for FR-2B
en: Haute-Corse
uk: Верхня Корсика

note: Name for FR-30
en: Gard
uk: Гар

note: Name for FR-31
en: Haute-Garonne
uk: Верхня Гаронна

note: Name for FR-32
en: Gers
uk: Жер

note: Name for FR-33
en: Gironde
uk: Жиронда

note: Name for FR-34
en: Hérault
uk: Еро

note: Name for FR-35
en: Ille-et-Vilaine
uk: Іль-та-Вілен

note: Name for FR-36
en: Indre
uk: Ендр

note: Name for FR-37
en: Indre-et-Loire
uk: Ендр-і-Луара

note: Name for FR-38
en: Isère
uk: Ізер

note: Name for FR-40
en: Landes
uk: Ланди

note: Name for FR-41
en: Loir-et-Cher
uk: Луар і Шер

note: Name for FR-42
en: Loire
uk: Луара

note: Name for FR-43
en: Haute-Loire
uk: Верхня Луара

note: Name for FR-44
en: Loire-Atlantique
uk: Атлантична Луара

note: Name for FR-45
en: Loiret
uk: Луаре

note: Name for FR-46
en: Lot
uk: Ло

note: Name for FR-47
en: Lot-et-Garonne
uk: Ло і Гаронна

note: Name for FR-48
en: Lozère
uk: Лозер

note: Name for FR-49
en: Maine-et-Loire
uk: Мен і Луара

note: Name for FR-50
en: Manche
uk: Манш

note: Name for FR-51
en: Marne
uk: Марна

note: Name for FR-52
en: Haute-Marne
uk: Верхня Марна

note: Name for FR-53
en: Mayenne
uk: Майенн

note: Name for FR-54
en: Meurthe-et-Moselle
uk: Мьорт і Мозель

note: Name for FR-55
en: Meuse
uk: Мьоз

note: Name for FR-56
en: Morbihan
uk: Морбіан

note: Name for FR-57
en: Moselle
uk: Мозель

note: Name for FR-58
en: Nièvre
uk: Ньєвр

note: Name for FR-60
en: Oise
uk: Уаза

note: Name for FR-61
en: Orne
uk: Орн

note: Name for FR-62
en: Pas-de-Calais
uk: Па-де-Кале

note: Name for FR-63
en: Puy-de-Dôme
uk: Пюї-де-Дом

note: Name for FR-64
en: Pyrénées-Atlantiques
uk: Атлантичні Піренеї

note: Name for FR-65
en: Hautes-Pyrénées
uk: Верхні Піренеї

note: Name for FR-66
en: Pyrénées-Orientales
uk: Східні Піренеї

note: Name for FR-67
en: Bas-Rhin
uk: Нижній Рейн

note: Name for FR-68
en: Haut-Rhin
uk: Верхній Рейн

note: Name for FR-69
en: Rhône
uk: Рона

note: Name for FR-69M
en: Métropole de Lyon
uk: Ліонська метрополія

note: Name for FR-6AE
en: Alsace
uk: Ельзас

note: Name for FR-70
en: Haute-Saône
uk: Верхня Сона

note: Name for FR-71
en: Saône-et-Loire
uk: Сона і Луара

note: Name for FR-72
en: Sarthe
uk: Сарта

note: Name for FR-73
en: Savoie
uk: Савойя

note: Name for FR-74
en: Haute-Savoie
uk: Верхня Савойя

note: Name for FR-75C
en: Paris
uk: Париж

note: Name for FR-76
en: Seine-Maritime
uk: Приморська Сена

note: Name for FR-77
en: Seine-et-Marne
uk: Сена і Марна

note: Name for FR-78
en: Yvelines
uk: Івелін

note: Name for FR-79
en: Deux-Sèvres
uk: Дьо-Севр

note: Name for FR-80
en: Somme
uk: Сомма

note: Name for FR-81
en: Tarn
uk: Тарн

note: Name for FR-82
en: Tarn-et-Garonne
uk: Тарн і Гаронна

note: Name for FR-83
en: Var
uk: Вар

note: Name for FR-84
en: Vaucluse
uk: Воклюз

note: Name for FR-85
en: Vendée
uk: Вандея

note: Name for FR-86
en: Vienne
uk: Вьєнна

note: Name for FR-87
en: Haute-Vienne
uk: Верхня Вьєнна

note: Name for FR-88
en: Vosges
uk: Вогези

note: Name for FR-89
en: Yonne
uk: Йонна

note: Name for FR-90
en: Territoire de Belfort
uk: Територія Бельфор

note: Name for FR-91
en: Essonne
uk: Ессонн

note: Name for FR-92
en: Hauts-de-Seine
uk: Верхня Сена

note: Name for FR-93
en: Seine-Saint-Denis
uk: Сена-Сен-Дені

note: Name for FR-94
en: Val-de-Marne
uk: Валь-де-Марн

note: Name for FR-95
en: Val-d'Oise
uk: Валь-д’Уаз

note: Name for FR-971
en: Guadeloupe
uk: Гваделупа

note: Name for FR-972
en: Martinique
uk: Мартиніка

note: Name for FR-973
en: Guyane (française)
uk: Французька Гвіана

note: Name for FR-974
en: La Réunion
uk: Реюньйон

note: Name for FR-976
en: Mayotte
uk: Майотта

note: Name for FR-ARA
en: Auvergne-Rhône-Alpes
uk: Овернь-Рона-Альпи

note: Name for FR-BFC
en: Bourgogne-Franche-Comté
uk: Бургундія-Франш-Конте

note: Name for FR-BL
en: Saint-Barthélemy
uk: Сен-Бартельмі

note: Name for FR-BRE
en: Bretagne
uk: Бретань

note: Name for FR-CP
en: Clipperton
uk: Кліппертон

note: Name for FR-CVL
en: Centre-Val de Loire
uk: Центр-Долина Луари

note: Name for FR-GES
en: Grand-Est
uk: Гранд Ест

note: Name for FR-HDF
en: Hauts-de-France
uk: О-де-Франс

note: Name for FR-IDF
en: Île-de-France
uk: Іль-де-Франс

note: Name for FR-MF
en: Saint-Martin
uk: Сен-Мартен

note: Name for FR-NAQ
en: Nouvelle-Aquitaine
uk: Нова Аквітанія

note: Name for FR-NC
en: Nouvelle-Calédonie
uk: Нова Каледонія

note: Name for FR-NOR
en: Normandie
uk: Нормандія

note: Name for FR-OCC
en: Occitanie
uk: Окситанія

note: Name for FR-PAC
en: Provence-Alpes-Côte-d’Azur
uk: Прованс-Альпи-Лазурове узбережжя

note: Name for FR-PDL
en: Pays-de-la-Loire
uk: Землі на Луарі

note: Name for FR-PF
en: Polynésie française
uk: Французька Полінезія

note: Name for FR-PM
en: Saint-Pierre-et-Miquelon
uk: Сен-П'єр і Мікелон

note: Name for FR-TF
en: Terres australes françaises
uk: Французькі Південні Території

note: Name for FR-WF
en: Wallis-et-Futuna
uk: Острови Волліс і Футуна

note: Name for GA-1
en: Estuaire
uk: Естуаре

note: Name for GA-2
en: Haut-Ogooué
uk: Верхнє Огове

note: Name for GA-3
en: Moyen-Ogooué
uk: Середнє Огове

note: Name for GA-4
en: Ngounié
uk: Нгуні

note: Name for GA-5
en: Nyanga
uk: Н’янга

note: Name for GA-6
en: Ogooué-Ivindo
uk: Огове-Івіндо

note: Name for GA-7
en: Ogooué-Lolo
uk: Огове-Лоло

note: Name for GA-8
en: Ogooué-Maritime
uk: Огове-Марітім

note: Name for GA-9
en: Woleu-Ntem
uk: Волю-Нтем

note: Name for GB-ABC
en: Armagh City, Banbridge and Craigavon
uk: Місто Арма, Бенбрідж та Крейгавон

note: Name for GB-ABD
en: Aberdeenshire
uk: Абердіншир

note: Name for GB-ABE
en: Aberdeen City
uk: Абердін

note: Name for GB-AGB
en: Argyll and Bute
uk: Аргайл і Бьют

note: Name for GB-AGY
en: Isle of Anglesey [Sir Ynys Môn GB-YNM]
uk: Острів Англсі

note: Name for GB-AND
en: Ards and North Down
uk: Ардс і Північний Даун

note: Name for GB-ANN
en: Antrim and Newtownabbey
uk: Ентрім і Ньютаунаббі

note: Name for GB-ANS
en: Angus
uk: Ангус

note: Name for GB-BAS
en: Bath and North East Somerset
uk: Бет і Північно-Східний Сомерсет

note: Name for GB-BBD
en: Blackburn with Darwen
uk: Блекберн з Дарвеном

note: Name for GB-BCP
en: Bournemouth, Christchurch and Poole
uk: Борнмаут, Крайстчерч і Пул

note: Name for GB-BDF
en: Bedford
uk: Бедфорд

note: Name for GB-BDG
en: Barking and Dagenham
uk: Баркінґ і Даґенгем

note: Name for GB-BEN
en: Brent
uk: Брент

note: Name for GB-BEX
en: Bexley
uk: Бекслі

note: Name for GB-BFS
en: Belfast City
uk: Місто Белфаст

note: Name for GB-BGE
en: Bridgend [Pen-y-bont ar Ogwr GB-POG]
uk: Брідженд

note: Name for GB-BGW
en: Blaenau Gwent
uk: Блайнай-Ґвент

note: Name for GB-BIR
en: Birmingham
uk: Бірмінгем

note: Name for GB-BKM
en: Buckinghamshire
uk: Бакінгемшир

note: Name for GB-BNE
en: Barnet
uk: Барнет

note: Name for GB-BNH
en: Brighton and Hove
uk: Брайтон і Гоув

note: Name for GB-BNS
en: Barnsley
uk: Барнслі

note: Name for GB-BOL
en: Bolton
uk: Болтон

note: Name for GB-BPL
en: Blackpool
uk: Блекпул

note: Name for GB-BRC
en: Bracknell Forest
uk: Брекнелл-Форест

note: Name for GB-BRD
en: Bradford
uk: Бредфорд

note: Name for GB-BRY
en: Bromley
uk: Бромлі

note: Name for GB-BST
en: Bristol, City of
uk: Брістоль

note: Name for GB-BUR
en: Bury
uk: Бері

note: Name for GB-CAM
en: Cambridgeshire
uk: Кембриджшир

note: Name for GB-CAY
en: Caerphilly [Caerffili GB-CAF]
uk: Карфіллі

note: Name for GB-CBF
en: Central Bedfordshire
uk: Центральний Бедфордшир

note: Name for GB-CCG
en: Causeway Coast and Glens
uk: Узбережжя Козвей та Гленс

note: Name for GB-CGN
en: Ceredigion [Sir Ceredigion]
uk: Кередігіон

note: Name for GB-CHE
en: Cheshire East
uk: Східний Чешир

note: Name for GB-CHW
en: Cheshire West and Chester
uk: Західний Чешир і Честер

note: Name for GB-CLD
en: Calderdale
uk: Калдердейл

note: Name for GB-CLK
en: Clackmannanshire
uk: Клакманнаншир

note: Name for GB-CMA
en: Cumbria
uk: Кумбрія

note: Name for GB-CMD
en: Camden
uk: Кемден

note: Name for GB-CMN
en: Carmarthenshire [Sir Gaerfyrddin GB-GFY]
uk: Кармартеншир

note: Name for GB-CON
en: Cornwall
uk: Корнуолл

note: Name for GB-COV
en: Coventry
uk: Ковентрі

note: Name for GB-CRF
en: Cardiff [Caerdydd GB-CRD]
uk: Кардіфф

note: Name for GB-CRY
en: Croydon
uk: Кройдон

note: Name for GB-CWY
en: Conwy
uk: Конві

note: Name for GB-DAL
en: Darlington
uk: Дарлінґтон

note: Name for GB-DBY
en: Derbyshire
uk: Дербішир

note: Name for GB-DEN
en: Denbighshire [Sir Ddinbych GB-DDB]
uk: Денбішир

note: Name for GB-DER
en: Derby
uk: Дербі

note: Name for GB-DEV
en: Devon
uk: Девон

note: Name for GB-DGY
en: Dumfries and Galloway
uk: Дамфріс і Галловей

note: Name for GB-DNC
en: Doncaster
uk: Донкастер

note: Name for GB-DND
en: Dundee City
uk: Данді

note: Name for GB-DOR
en: Dorset
uk: Дорсет

note: Name for GB-DRS
en: Derry and Strabane
uk: Деррі і Стребейн

note: Name for GB-DUD
en: Dudley
uk: Дадлі

note: Name for GB-DUR
en: Durham, County
uk: Дарем, графство

note: Name for GB-EAL
en: Ealing
uk: Ілінґ

note: Name for GB-EAY
en: East Ayrshire
uk: Східний Ейршир

note: Name for GB-EDH
en: Edinburgh, City of
uk: Едінбург

note: Name for GB-EDU
en: East Dunbartonshire
uk: Східний Данбартоншир

note: Name for GB-ELN
en: East Lothian
uk: Східний Лотіан

note: Name for GB-ELS
en: Eilean Siar
uk: Зовнішні Гебриди

note: Name for GB-ENF
en: Enfield
uk: Енфілд

note: Name for GB-ENG
en: England
uk: Англія

note: Name for GB-ERW
en: East Renfrewshire
uk: Східний Ренфрушир

note: Name for GB-ERY
en: East Riding of Yorkshire
uk: Східний Йоркширський Райдінг

note: Name for GB-ESS
en: Essex
uk: Ессекс

note: Name for GB-ESX
en: East Sussex
uk: Східний Сассекс

note: Name for GB-FAL
en: Falkirk
uk: Фалкірк

note: Name for GB-FIF
en: Fife
uk: Файф

note: Name for GB-FLN
en: Flintshire [Sir y Fflint GB-FFL]
uk: Флінтшир

note: Name for GB-FMO
en: Fermanagh and Omagh
uk: Фермана і Ома

note: Name for GB-GAT
en: Gateshead
uk: Ґейтсгед

note: Name for GB-GLG
en: Glasgow City
uk: Глазго

note: Name for GB-GLS
en: Gloucestershire
uk: Глосестершир

note: Name for GB-GRE
en: Greenwich
uk: Гринвіч

note: Name for GB-GWN
en: Gwynedd
uk: Гвінет

note: Name for GB-HAL
en: Halton
uk: Галтон

note: Name for GB-HAM
en: Hampshire
uk: Гемпшир

note: Name for GB-HAV
en: Havering
uk: Наверінґ

note: Name for GB-HCK
en: Hackney
uk: Гекні

note: Name for GB-HEF
en: Herefordshire
uk: Герефордшир

note: Name for GB-HIL
en: Hillingdon
uk: Гіллінґдон

note: Name for GB-HLD
en: Highland
uk: Хайленд

note: Name for GB-HMF
en: Hammersmith and Fulham
uk: Гамерсміт і Фулгем

note: Name for GB-HNS
en: Hounslow
uk: Гаунслоу

note: Name for GB-HPL
en: Hartlepool
uk: Гартліпул

note: Name for GB-HRT
en: Hertfordshire
uk: Гартфордшир

note: Name for GB-HRW
en: Harrow
uk: Гарроу

note: Name for GB-HRY
en: Haringey
uk: Гаріґей

note: Name for GB-IOS
en: Isles of Scilly
uk: Острови Сіллі

note: Name for GB-IOW
en: Isle of Wight
uk: Острів Вайт

note: Name for GB-ISL
en: Islington
uk: Іслінґтон

note: Name for GB-IVC
en: Inverclyde
uk: Інверклайд

note: Name for GB-KEC
en: Kensington and Chelsea
uk: Кенсінґтон і Челсі

note: Name for GB-KEN
en: Kent
uk: Кент

note: Name for GB-KHL
en: Kingston upon Hull
uk: Кінгстон-апон-Галл

note: Name for GB-KIR
en: Kirklees
uk: Керкліс

note: Name for GB-KTT
en: Kingston upon Thames
uk: Кінґстон-на-Темзі

note: Name for GB-KWL
en: Knowsley
uk: Ноуслі

note: Name for GB-LAN
en: Lancashire
uk: Ланкашир

note: Name for GB-LBC
en: Lisburn and Castlereagh
uk: Лісберн і Каслрі

note: Name for GB-LBH
en: Lambeth
uk: Ламбет

note: Name for GB-LCE
en: Leicester
uk: Лейсестер

note: Name for GB-LDS
en: Leeds
uk: Лідс

note: Name for GB-LEC
en: Leicestershire
uk: Лесестершир

note: Name for GB-LEW
en: Lewisham
uk: Люїсгем

note: Name for GB-LIN
en: Lincolnshire
uk: Лінкольншир

note: Name for GB-LIV
en: Liverpool
uk: Ліверпуль

note: Name for GB-LND
en: London, City of
uk: Лондон

note: Name for GB-LUT
en: Luton
uk: Лутон

note: Name for GB-MAN, Name for JM-12
en: Manchester
uk: Манчестер

note: Name for GB-MDB
en: Middlesbrough
uk: Мідлсборо

note: Name for GB-MDW
en: Medway
uk: Медвей

note: Name for GB-MEA
en: Mid and East Antrim
uk: Середній і Східний Антрім

note: Name for GB-MIK
en: Milton Keynes
uk: Мілтон-Кінз

note: Name for GB-MLN
en: Midlothian
uk: Мідлотіан

note: Name for GB-MON
en: Monmouthshire [Sir Fynwy GB-FYN]
uk: Монмутшир

note: Name for GB-MRT
en: Merton
uk: Мертон

note: Name for GB-MRY
en: Moray
uk: Мюрей

note: Name for GB-MTY
en: Merthyr Tydfil [Merthyr Tudful GB-MTU]
uk: Мертір-Тідвіл

note: Name for GB-MUL
en: Mid-Ulster
uk: Середній Ульстер

note: Name for GB-NAY
en: North Ayrshire
uk: Північний Ейршир

note: Name for GB-NBL
en: Northumberland
uk: Нортумберленд

note: Name for GB-NEL
en: North East Lincolnshire
uk: Північно-східний Лінкольншир

note: Name for GB-NET
en: Newcastle upon Tyne
uk: Ньюкасл-на-Темзі

note: Name for GB-NFK
en: Norfolk
uk: Норфолк

note: Name for GB-NGM
en: Nottingham
uk: Ноттінгем

note: Name for GB-NIR
en: Northern Ireland
uk: Північна Ірландія

note: Name for GB-NLK
en: North Lanarkshire
uk: Північний Ланаркшир

note: Name for GB-NLN
en: North Lincolnshire
uk: Північний Лінкольншир

note: Name for GB-NMD
en: Newry, Mourne and Down
uk: Ньюрі, Мурн і Даун

note: Name for GB-NNH
en: North Northamptonshire
uk: Північний Нортхемптоншир

note: Name for GB-NSM
en: North Somerset
uk: Північний Сомерсет

note: Name for GB-NTL
en: Neath Port Talbot [Castell-nedd Port Talbot GB-CTL]
uk: Ніт-Порт-Толбот

note: Name for GB-NTT
en: Nottinghamshire
uk: Ноттінгемшир

note: Name for GB-NTY
en: North Tyneside
uk: Північний Тайнсайд

note: Name for GB-NWM
en: Newham
uk: Ньюгем

note: Name for GB-NWP
en: Newport [Casnewydd GB-CNW]
uk: Ньюпорт

note: Name for GB-NYK
en: North Yorkshire
uk: Північний Йоркшир

note: Name for GB-OLD
en: Oldham
uk: Олдгем

note: Name for GB-ORK
en: Orkney Islands
uk: Оркнейські Острови

note: Name for GB-OXF
en: Oxfordshire
uk: Оксфордшир

note: Name for GB-PEM
en: Pembrokeshire [Sir Benfro GB-BNF]
uk: Пембрукшир

note: Name for GB-PKN
en: Perth and Kinross
uk: Перт і Кінросс

note: Name for GB-PLY
en: Plymouth
uk: Плімут

note: Name for GB-POR
en: Portsmouth
uk: Портсмут

note: Name for GB-POW
en: Powys
uk: Повіс

note: Name for GB-PTE
en: Peterborough
uk: Пітерборо

note: Name for GB-RCC
en: Redcar and Cleveland
uk: Редкар і Клівленд

note: Name for GB-RCH
en: Rochdale
uk: Рочдейл

note: Name for GB-RCT
en: Rhondda Cynon Taff [Rhondda CynonTaf]
uk: Ронта-Кінон-Тав

note: Name for GB-RDB
en: Redbridge
uk: Редбрідж

note: Name for GB-RDG
en: Reading
uk: Рідінґ

note: Name for GB-RFW
en: Renfrewshire
uk: Ренфрушир

note: Name for GB-RIC
en: Richmond upon Thames
uk: Річмонд-на-Темзі

note: Name for GB-ROT
en: Rotherham
uk: Ротергем

note: Name for GB-RUT
en: Rutland
uk: Рутланд

note: Name for GB-SAW
en: Sandwell
uk: Сендвелл

note: Name for GB-SAY
en: South Ayrshire
uk: Південний Ейршир

note: Name for GB-SCB
en: Scottish Borders
uk: Шотландські кордони

note: Name for GB-SCT
en: Scotland
uk: Шотландія

note: Name for GB-SFK
en: Suffolk
uk: Саффолк

note: Name for GB-SFT
en: Sefton
uk: Сефтон

note: Name for GB-SGC
en: South Gloucestershire
uk: Південний Глосестершир

note: Name for GB-SHF
en: Sheffield
uk: Шеффілд

note: Name for GB-SHN
en: St. Helens
uk: Сент-Геленс

note: Name for GB-SHR
en: Shropshire
uk: Шропшир

note: Name for GB-SKP
en: Stockport
uk: Стокпорт

note: Name for GB-SLF
en: Salford
uk: Салфорд

note: Name for GB-SLG
en: Slough
uk: Слау

note: Name for GB-SLK
en: South Lanarkshire
uk: Південний Ланаркшир

note: Name for GB-SND
en: Sunderland
uk: Сандерленд

note: Name for GB-SOL
en: Solihull
uk: Солігалл

note: Name for GB-SOM
en: Somerset
uk: Сомерсет

note: Name for GB-SOS
en: Southend-on-Sea
uk: Саутенд-он-Сі

note: Name for GB-SRY
en: Surrey
uk: Сюррей

note: Name for GB-STE
en: Stoke-on-Trent
uk: Сток-он-Трент

note: Name for GB-STG
en: Stirling
uk: Стірлінґ

note: Name for GB-STH
en: Southampton
uk: Саутгемптон

note: Name for GB-STN
en: Sutton
uk: Саттон

note: Name for GB-STS
en: Staffordshire
uk: Стаффордшир

note: Name for GB-STT
en: Stockton-on-Tees
uk: Стоктон-он-Тіс

note: Name for GB-STY
en: South Tyneside
uk: Південний Тайнсайд

note: Name for GB-SWA
en: Swansea [Abertawe GB-ATA]
uk: Свонсі

note: Name for GB-SWD
en: Swindon
uk: Свіндон

note: Name for GB-SWK
en: Southwark
uk: Саутварк

note: Name for GB-TAM
en: Tameside
uk: Теймсайд

note: Name for GB-TFW
en: Telford and Wrekin
uk: Телфорд і Рекін

note: Name for GB-THR
en: Thurrock
uk: Террок

note: Name for GB-TOB
en: Torbay
uk: Торбей

note: Name for GB-TOF
en: Torfaen [Tor-faen]
uk: Торван

note: Name for GB-TRF
en: Trafford
uk: Траффорд

note: Name for GB-TWH
en: Tower Hamlets
uk: Тауер-Гамлетс

note: Name for GB-VGL
en: Vale of Glamorgan, The [Bro Morgannwg GB-BMG]
uk: Долина Гламорган

note: Name for GB-WAR
en: Warwickshire
uk: Уорвікшир

note: Name for GB-WBK
en: West Berkshire
uk: Західний Беркшир

note: Name for GB-WDU
en: West Dunbartonshire
uk: Західний Данбартоншир

note: Name for GB-WFT
en: Waltham Forest
uk: Волтгем-Форест

note: Name for GB-WGN
en: Wigan
uk: Віґан

note: Name for GB-WIL
en: Wiltshire
uk: Вілтшир

note: Name for GB-WKF
en: Wakefield
uk: Вейкфілд

note: Name for GB-WLL
en: Walsall
uk: Валсолл

note: Name for GB-WLN
en: West Lothian
uk: Західний Лотіан

note: Name for GB-WLS
en: Wales [Cymru GB-CYM]
uk: Уельс [Кемрі GB-CYM]

note: Name for GB-WLV
en: Wolverhampton
uk: Вулвергемптон

note: Name for GB-WND
en: Wandsworth
uk: Вандсворт

note: Name for GB-WNH
en: West Northamptonshire
uk: Західний Нортхемптоншир

note: Name for GB-WNM
en: Windsor and Maidenhead
uk: Віндзор і Мейденгед

note: Name for GB-WOK
en: Wokingham
uk: Вокінґгем

note: Name for GB-WOR
en: Worcestershire
uk: Ворсестершир

note: Name for GB-WRL
en: Wirral
uk: Віррел

note: Name for GB-WRT
en: Warrington
uk: Воррінґтон

note: Name for GB-WRX
en: Wrexham [Wrecsam GB-WRC]
uk: Рексем

note: Name for GB-WSM
en: Westminster
uk: Вестмінстер

note: Name for GB-WSX
en: West Sussex
uk: Західний Сассекс

note: Name for GB-YOR
en: York
uk: Йорк

note: Name for GB-ZET
en: Shetland Islands
uk: Шетладські Острови

note: Name for GD-10
en: Southern Grenadine Islands
uk: Острови Південні Гренадини

note: Name for GE-AB
en: Abkhazia
uk: Абхазія

note: Name for GE-AJ
en: Ajaria
uk: Аджарія

note: Name for GE-GU
en: Guria
uk: Гурія

note: Name for GE-IM
en: Imereti
uk: Імеретія

note: Name for GE-KA
en: K'akheti
uk: Кахетія

note: Name for GE-KK
en: Kvemo Kartli
uk: Нижня Картлі

note: Name for GE-MM
en: Mtskheta-Mtianeti
uk: Мцхета-Мтіанеті

note: Name for GE-RL
en: Rach'a-Lechkhumi-Kvemo Svaneti
uk: Рача-Лечхумі і Нижня Сванетія

note: Name for GE-SJ
en: Samtskhe-Javakheti
uk: Самцхе-Джавахеті

note: Name for GE-SK
en: Shida Kartli
uk: Внутрішня Картлі

note: Name for GE-SZ
en: Samegrelo-Zemo Svaneti
uk: Мегрелія-Гірська Сванетія

note: Name for GE-TB
en: Tbilisi
uk: Тбілісі

note: Name for GH-AA
en: Greater Accra
uk: Велика Аккра

note: Name for GH-AF
en: Ahafo
uk: Ахафо

note: Name for GH-AH
en: Ashanti
uk: Ашанті

note: Name for GH-BE
en: Bono East
uk: Східна Боно

note: Name for GH-BO
en: Bono
uk: Боно

note: Name for GH-OT
en: Oti
uk: Оті

note: Name for GH-SV
en: Savannah
uk: Савана

note: Name for GH-TV
en: Volta
uk: Вольта

note: Name for GH-UE
en: Upper East
uk: Верхній Східний

note: Name for GH-UW
en: Upper West
uk: Верхній Західний

note: Name for GH-WN
en: Western North
uk: Західний Північний

note: Name for GL-AV
en: Avannaata Kommunia
uk: Аванната

note: Name for GL-KU
en: Kommune Kujalleq
uk: Куяллек

note: Name for GL-QE
en: Qeqqata Kommunia
uk: Кекката

note: Name for GL-QT
en: Kommune Qeqertalik
uk: Кекерталік

note: Name for GL-SM
en: Kommuneqarfik Sermersooq
uk: Семсерсоок

note: Name for GM-B
en: Banjul
uk: Банджул

note: Name for GM-L
en: Lower River
uk: Нижній Річковий

note: Name for GM-M
en: Central River
uk: Центральний Річковий

note: Name for GM-N
en: North Bank
uk: Північний Берег

note: Name for GM-U
en: Upper River
uk: Верхній Річковий

note: Name for GN-B, Name for GN-BK
en: Boké
uk: Боке

note: Name for GN-BE
en: Beyla
uk: Бейла

note: Name for GN-BF
en: Boffa
uk: Боффа

note: Name for GN-C
en: Conakry
uk: Конакрі

note: Name for GN-CO
en: Coyah
uk: Коя

note: Name for GN-D, Name for GN-KD
en: Kindia
uk: Кіндіа

note: Name for GN-DB
en: Dabola
uk: Дабола

note: Name for GN-DI
en: Dinguiraye
uk: Дінгуїрає

note: Name for GN-DL
en: Dalaba
uk: Далаба

note: Name for GN-DU
en: Dubréka
uk: Дубрека

note: Name for GN-F, Name for GN-FA
en: Faranah
uk: Фарана

note: Name for GN-FO
en: Forécariah
uk: Форекарья

note: Name for GN-FR
en: Fria
uk: Фрія

note: Name for GN-GA
en: Gaoual
uk: Гауал

note: Name for GN-GU
en: Guékédou
uk: Гуекеду

note: Name for GN-K, Name for GN-KA
en: Kankan
uk: Канкан

note: Name for GN-KB
en: Koubia
uk: Кубья

note: Name for GN-KE
en: Kérouané
uk: Керуане

note: Name for GN-KN
en: Koundara
uk: Кундара

note: Name for GN-KO
en: Kouroussa
uk: Курусса

note: Name for GN-KS
en: Kissidougou
uk: Кіссідугу

note: Name for GN-L, Name for GN-LA
en: Labé
uk: Лабе

note: Name for GN-LE
en: Lélouma
uk: Лелума

note: Name for GN-LO
en: Lola
uk: Лола

note: Name for GN-M, Name for GN-MM
en: Mamou
uk: Маму

note: Name for GN-MC
en: Macenta
uk: Масента

note: Name for GN-MD
en: Mandiana
uk: Мандіана

note: Name for GN-ML
en: Mali
uk: Малі

note: Name for GN-N, Name for GN-NZ
en: Nzérékoré
uk: Нзерекоре

note: Name for GN-PI
en: Pita
uk: Піта

note: Name for GN-SI
en: Siguiri
uk: Сігуїрі

note: Name for GN-TE
en: Télimélé
uk: Телімеле

note: Name for GN-TO
en: Tougué
uk: Тугуе

note: Name for GN-YO
en: Yomou
uk: Йому

note: Name for GQ-AN
en: Annobon
uk: Аннобон

note: Name for GQ-BN
en: Bioko Nord
uk: Північна Бйоко

note: Name for GQ-BS
en: Bioko Sud
uk: Південна Бйоко

note: Name for GQ-C
en: Région Continentale
uk: Континентальна область

note: Name for GQ-CS
en: Centro Sud
uk: Центральна Південна

note: Name for GQ-DJ
en: Djibloho
uk: Джиблохо

note: Name for GQ-I
en: Région Insulaire
uk: Острівна область

note: Name for GQ-KN
en: Kié-Ntem
uk: Ке-Нтем

note: Name for GQ-WN
en: Wele-Nzas
uk: Веле-Нзас

note: Name for GR-69
en: Ágion Óros
uk: Свята Гора

note: Name for GR-A
en: Anatolikí Makedonía kai Thráki
uk: Східна Македонія та Фракія

