iso_3166-2 - en to ga translation catalogue (1842 entries)

note: Name for AD-03
en: Encamp
ga: Campa

note: Name for AD-07
en: Andorra la Vella
ga: Andóra la Vella

note: Name for AE-AJ
en: ‘Ajmān
ga: 'Ajmān

note: Name for AE-RK
en: Ra’s al Khaymah
ga: Ra's al Khaymah

note: Name for AF-HER
en: Herāt
ga: Herat

note: Name for AF-KAB
en: Kābul
ga: KābulGeneric

note: Name for AF-KDZ
en: Kunduz
ga: KunduzGeneric

note: Name for AG-03, Name for BB-03, Name for DM-04, Name for GD-03, Name for VC-04
en: Saint George
ga: Naomh Seoirse

note: Name for AG-04, Name for BB-05, Name for DM-05, Name for GD-04, Name for MT-49
en: Saint John
ga: Naomh Eoin

note: Name for AG-05, Name for JM-05
en: Saint Mary
ga: Naomh Muire

note: Name for AG-06, Name for DM-10
en: Saint Paul
ga: Naomh Pól

note: Name for AG-07, Name for BB-09, Name for DM-11
en: Saint Peter
ga: Naomh Peadar

note: Name for AG-08, Name for BB-10
en: Saint Philip
ga: Naomh Pilib

note: Name for AG-10
en: Barbuda
ga: Barbúda

note: Name for AG-11
en: Redonda
ga: Babhta

note: Name for AL-01
en: Berat
ga: Trom

note: Name for AL-02
en: Durrës
ga: Baile

note: Name for AL-04
en: Fier
ga: Bródúil

note: Name for AL-05
en: Gjirokastër
ga: ÓstánSast

note: Name for AL-07
en: Kukës
ga: NSA

note: Name for AL-09
en: Dibër
ga: Dist

note: Name for AL-11
en: Tiranë
ga: Tír an Fhia

note: Name for AL-12
en: Vlorë
ga: Vlora

note: Name for AM-ER
en: Erevan
ga: Yerevan

note: Name for AM-SH
en: Širak
ga: Shirak

note: Name for AO-CCU
en: Cuando Cubango
ga: Nuair a bheidh Cúba

note: Name for AO-NAM
en: Namibe
ga: Namaib

note: Name for AO-UIG
en: Uíge
ga: Uige

note: Name for AO-ZAI
en: Zaire
ga: An tSáir

note: Name for AR-A
en: Salta
ga: Salann

note: Name for AR-C
en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
ga: Cathair Fhéinrialaitheach Buenos Aires

note: Name for AR-N, Name for PY-8
en: Misiones
ga: Misin

note: Name for AR-R, Name for UY-RN
en: Río Negro
ga: Rio Negro

note: Name for AR-S
en: Santa Fe
ga: Daidí na Nollag

note: Name for AR-T
en: Tucumán
ga: Tucuman

note: Name for AR-W
en: Corrientes
ga: Sruthanna

note: Name for AT-2
en: Kärnten
ga: Carinthia

note: Name for AT-3
en: Niederösterreich
ga: An Ostair Íochtarach

note: Name for AT-4
en: Oberösterreich
ga: An Ostair Uachtarach

note: Name for AT-6
en: Steiermark
ga: Styria

note: Name for AT-7
en: Tirol
ga: Tralaí

note: Name for AT-9
en: Wien
ga: Vín

note: Name for AU-ACT
en: Australian Capital Territory
ga: Críoch Phríomhchathair na hAstráile

note: Name for AU-NT
en: Northern Territory
ga: Críoch an Tuaiscirt

note: Name for AU-SA
en: South Australia
ga: An Astráil Theas

note: Name for AU-TAS
en: Tasmania
ga: An Tasmáin

note: Name for AU-WA
en: Western Australia
ga: Iarthar na hAstráile

note: Name for AZ-AGA
en: Ağstafa
ga: Agstafa

note: Name for AZ-AGC
en: Ağcabədi
ga: Agcabədi

note: Name for AZ-CUL
en: Culfa
ga: An Mhurascaill

note: Name for AZ-FUZ
en: Füzuli
ga: Fizuli

note: Name for AZ-GOR
en: Goranboy
ga: An Gabhrán Buí

note: Name for AZ-OGU
en: Oğuz
ga: Oguz

note: Name for AZ-QAX
en: Qax
ga: QaxGeneric

note: Name for AZ-QBA
en: Quba
ga: QubaGeneric

note: Name for AZ-QOB
en: Qobustan
ga: QobustanGeneric

note: Name for AZ-QUS
en: Qusar
ga: QusarGeneric

note: Name for AZ-SUS
en: Şuşa
ga: Shusha

note: Name for AZ-YAR
en: Yardımlı
ga: Cuidithe

note: Name for AZ-ZAR
en: Zərdab
ga: ZərdabGeneric

note: Name for BA-BIH
en: Federacija Bosne i Hercegovine
ga: Cónaidhm na Boisnia agus na Heirseagaivéine

note: Name for BA-BRC
en: Brčko distrikt
ga: Dúiche Brčko

note: Name for BA-SRP
en: Republika Srpska
ga: Poblacht na Srpska

note: Name for BB-01
en: Christ Church
ga: Eaglais Chríost

note: Name for BB-02, Name for DM-02, Name for GD-01, Name for JM-02, Name for VC-02
en: Saint Andrew
ga: Naomh Aindrias

note: Name for BB-04, Name for JM-08
en: Saint James
ga: Naomh Séamas

note: Name for BB-06, Name for DM-06
en: Saint Joseph
ga: Naomh Iósaf

note: Name for BB-07
en: Saint Lucy
ga: Naomh Lucy

note: Name for BB-08
en: Saint Michael
ga: Naomh Micheál

note: Name for BB-11, Name for JM-03
en: Saint Thomas
ga: Naomh Tomás

note: Name for BD-10, Name for BD-B
en: Chattogram
ga: Chatteagram

note: Name for BD-11
en: Cox's Bazar
ga: Bazar Cox

note: Name for BD-27, Name for BD-D
en: Khulna
ga: KhulnaGeneric

note: Name for BE-BRU
en: Bruxelles-Capitale, Région de
ga: Príomhchathair na Bruiséile, Réigiún

note: Name for BE-VAN
en: Antwerpen
ga: Antuairp

note: Name for BE-VBR
en: Vlaams-Brabant
ga: Brabant Pléimeannach

note: Name for BE-VLG
en: Vlaams Gewest
ga: Flóndras

note: Name for BE-VOV
en: Oost-Vlaanderen
ga: Flóndras Thoir

note: Name for BE-VWV
en: West-Vlaanderen
ga: Flóndras Thiar

note: Name for BE-WAL
en: wallonne, Région
ga: vallúnais, Réigiún

note: Name for BE-WBR
en: Brabant wallon
ga: Brabant na Vallúine

note: Name for BE-WLG
en: Liège
ga: Corcaigh

note: Name for BE-WLX, Name for LU-LU
en: Luxembourg
ga: Lucsamburg

note: Name for BF-02
en: Cascades
ga: Cascáidigh

note: Name for BF-03, Name for CM-CE, Name for HT-CE
en: Centre
ga: An tIonad

note: Name for BF-04
en: Centre-Est
ga: An tOirthear Láir

note: Name for BF-05
en: Centre-Nord
ga: Lár-Thuaidh

note: Name for BF-06
en: Centre-Ouest
ga: An tIarthar Láir

note: Name for BF-07
en: Centre-Sud
ga: Lár Theas

note: Name for BF-08
en: Est
ga: Oirthear

note: Name for BF-10, Name for FR-59, Name for HT-ND
en: Nord
ga: An Tuaisceart

note: Name for BF-11
en: Plateau-Central
ga: Ardchlár Lárnach

note: Name for BF-12
en: Sahel
ga: An tSaiheil

note: Name for BF-13
en: Sud-Ouest
ga: Iardheisceart

note: Name for BF-BAL
en: Balé
ga: Bailé

note: Name for BF-BLG
en: Boulgou
ga: Bulgou

note: Name for BF-COM, Name for CI-CM
en: Comoé
ga: De réir mar a

note: Name for BF-KAD
en: Kadiogo
ga: KadiogoGeneric

note: Name for BF-LER
en: Léraba
ga: Leraba

note: Name for BF-PON
en: Poni
ga: Capaillín

note: Name for BF-SNG
en: Sanguié
ga: Fuil

note: Name for BF-TUI
en: Tuy
ga: Cé go

note: Name for BG-22
en: Sofia (stolitsa)
ga: Sóifia (solitsa)

note: Name for BG-23
en: Sofia
ga: Sóifia

note: Name for BH-13, Name for KW-KU
en: Al ‘Āşimah
ga: Al 'Āshimah

note: Name for BI-BL
en: Bujumbura Rural
ga: Bujumbura Tuaithe

note: Name for BI-KI
en: Kirundo
ga: KirundoGeneric

note: Name for BJ-AQ
en: Atlantique
ga: An tAtlantach

note: Name for BJ-CO
en: Collines
ga: Cnoic

note: Name for BJ-MO
en: Mono
ga: Mona

note: Name for BJ-PL, Name for NG-PL
en: Plateau
ga: Ardchlár

note: Name for BJ-ZO
en: Zou
ga: An mbeadh

note: Name for BN-BM
en: Brunei-Muara
ga: Brúiné-Muara

note: Name for BO-B
en: El Beni
ga: An Beni

note: Name for BO-N
en: Pando
ga: Cam

note: Name for BR-AC
en: Acre
ga: Acra

note: Name for BR-AM, Name for CO-AMA, Name for PE-AMA, Name for VE-Z
en: Amazonas
ga: Amazon

note: Name for BR-DF
en: Distrito Federal
ga: Ceantar Feidearálach

note: Name for BR-ES
en: Espírito Santo
ga: Spiorad Naomh

note: Name for BR-GO
en: Goiás
ga: Goias

note: Name for BR-MA
en: Maranhão
ga: Maranhao

note: Name for BR-PA
en: Pará
ga: Stop

note: Name for BR-PB
en: Paraíba
ga: Paraiba

note: Name for BR-PI
en: Piauí
ga: Piaui

note: Name for BS-BP
en: Black Point
ga: Pointe Dubh

note: Name for BS-BY
en: Berry Islands
ga: Oileáin Berry

note: Name for BS-CE
en: Central Eleuthera
ga: Eleuthera Láir

note: Name for BS-CI
en: Cat Island
ga: Oileán Cat

note: Name for BS-CK
en: Crooked Island and Long Cay
ga: An tOileán Cam agus Long Cay

note: Name for BS-CO
en: Central Abaco
ga: Abaco Láir

note: Name for BS-CS
en: Central Andros
ga: Andros Láir

note: Name for BS-EG
en: East Grand Bahama
ga: An Bahama Mór Thoir

note: Name for BS-FP
en: City of Freeport
ga: Cathair Freeport

note: Name for BS-GC
en: Grand Cay
ga: Cay Mhór

note: Name for BS-HI
en: Harbour Island
ga: Oileán an Chuain

note: Name for BS-HT
en: Hope Town
ga: Baile Dóchais

note: Name for BS-LI
en: Long Island
ga: An tOileán Fada

note: Name for BS-MI
en: Moore's Island
ga: Oileán Uí Mhórdha

note: Name for BS-NE
en: North Eleuthera
ga: Eleuthera Thuaidh

note: Name for BS-NO
en: North Abaco
ga: Abaco Thuaidh

note: Name for BS-NP
en: New Providence
ga: Providence Nua

note: Name for BS-NS
en: North Andros
ga: Andros Thuaidh

note: Name for BS-RI
en: Ragged Island
ga: Oileán Ragged

note: Name for BS-SA
en: South Andros
ga: Andros Theas

note: Name for BS-SE
en: South Eleuthera
ga: Eleuthera Theas

note: Name for BS-SO
en: South Abaco
ga: Abaco Theas

note: Name for BS-SW
en: Spanish Wells
ga: Toibreacha na Spáinne

note: Name for BS-WG
en: West Grand Bahama
ga: Iarthar Grand Bahama

note: Name for BT-11
en: Paro
ga: Dífhostaíocht

note: Name for BT-22
en: Dagana
ga: Laethanta

note: Name for BT-45
en: Samdrup Jongkhar
ga: Samdrup Jungkhar

note: Name for BT-GA
en: Gasa
ga: Uige

note: Name for BW-CE, Name for FJ-C, Name for GH-CP, Name for PG-CPM, Name for PY-11, Name for SB-CE, Name for UG-C, Name for ZM-02
en: Central
ga: Lárnach

note: Name for BW-FR
en: Francistown
ga: Baile Phroinsiais

note: Name for BW-JW
en: Jwaneng
ga: JwanengGeneric

note: Name for BW-KG
en: Kgalagadi
ga: KgalagadiGeneric

note: Name for BW-KL
en: Kgatleng
ga: KgatlengGeneric

note: Name for BW-KW
en: Kweneng
ga: KwenengGeneric

note: Name for BW-NE, Name for GH-NE, Name for SG-02
en: North East
ga: An tOirthuaisceart

note: Name for BW-NW, Name for SG-03
en: North West
ga: An tIarthuaisceart

note: Name for BW-SE, Name for SG-04
en: South East
ga: An tOirdheisceart

note: Name for BW-SO, Name for RW-05, Name for SL-S, Name for ZM-07
en: Southern
ga: Deisceartach

note: Name for BW-SP
en: Selibe Phikwe
ga: Tá sé diúltaithe cheana féin

note: Name for BW-ST
en: Sowa Town
ga: Baile Ulchabhán

note: Name for BY-BR
en: Bresckaja voblasć
ga: Limistéar an Iora

note: Name for BY-HO
en: Homieĺskaja voblasć
ga: Guth Homieåkskaja

note: Name for BY-HR
en: Hrodzienskaja voblasć
ga: Guth Hrodzienskaja

note: Name for BY-MI
en: Minskaja voblasć
ga: Laghdaigh an torann

note: Name for BY-VI
en: Viciebskaja voblasć
ga: Viciebskaya Voblasch

note: Name for BZ-BZ
en: Belize
ga: An Bheilís

note: Name for BZ-CY
en: Cayo
ga: Callus

note: Name for BZ-OW
en: Orange Walk
ga: Siúlóid Oráiste

note: Name for CA-AB
en: Alberta
ga: Ailbhe

note: Name for CA-NB
en: New Brunswick
ga: Brunswick Nua

note: Name for CA-NL
en: Newfoundland and Labrador
ga: Talamh an Éisc agus Labradar

note: Name for CA-NS
en: Nova Scotia
ga: Albain Nua

note: Name for CA-NT
en: Northwest Territories
ga: Críocha Thiar Thuaidh

note: Name for CA-PE
en: Prince Edward Island
ga: Oileán Phrionsa Éadbhard

note: Name for CA-QC
en: Quebec
ga: Québec

note: Name for CD-BC
en: Kongo Central
ga: An Congó Láir

note: Name for CD-EQ
en: Équateur
ga: Eacuadór

note: Name for CD-KC
en: Kasaï Central
ga: Kasaï Lárnach

note: Name for CD-KE
en: Kasaï Oriental
ga: Kasaï Oirthearach

note: Name for CD-KG
en: Kwango
ga: KwangoGeneric

note: Name for CD-KL
en: Kwilu
ga: KwiluGeneric

note: Name for CD-KN
en: Kinshasa
ga: Cionn tSáile

note: Name for CD-KS
en: Kasaï
ga: Kasai

note: Name for CD-NK
en: Nord-Kivu
ga: Kivu Thuaidh

note: Name for CD-NU
en: Nord-Ubangi
ga: Ubangi Thuaidh

note: Name for CD-SK
en: Sud-Kivu
ga: Kivu Theas

note: Name for CD-SU
en: Sud-Ubangi
ga: Ubangi Theas

note: Name for CF-MP
en: Ombella-Mpoko
ga: Ombella-Mao

note: Name for CG-12
en: Pool
ga: Linn Snámha

note: Name for CG-14, Name for TG-P
en: Plateaux
ga: Tráidirí

note: Name for CG-15
en: Cuvette-Ouest
ga: An Babhla Thiar

note: Name for CG-8
en: Cuvette
ga: Abhantrach

note: Name for CH-BS
en: Basel-Stadt
ga: Stadt

note: Name for CH-GE
en: Genève
ga: An Ghinéiv

note: Name for CH-JU, Name for FR-39
en: Jura
ga: Dlí

note: Name for CH-LU
en: Luzern
ga: Lucerne

note: Name for CH-SG
en: Sankt Gallen
ga: Naomh Gallen

note: Name for CH-TG
en: Thurgau
ga: Déar

note: Name for CH-ZG
en: Zug
ga: Traein

note: Name for CH-ZH
en: Zürich
ga: Zurich

note: Name for CI-LC
en: Lacs
ga: Snare

note: Name for CI-LG
en: Lagunes
ga: Murlaigh

note: Name for CI-MG
en: Montagnes
ga: Sléibhte

note: Name for CI-VB
en: Vallée du Bandama
ga: Gleann Bandama

note: Name for CI-WR
en: Woroba
ga: Voroba

note: Name for CL-AI
en: Aisén del General Carlos Ibañez del Campo
ga: An Ginearál Carlos Ibañez del Campo's Aison

note: Name for CL-AP
en: Arica y Parinacota
ga: Arica agus Parinacota

note: Name for CL-AR
en: La Araucanía
ga: An Araucanía

note: Name for CL-LI
en: Libertador General Bernardo O'Higgins
ga: Libertador Ginearálta Bernardo O'Higgins