note: Name for GR-B
en: Kentrikí Makedonía
uk: Центральна Македонія

note: Name for GR-C
en: Dytikí Makedonía
uk: Західна Македонія

note: Name for GR-D
en: Ípeiros
uk: Епір

note: Name for GR-E
en: Thessalía
uk: Фессалія

note: Name for GR-F
en: Ionía Nísia
uk: Іонічні острови

note: Name for GR-G
en: Dytikí Elláda
uk: Західна Греція

note: Name for GR-H
en: Stereá Elláda
uk: Центральна Греція

note: Name for GR-I
en: Attikí
uk: Аттика

note: Name for GR-J
en: Pelopónnisos
uk: Пелопоннес

note: Name for GR-K
en: Vóreio Aigaío
uk: Південні Егейські острови

note: Name for GR-L
en: Nótio Aigaío
uk: Північні Егейські острови

note: Name for GR-M
en: Kríti
uk: Крит

note: Name for GT-01
en: Guatemala
uk: Гватемала

note: Name for GT-02
en: El Progreso
uk: Ель-Прогресо

note: Name for GT-03
en: Sacatepéquez
uk: Сакатепекес

note: Name for GT-04
en: Chimaltenango
uk: Чимальтенанго

note: Name for GT-05
en: Escuintla
uk: Ескінтла

note: Name for GT-06
en: Santa Rosa
uk: Санта-Роза

note: Name for GT-07
en: Sololá
uk: Солола

note: Name for GT-08
en: Totonicapán
uk: Тотонікапан

note: Name for GT-09
en: Quetzaltenango
uk: Кесальтенанго

note: Name for GT-10
en: Suchitepéquez
uk: Сучітепекес

note: Name for GT-11
en: Retalhuleu
uk: Реталхулеу

note: Name for GT-12
en: San Marcos
uk: Сан-Маркос

note: Name for GT-13
en: Huehuetenango
uk: Хуехуетенанго

note: Name for GT-14
en: Quiché
uk: Кіче

note: Name for GT-15
en: Baja Verapaz
uk: Байа Верапас

note: Name for GT-16
en: Alta Verapaz
uk: Альта-Верапаз

note: Name for GT-17
en: Petén
uk: Петен

note: Name for GT-18
en: Izabal
uk: Іцабал

note: Name for GT-19
en: Zacapa
uk: Закапа

note: Name for GT-20
en: Chiquimula
uk: Чикуймула

note: Name for GT-21
en: Jalapa
uk: Халапа

note: Name for GT-22
en: Jutiapa
uk: Хутіапа

note: Name for GW-BA
en: Bafatá
uk: Бафата

note: Name for GW-BL
en: Bolama / Bijagós
uk: Болама / Біжаґош

note: Name for GW-BM
en: Biombo
uk: Біомбо

note: Name for GW-BS
en: Bissau
uk: Бісау

note: Name for GW-CA
en: Cacheu
uk: Кашеу

note: Name for GW-GA
en: Gabú
uk: Габу

note: Name for GW-L
en: Leste
uk: Східна провінція

note: Name for GW-N
en: Norte
uk: Північна провінція

note: Name for GW-OI
en: Oio
uk: Ойо

note: Name for GW-QU
en: Quinara
uk: Кінара

note: Name for GW-S
en: Sul
uk: Південна провінція

note: Name for GW-TO
en: Tombali
uk: Томбалі

note: Name for GY-BA
en: Barima-Waini
uk: Барима-Ваїні

note: Name for GY-CU
en: Cuyuni-Mazaruni
uk: Каюні-Мазаруні

note: Name for GY-DE
en: Demerara-Mahaica
uk: Демерара-Махаїка

note: Name for GY-EB
en: East Berbice-Corentyne
uk: Східна Бербіс-Корентіна

note: Name for GY-ES
en: Essequibo Islands-West Demerara
uk: Острови Ессекібо-Західна Демерара

note: Name for GY-MA
en: Mahaica-Berbice
uk: Махаїка-Бербіс

note: Name for GY-PM
en: Pomeroon-Supenaam
uk: Померун-Супенаам

note: Name for GY-PT
en: Potaro-Siparuni
uk: Потаро-Сіпаруні

note: Name for GY-UD
en: Upper Demerara-Berbice
uk: Верхня Демерара-Бербіс

note: Name for GY-UT
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
uk: Верхнє Такуту-Верхнє Ессекібо

note: Name for HN-AT
en: Atlántida
uk: Атлантида

note: Name for HN-CH
en: Choluteca
uk: Чолутека

note: Name for HN-CL, Name for PA-3
en: Colón
uk: Колон

note: Name for HN-CM
en: Comayagua
uk: Комаягуа

note: Name for HN-CP
en: Copán
uk: Копан

note: Name for HN-CR
en: Cortés
uk: Кортес

note: Name for HN-EP
en: El Paraíso
uk: Ель-Параїсо

note: Name for HN-FM
en: Francisco Morazán
uk: Франсіско-Морасан

note: Name for HN-GD
en: Gracias a Dios
uk: Грасіас-а-Діос

note: Name for HN-IB
en: Islas de la Bahía
uk: Іслас-де-ла-Байя

note: Name for HN-IN
en: Intibucá
uk: Інтібука

note: Name for HN-LE
en: Lempira
uk: Лемпіра

note: Name for HN-OC
en: Ocotepeque
uk: Окотепек

note: Name for HN-OL
en: Olancho
uk: Оланчо

note: Name for HN-SB
en: Santa Bárbara
uk: Санта-Барбара

note: Name for HN-VA
en: Valle
uk: Валле

note: Name for HN-YO
en: Yoro
uk: Йоро

note: Name for HR-01
en: Zagrebačka županija
uk: Загребська жупанія

note: Name for HR-02
en: Krapinsko-zagorska županija
uk: Крапінсько-Загорська жупанія

note: Name for HR-03
en: Sisačko-moslavačka županija
uk: Сісацько-Мославінська жупанія

note: Name for HR-04
en: Karlovačka županija
uk: Карловацька жупанія

note: Name for HR-05
en: Varaždinska županija
uk: Вараждінська жупанія

note: Name for HR-06
en: Koprivničko-križevačka županija
uk: Копрівніцько-Кріжевацька жупанія

note: Name for HR-07
en: Bjelovarsko-bilogorska županija
uk: Бєловарсько-Білогородська жупанія

note: Name for HR-08
en: Primorsko-goranska županija
uk: Приморсько-Горанська жупанія

note: Name for HR-09
en: Ličko-senjska županija
uk: Ліцько-Сенська жупанія

note: Name for HR-10
en: Virovitičko-podravska županija
uk: Віровітицько-Подравська жупанія

note: Name for HR-11
en: Požeško-slavonska županija
uk: Пожежсько-Славонська жупанія

note: Name for HR-12
en: Brodsko-posavska županija
uk: Бродсько-Посавська жупанія

note: Name for HR-13
en: Zadarska županija
uk: Задарська жупанія

note: Name for HR-14
en: Osječko-baranjska županija
uk: Осієцько-Бараньська жупанія

note: Name for HR-15
en: Šibensko-kninska županija
uk: Шибенсько-Кнінська жупанія

note: Name for HR-16
en: Vukovarsko-srijemska županija
uk: Вуковарсько-Сремська жупанія

note: Name for HR-17
en: Splitsko-dalmatinska županija
uk: Сплітсько-Далматинська жупанія

note: Name for HR-18
en: Istarska županija
uk: Істрійська жупанія

note: Name for HR-19
en: Dubrovačko-neretvanska županija
uk: Дубровніцько-Неретванська жупанія

note: Name for HR-20
en: Međimurska županija
uk: Меджимурська жупанія

note: Name for HR-21
en: Grad Zagreb
uk: Загреб

note: Name for HT-AR
en: Artibonite
uk: Артибоніте

note: Name for HT-GA
en: Grande’Anse
uk: Гран-Анс

note: Name for HT-NE
en: Nord-Est
uk: Північно-східний департамент

note: Name for HT-NI
en: Nippes
uk: Ніппес

note: Name for HT-NO
en: Nord-Ouest
uk: Північно-західний департамент

note: Name for HT-OU
en: Ouest
uk: Західний департамент

note: Name for HT-SD
en: Sud
uk: Південний департамент

note: Name for HT-SE
en: Sud-Est
uk: Південно-східний департамент

note: Name for HU-BA
en: Baranya
uk: Баранья

note: Name for HU-BC
en: Békéscsaba
uk: Бекешчаба

note: Name for HU-BE
en: Békés
uk: Бекеш

note: Name for HU-BK
en: Bács-Kiskun
uk: Бач-Кішкун

note: Name for HU-BU
en: Budapest
uk: Будапешт

note: Name for HU-BZ
en: Borsod-Abaúj-Zemplén
uk: Боршод-Абауй-Земплен

note: Name for HU-CS
en: Csongrád-Csanád
uk: Чонград-Чанад

note: Name for HU-DE
en: Debrecen
uk: Дебрецен

note: Name for HU-DU
en: Dunaújváros
uk: Дунайварош

note: Name for HU-EG
en: Eger
uk: Егер

note: Name for HU-ER
en: Érd
uk: Ерд

note: Name for HU-FE
en: Fejér
uk: Фейєр

note: Name for HU-GS
en: Győr-Moson-Sopron
uk: Дьор-Мосон-Шопрон

note: Name for HU-GY
en: Győr
uk: Дьор

note: Name for HU-HB
en: Hajdú-Bihar
uk: Хайду-Біхар

note: Name for HU-HE
en: Heves
uk: Хевеш

note: Name for HU-HV
en: Hódmezővásárhely
uk: Годмезавашаргей

note: Name for HU-JN
en: Jász-Nagykun-Szolnok
uk: Яс-Надькун-Сольнок

note: Name for HU-KE
en: Komárom-Esztergom
uk: Комаром-Естергом

note: Name for HU-KM
en: Kecskemét
uk: Кечкемет

note: Name for HU-KV
en: Kaposvár
uk: Капошвар

note: Name for HU-MI
en: Miskolc
uk: Мішкольц

note: Name for HU-NK
en: Nagykanizsa
uk: Надьканіжа

note: Name for HU-NO
en: Nógrád
uk: Ноград

note: Name for HU-NY
en: Nyíregyháza
uk: Ньїредьхаза

note: Name for HU-PE
en: Pest
uk: Пешт

note: Name for HU-PS
en: Pécs
uk: Печ

note: Name for HU-SD
en: Szeged
uk: Сегед

note: Name for HU-SF
en: Székesfehérvár
uk: Секешфехєрвар

note: Name for HU-SH
en: Szombathely
uk: Сомбатхей

note: Name for HU-SK
en: Szolnok
uk: Сольнок

note: Name for HU-SN
en: Sopron
uk: Шопрон

note: Name for HU-SO
en: Somogy
uk: Шомодь

note: Name for HU-SS
en: Szekszárd
uk: Сексард

note: Name for HU-ST
en: Salgótarján
uk: Шальготарьян

note: Name for HU-SZ
en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
uk: Сабольч-Сатмар-Берег

note: Name for HU-TB
en: Tatabánya
uk: Татабанья

note: Name for HU-TO
en: Tolna
uk: Тольна

note: Name for HU-VA
en: Vas
uk: Ваш

note: Name for HU-VE, Name for HU-VM
en: Veszprém
uk: Веспрем

note: Name for HU-ZA
en: Zala
uk: Зала

note: Name for HU-ZE
en: Zalaegerszeg
uk: Залаегерсег

note: Name for ID-AC
en: Aceh
uk: Ачех

note: Name for ID-BA
en: Bali
uk: Балі

note: Name for ID-BB
en: Kepulauan Bangka Belitung
uk: Бангка-Белітунг

note: Name for ID-BE
en: Bengkulu
uk: Бенгкулу

note: Name for ID-BT
en: Banten
uk: Бантен

note: Name for ID-GO
en: Gorontalo
uk: Горонтало

note: Name for ID-JA
en: Jambi
uk: Джамбі

note: Name for ID-JB
en: Jawa Barat
uk: Західна Ява

note: Name for ID-JI
en: Jawa Timur
uk: Східна Ява

note: Name for ID-JK
en: Jakarta Raya
uk: Спеціальний столичний регіон Джакарта

note: Name for ID-JT
en: Jawa Tengah
uk: Центральна Ява

note: Name for ID-JW
en: Jawa
uk: Ява

note: Name for ID-KA
en: Kalimantan
uk: Калімантан

note: Name for ID-KB
en: Kalimantan Barat
uk: Західний Калімантан

note: Name for ID-KI
en: Kalimantan Timur
uk: Східний Калімантан

note: Name for ID-KR
en: Kepulauan Riau
uk: Острови Ріау

note: Name for ID-KS
en: Kalimantan Selatan
uk: Південний Калімантан

note: Name for ID-KT
en: Kalimantan Tengah
uk: Центральний Калімантан

note: Name for ID-KU
en: Kalimantan Utara
uk: Західний Калімантан

note: Name for ID-LA
en: Lampung
uk: Лампунг

note: Name for ID-MA, Name for ID-ML
en: Maluku
uk: Молукку

note: Name for ID-MU
en: Maluku Utara
uk: Північний Молукку

note: Name for ID-NB
en: Nusa Tenggara Barat
uk: Західна Нуса-Тенггара

note: Name for ID-NT
en: Nusa Tenggara Timur
uk: Східна Нуса-Тенггара

note: Name for ID-NU
en: Nusa Tenggara
uk: Нуса-Тенггара

note: Name for ID-PA, Name for ID-PP
en: Papua
uk: Папуа

note: Name for ID-PB
en: Papua Barat
uk: Західна Папуа

note: Name for ID-PD
en: Papua Barat Daya
uk: Південно-західна Папуа

note: Name for ID-PE
en: Papua Pengunungan
uk: Високогірне Папуа

note: Name for ID-PS
en: Papua Selatan
uk: Південна Папуа

note: Name for ID-PT
en: Papua Tengah
uk: Центральна Папуа

note: Name for ID-RI
en: Riau
uk: Ріау

note: Name for ID-SA
en: Sulawesi Utara
uk: Північне Сулавесі

note: Name for ID-SB
en: Sumatera Barat
uk: Західна Суматра

note: Name for ID-SG
en: Sulawesi Tenggara
uk: Південно-східне Сулавесі

note: Name for ID-SL
en: Sulawesi
uk: Сулавесі

note: Name for ID-SM
en: Sumatera
uk: Суматра

note: Name for ID-SN
en: Sulawesi Selatan
uk: Південне Сулавесі

note: Name for ID-SR
en: Sulawesi Barat
uk: Західне Сулавесі

note: Name for ID-SS
en: Sumatera Selatan
uk: Південна Суматра

note: Name for ID-ST
en: Sulawesi Tengah
uk: Центральне Сулавесі

note: Name for ID-SU
en: Sumatera Utara
uk: Північна Суматра

note: Name for ID-YO
en: Yogyakarta
uk: Джокьякарта

note: Name for IE-C
en: Connaught
uk: Коннахт

note: Name for IE-CE
en: Clare
uk: Клер

note: Name for IE-CN
en: Cavan
uk: Каван

note: Name for IE-CO
en: Cork
uk: Корк

note: Name for IE-CW
en: Carlow
uk: Карлоу

note: Name for IE-D
en: Dublin
uk: Дублін

note: Name for IE-DL
en: Donegal
uk: Донегал

note: Name for IE-G
en: Galway
uk: Голуей

note: Name for IE-KE
en: Kildare
uk: Кілдер

note: Name for IE-KK
en: Kilkenny
uk: Кілкенні

note: Name for IE-KY
en: Kerry
uk: Керрі

note: Name for IE-L
en: Leinster
uk: Лейнстер

note: Name for IE-LD
en: Longford
uk: Лонгфорд

note: Name for IE-LH
en: Louth
uk: Лаут

note: Name for IE-LK
en: Limerick
uk: Лімерік

note: Name for IE-LM
en: Leitrim
uk: Літрім

note: Name for IE-LS
en: Laois
uk: Лііш

note: Name for IE-M
en: Munster
uk: Мюнстер

note: Name for IE-MH
en: Meath
uk: Міт

note: Name for IE-MN
en: Monaghan
uk: Монаган

note: Name for IE-MO
en: Mayo
uk: Майо

note: Name for IE-OY
en: Offaly
uk: Оффалі

note: Name for IE-RN
en: Roscommon
uk: Роскоммон

note: Name for IE-SO
en: Sligo
uk: Сліго

note: Name for IE-TA
en: Tipperary
uk: Тіпперері

note: Name for IE-U
en: Ulster
uk: Ульстер

note: Name for IE-WD
en: Waterford
uk: Вотерфорд

note: Name for IE-WH
en: Westmeath
uk: Вестміт

note: Name for IE-WW
en: Wicklow
uk: Віклоу

note: Name for IE-WX
en: Wexford
uk: Вексфорд

note: Name for IL-HA
en: H̱efa
uk: Хайфа

note: Name for IL-JM
en: Al Quds
uk: Аль-Кудс

note: Name for IL-TA
en: Tall Abīb
uk: Тель-Авів

note: Name for IL-Z
en: Ash Shamālī
uk: Аш-Шамалі

note: Name for IN-AN
en: Andaman and Nicobar Islands
uk: Андаманські і Нікобарські острови

note: Name for IN-AP
en: Andhra Pradesh
uk: Андгра-Прадеш

note: Name for IN-AR
en: Arunāchal Pradesh
uk: Аруначал-Прадеш

note: Name for IN-AS
en: Assam
uk: Ассам

note: Name for IN-BR
en: Bihār
uk: Біхар

note: Name for IN-CG
en: Chhattīsgarh
uk: Чхаттісгарх

note: Name for IN-CH
en: Chandīgarh
uk: Чандігарх

note: Name for IN-DH
en: Dādra and Nagar Haveli and Damān and Diu
uk: Дадра і Нагар Хавелі і Даман і Діу

note: Name for IN-DL
en: Delhi
uk: Делі

note: Name for IN-GA
en: Goa
uk: Гоя

note: Name for IN-GJ
en: Gujarāt
uk: Гуджарат

note: Name for IN-HP
en: Himāchal Pradesh
uk: Хімачал-Прадеш

note: Name for IN-HR
en: Haryāna
uk: Хар’яна

note: Name for IN-JH
en: Jhārkhand
uk: Джарханд

note: Name for IN-JK
en: Jammu and Kashmīr
uk: Джамму і Кашмір

note: Name for IN-KA
en: Karnātaka
uk: Карнатака

note: Name for IN-KL
en: Kerala
uk: Керала

note: Name for IN-LA
en: Ladākh
uk: Ладакх

note: Name for IN-LD
en: Lakshadweep
uk: Лакшадвіп

note: Name for IN-MH
en: Mahārāshtra
uk: Магараштра

note: Name for IN-ML
en: Meghālaya
uk: Мегхалая

note: Name for IN-MN
en: Manipur
uk: Маніпур

note: Name for IN-MP
en: Madhya Pradesh
uk: Мадхья-Прадеш

note: Name for IN-MZ
en: Mizoram
uk: Мізорам

note: Name for IN-NL
en: Nāgāland
uk: Нагаланд

note: Name for IN-OD
en: Odisha
uk: Одіша

note: Name for IN-PB, Name for PK-PB
en: Punjab
uk: Пенджаб

note: Name for IN-PY
en: Puducherry
uk: Пондішері

note: Name for IN-RJ
en: Rājasthān
uk: Раджастан

note: Name for IN-SK
en: Sikkim
uk: Сіккім

note: Name for IN-TN
en: Tamil Nādu
uk: Тамілнад

note: Name for IN-TR
en: Tripura
uk: Тріпура

note: Name for IN-TS
en: Telangāna
uk: Телангана

note: Name for IN-UK
en: Uttarākhand
uk: Уттаркханд

note: Name for IN-UP
en: Uttar Pradesh
uk: Уттар-Прадеш

note: Name for IN-WB
en: West Bengal
uk: Західна Бенгалія

note: Name for IQ-AN
en: Al Anbār
uk: Анбар

note: Name for IQ-AR
en: Arbīl
uk: Ербіль

note: Name for IQ-BA
en: Al Başrah
uk: Басра

note: Name for IQ-BB
en: Bābil
uk: Бабіль

note: Name for IQ-BG
en: Baghdād
uk: Багдад

note: Name for IQ-DA
en: Dahūk
uk: Дахук

note: Name for IQ-DI
en: Diyālá
uk: Діяла

note: Name for IQ-DQ
en: Dhī Qār
uk: Ді-Кар

note: Name for IQ-KA
en: Karbalā’
uk: Кербела

note: Name for IQ-KI
en: Kirkūk
uk: Кіркук

note: Name for IQ-KR
en: Herêm-î Kurdistan
uk: Курдистан

note: Name for IQ-MA
en: Maysān
uk: Майсан

note: Name for IQ-MU
en: Al Muthanná
uk: Мутанна

note: Name for IQ-NA
en: An Najaf
uk: Ен-Неджеф

note: Name for IQ-NI
en: Nīnawá
uk: Найнава

note: Name for IQ-QA
en: Al Qādisīyah
uk: Кадісія

note: Name for IQ-SD
en: Şalāḩ ad Dīn
uk: Салах-ед-Дін

note: Name for IQ-SU
en: As Sulaymānīyah
uk: Сулейманія

note: Name for IQ-WA
en: Wāsiţ
uk: Васит

note: Name for IR-00
en: Markazī
uk: Меркезі

note: Name for IR-01
en: Gīlān
uk: Гілян

note: Name for IR-02
en: Māzandarān
uk: Мазендеран

note: Name for IR-03
en: Āz̄ārbāyjān-e Shārqī
uk: Східний Азербайджан

note: Name for IR-04
en: Āz̄ārbāyjān-e Ghārbī
uk: Західний Азербайджан

note: Name for IR-05
en: Kermānshāh
uk: Керманшах

note: Name for IR-06
en: Khūzestān
uk: Хузестан

note: Name for IR-07
en: Fārs
uk: Фарс

note: Name for IR-08
en: Kermān
uk: Керман

note: Name for IR-09
en: Khorāsān-e Raẕavī
uk: Хорасан-Резаві

note: Name for IR-10
en: Eşfahān
uk: Ісфаган

note: Name for IR-11
en: Sīstān va Balūchestān
uk: Сістан і Белуджистан

note: Name for IR-12
en: Kordestān
uk: Курдістан

note: Name for IR-13
en: Hamadān
uk: Хамадан

note: Name for IR-14
en: Chahār Maḩāl va Bakhtīārī
uk: Чехармехаль і Бахтіарія

note: Name for IR-15
en: Lorestān
uk: Лурестан

note: Name for IR-16
en: Īlām
uk: Ілам

note: Name for IR-17
en: Kohgīlūyeh va Bowyer Aḩmad
uk: Кохгілує і Баєрахмед

note: Name for IR-18
en: Būshehr
uk: Бушир

note: Name for IR-19
en: Zanjān
uk: Зенджан

note: Name for IR-20
en: Semnān
uk: Семнан

note: Name for IR-21
en: Yazd
uk: Єзд

note: Name for IR-22
en: Hormozgān
uk: Хормозган

note: Name for IR-23
en: Tehrān
uk: Тегеран

note: Name for IR-24
en: Ardabīl
uk: Ербіль

note: Name for IR-25
en: Qom
uk: Кум

note: Name for IR-26
en: Qazvīn
uk: Казвін

note: Name for IR-27
en: Golestān
uk: Голестан

note: Name for IR-28
en: Khorāsān-e Shomālī
uk: Північний Хорасан

note: Name for IR-29
en: Khorāsān-e Jonūbī
uk: Південний Хорасан

note: Name for IR-30
en: Alborz
uk: Ельбурс

note: Name for IS-1
en: Höfuðborgarsvæði
uk: Столичний сісл

note: Name for IS-2
en: Suðurnes
uk: Південний півострівний сісл

note: Name for IS-3
en: Vesturland
uk: Західний сісл

note: Name for IS-4
en: Vestfirðir
uk: Західні фйорди

note: Name for IS-5
en: Norðurland vestra
uk: Північно-західний сісл

note: Name for IS-6
en: Norðurland eystra
uk: Північно-східний сісл

note: Name for IS-7
en: Austurland
uk: Східний сісл

note: Name for IS-8
en: Suðurland
uk: Південний сісл

note: Name for IS-AKN
en: Akraneskaupstaður
uk: Акранес

note: Name for IS-AKU
en: Akureyrarbær
uk: Акурейрі

note: Name for IS-ARN
en: Árneshreppur
uk: Аурнесхреппюр

note: Name for IS-ASA
en: Ásahreppur
uk: Аусахреппюр

note: Name for IS-BLA
en: Bláskógabyggð
uk: Блаускоугабігд

note: Name for IS-BOG
en: Borgarbyggð
uk: Боргрбігд

note: Name for IS-BOL
en: Bolungarvíkurkaupstaður
uk: Болунгарвік

note: Name for IS-DAB
en: Dalabyggð
uk: Далабігд

note: Name for IS-DAV
en: Dalvíkurbyggð
uk: Дальвік

note: Name for IS-EOM
en: Eyja- og Miklaholtshreppur
uk: Ейя- і Мікалхольтсхреппюр

note: Name for IS-EYF
en: Eyjafjarðarsveit
uk: Ейяф'ярдарсвейт

note: Name for IS-FJD
en: Fjarðabyggð
uk: Ф'ярдабіггд

note: Name for IS-FJL
en: Fjallabyggð
uk: Ф'яллабіггд

note: Name for IS-FLA
en: Flóahreppur
uk: Флоуахреппюр

note: Name for IS-FLR
en: Fljótsdalshreppur
uk: Фльоутсдалсхреппюр

note: Name for IS-GAR
en: Garðabær
uk: Ґардабаїр

note: Name for IS-GOG
en: Grímsnes- og Grafningshreppur
uk: Ґрімснес- і Грабнінсхреппюр

note: Name for IS-GRN
en: Grindavíkurbær
uk: Ґріндавік

note: Name for IS-GRU
en: Grundarfjarðarbær
uk: Ґрюндарфьордюр

note: Name for IS-GRY
en: Grýtubakkahreppur
uk: Ґріттубаркахреппюр

note: Name for IS-HAF
en: Hafnarfjarðarkaupstaður
uk: Гапнарфіордрюр

note: Name for IS-HRG
en: Hörgársveit
uk: Горгаурсвейт

note: Name for IS-HRU
en: Hrunamannahreppur
uk: Хрунаманнахреппюр

note: Name for IS-HUG
en: Húnabyggð
uk: Гунабігд

note: Name for IS-HUV
en: Húnaþing vestra
uk: Гунатинг Вестра

note: Name for IS-HVA
en: Hvalfjarðarsveit
uk: Хвалфіордарсвейт

note: Name for IS-HVE
en: Hveragerðisbær
uk: Квераґерді

note: Name for IS-ISA
en: Ísafjarðarbær
uk: Ісаф'ядр

note: Name for IS-KAL
en: Kaldrananeshreppur
uk: Калдарананесхреппюр

note: Name for IS-KJO
en: Kjósarhreppur
uk: Кйосаргреппюр

note: Name for IS-KOP
en: Kópavogsbær
uk: Коупавоґур

note: Name for IS-LAN
en: Langanesbyggð
uk: Ланганесбіггд

note: Name for IS-MOS
en: Mosfellsbær
uk: Мосфельсбаїр

note: Name for IS-MUL
en: Múlaþing
uk: Мулатінґ

note: Name for IS-MYR
en: Mýrdalshreppur
uk: Мірдалсхреппюр

note: Name for IS-NOR
en: Norðurþing
uk: Нордуртінг

note: Name for IS-RGE
en: Rangárþing eystra
uk: Рангауртінг Ейстра

note: Name for IS-RGY
en: Rangárþing ytra
uk: Рангауртінг Ітра

note: Name for IS-RHH
en: Reykhólahreppur
uk: Рейкхоулахреппюр

note: Name for IS-RKN
en: Reykjanesbær
uk: Рейк'янесбаїр

note: Name for IS-RKV
en: Reykjavíkurborg
uk: Рейк'явік

note: Name for IS-SBT
en: Svalbarðsstrandarhreppur
uk: Свалбардсстрандадрхреппюр

note: Name for IS-SDN
en: Suðurnesjabær
uk: Судурнес'ябаїр

note: Name for IS-SDV
en: Súðavíkurhreppur
uk: Судавікурхреппюр

note: Name for IS-SEL
en: Seltjarnarnesbær
uk: Селтьярнарнес

note: Name for IS-SFA
en: Sveitarfélagið Árborg
uk: Аурборг

note: Name for IS-SHF
en: Sveitarfélagið Hornafjörður
uk: Гепн

note: Name for IS-SKF
en: Skaftárhreppur
uk: Шкафтаурхреппюр

note: Name for IS-SKG
en: Skagabyggð
uk: Шкагабіггд

note: Name for IS-SKO
en: Skorradalshreppur
uk: Шкоррадальсхреппюр

note: Name for IS-SKR
en: Skagafjörður
uk: Шкагафіордюр

note: Name for IS-SNF
en: Snæfellsbær
uk: Снайфелсбаїр

note: Name for IS-SOG
en: Skeiða- og Gnúpverjahreppur
uk: Шкейда- і Групверяхреппюр

note: Name for IS-SOL
en: Sveitarfélagið Ölfus
uk: Ельфюс

note: Name for IS-SSS
en: Sveitarfélagið Skagaströnd
uk: Шкагастренд

note: Name for IS-STR
en: Strandabyggð
uk: Штрандабіггд

note: Name for IS-STY
en: Stykkishólmsbær
uk: Штиккісхоульм

note: Name for IS-SVG
en: Sveitarfélagið Vogar
uk: Воґар

note: Name for IS-TAL
en: Tálknafjarðarhreppur
uk: Таулнаф'ярдархреппюр

note: Name for IS-THG
en: Þingeyjarsveit
uk: Тінгейярсвейт

note: Name for IS-TJO
en: Tjörneshreppur
uk: Тьорнесхреппюр

note: Name for IS-VEM
en: Vestmannaeyjabær
uk: Вестманнові острови

note: Name for IS-VER
en: Vesturbyggð
uk: Вестурбіггд

note: Name for IS-VOP
en: Vopnafjarðarhreppur
uk: Вопнаф'ярдархреппюр

note: Name for IT-21
en: Piemonte
uk: П’ємонт

note: Name for IT-23
en: Val d'Aoste
uk: Вал-д'Аоста

note: Name for IT-25
en: Lombardia
uk: Ломбардія

note: Name for IT-32
en: Trentino-Alto Adige
uk: Трентіно-Альто-Адідже

note: Name for IT-34
en: Veneto
uk: Венеція

note: Name for IT-36
en: Friuli Venezia Giulia
uk: Фріулі-Венеція-Джулія

note: Name for IT-42
en: Liguria
uk: Лігурія

note: Name for IT-45
en: Emilia-Romagna
uk: Емілія-Романья

note: Name for IT-52
en: Toscana
uk: Тоскана

note: Name for IT-55
en: Umbria
uk: Умбрія

note: Name for IT-57
en: Marche
uk: Марке

note: Name for IT-62
en: Lazio
uk: Лаціо

note: Name for IT-65
en: Abruzzo
uk: Абруццо

note: Name for IT-67
en: Molise
uk: Молізе

note: Name for IT-72
en: Campania
uk: Кампанія

note: Name for IT-75
en: Puglia
uk: Апулія

note: Name for IT-77
en: Basilicata
uk: Базиліката

note: Name for IT-78
en: Calabria
uk: Калабрія

note: Name for IT-82
en: Sicilia
uk: Сицилія

note: Name for IT-88
en: Sardegna
uk: Сардинія

note: Name for IT-AG
en: Agrigento
uk: Агридженто

note: Name for IT-AL
en: Alessandria
uk: Алессандрія

note: Name for IT-AN
en: Ancona
uk: Анкона

note: Name for IT-AP
en: Ascoli Piceno
uk: Асколі-Пічено

note: Name for IT-AQ
en: L'Aquila
uk: Л’Акуїла

note: Name for IT-AR
en: Arezzo
uk: Ареццо

note: Name for IT-AT
en: Asti
uk: Асті

note: Name for IT-AV
en: Avellino
uk: Авелліно

note: Name for IT-BA, Name for SO-BR
en: Bari
uk: Барі

note: Name for IT-BG
en: Bergamo
uk: Бергамо

note: Name for IT-BI
en: Biella
uk: Бієлла

note: Name for IT-BL
en: Belluno
uk: Беллуно

note: Name for IT-BN
en: Benevento
uk: Беневенто

note: Name for IT-BO
en: Bologna
uk: Болонья

note: Name for IT-BR
en: Brindisi
uk: Бриндізі

note: Name for IT-BS
en: Brescia
uk: Брешіа

note: Name for IT-BT
en: Barletta-Andria-Trani
uk: Барлетта-Андрія-Трані

note: Name for IT-BZ
en: Bolzano
uk: Больцано

note: Name for IT-CA
en: Cagliari
uk: Кальярі

note: Name for IT-CB
en: Campobasso
uk: Кампобассо

note: Name for IT-CE
en: Caserta
uk: Казерата

note: Name for IT-CH
en: Chieti
uk: Кьєті

note: Name for IT-CL
en: Caltanissetta
uk: Кальтаніссетта

note: Name for IT-CN
en: Cuneo
uk: Кунео

note: Name for IT-CO
en: Como
uk: Комо

note: Name for IT-CR
en: Cremona
uk: Кремона

note: Name for IT-CS
en: Cosenza
uk: Козенца

note: Name for IT-CT
en: Catania
uk: Катанія

note: Name for IT-CZ
en: Catanzaro
uk: Катандзаро

note: Name for IT-EN
en: Enna
uk: Енна

note: Name for IT-FC
en: Forlì-Cesena
uk: Форлі-Чезена

note: Name for IT-FE
en: Ferrara
uk: Феррара

note: Name for IT-FG
en: Foggia
uk: Фоджа

note: Name for IT-FI
en: Firenze
uk: Фіренце

note: Name for IT-FM
en: Fermo
uk: Фермо

note: Name for IT-FR
en: Frosinone
uk: Фрозіноне

note: Name for IT-GE
en: Genova
uk: Генуя

note: Name for IT-GO
en: Gorizia
uk: Гориція

note: Name for IT-GR
en: Grosseto
uk: Гроссето

note: Name for IT-IM
en: Imperia
uk: Імперія

note: Name for IT-IS
en: Isernia
uk: Ізернія

note: Name for IT-KR
en: Crotone
uk: Кротоне

note: Name for IT-LC
en: Lecco
uk: Лекко

note: Name for IT-LE
en: Lecce
uk: Лечче

note: Name for IT-LI
en: Livorno
uk: Ліворно

note: Name for IT-LO
en: Lodi
uk: Лоді

note: Name for IT-LT
en: Latina
uk: Латіна

note: Name for IT-LU
en: Lucca
uk: Лукка

note: Name for IT-MB
en: Monza e Brianza
uk: Монца і Бріанца

note: Name for IT-MC
en: Macerata
uk: Мачерата

note: Name for IT-ME
en: Messina
uk: Мессіна

note: Name for IT-MI
en: Milano
uk: Мілан

note: Name for IT-MN
en: Mantova
uk: Мантуя

note: Name for IT-MO
en: Modena
uk: Модена

note: Name for IT-MS
en: Massa-Carrara
uk: Масса-Каррара

note: Name for IT-MT
en: Matera
uk: Матера

note: Name for IT-NA
en: Napoli
uk: Неаполь

note: Name for IT-NO
en: Novara
uk: Новара

note: Name for IT-NU
en: Nuoro
uk: Нуоро

note: Name for IT-OR
en: Oristano
uk: Ористано

note: Name for IT-PA
en: Palermo
uk: Палермо

note: Name for IT-PC
en: Piacenza
uk: П'яченца

note: Name for IT-PD
en: Padova
uk: Падуя

note: Name for IT-PE
en: Pescara
uk: Пескара

note: Name for IT-PG
en: Perugia
uk: Перуджа

note: Name for IT-PI
en: Pisa
uk: Піза

note: Name for IT-PN
en: Pordenone
uk: Порденоне

note: Name for IT-PO
en: Prato
uk: Прато

note: Name for IT-PR
en: Parma
uk: Парма

note: Name for IT-PT
en: Pistoia
uk: Пістойя

note: Name for IT-PU
en: Pesaro e Urbino
uk: Пезаро-е-Урбіно

note: Name for IT-PV
en: Pavia
uk: Павія

note: Name for IT-PZ
en: Potenza
uk: Потенца

note: Name for IT-RA
en: Ravenna
uk: Равенна

note: Name for IT-RC
en: Reggio Calabria
uk: Реджо-Калабрія

note: Name for IT-RE
en: Reggio Emilia
uk: Реджо-Емілія

note: Name for IT-RG
en: Ragusa
uk: Рагуза

note: Name for IT-RI
en: Rieti
uk: Ріеті

note: Name for IT-RM
en: Roma
uk: Рим

note: Name for IT-RN
en: Rimini
uk: Ріміні

note: Name for IT-RO
en: Rovigo
uk: Ровіго

note: Name for IT-SA
en: Salerno
uk: Салерно

note: Name for IT-SI
en: Siena
uk: Сієна

note: Name for IT-SO
en: Sondrio
uk: Сондріо

note: Name for IT-SP
en: La Spezia
uk: Спеція

note: Name for IT-SR
en: Siracusa
uk: Сиракуза

note: Name for IT-SS
en: Sassari
uk: Сассарі

note: Name for IT-SU
en: Sud Sardegna
uk: Південна Сардинія

note: Name for IT-SV
en: Savona
uk: Савона

note: Name for IT-TA
en: Taranto
uk: Таранто

note: Name for IT-TE
en: Teramo
uk: Терамо

note: Name for IT-TN
en: Trento
uk: Тренто

note: Name for IT-TO
en: Torino
uk: Турін

note: Name for IT-TP
en: Trapani
uk: Трапані

note: Name for IT-TR
en: Terni
uk: Терні

note: Name for IT-TS
en: Trieste
uk: Трієст

note: Name for IT-TV
en: Treviso
uk: Тревізо

note: Name for IT-UD
en: Udine
uk: Удіне

note: Name for IT-VA
en: Varese
uk: Варезе

note: Name for IT-VB
en: Verbano-Cusio-Ossola
uk: Вербано-Кузьо-Оссола

note: Name for IT-VC
en: Vercelli
uk: Верчеллі

note: Name for IT-VE
en: Venezia
uk: Венеція

note: Name for IT-VI
en: Vicenza
uk: Віченца

note: Name for IT-VR
en: Verona
uk: Верона

note: Name for IT-VT
en: Viterbo
uk: Вітербо

note: Name for IT-VV
en: Vibo Valentia
uk: Вібо-Валентія

note: Name for JM-01
en: Kingston
uk: Кінгстон

note: Name for JM-04
en: Portland
uk: Портланд

note: Name for JM-06
en: Saint Ann
uk: Санта-Анна

note: Name for JM-07
en: Trelawny
uk: Трелоні

note: Name for JM-09
en: Hanover
uk: Гановер

note: Name for JM-10
en: Westmoreland
uk: Вестморленд

note: Name for JM-11
en: Saint Elizabeth
uk: Санта-Елізабет

note: Name for JM-13
en: Clarendon
uk: Кларендон

note: Name for JM-14
en: Saint Catherine
uk: Санта-Катерина

note: Name for JO-AJ
en: ‘Ajlūn
uk: Айлун

note: Name for JO-AM
en: Al ‘A̅şimah
uk: Ель-Асіма

note: Name for JO-AQ
en: Al ‘Aqabah
uk: Акаба

note: Name for JO-AT
en: Aţ Ţafīlah
uk: Ет-Тафіла

note: Name for JO-AZ
en: Az Zarqā’
uk: Ез-Зарка

note: Name for JO-BA
en: Al Balqā’
uk: Ель-Балка

note: Name for JO-IR
en: Irbid
uk: Ірбід

note: Name for JO-JA
en: Jarash
uk: Джараш

note: Name for JO-KA
en: Al Karak
uk: Ель-Карак

note: Name for JO-MA
en: Al Mafraq
uk: Ель-Мафрак

note: Name for JO-MD
en: Mādabā
uk: Мадаба

note: Name for JO-MN
en: Ma‘ān
uk: Маан

note: Name for JP-01
en: Hokkaido
uk: Хоккайдо

note: Name for JP-02
en: Aomori
uk: Аоморі

note: Name for JP-03
en: Iwate
uk: Івате

note: Name for JP-04
en: Miyagi
uk: Міягі

note: Name for JP-05
en: Akita
uk: Акіта

note: Name for JP-06
en: Yamagata
uk: Ямагата

note: Name for JP-07
en: Fukushima
uk: Фукусіма

note: Name for JP-08
en: Ibaraki
uk: Ібаракі

note: Name for JP-09
en: Tochigi
uk: Тотігі

note: Name for JP-10
en: Gunma
uk: Гумма

note: Name for JP-11
en: Saitama
uk: Сайтама

note: Name for JP-12
en: Chiba
uk: Тіба

note: Name for JP-13
en: Tokyo
uk: Токіо

note: Name for JP-14
en: Kanagawa
uk: Канагава

note: Name for JP-15
en: Niigata
uk: Ніігата

note: Name for JP-16
en: Toyama
uk: Тояма

note: Name for JP-17
en: Ishikawa
uk: Ісікава

note: Name for JP-18
en: Fukui
uk: Фукуї

note: Name for JP-19
en: Yamanashi
uk: Яманасі

note: Name for JP-20
en: Nagano
uk: Нагано

note: Name for JP-21
en: Gifu
uk: Гіфу

note: Name for JP-22
en: Shizuoka
uk: Сідзуока

note: Name for JP-23
en: Aichi
uk: Айті

note: Name for JP-24
en: Mie
uk: Міе

note: Name for JP-25
en: Shiga
uk: Сіга

note: Name for JP-26
en: Kyoto
uk: Кіото

note: Name for JP-27
en: Osaka
uk: Осака

note: Name for JP-28
en: Hyogo
uk: Хього

note: Name for JP-29
en: Nara
uk: Нара

note: Name for JP-30
en: Wakayama
uk: Вакаяма

note: Name for JP-31
en: Tottori
uk: Тотторі

note: Name for JP-32
en: Shimane
uk: Сімане

note: Name for JP-33
en: Okayama
uk: Окаяма

note: Name for JP-34
en: Hiroshima
uk: Хіросіма

note: Name for JP-35
en: Yamaguchi
uk: Ямагуті

note: Name for JP-36
en: Tokushima
uk: Токусіма

note: Name for JP-37
en: Kagawa
uk: Кагава

note: Name for JP-38
en: Ehime
uk: Ехіме

note: Name for JP-39
en: Kochi
uk: Кочі

note: Name for JP-40
en: Fukuoka
uk: Фукуока

note: Name for JP-41
en: Saga
uk: Сага

note: Name for JP-42
en: Nagasaki
uk: Нагасакі

note: Name for JP-43
en: Kumamoto
uk: Кумамото

note: Name for JP-44
en: Oita
uk: Оїта

note: Name for JP-45
en: Miyazaki
uk: Міядзакі

note: Name for JP-46
en: Kagoshima
uk: Кагосіма

note: Name for JP-47
en: Okinawa
uk: Окінава

note: Name for KE-01
en: Baringo
uk: Барінго

note: Name for KE-02
en: Bomet
uk: Бомет

note: Name for KE-03
en: Bungoma
uk: Бунгома

note: Name for KE-04, Name for UG-202
en: Busia
uk: Бусія

note: Name for KE-05
en: Elgeyo/Marakwet
uk: Ельгейо/Мараквет

note: Name for KE-06
en: Embu
uk: Ембу

note: Name for KE-07
en: Garissa
uk: Гарісса

note: Name for KE-08
en: Homa Bay
uk: Хома-Бей

note: Name for KE-09
en: Isiolo
uk: Ісіоло

note: Name for KE-10
en: Kajiado
uk: Каджядо

note: Name for KE-11
en: Kakamega
uk: Какамега

note: Name for KE-12
en: Kericho
uk: Керічо

note: Name for KE-13
en: Kiambu
uk: К'ямбу

note: Name for KE-14
en: Kilifi
uk: Кіліфі

note: Name for KE-15
en: Kirinyaga
uk: Кіріньяга

note: Name for KE-16
en: Kisii
uk: Кісії

note: Name for KE-17
en: Kisumu
uk: Кісуму

note: Name for KE-18
en: Kitui
uk: Кітуї

note: Name for KE-19
en: Kwale
uk: Квале

note: Name for KE-20
en: Laikipia
uk: Лайкіпія

note: Name for KE-21
en: Lamu
uk: Ламу

note: Name for KE-22
en: Machakos
uk: Мачакос

note: Name for KE-23
en: Makueni
uk: Макуені

note: Name for KE-24
en: Mandera
uk: Мандера

note: Name for KE-25
en: Marsabit
uk: Марсабіт

note: Name for KE-26
en: Meru
uk: Меру

note: Name for KE-27
en: Migori
uk: Мігорі

note: Name for KE-28
en: Mombasa
uk: Момбаса

note: Name for KE-29
en: Murang'a
uk: Муранга

note: Name for KE-30
en: Nairobi City
uk: Місто Найробі

note: Name for KE-31
en: Nakuru
uk: Накуру

note: Name for KE-32
en: Nandi
uk: Нанді

note: Name for KE-33
en: Narok
uk: Нарок

note: Name for KE-34
en: Nyamira
uk: Ньяміра

note: Name for KE-35
en: Nyandarua
uk: Ньяндаруа

note: Name for KE-36
en: Nyeri
uk: Ньєрі

note: Name for KE-37
en: Samburu
uk: Самбуру

note: Name for KE-38
en: Siaya
uk: Сіая

note: Name for KE-39
en: Taita/Taveta
uk: Тайта/Тавета

note: Name for KE-40
en: Tana River
uk: Річка Тана

note: Name for KE-41
en: Tharaka-Nithi
uk: Тарака-Нітхі

note: Name for KE-42
en: Trans Nzoia
uk: Транс-Нзоя

note: Name for KE-43
en: Turkana
uk: Туркана

note: Name for KE-44
en: Uasin Gishu
uk: Уасін-Гішу

note: Name for KE-45
en: Vihiga
uk: Віхіга

note: Name for KE-46
en: Wajir
uk: Ваджір

note: Name for KE-47
en: West Pokot
uk: Західний Покот

note: Name for KG-B
en: Batken
uk: Баткенська область

note: Name for KG-C
en: Chuyskaya oblast'
uk: Чуйська область

note: Name for KG-GB
en: Bishkek Shaary
uk: Бішкек

note: Name for KG-GO
en: Gorod Osh
uk: Місто Ош

note: Name for KG-J
en: Dzhalal-Abadskaya oblast'
uk: Джалал-Абадська область

note: Name for KG-N
en: Naryn
uk: Наринська область

note: Name for KG-O
en: Osh
uk: Ошська область

note: Name for KG-T
en: Talas
uk: Таласька область

note: Name for KG-Y
en: Issyk-Kul'skaja oblast'
uk: Іссик-Кульська область

note: Name for KH-1
en: Banteay Mean Choăy
uk: Бантеаймеантьєй

note: Name for KH-10
en: Kracheh
uk: Кратьєх

note: Name for KH-11
en: Mondol Kiri
uk: Мондолькірі

note: Name for KH-12
en: Phnom Penh
uk: Пномпень

note: Name for KH-13
en: Preah Vihear
uk: Преахвіхеа

note: Name for KH-14
en: Prey Veaeng
uk: Прейвенг

note: Name for KH-15
en: Pousaat
uk: Поусат

note: Name for KH-16
en: Rotanak Kiri
uk: Ратанакірі

note: Name for KH-17
en: Siem Reab
uk: Сіємреап

note: Name for KH-18
en: Preah Sihanouk
uk: Сіануквіль

note: Name for KH-19
en: Stoĕng Trêng
uk: Стингтраенг

note: Name for KH-2
en: Baat Dambang
uk: Баттамбанг

note: Name for KH-20
en: Svaay Rieng
uk: Свайрієнг

note: Name for KH-21
en: Taakaev
uk: Такео

note: Name for KH-22
en: Otdar Mean Chey
uk: Оддармеантьєй

note: Name for KH-23
en: Kaeb
uk: Каеп

note: Name for KH-24
en: Pailin
uk: Пайлін

note: Name for KH-25
en: Tbong Khmum
uk: Тбонгхмум

note: Name for KH-3
en: Kampong Chaam
uk: Кампонгтям

note: Name for KH-4
en: Kampong Chhnang
uk: Кампонгчнанг

note: Name for KH-5
en: Kampong Spueu
uk: Кампонгспи

note: Name for KH-6
en: Kampong Thum
uk: Кампонгтхом

note: Name for KH-7
en: Kampot
uk: Кампот

note: Name for KH-8
en: Kandaal
uk: Кандаль

note: Name for KH-9
en: Kaoh Kong
uk: Кахконг

note: Name for KI-G
en: Gilbert Islands
uk: Острови Гільберта

note: Name for KI-L
en: Line Islands
uk: Острови Лайн

note: Name for KI-P
en: Phoenix Islands
uk: Острови Фенікс

note: Name for KM-A
en: Anjouan
uk: Анжуан

note: Name for KM-G
en: Grande Comore
uk: Великий Комор

note: Name for KM-M
en: Mohéli
uk: Мохелі

note: Name for KN-01
en: Christ Church Nichola Town
uk: Крайст-Черч-Нікола-Таун

note: Name for KN-02
en: Saint Anne Sandy Point
uk: Сент-Енн-Сенді-Пойнт

note: Name for KN-03
en: Saint George Basseterre
uk: Сент-Джордж-Бастер

note: Name for KN-04
en: Saint George Gingerland
uk: Сент-Джордж-Джинджерленд

note: Name for KN-05
en: Saint James Windward
uk: Сент-Джеймс-Віндворд

note: Name for KN-06
en: Saint John Capisterre
uk: Сент-Джон-Капістер

note: Name for KN-07
en: Saint John Figtree
uk: Сент-Джон-Фігтрі

note: Name for KN-08
en: Saint Mary Cayon
uk: Сент-Мері-Кайон

note: Name for KN-09
en: Saint Paul Capisterre
uk: Сент-Пол-Капістер

note: Name for KN-10
en: Saint Paul Charlestown
uk: Сент-Пол-Чарлстаун

note: Name for KN-11
en: Saint Peter Basseterre
uk: Сент-Пітер-Бастер

note: Name for KN-12
en: Saint Thomas Lowland
uk: Сент-Томас-Лоуленд

note: Name for KN-13
en: Saint Thomas Middle Island
uk: Сент-Томас-Мідл-Айленд

note: Name for KN-15
en: Trinity Palmetto Point
uk: Трініті-Палметто-Пойнт

note: Name for KN-K
en: Saint Kitts
uk: Сент-Кітс

note: Name for KN-N
en: Nevis
uk: Невіс

note: Name for KP-01
en: P'yǒngyang
uk: Пхеньян

note: Name for KP-02
en: P'yǒngan-namdo
uk: Пхьонан-намдо

note: Name for KP-03
en: P'yǒngan-bukto
uk: Пхьонан-пукто

note: Name for KP-04
en: Chagang-do
uk: Чагандо

note: Name for KP-05
en: Hwanghae-namdo
uk: Хванхе-намдо

note: Name for KP-06
en: Hwanghae-bukto
uk: Хванхе-пукто

note: Name for KP-07
en: Kangweonto
uk: Канвондо

note: Name for KP-08
en: Hamgyǒng-namdo
uk: Хамгьон-намдо

note: Name for KP-09
en: Hamgyǒng-bukto
uk: Хамгьон-пукто

note: Name for KP-10
en: Ryanggang-do
uk: Янгандо

note: Name for KP-13
en: Raseon
uk: Расон

note: Name for KP-14
en: Nampho
uk: Нампхо

note: Name for KP-15
en: Kaeseong
uk: Кесон

note: Name for KR-11
en: Seoul-teukbyeolsi
uk: Сеул

note: Name for KR-26
en: Busan-gwangyeoksi
uk: Пусан

note: Name for KR-27
en: Daegu-gwangyeoksi
uk: Тегу

note: Name for KR-28
en: Incheon-gwangyeoksi
uk: Інчхон

note: Name for KR-29
en: Gwangju-gwangyeoksi
uk: Кванджу

note: Name for KR-30
en: Daejeon-gwangyeoksi
uk: Теджон

note: Name for KR-31
en: Ulsan-gwangyeoksi
uk: Ульсан

note: Name for KR-41
en: Gyeonggi-do
uk: Кьйонгідо

note: Name for KR-42
en: Gangwon-teukbyeoljachido
uk: Канвон-тейкбьолджачидо

note: Name for KR-43
en: Chungcheongbuk-do
uk: Чхунчхон-пукто

note: Name for KR-44
en: Chungcheongnam-do
uk: Чхунчхон-намдо

note: Name for KR-45
en: Jeollabuk-do
uk: Чолла-пукто

note: Name for KR-46
en: Jeollanam-do
uk: Чолла-намдо

note: Name for KR-47
en: Gyeongsangbuk-do
uk: Кьйонсан-пукто

note: Name for KR-48
en: Gyeongsangnam-do
uk: Кьйонсан-намдо

note: Name for KR-49
en: Jeju-teukbyeoljachido
uk: Чеджу

note: Name for KR-50
en: Sejong
uk: Седжон

note: Name for KW-AH
en: Al Aḩmadī
uk: Ель-Ахмаді

note: Name for KW-FA
en: Al Farwānīyah
uk: Ель-Фарванія

note: Name for KW-HA
en: Ḩawallī
uk: Хаваллі

note: Name for KW-JA
en: Al Jahrā’
uk: Ель-Джахра

note: Name for KW-MU
en: Mubārak al Kabīr
uk: Мубарак-аль-Кабір

note: Name for KZ-10
en: Abajskaja oblast’
uk: Абайська область

note: Name for KZ-11
en: Akmolinskaja oblast'
uk: Акмолинська область

note: Name for KZ-15
en: Aktjubinskaja oblast'
uk: Актюбинська область

note: Name for KZ-19
en: Almatinskaja oblast'
uk: Алматинська область

note: Name for KZ-23
en: Atyrauskaja oblast'
uk: Атирауська область

note: Name for KZ-27
en: Batys Qazaqstan oblysy
uk: Західно-Казахстанська область

note: Name for KZ-31
en: Zhambyl oblysy
uk: Жамбилська область

note: Name for KZ-33
en: Zhetisū oblysy
uk: Жетисуська область

note: Name for KZ-35
en: Karagandinskaja oblast'
uk: Карагандинська область

note: Name for KZ-39
en: Kostanajskaja oblast'
uk: Костанайська область

note: Name for KZ-43
en: Kyzylordinskaja oblast'
uk: Кизилординська область

note: Name for KZ-47
en: Mangghystaū oblysy
uk: Мангістаурська область

note: Name for KZ-55
en: Pavlodar oblysy
uk: Павлодарська область

note: Name for KZ-59
en: Severo-Kazahstanskaja oblast'
uk: Північно-казахстанська область

note: Name for KZ-61
en: Turkestankaya oblast'
uk: Туркестанська область

note: Name for KZ-62
en: Ulytauskaja oblast’
uk: Улитауська область

note: Name for KZ-63
en: Shyghys Qazaqstan oblysy
uk: Східно-Казахстанська область