note: Name for CL-LL
en: Los Lagos
ga: Na Lochanna

note: Name for CL-MA
en: Magallanes
ga: Magellan

note: Name for CL-RM
en: Región Metropolitana de Santiago
ga: Réigiún Cathrach Santiago

note: Name for CL-VS
en: Valparaíso
ga: Valparaiso

note: Name for CM-AD
en: Adamaoua
ga: Adamawa

note: Name for CM-EN
en: Far North
ga: I bhfad ó thuaidh

note: Name for CM-ES
en: East
ga: Oirthear

note: Name for CM-NO
en: North
ga: An Tuaisceart

note: Name for CM-NW, Name for ZA-NW
en: North-West
ga: An tIarthuaisceart

note: Name for CM-OU
en: West
ga: An tIarthar

note: Name for CM-SU
en: South
ga: An Deisceart

note: Name for CM-SW
en: South-West
ga: An tIardheisceart

note: Name for CN-HK
en: Hong Kong SAR
ga: Hong Cong SAR

note: Name for CN-NM
en: Nei Mongol Zizhiqu
ga: De réir Mongol Zizhiqu

note: Name for CN-TW
en: Taiwan Sheng
ga: An Téaváin Sheng

note: Name for CN-XJ
en: Xinjiang Uygur Zizhiqu
ga: Xinjiang Uyghur Zizhiqu

note: Name for CO-ATL
en: Atlántico
ga: An tAtlantach

note: Name for CO-CAU
en: Cauca
ga: Cugas

note: Name for CO-DC
en: Distrito Capital de Bogotá
ga: Ceantar Caipitil Bogotá

note: Name for CO-MET
en: Meta
ga: Meitea

note: Name for CO-SAP
en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
ga: Naomh Aindriú, Providence agus Naomh Caitríona

note: Name for CO-SUC, Name for VE-R
en: Sucre
ga: Siúcra

note: Name for CR-C
en: Cartago
ga: Carthage

note: Name for CR-L
en: Limón
ga: Líomóid

note: Name for CR-SJ, Name for UY-SJ
en: San José
ga: San Jose

note: Name for CU-03
en: La Habana
ga: Havana

note: Name for CU-09
en: Camagüey
ga: Camaguey

note: Name for CU-10
en: Las Tunas
ga: Las Tuinníní

note: Name for CU-13
en: Santiago de Cuba
ga: Santiago de Cúba

note: Name for CU-14
en: Guantánamo
ga: Guantanamo

note: Name for CU-15
en: Artemisa
ga: Mugwort

note: Name for CU-99
en: Isla de la Juventud
ga: Oileán na nÓg

note: Name for CV-B
en: Ilhas de Barlavento
ga: Oileáin Ghaoithe

note: Name for CV-BR
en: Brava
ga: Go maith

note: Name for CV-MA
en: Maio
ga: Bealtaine

note: Name for CV-MO
en: Mosteiros
ga: Mainistreacha

note: Name for CV-PA
en: Paul
ga: Pól

note: Name for CV-PR
en: Praia
ga: Trá

note: Name for CV-S
en: Ilhas de Sotavento
ga: Oileáin Leeward

note: Name for CV-SD
en: São Domingos
ga: Santo Domingo

note: Name for CV-SF
en: São Filipe
ga: Naomh Pilib

note: Name for CV-SL
en: Sal
ga: An mbeidh

note: Name for CV-SO
en: São Lourenço dos Órgãos
ga: Naomh Labhrás na nOrgán

note: Name for CV-SS
en: São Salvador do Mundo
ga: Naomh Slánaitheoir an Domhain

note: Name for CV-SV
en: São Vicente
ga: Naomh Uinseann

note: Name for CY-03
en: Larnaka
ga: Larnaca

note: Name for CY-05
en: Pafos
ga: Paphos

note: Name for CY-06
en: Keryneia
ga: Círéinia

note: Name for CZ-10
en: Praha, Hlavní město
ga: Prág, An Phríomhchathair

note: Name for CZ-20
en: Středočeský kraj
ga: Réigiún Lár na Boihéime

note: Name for CZ-203
en: Kladno
ga: KladnoGeneric

note: Name for CZ-204
en: Kolín
ga: Köln

note: Name for CZ-209
en: Praha-východ
ga: Prág-Thoir

note: Name for CZ-20A
en: Praha-západ
ga: Prág-Thiar

note: Name for CZ-31
en: Jihočeský kraj
ga: Réigiún na Boihéime Theas

note: Name for CZ-314
en: Písek
ga: Gaineamh

note: Name for CZ-317
en: Tábor
ga: Campa

note: Name for CZ-32
en: Plzeňský kraj
ga: Réigiún Pilsen

note: Name for CZ-322
en: Klatovy
ga: KlatovyGeneric

note: Name for CZ-41
en: Karlovarský kraj
ga: Réigiún Éagsúil Karlovy

note: Name for CZ-412
en: Karlovy Vary
ga: Karlovy Athraigh

note: Name for CZ-42
en: Ústecký kraj
ga: Ústí nad Labem Region

note: Name for CZ-425
en: Most
ga: An chuid is mó

note: Name for CZ-51
en: Liberecký kraj
ga: Réigiún Liberec

note: Name for CZ-52
en: Královéhradecký kraj
ga: Réigiún Hradec Králové

note: Name for CZ-53
en: Pardubický kraj
ga: Réigiún Pardubice

note: Name for CZ-63
en: Kraj Vysočina
ga: Réigiún Vysočina

note: Name for CZ-64
en: Jihomoravský kraj
ga: Réigiún Moravian Theas

note: Name for CZ-642
en: Brno-město
ga: Brno-Cathair

note: Name for CZ-71
en: Olomoucký kraj
ga: Réigiún Olomouc

note: Name for CZ-72
en: Zlínský kraj
ga: Réigiún Zlín

note: Name for CZ-80
en: Moravskoslezský kraj
ga: Réigiún Moravian-Silesian

note: Name for DE-BE
en: Berlin
ga: Beirlín

note: Name for DE-BY
en: Bayern
ga: An Bhaváir

note: Name for DE-HE
en: Hessen
ga: Hesse

note: Name for DE-MV
en: Mecklenburg-Vorpommern
ga: Mecklenburg-Pomerania Thiar

note: Name for DE-NI
en: Niedersachsen
ga: An tSacsain Íochtarach

note: Name for DE-NW
en: Nordrhein-Westfalen
ga: An Réin Thuaidh-Westphalia

note: Name for DE-RP
en: Rheinland-Pfalz
ga: Tír na Réine-An Phalaitíneacht

note: Name for DE-SN
en: Sachsen
ga: An tSacsain

note: Name for DE-ST
en: Sachsen-Anhalt
ga: An tSacsain-Anhalt

note: Name for DE-TH
en: Thüringen
ga: Thuringia

note: Name for DJ-AR
en: Arta
ga: Ealaín

note: Name for DK-81
en: Nordjylland
ga: Iútlainn Thuaidh

note: Name for DK-82
en: Midtjylland
ga: Lár na hIútlainne

note: Name for DK-83
en: Syddanmark
ga: Deisceart na Danmhairge

note: Name for DK-84
en: Hovedstaden
ga: Caipiteal

note: Name for DK-85
en: Sjælland
ga: An Nua-Shéalainn

note: Name for DM-03, Name for GD-02, Name for VC-03
en: Saint David
ga: Naomh Dáibhí

note: Name for DM-07
en: Saint Luke
ga: Naomh Lúcás

note: Name for DM-08, Name for GD-05
en: Saint Mark
ga: Naomh Marcas

note: Name for DM-09, Name for GD-06, Name for VC-05
en: Saint Patrick
ga: Naomh Pádraig

note: Name for DO-10
en: Independencia
ga: Neamhspleáchas

note: Name for DO-14
en: María Trinidad Sánchez
ga: María Oileán na Tríonóide Sánchez

note: Name for DO-16
en: Pedernales
ga: Breochlocha

note: Name for DO-18
en: Puerto Plata
ga: Pórtó Plata

note: Name for DO-19
en: Hermanas Mirabal
ga: Siúracha Mirabal

note: Name for DO-30
en: Hato Mayor
ga: Méara Hato

note: Name for DO-33
en: Cibao Nordeste
ga: Cibao Oirthuaisceart

note: Name for DO-34
en: Cibao Noroeste
ga: Cibao Thiar Thuaidh

note: Name for DO-35
en: Cibao Norte
ga: Cibao Thuaidh

note: Name for DO-36
en: Cibao Sur
ga: Cibao ar

note: Name for DO-37
en: El Valle
ga: An Gleann

note: Name for DZ-10
en: Bouira
ga: Blah

note: Name for DZ-16
en: Alger
ga: Na hAilgéire

note: Name for DZ-18
en: Jijel
ga: JijelGeneric

note: Name for DZ-19
en: Sétif
ga: Setif

note: Name for DZ-20
en: Saïda
ga: Saida

note: Name for DZ-26
en: Médéa
ga: Medea

note: Name for DZ-31
en: Oran
ga: Órán

note: Name for DZ-36
en: El Tarf
ga: An Tarf

note: Name for DZ-43
en: Mila
ga: Míle

note: Name for DZ-44
en: Aïn Defla
ga: Ain Defla

note: Name for DZ-45
en: Naama
ga: Aghaidh

note: Name for DZ-47
en: Ghardaïa
ga: Na Gardaí

note: Name for DZ-50
en: Bordj Badji Mokhtar
ga: Bordz Badji Makhtaar

note: Name for DZ-52
en: Béni Abbès
ga: Beni Abbès

note: Name for DZ-53
en: In Salah
ga: I Salah

note: Name for DZ-54
en: In Guezzam
ga: I Guezzam

note: Name for DZ-56
en: Djanet
ga: DjanetGeneric

note: Name for DZ-58
en: El Meniaa
ga: El Menia

note: Name for EC-E
en: Esmeraldas
ga: Emeralds

note: Name for EC-L
en: Loja
ga: Siopa

note: Name for EC-O
en: El Oro
ga: Ór

note: Name for EC-SE
en: Santa Elena
ga: San Héilin

note: Name for EE-171
en: Elva
ga: Abhainn

note: Name for EE-272
en: Kadrina
ga: KadrinaGeneric

note: Name for EE-293
en: Kehtna
ga: KehtnGeneric

note: Name for EE-303
en: Kihnu
ga: KihnuGeneric

note: Name for EE-338
en: Kose
ga: KoseGeneric

note: Name for EE-353
en: Kuusalu
ga: KuusaluGeneric

note: Name for EE-37
en: Harjumaa
ga: Contae Harju

note: Name for EE-430
en: Lääneranna
ga: An Cósta Thiar

note: Name for EE-431
en: Lääne-Harju
ga: Harju Thiar

note: Name for EE-441
en: Lääne-Nigula
ga: Nigula Thiar

note: Name for EE-486
en: Mustvee
ga: An Abhainn Dhubh

note: Name for EE-52
en: Järvamaa
ga: Contae Järva

note: Name for EE-528
en: Nõo
ga: Ní hea

note: Name for EE-567
en: Paide
ga: Íoctha

note: Name for EE-615
en: Põhja-Sakala
ga: Sakala Thuaidh

note: Name for EE-68
en: Pärnumaa
ga: Contae Pärnu

note: Name for EE-698
en: Rõuge
ga: Bolgach

note: Name for EE-71
en: Raplamaa
ga: Contae Rapla

note: Name for EE-712
en: Saarde
ga: Dobharchúnna

note: Name for EE-719
en: Saku
ga: Gearmáinis

note: Name for EE-784
en: Tallinn
ga: Taillinn

note: Name for EE-79
en: Tartumaa
ga: Contae Tartu

note: Name for EE-792
en: Tapa
ga: Nós

note: Name for EE-824
en: Tõrva
ga: Tarra

note: Name for EE-84
en: Viljandimaa
ga: Contae Viljandi

note: Name for EE-855
en: Valga
ga: Fiúntas

note: Name for EE-87
en: Võrumaa
ga: Contae Võru

note: Name for EE-928
en: Väike-Maarja
ga: Máire Bheag

note: Name for EG-KFS
en: Kafr ash Shaykh
ga: Kafr luaith-Shaykh

note: Name for EG-KN
en: Qinā
ga: QināGeneric

note: Name for EG-PTS
en: Būr Sa‘īd
ga: Būr Sa'īd

note: Name for EG-SUZ
en: As Suways
ga: Mar Suways

note: Name for ER-AN
en: Ansabā
ga: Ansaba

note: Name for ER-DK
en: Janūbī al Baḩrī al Aḩmar
ga: Muir Rua Theas

note: Name for ER-SK
en: Shimālī al Baḩrī al Aḩmar
ga: Muir Thuaidh Muir Rua

note: Name for ES-AL
en: Almería
ga: Almeria

note: Name for ES-AN
en: Andalucía
ga: An Andalúis

note: Name for ES-AS
en: Asturias, Principado de
ga: Asturias, Prionsacht

note: Name for ES-AV
en: Ávila
ga: Avila

note: Name for ES-CA
en: Cádiz
ga: Cadiz

note: Name for ES-CN
en: Canarias
ga: Na hOileáin Chanáracha

note: Name for ES-CT
en: Catalunya [Cataluña]
ga: An Chatalóin [An Chatalóin]

note: Name for ES-CU
en: Cuenca
ga: Abhantrach

note: Name for ES-GA
en: Galicia [Galicia]
ga: An Ghailís [An Ghailís]

note: Name for ES-GR, Name for NI-GR
en: Granada
ga: Gránáid

note: Name for ES-LE, Name for NI-LE
en: León
ga: Leon

note: Name for ES-M
en: Madrid
ga: Maidrid

note: Name for ES-MA
en: Málaga
ga: Malaga

note: Name for ES-MC
en: Murcia, Región de
ga: Murcia, Réigiún na

note: Name for ES-MD
en: Madrid, Comunidad de
ga: Maidrid, Comhphobal na

note: Name for ES-NC
en: Navarra, Comunidad Foral de
ga: Navarre, Pobal Cairte

note: Name for ES-PO
en: Pontevedra [Pontevedra]
ga: Потеведра [Pontevedra]

note: Name for ES-PV
en: País Vasco
ga: Tír na mBascach

note: Name for ES-V
en: Valencia
ga: Valence

note: Name for ES-VC
en: Valenciana, Comunidad
ga: Valencia, Comhphobal

note: Name for ES-Z
en: Zaragoza
ga: Saragossa

note: Name for ET-AM
en: Amara
ga: Searbh

note: Name for ET-GA
en: Gambela Peoples
ga: Pobail Gambela

note: Name for ET-HA
en: Harari People
ga: Daoine Harari

note: Name for ET-SN
en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
ga: Náisiúin an Deiscirt, Náisiúntachtaí agus Pobail

note: Name for ET-SO
en: Somali
ga: An tSomáil

note: Name for ET-SW
en: Southwest Ethiopia Peoples
ga: Pobail Iardheisceart na hAetóipe

note: Name for ET-TI
en: Tigrai
ga: Tíogair

note: Name for FI-02
en: Etelä-Karjala
ga: Karelia Theas

note: Name for FI-03
en: Etelä-Pohjanmaa
ga: An Ostrobóitnia Theas

note: Name for FI-04
en: Etelä-Savo
ga: Savonia Theas

note: Name for FI-05
en: Kainuu
ga: Kainu

note: Name for FI-07
en: Keski-Pohjanmaa
ga: An Ostrobóitnia Láir

note: Name for FI-08
en: Keski-Suomi
ga: Lár na Fionlainne

note: Name for FI-10
en: Lappi
ga: An Laplainn

note: Name for FI-12
en: Pohjanmaa
ga: Ostrobothnia

note: Name for FI-13
en: Pohjois-Karjala
ga: Karelia Thuaidh

note: Name for FI-14
en: Pohjois-Pohjanmaa
ga: An Ostrobóitnia Thuaidh

note: Name for FI-15
en: Pohjois-Savo
ga: Savonia Thuaidh

note: Name for FI-16
en: Päijät-Häme
ga: Päijät-häme

note: Name for FI-19
en: Varsinais-Suomi
ga: Iardheisceart na Fionlainne

note: Name for FJ-01
en: Ba
ga: Triúr

note: Name for FJ-04
en: Kadavu
ga: KadavuGeneric

note: Name for FJ-08
en: Nadroga and Navosa
ga: Nadroga agus Navosa

note: Name for FJ-E, Name for GH-EP, Name for RW-02, Name for SL-E, Name for UG-E, Name for ZM-03
en: Eastern
ga: Oirthearach

note: Name for FJ-N, Name for GH-NP, Name for PG-NPP, Name for RW-03, Name for SD-NO, Name for SL-N, Name for UG-N, Name for ZM-05
en: Northern
ga: Tuaisceartach

note: Name for FJ-W, Name for GH-WP, Name for GM-W, Name for PG-WPD, Name for RW-04, Name for SB-WE, Name for UG-W, Name for ZM-01
en: Western
ga: An tIarthar

note: Name for FM-KSA
en: Kosrae
ga: KosraeGeneric

note: Name for FM-YAP
en: Yap
ga: YapGeneric

note: Name for FR-03
en: Allier
ga: Comhghuaillí

note: Name for FR-06
en: Alpes-Maritimes
ga: Alpes-Muirí

note: Name for FR-10
en: Aube
ga: Breacadh an Lae

note: Name for FR-11
en: Aude
ga: AudeGeneric

note: Name for FR-17
en: Charente-Maritime
ga: Charente-Muirí

note: Name for FR-18
en: Cher
ga: Daor

note: Name for FR-20R
en: Corse
ga: Corsaicis

note: Name for FR-27
en: Eure
ga: EureGeneric

note: Name for FR-2A
en: Corse-du-Sud
ga: An Chorsaic Theas

note: Name for FR-40
en: Landes
ga: Tír

note: Name for FR-46
en: Lot
ga: Beart

note: Name for FR-50
en: Manche
ga: An Fhrainc

note: Name for FR-51
en: Marne
ga: Marl

note: Name for FR-69M
en: Métropole de Lyon
ga: Cathair Lyon

note: Name for FR-75C
en: Paris
ga: Páras

note: Name for FR-76
en: Seine-Maritime
ga: Seine-Muirí

note: Name for FR-80
en: Somme
ga: Suim

note: Name for FR-81
en: Tarn
ga: Teamhair

note: Name for FR-86
en: Vienne
ga: Vín

note: Name for FR-90
en: Territoire de Belfort
ga: Críoch Belfort

note: Name for FR-971
en: Guadeloupe
ga: Guadalúip

note: Name for FR-974
en: La Réunion
ga: Réunion

note: Name for FR-BFC
en: Bourgogne-Franche-Comté
ga: Burgúine-Franche-Comté

note: Name for FR-BRE
en: Bretagne
ga: An Bhriotáin

note: Name for FR-CVL
en: Centre-Val de Loire
ga: Ionad-Val de Loire

note: Name for FR-IDF
en: Île-de-France
ga: Ile-de-France

note: Name for FR-MF
en: Saint-Martin
ga: Naomh Máirtín

note: Name for FR-NC
en: Nouvelle-Calédonie
ga: An Nua-Chaladóin

note: Name for FR-NOR
en: Normandie
ga: An Normainn

note: Name for FR-PAC
en: Provence-Alpes-Côte-d’Azur
ga: Provence-Alpes-Côte-d'Azur

note: Name for FR-PF
en: Polynésie française
ga: Polainéis na Fraince

note: Name for FR-PM
en: Saint-Pierre-et-Miquelon
ga: San Pierre agus Miquelon

note: Name for FR-TF
en: Terres australes françaises
ga: Críocha Theas na Fraince

note: Name for GA-1
en: Estuaire
ga: Inbhear

note: Name for GA-8
en: Ogooué-Maritime
ga: Ogooué-Muirí

note: Name for GB-ABC
en: Armagh City, Banbridge and Craigavon
ga: Cathair Ard Mhacha, Droichead na Banna agus Craigavon

note: Name for GB-ABD
en: Aberdeenshire
ga: Obar Dheathain

note: Name for GB-ABE
en: Aberdeen City
ga: Cathair Obar Dheathain

note: Name for GB-AGB
en: Argyll and Bute
ga: Earra-Ghàidheal is Bòid

note: Name for GB-AGY
en: Isle of Anglesey [Sir Ynys Môn GB-YNM]
ga: Oileán Anglesey [Contae Anglesey GB-YNM]

note: Name for GB-AND
en: Ards and North Down
ga: Na hArda agus an Dún Thuaidh

note: Name for GB-ANN
en: Antrim and Newtownabbey
ga: Aontroim agus Baile Nua na Mainistreach

note: Name for GB-BAS
en: Bath and North East Somerset
ga: Bath agus Oirthuaisceart Somerset

note: Name for GB-BBD
en: Blackburn with Darwen
ga: Blackburn le Darwen

note: Name for GB-BCP
en: Bournemouth, Christchurch and Poole
ga: Bournemouth, Christchurch agus Poole

note: Name for GB-BDG
en: Barking and Dagenham
ga: Tafann agus Dagenham

note: Name for GB-BFS
en: Belfast City
ga: Cathair Bhéal Feirste

note: Name for GB-BGE
en: Bridgend [Pen-y-bont ar Ogwr GB-POG]
ga: Ceann an Droichid [Bridgend GB-POG]

note: Name for GB-BNE
en: Barnet
ga: Leanbh

note: Name for GB-BNH
en: Brighton and Hove
ga: Brighton agus Hove

note: Name for GB-BPL
en: Blackpool
ga: An Linn Dubh

note: Name for GB-BRC
en: Bracknell Forest
ga: Foraois Bracknell

note: Name for GB-BST
en: Bristol, City of
ga: Bristol, Cathair na

note: Name for GB-BUR
en: Bury
ga: Adhlacadh

note: Name for GB-CAY
en: Caerphilly [Caerffili GB-CAF]
ga: Caerffili [Caerphilly GB-CAF]

note: Name for GB-CBF
en: Central Bedfordshire
ga: Bedfordshire Láir

note: Name for GB-CCG
en: Causeway Coast and Glens
ga: Cósta an Tóchair agus na Gleannta

note: Name for GB-CGN
en: Ceredigion [Sir Ceredigion]
ga: Ceredigion [Contae Ceredigion]

note: Name for GB-CHE
en: Cheshire East
ga: Cheshire Thoir

note: Name for GB-CHW
en: Cheshire West and Chester
ga: Cheshire Thiar agus Chester

note: Name for GB-CMN
en: Carmarthenshire [Sir Gaerfyrddin GB-GFY]
ga: Sir Gaerfyrddin [GB-GFY]

note: Name for GB-CON
en: Cornwall
ga: Corn na Breataine

note: Name for GB-CRF
en: Cardiff [Caerdydd GB-CRD]
ga: Caerdydd [Cardiff GB-CRD]

note: Name for GB-CWY
en: Conwy
ga: ConwyGeneric

note: Name for GB-DEN
en: Denbighshire [Sir Ddinbych GB-DDB]
ga: Sir Ddinbych [Sir Ddinbych GB-DDB]

note: Name for GB-DGY
en: Dumfries and Galloway
ga: Dumfries agus Galloway

note: Name for GB-DND
en: Dundee City
ga: Cathair Dhún Dealgan

note: Name for GB-DRS
en: Derry and Strabane
ga: Doire agus an Srath Bán

note: Name for GB-DUR
en: Durham, County
ga: Durham, Contae

note: Name for GB-EAY
en: East Ayrshire
ga: Ayrshire Thoir

note: Name for GB-EDH
en: Edinburgh, City of
ga: Dún Éideann, Cathair na

note: Name for GB-EDU
en: East Dunbartonshire
ga: Dunbartonshire Thoir

note: Name for GB-ELN
en: East Lothian
ga: Lothian Thoir

note: Name for GB-ENF
en: Enfield
ga: An Bóthar Buí

note: Name for GB-ENG
en: England
ga: Sasana

note: Name for GB-ERW
en: East Renfrewshire
ga: Renfrewshire Thoir

note: Name for GB-ERY
en: East Riding of Yorkshire
ga: An Trian Thoir de Yorkshire

note: Name for GB-ESX
en: East Sussex
ga: Sussex Thoir

note: Name for GB-FLN
en: Flintshire [Sir y Fflint GB-FFL]
ga: Flintshire [Flintshire GB-FFL]

note: Name for GB-FMO
en: Fermanagh and Omagh
ga: Fear Manach agus an Ómaigh

note: Name for GB-GAT
en: Gateshead
ga: Ceann geataí

note: Name for GB-GLG
en: Glasgow City
ga: Cathair Ghlaschú

note: Name for GB-GWN
en: Gwynedd
ga: GwyneddGeneric

note: Name for GB-HCK
en: Hackney
ga: Hacnaí

note: Name for GB-HLD
en: Highland
ga: An Ghàidhealtachd

note: Name for GB-HMF
en: Hammersmith and Fulham
ga: Hammersmith agus Fulham

note: Name for GB-IOS
en: Isles of Scilly
ga: Na h-Eileanan Sgitheanach

note: Name for GB-IOW
en: Isle of Wight
ga: Oileán Wight

note: Name for GB-IVC
en: Inverclyde
ga: Indreabhán

note: Name for GB-KEC
en: Kensington and Chelsea
ga: Kensington agus Chelsea

note: Name for GB-KEN
en: Kent
ga: KentGeneric

note: Name for GB-KHL
en: Kingston upon Hull
ga: Kingston ar Hull

note: Name for GB-KTT
en: Kingston upon Thames
ga: Kingston ar Thames

note: Name for GB-LBC
en: Lisburn and Castlereagh
ga: Lios na gCearrbhach agus An Caisleán Riabhach

note: Name for GB-LIV
en: Liverpool
ga: Learpholl

note: Name for GB-LND
en: London, City of
ga: Londain, Cathair na

note: Name for GB-MAN, Name for JM-12
en: Manchester
ga: Manchain

note: Name for GB-MEA
en: Mid and East Antrim
ga: Aontroim Láir agus Thoir

note: Name for GB-MLN
en: Midlothian
ga: Mainistir na Corann

note: Name for GB-MON
en: Monmouthshire [Sir Fynwy GB-FYN]
ga: Monmouthshire [Monmouthshire GB-fyn]

note: Name for GB-MRY
en: Moray
ga: Maigh Rátha

note: Name for GB-MUL
en: Mid-Ulster
ga: Lár Uladh

note: Name for GB-NAY
en: North Ayrshire
ga: Ayrshire Thuaidh

note: Name for GB-NEL
en: North East Lincolnshire
ga: Lincolnshire Thoir Thuaidh

note: Name for GB-NET
en: Newcastle upon Tyne
ga: An Caisleán Nua ar Tyne

note: Name for GB-NIR
en: Northern Ireland
ga: Tuaisceart Éireann

note: Name for GB-NLK
en: North Lanarkshire
ga: Lanarkshire Thuaidh

note: Name for GB-NLN
en: North Lincolnshire
ga: Lincolnshire Thuaidh

note: Name for GB-NMD
en: Newry, Mourne and Down
ga: An tIúr, Múrna agus an Dún

note: Name for GB-NNH
en: North Northamptonshire
ga: Northamptonshire Thuaidh

note: Name for GB-NSM
en: North Somerset
ga: Somerset Thuaidh

note: Name for GB-NTY
en: North Tyneside
ga: Tyneside Thuaidh

note: Name for GB-NWP
en: Newport [Casnewydd GB-CNW]
ga: Baile Uí Fhiacháin [Baile Uí Fhiacháin GB-CNW]

note: Name for GB-NYK
en: North Yorkshire
ga: Yorkshire Thuaidh

note: Name for GB-OLD
en: Oldham
ga: Seanham

note: Name for GB-ORK
en: Orkney Islands
ga: Oileáin Orc

note: Name for GB-PKN
en: Perth and Kinross
ga: Peairt agus Cionn Rois

note: Name for GB-PTE
en: Peterborough
ga: Baile Pheadair

note: Name for GB-RCC
en: Redcar and Cleveland
ga: Redcar agus Cleveland

note: Name for GB-RDB
en: Redbridge
ga: Droichead Dearg

note: Name for GB-RDG
en: Reading
ga: Léitheoireacht

note: Name for GB-RIC
en: Richmond upon Thames
ga: Richmond ar Thames

note: Name for GB-SAW
en: Sandwell
ga: Tobar an Ghainimh

note: Name for GB-SAY
en: South Ayrshire
ga: Ayrshire Theas

note: Name for GB-SCB
en: Scottish Borders
ga: Teorainneacha na hAlban

note: Name for GB-SCT
en: Scotland
ga: Albain

note: Name for GB-SGC
en: South Gloucestershire
ga: Gloucestershire Theas

note: Name for GB-SHN
en: St. Helens
ga: Naomh Eibhlín

note: Name for GB-SLK
en: South Lanarkshire
ga: Lanarkshire Theas

note: Name for GB-STG
en: Stirling
ga: Corraíl

note: Name for GB-STN
en: Sutton
ga: Cill Fhionntain

note: Name for GB-STY
en: South Tyneside
ga: Tyneside Theas

note: Name for GB-SWA
en: Swansea [Abertawe GB-ATA]
ga: Shanseya [Abertawe GB-Atta]

note: Name for GB-TFW
en: Telford and Wrekin
ga: Telford agus Wrekin

note: Name for GB-THR
en: Thurrock
ga: Déar

note: Name for GB-TOF
en: Torfaen [Tor-faen]
ga: Torfaen [Tor-fuck]

note: Name for GB-TWH
en: Tower Hamlets
ga: Hamlets Túr

note: Name for GB-VGL
en: Vale of Glamorgan, The [Bro Morgannwg GB-BMG]
ga: Vale de Glamorgan, An [Bro Morgannwg GB-BMG]

note: Name for GB-WBK
en: West Berkshire
ga: Berkshire Thiar

note: Name for GB-WDU
en: West Dunbartonshire
ga: Dunbartonshire Thiar

note: Name for GB-WFT
en: Waltham Forest
ga: Foraois Waltham

note: Name for GB-WLN
en: West Lothian
ga: Lothian Thiar

note: Name for GB-WLS
en: Wales [Cymru GB-CYM]
ga: An Bhreatain Bheag [An Bhreatain Bheag GB-ENG]

note: Name for GB-WNH
en: West Northamptonshire
ga: Northamptonshire Thiar

note: Name for GB-WNM
en: Windsor and Maidenhead
ga: Windsor agus Maidenhead

note: Name for GB-WSX
en: West Sussex
ga: Sussex Thiar

note: Name for GB-YOR
en: York
ga: Eabhrac

note: Name for GB-ZET
en: Shetland Islands
ga: Inse Shealtainn

note: Name for GD-10
en: Southern Grenadine Islands
ga: Oileáin Grenadine Theas

note: Name for GE-KA
en: K'akheti
ga: K'akhetiGeneric

note: Name for GE-KK
en: Kvemo Kartli
ga: Kvemo KartliGeneric

note: Name for GE-SJ
en: Samtskhe-Javakheti
ga: Samatskhe-Jawakheti

note: Name for GH-AA
en: Greater Accra
ga: Mórcheantar Accra

note: Name for GH-BE
en: Bono East
ga: Bono Thoir

note: Name for GH-TV
en: Volta
ga: Am

note: Name for GH-UE
en: Upper East
ga: An tOirthear Uachtarach

note: Name for GH-UW
en: Upper West
ga: An tIarthar Uachtarach

note: Name for GH-WN
en: Western North
ga: Iarthar an Tuaiscirt

note: Name for GL-KU
en: Kommune Kujalleq
ga: Bardas Kujalleq

note: Name for GM-L
en: Lower River
ga: An Abhainn Íochtarach

note: Name for GM-M
en: Central River
ga: An Abhainn Láir

note: Name for GM-N
en: North Bank
ga: An Bruach Thuaidh

note: Name for GM-U
en: Upper River
ga: An Abhainn Uachtarach

note: Name for GN-D, Name for GN-KD
en: Kindia
ga: Cionn tSáile

note: Name for GN-FR
en: Fria
ga: Slaghdán

note: Name for GN-K, Name for GN-KA
en: Kankan
ga: KankanGeneric

note: Name for GN-L, Name for GN-LA
en: Labé
ga: Saotharlann

note: Name for GN-MC
en: Macenta
ga: Maigeanta

note: Name for GN-ML
en: Mali
ga: Mailí

note: Name for GN-TE
en: Télimélé
ga: Telimele

note: Name for GQ-BS
en: Bioko Sud
ga: Bioko Theas

note: Name for GQ-C
en: Région Continentale
ga: Réigiún Ilchríochach

note: Name for GQ-CS
en: Centro Sud
ga: Lár Theas

note: Name for GQ-DJ
en: Djibloho
ga: DjiblohoGeneric

note: Name for GQ-I
en: Région Insulaire
ga: Réigiún na nOileán

note: Name for GQ-KN
en: Kié-Ntem
ga: Kié-ntem

note: Name for GR-D
en: Ípeiros
ga: Ipeiros

note: Name for GR-F
en: Ionía Nísia
ga: Ionia Nisia

note: Name for GR-J
en: Pelopónnisos
ga: Peloponnisos

note: Name for GR-M
en: Kríti
ga: KrítiGeneric

note: Name for GT-01
en: Guatemala
ga: Guatamala

note: Name for GT-02
en: El Progreso
ga: Dul chun cinn

note: Name for GT-13
en: Huehuetenango
ga: Hueytenango

note: Name for GT-14
en: Quiché
ga: K'icheGeneric

note: Name for GW-BM
en: Biombo
ga: Scáileán

note: Name for GW-L
en: Leste
ga: Oirthear

note: Name for GW-N
en: Norte
ga: An Tuaisceart

note: Name for GW-S
en: Sul
ga: Maidir le

note: Name for GY-EB
en: East Berbice-Corentyne
ga: Berbice Thoir-Corentyne

note: Name for GY-ES
en: Essequibo Islands-West Demerara
ga: Oileáin Essequibo-Iarthar Demerara

note: Name for GY-PT
en: Potaro-Siparuni
ga: Potaro-Sipar

note: Name for GY-UD
en: Upper Demerara-Berbice
ga: Demerara Uachtarach-Berbice

note: Name for GY-UT
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
ga: Takutu-Uachtarach Essequibo

note: Name for HN-AT
en: Atlántida
ga: Atlantis

note: Name for HN-CR
en: Cortés
ga: Béasach

note: Name for HN-EP
en: El Paraíso
ga: Parthas

note: Name for HN-GD
en: Gracias a Dios
ga: Buíochas le Dia

note: Name for HN-IB
en: Islas de la Bahía
ga: Oileáin Bhá

note: Name for HN-VA
en: Valle
ga: Gleann

note: Name for HR-01
en: Zagrebačka županija
ga: Contae Zagreb

note: Name for HR-02
en: Krapinsko-zagorska županija
ga: Contae Krapina-Zagorje

note: Name for HR-03
en: Sisačko-moslavačka županija
ga: Contae Sisak-Moslavina

note: Name for HR-04
en: Karlovačka županija
ga: Contae Karlovac

note: Name for HR-05
en: Varaždinska županija
ga: Contae Varaždin

note: Name for HR-06
en: Koprivničko-križevačka županija
ga: Contae Koprivnica-Križevci