note: Name for KZ-71
en: Astana
uk: Астана

note: Name for KZ-75
en: Almaty
uk: Алмати

note: Name for KZ-79
en: Shymkent
uk: Шимкент

note: Name for LA-AT
en: Attapu
uk: Аттапи

note: Name for LA-BK
en: Bokèo
uk: Бокео

note: Name for LA-BL
en: Bolikhamxai
uk: Болікхамсай

note: Name for LA-CH
en: Champasak
uk: Тямпасак

note: Name for LA-HO
en: Houaphan
uk: Хуапхан

note: Name for LA-KH
en: Khammouan
uk: Кхаммуан

note: Name for LA-LM
en: Louang Namtha
uk: Луангнамтха

note: Name for LA-LP
en: Louangphabang
uk: Луангпхабанг

note: Name for LA-OU
en: Oudômxai
uk: Удомсай

note: Name for LA-PH
en: Phôngsali
uk: Пхонгсалі

note: Name for LA-SL
en: Salavan
uk: Салаван

note: Name for LA-SV
en: Savannakhét
uk: Саваннакхет

note: Name for LA-VI, Name for LA-VT
en: Viangchan
uk: В'єнтьян

note: Name for LA-XA
en: Xaignabouli
uk: Сайнябулі

note: Name for LA-XE
en: Xékong
uk: Секонг

note: Name for LA-XI
en: Xiangkhouang
uk: Сієнгкхуанг

note: Name for LA-XS
en: Xaisômboun
uk: Сайсомбун

note: Name for LB-AK
en: Aakkâr
uk: Ааккар

note: Name for LB-AS
en: Ash Shimāl
uk: Аш-Шималь

note: Name for LB-BA
en: Bayrūt
uk: Бейрут

note: Name for LB-BH
en: Baalbek-Hermel
uk: Баальбек-Хермель

note: Name for LB-BI
en: Al Biqā‘
uk: Ель-Біка

note: Name for LB-JA
en: Al Janūb
uk: Південний Ліван

note: Name for LB-JL
en: Jabal Lubnān
uk: Гора Ліван

note: Name for LB-NA
en: An Nabaţīyah
uk: Набатія

note: Name for LC-01
en: Anse la Raye
uk: Анс-ла-Рей

note: Name for LC-02
en: Castries
uk: Кастрі

note: Name for LC-03, Name for SB-CH
en: Choiseul
uk: Шаузьол

note: Name for LC-05
en: Dennery
uk: Деннері

note: Name for LC-06
en: Gros Islet
uk: Грос-Ілет

note: Name for LC-07
en: Laborie
uk: Лаборі

note: Name for LC-08
en: Micoud
uk: Міку

note: Name for LC-10
en: Soufrière
uk: Суфріє

note: Name for LC-11
en: Vieux Fort
uk: Вйо-Фор

note: Name for LC-12
en: Canaries
uk: Канарі

note: Name for LI-01
en: Balzers
uk: Бальцерс

note: Name for LI-02
en: Eschen
uk: Ешен

note: Name for LI-03
en: Gamprin
uk: Гампрін

note: Name for LI-04
en: Mauren
uk: Маурен

note: Name for LI-05
en: Planken
uk: Планкен

note: Name for LI-06
en: Ruggell
uk: Руггель

note: Name for LI-07
en: Schaan
uk: Шаан

note: Name for LI-08
en: Schellenberg
uk: Шелленберг

note: Name for LI-09
en: Triesen
uk: Трізен

note: Name for LI-10
en: Triesenberg
uk: Трізенберг

note: Name for LI-11
en: Vaduz
uk: Вадуц

note: Name for LK-1
en: Western Province
uk: Західна провінція

note: Name for LK-11
en: Colombo
uk: Коломбо

note: Name for LK-12
en: Gampaha
uk: Гампаха

note: Name for LK-13
en: Kalutara
uk: Калутара

note: Name for LK-2
en: Central Province
uk: Центральна провінція

note: Name for LK-21
en: Kandy
uk: Канді

note: Name for LK-22
en: Matale
uk: Матале

note: Name for LK-23
en: Nuwara Eliya
uk: Нувара-Елія

note: Name for LK-3
en: Southern Province
uk: Південна провінція

note: Name for LK-31
en: Galle
uk: Галле

note: Name for LK-32
en: Matara
uk: Матара

note: Name for LK-33
en: Hambantota
uk: Хамбантота

note: Name for LK-4
en: Northern Province
uk: Північна провінція

note: Name for LK-41
en: Jaffna
uk: Джафна

note: Name for LK-42
en: Kilinochchi
uk: Кіліночхі

note: Name for LK-43
en: Mannar
uk: Маннар

note: Name for LK-44
en: Vavuniya
uk: Вавунія

note: Name for LK-45
en: Mullaittivu
uk: Муллайтіву

note: Name for LK-5
en: Eastern Province
uk: Східна провінція

note: Name for LK-51
en: Batticaloa
uk: Баттікалоа

note: Name for LK-52
en: Ampara
uk: Ампара

note: Name for LK-53
en: Trincomalee
uk: Трінкомалі

note: Name for LK-6
en: North Western Province
uk: Північно-західна провінція

note: Name for LK-61
en: Kurunegala
uk: Курунегала

note: Name for LK-62
en: Puttalam
uk: Путталам

note: Name for LK-7
en: North Central Province
uk: Північно-центральна провінція

note: Name for LK-71
en: Anuradhapura
uk: Анурадхапура

note: Name for LK-72
en: Polonnaruwa
uk: Полоннарува

note: Name for LK-8
en: Uva Province
uk: Провінція Ува

note: Name for LK-81
en: Badulla
uk: Бадулла

note: Name for LK-82
en: Monaragala
uk: Монарагала

note: Name for LK-9
en: Sabaragamuwa Province
uk: Провінція Сабарагамува

note: Name for LK-91
en: Ratnapura
uk: Ратнапура

note: Name for LK-92
en: Kegalla
uk: Кегалла

note: Name for LR-BG
en: Bong
uk: Бонг

note: Name for LR-BM
en: Bomi
uk: Бомі

note: Name for LR-CM
en: Grand Cape Mount
uk: Гранд-Кейп-Маунт

note: Name for LR-GB
en: Grand Bassa
uk: Гранд-Басса

note: Name for LR-GG
en: Grand Gedeh
uk: Гранд-Геде

note: Name for LR-GK
en: Grand Kru
uk: Гранд-Кру

note: Name for LR-GP
en: Gbarpolu
uk: Гбарполу

note: Name for LR-LO
en: Lofa
uk: Лофа

note: Name for LR-MG
en: Margibi
uk: Маргібі

note: Name for LR-MO
en: Montserrado
uk: Монтсеррадо

note: Name for LR-MY, Name for US-MD
en: Maryland
uk: Меріленд

note: Name for LR-NI
en: Nimba
uk: Німба

note: Name for LR-RG
en: River Gee
uk: Рівер-Сесс

note: Name for LR-RI
en: River Cess
uk: Рівер-Сесс

note: Name for LR-SI
en: Sinoe
uk: Сіное

note: Name for LS-A
en: Maseru
uk: Масеру

note: Name for LS-B
en: Botha-Bothe
uk: Бута-Буте

note: Name for LS-C
en: Leribe
uk: Лерібе

note: Name for LS-D
en: Berea
uk: Береа

note: Name for LS-E
en: Mafeteng
uk: Мафетенг

note: Name for LS-F
en: Mohale's Hoek
uk: Мохалес-Хук

note: Name for LS-G
en: Quthing
uk: Цгутінг

note: Name for LS-H
en: Qacha's Nek
uk: Цгачас-Нек

note: Name for LS-J
en: Mokhotlong
uk: Мокотлонг

note: Name for LS-K
en: Thaba-Tseka
uk: Таба-Цека

note: Name for LT-01
en: Akmenė
uk: Акмене

note: Name for LT-02
en: Alytaus miestas
uk: Місто Алітус

note: Name for LT-03
en: Alytus
uk: Алітус

note: Name for LT-04
en: Anykščiai
uk: Анікщай

note: Name for LT-05
en: Birštonas
uk: Бірштонас

note: Name for LT-06
en: Biržai
uk: Біржай

note: Name for LT-07
en: Druskininkai
uk: Друскінінкай

note: Name for LT-08
en: Elektrėnai
uk: Електранай

note: Name for LT-09
en: Ignalina
uk: Ігналіна

note: Name for LT-10
en: Jonava
uk: Йонава

note: Name for LT-11
en: Joniškis
uk: Йонікшкіс

note: Name for LT-12
en: Jurbarkas
uk: Юрбаркас

note: Name for LT-13
en: Kaišiadorys
uk: Кайшадоріс

note: Name for LT-14
en: Kalvarija
uk: Калварія

note: Name for LT-15
en: Kauno miestas
uk: Місто Каунас

note: Name for LT-16
en: Kaunas
uk: Каунас

note: Name for LT-17
en: Kazlų Rūdos
uk: Казлу-Руда

note: Name for LT-18
en: Kėdainiai
uk: Кедайнай

note: Name for LT-19
en: Kelmė
uk: Кельме

note: Name for LT-20
en: Klaipėdos miestas
uk: Місто Клайпеда

note: Name for LT-21
en: Klaipėda
uk: Клайпеда

note: Name for LT-22
en: Kretinga
uk: Кретінга

note: Name for LT-23
en: Kupiškis
uk: Купішкіс

note: Name for LT-24
en: Lazdijai
uk: Лаздяй

note: Name for LT-25
en: Marijampolė
uk: Маріямполе

note: Name for LT-26
en: Mažeikiai
uk: Мажейкяй

note: Name for LT-27
en: Molėtai
uk: Молетай

note: Name for LT-28
en: Neringa
uk: Нерінга

note: Name for LT-29
en: Pagėgiai
uk: Пагегяй

note: Name for LT-30
en: Pakruojis
uk: Пакруоїс

note: Name for LT-31
en: Palangos miestas
uk: Місто Паланга

note: Name for LT-32
en: Panevėžio miestas
uk: Місто Паневежис

note: Name for LT-33
en: Panevėžys
uk: Паневежис

note: Name for LT-34
en: Pasvalys
uk: Пасваліс

note: Name for LT-35
en: Plungė
uk: Плунге

note: Name for LT-36
en: Prienai
uk: Пренай

note: Name for LT-37
en: Radviliškis
uk: Радвілишкіс

note: Name for LT-38
en: Raseiniai
uk: Расейняй

note: Name for LT-39
en: Rietavas
uk: Ретавас

note: Name for LT-40
en: Rokiškis
uk: Рокішкіс

note: Name for LT-41
en: Šakiai
uk: Шакяй

note: Name for LT-42
en: Šalčininkai
uk: Шальчинінкай

note: Name for LT-43
en: Šiaulių miestas
uk: Місто Шяуляй

note: Name for LT-44
en: Šiauliai
uk: Шяуляй

note: Name for LT-45
en: Šilalė
uk: Шилале

note: Name for LT-46
en: Šilutė
uk: Шилуте

note: Name for LT-47
en: Širvintos
uk: Ширвінтос

note: Name for LT-48
en: Skuodas
uk: Скуодас

note: Name for LT-49
en: Švenčionys
uk: Швенченіс

note: Name for LT-50
en: Tauragė
uk: Таураге

note: Name for LT-51
en: Telšiai
uk: Тельшяй

note: Name for LT-52
en: Trakai
uk: Тракай

note: Name for LT-53
en: Ukmergė
uk: Укмереге

note: Name for LT-54
en: Utena
uk: Утена

note: Name for LT-55
en: Varėna
uk: Варена

note: Name for LT-56
en: Vilkaviškis
uk: Вількавішкіс

note: Name for LT-57
en: Vilniaus miestas
uk: Місто Вільнюс

note: Name for LT-58
en: Vilnius
uk: Вільнюс

note: Name for LT-59
en: Visaginas
uk: Вісагінас

note: Name for LT-60
en: Zarasai
uk: Зарасай

note: Name for LT-AL
en: Alytaus apskritis
uk: Алітуський повіт

note: Name for LT-KL
en: Klaipėdos apskritis
uk: Клайпедський повіт

note: Name for LT-KU
en: Kauno apskritis
uk: Каунаський повіт

note: Name for LT-MR
en: Marijampolės apskritis
uk: Маріямпольський повіт

note: Name for LT-PN
en: Panevėžio apskritis
uk: Паневезький повіт

note: Name for LT-SA
en: Šiaulių apskritis
uk: Шяуляйський повіт

note: Name for LT-TA
en: Tauragės apskritis
uk: Таурагський повіт

note: Name for LT-TE
en: Telšių apskritis
uk: Тельшяйський повіт

note: Name for LT-UT
en: Utenos apskritis
uk: Утенський повіт

note: Name for LT-VL
en: Vilniaus apskritis
uk: Вільнюський повіт

note: Name for LU-CA
en: Capellen
uk: Капеллен

note: Name for LU-CL
en: Clervaux
uk: Клерво

note: Name for LU-DI
en: Diekirch
uk: Дікірх

note: Name for LU-EC
en: Echternach
uk: Ехтернах

note: Name for LU-ES
en: Esch-sur-Alzette
uk: Еш-сюр-Альзетт

note: Name for LU-GR
en: Grevenmacher
uk: Ґревенмахер

note: Name for LU-ME
en: Mersch
uk: Мерш

note: Name for LU-RD
en: Redange
uk: Реданж

note: Name for LU-RM
en: Remich
uk: Реміх

note: Name for LU-VD
en: Vianden
uk: Віанден

note: Name for LU-WI
en: Wiltz
uk: Вільц

note: Name for LV-002
en: Aizkraukles novads
uk: Айзаркауклеський район

note: Name for LV-007
en: Alūksnes novads
uk: Алуксненський край

note: Name for LV-011
en: Ādažu novads
uk: Адажський край

note: Name for LV-015
en: Balvu novads
uk: Балвський край

note: Name for LV-016
en: Bauskas novads
uk: Бауський край

note: Name for LV-022
en: Cēsu novads
uk: Цесіський край

note: Name for LV-026
en: Dobeles novads
uk: Добельський край

note: Name for LV-033
en: Gulbenes novads
uk: Гулбенський край

note: Name for LV-041
en: Jelgavas novads
uk: Єлгавський край

note: Name for LV-042
en: Jēkabpils novads
uk: Єкабпілський край

note: Name for LV-047
en: Krāslavas novads
uk: Краславський край

note: Name for LV-050
en: Kuldīgas novads
uk: Кулдігський край

note: Name for LV-052
en: Ķekavas novads
uk: Кекавський край

note: Name for LV-054
en: Limbažu novads
uk: Лімбажський край

note: Name for LV-056
en: Līvānu novads
uk: Ліванський край

note: Name for LV-058
en: Ludzas novads
uk: Лудзенський край

note: Name for LV-059
en: Madonas novads
uk: Мадонський край

note: Name for LV-062
en: Mārupes novads
uk: Марупський край

note: Name for LV-067
en: Ogres novads
uk: Огрський край

note: Name for LV-068
en: Olaines novads
uk: Олайнський край

note: Name for LV-073
en: Preiļu novads
uk: Прейсльський край

note: Name for LV-077
en: Rēzeknes novads
uk: Резекненський район

note: Name for LV-080
en: Ropažu novads
uk: Ропазький край

note: Name for LV-087
en: Salaspils novads
uk: Саласпілський край

note: Name for LV-088
en: Saldus novads
uk: Салдуський край

note: Name for LV-089
en: Saulkrastu novads
uk: Саулкрастський край

note: Name for LV-091
en: Siguldas novads
uk: Сігулдський край

note: Name for LV-094
en: Smiltenes novads
uk: Смілтенський край

note: Name for LV-097
en: Talsu novads
uk: Талсінський край

note: Name for LV-099
en: Tukuma novads
uk: Тукумський край

note: Name for LV-101
en: Valkas novads
uk: Валкський край

note: Name for LV-102
en: Varakļānu novads
uk: Вараклянський край

note: Name for LV-106
en: Ventspils novads
uk: Вентспілський край

note: Name for LV-111
en: Augšdaugavas novads
uk: Аугшдаугавський край

note: Name for LV-112
en: Dienvidkurzemes Novads
uk: Південнокурземський край

note: Name for LV-113
en: Valmieras Novads
uk: Валміерський край

note: Name for LV-DGV
en: Daugavpils
uk: Даугавпілс

note: Name for LV-JEL
en: Jelgava
uk: Єлгава

note: Name for LV-JUR
en: Jūrmala
uk: Місто Юрмала

note: Name for LV-LPX
en: Liepāja
uk: Лієпая

note: Name for LV-REZ
en: Rēzekne
uk: Резекне

note: Name for LV-RIX
en: Rīga
uk: Рига

note: Name for LV-VEN
en: Ventspils
uk: Вентспілс

note: Name for LY-BA
en: Banghāzī
uk: Бенгазі

note: Name for LY-BU
en: Al Buţnān
uk: Ель-Бутнан

note: Name for LY-DR
en: Darnah
uk: Дерна

note: Name for LY-GT
en: Ghāt
uk: Гат

note: Name for LY-JA
en: Al Jabal al Akhḑar
uk: Ель-Джебал-Ель-Ахдар

note: Name for LY-JG
en: Al Jabal al Gharbī
uk: Ель-Джебал-Ель-Гарбі

note: Name for LY-JI
en: Al Jafārah
uk: Ель-Джафара

note: Name for LY-JU
en: Al Jufrah
uk: Ель-Джуфра

note: Name for LY-KF
en: Al Kufrah
uk: Ель-Куфра

note: Name for LY-MB
en: Al Marqab
uk: Ель-Маргаб

note: Name for LY-MI
en: Mişrātah
uk: Місурата

note: Name for LY-MJ
en: Al Marj
uk: Ель-Мардж

note: Name for LY-MQ
en: Murzuq
uk: Марзук

note: Name for LY-NL
en: Nālūt
uk: Налут

note: Name for LY-NQ
en: An Nuqāţ al Khams
uk: Ен-Нугат-Ель-Хумс

note: Name for LY-SB
en: Sabhā
uk: Сабха

note: Name for LY-SR
en: Surt
uk: Сурт

note: Name for LY-TB
en: Ţarābulus
uk: Тріполі

note: Name for LY-WA
en: Al Wāḩāt
uk: Ель-Вахат

note: Name for LY-WD
en: Wādī al Ḩayāt
uk: Ваді-Ель-Хаят

note: Name for LY-WS
en: Wādī ash Shāţi’
uk: Ваді-еш-Шаті

note: Name for LY-ZA
en: Az Zāwiyah
uk: Ез-Завія

note: Name for MA-01
en: Tanger-Tétouan-Al Hoceïma
uk: Танжер-Тетуан-Аль-Хосейма

note: Name for MA-02
en: L'Oriental
uk: Східна область

note: Name for MA-03
en: Fès-Meknès
uk: Фес-Мекнес

note: Name for MA-04
en: Rabat-Salé-Kénitra
uk: Рабат-Сале-Кенітра

note: Name for MA-05
en: Béni Mellal-Khénifra
uk: Бені-Мелал-Хеніфра

note: Name for MA-06
en: Casablanca-Settat
uk: Касабланка-Сеттат

note: Name for MA-07
en: Marrakech-Safi
uk: Марракеш-Сафі

note: Name for MA-08
en: Drâa-Tafilalet
uk: Драа-Тафілалет

note: Name for MA-09
en: Souss-Massa
uk: Сус-Масса

note: Name for MA-10
en: Guelmim-Oued Noun (EH-partial)
uk: Гельмім-Уед Нун (частково EH)

note: Name for MA-11
en: Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-partial)
uk: Ель-Аюн-Сагієт-ель-Хамра

note: Name for MA-12
en: Dakhla-Oued Ed-Dahab (EH)
uk: Дахла-Уд-Ед-Дахаб

note: Name for MA-AGD
en: Agadir-Ida-Ou-Tanane
uk: Агадір-Іда-Утанане

note: Name for MA-AOU
en: Aousserd (EH)
uk: Ауссерд

note: Name for MA-ASZ
en: Assa-Zag (EH-partial)
uk: Асса-Заг

note: Name for MA-AZI
en: Azilal
uk: Азілал

note: Name for MA-BEM
en: Béni Mellal
uk: Бені-Мелал

note: Name for MA-BER
en: Berkane
uk: Беркан

note: Name for MA-BES
en: Benslimane
uk: Бен-Сліман

note: Name for MA-BOD
en: Boujdour (EH)
uk: Буждур

note: Name for MA-BOM
en: Boulemane
uk: Бульман

note: Name for MA-BRR
en: Berrechid
uk: Беррешід

note: Name for MA-CAS
en: Casablanca
uk: Касабланка

note: Name for MA-CHE
en: Chefchaouen
uk: Чефчауен

note: Name for MA-CHI
en: Chichaoua
uk: Чичауа

note: Name for MA-CHT
en: Chtouka-Ait Baha
uk: Чтука-Аїт-Баха

note: Name for MA-DRI
en: Driouch
uk: Дріуш

note: Name for MA-ERR
en: Errachidia
uk: Еррахідія

note: Name for MA-ESI
en: Essaouira
uk: Ес-Сувейра

note: Name for MA-ESM
en: Es-Semara (EH-partial)
uk: Ес-Семара

note: Name for MA-FAH
en: Fahs-Anjra
uk: Фахс-Анжра

note: Name for MA-FES
en: Fès
uk: Фес

note: Name for MA-FIG
en: Figuig
uk: Фігуїг

note: Name for MA-FQH
en: Fquih Ben Salah
uk: Фкіх-Бен-Салах

note: Name for MA-GUE
en: Guelmim
uk: Гулімін

note: Name for MA-GUF
en: Guercif
uk: Герсіф

note: Name for MA-HAJ
en: El Hajeb
uk: Ель-Хаджеб

note: Name for MA-HAO
en: Al Haouz
uk: Ель-Хауз

note: Name for MA-HOC
en: Al Hoceïma
uk: Ель-Хосейма

note: Name for MA-IFR
en: Ifrane
uk: Іфран

note: Name for MA-INE
en: Inezgane-Ait Melloul
uk: Інезгане-Аїт-Меллул

note: Name for MA-JDI
en: El Jadida
uk: Ель-Джадіда

note: Name for MA-JRA
en: Jerada
uk: Джерада

note: Name for MA-KEN
en: Kénitra
uk: Кенітра

note: Name for MA-KES
en: El Kelâa des Sraghna
uk: Ель-Келаа-дес-Шрагна

note: Name for MA-KHE
en: Khémisset
uk: Хеміссет

note: Name for MA-KHN
en: Khénifra
uk: Хеніфра

note: Name for MA-KHO
en: Khouribga
uk: Хурібжа

note: Name for MA-LAA
en: Laâyoune (EH)
uk: Ель-Аюн

note: Name for MA-LAR
en: Larache
uk: Лараш

note: Name for MA-MAR
en: Marrakech
uk: Марракеш

note: Name for MA-MDF
en: M’diq-Fnideq
uk: М'дік-Фнідек

note: Name for MA-MED
en: Médiouna
uk: Медіуна

note: Name for MA-MEK
en: Meknès
uk: Мекнес

note: Name for MA-MID
en: Midelt
uk: Мідельт

note: Name for MA-MOH
en: Mohammadia
uk: Мохаммадія

note: Name for MA-MOU
en: Moulay Yacoub
uk: Мулай-Якуб

note: Name for MA-NAD
en: Nador
uk: Надор

note: Name for MA-NOU
en: Nouaceur
uk: Нуасер

note: Name for MA-OUA
en: Ouarzazate
uk: Варзазат

note: Name for MA-OUD
en: Oued Ed-Dahab (EH)
uk: Уд-Ед-Дахаб

note: Name for MA-OUJ
en: Oujda-Angad
uk: Уджа-Ангад

note: Name for MA-OUZ
en: Ouezzane
uk: Уеззан

note: Name for MA-RAB
en: Rabat
uk: Рабат

note: Name for MA-REH
en: Rehamna
uk: Рехамна

note: Name for MA-SAF, Name for MT-47
en: Safi
uk: Сафі

note: Name for MA-SAL
en: Salé
uk: Сале

note: Name for MA-SEF
en: Sefrou
uk: Сефру

note: Name for MA-SET
en: Settat
uk: Сеттат

note: Name for MA-SIB
en: Sidi Bennour
uk: Сіді-Беннур

note: Name for MA-SIF
en: Sidi Ifni
uk: Сіді-Іфні

note: Name for MA-SIK
en: Sidi Kacem
uk: Сіді-Касем

note: Name for MA-SIL
en: Sidi Slimane
uk: Сіді-Сліман

note: Name for MA-SKH
en: Skhirate-Témara
uk: Скхірате-Темара

note: Name for MA-TAF
en: Tarfaya (EH-partial)
uk: Тарфая

note: Name for MA-TAI
en: Taourirt
uk: Таурірт

note: Name for MA-TAO
en: Taounate
uk: Таунат

note: Name for MA-TAR
en: Taroudannt
uk: Тарудант

note: Name for MA-TAT
en: Tata
uk: Тата

note: Name for MA-TAZ
en: Taza
uk: Таза

note: Name for MA-TET
en: Tétouan
uk: Тетуан

note: Name for MA-TIN
en: Tinghir
uk: Тінгір

note: Name for MA-TIZ
en: Tiznit
uk: Тізніт

note: Name for MA-TNG
en: Tanger-Assilah
uk: Танжер-Ассіла

note: Name for MA-TNT
en: Tan-Tan (EH-partial)
uk: Тан-Тан

note: Name for MA-YUS
en: Youssoufia
uk: Юсуфія

note: Name for MA-ZAG
en: Zagora
uk: Загора

note: Name for MC-CL
en: La Colle
uk: Ла-Колле

note: Name for MC-CO
en: La Condamine
uk: Ла-Кондамін

note: Name for MC-FO
en: Fontvieille
uk: Фонв’єй

note: Name for MC-GA
en: La Gare
uk: Ла-Гаре

note: Name for MC-JE
en: Jardin Exotique
uk: Екзотичний сад

note: Name for MC-LA
en: Larvotto
uk: Ларвотто

note: Name for MC-MA
en: Malbousquet
uk: Малбуке

note: Name for MC-MC
en: Monte-Carlo
uk: Монте Карло

note: Name for MC-MG
en: Moneghetti
uk: Монегетті

note: Name for MC-MO
en: Monaco-Ville
uk: Місто Монако

note: Name for MC-MU
en: Moulins
uk: Мулен

note: Name for MC-PH
en: Port-Hercule
uk: Порт-Еркюль

note: Name for MC-SD
en: Sainte-Dévote
uk: Сен-Дево

note: Name for MC-SO
en: La Source
uk: Ла-Сурс

note: Name for MC-SP
en: Spélugues
uk: Спелюге

note: Name for MC-SR
en: Saint-Roman
uk: Сен-Роман

note: Name for MC-VR
en: Vallon de la Rousse
uk: Валлон-де-ла-Рус

note: Name for MD-AN
en: Anenii Noi
uk: Нові Анени

note: Name for MD-BA
en: Bălți
uk: Белць

note: Name for MD-BD
en: Bender [Tighina]
uk: Бендер

note: Name for MD-BR
en: Briceni
uk: Бричани

note: Name for MD-BS
en: Basarabeasca
uk: Бесарабка

note: Name for MD-CA
en: Cahul
uk: Кагул

note: Name for MD-CL, Name for RO-CL
en: Călărași
uk: Калараш

note: Name for MD-CM
en: Cimișlia
uk: Чімішлія

note: Name for MD-CR
en: Criuleni
uk: Кріулень

note: Name for MD-CS
en: Căușeni
uk: Каушень

note: Name for MD-CT
en: Cantemir
uk: Кантемір

note: Name for MD-CU
en: Chișinău
uk: Кишинів

note: Name for MD-DO
en: Dondușeni
uk: Дондушень

note: Name for MD-DR
en: Drochia
uk: Дрокія

note: Name for MD-DU
en: Dubăsari
uk: Дубасарь

note: Name for MD-ED
en: Edineț
uk: Єдінец

note: Name for MD-FA
en: Fălești
uk: Фалешть

note: Name for MD-FL
en: Florești
uk: Флорешть

note: Name for MD-GA
en: Găgăuzia, Unitatea teritorială autonomă (UTAG)
uk: Гагаузія, автономне територіальне утворення

note: Name for MD-GL
en: Glodeni
uk: Ґлодень

note: Name for MD-HI
en: Hîncești
uk: Гинчешть

note: Name for MD-IA
en: Ialoveni
uk: Яловень

note: Name for MD-LE
en: Leova
uk: Леова

note: Name for MD-NI
en: Nisporeni
uk: Ніспорень

note: Name for MD-OC
en: Ocnița
uk: Окніца

note: Name for MD-OR
en: Orhei
uk: Оргей

note: Name for MD-RE
en: Rezina
uk: Резіна

note: Name for MD-RI
en: Rîșcani
uk: Ришкань

note: Name for MD-SD
en: Șoldănești
uk: Шолданешть

note: Name for MD-SI
en: Sîngerei
uk: Синджерей

note: Name for MD-SN
en: Stînga Nistrului, unitatea teritorială din
uk: Придністров’я