note: Name for HR-07
en: Bjelovarsko-bilogorska županija
ga: Contae Bjelovar-Bilogora

note: Name for HR-08
en: Primorsko-goranska županija
ga: Contae Primorje-Gorski Kotar

note: Name for HR-09
en: Ličko-senjska županija
ga: Contae Lika-Senj

note: Name for HR-10
en: Virovitičko-podravska županija
ga: Contae Virovitica-Podravina

note: Name for HR-11
en: Požeško-slavonska županija
ga: Contae Požega-Slavonia

note: Name for HR-12
en: Brodsko-posavska županija
ga: Contae Brod-Posavina

note: Name for HR-13
en: Zadarska županija
ga: Contae Zadar

note: Name for HR-14
en: Osječko-baranjska županija
ga: Contae Osijek-Baranja

note: Name for HR-15
en: Šibensko-kninska županija
ga: Šibensko-kninska inžupanija

note: Name for HR-16
en: Vukovarsko-srijemska županija
ga: Contae Vukovar-Srijem

note: Name for HR-17
en: Splitsko-dalmatinska županija
ga: Contae Scoilt-Dalmatia

note: Name for HR-18
en: Istarska županija
ga: Contae Istria

note: Name for HR-19
en: Dubrovačko-neretvanska županija
ga: Contae Dubrovnik-Neretva

note: Name for HR-20
en: Međimurska županija
ga: Contae Međimurje

note: Name for HR-21
en: Grad Zagreb
ga: Cathair Zagreb

note: Name for HT-GA
en: Grande’Anse
ga: Grande'Anse

note: Name for HT-NE
en: Nord-Est
ga: Oirthuaisceart

note: Name for HT-NI
en: Nippes
ga: Bric-a-brac

note: Name for HT-NO
en: Nord-Ouest
ga: Iarthuaisceart

note: Name for HT-OU
en: Ouest
ga: An tIarthar

note: Name for HT-SD
en: Sud
ga: An Deisceart

note: Name for HT-SE
en: Sud-Est
ga: Oirdheisceart

note: Name for HU-BA
en: Baranya
ga: Ráille

note: Name for HU-BE
en: Békés
ga: Síochánta

note: Name for HU-BU
en: Budapest
ga: Búdaipeist

note: Name for HU-ER
en: Érd
ga: Erd

note: Name for HU-HB
en: Hajdú-Bihar
ga: Hajdu-Bihar

note: Name for HU-HE
en: Heves
ga: Fíochmhar

note: Name for HU-PE
en: Pest
ga: Lotnaid

note: Name for HU-PS
en: Pécs
ga: Pecs

note: Name for ID-AC
en: Aceh
ga: AcehGeneric

note: Name for ID-BB
en: Kepulauan Bangka Belitung
ga: Oileáin Bangka Belitung

note: Name for ID-JB
en: Jawa Barat
ga: Iáva Thiar

note: Name for ID-JI
en: Jawa Timur
ga: Iáva Thoir

note: Name for ID-JK
en: Jakarta Raya
ga: Mór-Iacárta

note: Name for ID-JT
en: Jawa Tengah
ga: Java Láir

note: Name for ID-JW
en: Jawa
ga: Iávais

note: Name for ID-KB
en: Kalimantan Barat
ga: Kalimantan Thiar

note: Name for ID-KI
en: Kalimantan Timur
ga: Kalimantan Thoir

note: Name for ID-KR
en: Kepulauan Riau
ga: Oileáin Riau

note: Name for ID-KS
en: Kalimantan Selatan
ga: Kalimantan Theas

note: Name for ID-KT
en: Kalimantan Tengah
ga: Kalimantan Láir

note: Name for ID-KU
en: Kalimantan Utara
ga: Kalimantan Thuaidh

note: Name for ID-MU
en: Maluku Utara
ga: Maluku Thuaidh

note: Name for ID-NB
en: Nusa Tenggara Barat
ga: Nusa Tenggara Thiar

note: Name for ID-NT
en: Nusa Tenggara Timur
ga: Nusa Tenggara Thoir

note: Name for ID-PB
en: Papua Barat
ga: Papua Thiar

note: Name for ID-PD
en: Papua Barat Daya
ga: Papua Thiar Theas

note: Name for ID-PE
en: Papua Pengunungan
ga: Sléibhte Phapua

note: Name for ID-PS
en: Papua Selatan
ga: Papua Theas

note: Name for ID-PT
en: Papua Tengah
ga: Papua Láir

note: Name for ID-SA
en: Sulawesi Utara
ga: An tSulaivéis Thuaidh

note: Name for ID-SB
en: Sumatera Barat
ga: Sumatra Thiar

note: Name for ID-SG
en: Sulawesi Tenggara
ga: An tSulaivéis Thoir Theas

note: Name for ID-SM
en: Sumatera
ga: Sumatra

note: Name for ID-SN
en: Sulawesi Selatan
ga: An tSulaivéis Theas

note: Name for ID-SR
en: Sulawesi Barat
ga: An tSulaivéis Thiar

note: Name for ID-SS
en: Sumatera Selatan
ga: Sumatra Theas

note: Name for ID-ST
en: Sulawesi Tengah
ga: An tSulaivéis Láir

note: Name for ID-SU
en: Sumatera Utara
ga: Sumatra Thuaidh

note: Name for IE-C
en: Connaught
ga: Cúige Chonnacht

note: Name for IE-CE
en: Clare
ga: An Clár

note: Name for IE-CN
en: Cavan
ga: An Cabhán

note: Name for IE-CO
en: Cork
ga: Corcaigh

note: Name for IE-CW
en: Carlow
ga: Ceatharlach

note: Name for IE-D
en: Dublin
ga: Baile Átha Cliath

note: Name for IE-DL
en: Donegal
ga: Dún na nGall

note: Name for IE-G
en: Galway
ga: Gaillimh

note: Name for IE-KE
en: Kildare
ga: Cill Dara

note: Name for IE-KK
en: Kilkenny
ga: Cill Chainnaigh

note: Name for IE-KY
en: Kerry
ga: Ciarraí

note: Name for IE-L
en: Leinster
ga: Cúige Laighean

note: Name for IE-LD
en: Longford
ga: An Longfort

note: Name for IE-LH
en: Louth
ga: Lú

note: Name for IE-LK
en: Limerick
ga: Luimneach

note: Name for IE-LM
en: Leitrim
ga: Liatroim

note: Name for IE-M
en: Munster
ga: Cúige Mumhan

note: Name for IE-MH
en: Meath
ga: An Mhí

note: Name for IE-MN
en: Monaghan
ga: Muineacháin

note: Name for IE-MO
en: Mayo
ga: Maigh Eo

note: Name for IE-OY
en: Offaly
ga: Uibh Fhailí

note: Name for IE-RN
en: Roscommon
ga: Ros Comáin

note: Name for IE-SO
en: Sligo
ga: Sligeach

note: Name for IE-TA
en: Tipperary
ga: Tiobraid Áirainn

note: Name for IE-U
en: Ulster
ga: Cúige Uladh

note: Name for IE-WD
en: Waterford
ga: Port Láirge

note: Name for IE-WH
en: Westmeath
ga: An Iarmhí

note: Name for IE-WW
en: Wicklow
ga: Cill Mhaintáin

note: Name for IE-WX
en: Wexford
ga: Loch Garman

note: Name for IL-HA
en: Ḩayfā
ga: Haifa

note: Name for IL-TA
en: Tall Abīb
ga: Abīb ard

note: Name for IN-AN
en: Andaman and Nicobar Islands
ga: Oileáin Andaman agus Nicobar

note: Name for IN-DH
en: Dādra and Nagar Haveli and Damān and Diu
ga: Dādra agus Nagar Haveli agus Damān agus Diu

note: Name for IN-DL
en: Delhi
ga: Deilí

note: Name for IN-JK
en: Jammu and Kashmīr
ga: Jammu agus Kashmīr

note: Name for IN-PB, Name for PK-PB
en: Punjab
ga: Puinseáib

note: Name for IN-WB
en: West Bengal
ga: An Bheangáil Thiar

note: Name for IQ-KA
en: Karbalā’
ga: Karbalā'

note: Name for IQ-KR
en: Iqlīm Kūrdistān
ga: Iqlīm Cúrdastáin

note: Name for IQ-SU
en: As Sulaymānīyah
ga: Mar Sulaymānīyah

note: Name for IR-11
en: Sīstān va Balūchestān
ga: Sistan va Balūchestān

note: Name for IR-16
en: Īlām
ga: ÎleGeneric

note: Name for IR-17
en: Kohgīlūyeh va Bowyer Aḩmad
ga: Kohgīlūyeh agus Bowyer Aḩmad

note: Name for IR-25
en: Qom
ga: QomGeneric

note: Name for IR-29
en: Khorāsān-e Jonūbī
ga: Jonūbī i Khorāsān

note: Name for IS-1
en: Höfuðborgarsvæði
ga: Limistéar caipitil

note: Name for IS-3
en: Vesturland
ga: Iarthar na hÍoslainne

note: Name for IS-4
en: Vestfirðir
ga: Westfjords

note: Name for IS-5
en: Norðurland vestra
ga: Iarthuaisceart

note: Name for IS-6
en: Norðurland eystra
ga: Oirthuaisceart na hÍoslainne

note: Name for IS-7
en: Austurland
ga: Oirthear na hÍoslainne

note: Name for IS-8
en: Suðurland
ga: An Íoslainn Theas

note: Name for IS-AKN
en: Akraneskaupstaður
ga: Bardas Akranes

note: Name for IS-AKU
en: Akureyrarbær
ga: Akureyri

note: Name for IS-BOL
en: Bolungarvíkurkaupstaður
ga: Bardas Bolungarvík

note: Name for IS-EOM
en: Eyja- og Miklaholtshreppur
ga: Eyja- agus Miklaholtshreppur

note: Name for IS-GRU
en: Grundarfjarðarbær
ga: Baile Grundarfjörður

note: Name for IS-HAF
en: Hafnarfjarðarkaupstaður
ga: Bardas Hafnarfjörður

note: Name for IS-HVE
en: Hveragerðisbær
ga: Baile Hveragerði

note: Name for IS-ISA
en: Ísafjarðarbær
ga: Ísafjörður

note: Name for IS-KAL
en: Kaldrananeshreppur
ga: Kaldranneshreppur

note: Name for IS-KOP
en: Kópavogsbær
ga: Baile Kópavogur

note: Name for IS-MYR
en: Mýrdalshreppur
ga: Mordalshreppur

note: Name for IS-RGE
en: Rangárþing eystra
ga: Rangáring eystra

note: Name for IS-RKV
en: Reykjavíkurborg
ga: Cathair Reykjavík

note: Name for IS-SEL
en: Seltjarnarnesbær
ga: Seltjarnarnes

note: Name for IS-SFA
en: Sveitarfélagið Árborg
ga: Bardas Árborg

note: Name for IS-SHF
en: Sveitarfélagið Hornafjörður
ga: Bardas Hornafjörður

note: Name for IS-SOL
en: Sveitarfélagið Ölfus
ga: Bardas Ölfus

note: Name for IS-SSS
en: Sveitarfélagið Skagaströnd
ga: Bardas Skagaströnd

note: Name for IS-SVG
en: Sveitarfélagið Vogar
ga: Bardas Vogar

note: Name for IS-VEM
en: Vestmannaeyjabær
ga: Baile Vestmannaeyjar

note: Name for IS-VOP
en: Vopnafjarðarhreppur
ga: Bardas Vopnafjörður

note: Name for IT-21
en: Piemonte
ga: Piedmont

note: Name for IT-25
en: Lombardia
ga: Lombardy

note: Name for IT-45
en: Emilia-Romagna
ga: Emilia-romagna

note: Name for IT-52
en: Toscana
ga: An Tuscáin

note: Name for IT-57
en: Marche
ga: Ag siúl

note: Name for IT-62
en: Lazio
ga: Latium

note: Name for IT-75
en: Puglia
ga: Apulia

note: Name for IT-82
en: Sicilia
ga: An tSicil

note: Name for IT-88
en: Sardegna
ga: An tSairdín

note: Name for IT-AL
en: Alessandria
ga: Alexandria

note: Name for IT-AT
en: Asti
ga: Go dtí

note: Name for IT-BI
en: Biella
ga: Slat ceangail

note: Name for IT-BR
en: Brindisi
ga: Tósta

note: Name for IT-CN
en: Cuneo
ga: Ding

note: Name for IT-CO
en: Como
ga: Conas

note: Name for IT-FI
en: Firenze
ga: Flórans

note: Name for IT-FM
en: Fermo
ga: Gnólacht

note: Name for IT-GE
en: Genova
ga: Genoa

note: Name for IT-LT
en: Latina
ga: Laidin

note: Name for IT-MB
en: Monza e Brianza
ga: Monza agus Brianza

note: Name for IT-MN
en: Mantova
ga: Mantua

note: Name for IT-MS
en: Massa-Carrara
ga: Carrara Pasta

note: Name for IT-PD
en: Padova
ga: Padua

note: Name for IT-PO
en: Prato
ga: Móinéar

note: Name for IT-PU
en: Pesaro e Urbino
ga: Pesaro agus Urbino

note: Name for IT-PZ
en: Potenza
ga: Cumhacht

note: Name for IT-RM
en: Roma
ga: An Róimh

note: Name for IT-SR
en: Siracusa
ga: Syracuse

note: Name for IT-SU
en: Sud Sardegna
ga: An tSairdín Theas

note: Name for IT-VE
en: Venezia
ga: An Veinéis

note: Name for IT-VV
en: Vibo Valentia
ga: Vibo Dairbhre

note: Name for JM-06
en: Saint Ann
ga: Naomh Ann

note: Name for JM-11
en: Saint Elizabeth
ga: Naomh Eilís

note: Name for JM-14
en: Saint Catherine
ga: Naomh Caitríona

note: Name for JO-AJ
en: ‘Ajlūn
ga: 'Ajlūn

note: Name for JO-AM
en: Al ‘A̅şimah
ga: Al 'A̅shimah

note: Name for JO-AQ
en: Al ‘Aqabah
ga: Al 'Aqabah

note: Name for JO-AZ
en: Az Zarqā’
ga: Az Zarqā'

note: Name for JO-BA
en: Al Balqā’
ga: Al Balqā'

note: Name for JO-IR
en: Irbid
ga: IrbidGeneric

note: Name for JO-MD
en: Mādabā
ga: Sa mādaba

note: Name for JO-MN
en: Ma‘ān
ga: Ma'ān

note: Name for JP-03
en: Iwate
ga: IwateGeneric

note: Name for JP-13
en: Tokyo
ga: Tóiceo

note: Name for JP-14
en: Kanagawa
ga: KanagawaGeneric

note: Name for JP-24
en: Mie
ga: Tá mo

note: Name for JP-33
en: Okayama
ga: Ceart go leor

note: Name for JP-37
en: Kagawa
ga: KagawaGeneric

note: Name for JP-43
en: Kumamoto
ga: KumamotoGeneric

note: Name for KE-03
en: Bungoma
ga: BunGoma

note: Name for KE-05
en: Elgeyo/Marakwet
ga: Elgeyo / Marakwet

note: Name for KE-08
en: Homa Bay
ga: Bá Homa

note: Name for KE-10
en: Kajiado
ga: KajiadoGeneric

note: Name for KE-11
en: Kakamega
ga: KakamegaGeneric

note: Name for KE-13
en: Kiambu
ga: KiambuGeneric

note: Name for KE-14
en: Kilifi
ga: Cill Fhéich

note: Name for KE-17
en: Kisumu
ga: KisumuGeneric

note: Name for KE-18
en: Kitui
ga: KituiGeneric

note: Name for KE-19
en: Kwale
ga: KwaleGeneric

note: Name for KE-30
en: Nairobi City
ga: Cathair Nairobi

note: Name for KE-36
en: Nyeri
ga: Péine

note: Name for KE-40
en: Tana River
ga: Abhainn Tana

note: Name for KE-41
en: Tharaka-Nithi
ga: Beartas aonuaire

note: Name for KE-47
en: West Pokot
ga: Pokot Thiar

note: Name for KG-C
en: Chüy
ga: Chuy

note: Name for KH-1
en: Banteay Mean Choăy
ga: Banteay Meán Choăy

note: Name for KH-10
en: Kracheh
ga: KrachehGeneric

note: Name for KH-14
en: Prey Veaeng
ga: Veaeng Creiche

note: Name for KH-19
en: Stueng Traeng
ga: Seomra suí

note: Name for KH-22
en: Otdar Mean Chey
ga: Otdar Meán Chey

note: Name for KH-23
en: Kaeb
ga: KaebGeneric

note: Name for KH-4
en: Kampong Chhnang
ga: Kampong ChhnangGeneric

note: Name for KH-5
en: Kampong Spueu
ga: Campa Spueu

note: Name for KH-8
en: Kandaal
ga: Candling

note: Name for KH-9
en: Kaoh Kong
ga: Kaoh Cong

note: Name for KI-G
en: Gilbert Islands
ga: Oileáin Gilbert

note: Name for KI-L
en: Line Islands
ga: Oileáin Líne

note: Name for KI-P
en: Phoenix Islands
ga: Oileáin Fhionnuisce

note: Name for KM-G
en: Grande Comore
ga: Comoros Mór

note: Name for KN-01
en: Christ Church Nichola Town
ga: Eaglais Chríost Baile Nichola

note: Name for KN-02
en: Saint Anne Sandy Point
ga: Rinn Ghainimh Naomh Áine

note: Name for KN-03
en: Saint George Basseterre
ga: Naomh Seoirse Basseterre

note: Name for KN-04
en: Saint George Gingerland
ga: Naomh Seoirse Sinséar

note: Name for KN-05
en: Saint James Windward
ga: Naomh Séamas Windward

note: Name for KN-06
en: Saint John Capisterre
ga: Naomh Eoin Capisterre

note: Name for KN-07
en: Saint John Figtree
ga: Naomh Eoin Figtree

note: Name for KN-08
en: Saint Mary Cayon
ga: Naomh Muire Cayon

note: Name for KN-09
en: Saint Paul Capisterre
ga: Naomh Pól Capisterre

note: Name for KN-10
en: Saint Paul Charlestown
ga: Naomh Pól Baile Chathail

note: Name for KN-11
en: Saint Peter Basseterre
ga: Naomh Peadar Basseterre

note: Name for KN-12
en: Saint Thomas Lowland
ga: Naomh Tomás Ísealchríoch

note: Name for KN-13
en: Saint Thomas Middle Island
ga: Naomh Tomás Meán-Oileán

note: Name for KN-15
en: Trinity Palmetto Point
ga: Pointe Palmetto na Tríonóide

note: Name for KN-K
en: Saint Kitts
ga: San Críostóir-Nioclás

note: Name for KP-08
en: Hamkyeongnamto
ga: Hamgyeongnamto

note: Name for KP-10
en: Ryangkangto
ga: Ryanggangto

note: Name for KW-JA
en: Al Jahrā’
ga: Al Jahrā'

note: Name for KW-MU
en: Mubārak al Kabīr
ga: Mubarak al Kabir

note: Name for KZ-10
en: Abay oblysy
ga: Réigiún Abai

note: Name for KZ-15
en: Aqtöbe oblysy
ga: Réigiún Aktobe

note: Name for KZ-19
en: Almaty oblysy
ga: Réigiún Almaty

note: Name for KZ-23
en: Atyraū oblysy
ga: Réigiún Atyrau

note: Name for KZ-27
en: Batys Qazaqstan oblysy
ga: Batys Qazaqstan Oblast

note: Name for KZ-31
en: Zhambyl oblysy
ga: Maol Zhambyl

note: Name for KZ-35
en: Qaraghandy oblysy
ga: Réigiún Karaganda

note: Name for KZ-39
en: Qostanay oblysy
ga: Réigiún Kostanay

note: Name for KZ-55
en: Pavlodar oblysy
ga: Tá Pavlodar oblysy

note: Name for KZ-59
en: Soltüstik Qazaqstan oblysy
ga: Réigiún Thuaisceart na Casacstáine

note: Name for KZ-61
en: Türkistan oblysy
ga: Réigiún na dTurceastáin

note: Name for KZ-62
en: Ulytaū oblysy
ga: Réigiún Ulytau

note: Name for KZ-63
en: Shyghys Qazaqstan oblysy
ga: Shyghys Qazaqstan Oblysy

note: Name for LA-LP
en: Louangphabang
ga: Tá an fear 30 lá d'aois ar an mbealach chun

note: Name for LA-XE
en: Xékong
ga: XekongGeneric

note: Name for LB-AK
en: ‘Akkār
ga: ‘Akkar

note: Name for LB-BH
en: B‘alabak-Al Hirmil
ga: Leanaí-Al Hirmil

note: Name for LB-BI
en: Al Biqā‘
ga: Al Biqā'

note: Name for LC-11
en: Vieux Fort
ga: An Seandún

note: Name for LC-12
en: Canaries
ga: Na hOileáin Chanáracha

note: Name for LI-02
en: Eschen
ga: Ashen

note: Name for LI-04
en: Mauren
ga: Moors

note: Name for LI-05
en: Planken
ga: Seilfeanna

note: Name for LK-1
en: Western Province
ga: Cúige an Iarthair

note: Name for LK-2
en: Central Province
ga: Cúige Láir

note: Name for LK-21
en: Kandy
ga: KandyGeneric

note: Name for LK-3
en: Southern Province
ga: Cúige an Deiscirt

note: Name for LK-31
en: Galle
ga: Bile

note: Name for LK-32
en: Matara
ga: Scaoilte

note: Name for LK-4
en: Northern Province
ga: Cúige an Tuaiscirt

note: Name for LK-42
en: Kilinochchi
ga: Cill Inse Geimhleach

note: Name for LK-5
en: Eastern Province
ga: Cúige an Oirthir

note: Name for LK-52
en: Ampara
ga: Clúdaigh

note: Name for LK-6
en: North Western Province
ga: Cúige an Iarthuaiscirt

note: Name for LK-7
en: North Central Province
ga: Cúige Lár Thuaidh

note: Name for LK-8
en: Uva Province
ga: Cúige Uva

note: Name for LK-81
en: Badulla
ga: An Tulach

note: Name for LK-9
en: Sabaragamuwa Province
ga: Cúige Sabaragamuwa

note: Name for LR-CM
en: Grand Cape Mount
ga: Sliabh na Rinne Móire

note: Name for LR-RG
en: River Gee
ga: Abhainn Gee

note: Name for LR-RI
en: River Cess
ga: Abhainn Cess

note: Name for LS-D
en: Berea
ga: Méala

note: Name for LS-F
en: Mohale's Hoek
ga: Hoek Mohale

note: Name for LS-H
en: Qacha's Nek
ga: Nek Qacha

note: Name for LT-02
en: Alytaus miestas
ga: Cathair Alytus

note: Name for LT-06
en: Biržai
ga: Maidir leis an malartú

note: Name for LT-15
en: Kauno miestas
ga: Cathair Kaunas

note: Name for LT-17
en: Kazlų Rūdos
ga: Kazlai Ores

note: Name for LT-18
en: Kėdainiai
ga: Kedainiai

note: Name for LT-20
en: Klaipėdos miestas
ga: Cathair Klaipeda

note: Name for LT-21
en: Klaipėda
ga: KlaipedaGeneric

note: Name for LT-24
en: Lazdijai
ga: Maidí

note: Name for LT-25
en: Marijampolė
ga: Marijampole

note: Name for LT-26
en: Mažeikiai
ga: Mazeikiai

note: Name for LT-27
en: Molėtai
ga: Moleti

note: Name for LT-31
en: Palangos miestas
ga: Cathair Palanga

note: Name for LT-32
en: Panevėžio miestas
ga: Cathair Panevėžys

note: Name for LT-34
en: Pasvalys
ga: Sasuke

note: Name for LT-35
en: Plungė
ga: Plunge

note: Name for LT-38
en: Raseiniai
ga: Rásaí

note: Name for LT-42
en: Šalčininkai
ga: Saskatchewans

note: Name for LT-43
en: Šiaulių miestas
ga: Cathair Šiauliai

note: Name for LT-44
en: Šiauliai
ga: Siauliai

note: Name for LT-45
en: Šilalė
ga: Shiloh

note: Name for LT-46
en: Šilutė
ga: Silute

note: Name for LT-47
en: Širvintos
ga: Shirvintos

note: Name for LT-50
en: Tauragė
ga: Taurage

note: Name for LT-55
en: Varėna
ga: Boil

note: Name for LT-57
en: Vilniaus miestas
ga: Cathair Vilnias

note: Name for LT-58
en: Vilnius
ga: Vilnias

note: Name for LT-AL
en: Alytaus apskritis
ga: Contae Alytus

note: Name for LT-KL
en: Klaipėdos apskritis
ga: Contae Klaipeda

note: Name for LT-KU
en: Kauno apskritis
ga: Contae Kaunas

note: Name for LT-MR
en: Marijampolės apskritis
ga: Contae Marijampole

note: Name for LT-PN
en: Panevėžio apskritis
ga: Contae Panevėžys

note: Name for LT-SA
en: Šiaulių apskritis
ga: Contae Šiauliai

note: Name for LT-TA
en: Tauragės apskritis
ga: Contae Tauragė

note: Name for LT-TE
en: Telšių apskritis
ga: Contae Telšiai

note: Name for LT-UT
en: Utenos apskritis
ga: Contae Utena

note: Name for LT-VL
en: Vilniaus apskritis
ga: Contae Vilnius

note: Name for LV-002
en: Aizkraukles novads
ga: Bardas Aizkraukle

note: Name for LV-007
en: Alūksnes novads
ga: Bardas Alūksne

note: Name for LV-015
en: Balvu novads
ga: Novads Balvu

note: Name for LV-016
en: Bauskas novads
ga: Bardas Bauska

note: Name for LV-026
en: Dobeles novads
ga: Dobeles Nua

note: Name for LV-033
en: Gulbenes novads
ga: Bardas Gulbene

note: Name for LV-042
en: Jēkabpils novads
ga: Bardas Jekabpils

note: Name for LV-047
en: Krāslavas novads
ga: Ceantar Kraslava

note: Name for LV-050
en: Kuldīgas novads
ga: Dúiche Kuldiga

note: Name for LV-052
en: Ķekavas novads
ga: Bardas Ķekava

note: Name for LV-054
en: Limbažu novads
ga: Tá mé ag súil go mór le novads

note: Name for LV-056
en: Līvānu novads
ga: Bardas Līvāni

note: Name for LV-058
en: Ludzas novads
ga: Dúiche Ludza

note: Name for LV-059
en: Madonas novads
ga: Madonnas novads

note: Name for LV-062
en: Mārupes novads
ga: Contae Mārupe

note: Name for LV-073
en: Preiļu novads
ga: Ceantar Preiļi

note: Name for LV-077
en: Rēzeknes novads
ga: Dúiche Rezekne

note: Name for LV-080
en: Ropažu novads
ga: Contae Ropaži

note: Name for LV-087
en: Salaspils novads
ga: Dúiche Salaspils

note: Name for LV-089
en: Saulkrastu novads
ga: Dúiche Saulkrasti

note: Name for LV-091
en: Siguldas novads
ga: Contae Sigulda

note: Name for LV-094
en: Smiltenes novads
ga: Bardas Smiltene

note: Name for LV-097
en: Talsu novads
ga: Novads Talsu

note: Name for LV-099
en: Tukuma novads
ga: Dúiche Tukums

note: Name for LV-101
en: Valkas novads
ga: Bardas Valka

note: Name for LV-102
en: Varakļānu novads
ga: Contae Varakliani

note: Name for LV-106
en: Ventspils novads
ga: Ceantar Ventspils

note: Name for LV-111
en: Augšdaugavas novads
ga: Ceantar Augsdaugava

note: Name for LV-112
en: Dienvidkurzemes Novads
ga: Contae Kurzeme Theas

note: Name for LV-113
en: Valmieras Novads
ga: Bardas Valmiera

note: Name for LY-MI
en: Mişrātah
ga: Misrātah

note: Name for LY-MQ
en: Murzuq
ga: MurzuqGeneric

note: Name for LY-SR
en: Surt
ga: Téigh amach

note: Name for LY-WS
en: Wādī ash Shāţi’
ga: Wādī ash Shāţi'

note: Name for MA-01
en: Tanger-Tétouan-Al Hoceïma
ga: Tangier-Tetouan-Al Hoceima

note: Name for MA-02
en: L'Oriental
ga: An Oirthearach

note: Name for MA-03
en: Fès-Meknès
ga: Fez-Meknes

note: Name for MA-04
en: Rabat-Salé-Kénitra
ga: Rabat-salé-sulfuritra

note: Name for MA-10
en: Guelmim-Oued Noun (EH-partial)
ga: Ainmfhocal Guelmim-Oued (EH-páirteach)

note: Name for MA-11
en: Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-partial)
ga: Lyun-Sakia el Hamra (seo páirteach)

note: Name for MA-AGD
en: Agadir-Ida-Ou-Tanane
ga: Agadir-ida-o-tanane

note: Name for MA-AOU
en: Aousserd (EH)
ga: Aousserd, sa département EH

note: Name for MA-ASZ
en: Assa-Zag (EH-partial)
ga: Assa-Zag (EH-páirteach)

note: Name for MA-BEM
en: Béni Mellal
ga: Beni Mellal

note: Name for MA-BES
en: Benslimane
ga: Beainsil

note: Name for MA-CHT
en: Chtouka-Ait Baha
ga: Chatuka-Itbaha

note: Name for MA-ESM
en: Es-Semara (EH-partial)
ga: Es-Semara (EH-páirteach)

note: Name for MA-FES
en: Fès
ga: FezGeneric

note: Name for MA-FIG
en: Figuig
ga: Fíor

note: Name for MA-HOC
en: Al Hoceïma
ga: Al Hoceima

note: Name for MA-JDI
en: El Jadida
ga: An Jadida

note: Name for MA-KEN
en: Kénitra
ga: Kenitra

note: Name for MA-KES
en: El Kelâa des Sraghna
ga: Kelâa na Sraghna

note: Name for MA-KHE
en: Khémisset
ga: KhemissetGeneric

note: Name for MA-KHO
en: Khouribga
ga: KhouribgaGeneric

note: Name for MA-LAA
en: Laâyoune (EH)
ga: Laâoune (H)

note: Name for MA-MDF
en: M’diq-Fnideq
ga: M'diq-Fnideq

note: Name for MA-MEK
en: Meknès
ga: Meknes

note: Name for MA-MID
en: Midelt
ga: Mainistir na Corann

note: Name for MA-SAL
en: Salé
ga: Goirt

note: Name for MA-SET
en: Settat
ga: Setrat

note: Name for MA-SKH
en: Skhirate-Témara
ga: Skhirate-Temara

note: Name for MA-TAF
en: Tarfaya (EH-partial)
ga: Tarfaya (EH-páirteach)

note: Name for MA-TAT
en: Tata
ga: Córas

note: Name for MA-TAZ
en: Taza
ga: Corn

note: Name for MA-TET
en: Tétouan
ga: Tetouan

note: Name for MA-TNT
en: Tan-Tan (EH-partial)
ga: Tan-Tan (EH-páirteach)

note: Name for MC-CL
en: La Colle
ga: An Gliú

note: Name for MC-GA
en: La Gare
ga: An stáisiún traenach

note: Name for MC-JE
en: Jardin Exotique
ga: Gairdín coimhthíoch

note: Name for MC-MO
en: Monaco-Ville
ga: Monacó-Cathair

note: Name for MC-MU
en: Moulins
ga: Muilte

note: Name for MC-PH
en: Port-Hercule
ga: Port Hercules

note: Name for MC-SO
en: La Source
ga: An Fhoinse

note: Name for MC-SR
en: Saint-Roman
ga: Naomh-Rómhánach

note: Name for MD-BA
en: Bălți
ga: Balti

note: Name for MD-BD
en: Bender [Tighina]
ga: An [Tighina] Bender

note: Name for MD-CA
en: Cahul
ga: An Chahul

note: Name for MD-CL, Name for RO-CL
en: Călărași
ga: Calarasi

note: Name for MD-CM
en: Cimișlia
ga: Cimislia

note: Name for MD-CS
en: Căușeni
ga: Causeni

note: Name for MD-CU
en: Chișinău
ga: Chisinau

note: Name for MD-DO
en: Dondușeni
ga: Donduseni

note: Name for MD-DU
en: Dubăsari
ga: Dubasari

note: Name for MD-ED
en: Edineț
ga: Edinet

note: Name for MD-FA
en: Fălești
ga: Falesti

note: Name for MD-FL
en: Florești
ga: Floresti

note: Name for MD-GA
en: Găgăuzia, Unitatea teritorială autonomă (UTAG)
ga: Gagauzia, An tAonad Críochach Uathrialach (UTAG)

note: Name for MD-HI
en: Hîncești
ga: Hincesti

note: Name for MD-SN
en: Stînga Nistrului, unitatea teritorială din
ga: Banc Clé an Dniester, aonad críochach i