note: Name for MD-SO
en: Soroca
uk: Сорока

note: Name for MD-ST
en: Strășeni
uk: Страшень

note: Name for MD-SV
en: Ștefan Vodă
uk: Штефан-Вода

note: Name for MD-TA
en: Taraclia
uk: Тараклія

note: Name for MD-TE
en: Telenești
uk: Теленешть

note: Name for MD-UN
en: Ungheni
uk: Унгень

note: Name for ME-01
en: Andrijevica
uk: Андрієвіца

note: Name for ME-02
en: Bar
uk: Бар

note: Name for ME-03
en: Berane
uk: Беране

note: Name for ME-04
en: Bijelo Polje
uk: Бієло-Поле

note: Name for ME-05
en: Budva
uk: Будва

note: Name for ME-06
en: Cetinje
uk: Цетіне

note: Name for ME-07
en: Danilovgrad
uk: Даніловград

note: Name for ME-08
en: Herceg-Novi
uk: Херцег-Нові

note: Name for ME-09
en: Kolašin
uk: Колашин

note: Name for ME-10
en: Kotor
uk: Котор

note: Name for ME-11
en: Mojkovac
uk: Мойковац

note: Name for ME-12
en: Nikšić
uk: Нікшич

note: Name for ME-13
en: Plav
uk: Плав

note: Name for ME-14
en: Pljevlja
uk: Плєвля

note: Name for ME-15
en: Plužine
uk: Плужине

note: Name for ME-16
en: Podgorica
uk: Подгоріца

note: Name for ME-17
en: Rožaje
uk: Рожає

note: Name for ME-18
en: Šavnik
uk: Шавнік

note: Name for ME-19
en: Tivat
uk: Тіват

note: Name for ME-20
en: Ulcinj
uk: Ульцинь

note: Name for ME-21
en: Žabljak
uk: Жабляк

note: Name for ME-22
en: Gusinje
uk: Гусинє

note: Name for ME-23
en: Petnjica
uk: Петніця

note: Name for ME-24
en: Tuzi
uk: Тузі

note: Name for ME-25
en: Zeta
uk: Зета

note: Name for MG-A
en: Toamasina
uk: Туамасіна

note: Name for MG-D
en: Antsiranana
uk: Антширанана

note: Name for MG-F
en: Fianarantsoa
uk: Фіанарантсоа

note: Name for MG-M
en: Mahajanga
uk: Махаджанга

note: Name for MG-T
en: Antananarivo
uk: Антананаріву

note: Name for MG-U
en: Toliara
uk: Туліара

note: Name for MH-ALK
en: Ailuk
uk: Айлук

note: Name for MH-ALL
en: Ailinglaplap
uk: Айлінглапалап

note: Name for MH-ARN
en: Arno
uk: Арно

note: Name for MH-AUR
en: Aur
uk: Аур

note: Name for MH-EBO
en: Ebon
uk: Ебон

note: Name for MH-ENI
en: Enewetak & Ujelang
uk: Еніветок і Уджеланг

note: Name for MH-JAB
en: Jabat
uk: Джабат

note: Name for MH-JAL
en: Jaluit
uk: Джалуїт

note: Name for MH-KIL
en: Bikini & Kili
uk: Бікіні і Кілі

note: Name for MH-KWA
en: Kwajalein
uk: Кваджалейн

note: Name for MH-L
en: Ralik chain
uk: Ланцюг Ралік

note: Name for MH-LAE
en: Lae
uk: Лае

note: Name for MH-LIB
en: Lib
uk: Ліб

note: Name for MH-LIK
en: Likiep
uk: Лікіеп

note: Name for MH-MAJ
en: Majuro
uk: Маджуро

note: Name for MH-MAL
en: Maloelap
uk: Малоелап

note: Name for MH-MEJ
en: Mejit
uk: Меджит

note: Name for MH-MIL
en: Mili
uk: Мілі

note: Name for MH-NMK
en: Namdrik
uk: Намдрік

note: Name for MH-NMU
en: Namu
uk: Наму

note: Name for MH-RON
en: Rongelap
uk: Ронгелап

note: Name for MH-T
en: Ratak chain
uk: Ланцюг Ратак

note: Name for MH-UJA
en: Ujae
uk: Уджае

note: Name for MH-UTI
en: Utrik
uk: Утрік

note: Name for MH-WTH
en: Wotho
uk: Вото

note: Name for MH-WTJ
en: Wotje
uk: Вотхе

note: Name for MK-101
en: Veles
uk: Велес

note: Name for MK-102
en: Gradsko
uk: Градско

note: Name for MK-103
en: Demir Kapija
uk: Демір Капія

note: Name for MK-104
en: Kavadarci
uk: Кавадарці

note: Name for MK-105
en: Lozovo
uk: Лозово

note: Name for MK-106
en: Negotino
uk: Неготіно

note: Name for MK-107
en: Rosoman
uk: Росоман

note: Name for MK-108
en: Sveti Nikole
uk: Светі Ніколе

note: Name for MK-109
en: Čaška
uk: Чашка

note: Name for MK-201
en: Berovo
uk: Берово

note: Name for MK-202
en: Vinica
uk: Вініца

note: Name for MK-203
en: Delčevo
uk: Делчево

note: Name for MK-204
en: Zrnovci
uk: Зрновці

note: Name for MK-205
en: Karbinci
uk: Карбінці

note: Name for MK-206
en: Kočani
uk: Кочані

note: Name for MK-207
en: Makedonska Kamenica
uk: Македонска Каменіца

note: Name for MK-208
en: Pehčevo
uk: Пехчево

note: Name for MK-209
en: Probištip
uk: Пробіштіп

note: Name for MK-210
en: Češinovo-Obleševo
uk: Чешиново-Облешево

note: Name for MK-211
en: Štip
uk: Штіп

note: Name for MK-301
en: Vevčani
uk: Вевчані

note: Name for MK-303
en: Debar
uk: Дебар

note: Name for MK-304
en: Debrca
uk: Дебрца

note: Name for MK-307
en: Kičevo
uk: Кічево

note: Name for MK-308
en: Makedonski Brod
uk: Македонскі Брод

note: Name for MK-310
en: Ohrid
uk: Охрід

note: Name for MK-311
en: Plasnica
uk: Пласніца

note: Name for MK-312
en: Struga
uk: Струга

note: Name for MK-313
en: Centar Župa
uk: Центар Жупа

note: Name for MK-401
en: Bogdanci
uk: Богданці

note: Name for MK-402
en: Bosilovo
uk: Босілово

note: Name for MK-403
en: Valandovo
uk: Валандово

note: Name for MK-404
en: Vasilevo
uk: Васілево

note: Name for MK-405
en: Gevgelija
uk: Гевгелія

note: Name for MK-406
en: Dojran
uk: Дойран

note: Name for MK-407
en: Konče
uk: Конче

note: Name for MK-408
en: Novo Selo
uk: Ново Село

note: Name for MK-409
en: Radoviš
uk: Радовіш

note: Name for MK-410
en: Strumica
uk: Струміца

note: Name for MK-501
en: Bitola
uk: Бітола

note: Name for MK-502
en: Demir Hisar
uk: Демір Хісар

note: Name for MK-503
en: Dolneni
uk: Долнені

note: Name for MK-504
en: Krivogaštani
uk: Крівогаштані

note: Name for MK-505
en: Kruševo
uk: Крушево

note: Name for MK-506
en: Mogila
uk: Могіла

note: Name for MK-507
en: Novaci
uk: Новаці

note: Name for MK-508
en: Prilep
uk: Прілєп

note: Name for MK-509
en: Resen
uk: Ресен

note: Name for MK-601
en: Bogovinje
uk: Боговіньє

note: Name for MK-602
en: Brvenica
uk: Брвєніца

note: Name for MK-603
en: Vrapčište
uk: Врапчиште

note: Name for MK-604
en: Gostivar
uk: Гостівар

note: Name for MK-605
en: Želino
uk: Желіно

note: Name for MK-606
en: Jegunovce
uk: Єгуновце

note: Name for MK-607
en: Mavrovo i Rostuše
uk: Маврово-і-Ростуше

note: Name for MK-608
en: Tearce
uk: Теарце

note: Name for MK-609
en: Tetovo
uk: Тетово

note: Name for MK-701
en: Kratovo
uk: Кратово

note: Name for MK-702
en: Kriva Palanka
uk: Кріва Паланка

note: Name for MK-703
en: Kumanovo
uk: Куманово

note: Name for MK-704
en: Lipkovo
uk: Ліпково

note: Name for MK-705
en: Rankovce
uk: Ранковце

note: Name for MK-706
en: Staro Nagoričane
uk: Старо Нагорічане

note: Name for MK-801
en: Aerodrom †
uk: Аеродром †

note: Name for MK-802
en: Aračinovo
uk: Арачиново

note: Name for MK-803
en: Butel †
uk: Бутел †

note: Name for MK-804
en: Gazi Baba †
uk: Газі Баба †

note: Name for MK-805
en: Gjorče Petrov †
uk: Горче Петров †

note: Name for MK-806
en: Zelenikovo
uk: Зеленіково

note: Name for MK-807
en: Ilinden
uk: Ілінден

note: Name for MK-808
en: Karpoš †
uk: Карпош †

note: Name for MK-809
en: Kisela Voda †
uk: Кісєла Вода †

note: Name for MK-810
en: Petrovec
uk: Петровец

note: Name for MK-811
en: Saraj †
uk: Сарай †

note: Name for MK-812
en: Sopište
uk: Сопіште

note: Name for MK-813
en: Studeničani
uk: Студенічані

note: Name for MK-814
en: Centar †
uk: Центар †

note: Name for MK-815
en: Čair †
uk: Чаїр †

note: Name for MK-816
en: Čučer-Sandevo
uk: Чучер-Сандєво

note: Name for MK-817
en: Šuto Orizari †
uk: Шуто Орізарі †

note: Name for ML-1
en: Kayes
uk: Каєс

note: Name for ML-10
en: Taoudénit
uk: Тауденіт

note: Name for ML-2
en: Koulikoro
uk: Кулікоро

note: Name for ML-3
en: Sikasso
uk: Сікасо

note: Name for ML-4
en: Ségou
uk: Сегу

note: Name for ML-5
en: Mopti
uk: Мопті

note: Name for ML-6
en: Tombouctou
uk: Тимбукту

note: Name for ML-7
en: Gao
uk: Гао

note: Name for ML-8
en: Kidal
uk: Кідаль

note: Name for ML-9
en: Ménaka
uk: Менака

note: Name for ML-BKO
en: Bamako
uk: Бамако

note: Name for MM-01
en: Sagaing
uk: Сагайн

note: Name for MM-02
en: Bago
uk: Баго

note: Name for MM-03
en: Magway
uk: Магуей

note: Name for MM-04
en: Mandalay
uk: Мандалай

note: Name for MM-05
en: Tanintharyi
uk: Танінтайї

note: Name for MM-06
en: Yangon
uk: Янгон

note: Name for MM-07
en: Ayeyarwady
uk: Іраваді

note: Name for MM-11
en: Kachin
uk: Качин

note: Name for MM-12
en: Kayah
uk: Кайя

note: Name for MM-13
en: Kayin
uk: Кайїн

note: Name for MM-14
en: Chin
uk: Чин

note: Name for MM-15
en: Mon
uk: Мон

note: Name for MM-16
en: Rakhine
uk: Ракхайн

note: Name for MM-17
en: Shan
uk: Шан

note: Name for MM-18
en: Nay Pyi Taw
uk: Найп'їдо

note: Name for MN-035
en: Orhon
uk: Орхонський аймак

note: Name for MN-037
en: Darhan uul
uk: Дархан-Уул

note: Name for MN-039
en: Hentiy
uk: Хентейський аймак

note: Name for MN-041
en: Hövsgöl
uk: Губсгульський аймак

note: Name for MN-043
en: Hovd
uk: Говд

note: Name for MN-046
en: Uvs
uk: Убсунурський аймак

note: Name for MN-047
en: Töv
uk: Центральний аймак

note: Name for MN-049
en: Selenge
uk: Селенгінський аймак

note: Name for MN-051
en: Sühbaatar
uk: Сухе-Батор

note: Name for MN-053
en: Ömnögovĭ
uk: Південно-Гобійський аймак

note: Name for MN-055
en: Övörhangay
uk: Уверхангайський аймак

note: Name for MN-057
en: Dzavhan
uk: Дзабханський аймак

note: Name for MN-059
en: Dundgovĭ
uk: Середньогобійський аймак

note: Name for MN-061
en: Dornod
uk: Східний аймак

note: Name for MN-063
en: Dornogovĭ
uk: Східно-Гобійський аймак

note: Name for MN-064
en: Govĭ-Sümber
uk: Гобі-Сумберський аймак

note: Name for MN-065
en: Govĭ-Altay
uk: Гобі-Алтайський аймак

note: Name for MN-067
en: Bulgan
uk: Булган

note: Name for MN-069
en: Bayanhongor
uk: Баянхонгорський аймак

note: Name for MN-071
en: Bayan-Ölgiy
uk: Баян-Улегей

note: Name for MN-073
en: Arhangay
uk: Арахангайський аймак

note: Name for MN-1
en: Ulaanbaatar
uk: Улан-Батор

note: Name for MR-01
en: Hodh ech Chargui
uk: Ход-еш-Шаркі

note: Name for MR-02
en: Hodh el Gharbi
uk: Ход-ель-Гарбі

note: Name for MR-03
en: Assaba
uk: Ассаба

note: Name for MR-04
en: Gorgol
uk: Горгол

note: Name for MR-05
en: Brakna
uk: Бракна

note: Name for MR-06
en: Trarza
uk: Трарза

note: Name for MR-08
en: Dakhlet Nouâdhibou
uk: Дахлет-Нуадібу

note: Name for MR-09
en: Tagant
uk: Тагант

note: Name for MR-10
en: Guidimaka
uk: Кудімага

note: Name for MR-11
en: Tiris Zemmour
uk: Тіріс-Земмур

note: Name for MR-12
en: Inchiri
uk: Інширі

note: Name for MR-13
en: Nouakchott Ouest
uk: Західний Нуакшот

note: Name for MR-14
en: Nouakchott Nord
uk: Північний Нуакшот

note: Name for MR-15
en: Nouakchott Sud
uk: Південний Нуакшот

note: Name for MT-01
en: Attard
uk: Аттард

note: Name for MT-02
en: Balzan
uk: Балзан

note: Name for MT-03
en: Birgu
uk: Біргу

note: Name for MT-04
en: Birkirkara
uk: Біркіркара

note: Name for MT-05
en: Birżebbuġa
uk: Бірзеббуджа

note: Name for MT-06
en: Bormla
uk: Бормла

note: Name for MT-07
en: Dingli
uk: Дінглі

note: Name for MT-08
en: Fgura
uk: Фгура

note: Name for MT-09
en: Floriana
uk: Флоріана

note: Name for MT-10
en: Fontana
uk: Фонтана

note: Name for MT-11
en: Gudja
uk: Гудья

note: Name for MT-12
en: Gżira
uk: Гзіра

note: Name for MT-13
en: Għajnsielem
uk: Айнсілем

note: Name for MT-14
en: Għarb
uk: Арб

note: Name for MT-15
en: Għargħur
uk: Гаргур

note: Name for MT-16
en: Għasri
uk: Асрі

note: Name for MT-17
en: Għaxaq
uk: Ашак

note: Name for MT-18
en: Ħamrun
uk: Хамрун

note: Name for MT-19
en: Iklin
uk: Іклін

note: Name for MT-20
en: Isla
uk: Ісла

note: Name for MT-21
en: Kalkara
uk: Калькара

note: Name for MT-22
en: Kerċem
uk: Керчем

note: Name for MT-23
en: Kirkop
uk: Кіркоп

note: Name for MT-24
en: Lija
uk: Лія

note: Name for MT-25
en: Luqa
uk: Лука

note: Name for MT-26
en: Marsa
uk: Марса

note: Name for MT-27
en: Marsaskala
uk: Марсаскала

note: Name for MT-28
en: Marsaxlokk
uk: Марсашлокк

note: Name for MT-29
en: Mdina
uk: Мдіна

note: Name for MT-30
en: Mellieħa
uk: Мелліха

note: Name for MT-31
en: Mġarr
uk: Мджарр

note: Name for MT-32
en: Mosta
uk: Моста

note: Name for MT-33
en: Mqabba
uk: Мкабба

note: Name for MT-34
en: Msida
uk: Мсіда

note: Name for MT-35
en: Mtarfa
uk: Мтарфа

note: Name for MT-36
en: Munxar
uk: Муншар

note: Name for MT-37
en: Nadur
uk: Надур

note: Name for MT-38
en: Naxxar
uk: Нашшар

note: Name for MT-39
en: Paola
uk: Паола

note: Name for MT-40
en: Pembroke
uk: Пембрук

note: Name for MT-41
en: Pietà
uk: Піта

note: Name for MT-42
en: Qala
uk: Кала

note: Name for MT-43
en: Qormi
uk: Кормі

note: Name for MT-44
en: Qrendi
uk: Кренді

note: Name for MT-45
en: Rabat Gozo
uk: Рабат Гозо

note: Name for MT-46
en: Rabat Malta
uk: Рабат Мальта

note: Name for MT-48
en: Saint Julian's
uk: Сент-Джуліан

note: Name for MT-50
en: Saint Lawrence
uk: Сент-Лоренс

note: Name for MT-51
en: Saint Paul's Bay
uk: Затока Сент-Пол

note: Name for MT-52
en: Sannat
uk: Саннат

note: Name for MT-53
en: Saint Lucia's
uk: Сен-Лусія

note: Name for MT-54
en: Santa Venera
uk: Санта-Венера

note: Name for MT-55
en: Siġġiewi
uk: Сіддживі

note: Name for MT-56
en: Sliema
uk: Сліма

note: Name for MT-57
en: Swieqi
uk: Суїкі

note: Name for MT-58
en: Ta' Xbiex
uk: Та-Шбіш

note: Name for MT-59
en: Tarxien
uk: Таршин

note: Name for MT-60
en: Valletta
uk: Валетта

note: Name for MT-61
en: Xagħra
uk: Шаара

note: Name for MT-62
en: Xewkija
uk: Шеукія

note: Name for MT-63
en: Xgħajra
uk: Шайра

note: Name for MT-64
en: Żabbar
uk: Заббар

note: Name for MT-65
en: Żebbuġ Gozo
uk: Зеббудж Гозо

note: Name for MT-66
en: Żebbuġ Malta
uk: Зеббудж Мальта

note: Name for MT-67
en: Żejtun
uk: Зейтун

note: Name for MT-68
en: Żurrieq
uk: Зуррік

note: Name for MU-AG
en: Agalega Islands
uk: Острови Агалега

note: Name for MU-BL
en: Black River
uk: Блек-Рівер

note: Name for MU-CC
en: Cargados Carajos Shoals
uk: Острови Каргадос-Карахос

note: Name for MU-FL
en: Flacq
uk: Флак

note: Name for MU-GP
en: Grand Port
uk: Гранд-Порт

note: Name for MU-MO
en: Moka
uk: Мока

note: Name for MU-PA
en: Pamplemousses
uk: Памплемусес

note: Name for MU-PL
en: Port Louis
uk: Порт-Луї

note: Name for MU-PW
en: Plaines Wilhems
uk: Плен-Вільєм

note: Name for MU-RO
en: Rodrigues Island
uk: Острів Родрігес

note: Name for MU-RR
en: Rivière du Rempart
uk: Рив’єр-дю-Ремпар

note: Name for MU-SA
en: Savanne
uk: Саванн

note: Name for MV-00
en: South Ari Atoll
uk: Атол Південний Арі

note: Name for MV-01
en: Addu City
uk: Місто Адду

note: Name for MV-02
en: North Ari Atoll
uk: Атол Північний Арі

note: Name for MV-03
en: Faadhippolhu
uk: Фаадхіпполху

note: Name for MV-04
en: Felidhu Atoll
uk: Атол Фелідху

note: Name for MV-05
en: Hahdhunmathi
uk: Хахдхунматі

note: Name for MV-07
en: North Thiladhunmathi
uk: Північний Тіладхунматі

note: Name for MV-08
en: Kolhumadulu
uk: Колхумадулу

note: Name for MV-12
en: Mulaku Atoll
uk: Атол Мулаку

note: Name for MV-13
en: North Maalhosmadulu
uk: Північний Маалхосмадулу

note: Name for MV-14
en: North Nilandhe Atoll
uk: Атол Північний Ніландхе

note: Name for MV-17
en: South Nilandhe Atoll
uk: Атол Південний Ніландхе

note: Name for MV-20
en: South Maalhosmadulu
uk: Північний Маалхосмадулу

note: Name for MV-23
en: South Thiladhunmathi
uk: Південний Тіладхунматі

note: Name for MV-24
en: North Miladhunmadulu
uk: Північний Міладхунмадулу

note: Name for MV-25
en: South Miladhunmadulu
uk: Південний Міладхунмадулу

note: Name for MV-26
en: Male Atoll
uk: Атол Мале

note: Name for MV-27
en: North Huvadhu Atoll
uk: Атол Північний Хувадху

note: Name for MV-28
en: South Huvadhu Atoll
uk: Атол Південний Хувадху

note: Name for MV-29
en: Fuvammulah
uk: Фуваммула

note: Name for MV-MLE
en: Male
uk: Мале

note: Name for MW-BA
en: Balaka
uk: Балака

note: Name for MW-BL
en: Blantyre
uk: Блантира

note: Name for MW-C
en: Central Region
uk: Центральний регіон

note: Name for MW-CK
en: Chikwawa
uk: Чиквава

note: Name for MW-CR
en: Chiradzulu
uk: Чирадзулу

note: Name for MW-CT
en: Chitipa
uk: Читіпа

note: Name for MW-DE
en: Dedza
uk: Дедза

note: Name for MW-DO
en: Dowa
uk: Дова

note: Name for MW-KR
en: Karonga
uk: Каронга

note: Name for MW-KS
en: Kasungu
uk: Касунгу

note: Name for MW-LI
en: Lilongwe
uk: Лілонгве

note: Name for MW-LK
en: Likoma
uk: Лікома

note: Name for MW-MC
en: Mchinji
uk: Мчінджі

note: Name for MW-MG
en: Mangochi
uk: Мангочі

note: Name for MW-MH
en: Machinga
uk: Мачінга

note: Name for MW-MU
en: Mulanje
uk: Муландже

note: Name for MW-MW, Name for TZ-18
en: Mwanza
uk: Мванза

note: Name for MW-MZ
en: Mzimba
uk: Мзімба

note: Name for MW-N
en: Northern Region
uk: Північний Регіон

note: Name for MW-NB
en: Nkhata Bay
uk: Затока Нкхата

note: Name for MW-NE
en: Neno
uk: Нено

note: Name for MW-NI
en: Ntchisi
uk: Нтчісі

note: Name for MW-NK
en: Nkhotakota
uk: Нкхотакота

note: Name for MW-NS
en: Nsanje
uk: Нсандже

note: Name for MW-NU
en: Ntcheu
uk: Нтчеу

note: Name for MW-PH
en: Phalombe
uk: Фаломбе

note: Name for MW-RU
en: Rumphi
uk: Румфі

note: Name for MW-S
en: Southern Region
uk: Південний Регіон

note: Name for MW-SA
en: Salima
uk: Саліма

note: Name for MW-TH
en: Thyolo
uk: Тйоло

note: Name for MW-ZO
en: Zomba
uk: Зомба

note: Name for MX-AGU
en: Aguascalientes
uk: Агуаскальєнтос

note: Name for MX-BCN
en: Baja California
uk: Нижня Каліфорнія

note: Name for MX-BCS
en: Baja California Sur
uk: Південна Нижня Каліфорнія

note: Name for MX-CAM
en: Campeche
uk: Кампече

note: Name for MX-CHH
en: Chihuahua
uk: Чиуауа

note: Name for MX-CHP
en: Chiapas
uk: Чіапас

note: Name for MX-CMX
en: Ciudad de México
uk: Місто Мехіко

note: Name for MX-COA
en: Coahuila de Zaragoza
uk: Коауїла-де-Сарагоса

note: Name for MX-COL
en: Colima
uk: Коліма

note: Name for MX-DUR
en: Durango
uk: Дуранго

note: Name for MX-GRO
en: Guerrero
uk: Герреро

note: Name for MX-GUA
en: Guanajuato
uk: Гуанахуато

note: Name for MX-HID
en: Hidalgo
uk: Ідальго

note: Name for MX-JAL
en: Jalisco
uk: Халіско

note: Name for MX-MEX
en: México
uk: Мехіко

note: Name for MX-MIC
en: Michoacán de Ocampo
uk: Мічоакан-де-Окампо

note: Name for MX-MOR
en: Morelos
uk: Морелос

note: Name for MX-NAY
en: Nayarit
uk: Наяріт

note: Name for MX-NLE
en: Nuevo León
uk: Нуево-Леон

note: Name for MX-OAX
en: Oaxaca
uk: Оахака

note: Name for MX-PUE
en: Puebla
uk: Пуебла

note: Name for MX-QUE
en: Querétaro
uk: Керетаро

note: Name for MX-ROO
en: Quintana Roo
uk: Кінтана-Роо

note: Name for MX-SIN
en: Sinaloa
uk: Сіналоа

note: Name for MX-SLP
en: San Luis Potosí
uk: Сан-Луїс-Потосі

note: Name for MX-SON
en: Sonora
uk: Сонора

note: Name for MX-TAB
en: Tabasco
uk: Табаско

note: Name for MX-TAM
en: Tamaulipas
uk: Тамауліпас

note: Name for MX-TLA
en: Tlaxcala
uk: Тлашкала

note: Name for MX-VER
en: Veracruz de Ignacio de la Llave
uk: Веракрус-де-Ігнасіо-де-ла-Льяве

note: Name for MX-YUC
en: Yucatán
uk: Юкатан

note: Name for MX-ZAC
en: Zacatecas
uk: Сакатекас

note: Name for MY-01
en: Johor
uk: Джохор

note: Name for MY-02
en: Kedah
uk: Кедах

note: Name for MY-03
en: Kelantan
uk: Келантан

note: Name for MY-04
en: Melaka
uk: Мелака

note: Name for MY-05
en: Negeri Sembilan
uk: Негері-Сембелан

note: Name for MY-06
en: Pahang
uk: Паханг

note: Name for MY-07
en: Pulau Pinang
uk: Пулау Пінанг

note: Name for MY-08
en: Perak
uk: Перак

note: Name for MY-09
en: Perlis
uk: Перліс

note: Name for MY-10
en: Selangor
uk: Селангор

note: Name for MY-11
en: Terengganu
uk: Теренгану

note: Name for MY-12
en: Sabah
uk: Сабах

note: Name for MY-13
en: Sarawak
uk: Саравак

note: Name for MY-14
en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
uk: Місто Куала-Лумпур

note: Name for MY-15
en: Wilayah Persekutuan Labuan
uk: Місто Лабуан

note: Name for MY-16
en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
uk: Місто Путраджая

note: Name for MZ-A
en: Niassa
uk: Ньяса

note: Name for MZ-B
en: Manica
uk: Маніка

note: Name for MZ-G, Name for PS-GZA
en: Gaza
uk: Газа

note: Name for MZ-I
en: Inhambane
uk: Інгамбане

note: Name for MZ-L, Name for MZ-MPM
en: Maputo
uk: Мапуту

note: Name for MZ-N
en: Nampula
uk: Нампула

note: Name for MZ-P
en: Cabo Delgado
uk: Кабо-Дельгадо

note: Name for MZ-Q
en: Zambézia
uk: Замбезія

note: Name for MZ-S
en: Sofala
uk: Софала

note: Name for MZ-T
en: Tete
uk: Тете

note: Name for NA-CA
en: Zambezi
uk: Замбезі

note: Name for NA-ER
en: Erongo
uk: Еронго

note: Name for NA-HA
en: Hardap
uk: Хардап

note: Name for NA-KA
en: //Karas
uk: Карас

note: Name for NA-KE
en: Kavango East
uk: Східна Каванго

note: Name for NA-KH
en: Khomas
uk: Хомас

note: Name for NA-KU
en: Kunene
uk: Кунене

note: Name for NA-KW
en: Kavango West
uk: Західна Каванго

note: Name for NA-OD
en: Otjozondjupa
uk: Очосондьюпа

note: Name for NA-OH
en: Omaheke
uk: Омахеке

note: Name for NA-ON
en: Oshana
uk: Ошана

note: Name for NA-OS
en: Omusati
uk: Омусаті

note: Name for NA-OT
en: Oshikoto
uk: Ошикото

note: Name for NA-OW
en: Ohangwena
uk: Охангвена

note: Name for NE-1
en: Agadez
uk: Агадез

note: Name for NE-2
en: Diffa
uk: Діффа

note: Name for NE-3
en: Dosso
uk: Доссо

note: Name for NE-4
en: Maradi
uk: Мараді

note: Name for NE-5
en: Tahoua
uk: Тахуа

note: Name for NE-6
en: Tillabéri
uk: Тіллабері

note: Name for NE-7
en: Zinder
uk: Зіндер

note: Name for NE-8
en: Niamey
uk: Ніамей

note: Name for NG-AB
en: Abia
uk: Абія

note: Name for NG-AD
en: Adamawa
uk: Адамава

note: Name for NG-AK
en: Akwa Ibom
uk: Аква-Ібом

note: Name for NG-AN
en: Anambra
uk: Анамбра

note: Name for NG-BA
en: Bauchi
uk: Баучі

note: Name for NG-BE
en: Benue
uk: Бенуе

note: Name for NG-BO
en: Borno
uk: Борно

note: Name for NG-BY
en: Bayelsa
uk: Баєлса

note: Name for NG-CR
en: Cross River
uk: Кросс-Рівер

note: Name for NG-DE
en: Delta
uk: Делта

note: Name for NG-EB
en: Ebonyi
uk: Ебоньї

note: Name for NG-ED
en: Edo
uk: Едо

note: Name for NG-EK
en: Ekiti
uk: Екіті

note: Name for NG-EN
en: Enugu
uk: Енугу

note: Name for NG-FC
en: Abuja Federal Capital Territory
uk: Федеральна столична територія Абуджа

note: Name for NG-GO
en: Gombe
uk: Гомбе

note: Name for NG-IM
en: Imo
uk: Імо

note: Name for NG-JI
en: Jigawa
uk: Джігава

note: Name for NG-KD
en: Kaduna
uk: Кадуна

note: Name for NG-KE
en: Kebbi
uk: Кеббі

note: Name for NG-KN
en: Kano
uk: Кано

note: Name for NG-KO
en: Kogi
uk: Когі

note: Name for NG-KT
en: Katsina
uk: Кацина

note: Name for NG-KW
en: Kwara
uk: Квара

note: Name for NG-LA
en: Lagos
uk: Лагос

note: Name for NG-NA
en: Nasarawa
uk: Насарава

note: Name for NG-NI
en: Niger
uk: Нігер

note: Name for NG-OG
en: Ogun
uk: Огун

note: Name for NG-ON
en: Ondo
uk: Ондо

note: Name for NG-OS
en: Osun
uk: Осун

note: Name for NG-OY
en: Oyo
uk: Ойо

note: Name for NG-RI
en: Rivers
uk: Ріверс

note: Name for NG-SO
en: Sokoto
uk: Сокото

note: Name for NG-TA
en: Taraba
uk: Тараба

note: Name for NG-YO
en: Yobe
uk: Йобе

note: Name for NG-ZA
en: Zamfara
uk: Замфара

note: Name for NI-AN
en: Costa Caribe Norte
uk: Північне Карибське Узбережжя

note: Name for NI-AS
en: Costa Caribe Sur
uk: Південне Карибське Узбережжя

note: Name for NI-BO
en: Boaco
uk: Боако

note: Name for NI-CA
en: Carazo
uk: Карасо

note: Name for NI-CI
en: Chinandega
uk: Чинандега

note: Name for NI-CO
en: Chontales
uk: Чонталес

note: Name for NI-ES
en: Estelí
uk: Естелі

note: Name for NI-JI
en: Jinotega
uk: Хінотега

note: Name for NI-MD
en: Madriz
uk: Мадрис

note: Name for NI-MN
en: Managua
uk: Манагуа

note: Name for NI-MS
en: Masaya
uk: Масая

note: Name for NI-MT
en: Matagalpa
uk: Матагальпа

note: Name for NI-NS
en: Nueva Segovia
uk: Нуева-Сеговія

note: Name for NI-RI
en: Rivas
uk: Рівас

note: Name for NI-SJ
en: Río San Juan
uk: Сан-Хуан

note: Name for NL-AW
en: Aruba
uk: Аруба

note: Name for NL-CW
en: Curaçao
uk: Кюрасао

note: Name for NL-DR
en: Drenthe
uk: Дренте

note: Name for NL-FL
en: Flevoland
uk: Флеволанд

note: Name for NL-FR
en: Fryslân
uk: Фріслан

note: Name for NL-GE
en: Gelderland
uk: Гелдерланд

note: Name for NL-GR
en: Groningen
uk: Гронінген

note: Name for NL-NB
en: Noord-Brabant
uk: Північний Брабант

note: Name for NL-NH
en: Noord-Holland
uk: Північна Голландія

note: Name for NL-OV
en: Overijssel
uk: Оверейссел

note: Name for NL-SX
en: Sint Maarten
uk: Сінт-Мартен

note: Name for NL-UT
en: Utrecht
uk: Утрехт

note: Name for NL-ZE
en: Zeeland
uk: Зеландія

note: Name for NL-ZH
en: Zuid-Holland
uk: Південна Голландія

note: Name for NO-03
en: Oslo
uk: Осло

note: Name for NO-11
en: Rogaland
uk: Ругаланд

note: Name for NO-15
en: Møre og Romsdal
uk: Мьоре-о-Румсдал

note: Name for NO-18
en: Nordland
uk: Нурланд

note: Name for NO-21
en: Svalbard (Arctic Region)
uk: Шпіцберген (Арктичний регіон)

note: Name for NO-22
en: Jan Mayen (Arctic Region)
uk: Ян-Маєн (Арктичний регіон)

note: Name for NO-30
en: Viken
uk: Вікен

note: Name for NO-34
en: Innlandet
uk: Іннландет

note: Name for NO-38
en: Vestfold og Telemark
uk: Вестфолд і Телемарк

note: Name for NO-42
en: Agder
uk: Агдер

note: Name for NO-46
en: Vestland
uk: Вестланд

note: Name for NO-50
en: Trööndelage
uk: Трьонделаг

note: Name for NO-54
en: Romssa ja Finnmárkku
uk: Тромс-ог-Фіннмарк

note: Name for NP-P1
en: Koshi
uk: Коші

note: Name for NP-P2
en: Madhesh
uk: Мадхеш

note: Name for NP-P3
en: Bagmati
uk: Багматі

note: Name for NP-P4
en: Gandaki
uk: Гандакі

note: Name for NP-P5
en: Lumbini
uk: Лумбіні

note: Name for NP-P6
en: Karnali
uk: Карналі

note: Name for NP-P7
en: Sudurpashchim
uk: Судурпащим

note: Name for NR-01
en: Aiwo
uk: Айво

note: Name for NR-02
en: Anabar
uk: Анабар

note: Name for NR-03
en: Anetan
uk: Анетан

note: Name for NR-04
en: Anibare
uk: Анібар

note: Name for NR-05
en: Baitsi
uk: Баїті

note: Name for NR-06
en: Boe
uk: Бое

note: Name for NR-07
en: Buada
uk: Буада

note: Name for NR-08
en: Denigomodu
uk: Денігомоду

note: Name for NR-09
en: Ewa
uk: Ева

note: Name for NR-10
en: Ijuw
uk: Іюв

note: Name for NR-11
en: Meneng
uk: Мененг

note: Name for NR-12
en: Nibok
uk: Нібок

note: Name for NR-13
en: Uaboe
uk: Уабо

note: Name for NR-14
en: Yaren
uk: Ярен

note: Name for NZ-AUK
en: Auckland
uk: Окленд

note: Name for NZ-BOP
en: Bay of Plenty
uk: Бей-оф-Пленті

note: Name for NZ-CAN
en: Canterbury
uk: Кентербері

note: Name for NZ-CIT
en: Chatham Islands Territory
uk: Територія Острови Чатем

note: Name for NZ-GIS
en: Gisborne
uk: Гісборн

note: Name for NZ-HKB
en: Hawke's Bay
uk: Гокс-Бей

note: Name for NZ-MBH
en: Marlborough
uk: Марлборо

note: Name for NZ-MWT
en: Manawatū-Whanganui
uk: Манавату-Вангануї

note: Name for NZ-NSN
en: Nelson
uk: Нельсон

note: Name for NZ-NTL
en: Northland
uk: Нортленд

note: Name for NZ-OTA
en: Otago
uk: Отаго

note: Name for NZ-STL
en: Southland
uk: Саутленд

note: Name for NZ-TAS
en: Tasman
uk: Тасман

note: Name for NZ-TKI
en: Taranaki
uk: Таранакі

note: Name for NZ-WGN
en: Greater Wellington
uk: Великий Веллінгтон

note: Name for NZ-WKO
en: Waikato
uk: Уайкато

note: Name for NZ-WTC
en: West Coast
uk: Вест-Кост

note: Name for OM-BJ
en: Janūb al Bāţinah
uk: Джануб-ель-Батіна

note: Name for OM-BS
en: Shamāl al Bāţinah
uk: Шамаль-ель-Батіна

note: Name for OM-BU
en: Al Buraymī
uk: Бураймі

note: Name for OM-DA
en: Ad Dākhilīyah
uk: Ед-Дахілія

note: Name for OM-MA
en: Masqaţ
uk: Маскат

note: Name for OM-MU
en: Musandam
uk: Мусандам

note: Name for OM-SJ
en: Janūb ash Sharqīyah
uk: Джануб-аш-Шаркія

note: Name for OM-SS
en: Shamāl ash Sharqīyah
uk: Шамаль-аш-Шаркія

note: Name for OM-WU
en: Al Wusţá
uk: Центральне губернаторство

note: Name for OM-ZA
en: Az̧ Z̧āhirah
uk: Ез-Захіра

note: Name for OM-ZU
en: Z̧ufār
uk: Дофар

note: Name for PA-1
en: Bocas del Toro
uk: Бокас-дель-Торо

note: Name for PA-10
en: Panamá Oeste
uk: Східна Панама

note: Name for PA-2
en: Coclé
uk: Кокле

note: Name for PA-4
en: Chiriquí
uk: Чирикі

note: Name for PA-5
en: Darién
uk: Даріен

note: Name for PA-6
en: Herrera
uk: Геррера

note: Name for PA-7
en: Los Santos
uk: Лос-Сантос

note: Name for PA-8
en: Panamá
uk: Панама

note: Name for PA-9
en: Veraguas
uk: Верагас

note: Name for PA-EM
en: Emberá
uk: Ембера

note: Name for PA-KY
en: Guna Yala
uk: Ґуна-Яла

note: Name for PA-NB
en: Ngäbe-Buglé
uk: Нґобе-Буґле

note: Name for PA-NT
en: Naso Tjër Di
uk: Назо-Тьєр-Ді

note: Name for PE-AMA
en: Amarumayu
uk: Амарумаю

note: Name for PE-ANC
en: Ancash
uk: Анкаш

note: Name for PE-APU
en: Apurimaq
uk: Апурімак

note: Name for PE-ARE
en: Arequipa
uk: Арекіпа

note: Name for PE-AYA
en: Ayacucho
uk: Аякучо

note: Name for PE-CAJ
en: Cajamarca
uk: Кахамарка

note: Name for PE-CAL
en: El Callao
uk: Кальяо

note: Name for PE-CUS
en: Cusco
uk: Куско

note: Name for PE-HUC
en: Huánuco
uk: Уануко

note: Name for PE-HUV
en: Huancavelica
uk: Уанкавеліка

note: Name for PE-ICA
en: Ica
uk: Іка

note: Name for PE-JUN
en: Hunin
uk: Хунін

note: Name for PE-LAL, Name for SV-LI
en: La Libertad
uk: Ла-Лібертад

note: Name for PE-LAM
en: Lambayeque
uk: Ламбаеке

note: Name for PE-LIM
en: Lima
uk: Ліма

note: Name for PE-LMA
en: Lima hatun llaqta
uk: Ліма

note: Name for PE-LOR
en: Loreto
uk: Лорето

note: Name for PE-MDD
en: Madre de Dios
uk: Мадре-де-Діос

note: Name for PE-MOQ
en: Moquegua
uk: Мокегуа

note: Name for PE-PAS
en: Pasco
uk: Паско

note: Name for PE-PIU
en: Piura
uk: П'юра

note: Name for PE-PUN
en: Puno
uk: Пуно

note: Name for PE-SAM
en: San Martin
uk: Сан-Мартін

note: Name for PE-TAC
en: Tacna
uk: Такна

note: Name for PE-TUM
en: Tumbes
uk: Тумбес

note: Name for PE-UCA
en: Ucayali
uk: Укаялі

note: Name for PG-CPK
en: Chimbu
uk: Чімбу

note: Name for PG-EBR
en: East New Britain
uk: Східна Нова Британія

note: Name for PG-EHG
en: Eastern Highlands
uk: Східне Нагір’я

note: Name for PG-EPW
en: Enga
uk: Енга

note: Name for PG-ESW
en: East Sepik
uk: Східний Сепік

note: Name for PG-GPK
en: Gulf
uk: Затока

note: Name for PG-HLA
en: Hela
uk: Хела

note: Name for PG-JWK
en: Jiwaka
uk: Дживака

note: Name for PG-MBA
en: Milne Bay
uk: Затока Мілна

note: Name for PG-MPL
en: Morobe
uk: Моробе

note: Name for PG-MPM
en: Madang
uk: Маданг

note: Name for PG-MRL
en: Manus
uk: Манус

note: Name for PG-NCD
en: National Capital District (Port Moresby)
uk: Національний Столичний Район (Порт-Морсбі)

note: Name for PG-NIK
en: New Ireland
uk: Нова Ірландія

note: Name for PG-NSB
en: Bougainville
uk: Бугенвіль

note: Name for PG-SAN
en: West Sepik
uk: Західний Сепік

note: Name for PG-SHM
en: Southern Highlands
uk: Південне Нагір’я

note: Name for PG-WBK
en: West New Britain
uk: Західна Нова Британія

note: Name for PG-WHM
en: Western Highlands
uk: Західне Нагір’я

note: Name for PH-00
en: National Capital Region
uk: Національна столичний регіон

note: Name for PH-01
en: Ilocos (Region I)
uk: Ілокос (Регіон I)

note: Name for PH-02
en: Cagayan Valley (Region II)
uk: Долина Кагаян (Регіон II)

note: Name for PH-03
en: Central Luzon (Region III)
uk: Центральний Лусон (Регіон III)

note: Name for PH-05
en: Bicol (Region V)
uk: Бікол (Регіон V)

note: Name for PH-06
en: Western Visayas (Region VI)
uk: Західні Вісаї (Регіон VI)

note: Name for PH-07
en: Central Visayas (Region VII)
uk: Центральні Вісаї (Регіон VII)

note: Name for PH-08
en: Eastern Visayas (Region VIII)
uk: Східні Вісаї (Регіон VIII)

note: Name for PH-09
en: Zamboanga Peninsula (Region IX)
uk: Півострів Замбоанга (Регіон IX)

note: Name for PH-10
en: Northern Mindanao (Region X)
uk: Північне Мінданао (Регіон X)

note: Name for PH-11
en: Davao (Region XI)
uk: Давао (Регіон XI)

note: Name for PH-12
en: Soccsksargen (Region XII)
uk: Соксарджен (Регіон XII)

note: Name for PH-13
en: Caraga (Region XIII)
uk: Карага (Регіон XIII)

note: Name for PH-14
en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
uk: Автономний регіон у Мусульманському Мінданао (АРММ)

note: Name for PH-15
en: Cordillera Administrative Region (CAR)
uk: Кордільєрський адміністративний регіон (CAR)

note: Name for PH-40
en: Calabarzon (Region IV-A)
uk: Калабарзон (Регіон IV-A)

note: Name for PH-41
en: Mimaropa (Region IV-B)
uk: Мімаропа (Регіон IV-B)

note: Name for PH-ABR
en: Abra
uk: Абра

note: Name for PH-AGN
en: Agusan del Norte
uk: Північний Агусан

note: Name for PH-AGS
en: Agusan del Sur
uk: Південний Агусан

note: Name for PH-AKL
en: Aklan
uk: Аклан

note: Name for PH-ALB
en: Albay
uk: Албай

note: Name for PH-ANT
en: Antique
uk: Антіке

note: Name for PH-APA
en: Apayao
uk: Апаяо

note: Name for PH-AUR
en: Aurora
uk: Аврора

note: Name for PH-BAN
en: Bataan
uk: Батаан

note: Name for PH-BAS
en: Basilan
uk: Басілан

note: Name for PH-BEN
en: Benguet
uk: Бенгет

note: Name for PH-BIL
en: Biliran
uk: Біліран

note: Name for PH-BOH
en: Bohol
uk: Бохоль

note: Name for PH-BTG
en: Batangas
uk: Батангас

note: Name for PH-BTN
en: Batanes
uk: Батанес

note: Name for PH-BUK
en: Bukidnon
uk: Букіднон

note: Name for PH-BUL
en: Bulacan
uk: Булакан

note: Name for PH-CAG
en: Cagayan
uk: Кагаян

note: Name for PH-CAM
en: Camiguin
uk: Камігін

note: Name for PH-CAN
en: Camarines Norte
uk: Північний Камарінес

note: Name for PH-CAP
en: Capiz
uk: Капіс

note: Name for PH-CAS
en: Camarines Sur
uk: Південний Камарінас

note: Name for PH-CAT
en: Catanduanes
uk: Катандуанес

note: Name for PH-CAV
en: Cavite
uk: Кавіте

note: Name for PH-CEB
en: Cebu
uk: Себу

note: Name for PH-COM
en: Davao de Oro
uk: Давао-де-Оро

note: Name for PH-DAO
en: Davao Oriental
uk: Східний Давао

note: Name for PH-DAS
en: Davao del Sur
uk: Південний Давао

note: Name for PH-DAV
en: Davao del Norte
uk: Північний Давао

note: Name for PH-DIN
en: Dinagat Islands
uk: Острови Дінагат

note: Name for PH-DVO
en: Davao Occidental
uk: Західний Давао

note: Name for PH-EAS
en: Eastern Samar
uk: Східний Самар

note: Name for PH-GUI
en: Guimaras
uk: Гімарас

note: Name for PH-IFU
en: Ifugao
uk: Іфугао

note: Name for PH-ILI
en: Iloilo
uk: Ілоіло

note: Name for PH-ILN
en: Ilocos Norte
uk: Північний Ілокос

note: Name for PH-ILS
en: Ilocos Sur
uk: Південний Ілокос

note: Name for PH-ISA
en: Isabela
uk: Ісабела

note: Name for PH-KAL
en: Kalinga
uk: Калінга

note: Name for PH-LAG
en: Laguna
uk: Лагуна

note: Name for PH-LAN
en: Lanao del Norte
uk: Північний Ланао

note: Name for PH-LAS
en: Lanao del Sur
uk: Південний Ланао

note: Name for PH-LEY
en: Leyte
uk: Лейте

note: Name for PH-LUN
en: La Union
uk: Ла-Уніон

note: Name for PH-MAD
en: Marinduque
uk: Маріндуке

note: Name for PH-MAS
en: Masbate
uk: Масбате

note: Name for PH-MDC
en: Mindoro Occidental
uk: Західний Міндоро

note: Name for PH-MDR
en: Mindoro Oriental
uk: Східний Міндоро

note: Name for PH-MGN
en: Maguindanao del Norte
uk: Північний Магінданао

note: Name for PH-MGS
en: Maguindanao del Sur
uk: Південний Магінданао

note: Name for PH-MOU
en: Mountain Province
uk: Гірська провінція

note: Name for PH-MSC
en: Misamis Occidental
uk: Західний Місаміс

note: Name for PH-MSR
en: Misamis Oriental
uk: Східний Місаміс

note: Name for PH-NCO
en: Cotabato
uk: Котабато

note: Name for PH-NEC
en: Negros Occidental
uk: Західний Негрос

note: Name for PH-NER
en: Negros Oriental
uk: Східний Негрос

note: Name for PH-NSA
en: Northern Samar
uk: Північний Самар

note: Name for PH-NUE
en: Nueva Ecija
uk: Нуева-Есіха

note: Name for PH-NUV
en: Nueva Vizcaya
uk: Нуева-Віская

note: Name for PH-PAM
en: Pampanga
uk: Пампанга

note: Name for PH-PAN
en: Pangasinan
uk: Пангасінан

note: Name for PH-PLW
en: Palawan
uk: Палаван

note: Name for PH-QUE
en: Quezon
uk: Кесон

note: Name for PH-QUI
en: Quirino
uk: Кіріно

note: Name for PH-RIZ
en: Rizal
uk: Рісаль

note: Name for PH-ROM
en: Romblon
uk: Ромблон

note: Name for PH-SAR
en: Sarangani
uk: Сарангані

note: Name for PH-SCO
en: South Cotabato
uk: Південний Котабато

note: Name for PH-SIG
en: Siquijor
uk: Сікіхор

note: Name for PH-SLE
en: Southern Leyte
uk: Південний Лейте

note: Name for PH-SLU
en: Sulu
uk: Сулу

note: Name for PH-SOR
en: Sorsogon
uk: Сорсогон

note: Name for PH-SUK
en: Sultan Kudarat
uk: Султан-Кударат

note: Name for PH-SUN
en: Surigao del Norte
uk: Північний Сурігао

note: Name for PH-SUR
en: Surigao del Sur
uk: Південний Сурігао

note: Name for PH-TAR
en: Tarlac
uk: Тарлак

note: Name for PH-TAW
en: Tawi-Tawi
uk: Таві-Таві

note: Name for PH-WSA
en: Samar
uk: Самар

note: Name for PH-ZAN
en: Zamboanga del Norte
uk: Північна Замбоанга

note: Name for PH-ZAS
en: Zamboanga del Sur
uk: Південна Замбоанга

note: Name for PH-ZMB
en: Zambales
uk: Замбалес

note: Name for PH-ZSI
en: Zamboanga Sibugay
uk: Замбоанга-Сібугей

note: Name for PK-BA
en: Balochistan
uk: Белуджистан

note: Name for PK-GB
en: Gilgit-Baltistan
uk: Гілгіт-Балтістан

note: Name for PK-IS
en: Islamabad
uk: Ісламабад

note: Name for PK-JK
en: Azad Jammu and Kashmir
uk: Азад Джамму і Кашмір

note: Name for PK-KP
en: Khyber Pakhtunkhwa
uk: Хебер-Пахтунхва

note: Name for PK-SD
en: Sindh
uk: Сінд

note: Name for PL-02
en: Dolnośląskie
uk: Нижньосілезьке воєводство

note: Name for PL-04
en: Kujawsko-Pomorskie
uk: Куявсько-Поморське воєводство

note: Name for PL-06
en: Lubelskie
uk: Люблінське воєводство

note: Name for PL-08
en: Lubuskie
uk: Любуське воєводство

note: Name for PL-10
en: Łódzkie
uk: Лодзьке воєводство

note: Name for PL-12
en: Małopolskie
uk: Малопольське воєводство

note: Name for PL-14
en: Mazowieckie
uk: Мазовецьке воєводство

note: Name for PL-16
en: Opolskie
uk: Опольське воєводство

note: Name for PL-18
en: Podkarpackie
uk: Підкарпатське воєводство

note: Name for PL-20
en: Podlaskie
uk: Підляське воєводство

note: Name for PL-22
en: Pomorskie
uk: Поморське воєводство

note: Name for PL-24
en: Śląskie
uk: Сілезьке воєводство

note: Name for PL-26
en: Świętokrzyskie
uk: Свентокшиське воєводство

note: Name for PL-28
en: Warmińsko-Mazurskie
uk: Вармінсько-Мазурське воєводство

note: Name for PL-30
en: Wielkopolskie
uk: Вєлікопольсе воєводство

note: Name for PL-32
en: Zachodniopomorskie
uk: Західнопоморське воєводство

note: Name for PS-BTH
en: Bethlehem
uk: Віфлеєм

note: Name for PS-DEB
en: Deir El Balah
uk: Дейр-аль-Балах

note: Name for PS-HBN
en: Hebron
uk: Хеврон

note: Name for PS-JEM
en: Jerusalem
uk: Єрусалим

note: Name for PS-JEN
en: Jenin
uk: Дженін

note: Name for PS-JRH
en: Jericho and Al Aghwar
uk: Єрихон і Аль-Агвар

note: Name for PS-KYS
en: Khan Yunis
uk: Хан-Юніс

note: Name for PS-NBS
en: Nablus
uk: Наблус

note: Name for PS-NGZ
en: North Gaza
uk: Північна Газа

note: Name for PS-QQA
en: Qalqilya
uk: Калькілія

note: Name for PS-RBH
en: Ramallah
uk: Рамалла

note: Name for PS-RFH
en: Rafah
uk: Рафах

note: Name for PS-SLT
en: Salfit
uk: Салфіт

note: Name for PS-TBS
en: Tubas
uk: Тубас

note: Name for PS-TKM
en: Tulkarm
uk: Тулькарм

note: Name for PT-01
en: Aveiro
uk: Авейро

note: Name for PT-02
en: Beja
uk: Бежа

note: Name for PT-03
en: Braga
uk: Брага

note: Name for PT-04
en: Bragança
uk: Браганса

note: Name for PT-05
en: Castelo Branco
uk: Каштелу-Бранку

note: Name for PT-06
en: Coimbra
uk: Коїмбра

note: Name for PT-07
en: Évora
uk: Евора

note: Name for PT-08
en: Faro
uk: Фаро

note: Name for PT-09
en: Guarda
uk: Гуарда

note: Name for PT-10
en: Leiria
uk: Лейрія

note: Name for PT-11
en: Lisboa
uk: Лісабон

note: Name for PT-12
en: Portalegre
uk: Порталегре

note: Name for PT-13
en: Porto
uk: Порту

note: Name for PT-14
en: Santarém
uk: Сантарем

note: Name for PT-15
en: Setúbal
uk: Сетубал

note: Name for PT-16
en: Viana do Castelo
uk: Віана-ду-Каштелу

note: Name for PT-17
en: Vila Real
uk: Вілья-Реал

note: Name for PT-18
en: Viseu
uk: Візеу

note: Name for PT-20
en: Região Autónoma dos Açores
uk: Автономний регіон Азорські острови

note: Name for PT-30
en: Região Autónoma da Madeira
uk: Автономний регіон острови Мадейра

note: Name for PW-002
en: Aimeliik
uk: Аймеліік

note: Name for PW-004
en: Airai
uk: Айраї

note: Name for PW-010
en: Angaur
uk: Ангаур

note: Name for PW-050
en: Hatohobei
uk: Хатохобей

note: Name for PW-100
en: Kayangel
uk: Каянгел

note: Name for PW-150
en: Koror
uk: Корор

note: Name for PW-212
en: Melekeok
uk: Мелекеок

note: Name for PW-214
en: Ngaraard
uk: Нгараард

note: Name for PW-218
en: Ngarchelong
uk: Нгархелонг

note: Name for PW-222
en: Ngardmau
uk: Нгардмау

note: Name for PW-224
en: Ngatpang
uk: Нгатпанг

note: Name for PW-226
en: Ngchesar
uk: Нгхесар

note: Name for PW-227
en: Ngeremlengui
uk: Нгеремленгуї

note: Name for PW-228
en: Ngiwal
uk: Нгівал

note: Name for PW-350
en: Peleliu
uk: Пелеліу

note: Name for PW-370
en: Sonsorol
uk: Сонсорол

note: Name for PY-1
en: Concepción
uk: Консепсьйон

note: Name for PY-10
en: Alto Paraná
uk: Альто Парана

note: Name for PY-12
en: Ñeembucú
uk: Неембуку

note: Name for PY-13
en: Amambay
uk: Амамбай

note: Name for PY-14
en: Canindeyú
uk: Каніндью

note: Name for PY-15
en: Presidente Hayes
uk: Презідент-Хайс

note: Name for PY-16
en: Alto Paraguay
uk: Альто Парагвай

note: Name for PY-19
en: Boquerón
uk: Бокьєрон

note: Name for PY-2
en: San Pedro
uk: Сан-Педро

note: Name for PY-3
en: Cordillera
uk: Кордільєра

note: Name for PY-4
en: Guairá
uk: Гауїра

note: Name for PY-5
en: Caaguazú
uk: Каагуазу

note: Name for PY-6
en: Caazapá
uk: Каазапа

note: Name for PY-7
en: Itapúa
uk: Ітапуа

note: Name for PY-9
en: Paraguarí
uk: Парагуарі

note: Name for PY-ASU
en: Asunción
uk: Асунсьйон

note: Name for QA-DA
en: Ad Dawḩah
uk: Ед-Доха

note: Name for QA-KH
en: Al Khawr wa adh Dhakhīrah
uk: Ель-Хор

note: Name for QA-MS
en: Ash Shamāl
uk: Аш-Шамаль

note: Name for QA-RA
en: Ar Rayyān
uk: Ер-Райян

note: Name for QA-SH
en: Ash Shīḩānīyah
uk: Аль-Шаханія

note: Name for QA-US
en: Umm Şalāl
uk: Умм-Салаль

note: Name for QA-WA
en: Al Wakrah
uk: Ель-Вакра

note: Name for QA-ZA
en: Az̧ Z̧a‘āyin
uk: Ез-Заїн

note: Name for RO-AB
en: Alba
uk: Алба

note: Name for RO-AG
en: Argeș
uk: Арджеш

note: Name for RO-AR
en: Arad
uk: Арад

note: Name for RO-B
en: București
uk: Бухарест

note: Name for RO-BC
en: Bacău
uk: Бакеу

note: Name for RO-BH
en: Bihor
uk: Біхор

note: Name for RO-BN
en: Bistrița-Năsăud
uk: Бистріца-Несеуд

note: Name for RO-BR
en: Brăila
uk: Бреїла

note: Name for RO-BT
en: Botoșani
uk: Ботошані

note: Name for RO-BV
en: Brașov
uk: Брашов

note: Name for RO-BZ
en: Buzău
uk: Бузеу

note: Name for RO-CJ
en: Cluj
uk: Клуж

note: Name for RO-CS
en: Caraș-Severin
uk: Караш-Северін

note: Name for RO-CT
en: Constanța
uk: Констанца

note: Name for RO-CV
en: Covasna
uk: Ковасна

note: Name for RO-DB
en: Dâmbovița
uk: Димбовіца

note: Name for RO-DJ
en: Dolj
uk: Долж

note: Name for RO-GJ
en: Gorj
uk: Горж

note: Name for RO-GL
en: Galați
uk: Галац

note: Name for RO-GR
en: Giurgiu
uk: Джурджу

note: Name for RO-HD
en: Hunedoara
uk: Хунедоара

note: Name for RO-HR
en: Harghita
uk: Харгіта

note: Name for RO-IF
en: Ilfov
uk: Ілфов

note: Name for RO-IL
en: Ialomița
uk: Яломіца

note: Name for RO-IS
en: Iași
uk: Ясси

note: Name for RO-MH
en: Mehedinți
uk: Мехедінці

note: Name for RO-MM
en: Maramureș
uk: Марамуреш

note: Name for RO-MS
en: Mureș
uk: Муреш

note: Name for RO-NT
en: Neamț
uk: Нямц

note: Name for RO-OT
en: Olt
uk: Олт

note: Name for RO-PH
en: Prahova
uk: Прахова

note: Name for RO-SB
en: Sibiu
uk: Сибіу

note: Name for RO-SJ
en: Sălaj
uk: Селаж

note: Name for RO-SM
en: Satu Mare
uk: Сату-Маре

note: Name for RO-SV
en: Suceava
uk: Сучава

note: Name for RO-TL
en: Tulcea
uk: Тулча

note: Name for RO-TM
en: Timiș
uk: Тіміш

note: Name for RO-TR
en: Teleorman
uk: Телеорман

note: Name for RO-VL
en: Vâlcea
uk: Вилча

note: Name for RO-VN
en: Vrancea
uk: Вранча

note: Name for RO-VS
en: Vaslui
uk: Васлуй

note: Name for RS-00
en: Beograd
uk: Белград

note: Name for RS-01
en: Severnobački okrug
uk: Північно-Бачський округ

note: Name for RS-02
en: Srednjebanatski okrug
uk: Середньо-Банатський округ

note: Name for RS-03
en: Severnobanatski okrug
uk: Північно-Банатський округ

note: Name for RS-04
en: Južnobanatski okrug
uk: Південно-Банатський округ

note: Name for RS-05
en: Zapadnobački okrug
uk: Західно-Бачський округ

note: Name for RS-06
en: Južnobački okrug
uk: Південно-Бачський округ

note: Name for RS-07
en: Sremski okrug
uk: Сремський округ

note: Name for RS-08
en: Mačvanski okrug
uk: Мачванський округ

note: Name for RS-09
en: Kolubarski okrug
uk: Колубарський округ

note: Name for RS-10
en: Podunavski okrug
uk: Подунайський округ

note: Name for RS-11
en: Braničevski okrug
uk: Бранічевський округ

note: Name for RS-12
en: Šumadijski okrug
uk: Шумадійський округ

note: Name for RS-13
en: Pomoravski okrug
uk: Поморавський округ

note: Name for RS-14
en: Borski okrug
uk: Борський округ

note: Name for RS-15
en: Zaječarski okrug
uk: Заєчарський округ

note: Name for RS-16
en: Zlatiborski okrug
uk: Златіборський округ

note: Name for RS-17
en: Moravički okrug
uk: Моравічський округ

note: Name for RS-18
en: Raški okrug
uk: Рашський округ

note: Name for RS-19
en: Rasinski okrug
uk: Расінський округ

note: Name for RS-20
en: Nišavski okrug
uk: Нішавський округ

note: Name for RS-21
en: Toplički okrug
uk: Топлічський округ

note: Name for RS-22
en: Pirotski okrug
uk: Піротський округ

note: Name for RS-23
en: Jablanički okrug
uk: Ябланічський округ

note: Name for RS-24
en: Pčinjski okrug
uk: Пчиньський округ

note: Name for RS-25
en: Kosovski okrug
uk: Косівський округ

note: Name for RS-26
en: Pećki okrug
uk: Печський округ

note: Name for RS-27
en: Prizrenski okrug
uk: Призренський округ

note: Name for RS-28
en: Kosovsko-Mitrovački okrug
uk: Косівско-Мітровіцький округ

note: Name for RS-29
en: Kosovsko-Pomoravski okrug
uk: Косівсько-Поморавський округ

note: Name for RS-KM
en: Kosovo-Metohija
uk: Косово-Метохія

note: Name for RS-VO
en: Vojvodina
uk: Воєводіна

note: Name for RU-AD
en: Adygeja, Respublika
uk: Республіка Адигея

note: Name for RU-AL
en: Altaj, Respublika
uk: Республіка Алтай

note: Name for RU-ALT
en: Altajskij kraj
uk: Алтайський край

note: Name for RU-AMU
en: Amurskaja oblast'
uk: Амурська область

note: Name for RU-ARK
en: Arhangel'skaja oblast'
uk: Архангельська область

note: Name for RU-AST
en: Astrahanskaja oblast'
uk: Астраханська область

note: Name for RU-BA
en: Bashkortostan, Respublika
uk: Республіка Башкортостан

note: Name for RU-BEL
en: Belgorodskaja oblast'
uk: Білгородська область

note: Name for RU-BRY
en: Brjanskaja oblast'
uk: Брянська область

note: Name for RU-BU
en: Burjatija, Respublika
uk: Республіка Бурятія

note: Name for RU-CE
en: Chechenskaya Respublika
uk: Чеченська Республіка

note: Name for RU-CHE
en: Chelyabinskaya oblast'
uk: Челябінська область

note: Name for RU-CHU
en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
uk: Чукотський автономний округ

note: Name for RU-CU
en: Chuvashskaya Respublika
uk: Чуваська Республіка

note: Name for RU-DA
en: Dagestan, Respublika
uk: Республіка Дагестан

note: Name for RU-IN
en: Ingushetiya, Respublika
uk: Республіка Інгушетія

note: Name for RU-IRK
en: Irkutskaja oblast'
uk: Іркутська область

note: Name for RU-IVA
en: Ivanovskaja oblast'
uk: Іванівська область

note: Name for RU-KAM
en: Kamchatskiy kray
uk: Камчатський край

note: Name for RU-KB
en: Kabardino-Balkarskaja Respublika
uk: Кабардино-Балкарська Республіка

note: Name for RU-KC
en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
uk: Карачаєво-Черкеська республіка

note: Name for RU-KDA
en: Krasnodarskij kraj
uk: Краснодарський край

note: Name for RU-KEM
en: Kemerovskaja oblast'
uk: Кемеровська область

note: Name for RU-KGD
en: Kaliningradskaja oblast'
uk: Калінінградська область

note: Name for RU-KGN
en: Kurganskaja oblast'
uk: Курганська область

note: Name for RU-KHA
en: Habarovskij kraj
uk: Хабаровський край

note: Name for RU-KHM
en: Hanty-Mansijskij avtonomnyj okrug
uk: Ханти-Мансійський автономний округ-Югра

note: Name for RU-KIR
en: Kirovskaja oblast'
uk: Кіровська область

note: Name for RU-KK
en: Hakasija, Respublika
uk: Республіка Хакасія

note: Name for RU-KL
en: Kalmykija, Respublika
uk: Республіка Калмикія

note: Name for RU-KLU
en: Kaluzhskaya oblast'
uk: Калузька область

note: Name for RU-KO
en: Komi, Respublika
uk: Республіка Комі

note: Name for RU-KOS
en: Kostromskaja oblast'
uk: Костромська область

note: Name for RU-KR
en: Karelija, Respublika
uk: Республіка Карелія

note: Name for RU-KRS
en: Kurskaja oblast'
uk: Курська область

note: Name for RU-KYA
en: Krasnojarskij kraj
uk: Краснодарський край

note: Name for RU-LEN
en: Leningradskaja oblast'
uk: Ленінградська область

note: Name for RU-LIP
en: Lipeckaja oblast'
uk: Ліпецька область

note: Name for RU-MAG
en: Magadanskaja oblast'
uk: Магаданська область

note: Name for RU-ME
en: Marij Èl, Respublika
uk: Республіка Марій Ел

note: Name for RU-MO
en: Mordovija, Respublika
uk: Республіка Мордовія

note: Name for RU-MOS
en: Moskovskaja oblast'
uk: Московська область

note: Name for RU-MOW
en: Moskva
uk: Москва

note: Name for RU-MUR
en: Murmanskaja oblast'
uk: Мурманська область

note: Name for RU-NEN
en: Neneckij avtonomnyj okrug
uk: Ненецький автономний округ

note: Name for RU-NGR
en: Novgorodskaja oblast'
uk: Новгородська область

note: Name for RU-NIZ
en: Nizhegorodskaya oblast'
uk: Ніжегородська область

note: Name for RU-NVS
en: Novosibirskaja oblast'
uk: Новосибірська область

note: Name for RU-OMS
en: Omskaja oblast'
uk: Омська область

note: Name for RU-ORE
en: Orenburgskaja oblast'
uk: Оренбурзька область

note: Name for RU-ORL
en: Orlovskaja oblast'
uk: Орловська область

note: Name for RU-PER
en: Permskij kraj
uk: Пермський край

note: Name for RU-PNZ
en: Penzenskaja oblast'
uk: Пензенська область

note: Name for RU-PRI
en: Primorskij kraj
uk: Приморський край

note: Name for RU-PSK
en: Pskovskaja oblast'
uk: Псковська область

note: Name for RU-ROS
en: Rostovskaja oblast'
uk: Ростовська область

note: Name for RU-RYA
en: Rjazanskaja oblast'
uk: Рязанська область

note: Name for RU-SA
en: Saha, Respublika
uk: Республіка Алтай

note: Name for RU-SAK
en: Sahalinskaja oblast'
uk: Сахалінська область

note: Name for RU-SAM
en: Samarskaja oblast'
uk: Самарська область

note: Name for RU-SAR
en: Saratovskaja oblast'
uk: Саратовська область

note: Name for RU-SE
en: Severnaja Osetija, Respublika
uk: Республіка Північна Осетія-Аланія

note: Name for RU-SMO
en: Smolenskaja oblast'
uk: Смоленська область

note: Name for RU-SPE
en: Sankt-Peterburg
uk: Санкт-Петербург

note: Name for RU-STA
en: Stavropol'skij kraj
uk: Ставропольський край

note: Name for RU-SVE
en: Sverdlovskaja oblast'
uk: Свердловська область

note: Name for RU-TA
en: Tatarstan, Respublika
uk: Республіка Татарстан

note: Name for RU-TAM
en: Tambovskaja oblast'
uk: Тамбовська область

note: Name for RU-TOM
en: Tomskaja oblast'
uk: Томська область

note: Name for RU-TUL
en: Tul'skaja oblast'
uk: Тульська область

note: Name for RU-TVE
en: Tverskaja oblast'
uk: Тверська область

note: Name for RU-TY
en: Tyva, Respublika
uk: Республіка Тива (Тува)

note: Name for RU-TYU
en: Tjumenskaja oblast'
uk: Тюменська область

note: Name for RU-UD
en: Udmurtskaja Respublika
uk: Удмурдська Республіка

note: Name for RU-ULY
en: Ul'janovskaja oblast'
uk: Ульянівська область

note: Name for RU-VGG
en: Volgogradskaja oblast'
uk: Волгоградська область

note: Name for RU-VLA
en: Vladimirskaja oblast'
uk: Владимирська область

note: Name for RU-VLG
en: Vologodskaja oblast'
uk: Вологодська область

note: Name for RU-VOR
en: Voronezhskaya oblast'
uk: Воронізька область

note: Name for RU-YAN
en: Jamalo-Neneckij avtonomnyj okrug
uk: Ямало-Ненецький автономний округ

note: Name for RU-YAR
en: Jaroslavskaja oblast'
uk: Ярославська область

note: Name for RU-YEV
en: Evrejskaja avtonomnaja oblast'
uk: Єврейська автономна область

note: Name for RU-ZAB
en: Zabajkal'skij kraj
uk: Забайкальський край

note: Name for RW-01
en: City of Kigali
uk: Місто Кігалі

note: Name for SA-01
en: Ar Riyāḑ
uk: Ер-Ріяд

note: Name for SA-02
en: Makkah al Mukarramah
uk: Мекка-аль-Мукаррама

note: Name for SA-03
en: Al Madīnah al Munawwarah
uk: Медіна-аль-Мунаввара

note: Name for SA-05
en: Al Qaşīm
uk: Касім

note: Name for SA-06
en: Ḩā'il
uk: Хаїль

note: Name for SA-07
en: Tabūk
uk: Табук

note: Name for SA-08
en: Al Ḩudūd ash Shamālīyah
uk: Ель-Худуд-аш-Шамалія

note: Name for SA-09
en: Jāzān
uk: Джизан

note: Name for SA-10
en: Najrān
uk: Наджран

note: Name for SA-11
en: Al Bāḩah
uk: Ель-Баха

note: Name for SA-12, Name for YE-JA
en: Al Jawf
uk: Ель-Джауф

note: Name for SA-14
en: 'Asīr
uk: Асір

note: Name for SB-CT
en: Capital Territory (Honiara)
uk: Столична Територія (Хоніара)