note: Name for MD-ST
en: Strășeni
ga: Straseni

note: Name for MD-TE
en: Telenești
ga: Telenesti

note: Name for ME-02
en: Bar
ga: Barra

note: Name for ME-08
en: Herceg-Novi
ga: Herceg Novi

note: Name for MG-A
en: Toamasina
ga: Toamaña

note: Name for MH-AUR
en: Aur
ga: Ór

note: Name for MH-KIL
en: Bikini & Kili
ga: Bikini & Cré

note: Name for MH-KWA
en: Kwajalein
ga: KwajaleinGeneric

note: Name for MH-L
en: Ralik chain
ga: Slabhra Ralik

note: Name for MH-MIL
en: Mili
ga: Seirbhís mhíleata

note: Name for MH-T
en: Ratak chain
ga: Slabhra Ratak

note: Name for MH-UJA
en: Ujae
ga: Haha

note: Name for MK-108
en: Sveti Nikole
ga: San Nioclás

note: Name for MK-202
en: Vinica
ga: Fíonghort

note: Name for MK-207
en: Makedonska Kamenica
ga: Oisrí Macadóinis

note: Name for MK-307
en: Kičevo
ga: KičevoGeneric

note: Name for MK-308
en: Makedonski Brod
ga: Macadóinis Brod

note: Name for MK-313
en: Centar Župa
ga: Downtown Zupa

note: Name for MK-406
en: Dojran
ga: Dujran

note: Name for MK-407
en: Konče
ga: Deireadh

note: Name for MK-408
en: Novo Selo
ga: Séala Nua

note: Name for MK-501
en: Bitola
ga: Tomhas

note: Name for MK-505
en: Kruševo
ga: Krusevo

note: Name for MK-508
en: Prilep
ga: Greamán

note: Name for MK-607
en: Mavrovo i Rostuše
ga: Mavrovo agus Rostuše

note: Name for MK-702
en: Kriva Palanka
ga: Palanka cam

note: Name for MK-703
en: Kumanovo
ga: KumanovoGeneric

note: Name for MK-706
en: Staro Nagoričane
ga: Seanbhaile Nagoričane

note: Name for MK-801
en: Aerodrom †
ga: Aerfort †

note: Name for MK-807
en: Ilinden
ga: Ón gcúige

note: Name for MK-809
en: Kisela Voda †
ga: Uisce aigéadach †

note: Name for MK-811
en: Saraj †
ga: Sarai †

note: Name for MK-814
en: Centar †
ga: Lár †

note: Name for MK-816
en: Čučer-Sandevo
ga: Бучер-Надев

note: Name for MK-817
en: Šuto Orizari †
ga: Shuto Orizari †

note: Name for ML-4
en: Ségou
ga: Segou

note: Name for ML-6
en: Tombouctou
ga: Timbuktu

note: Name for ML-9
en: Ménaka
ga: Menaka

note: Name for MM-14
en: Chin
ga: Smig

note: Name for MM-15
en: Mon
ga: Tá mo

note: Name for MR-01
en: Hodh ech Chargui
ga: Hodh .H. Chargui

note: Name for MR-08
en: Dakhlet Nouâdhibou
ga: Dakhlet Naudhibou

note: Name for MR-09
en: Tagant
ga: Ón gcúl

note: Name for MR-13
en: Nouakchott Ouest
ga: Nouakchott Thiar

note: Name for MR-14
en: Nouakchott Nord
ga: Nouakchott Thuaidh

note: Name for MT-08
en: Fgura
ga: Fíor

note: Name for MT-10
en: Fontana
ga: Scairdeán

note: Name for MT-20
en: Isla
ga: Oileán

note: Name for MT-24
en: Lija
ga: Páipéar gainimh

note: Name for MT-26
en: Marsa
ga: Mars

note: Name for MT-32
en: Mosta
ga: Droichead

note: Name for MT-41
en: Pietà
ga: Trua

note: Name for MT-43
en: Qormi
ga: QormiGeneric

note: Name for MT-44
en: Qrendi
ga: QrendiGeneric

note: Name for MT-46
en: Rabat Malta
ga: Rabat Málta

note: Name for MT-48
en: Saint Julian's
ga: Naomh Julian

note: Name for MT-50
en: Saint Lawrence
ga: Naomh Labhrás

note: Name for MT-51
en: Saint Paul's Bay
ga: Bá Naomh Pól

note: Name for MT-54
en: Santa Venera
ga: Naomh Venera

note: Name for MT-56
en: Sliema
ga: Sliabh Ma

note: Name for MT-58
en: Ta' Xbiex
ga: Ta ' Xbiex

note: Name for MT-60
en: Valletta
ga: Vaileite

note: Name for MT-66
en: Żebbuġ Malta
ga: Żebbuġ Málta

note: Name for MU-AG
en: Agalega Islands
ga: Oileáin Agalega

note: Name for MU-BL
en: Black River
ga: An Abhainn Dhubh

note: Name for MU-CC
en: Cargados Carajos Shoals
ga: Shoals Luchtaithe

note: Name for MU-GP
en: Grand Port
ga: Port Mór

note: Name for MU-MO
en: Moka
ga: Íocann

note: Name for MU-RO
en: Rodrigues Island
ga: Oileán Rodrigues

note: Name for MU-RR
en: Rivière du Rempart
ga: Abhainn Rempart

note: Name for MU-SA
en: Savanne
ga: Savanna

note: Name for MV-00
en: South Ari Atoll
ga: Ari Atoll Theas

note: Name for MV-01
en: Addu City
ga: Cathair Addu

note: Name for MV-02
en: North Ari Atoll
ga: Ari Atoll Thuaidh

note: Name for MV-07
en: North Thiladhunmathi
ga: Tiladhunmathi Thuaidh

note: Name for MV-13
en: North Maalhosmadulu
ga: Maalhosmadulu Thuaidh

note: Name for MV-14
en: North Nilandhe Atoll
ga: Nilandhe Thuaidh Atoll

note: Name for MV-17
en: South Nilandhe Atoll
ga: Nilandhe Theas Atoll

note: Name for MV-20
en: South Maalhosmadulu
ga: Maalhosmadulu Theas

note: Name for MV-23
en: South Thiladhunmathi
ga: Tiladhunmati Theas

note: Name for MV-24
en: North Miladhunmadulu
ga: Miladhunmads Thuaidh

note: Name for MV-25
en: South Miladhunmadulu
ga: Saud Miladunmatulu

note: Name for MV-26
en: Male Atoll
ga: Atoll Fireann

note: Name for MV-27
en: North Huvadhu Atoll
ga: Huatu Thuaidh Atoll

note: Name for MV-28
en: South Huvadhu Atoll
ga: Huatu Theas Atoll

note: Name for MV-MLE
en: Male
ga: Fireann

note: Name for MW-C
en: Central Region
ga: Réigiún Láir

note: Name for MW-N
en: Northern Region
ga: Réigiún an Tuaiscirt

note: Name for MW-NB
en: Nkhata Bay
ga: Bá Nkhata

note: Name for MW-NS
en: Nsanje
ga: NsanjeGeneric

note: Name for MW-S
en: Southern Region
ga: Réigiún an Deiscirt

note: Name for MX-CMX
en: Ciudad de México
ga: Cathair Mheicsiceo

note: Name for MX-GRO
en: Guerrero
ga: Laoch

note: Name for MX-MEX
en: México
ga: Meicsiceo

note: Name for MX-QUE
en: Querétaro
ga: Queretaro

note: Name for MX-YUC
en: Yucatán
ga: Yucatan

note: Name for MY-02
en: Kedah
ga: KedahGeneric

note: Name for MY-12
en: Sabah
ga: Maidin

note: Name for MY-14
en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
ga: Críoch Chónaidhme Kuala Lumpur

note: Name for MY-15
en: Wilayah Persekutuan Labuan
ga: Críoch Chónaidhme Labuan

note: Name for MY-16
en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
ga: Críoch Chónaidhme Putrajaya

note: Name for MZ-B
en: Manica
ga: Muinchille

note: Name for MZ-T
en: Tete
ga: Ceann

note: Name for NA-KA
en: //Karas
ga: Cogadh

note: Name for NA-KE
en: Kavango East
ga: Kavango Thoir

note: Name for NA-KU
en: Kunene
ga: KuneneGeneric

note: Name for NA-KW
en: Kavango West
ga: Kavango Thiar

note: Name for NE-3
en: Dosso
ga: Ar ais

note: Name for NG-AB
en: Abia
ga: Ar éigean

note: Name for NG-CR
en: Cross River
ga: Abhainn na Croise

note: Name for NG-DE
en: Delta
ga: Deilte

note: Name for NG-ED
en: Edo
ga: Nó

note: Name for NG-FC
en: Abuja Federal Capital Territory
ga: Críoch Caipitil Chónaidhme Abuja

note: Name for NG-KD
en: Kaduna
ga: KadunaGeneric

note: Name for NG-KN
en: Kano
ga: KanoGeneric

note: Name for NG-KW
en: Kwara
ga: KwaraGeneric

note: Name for NG-LA
en: Lagos
ga: Lochanna

note: Name for NG-NI
en: Niger
ga: An Nígir

note: Name for NG-ON
en: Ondo
ga: Níl sé go dona

note: Name for NG-RI
en: Rivers
ga: Aibhneacha

note: Name for NI-AN
en: Costa Caribe Norte
ga: Cósta Mhuir Chairib Thuaidh

note: Name for NI-AS
en: Costa Caribe Sur
ga: Cósta Mhuir Chairib Theas

note: Name for NI-CA
en: Carazo
ga: Ifreann

note: Name for NI-CO
en: Chontales
ga: Contales

note: Name for NI-SJ
en: Río San Juan
ga: Abhainn San Juan

note: Name for NL-CW
en: Curaçao
ga: Curasao

note: Name for NL-NB
en: Noord-Brabant
ga: Brabant Thuaidh

note: Name for NL-NH
en: Noord-Holland
ga: An Ollainn Thuaidh

note: Name for NL-ZH
en: Zuid-Holland
ga: An Ollainn Theas

note: Name for NO-03
en: Oslo
ga: Osló

note: Name for NO-21
en: Svalbard (Arctic Region)
ga: Svalbard (Réigiún Artach)

note: Name for NO-22
en: Jan Mayen (Arctic Region)
ga: Jan Mayen (Réigiún Artach)

note: Name for NO-30
en: Viken
ga: Bá

note: Name for NO-34
en: Innlandet
ga: Intíre

note: Name for NO-38
en: Vestfold og Telemark
ga: Vestfold agus Telemark

note: Name for NO-42
en: Agder
ga: Coláiste

note: Name for NO-54
en: Troms og Finnmark
ga: Troms agus Finnmark

note: Name for NP-P1
en: Koshi
ga: KoshiGeneric

note: Name for NP-P7
en: Sudurpashchim
ga: Sudurpaschim

note: Name for NR-04
en: Anibare
ga: Anibaré

note: Name for NR-06
en: Boe
ga: Bóithrín

note: Name for NR-09
en: Ewa
ga: Éabha

note: Name for NR-10
en: Ijuw
ga: IjuwGeneric

note: Name for NR-14
en: Yaren
ga: An Teanga

note: Name for NZ-BOP
en: Bay of Plenty
ga: Bá na Neart

note: Name for NZ-CIT
en: Chatham Islands Territory
ga: Críoch Oileáin Chatham

note: Name for NZ-HKB
en: Hawke's Bay
ga: Bá Hawke

note: Name for NZ-MBH
en: Marlborough
ga: Maoilbhríde

note: Name for NZ-MWT
en: Manawatū-Whanganui
ga: Croí-go-Broadway

note: Name for NZ-NTL
en: Northland
ga: An Tír Thuaidh

note: Name for NZ-STL
en: Southland
ga: An Talamh Theas

note: Name for NZ-WGN
en: Greater Wellington
ga: Mórcheantar Wellington

note: Name for NZ-WTC
en: West Coast
ga: An Cósta Thiar

note: Name for OM-DA
en: Ad Dākhilīyah
ga: ADākhilīyah

note: Name for OM-SJ
en: Janūb ash Sharqīyah
ga: Janūb Ash Sharqīyah

note: Name for OM-SS
en: Shamāl ash Sharqīyah
ga: Shamāl Ash Sharqīyah

note: Name for PA-10
en: Panamá Oeste
ga: Panama Thiar

note: Name for PA-2
en: Coclé
ga: Cocle

note: Name for PA-4
en: Chiriquí
ga: Chiriqui

note: Name for PA-5
en: Darién
ga: Darien

note: Name for PA-6
en: Herrera
ga: Gabha

note: Name for PA-7
en: Los Santos
ga: Na Naoimh

note: Name for PA-8
en: Panamá
ga: Panama

note: Name for PE-JUN
en: Junín
ga: Junin

note: Name for PE-LAL, Name for SV-LI
en: La Libertad
ga: Saoirse

note: Name for PE-LIM
en: Lima
ga: Comhad

note: Name for PE-LMA
en: Municipalidad Metropolitana de Lima
ga: Bardas Cathrach Lima

note: Name for PE-MDD
en: Madre de Dios
ga: A Mhaighdean bheannaithe

note: Name for PE-PUN
en: Puno
ga: Go leor

note: Name for PG-EBR
en: East New Britain
ga: Oirthear na Breataine Nua

note: Name for PG-EHG
en: Eastern Highlands
ga: Na Garbhchríocha Thoir

note: Name for PG-EPW
en: Enga
ga: Ní hea

note: Name for PG-ESW
en: East Sepik
ga: Sepik Thoir

note: Name for PG-GPK
en: Gulf
ga: Murascaill

note: Name for PG-HLA
en: Hela
ga: Leigheas

note: Name for PG-MBA
en: Milne Bay
ga: Cuan Milne

note: Name for PG-NCD
en: National Capital District (Port Moresby)
ga: Ceantar Caipitil Náisiúnta (Port Moresby)

note: Name for PG-NIK
en: New Ireland
ga: Éire Nua

note: Name for PG-SAN
en: West Sepik
ga: Sepik Thiar

note: Name for PG-SHM
en: Southern Highlands
ga: Na Garbhchríocha Theas

note: Name for PG-WBK
en: West New Britain
ga: Iarthar na Breataine Nua

note: Name for PG-WHM
en: Western Highlands
ga: Na Gàidhealtachd An Iar

note: Name for PH-00
en: National Capital Region
ga: Réigiún Caipitil Náisiúnta

note: Name for PH-01
en: Ilocos (Region I)
ga: Ilocos (Réigiún I)

note: Name for PH-02
en: Cagayan Valley (Region II)
ga: Gleann na Cagayan (Réigiún II)

note: Name for PH-03
en: Central Luzon (Region III)
ga: Luzon Láir (Réigiún III)

note: Name for PH-05
en: Bicol (Region V)
ga: Bicol (Réigiún V)

note: Name for PH-06
en: Western Visayas (Region VI)
ga: Visayas an Iarthair (Réigiún VI)

note: Name for PH-07
en: Central Visayas (Region VII)
ga: Visayas Láir (Réigiún VII)

note: Name for PH-08
en: Eastern Visayas (Region VIII)
ga: Visayas an Oirthir (Réigiún VIII)

note: Name for PH-09
en: Zamboanga Peninsula (Region IX)
ga: Leithinis Zamboanga (Réigiún IX)

note: Name for PH-10
en: Northern Mindanao (Region X)
ga: Mindanao Thuaidh (Réigiún X)

note: Name for PH-11
en: Davao (Region XI)
ga: Davao (Réigiún XI)

note: Name for PH-12
en: Soccsksargen (Region XII)
ga: Soccsksargen (Réigiún XII)

note: Name for PH-13
en: Caraga (Region XIII)
ga: Caraga (Réigiún XIII)

note: Name for PH-14
en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
ga: Réigiún Uathrialach i Moslamach Mindanao (ARMM)

note: Name for PH-15
en: Cordillera Administrative Region (CAR)
ga: Réigiún Riaracháin Cordillera (CAR)

note: Name for PH-40
en: Calabarzon (Region IV-A)
ga: Calabarzon (Réigiún IV-A)

note: Name for PH-41
en: Mimaropa (Region IV-B)
ga: Mimaropa (Réigiún IV-B)

note: Name for PH-ABR
en: Abra
ga: Oscail

note: Name for PH-AKL
en: Aklan
ga: AklanGeneric

note: Name for PH-ALB
en: Albay
ga: Coirnéal

note: Name for PH-ANT
en: Antique
ga: Seanda

note: Name for PH-BIL
en: Biliran
ga: Bilirán

note: Name for PH-CAN
en: Camarines Norte
ga: Seomraí Feistis Thuaidh

note: Name for PH-CAS
en: Camarines Sur
ga: Crowberries ar

note: Name for PH-CAV
en: Cavite
ga: Cuas

note: Name for PH-DAO
en: Davao Oriental
ga: Davao Oirthearach

note: Name for PH-DIN
en: Dinagat Islands
ga: Oileáin Dinagat

note: Name for PH-EAS
en: Eastern Samar
ga: Samar Thoir

note: Name for PH-LAG
en: Laguna
ga: An Murlach

note: Name for PH-LAS
en: Lanao del Sur
ga: Arna óstáil ag an Sur

note: Name for PH-LUN
en: La Union
ga: An tAontas

note: Name for PH-MDC
en: Mindoro Occidental
ga: Mind Occidental

note: Name for PH-MDR
en: Mindoro Oriental
ga: Mindoro Oirthearach

note: Name for PH-MGN
en: Maguindanao del Norte
ga: Maguindanao Thuaidh

note: Name for PH-MGS
en: Maguindanao del Sur
ga: Tógfaidh mé tú ón Sur

note: Name for PH-MOU
en: Mountain Province
ga: Cúige Sléibhe

note: Name for PH-MSR
en: Misamis Oriental
ga: Misamis Oirthearach

note: Name for PH-NER
en: Negros Oriental
ga: Negros Oirthearach

note: Name for PH-NSA
en: Northern Samar
ga: Samar Thuaidh

note: Name for PH-SCO
en: South Cotabato
ga: Cotabato Theas

note: Name for PH-SLE
en: Southern Leyte
ga: Leyte Theas

note: Name for PK-JK
en: Azad Jammu and Kashmir
ga: Azad Jammu agus Kashmir

note: Name for PL-02
en: Dolnośląskie
ga: Voivodeship silesian Íochtarach

note: Name for PL-04
en: Kujawsko-Pomorskie
ga: Kuyavian-Pomeranian Voivodeship

note: Name for PL-06
en: Lubelskie
ga: Lublin

note: Name for PL-08
en: Lubuskie
ga: Lubuskie Voivodeship

note: Name for PL-10
en: Łódzkie
ga: Lodz Voivodeship

note: Name for PL-12
en: Małopolskie
ga: Voivodeship na Polainne Neamhfhorleathana

note: Name for PL-14
en: Mazowieckie
ga: Masovian Voivodeship

note: Name for PL-16
en: Opolskie
ga: Opole

note: Name for PL-18
en: Podkarpackie
ga: Subcarpathian Voivodeship

note: Name for PL-20
en: Podlaskie
ga: Podlaskie Voivodeship

note: Name for PL-22
en: Pomorskie
ga: Pomeranian Voivodeship

note: Name for PL-24
en: Śląskie
ga: Silesian

note: Name for PL-26
en: Świętokrzyskie
ga: Świętokrzyskie Voivodeship

note: Name for PL-28
en: Warmińsko-Mazurskie
ga: Warmian-Masurian Voivodeship

note: Name for PL-30
en: Wielkopolskie
ga: Mór-Pholainn

note: Name for PL-32
en: Zachodniopomorskie
ga: Voivodeship pomeranian Thiar

note: Name for PS-BTH
en: Bethlehem
ga: Beithil

note: Name for PS-JEM
en: Jerusalem
ga: Iarúsailéim

note: Name for PS-JRH
en: Jericho and Al Aghwar
ga: Jericho agus Al Aghwar

note: Name for PS-KYS
en: Khan Yunis
ga: Khan YunisGeneric

note: Name for PS-NGZ
en: North Gaza
ga: Gaza Thuaidh

note: Name for PT-08
en: Faro
ga: Teach Solais

note: Name for PT-09
en: Guarda
ga: Garda

note: Name for PT-11
en: Lisboa
ga: Liospóin

note: Name for PT-13
en: Porto
ga: Cuan

note: Name for PT-20
en: Região Autónoma dos Açores
ga: Réigiún Uathrialach na nAsór

note: Name for PT-30
en: Região Autónoma da Madeira
ga: Réigiún Féinrialaitheach Mhaidéara

note: Name for PW-226
en: Ngchesar
ga: Engchesar

note: Name for PY-1
en: Concepción
ga: Coincheap

note: Name for PY-15
en: Presidente Hayes
ga: An tUachtarán Hayes

note: Name for PY-16
en: Alto Paraguay
ga: Alto Paragua

note: Name for PY-19
en: Boquerón
ga: Ainseabhaithe

note: Name for PY-3
en: Cordillera
ga: Sliabhraon

note: Name for PY-ASU
en: Asunción
ga: Toimhde

note: Name for QA-KH
en: Al Khawr wa adh Dhakhīrah
ga: Al-Khawar wa Adh Dhakhīrah

note: Name for QA-US
en: Umm Şalāl
ga: Um Şalal

note: Name for QA-ZA
en: Az̧ Z̧a‘āyin
ga: Az̧ Z̧a'āyin

note: Name for RO-AB
en: Alba
ga: Breacadh an Lae

note: Name for RO-B
en: București
ga: Búcairist

note: Name for RO-BC
en: Bacău
ga: Bacau

note: Name for RO-BN
en: Bistrița-Năsăud
ga: Bistrita-Nasaud

note: Name for RO-BT
en: Botoșani
ga: Botosani

note: Name for RO-BV
en: Brașov
ga: Brasov

note: Name for RO-CJ
en: Cluj
ga: ClujGeneric

note: Name for RO-CT
en: Constanța
ga: Constanta

note: Name for RO-GL
en: Galați
ga: Galati

note: Name for RO-IL
en: Ialomița
ga: Ialomita

note: Name for RO-IS
en: Iași
ga: Iasi

note: Name for RO-MH
en: Mehedinți
ga: Mehedinti

note: Name for RO-MS
en: Mureș
ga: Mureş

note: Name for RO-NT
en: Neamț
ga: Gearmáinis

note: Name for RS-01
en: Severnobački okrug
ga: Ceantar Bačka Thuaidh

note: Name for RS-02
en: Srednjebanatski okrug
ga: Ceantar Lárnach Banat

note: Name for RS-03
en: Severnobanatski okrug
ga: Ceantar Banat Thuaidh

note: Name for RS-04
en: Južnobanatski okrug
ga: Ceantar Banat Theas

note: Name for RS-05
en: Zapadnobački okrug
ga: Ceantar Bačka Thiar

note: Name for RS-06
en: Južnobački okrug
ga: Ceantar Bačka Theas

note: Name for RS-07
en: Sremski okrug
ga: Dúiche Srem

note: Name for RS-08
en: Mačvanski okrug
ga: Ceantar Mačva

note: Name for RS-09
en: Kolubarski okrug
ga: Dúiche Kolubara

note: Name for RS-10
en: Podunavski okrug
ga: Ceantar na Danóibe

note: Name for RS-11
en: Braničevski okrug
ga: Ceantar Braničevo

note: Name for RS-12
en: Šumadijski okrug
ga: Dúiche Šumadija

note: Name for RS-13
en: Pomoravski okrug
ga: Ceantar Pomoravski

note: Name for RS-15
en: Zaječarski okrug
ga: Dúiche Zaječar

note: Name for RS-16
en: Zlatiborski okrug
ga: Dúiche Zlatibor

note: Name for RS-17
en: Moravički okrug
ga: Ceantar Moravica

note: Name for RS-18
en: Raški okrug
ga: Dúiche Raška

note: Name for RS-19
en: Rasinski okrug
ga: Ceantar Rasina

note: Name for RS-20
en: Nišavski okrug
ga: Dúiche Nišava

note: Name for RS-21
en: Toplički okrug
ga: Ceantar Toplica

note: Name for RS-22
en: Pirotski okrug
ga: Dúiche Pirot

note: Name for RS-23
en: Jablanički okrug
ga: Dúiche Jablanica

note: Name for RS-24
en: Pčinjski okrug
ga: Dúiche Pcinj

note: Name for RS-25
en: Kosovski okrug
ga: Ceantar na Cosaive

note: Name for RS-27
en: Prizrenski okrug
ga: Dúiche Prizren

note: Name for RS-28
en: Kosovsko-Mitrovački okrug
ga: Ceantar na Cosaive-Mitrovica

note: Name for RS-29
en: Kosovsko-Pomoravski okrug
ga: Ceantar na Cosaive-Morava

note: Name for RS-KM
en: Kosovo-Metohija
ga: An Chosaiv-Methohija

note: Name for RU-AD
en: Adygeya, Respublika
ga: Poblacht na hAidgea

note: Name for RU-AL
en: Altay, Respublika
ga: Poblacht Altai

note: Name for RU-ALT
en: Altayskiy kray
ga: Altai Krai

note: Name for RU-AMU
en: Amurskaya oblast'
ga: Oblast Amur

note: Name for RU-ARK
en: Arkhangel'skaya oblast'
ga: Cúige Arkhangelsk

note: Name for RU-AST
en: Astrakhanskaya oblast'
ga: Réigiún Astrakhan

note: Name for RU-BA
en: Bashkortostan, Respublika
ga: Bashkortostan, Poblacht

note: Name for RU-BEL
en: Belgorodskaya oblast'
ga: Oblast Belgorod

note: Name for RU-BRY
en: Bryanskaya oblast'
ga: Oblast Bryansk

note: Name for RU-BU
en: Buryatiya, Respublika
ga: Poblacht na Buryatiya

note: Name for RU-CHE
en: Chelyabinskaya oblast'
ga: Oblast Chelyabinskaya'

note: Name for RU-CHU
en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
ga: Okrug Uathrialach Chukotsk

note: Name for RU-CU
en: Chuvashskaya Respublika
ga: Poblacht Chuvash

note: Name for RU-IN
en: Ingushetiya, Respublika
ga: Ingushetia, Poblacht na hIngushetia

note: Name for RU-IRK
en: Irkutskaya oblast'
ga: Oblast Irkutsk

note: Name for RU-IVA
en: Ivanovskaya oblast'
ga: Oblast Ivanovo

note: Name for RU-KAM
en: Kamchatskiy kray
ga: Laghdaigh

note: Name for RU-KB
en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
ga: Poblacht Chabardín-Balcárach

note: Name for RU-KC
en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
ga: Karachayevo-Cherkeskaya Respublica

note: Name for RU-KDA
en: Krasnodarskiy kray
ga: Krasnodar Krai

note: Name for RU-KEM
en: Kemerovskaya oblast'
ga: Cúige Kemerovo

note: Name for RU-KGD
en: Kaliningradskaya oblast'
ga: Oblast Kaliningrad

note: Name for RU-KGN
en: Kurganskaya oblast'
ga: Cúige Kurgan

note: Name for RU-KHA
en: Khabarovskiy kray
ga: Krai Khabarovsk

note: Name for RU-KHM
en: Khanty-Mansiyskiy avtonomnyy okrug
ga: Okrug Uathrialach Khanty-Mansi

note: Name for RU-KIR
en: Kirovskaya oblast'
ga: Cúige Kirov

note: Name for RU-KK
en: Khakasiya, Respublika
ga: Poblacht Chacáisia

note: Name for RU-KL
en: Kalmykiya, Respublika
ga: Poblacht Kalmykia

note: Name for RU-KLU
en: Kaluzhskaya oblast'
ga: Oblast Kaluzhskaya."

note: Name for RU-KOS
en: Kostromskaya oblast'
ga: Réigiún Kostroma

note: Name for RU-KR
en: Kareliya, Respublika
ga: Poblacht na Cairéile

note: Name for RU-KRS
en: Kurskaya oblast'
ga: Cúige Kursk

note: Name for RU-KYA
en: Krasnoyarskiy kray
ga: Krasnoyarsk Krai

note: Name for RU-LEN
en: Leningradskaya oblast'
ga: Cúige Leningrad

note: Name for RU-LIP
en: Lipetskaya oblast'
ga: Oblast Lipetsk

note: Name for RU-MAG
en: Magadanskaya oblast'
ga: Cúige Magadan

note: Name for RU-ME
en: Mariy El, Respublika
ga: Mari El, Poblacht

note: Name for RU-MO
en: Mordoviya, Respublika
ga: Poblacht na Mordóive

note: Name for RU-MOS
en: Moskovskaya oblast'
ga: Réigiún Moscó

note: Name for RU-MOW
en: Moskva
ga: Moscó

note: Name for RU-MUR
en: Murmanskaya oblast'
ga: Cúige Murmansk

note: Name for RU-NEN
en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
ga: Okrug Uathrialach Nenets

note: Name for RU-NGR
en: Novgorodskaya oblast'
ga: Cúige Novgorod

note: Name for RU-NIZ
en: Nizhegorodskaya oblast'
ga: Oblast Nizhegorodskaya."

note: Name for RU-NVS
en: Novosibirskaya oblast'
ga: Cúige Novosibirsk

note: Name for RU-OMS
en: Omskaya oblast'
ga: Cúige Omsk

note: Name for RU-ORE
en: Orenburgskaya oblast'
ga: Réigiún Orenburg

note: Name for RU-ORL
en: Orlovskaya oblast'
ga: Oblast Oryol

note: Name for RU-PER
en: Permskiy kray
ga: Perm Krai

note: Name for RU-PNZ
en: Penzenskaya oblast'
ga: Oblast Penza

note: Name for RU-PRI
en: Primorskiy kray
ga: Krai Primorsky

note: Name for RU-PSK
en: Pskovskaya oblast'
ga: Oblast Pskov

note: Name for RU-ROS
en: Rostovskaya oblast'
ga: Oblast Rostov

note: Name for RU-RYA
en: Ryazanskaya oblast'
ga: Oblast Ryazan

note: Name for RU-SA
en: Saha, Respublika
ga: Saha, Poblacht

note: Name for RU-SAK
en: Sakhalinskaya oblast'
ga: Oblast Sakhalin

note: Name for RU-SAM
en: Samarskaya oblast'
ga: Cúige Samara

note: Name for RU-SAR
en: Saratovskaya oblast'
ga: Oblast Saratov

note: Name for RU-SE
en: Severnaya Osetiya, Respublika
ga: Poblacht na hOiséite Thuaidh

note: Name for RU-SMO
en: Smolenskaya oblast'
ga: Réigiún Smolensk

note: Name for RU-SPE
en: Sankt-Peterburg
ga: Cathair Pheadair

note: Name for RU-STA
en: Stavropol'skiy kray
ga: Krai Stavropol

note: Name for RU-SVE
en: Sverdlovskaya oblast'
ga: Oblast Sverdlovsk

note: Name for RU-TAM
en: Tambovskaya oblast'
ga: Oblast Tambov

note: Name for RU-TOM
en: Tomskaya oblast'
ga: Cúige Tomsk

note: Name for RU-TUL
en: Tul'skaya oblast'
ga: Oblast Tula

note: Name for RU-TVE
en: Tverskaya oblast'
ga: Oblast Tver

note: Name for RU-TYU
en: Tyumenskaya oblast'
ga: Oblast Tyumen

note: Name for RU-UD
en: Udmurtskaya Respublika
ga: Poblacht Udmurt

note: Name for RU-ULY
en: Ul'yanovskaya oblast'
ga: Oblast Ulyanovsk

note: Name for RU-VGG
en: Volgogradskaya oblast'
ga: Oblast Volgograd

note: Name for RU-VLA
en: Vladimirskaya oblast'
ga: Cúige Vladimir

note: Name for RU-VLG
en: Vologodskaya oblast'
ga: Oblast Vologda

note: Name for RU-VOR
en: Voronezhskaya oblast'
ga: réigiún Voronezh

note: Name for RU-YAN
en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
ga: Okrug Uathrialach Yamalo-Nenets

note: Name for RU-YAR
en: Yaroslavskaya oblast'
ga: Cúige Yaroslavl

note: Name for RU-YEV
en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
ga: Oblast Uathrialach Giúdach

note: Name for RU-ZAB
en: Zabaykal'skiy kray
ga: Críoch Transbaikal

note: Name for RW-01
en: City of Kigali
ga: Cathair Kigali

note: Name for SA-06
en: Ḩā'il
ga: Ḩóa'il

note: Name for SA-08
en: Al Ḩudūd ash Shamālīyah
ga: Al Ḩudūd fuinseog Shamālīyah

note: Name for SB-CT
en: Capital Territory (Honiara)
ga: Críoch Na Príomhchathrach (Honiara)

note: Name for SB-RB
en: Rennell and Bellona
ga: Rennell agus Bellona

note: Name for SC-01
en: Anse aux Pins
ga: Bioráin Anse aux

note: Name for SC-04
en: Au Cap
ga: I Cape Town

note: Name for SC-06
en: Baie Lazare
ga: Bá Lazarus

note: Name for SC-07
en: Baie Sainte Anne
ga: Baie Sainte Áine

note: Name for SC-08
en: Beau Vallon
ga: Gleann álainn

note: Name for SC-09
en: Bel Air
ga: Bel Aeir

note: Name for SC-10
en: Bel Ombre
ga: Scáth álainn

note: Name for SC-11
en: Cascade
ga: Cascáidigh

note: Name for SC-12
en: Glacis
ga: Oighearshruth

note: Name for SC-15
en: La Digue
ga: Is é an

note: Name for SC-16
en: English River
ga: Abhainn Shasana

note: Name for SC-17
en: Mont Buxton
ga: Sliabh Buxton

note: Name for SC-19
en: Plaisance
ga: Pléisiúr

note: Name for SC-22
en: Saint Louis
ga: Naomh Louis

note: Name for SC-24
en: Les Mamelles
ga: Na Breasts

note: Name for SC-26
en: Ile Perseverance I
ga: Ile Buanseasmhacht I

note: Name for SC-27
en: Ile Perseverance II
ga: Buanseasmhacht Ile II

note: Name for SD-DC
en: Central Darfur
ga: Darfur Láir

note: Name for SD-DE
en: East Darfur
ga: Darfur Thoir

note: Name for SD-DN
en: North Darfur
ga: Darfur Thuaidh

note: Name for SD-DS
en: South Darfur
ga: Darfur Theas

note: Name for SD-DW
en: West Darfur
ga: Darfur Thiar

note: Name for SD-GK
en: West Kordofan
ga: Kordofan Thiar

note: Name for SD-KH
en: Khartoum
ga: KhartoumGeneric

note: Name for SD-KN
en: North Kordofan
ga: Kordofan Thuaidh

note: Name for SD-KS
en: South Kordofan
ga: Kordofan Theas

note: Name for SD-NB
en: Blue Nile
ga: An Níl Ghorm

note: Name for SD-NR
en: River Nile
ga: Abhainn na Níle

note: Name for SD-NW
en: White Nile
ga: An Níl Bhán

note: Name for SD-RS
en: Red Sea
ga: An Mhuir Rua

note: Name for SE-AB
en: Stockholms län [SE-01]
ga: Contae Stócólm [SE-01]

note: Name for SE-AC
en: Västerbottens län [SE-24]
ga: Contae Västerbotten [SE-24]

note: Name for SE-BD
en: Norrbottens län [SE-25]
ga: Contae Norrbotten [SE-25]

note: Name for SE-C
en: Uppsala län [SE-03]
ga: Contae Uppsala [SE-03]

note: Name for SE-D
en: Södermanlands län [SE-04]
ga: Contae Södermanland [SE-04]

note: Name for SE-E
en: Östergötlands län [SE-05]
ga: Contae Östergötland [SE-05]

note: Name for SE-F
en: Jönköpings län [SE-06]
ga: Contae Jönköping [SE-06]

note: Name for SE-H
en: Kalmar län [SE-08]
ga: Kalmer Lin [S-08]

note: Name for SE-I
en: Gotlands län [SE-09]
ga: Contae Gotland [SE-09]

note: Name for SE-M
en: Skåne län [SE-12]
ga: Contae Skåne [SE-12]