note: Name for SB-GU
en: Guadalcanal
uk: Гуадалканал

note: Name for SB-IS
en: Isabel
uk: Ісабель

note: Name for SB-MK
en: Makira-Ulawa
uk: Макіра-Улава

note: Name for SB-ML
en: Malaita
uk: Малаїта

note: Name for SB-RB
en: Rennell and Bellona
uk: Реннелл і Беллона

note: Name for SB-TE
en: Temotu
uk: Темоту

note: Name for SC-01
en: Anse aux Pins
uk: Анс Пін

note: Name for SC-02
en: Anse Boileau
uk: Анс Боїліо

note: Name for SC-03
en: Anse Etoile
uk: Анс-Етуаль

note: Name for SC-04
en: Au Cap
uk: О-Кап

note: Name for SC-05
en: Anse Royale
uk: Анс Рояль

note: Name for SC-06
en: Baie Lazare
uk: Баї Лазар

note: Name for SC-07
en: Baie Sainte Anne
uk: Баї Сент-Анн

note: Name for SC-08
en: Beau Vallon
uk: Бо Валлон

note: Name for SC-09
en: Bel Air
uk: Бель Ер

note: Name for SC-10
en: Bel Ombre
uk: Бель Омбре

note: Name for SC-11
en: Cascade
uk: Каскад

note: Name for SC-12
en: Glacis
uk: Глесі

note: Name for SC-13
en: Grand Anse Mahe
uk: Гранд-Анс-Маха

note: Name for SC-14
en: Grand Anse Praslin
uk: Гранд-Анс-Прален

note: Name for SC-15
en: La Digue
uk: Ла-Діг

note: Name for SC-16
en: English River
uk: Англійська Ріка

note: Name for SC-17
en: Mont Buxton
uk: Монт-Букстон

note: Name for SC-18
en: Mont Fleuri
uk: Монт-Флері

note: Name for SC-19
en: Plaisance
uk: Плезенс

note: Name for SC-20
en: Pointe Larue
uk: Пойнт-ла-Ру

note: Name for SC-21
en: Port Glaud
uk: Порт-Глод

note: Name for SC-22
en: Saint Louis
uk: Сен-Луї

note: Name for SC-23
en: Takamaka
uk: Такамака

note: Name for SC-24
en: Les Mamelles
uk: Ле-Мамель

note: Name for SC-25
en: Roche Caiman
uk: Рош-Кайман

note: Name for SC-26
en: Ile Perseverance I
uk: Острів Наполегливості I

note: Name for SC-27
en: Ile Perseverance II
uk: Острів Наполегливості II

note: Name for SD-DC
en: Central Darfur
uk: Центральний Дарфур

note: Name for SD-DE
en: East Darfur
uk: Східний Дарфур

note: Name for SD-DN
en: North Darfur
uk: Північний Дарфур

note: Name for SD-DS
en: South Darfur
uk: Південний Дарфур

note: Name for SD-DW
en: West Darfur
uk: Західний Дарфур

note: Name for SD-GD
en: Gedaref
uk: Гедареф

note: Name for SD-GK
en: West Kordofan
uk: Західний Кордофан

note: Name for SD-GZ
en: Gezira
uk: Гезіра

note: Name for SD-KA
en: Kassala
uk: Кассала

note: Name for SD-KH
en: Khartoum
uk: Хартум

note: Name for SD-KN
en: North Kordofan
uk: Північний Кордофан

note: Name for SD-KS
en: South Kordofan
uk: Південний Кордофан

note: Name for SD-NB
en: Blue Nile
uk: Блакитний Ніл

note: Name for SD-NR
en: River Nile
uk: Ніл

note: Name for SD-NW
en: White Nile
uk: Білий Ніл

note: Name for SD-RS
en: Red Sea
uk: Червоне Море

note: Name for SD-SI
en: Sennar
uk: Сеннар

note: Name for SE-AB
en: Stockholms län [SE-01]
uk: Округ Стокгольм

note: Name for SE-AC
en: Västerbottens län [SE-24]
uk: Округ Вестерботтен

note: Name for SE-BD
en: Norrbottens län [SE-25]
uk: Округ Норботтен

note: Name for SE-C
en: Uppsala län [SE-03]
uk: Округ Уппсала

note: Name for SE-D
en: Södermanlands län [SE-04]
uk: Округ Седерманланд

note: Name for SE-E
en: Östergötlands län [SE-05]
uk: Округ Естерготланд

note: Name for SE-F
en: Jönköpings län [SE-06]
uk: Округ Йончопінг

note: Name for SE-G
en: Kronobergs län [SE-07]
uk: Округ Крунуберг

note: Name for SE-H
en: Kalmar län [SE-08]
uk: Округ Кальмар

note: Name for SE-I
en: Gotlands län [SE-09]
uk: Округ Готланд

note: Name for SE-K
en: Blekinge län [SE-10]
uk: Округ Блекінге

note: Name for SE-M
en: Skåne län [SE-12]
uk: Округ Сконе

note: Name for SE-N
en: Hallands län [SE-13]
uk: Округ Халланд

note: Name for SE-O
en: Västra Götalands län [SE-14]
uk: Округ Вестра-Геталанд

note: Name for SE-S
en: Värmlands län [SE-17]
uk: Округ Вермланд

note: Name for SE-T
en: Örebro län [SE-18]
uk: Округ Еребру

note: Name for SE-U
en: Västmanlands län [SE-19]
uk: Округ Вестманланд

note: Name for SE-W
en: Dalarnas län [SE-20]
uk: Округ Даларна

note: Name for SE-X
en: Gävleborgs län [SE-21]
uk: Округ Евлеборг

note: Name for SE-Y
en: Västernorrlands län [SE-22]
uk: Округ Вестерноррланд

note: Name for SE-Z
en: Jämtlands län [SE-23]
uk: Округ Ємтланд

note: Name for SG-01
en: Central Singapore
uk: Центральний Сінгапур

note: Name for SG-05
en: South West
uk: Південно-західний

note: Name for SH-AC
en: Ascension
uk: Острів Вознесіння

note: Name for SH-HL
en: Saint Helena
uk: Острів Святої Єлени

note: Name for SH-TA
en: Tristan da Cunha
uk: Трістан-да-Кунья

note: Name for SI-001
en: Ajdovščina
uk: Айдовшчина

note: Name for SI-002
en: Beltinci
uk: Белтінці

note: Name for SI-003
en: Bled
uk: Блед

note: Name for SI-004
en: Bohinj
uk: Бохінь

note: Name for SI-005
en: Borovnica
uk: Боровніца

note: Name for SI-006
en: Bovec
uk: Бовец

note: Name for SI-007
en: Brda
uk: Брда

note: Name for SI-008
en: Brezovica
uk: Брезовіца

note: Name for SI-009
en: Brežice
uk: Брежице

note: Name for SI-010
en: Tišina
uk: Тішіна

note: Name for SI-011
en: Celje
uk: Цельє

note: Name for SI-012
en: Cerklje na Gorenjskem
uk: Церклє-на-Гореньскем

note: Name for SI-013
en: Cerknica
uk: Церкніца

note: Name for SI-014
en: Cerkno
uk: Церкно

note: Name for SI-015
en: Črenšovci
uk: Чреншовці

note: Name for SI-016
en: Črna na Koroškem
uk: Чрна-на-Корошкем

note: Name for SI-017
en: Črnomelj
uk: Чрномель

note: Name for SI-018
en: Destrnik
uk: Дестрнік

note: Name for SI-019
en: Divača
uk: Дівача

note: Name for SI-020
en: Dobrepolje
uk: Добрепольє

note: Name for SI-021
en: Dobrova-Polhov Gradec
uk: Доброва-Полхов Градєц

note: Name for SI-022
en: Dol pri Ljubljani
uk: Дол-прі-Любляні

note: Name for SI-023
en: Domžale
uk: Домжале

note: Name for SI-024
en: Dornava
uk: Дорнава

note: Name for SI-025
en: Dravograd
uk: Дравоград

note: Name for SI-026
en: Duplek
uk: Дуплек

note: Name for SI-027
en: Gorenja vas-Poljane
uk: Горенья-вас-Полянє

note: Name for SI-028
en: Gorišnica
uk: Горішніца

note: Name for SI-029
en: Gornja Radgona
uk: Горня Радгона

note: Name for SI-030
en: Gornji Grad
uk: Горні Град

note: Name for SI-031
en: Gornji Petrovci
uk: Горні Петровці

note: Name for SI-032
en: Grosuplje
uk: Гросуплє

note: Name for SI-033
en: Šalovci
uk: Шаловці

note: Name for SI-034
en: Hrastnik
uk: Храстнік

note: Name for SI-035
en: Hrpelje-Kozina
uk: Хрпельє-Козіна

note: Name for SI-036
en: Idrija
uk: Ідрія

note: Name for SI-037
en: Ig
uk: Іг

note: Name for SI-038
en: Ilirska Bistrica
uk: Ілірска Бистріца

note: Name for SI-039
en: Ivančna Gorica
uk: Іванчна Горіца

note: Name for SI-040
en: Izola
uk: Ізола

note: Name for SI-041
en: Jesenice
uk: Єсеніце

note: Name for SI-042
en: Juršinci
uk: Юршинці

note: Name for SI-043
en: Kamnik
uk: Камнік

note: Name for SI-044
en: Kanal ob Soči
uk: Канал-на-Сочі

note: Name for SI-045
en: Kidričevo
uk: Кідрічево

note: Name for SI-046
en: Kobarid
uk: Кобарід

note: Name for SI-047
en: Kobilje
uk: Кобильє

note: Name for SI-048
en: Kočevje
uk: Кочев’є

note: Name for SI-049
en: Komen
uk: Комен

note: Name for SI-050
en: Koper
uk: Копер

note: Name for SI-051
en: Kozje
uk: Козьє

note: Name for SI-052
en: Kranj
uk: Крань

note: Name for SI-053
en: Kranjska Gora
uk: Краньска Гора

note: Name for SI-054
en: Krško
uk: Кршко

note: Name for SI-055
en: Kungota
uk: Кунгота

note: Name for SI-056
en: Kuzma
uk: Кузма

note: Name for SI-057
en: Laško
uk: Лашко

note: Name for SI-058
en: Lenart
uk: Ленарт

note: Name for SI-059
en: Lendava
uk: Лендава

note: Name for SI-060
en: Litija
uk: Літія

note: Name for SI-061
en: Ljubljana
uk: Любляна

note: Name for SI-062
en: Ljubno
uk: Любно

note: Name for SI-063
en: Ljutomer
uk: Лютомер

note: Name for SI-064
en: Logatec
uk: Логатец

note: Name for SI-065
en: Loška dolina
uk: Лошка доліна

note: Name for SI-066
en: Loški Potok
uk: Лошкі Поток

note: Name for SI-067
en: Luče
uk: Луче

note: Name for SI-068
en: Lukovica
uk: Луковіца

note: Name for SI-069
en: Majšperk
uk: Майшперк

note: Name for SI-070
en: Maribor
uk: Марібор

note: Name for SI-071
en: Medvode
uk: Медводе

note: Name for SI-072
en: Mengeš
uk: Менгеш

note: Name for SI-073
en: Metlika
uk: Метліка

note: Name for SI-074
en: Mežica
uk: Межица

note: Name for SI-075
en: Miren-Kostanjevica
uk: Мірен-Костанєвіца

note: Name for SI-076
en: Mislinja
uk: Місліня

note: Name for SI-077
en: Moravče
uk: Моравче

note: Name for SI-078
en: Moravske Toplice
uk: Моравске Топліце

note: Name for SI-079
en: Mozirje
uk: Мозирьє

note: Name for SI-080
en: Murska Sobota
uk: Мурска Собота

note: Name for SI-081
en: Muta
uk: Мута

note: Name for SI-082
en: Naklo
uk: Накло

note: Name for SI-083
en: Nazarje
uk: Назарьє

note: Name for SI-084
en: Nova Gorica
uk: Нова-Горіца

note: Name for SI-085
en: Novo Mesto
uk: Ново-Мєсто

note: Name for SI-086
en: Odranci
uk: Одранці

note: Name for SI-087
en: Ormož
uk: Ормож

note: Name for SI-088
en: Osilnica
uk: Осілніца

note: Name for SI-089
en: Pesnica
uk: Песніца

note: Name for SI-090
en: Piran
uk: Піран

note: Name for SI-091
en: Pivka
uk: Півка

note: Name for SI-092
en: Podčetrtek
uk: Подчетртек

note: Name for SI-093
en: Podvelka
uk: Повелка

note: Name for SI-094
en: Postojna
uk: Постойна

note: Name for SI-095
en: Preddvor
uk: Преддвор

note: Name for SI-096
en: Ptuj
uk: Птуй

note: Name for SI-097
en: Puconci
uk: Пуцонці

note: Name for SI-098
en: Rače-Fram
uk: Раче-Фрам

note: Name for SI-099
en: Radeče
uk: Радече

note: Name for SI-100
en: Radenci
uk: Раденці

note: Name for SI-101
en: Radlje ob Dravi
uk: Радлє-об-Драві

note: Name for SI-102
en: Radovljica
uk: Радовліца

note: Name for SI-103
en: Ravne na Koroškem
uk: Равне-на-Корошкем

note: Name for SI-104
en: Ribnica
uk: Рибніца

note: Name for SI-105
en: Rogašovci
uk: Рогашовці

note: Name for SI-106
en: Rogaška Slatina
uk: Роганшка Слатіна

note: Name for SI-107
en: Rogatec
uk: Рогатєц

note: Name for SI-108
en: Ruše
uk: Руше

note: Name for SI-109
en: Semič
uk: Семіч

note: Name for SI-110
en: Sevnica
uk: Севніца

note: Name for SI-111
en: Sežana
uk: Сежана

note: Name for SI-112
en: Slovenj Gradec
uk: Словень Градєц

note: Name for SI-113
en: Slovenska Bistrica
uk: Словенска Бистріца

note: Name for SI-114
en: Slovenske Konjice
uk: Словенске Коньїце

note: Name for SI-115
en: Starše
uk: Старше

note: Name for SI-116
en: Sveti Jurij ob Ščavnici
uk: Светий Юрій-об-Щавниці

note: Name for SI-117
en: Šenčur
uk: Шенчур

note: Name for SI-118
en: Šentilj
uk: Шентіль

note: Name for SI-119
en: Šentjernej
uk: Шентєрней

note: Name for SI-120
en: Šentjur
uk: Шентюр

note: Name for SI-121
en: Škocjan
uk: Шкоцян

note: Name for SI-122
en: Škofja Loka
uk: Шкофья Лока

note: Name for SI-123
en: Škofljica
uk: Шкофліца

note: Name for SI-124
en: Šmarje pri Jelšah
uk: Шмарьє-прі-Єльшах

note: Name for SI-125
en: Šmartno ob Paki
uk: Шмартно-об-Пакі

note: Name for SI-126
en: Šoštanj
uk: Шоштань

note: Name for SI-127
en: Štore
uk: Шторе

note: Name for SI-128
en: Tolmin
uk: Толмін

note: Name for SI-129
en: Trbovlje
uk: Трбовлє

note: Name for SI-130
en: Trebnje
uk: Требнє

note: Name for SI-131
en: Tržič
uk: Тржич

note: Name for SI-132
en: Turnišče
uk: Турнішче

note: Name for SI-133
en: Velenje
uk: Веленьє

note: Name for SI-134
en: Velike Lašče
uk: Веліке Лашче

note: Name for SI-135
en: Videm
uk: Відем

note: Name for SI-136
en: Vipava
uk: Віпава

note: Name for SI-137
en: Vitanje
uk: Вітаньє

note: Name for SI-138
en: Vodice
uk: Водіце

note: Name for SI-139
en: Vojnik
uk: Войнік

note: Name for SI-140
en: Vrhnika
uk: Врхніка

note: Name for SI-141
en: Vuzenica
uk: Вузєніца

note: Name for SI-142
en: Zagorje ob Savi
uk: Загорьє-об-Саві

note: Name for SI-143
en: Zavrč
uk: Заврч

note: Name for SI-144
en: Zreče
uk: Зрече

note: Name for SI-146
en: Železniki
uk: Железнікі

note: Name for SI-147
en: Žiri
uk: Жирі

note: Name for SI-148
en: Benedikt
uk: Бенедікт

note: Name for SI-149
en: Bistrica ob Sotli
uk: Бистріца-об-Сотлі

note: Name for SI-150
en: Bloke
uk: Блоке

note: Name for SI-151
en: Braslovče
uk: Брасловче

note: Name for SI-152
en: Cankova
uk: Цанкова

note: Name for SI-153
en: Cerkvenjak
uk: Церквеняк

note: Name for SI-154
en: Dobje
uk: Доб’є

note: Name for SI-155
en: Dobrna
uk: Добрна

note: Name for SI-156
en: Dobrovnik
uk: Добровнік

note: Name for SI-157
en: Dolenjske Toplice
uk: Долєньске Топліце

note: Name for SI-158
en: Grad
uk: Гради

note: Name for SI-159
en: Hajdina
uk: Хайдіна

note: Name for SI-160
en: Hoče-Slivnica
uk: Хоче-Слівніца

note: Name for SI-161
en: Hodoš
uk: Ходош

note: Name for SI-162
en: Horjul
uk: Хорюл

note: Name for SI-163
en: Jezersko
uk: Єзерско

note: Name for SI-164
en: Komenda
uk: Коменда

note: Name for SI-165
en: Kostel
uk: Костел

note: Name for SI-166
en: Križevci
uk: Кріжевці

note: Name for SI-167
en: Lovrenc na Pohorju
uk: Ловренц-на-Погор’ю

note: Name for SI-168
en: Markovci
uk: Марковці

note: Name for SI-169
en: Miklavž na Dravskem polju
uk: Міклавж-на-Дравскем-полю

note: Name for SI-170
en: Mirna Peč
uk: Мірна-Печ

note: Name for SI-171
en: Oplotnica
uk: Оплотніца

note: Name for SI-172
en: Podlehnik
uk: Подлєхнік

note: Name for SI-173
en: Polzela
uk: Ползела

note: Name for SI-174
en: Prebold
uk: Преболд

note: Name for SI-175
en: Prevalje
uk: Превальє

note: Name for SI-176
en: Razkrižje
uk: Разкріже

note: Name for SI-177
en: Ribnica na Pohorju
uk: Рибніца-на-Погорью

note: Name for SI-178
en: Selnica ob Dravi
uk: Селніца-об-Драві

note: Name for SI-179
en: Sodražica
uk: Содражица

note: Name for SI-180
en: Solčava
uk: Солчава

note: Name for SI-181
en: Sveta Ana
uk: Света Ана

note: Name for SI-182
en: Sveti Andraž v Slovenskih goricah
uk: Светі-Андраж-в-Словенскіх-Горіцах

note: Name for SI-183
en: Šempeter-Vrtojba
uk: Шемптер-Вртойба

note: Name for SI-184
en: Tabor
uk: Табор

note: Name for SI-185
en: Trnovska Vas
uk: Трновска Вас

note: Name for SI-186
en: Trzin
uk: Трзін

note: Name for SI-187
en: Velika Polana
uk: Веліка Полана

note: Name for SI-188
en: Veržej
uk: Вержей

note: Name for SI-189
en: Vransko
uk: Вранско

note: Name for SI-190
en: Žalec
uk: Жалєц

note: Name for SI-191
en: Žetale
uk: Жетале

note: Name for SI-192
en: Žirovnica
uk: Жировніца

note: Name for SI-193
en: Žužemberk
uk: Жужемберк

note: Name for SI-194
en: Šmartno pri Litiji
uk: Шмартно-прі-Літії

note: Name for SI-195
en: Apače
uk: Апаче

note: Name for SI-196
en: Cirkulane
uk: Циркулане

note: Name for SI-197
en: Kostanjevica na Krki
uk: Костанєвіца-на-Кркі

note: Name for SI-198
en: Makole
uk: Маколе

note: Name for SI-199
en: Mokronog-Trebelno
uk: Мокроног-Требелно

note: Name for SI-200
en: Poljčane
uk: Польчане

note: Name for SI-201
en: Renče-Vogrsko
uk: Ренче-Вогрско

note: Name for SI-202
en: Središče ob Dravi
uk: Средішче-об-Драві

note: Name for SI-203
en: Straža
uk: Стража

note: Name for SI-204
en: Sveta Trojica v Slovenskih goricah
uk: Света-Тройца-в-Словенскіх-Горіцах

note: Name for SI-205
en: Sveti Tomaž
uk: Свети-Томаж

note: Name for SI-206
en: Šmarješke Toplice
uk: Шмарєшке-Топліце

note: Name for SI-207
en: Gorje
uk: Горьє

note: Name for SI-208
en: Log-Dragomer
uk: Лог-Дагомер

note: Name for SI-209
en: Rečica ob Savinji
uk: Речіца-об-Савіні

note: Name for SI-210
en: Sveti Jurij v Slovenskih goricah
uk: Свети-Юрій-в-Словенскіх-Горіцах

note: Name for SI-211
en: Šentrupert
uk: Шентруперт

note: Name for SI-212
en: Mirna
uk: Мірна

note: Name for SI-213
en: Ankaran
uk: Анкаран

note: Name for SK-BC
en: Banskobystrický kraj
uk: Банскобистріцький край

note: Name for SK-BL
en: Bratislavský kraj
uk: Братиславський край

note: Name for SK-KI
en: Košický kraj
uk: Кошицький край

note: Name for SK-NI
en: Nitriansky kraj
uk: Нітранський край

note: Name for SK-PV
en: Prešovský kraj
uk: Пряшівський край

note: Name for SK-TA
en: Trnavský kraj
uk: Трнавський край

note: Name for SK-TC
en: Trenčiansky kraj
uk: Тренчинський край

note: Name for SK-ZI
en: Žilinský kraj
uk: Жилінський край

note: Name for SL-NW
en: North Western
uk: Північно-західна провінція

note: Name for SL-W
en: Western Area (Freetown)
uk: Західна область (Фрітаун)

note: Name for SM-01
en: Acquaviva
uk: Аккуавіва

note: Name for SM-02
en: Chiesanuova
uk: Кьєсануова

note: Name for SM-03
en: Domagnano
uk: Доманьяно

note: Name for SM-04
en: Faetano
uk: Фаетано

note: Name for SM-05
en: Fiorentino
uk: Фьорентіно

note: Name for SM-06
en: Borgo Maggiore
uk: Борго-Маджоре

note: Name for SM-07
en: Città di San Marino
uk: Місто Сан-Марино

note: Name for SM-08
en: Montegiardino
uk: Монтегардіно

note: Name for SM-09
en: Serravalle
uk: Серравалле

note: Name for SN-DB
en: Diourbel
uk: Діурбель

note: Name for SN-DK
en: Dakar
uk: Дакар

note: Name for SN-FK
en: Fatick
uk: Фатік

note: Name for SN-KA
en: Kaffrine
uk: Каффріне

note: Name for SN-KD
en: Kolda
uk: Колда

note: Name for SN-KE
en: Kédougou
uk: Кедугу

note: Name for SN-KL
en: Kaolack
uk: Каолак

note: Name for SN-LG
en: Louga
uk: Луга

note: Name for SN-MT
en: Matam
uk: Матам

note: Name for SN-SE
en: Sédhiou
uk: Седіу

note: Name for SN-SL
en: Saint-Louis
uk: Сен-Луї

note: Name for SN-TC
en: Tambacounda
uk: Тамбакунда

note: Name for SN-TH
en: Thiès
uk: Тієс

note: Name for SN-ZG
en: Ziguinchor
uk: Зигіншор

note: Name for SO-AW
en: Awdal
uk: Авдаль

note: Name for SO-BK
en: Bakool
uk: Бакол

note: Name for SO-BN
en: Banaadir
uk: Бенадір

note: Name for SO-BY
en: Bay
uk: Бей

note: Name for SO-GA
en: Galguduud
uk: Галгудуд

note: Name for SO-GE
en: Gedo
uk: Гедо

note: Name for SO-HI
en: Hiiraan
uk: Хіран

note: Name for SO-JD
en: Jubbada Dhexe
uk: Середня Джубба

note: Name for SO-JH
en: Jubbada Hoose
uk: Нижня Джубба

note: Name for SO-MU
en: Mudug
uk: Мудуг

note: Name for SO-NU
en: Nugaal
uk: Нугал

note: Name for SO-SA
en: Sanaag
uk: Санааг

note: Name for SO-SD
en: Shabeellaha Dhexe
uk: Середня Шабелль

note: Name for SO-SH
en: Shabeellaha Hoose
uk: Нижня Шабелль

note: Name for SO-SO
en: Sool
uk: Сол

note: Name for SO-TO
en: Togdheer
uk: Тогдер

note: Name for SO-WO
en: Woqooyi Galbeed
uk: Вокуй-Гальбід

note: Name for SR-BR
en: Brokopondo
uk: Брокопондо

note: Name for SR-CM
en: Commewijne
uk: Коммервійн

note: Name for SR-CR
en: Coronie
uk: Короні

note: Name for SR-MA
en: Marowijne
uk: Маровіне

note: Name for SR-NI
en: Nickerie
uk: Ніккері

note: Name for SR-PM
en: Paramaribo
uk: Парамарибо

note: Name for SR-PR
en: Para
uk: Пара

note: Name for SR-SA
en: Saramacca
uk: Сарамакка

note: Name for SR-SI
en: Sipaliwini
uk: Сіпалівіні

note: Name for SR-WA
en: Wanica
uk: Ваніка

note: Name for SS-BN
en: Northern Bahr el Ghazal
uk: Північний Бахр-ель-Газаль

note: Name for SS-BW
en: Western Bahr el Ghazal
uk: Західний Бахр-ель-Газаль

note: Name for SS-EC
en: Central Equatoria
uk: Центральна Екваторія

note: Name for SS-EE
en: Eastern Equatoria
uk: Східна Екваторія

note: Name for SS-EW
en: Western Equatoria
uk: Центральна Екваторія

note: Name for SS-JG
en: Jonglei
uk: Джонглій

note: Name for SS-LK
en: Lakes
uk: Озерний

note: Name for SS-NU
en: Upper Nile
uk: Верхній Ніл

note: Name for SS-UY
en: Unity
uk: Ель-Вахда

note: Name for SS-WR
en: Warrap
uk: Вараб

note: Name for ST-01
en: Água Grande
uk: Агуа-Гранде

note: Name for ST-02
en: Cantagalo
uk: Кантагалу

note: Name for ST-03
en: Caué
uk: Кауї

note: Name for ST-04
en: Lembá
uk: Лемба

note: Name for ST-05
en: Lobata
uk: Лобата

note: Name for ST-06
en: Mé-Zóchi
uk: Ме-Зокі

note: Name for ST-P
en: Príncipe
uk: Прінсіпі

note: Name for SV-AH
en: Ahuachapán
uk: Ахуачапан

note: Name for SV-CA
en: Cabañas
uk: Кабаньяс

note: Name for SV-CH
en: Chalatenango
uk: Чалатенанго

note: Name for SV-CU
en: Cuscatlán
uk: Кускатлан

note: Name for SV-MO
en: Morazán
uk: Моразан

note: Name for SV-SA
en: Santa Ana
uk: Санта-Ана

note: Name for SV-SM
en: San Miguel
uk: Сан-Мігель

note: Name for SV-SO
en: Sonsonate
uk: Сонсонате

note: Name for SV-SV
en: San Vicente
uk: Сан-Вінсенте

note: Name for SV-UN
en: La Unión
uk: Ла-Юньйон

note: Name for SV-US
en: Usulután
uk: Усулутан

note: Name for SY-DI
en: Dimashq
uk: Дамаск

note: Name for SY-DR
en: Dar'ā
uk: Дара

note: Name for SY-DY
en: Dayr az Zawr
uk: Дейр-ез-Зор

note: Name for SY-HA
en: Al Ḩasakah
uk: Хасеке

note: Name for SY-HI
en: Ḩimş
uk: Хомс

note: Name for SY-HL
en: Ḩalab
uk: Халеб

note: Name for SY-HM
en: Ḩamāh
uk: Хама

note: Name for SY-ID
en: Idlib
uk: Ідліб

note: Name for SY-LA
en: Al Lādhiqīyah
uk: Латакія

note: Name for SY-QU
en: Al Qunayţirah
uk: Кунейтра

note: Name for SY-RA
en: Ar Raqqah
uk: Ер-Ракка

note: Name for SY-RD
en: Rīf Dimashq
uk: Ріф Дамаск

note: Name for SY-SU
en: As Suwaydā'
uk: Ес-Сувейда

note: Name for SY-TA
en: Ţarţūs
uk: Тартус

note: Name for SZ-HH
en: Hhohho
uk: Хохо

note: Name for SZ-LU
en: Lubombo
uk: Лубомбо

note: Name for SZ-MA
en: Manzini
uk: Манзіні

note: Name for SZ-SH
en: Shiselweni
uk: Шиселвені

note: Name for TD-BA
en: Batha
uk: Батха

note: Name for TD-BG
en: Bahr el Ghazal
uk: Бахр-ель-Газаль

note: Name for TD-BO
en: Borkou
uk: Борку

note: Name for TD-CB
en: Chari-Baguirmi
uk: Шарі-Багірмі

note: Name for TD-EE
en: Ennedi-Est
uk: Еннеді-Ест

note: Name for TD-EO
en: Ennedi-Ouest
uk: Еннеді-Уест

note: Name for TD-GR
en: Guéra
uk: Гуера

note: Name for TD-HL
en: Hadjer Lamis
uk: Хаджер-Ламіс

note: Name for TD-KA
en: Kanem
uk: Канем

note: Name for TD-LC
en: Lac
uk: Лак

note: Name for TD-LO
en: Logone-Occidental
uk: Західний Логоне

note: Name for TD-LR
en: Logone-Oriental
uk: Східний Логоне

note: Name for TD-MA
en: Mandoul
uk: Мандул

note: Name for TD-MC
en: Moyen-Chari
uk: Моєн-Шарі

note: Name for TD-ME
en: Mayo-Kebbi-Est
uk: Майо-Кеббі-Ест

note: Name for TD-MO
en: Mayo-Kebbi-Ouest
uk: Майо-Кеббі-Уест

note: Name for TD-ND
en: Ville de Ndjamena
uk: Нджамена

note: Name for TD-OD
en: Ouaddaï
uk: Уаддаї

note: Name for TD-SA
en: Salamat
uk: Саламат

note: Name for TD-SI
en: Sila
uk: Сіла

note: Name for TD-TA
en: Tandjilé
uk: Танджиле

note: Name for TD-TI
en: Tibesti
uk: Тібесті

note: Name for TD-WF
en: Wadi Fira
uk: Ваді-Фіра

note: Name for TG-C
en: Centrale
uk: Сентрале

note: Name for TG-K
en: Kara
uk: Кара

note: Name for TG-M
en: Maritime (Région)
uk: Марітіме (Регіон)

note: Name for TH-10
en: Krung Thep Maha Nakhon
uk: Столичний округ

note: Name for TH-11
en: Samut Prakan
uk: Самут Пракан

note: Name for TH-12
en: Nonthaburi
uk: Нонтабурі

note: Name for TH-13
en: Pathum Thani
uk: Патамтані

note: Name for TH-14
en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
uk: Пра Након Сі Аюттайя

note: Name for TH-15
en: Ang Thong
uk: Анг Тонг

note: Name for TH-16
en: Lop Buri
uk: Лопбурі

note: Name for TH-17
en: Sing Buri
uk: Сінгбурі

note: Name for TH-18
en: Chai Nat
uk: Чайнат

note: Name for TH-19
en: Saraburi
uk: Сарабурі

note: Name for TH-20
en: Chon Buri
uk: Чонбурі (Паттая)

note: Name for TH-21
en: Rayong
uk: Районг

note: Name for TH-22
en: Chanthaburi
uk: Чантабурі

note: Name for TH-23
en: Trat
uk: Трат

note: Name for TH-24
en: Chachoengsao
uk: Чачоенгсао

note: Name for TH-25
en: Prachin Buri
uk: Прачинбурі

note: Name for TH-26
en: Nakhon Nayok
uk: Након Найок

note: Name for TH-27
en: Sa Kaeo
uk: Сакео

note: Name for TH-30
en: Nakhon Ratchasima
uk: Након Рачатсіма

note: Name for TH-31
en: Buri Ram
uk: Бурірам

note: Name for TH-32
en: Surin
uk: Сурін

note: Name for TH-33
en: Si Sa Ket
uk: Сі Са Кет

note: Name for TH-34
en: Ubon Ratchathani
uk: Убон Ратчатані

note: Name for TH-35
en: Yasothon
uk: Ясотсон

note: Name for TH-36
en: Chaiyaphum
uk: Чайяпум

note: Name for TH-37
en: Amnat Charoen
uk: Амнат Чароен

note: Name for TH-38
en: Bueng Kan
uk: Бингкан

note: Name for TH-39
en: Nong Bua Lam Phu
uk: Нонгбуалампху

note: Name for TH-40
en: Khon Kaen
uk: Кон Каен

note: Name for TH-41
en: Udon Thani
uk: Удон Тані

note: Name for TH-42
en: Loei
uk: Лоей

note: Name for TH-43
en: Nong Khai
uk: Нонг Кай

note: Name for TH-44
en: Maha Sarakham
uk: Маха Саракам

note: Name for TH-45
en: Roi Et
uk: Рой Йот

note: Name for TH-46
en: Kalasin
uk: Каласін

note: Name for TH-47
en: Sakon Nakhon
uk: Сакон Након

note: Name for TH-48
en: Nakhon Phanom
uk: Након Паком

note: Name for TH-49
en: Mukdahan
uk: Мукдахан

note: Name for TH-50
en: Chiang Mai
uk: Чиангмай

note: Name for TH-51
en: Lamphun
uk: Лампун

note: Name for TH-52
en: Lampang
uk: Лампанг

note: Name for TH-53
en: Uttaradit
uk: Уттарадіт

note: Name for TH-54
en: Phrae
uk: Прае

note: Name for TH-55
en: Nan
uk: Нан

note: Name for TH-56
en: Phayao
uk: Пайао

note: Name for TH-57
en: Chiang Rai
uk: Чианг Рай

note: Name for TH-58
en: Mae Hong Son
uk: Мае Хонг Сон

note: Name for TH-60
en: Nakhon Sawan
uk: Након Саван

note: Name for TH-61
en: Uthai Thani
uk: Утай Тані

note: Name for TH-62
en: Kamphaeng Phet
uk: Кампаенг Пет

note: Name for TH-63
en: Tak
uk: Так

note: Name for TH-64
en: Sukhothai
uk: Сукотай

note: Name for TH-65
en: Phitsanulok
uk: Пітсанулок

note: Name for TH-66
en: Phichit
uk: Пічит

note: Name for TH-67
en: Phetchabun
uk: Петчабун

note: Name for TH-70
en: Ratchaburi
uk: Рачабурі

note: Name for TH-71
en: Kanchanaburi
uk: Канчанабурі

note: Name for TH-72
en: Suphan Buri
uk: Супанбурі

note: Name for TH-73
en: Nakhon Pathom
uk: Након Патом

note: Name for TH-74
en: Samut Sakhon
uk: Самут Сакон

note: Name for TH-75
en: Samut Songkhram
uk: Самут Сонгкрам

note: Name for TH-76
en: Phetchaburi
uk: Петчабурі

note: Name for TH-77
en: Prachuap Khiri Khan
uk: Прачуап Кірі Кан

note: Name for TH-80
en: Nakhon Si Thammarat
uk: Након Сі Тамарат

note: Name for TH-81
en: Krabi
uk: Крабі

note: Name for TH-82
en: Phangnga
uk: Пхангнга

note: Name for TH-83
en: Phuket
uk: Пхукет

note: Name for TH-84
en: Surat Thani
uk: Сурат Тані

note: Name for TH-85
en: Ranong
uk: Ранонг

note: Name for TH-86
en: Chumphon
uk: Чумпон

note: Name for TH-90
en: Songkhla
uk: Сонгкла

note: Name for TH-91
en: Satun
uk: Сатун

note: Name for TH-92
en: Trang
uk: Транг

note: Name for TH-93
en: Phatthalung
uk: Патталунг

note: Name for TH-94
en: Pattani
uk: Паттані

note: Name for TH-95
en: Yala
uk: Йала

note: Name for TH-96
en: Narathiwat
uk: Наратіват

note: Name for TH-S
en: Phatthaya
uk: Пхатая

note: Name for TJ-DU
en: Dushanbe
uk: Душанбе

note: Name for TJ-GB
en: Kŭhistoni Badakhshon
uk: Горно-Бадахшанська автономна область

note: Name for TJ-KT
en: Khatlon
uk: Хатлон

note: Name for TJ-RA
en: nohiyahoi tobei jumhurí
uk: Райони республіканського підпорядкування

note: Name for TJ-SU
en: Sughd
uk: Согд

note: Name for TL-AL
en: Aileu
uk: Айлеу

note: Name for TL-AN
en: Ainaro
uk: Айнару

note: Name for TL-BA
en: Baucau
uk: Баукау

note: Name for TL-BO
en: Bobonaro
uk: Бобонаро

note: Name for TL-CO
en: Cova Lima
uk: Кова-Ліма

note: Name for TL-DI
en: Díli
uk: Ділі

note: Name for TL-ER
en: Ermera
uk: Ермера

note: Name for TL-LA
en: Lautein
uk: Лаутем

note: Name for TL-LI
en: Likisá
uk: Ликіса

note: Name for TL-MF
en: Manufahi
uk: Мануфахі

note: Name for TL-MT
en: Manatuto
uk: Манатуту

note: Name for TL-OE
en: Oekusi-Ambenu
uk: Окусі-Амбену

note: Name for TL-VI
en: Vikeke
uk: Вікеке

note: Name for TM-A
en: Ahal
uk: Ахальський велаят

note: Name for TM-B
en: Balkan
uk: Балканський велаят

note: Name for TM-D
en: Daşoguz
uk: Дашогузький велаят

note: Name for TM-L
en: Lebap
uk: Лебапський велаят

note: Name for TM-M
en: Mary
uk: Марийський велаят

note: Name for TM-S
en: Aşgabat
uk: Ашгабат

note: Name for TN-11
en: Tunis
uk: Туніс

note: Name for TN-12
en: L'Ariana
uk: Ар'яна

note: Name for TN-13
en: Ben Arous
uk: Бен-Арус

note: Name for TN-14
en: La Manouba
uk: Мануба

note: Name for TN-21
en: Nabeul
uk: Набуль

note: Name for TN-22
en: Zaghouan
uk: Загуан

note: Name for TN-23
en: Bizerte
uk: Бізерта

note: Name for TN-31
en: Béja
uk: Беджа

note: Name for TN-32
en: Jendouba
uk: Жендуба

note: Name for TN-33
en: Le Kef
uk: Кеф

note: Name for TN-34
en: Siliana
uk: Сіліана

note: Name for TN-41
en: Kairouan
uk: Кайруан

note: Name for TN-42
en: Kasserine
uk: Касерин

note: Name for TN-43
en: Sidi Bouzid
uk: Сіді-Бузід

note: Name for TN-51
en: Sousse
uk: Сус

note: Name for TN-52
en: Monastir
uk: Монастір

note: Name for TN-53
en: Mahdia
uk: Махдія

note: Name for TN-61
en: Sfax
uk: Сфакс

note: Name for TN-71
en: Gafsa
uk: Гафса

note: Name for TN-72
en: Tozeur
uk: Таузар

note: Name for TN-73
en: Kébili
uk: Кебілі

note: Name for TN-81
en: Gabès
uk: Габес

note: Name for TN-82
en: Médenine
uk: Меденін

note: Name for TN-83
en: Tataouine
uk: Татауїн

note: Name for TO-01
en: 'Eua
uk: Еуа

note: Name for TO-02
en: Ha'apai
uk: Хаапаї

note: Name for TO-03
en: Niuas
uk: Ніуас

note: Name for TO-04
en: Tongatapu
uk: Тонгатапу

note: Name for TO-05
en: Vava'u
uk: Вавау

note: Name for TR-01
en: Adana
uk: Адана

note: Name for TR-02
en: Adıyaman
uk: Адияман

note: Name for TR-03
en: Afyonkarahisar
uk: Афьонкарахісар

note: Name for TR-04
en: Ağrı
uk: Агри

note: Name for TR-05
en: Amasya
uk: Амасья

note: Name for TR-06
en: Ankara
uk: Анкара

note: Name for TR-07
en: Antalya
uk: Анталья

note: Name for TR-08
en: Artvin
uk: Артвін

note: Name for TR-09
en: Aydın
uk: Айдин

note: Name for TR-10
en: Balıkesir
uk: Баликесір

note: Name for TR-11
en: Bilecik
uk: Білєджик

note: Name for TR-12
en: Bingöl
uk: Бінгьоль

note: Name for TR-13
en: Bitlis
uk: Бітліс

note: Name for TR-14
en: Bolu
uk: Болу

note: Name for TR-15
en: Burdur
uk: Бурдур

note: Name for TR-16
en: Bursa
uk: Бурса

note: Name for TR-17
en: Çanakkale
uk: Чанаккале

note: Name for TR-18
en: Çankırı
uk: Чанкири

note: Name for TR-19
en: Çorum
uk: Чорум

note: Name for TR-20
en: Denizli
uk: Денізлі

note: Name for TR-21
en: Diyarbakır
uk: Діярбакир

note: Name for TR-22
en: Edirne
uk: Едірне

note: Name for TR-23
en: Elazığ
uk: Елязиг

note: Name for TR-24
en: Erzincan
uk: Ерзінджан

note: Name for TR-25
en: Erzurum
uk: Ерзурум

note: Name for TR-26
en: Eskişehir
uk: Ескішехір

note: Name for TR-27
en: Gaziantep
uk: Газіантеп

note: Name for TR-28
en: Giresun
uk: Гіресун

note: Name for TR-29
en: Gümüşhane
uk: Гюмюшхане

note: Name for TR-30
en: Hakkâri
uk: Хаккярі

note: Name for TR-31
en: Hatay
uk: Хатай

note: Name for TR-32
en: Isparta
uk: Испарта

note: Name for TR-33
en: Mersin
uk: Мерсін

note: Name for TR-34
en: İstanbul
uk: Стамбул

note: Name for TR-35
en: İzmir
uk: Ізмір

note: Name for TR-36
en: Kars
uk: Карс

note: Name for TR-37
en: Kastamonu
uk: Кастамону

note: Name for TR-38
en: Kayseri
uk: Кайсері

note: Name for TR-39
en: Kırklareli
uk: Киркларелі

note: Name for TR-40
en: Kırşehir
uk: Киршехір

note: Name for TR-41
en: Kocaeli
uk: Коджаелі

note: Name for TR-42
en: Konya
uk: Конья

note: Name for TR-43
en: Kütahya
uk: Кютахья

note: Name for TR-44
en: Malatya
uk: Малатья

note: Name for TR-45
en: Manisa
uk: Маніса

note: Name for TR-46
en: Kahramanmaraş
uk: Кахраманмараш

note: Name for TR-47
en: Mardin
uk: Мардін

note: Name for TR-48
en: Muğla
uk: Мугла

note: Name for TR-49
en: Muş
uk: Муш

note: Name for TR-50
en: Nevşehir
uk: Невшехір

note: Name for TR-51
en: Niğde
uk: Нігде

note: Name for TR-52
en: Ordu
uk: Орду

note: Name for TR-53
en: Rize
uk: Різе

note: Name for TR-54
en: Sakarya
uk: Сакарья

note: Name for TR-55
en: Samsun
uk: Самсун

note: Name for TR-56
en: Siirt
uk: Сіірт

note: Name for TR-57
en: Sinop
uk: Синоп

note: Name for TR-58
en: Sivas
uk: Сивас

note: Name for TR-59
en: Tekirdağ
uk: Текірдаг

note: Name for TR-60
en: Tokat
uk: Токат

note: Name for TR-61
en: Trabzon
uk: Трабзон

note: Name for TR-62
en: Tunceli
uk: Тунджелі

note: Name for TR-63
en: Şanlıurfa
uk: Шанлиурфа

note: Name for TR-64
en: Uşak
uk: Ушак

note: Name for TR-65
en: Van
uk: Ван

note: Name for TR-66
en: Yozgat
uk: Йозгат

note: Name for TR-67
en: Zonguldak
uk: Зонгулдак

note: Name for TR-68
en: Aksaray
uk: Аксарай

note: Name for TR-69
en: Bayburt
uk: Байбурт

note: Name for TR-70
en: Karaman
uk: Караман

note: Name for TR-71
en: Kırıkkale
uk: Кириккале

note: Name for TR-72
en: Batman
uk: Батман

note: Name for TR-73
en: Şırnak
uk: Ширнак

note: Name for TR-74
en: Bartın
uk: Бартин

note: Name for TR-75
en: Ardahan
uk: Ардахан

note: Name for TR-76
en: Iğdır
uk: Игдир

note: Name for TR-77
en: Yalova
uk: Ялова

note: Name for TR-78
en: Karabük
uk: Карабюк

note: Name for TR-79
en: Kilis
uk: Кіліс

note: Name for TR-80
en: Osmaniye
uk: Османіє

note: Name for TR-81
en: Düzce
uk: Дюздже

note: Name for TT-ARI
en: Arima
uk: Аріма

note: Name for TT-CHA
en: Chaguanas
uk: Чагуанас

note: Name for TT-CTT
en: Couva-Tabaquite-Talparo
uk: Кува-Табакіте-Тальпаро

note: Name for TT-DMN
en: Diego Martin
uk: Дієго-Мартін

note: Name for TT-MRC
en: Mayaro-Rio Claro
uk: Маяро-Ріо-Кларо

note: Name for TT-PED
en: Penal-Debe
uk: Пенал-Дебе

note: Name for TT-POS
en: Port of Spain
uk: Порт-оф-Спейн

note: Name for TT-PRT
en: Princes Town
uk: Прінсес-Таун

note: Name for TT-PTF
en: Point Fortin
uk: Пойнт-Фортін

note: Name for TT-SFO
en: San Fernando
uk: Сан-Фернандо

note: Name for TT-SGE
en: Sangre Grande
uk: Сангре-Гранде

note: Name for TT-SIP
en: Siparia
uk: Сіпарія

note: Name for TT-SJL
en: San Juan-Laventille
uk: Сан-Хуан-Лавентіль

note: Name for TT-TOB
en: Tobago
uk: Тобаго

note: Name for TT-TUP
en: Tunapuna-Piarco
uk: Тунапуна-Піарко

note: Name for TV-FUN
en: Funafuti
uk: Фунафуті

note: Name for TV-NIT
en: Niutao
uk: Ніутао

note: Name for TV-NKF
en: Nukufetau
uk: Нукуфетау

note: Name for TV-NKL
en: Nukulaelae
uk: Нукулеле

note: Name for TV-NMA
en: Nanumea
uk: Нанумеа

note: Name for TV-NMG
en: Nanumaga
uk: Нанумага

note: Name for TV-NUI
en: Nui
uk: Нуї

note: Name for TV-VAI
en: Vaitupu
uk: Ваїтупу

note: Name for TW-CHA
en: Changhua
uk: Чжанхуа

note: Name for TW-CYI, Name for TW-CYQ
en: Chiayi
uk: Цзяї

note: Name for TW-HSQ, Name for TW-HSZ
en: Hsinchu
uk: Сіньчжу

note: Name for TW-HUA
en: Hualien
uk: Хауалянь

note: Name for TW-ILA
en: Yilan
uk: Ілан

note: Name for TW-KEE
en: Keelung
uk: Цзілун

note: Name for TW-KHH
en: Kaohsiung
uk: Гаосюн

note: Name for TW-KIN
en: Kinmen
uk: Кінмен

note: Name for TW-LIE
en: Lienchiang
uk: Ляньцзян

note: Name for TW-MIA
en: Miaoli
uk: Мяолі

note: Name for TW-NAN
en: Nantou
uk: Наньтоу

note: Name for TW-NWT
en: New Taipei
uk: Новий Тайбей

note: Name for TW-PEN
en: Penghu
uk: Пенху

note: Name for TW-PIF
en: Pingtung
uk: Піндун

note: Name for TW-TAO
en: Taoyuan
uk: Таоюань

note: Name for TW-TNN
en: Tainan
uk: Тайнань

note: Name for TW-TPE
en: Taipei
uk: Тайбей

note: Name for TW-TTT
en: Taitung
uk: Тайдун

note: Name for TW-TXG
en: Taichung
uk: Тайчжун

note: Name for TW-YUN
en: Yunlin
uk: Юньлінь

note: Name for TZ-01
en: Arusha
uk: Аруша

note: Name for TZ-02
en: Dar es Salaam
uk: Дар-ес-Салам

note: Name for TZ-03
en: Dodoma
uk: Додома

note: Name for TZ-04
en: Iringa
uk: Ірінга

note: Name for TZ-05
en: Kagera
uk: Кагера

note: Name for TZ-06
en: Pemba North
uk: Північна Пемба

note: Name for TZ-07
en: Zanzibar North
uk: Північний Занзібар

note: Name for TZ-08
en: Kigoma
uk: Кігома

note: Name for TZ-09
en: Kilimanjaro
uk: Кіліманджаро

note: Name for TZ-10
en: Pemba South
uk: Південна Пемба

note: Name for TZ-11
en: Zanzibar South
uk: Південний Занзібар

note: Name for TZ-12
en: Lindi
uk: Лінді

note: Name for TZ-13
en: Mara
uk: Мара

note: Name for TZ-14
en: Mbeya
uk: Мбея

note: Name for TZ-15
en: Zanzibar West
uk: Західний Занзібар

note: Name for TZ-16
en: Morogoro
uk: Морогоро

note: Name for TZ-17
en: Mtwara
uk: Мтвара

note: Name for TZ-19
en: Coast
uk: Берег

note: Name for TZ-20
en: Rukwa
uk: Руква

note: Name for TZ-21
en: Ruvuma
uk: Рувума

note: Name for TZ-22
en: Shinyanga
uk: Шиньянга

note: Name for TZ-23
en: Singida
uk: Сінгіда

note: Name for TZ-24
en: Tabora
uk: Табора

note: Name for TZ-25
en: Tanga
uk: Танга

note: Name for TZ-26
en: Manyara
uk: Маньяра

note: Name for TZ-27
en: Geita
uk: Гейта

note: Name for TZ-28
en: Katavi
uk: Катаві

note: Name for TZ-29
en: Njombe
uk: Нджомбе

note: Name for TZ-30
en: Simiyu
uk: Сімію

note: Name for TZ-31
en: Songwe
uk: Сонгве

note: Name for UA-05
en: Vinnytska oblast
uk: Вінницька область

note: Name for UA-07
en: Volynska oblast
uk: Волинська область

note: Name for UA-09
en: Luhanska oblast
uk: Луганська область

note: Name for UA-12
en: Dnipropetrovska oblast
uk: Дніпропетровська область

note: Name for UA-14
en: Donetska oblast
uk: Донецька область

note: Name for UA-18
en: Zhytomyrska oblast
uk: Житомирська область

note: Name for UA-21
en: Zakarpatska oblast
uk: Закарпатська область

note: Name for UA-23
en: Zaporizka oblast
uk: Запорізька область

note: Name for UA-26
en: Ivano-Frankivska oblast
uk: Івано-Франківська область

note: Name for UA-30
en: Kyiv
uk: Київ

note: Name for UA-32
en: Kyivska oblast
uk: Київська область

note: Name for UA-35
en: Kirovohradska oblast
uk: Кіровоградська область

note: Name for UA-40
en: Sevastopol
uk: Севастополь

note: Name for UA-43
en: Avtonomna Respublika Krym
uk: Автономна Республіка Крим

note: Name for UA-46
en: Lvivska oblast
uk: Львівська область

note: Name for UA-48
en: Mykolaivska oblast
uk: Миколаївська область

note: Name for UA-51
en: Odeska oblast
uk: Одеська область

note: Name for UA-53
en: Poltavska oblast
uk: Полтавська область

note: Name for UA-56
en: Rivnenska oblast
uk: Рівненська область

note: Name for UA-59
en: Sumska oblast
uk: Сумська область

note: Name for UA-61
en: Ternopilska oblast
uk: Тернопільська область

note: Name for UA-63
en: Kharkivska oblast
uk: Харківська область

note: Name for UA-65
en: Khersonska oblast
uk: Херсонська область

note: Name for UA-68
en: Khmelnytska oblast
uk: Хмельницька область

note: Name for UA-71
en: Cherkaska oblast
uk: Черкаська область

note: Name for UA-74
en: Chernihivska oblast
uk: Чернігівська область

note: Name for UA-77
en: Chernivetska oblast
uk: Чернівецька область

note: Name for UG-101
en: Kalangala
uk: Калангала

note: Name for UG-102
en: Kampala
uk: Кампала

note: Name for UG-103
en: Kiboga
uk: Кібога

note: Name for UG-104
en: Luwero
uk: Луверо

note: Name for UG-105
en: Masaka
uk: Масака

note: Name for UG-106
en: Mpigi
uk: Мпігі

note: Name for UG-107
en: Mubende
uk: Мубенде

note: Name for UG-108
en: Mukono
uk: Муконо

note: Name for UG-109
en: Nakasongola
uk: Накасонгола

note: Name for UG-110
en: Rakai
uk: Ракай

note: Name for UG-111
en: Sembabule
uk: Сембабуле

note: Name for UG-112
en: Kayunga
uk: Каюнга

note: Name for UG-113
en: Wakiso
uk: Вакісо

note: Name for UG-114
en: Lyantonde
uk: Лятонде

note: Name for UG-115
en: Mityana
uk: Мітьяна

note: Name for UG-116
en: Nakaseke
uk: Накасеке

note: Name for UG-117
en: Buikwe
uk: Буїкве

note: Name for UG-118
en: Bukomansibi
uk: Букомансібі

note: Name for UG-119
en: Butambala
uk: Бутамбала

note: Name for UG-120
en: Buvuma
uk: Бувума

note: Name for UG-121
en: Gomba
uk: Гомба

note: Name for UG-122
en: Kalungu
uk: Калунгу

note: Name for UG-123
en: Kyankwanzi
uk: К'янкванзі

note: Name for UG-124
en: Lwengo
uk: Лвенго

note: Name for UG-125
en: Kyotera
uk: Кйотера

note: Name for UG-126
en: Kasanda
uk: Касанда

note: Name for UG-201
en: Bugiri
uk: Бугірі

note: Name for UG-203
en: Iganga
uk: Іганга

note: Name for UG-204
en: Jinja
uk: Дзіндзя

note: Name for UG-205
en: Kamuli
uk: Камулі

note: Name for UG-206
en: Kapchorwa
uk: Капчорва

note: Name for UG-207
en: Katakwi
uk: Катакві

note: Name for UG-208
en: Kumi
uk: Кумі

note: Name for UG-209
en: Mbale
uk: Мбале

note: Name for UG-210
en: Pallisa
uk: Палліса

note: Name for UG-211
en: Soroti
uk: Сороті

note: Name for UG-212
en: Tororo
uk: Тороро

note: Name for UG-213
en: Kaberamaido
uk: Каберамайдо

note: Name for UG-214
en: Mayuge
uk: Маюге

note: Name for UG-215
en: Sironko
uk: Сіронко

note: Name for UG-216
en: Amuria
uk: Амурія

note: Name for UG-217
en: Budaka
uk: Будака

note: Name for UG-218
en: Bududa
uk: Будуда

note: Name for UG-219
en: Bukedea
uk: Букедеа

note: Name for UG-220
en: Bukwo
uk: Букво

note: Name for UG-221
en: Butaleja
uk: Буталеджа

note: Name for UG-222
en: Kaliro
uk: Каліро

note: Name for UG-223
en: Manafwa
uk: Манафва

note: Name for UG-224
en: Namutumba
uk: Намутумба

note: Name for UG-225
en: Bulambuli
uk: Буламбулі

note: Name for UG-226
en: Buyende
uk: Буєнде

note: Name for UG-227
en: Kibuku
uk: Кібуку

note: Name for UG-228
en: Kween
uk: Квін

note: Name for UG-229
en: Luuka
uk: Луука

note: Name for UG-230
en: Namayingo
uk: Намаїнго

note: Name for UG-231
en: Ngora
uk: Нгора

note: Name for UG-232
en: Serere
uk: Серере

note: Name for UG-233
en: Butebo
uk: Бутебо

note: Name for UG-234
en: Namisindwa
uk: Намісіндва

note: Name for UG-235
en: Bugweri
uk: Бугвері

note: Name for UG-236
en: Kapelebyong
uk: Кабелебйонг

note: Name for UG-237
en: Kalaki
uk: Калакі

note: Name for UG-301
en: Adjumani
uk: Аджумані

note: Name for UG-302
en: Apac
uk: Апак

note: Name for UG-303
en: Arua
uk: Аруа

note: Name for UG-304
en: Gulu
uk: Гулу

note: Name for UG-305
en: Kitgum
uk: Кітгум

note: Name for UG-306
en: Kotido
uk: Котідо

note: Name for UG-307
en: Lira
uk: Ліра

note: Name for UG-308
en: Moroto
uk: Морото

note: Name for UG-309
en: Moyo
uk: Мойо

note: Name for UG-310
en: Nebbi
uk: Неббі

note: Name for UG-311
en: Nakapiripirit
uk: Накапіріпіріт

note: Name for UG-312
en: Pader
uk: Падер

note: Name for UG-313
en: Yumbe
uk: Юмбе

note: Name for UG-314
en: Abim
uk: Абім

note: Name for UG-315
en: Amolatar
uk: Амолатар

note: Name for UG-316
en: Amuru
uk: Амуру

note: Name for UG-317
en: Dokolo
uk: Доколо

note: Name for UG-318
en: Kaabong
uk: Каабонг

note: Name for UG-319
en: Koboko
uk: Кобоко

note: Name for UG-320
en: Maracha
uk: Марача

note: Name for UG-321
en: Oyam
uk: Оям

note: Name for UG-322
en: Agago
uk: Агаго

note: Name for UG-323
en: Alebtong
uk: Алебтонг

note: Name for UG-324
en: Amudat
uk: Амудат

note: Name for UG-325
en: Kole
uk: Коле

note: Name for UG-326
en: Lamwo
uk: Ламво

note: Name for UG-327
en: Napak
uk: Напак

note: Name for UG-328
en: Nwoya
uk: Нвоя

note: Name for UG-329
en: Otuke
uk: Отуке

note: Name for UG-330
en: Zombo
uk: Зомбо

note: Name for UG-331
en: Omoro
uk: Оморо

note: Name for UG-332
en: Pakwach
uk: Паквач

note: Name for UG-333
en: Kwania
uk: Кванія

note: Name for UG-334
en: Nabilatuk
uk: Набілатук

note: Name for UG-335
en: Karenga
uk: Каренга

note: Name for UG-336
en: Madi-Okollo
uk: Маді-Околло

note: Name for UG-337
en: Obongi
uk: Обонгі

note: Name for UG-401
en: Bundibugyo
uk: Бундібугйо

note: Name for UG-402
en: Bushenyi
uk: Бушеньї

note: Name for UG-403
en: Hoima
uk: Хойма

note: Name for UG-404
en: Kabale
uk: Кабале

note: Name for UG-405
en: Kabarole
uk: Кабароле

note: Name for UG-406
en: Kasese
uk: Касесе

note: Name for UG-407
en: Kibaale
uk: Кібаале

note: Name for UG-408
en: Kisoro
uk: Кісоро

note: Name for UG-409
en: Masindi
uk: Масінді

note: Name for UG-410
en: Mbarara
uk: Мбарара

note: Name for UG-411
en: Ntungamo
uk: Нтунгамо

note: Name for UG-412
en: Rukungiri
uk: Рукунгірі

note: Name for UG-413
en: Kamwenge
uk: Камвенге

note: Name for UG-414
en: Kanungu
uk: Канунгу

note: Name for UG-415
en: Kyenjojo
uk: К’єнджоджо

note: Name for UG-416
en: Buliisa
uk: Булііса

note: Name for UG-417
en: Ibanda
uk: Ібанда

note: Name for UG-418
en: Isingiro
uk: Ісінгіро

note: Name for UG-419
en: Kiruhura
uk: Кірухура

note: Name for UG-420
en: Buhweju
uk: Бухведжу

note: Name for UG-421
en: Kiryandongo
uk: Кір'яндонго

note: Name for UG-422
en: Kyegegwa
uk: К'єгегва

note: Name for UG-423
en: Mitooma
uk: Мітоома

note: Name for UG-424
en: Ntoroko
uk: Нтороко

note: Name for UG-425
en: Rubirizi
uk: Рубірізі

note: Name for UG-426
en: Sheema
uk: Шеема

note: Name for UG-427
en: Kagadi
uk: Кагаді

note: Name for UG-428
en: Kakumiro
uk: Какуміро

note: Name for UG-429
en: Rubanda
uk: Рубанда

note: Name for UG-430
en: Bunyangabu
uk: Буньянгабу

note: Name for UG-431
en: Rukiga
uk: Рукіга

note: Name for UG-432
en: Kikuube
uk: Кікуубе

note: Name for UG-433
en: Kazo
uk: Казо

note: Name for UG-434
en: Kitagwenda
uk: Кітагвенда

note: Name for UG-435
en: Rwampara
uk: Рвампара

note: Name for UM-67
en: Johnston Atoll
uk: Атол Джонстон

note: Name for UM-71
en: Midway Islands
uk: Острови Мідуей

note: Name for UM-76
en: Navassa Island
uk: Острів Навасса

note: Name for UM-79
en: Wake Island
uk: Острів Вейк

note: Name for UM-81
en: Baker Island
uk: Острів Бейкер

note: Name for UM-84
en: Howland Island
uk: Острів Хауленд

note: Name for UM-86
en: Jarvis Island
uk: Острів Джарвіс

note: Name for UM-89
en: Kingman Reef
uk: Ріф Кінгмен

note: Name for UM-95
en: Palmyra Atoll
uk: Атол Пальміра

note: Name for US-AK
en: Alaska
uk: Аляска

note: Name for US-AL
en: Alabama
uk: Алабама

note: Name for US-AR
en: Arkansas
uk: Арканзас

note: Name for US-AS
en: American Samoa
uk: Американське Самоа

note: Name for US-AZ
en: Arizona
uk: Аризона

note: Name for US-CA
en: California
uk: Каліфорнія

note: Name for US-CO
en: Colorado
uk: Колорадо

note: Name for US-CT
en: Connecticut
uk: Коннектикут

note: Name for US-DC
en: District of Columbia
uk: Округ Колумбія

note: Name for US-DE
en: Delaware
uk: Делавер

note: Name for US-FL, Name for UY-FD
en: Florida
uk: Флорида

note: Name for US-GA
en: Georgia
uk: Грузія

note: Name for US-GU
en: Guam
uk: Гуам

note: Name for US-HI
en: Hawaii
uk: Гавайї

note: Name for US-IA
en: Iowa
uk: Айова

note: Name for US-ID
en: Idaho
uk: Айдахо

note: Name for US-IL
en: Illinois
uk: Іллінойс

note: Name for US-IN
en: Indiana
uk: Індіана

note: Name for US-KS
en: Kansas
uk: Канзас

note: Name for US-KY
en: Kentucky
uk: Кентуккі

note: Name for US-LA
en: Louisiana
uk: Луїзіана

note: Name for US-MA
en: Massachusetts
uk: Массачусетс

note: Name for US-ME
en: Maine
uk: Мейн

note: Name for US-MI
en: Michigan
uk: Мічиган

note: Name for US-MN
en: Minnesota
uk: Міннесота

note: Name for US-MO
en: Missouri
uk: Міссурі

note: Name for US-MP
en: Northern Mariana Islands
uk: Північні Маріанські Острови

note: Name for US-MS
en: Mississippi
uk: Міссісіпі

note: Name for US-NC
en: North Carolina
uk: Північна Кароліна

note: Name for US-ND
en: North Dakota
uk: Північна Дакота

note: Name for US-NE
en: Nebraska
uk: Небраска

note: Name for US-NH
en: New Hampshire
uk: Нью-Гемпшир

note: Name for US-NJ
en: New Jersey
uk: Нью-Джерсі

note: Name for US-NM
en: New Mexico
uk: Нью-Мексико

note: Name for US-NV
en: Nevada
uk: Невада

note: Name for US-NY
en: New York
uk: Нью-Йорк

note: Name for US-OH
en: Ohio
uk: Огайо

note: Name for US-OK
en: Oklahoma
uk: Оклахома

note: Name for US-OR
en: Oregon
uk: Орегон

note: Name for US-PA
en: Pennsylvania
uk: Пенсільванія

note: Name for US-PR
en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Рико

note: Name for US-RI
en: Rhode Island
uk: Род-Айленд

note: Name for US-SC
en: South Carolina
uk: Південна Кароліна

note: Name for US-SD
en: South Dakota
uk: Південна Дакота

note: Name for US-TN
en: Tennessee
uk: Теннессі

note: Name for US-TX
en: Texas
uk: Техас

note: Name for US-UM
en: United States Minor Outlying Islands
uk: Зовнішні малі острови США

note: Name for US-UT
en: Utah
uk: Юта

note: Name for US-VA
en: Virginia
uk: Вірджинія

note: Name for US-VI
en: Virgin Islands, U.S.
uk: Віргінські Острови, США

note: Name for US-VT
en: Vermont
uk: Вермонт

note: Name for US-WA
en: Washington
uk: Вашингтон

note: Name for US-WI
en: Wisconsin
uk: Вісконсин

note: Name for US-WV
en: West Virginia
uk: Західна Вірджинія

note: Name for US-WY
en: Wyoming
uk: Вайомінг

note: Name for UY-AR
en: Artigas
uk: Артигас

note: Name for UY-CA
en: Canelones
uk: Канелонес

note: Name for UY-CL
en: Cerro Largo
uk: Сьєрро-Ларго

note: Name for UY-CO
en: Colonia
uk: Колонія

note: Name for UY-DU
en: Durazno
uk: Дуразно

note: Name for UY-FS
en: Flores
uk: Флорес

note: Name for UY-LA
en: Lavalleja
uk: Лавальєха

note: Name for UY-MA
en: Maldonado
uk: Мальдонадо

note: Name for UY-MO
en: Montevideo
uk: Монтевідео

note: Name for UY-PA
en: Paysandú
uk: Пайсанду

note: Name for UY-RO
en: Rocha
uk: Роча

note: Name for UY-RV
en: Rivera
uk: Рівера

note: Name for UY-SA
en: Salto
uk: Сальто

note: Name for UY-SO
en: Soriano
uk: Соріано

note: Name for UY-TA
en: Tacuarembó
uk: Такуарембо

note: Name for UY-TT
en: Treinta y Tres
uk: Трейнта-і-Трес

note: Name for UZ-AN
en: Andijon
uk: Андижан

note: Name for UZ-BU
en: Buxoro
uk: Бухара

note: Name for UZ-FA
en: Farg‘ona
uk: Фергана

note: Name for UZ-JI
en: Jizzax
uk: Джизак

note: Name for UZ-NG
en: Namangan
uk: Наманган

note: Name for UZ-NW
en: Navoiy
uk: Навої

note: Name for UZ-QA
en: Qashqadaryo
uk: Кашкадар’їнська область

note: Name for UZ-QR
en: Qoraqalpog‘iston Respublikasi
uk: Каракалпакська Республіка

note: Name for UZ-SA
en: Samarqand
uk: Самарканд

note: Name for UZ-SI
en: Sirdaryo
uk: Сирдар’їнська область

note: Name for UZ-SU
en: Surxondaryo
uk: Сурхандар’їнська область

note: Name for UZ-TK, Name for UZ-TO
en: Toshkent
uk: Ташкент

note: Name for UZ-XO
en: Xorazm
uk: Хорезм

note: Name for VC-01
en: Charlotte
uk: Шарлотт

note: Name for VC-06
en: Grenadines
uk: Гренадини

note: Name for VE-A
en: Distrito Capital
uk: Столичний район

note: Name for VE-B
en: Anzoátegui
uk: Ансоатегі

note: Name for VE-C
en: Apure
uk: Апуре

note: Name for VE-D
en: Aragua
uk: Арагуа

note: Name for VE-E
en: Barinas
uk: Барінас

note: Name for VE-G
en: Carabobo
uk: Карабобо

note: Name for VE-H
en: Cojedes
uk: Кохедес

note: Name for VE-I
en: Falcón
uk: Фалькон

note: Name for VE-J
en: Guárico
uk: Гуаріко

note: Name for VE-K
en: Lara
uk: Лара

note: Name for VE-L
en: Mérida
uk: Мерида

note: Name for VE-M
en: Miranda
uk: Міранда

note: Name for VE-N
en: Monagas
uk: Монагас

note: Name for VE-O
en: Nueva Esparta
uk: Нуева-Еспарта

note: Name for VE-P
en: Portuguesa
uk: Португеса

note: Name for VE-S
en: Táchira
uk: Тачира

note: Name for VE-T
en: Trujillo
uk: Трухільо

note: Name for VE-U
en: Yaracuy
uk: Яракуй

note: Name for VE-V
en: Zulia
uk: Сулія

note: Name for VE-W
en: Dependencias Federales
uk: Федеральна власність

note: Name for VE-X
en: La Guaira
uk: Ла-Гуайра

note: Name for VE-Y
en: Delta Amacuro
uk: Дельта-Амакуро

note: Name for VN-01
en: Lai Châu
uk: Лайтяу

note: Name for VN-02
en: Lào Cai
uk: Лаокай

note: Name for VN-03
en: Hà Giang
uk: Анзянг

note: Name for VN-04
en: Cao Bằng
uk: Каобанг

note: Name for VN-05
en: Sơn La
uk: Шонла

note: Name for VN-06
en: Yên Bái
uk: Єнбай

note: Name for VN-07
en: Tuyên Quang
uk: Туенкуанг

note: Name for VN-09
en: Lạng Sơn
uk: Лангшон

note: Name for VN-13
en: Quảng Ninh
uk: Куангнінь

note: Name for VN-14
en: Hòa Bình
uk: Хоабінь

note: Name for VN-18
en: Ninh Bình
uk: Ніньбінь

note: Name for VN-20
en: Thái Bình
uk: Тхайбінь

note: Name for VN-21
en: Thanh Hóa
uk: Тханьхоа

note: Name for VN-22
en: Nghệ An
uk: Нгеан

note: Name for VN-23
en: Hà Tĩnh
uk: Хатінь

note: Name for VN-24
en: Quảng Bình
uk: Куангбінь

note: Name for VN-25
en: Quảng Trị
uk: Куангчі

note: Name for VN-26
en: Thừa Thiên-Huế
uk: Тхиатхьєн-Хюе

note: Name for VN-27
en: Quảng Nam
uk: Куангнам

note: Name for VN-28
en: Kon Tum
uk: Контум

note: Name for VN-29
en: Quảng Ngãi
uk: Куангнгай

note: Name for VN-30
en: Gia Lai
uk: Зялай

note: Name for VN-31
en: Bình Định
uk: Біньдінь

note: Name for VN-32
en: Phú Yên
uk: Хингйен

note: Name for VN-33
en: Đắk Lắk
uk: Даклак

note: Name for VN-34
en: Khánh Hòa
uk: Кханьхоа

note: Name for VN-35
en: Lâm Đồng
uk: Ламдонг

note: Name for VN-36
en: Ninh Thuận
uk: Ніньтуан

note: Name for VN-37
en: Tây Ninh
uk: Тейнінь

note: Name for VN-39
en: Đồng Nai
uk: Донгнай

note: Name for VN-40
en: Bình Thuận
uk: Біньтхуан

note: Name for VN-41
en: Long An
uk: Лонган

note: Name for VN-43
en: Bà Rịa - Vũng Tàu
uk: Баріа-Вунгтау

note: Name for VN-44
en: An Giang
uk: Анзянг

note: Name for VN-45
en: Đồng Tháp
uk: Донгтхап

note: Name for VN-46
en: Tiền Giang
uk: Тьєнзянг

note: Name for VN-47
en: Kiến Giang
uk: Кьєнзянг

note: Name for VN-49
en: Vĩnh Long
uk: Віньлонг

note: Name for VN-50
en: Bến Tre
uk: Бенче

note: Name for VN-51
en: Trà Vinh
uk: Чавінь

note: Name for VN-52
en: Sóc Trăng
uk: Шокчанг

note: Name for VN-53
en: Bắc Kạn
uk: Баккан

note: Name for VN-54
en: Bắc Giang
uk: Бакзянг

note: Name for VN-55
en: Bạc Liêu
uk: Бакльєу

note: Name for VN-56
en: Bắc Ninh
uk: Бакнінь

note: Name for VN-57
en: Bình Dương
uk: Біньзионг

note: Name for VN-58
en: Bình Phước
uk: Біньфиок

note: Name for VN-59
en: Cà Mau
uk: Камау

note: Name for VN-61
en: Hải Dương
uk: Хайзионг

note: Name for VN-63
en: Hà Nam
uk: Ханам

note: Name for VN-66
en: Hưng Yên
uk: Хингйен

note: Name for VN-67
en: Nam Định
uk: Намдінь

note: Name for VN-68
en: Phú Thọ
uk: Футхо

note: Name for VN-69
en: Thái Nguyên
uk: Тхайнгуен

note: Name for VN-70
en: Vĩnh Phúc
uk: Вінфук

note: Name for VN-71
en: Điện Biên
uk: Дьєнбьєн

note: Name for VN-72
en: Đắk Nông
uk: Дакнонг

note: Name for VN-73
en: Hậu Giang
uk: Хаузянг

note: Name for VN-CT
en: Cần Thơ
uk: Кантхо

note: Name for VN-DN
en: Đà Nẵng
uk: Дананг

note: Name for VN-HN
en: Hà Nội
uk: Ханой

note: Name for VN-HP
en: Hải Phòng
uk: Хайфон

note: Name for VN-SG
en: Hồ Chí Minh
uk: Хошимін

note: Name for VU-MAP
en: Malampa
uk: Малампа

note: Name for VU-PAM
en: Pénama
uk: Пенама

note: Name for VU-SAM
en: Sanma
uk: Санма

note: Name for VU-SEE
en: Shéfa
uk: Шефа

note: Name for VU-TAE
en: Taféa
uk: Тафеа

note: Name for VU-TOB
en: Torba
uk: Торба

note: Name for WF-AL
en: Alo
uk: Ало

note: Name for WF-SG
en: Sigave
uk: Сігаве

note: Name for WF-UV
en: Uvea
uk: Увеа

note: Name for WS-AA
en: A'ana
uk: Аана

note: Name for WS-AL
en: Aiga-i-le-Tai
uk: Аїга-і-ле-Таї

note: Name for WS-AT
en: Atua
uk: Атуа

note: Name for WS-FA
en: Fa'asaleleaga
uk: Фаасалелеага

note: Name for WS-GE
en: Gaga'emauga
uk: Гагаемауга

note: Name for WS-GI
en: Gagaifomauga
uk: Гагаїфомауга

note: Name for WS-PA
en: Palauli
uk: Палаулі

note: Name for WS-SA
en: Satupa'itea
uk: Сатупаїтеа

note: Name for WS-TU
en: Tuamasaga
uk: Туамасага

note: Name for WS-VF
en: Va'a-o-Fonoti
uk: Ваа-о-Фоноті

note: Name for WS-VS
en: Vaisigano
uk: Ваїсігано

note: Name for YE-AB
en: Abyan
uk: Аб’ян

note: Name for YE-AD
en: ‘Adan
uk: Адан

note: Name for YE-AM
en: ‘Amrān
uk: Амран

note: Name for YE-BA
en: Al Bayḑā’
uk: Ель-Бейда

note: Name for YE-DA
en: Aḑ Ḑāli‘
uk: Ад-Далі

note: Name for YE-DH
en: Dhamār
uk: Дамар

note: Name for YE-HD
en: Ḩaḑramawt
uk: Хадрамаут

note: Name for YE-HJ
en: Ḩajjah
uk: Хаджа

note: Name for YE-HU
en: Al Ḩudaydah
uk: Ходейда

note: Name for YE-IB
en: Ibb
uk: Ібб

note: Name for YE-LA
en: Laḩij
uk: Лахдж

note: Name for YE-MA
en: Ma’rib
uk: Мааріб

note: Name for YE-MR
en: Al Mahrah
uk: Ель-Махра

note: Name for YE-MW
en: Al Maḩwīt
uk: Махвіт

note: Name for YE-RA
en: Raymah
uk: Райма

note: Name for YE-SA
en: Amānat al ‘Āşimah [city]
uk: Сана [місто]

note: Name for YE-SD
en: Şāʻdah
uk: Саада

note: Name for YE-SH
en: Shabwah
uk: Шабва

note: Name for YE-SN
en: Şanʻā’
uk: Сана

note: Name for YE-SU
en: Arkhabīl Suquţrá
uk: Архабіль-Сукутра

note: Name for YE-TA
en: Tāʻizz
uk: Таїз

note: Name for ZA-EC
en: Eastern Cape
uk: Східна Капська провінція

note: Name for ZA-FS
en: Free State
uk: Вільна держава

note: Name for ZA-GP
en: Gauteng
uk: Гаутенг

note: Name for ZA-KZN
en: Kwazulu-Natal
uk: Квазулу-Наталь

note: Name for ZA-LP
en: Limpopo
uk: Лімпопо

note: Name for ZA-MP
en: Mpumalanga
uk: Мпумаланга

note: Name for ZA-NC
en: Northern Cape
uk: Північна Капська провінція

note: Name for ZA-WC
en: Western Cape
uk: Західна Капська провінція

note: Name for ZM-04
en: Luapula
uk: Луапула

note: Name for ZM-06
en: North-Western
uk: Північно-західна

note: Name for ZM-08
en: Copperbelt
uk: Коппербелт

note: Name for ZM-09
en: Lusaka
uk: Лусака

note: Name for ZM-10
en: Muchinga
uk: Мучінга

note: Name for ZW-BU
en: Bulawayo
uk: Булавайо

note: Name for ZW-HA
en: Harare
uk: Хараре

note: Name for ZW-MA
en: Manicaland
uk: Манікаленд

note: Name for ZW-MC
en: Mashonaland Central
uk: Центр Машоналенду

note: Name for ZW-ME
en: Mashonaland East
uk: Схід Машоналенду

note: Name for ZW-MI
en: Midlands
uk: Мідлендс

note: Name for ZW-MN
en: Matabeleland North
uk: Північ Матабелеленду

note: Name for ZW-MS
en: Matabeleland South
uk: Південь Матабелеленду

note: Name for ZW-MV
en: Masvingo
uk: Масвінго

note: Name for ZW-MW
en: Mashonaland West
uk: Захід Машоналенду