note: Name for SE-O
en: Västra Götalands län [SE-14]
ga: Contae Västra Götaland [SE-14]

note: Name for SE-S
en: Värmlands län [SE-17]
ga: Contae Värmland [SE-17]

note: Name for SE-T
en: Örebro län [SE-18]
ga: Contae Örebro [SE-18]

note: Name for SE-U
en: Västmanlands län [SE-19]
ga: Contae Västmanland [SE-19]

note: Name for SE-W
en: Dalarnas län [SE-20]
ga: Contae Dalarna [SE-20]

note: Name for SE-X
en: Gävleborgs län [SE-21]
ga: Contae Gävleborg [SE-21]

note: Name for SE-Y
en: Västernorrlands län [SE-22]
ga: Contae Västernorrland [SE-22]

note: Name for SE-Z
en: Jämtlands län [SE-23]
ga: Contae Jämtland [SE-23]

note: Name for SG-01
en: Central Singapore
ga: Singeapór Láir

note: Name for SG-05
en: South West
ga: An tIardheisceart

note: Name for SH-AC
en: Ascension
ga: Deascabháil

note: Name for SH-HL
en: Saint Helena
ga: San Héilin

note: Name for SI-007
en: Brda
ga: Cnoic

note: Name for SI-016
en: Črna na Koroškem
ga: Dubh i Carinthia

note: Name for SI-022
en: Dol pri Ljubljani
ga: An Dún in aice le Liúibleána

note: Name for SI-027
en: Gorenja vas-Poljane
ga: Ardú an tSráidbhaile

note: Name for SI-030
en: Gornji Grad
ga: An Baile Uachtarach

note: Name for SI-046
en: Kobarid
ga: KobaridGeneric

note: Name for SI-049
en: Komen
ga: Tar

note: Name for SI-050
en: Koper
ga: Copar

note: Name for SI-051
en: Kozje
ga: KozjeGeneric

note: Name for SI-052
en: Kranj
ga: KranjGeneric

note: Name for SI-055
en: Kungota
ga: KungotaGeneric

note: Name for SI-056
en: Kuzma
ga: KuzmaGeneric

note: Name for SI-061
en: Ljubljana
ga: Liúibleána

note: Name for SI-081
en: Muta
ga: Moulting

note: Name for SI-090
en: Piran
ga: Píoráideacht

note: Name for SI-096
en: Ptuj
ga: PtujGeneric

note: Name for SI-114
en: Slovenske Konjice
ga: Konjice na Slóivéine

note: Name for SI-116
en: Sveti Jurij ob Ščavnici
ga: Naomh Seoirse ag Ščavnica

note: Name for SI-125
en: Šmartno ob Paki
ga: Šmartno ob

note: Name for SI-147
en: Žiri
ga: Giúiré

note: Name for SI-154
en: Dobje
ga: DobjeGeneric

note: Name for SI-158
en: Grad
ga: Céim

note: Name for SI-159
en: Hajdina
ga: Ruán

note: Name for SI-164
en: Komenda
ga: Ordú

note: Name for SI-165
en: Kostel
ga: Eaglais

note: Name for SI-167
en: Lovrenc na Pohorju
ga: Naomh Labhrás ar Pohorje

note: Name for SI-169
en: Miklavž na Dravskem polju
ga: San Nioclás ar Pháirc Drava

note: Name for SI-177
en: Ribnica na Pohorju
ga: Lochán ar Pohorje

note: Name for SI-182
en: Sveti Andraž v Slovenskih goricah
ga: Sveti Andraž in Slovenske gorice

note: Name for SI-194
en: Šmartno pri Litiji
ga: Šmartno pri Litija

note: Name for SI-199
en: Mokronog-Trebelno
ga: Aimsir i Mokronog-Trebelno

note: Name for SI-202
en: Središče ob Dravi
ga: Lár feadh Abhainn Drava

note: Name for SI-204
en: Sveta Trojica v Slovenskih goricah
ga: Tríonóid Naofa i Slovenske gorice

note: Name for SI-209
en: Rečica ob Savinji
ga: Abhainn ag Abhainn Savinja

note: Name for SI-210
en: Sveti Jurij v Slovenskih goricah
ga: Naomh Seoirse i nGorice na Slóivéanach

note: Name for SK-BC
en: Banskobystrický kraj
ga: Réigiún Banská Bystrica

note: Name for SK-BL
en: Bratislavský kraj
ga: Réigiún na Bratasláive

note: Name for SK-KI
en: Košický kraj
ga: Réigiún Košice

note: Name for SK-NI
en: Nitriansky kraj
ga: Réigiún Nitra

note: Name for SK-PV
en: Prešovský kraj
ga: Réigiún Prešov

note: Name for SK-TA
en: Trnavský kraj
ga: Réigiún Trnava

note: Name for SK-TC
en: Trenčiansky kraj
ga: Réigiún Trenčín

note: Name for SK-ZI
en: Žilinský kraj
ga: Réigiún Žilina

note: Name for SL-NW
en: North Western
ga: An tIarthuaisceart

note: Name for SL-W
en: Western Area (Freetown)
ga: Ceantar an Iarthair (Freetown)

note: Name for SM-04
en: Faetano
ga: Phaetano

note: Name for SM-05
en: Fiorentino
ga: Florentine

note: Name for SM-07
en: Città di San Marino
ga: Cathair San Mairíne

note: Name for SN-DK
en: Dakar
ga: Dacár

note: Name for SN-KE
en: Kédougou
ga: KédougouGeneric

note: Name for SN-KL
en: Kaolack
ga: KaolackGeneric

note: Name for SN-MT
en: Matam
ga: Maraigh

note: Name for SO-BN
en: Banaadir
ga: Banjul

note: Name for SO-BY
en: Bay
ga: Bá

note: Name for SO-JD
en: Jubbada Dhexe
ga: Juba Láir

note: Name for SO-SD
en: Shabeellaha Dhexe
ga: Meán-Shabelle

note: Name for SO-SH
en: Shabeellaha Hoose
ga: Shabelle Íochtarach

note: Name for SO-SO
en: Sool
ga: Salann

note: Name for SO-WO
en: Woqooyi Galbeed
ga: An tIarthuaisceart

note: Name for SR-CR
en: Coronie
ga: Coróinis

note: Name for SR-NI
en: Nickerie
ga: Nickerie, An Ísiltír

note: Name for SR-PR
en: Para
ga: Le haghaidh

note: Name for SS-BN
en: Northern Bahr el Ghazal
ga: Tuaisceart Bahr el Ghazal

note: Name for SS-BW
en: Western Bahr el Ghazal
ga: Iarthar Bahr el Ghazal

note: Name for SS-EC
en: Central Equatoria
ga: Meánchiorcal Láir

note: Name for SS-EE
en: Eastern Equatoria
ga: Meánchiorcal an Oirthir

note: Name for SS-EW
en: Western Equatoria
ga: Meánchiorcal an Iarthair

note: Name for SS-LK
en: Lakes
ga: Lochanna

note: Name for SS-NU
en: Upper Nile
ga: An Níl Uachtarach

note: Name for SS-UY
en: Unity
ga: Aontacht

note: Name for ST-01
en: Água Grande
ga: Uisce Mór

note: Name for ST-P
en: Príncipe
ga: Prionsa

note: Name for SV-CA
en: Cabañas
ga: Cábáin

note: Name for SV-SA
en: Santa Ana
ga: Daidí na Nollag

note: Name for SV-SV
en: San Vicente
ga: Naomh Uinseann

note: Name for SV-UN
en: La Unión
ga: An tAontas

note: Name for SY-DI
en: Dimashq
ga: DimashqGeneric

note: Name for SY-DR
en: Dar'ā
ga: Dar'a

note: Name for SY-SU
en: As Suwaydā'
ga: Mar Suwaydā'

note: Name for TD-BA
en: Batha
ga: Folcadán

note: Name for TD-CB
en: Chari-Baguirmi
ga: An ceithre-baguirmy

note: Name for TD-EO
en: Ennedi-Ouest
ga: Ennedi-Thiar

note: Name for TD-KA
en: Kanem
ga: KanemGeneric

note: Name for TD-LC
en: Lac
ga: Loch

note: Name for TD-LR
en: Logone-Oriental
ga: Logone-Oirthearach

note: Name for TD-MC
en: Moyen-Chari
ga: Meán-Chari

note: Name for TD-ME
en: Mayo-Kebbi-Est
ga: Maigh Eo-Kebbi-Est

note: Name for TD-MO
en: Mayo-Kebbi-Ouest
ga: Maigh Eo-Kebbi-Ouest

note: Name for TD-ND
en: Ville de Ndjamena
ga: Cathair Ndjamena

note: Name for TG-C
en: Centrale
ga: Lárnach

note: Name for TG-M
en: Maritime (Région)
ga: Muirí (réigiún)

note: Name for TH-10
en: Krung Thep Maha Nakhon
ga: Krung Tep Maha Nakhon

note: Name for TH-14
en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
ga: Fra Nakhon Chi Aayutthaya

note: Name for TH-17
en: Sing Buri
ga: Can Buri

note: Name for TH-22
en: Chanthaburi
ga: Canthaburi

note: Name for TH-23
en: Trat
ga: Ciceáil

note: Name for TH-37
en: Amnat Charoen
ga: Amnat Saroen

note: Name for TH-40
en: Khon Kaen
ga: Khon KaenGeneric

note: Name for TH-42
en: Loei
ga: Y'all

note: Name for TH-44
en: Maha Sarakham
ga: Cosúil le Maha

note: Name for TH-45
en: Roi Et
ga: Rí agus

note: Name for TH-48
en: Nakhon Phanom
ga: Nakhon Phemu

note: Name for TH-55
en: Nan
ga: Sa bhliain 200

note: Name for TH-58
en: Mae Hong Son
ga: Mae Hong Mac

note: Name for TH-63
en: Tak
ga: Tá

note: Name for TH-73
en: Nakhon Pathom
ga: Nakhon Patham

note: Name for TH-75
en: Samut Songkhram
ga: Samut Songkram

note: Name for TH-77
en: Prachuap Khiri Khan
ga: Prachuup Kheri Khan

note: Name for TH-80
en: Nakhon Si Thammarat
ga: Nakhon Si Thamarat

note: Name for TH-81
en: Krabi
ga: KrabiGeneric

note: Name for TH-92
en: Trang
ga: Leathanach

note: Name for TJ-GB
en: Kŭhistoni Badakhshon
ga: Kŭhistoni badakhshion

note: Name for TL-DI
en: Díli
ga: Dili

note: Name for TM-A
en: Ahal
ga: Cumhacht

note: Name for TM-B
en: Balkan
ga: Na Balcáin

note: Name for TM-M
en: Mary
ga: Máire

note: Name for TN-11
en: Tunis
ga: Túinis

note: Name for TN-12
en: L'Ariana
ga: An Ariana

note: Name for TN-14
en: La Manouba
ga: An Manouba

note: Name for TN-23
en: Bizerte
ga: Bizerta

note: Name for TN-31
en: Béja
ga: Beja

note: Name for TN-73
en: Kébili
ga: KébiliGeneric

note: Name for TN-81
en: Gabès
ga: Gabes

note: Name for TO-01
en: 'Eua
ga: 'Stáit Aontaithe Mheiriceá

note: Name for TR-02
en: Adıyaman
ga: Adiaman

note: Name for TR-04
en: Ağrı
ga: Péine

note: Name for TR-09
en: Aydın
ga: Enlightened

note: Name for TR-10
en: Balıkesir
ga: Balikesir

note: Name for TR-12
en: Bingöl
ga: Bingol

note: Name for TR-17
en: Çanakkale
ga: Canakkale

note: Name for TR-18
en: Çankırı
ga: Cankiri

note: Name for TR-19
en: Çorum
ga: Corum

note: Name for TR-21
en: Diyarbakır
ga: Diyarbakir

note: Name for TR-23
en: Elazığ
ga: Elazig

note: Name for TR-26
en: Eskişehir
ga: Eskisehir

note: Name for TR-29
en: Gümüşhane
ga: Gumushane

note: Name for TR-30
en: Hakkâri
ga: Hakkari

note: Name for TR-34
en: İstanbul
ga: Iostanbúl

note: Name for TR-35
en: İzmir
ga: Izmir

note: Name for TR-39
en: Kırklareli
ga: Kirklareli

note: Name for TR-40
en: Kırşehir
ga: Kirsehir

note: Name for TR-43
en: Kütahya
ga: Kutahya

note: Name for TR-46
en: Kahramanmaraş
ga: Kahramanmaras

note: Name for TR-48
en: Muğla
ga: Mugla

note: Name for TR-49
en: Muş
ga: Mus

note: Name for TR-50
en: Nevşehir
ga: Nevsehir

note: Name for TR-51
en: Niğde
ga: Nigde

note: Name for TR-52
en: Ordu
ga: Arm

note: Name for TR-59
en: Tekirdağ
ga: Tekirdag

note: Name for TR-60
en: Tokat
ga: Slap

note: Name for TR-63
en: Şanlıurfa
ga: Sanliurfa

note: Name for TR-64
en: Uşak
ga: Henchman

note: Name for TR-65
en: Van
ga: Ó

note: Name for TR-68
en: Aksaray
ga: AksarayGeneric

note: Name for TR-69
en: Bayburt
ga: Báicéir

note: Name for TR-71
en: Kırıkkale
ga: Kirikkale

note: Name for TR-73
en: Şırnak
ga: Sirnak

note: Name for TR-74
en: Bartın
ga: Bob

note: Name for TR-75
en: Ardahan
ga: Ard Aidhin

note: Name for TR-76
en: Iğdır
ga: Igdir

note: Name for TR-78
en: Karabük
ga: KarabukGeneric

note: Name for TR-79
en: Kilis
ga: Cill tSéadhna

note: Name for TR-81
en: Düzce
ga: Duzce

note: Name for TT-PED
en: Penal-Debe
ga: Coiriúil-Must

note: Name for TT-POS
en: Port of Spain
ga: Calafort na Spáinne

note: Name for TT-PRT
en: Princes Town
ga: Baile an Phrionsa

note: Name for TT-PTF
en: Point Fortin
ga: Pointe Fortin

note: Name for TT-TOB
en: Tobago
ga: Tobága

note: Name for TV-NUI
en: Nui
ga: Ollscoil na hÉireann

note: Name for TW-KIN
en: Kinmen
ga: Cionn tSáile

note: Name for TW-NWT
en: New Taipei
ga: Taipei Nua

note: Name for TZ-02
en: Dar es Salaam
ga: Dar an cúirtéis seo

note: Name for TZ-06
en: Pemba North
ga: Pemba Thuaidh

note: Name for TZ-07
en: Zanzibar North
ga: Zanzibar Thuaidh

note: Name for TZ-10
en: Pemba South
ga: Pemba Theas

note: Name for TZ-11
en: Zanzibar South
ga: Zanzibar Theas

note: Name for TZ-12
en: Lindi
ga: Baile

note: Name for TZ-15
en: Zanzibar West
ga: Zanzibar Thiar

note: Name for TZ-19
en: Coast
ga: Cósta

note: Name for TZ-25
en: Tanga
ga: Dúr

note: Name for TZ-29
en: Njombe
ga: NjombeGeneric

note: Name for UA-07
en: Volynska oblast
ga: Oblast Volynska

note: Name for UA-09
en: Luhanska oblast
ga: Luhanska Oblast

note: Name for UA-12
en: Dnipropetrovska oblast
ga: Dnipropetrovsk Oblast

note: Name for UA-14
en: Donetska oblast
ga: Donetsk Oblast

note: Name for UA-18
en: Zhytomyrska oblast
ga: Réigiún Zhytomyr

note: Name for UA-21
en: Zakarpatska oblast
ga: Réigiún transcarpathian

note: Name for UA-23
en: Zaporizka oblast
ga: Zaporizhzhia Oblast

note: Name for UA-26
en: Ivano-Frankivska oblast
ga: Oblast Ivano-Frankivska

note: Name for UA-30
en: Kyiv
ga: Cív

note: Name for UA-32
en: Kyivska oblast
ga: Réigiún Kyiv

note: Name for UA-35
en: Kirovohradska oblast
ga: Réigiún Kirovohrad

note: Name for UA-46
en: Lvivska oblast
ga: Oblast Lvivska

note: Name for UA-48
en: Mykolaivska oblast
ga: Oblast Mykolaivska

note: Name for UA-51
en: Odeska oblast
ga: Limistéar Odeska

note: Name for UA-53
en: Poltavska oblast
ga: Oblast Poltavska

note: Name for UA-56
en: Rivnenska oblast
ga: Rivne Oblast

note: Name for UA-59
en: Sumska oblast
ga: Ceantar Foraoise

note: Name for UA-61
en: Ternopilska oblast
ga: Ternopil Oblast

note: Name for UA-63
en: Kharkivska oblast
ga: Oblast Kharkivska

note: Name for UA-65
en: Khersonska oblast
ga: Kherson Oblast

note: Name for UA-68
en: Khmelnytska oblast
ga: Réigiún Khmelnyt

note: Name for UA-71
en: Cherkaska oblast
ga: Cherkash Oblast

note: Name for UA-74
en: Chernihivska oblast
ga: Chernihiv Oblast

note: Name for UA-77
en: Chernivetska oblast
ga: Chernivet Oblast

note: Name for UG-120
en: Buvuma
ga: Iar-

note: Name for UG-121
en: Gomba
ga: Muisiriún

note: Name for UG-122
en: Kalungu
ga: KalunguGeneric

note: Name for UG-123
en: Kyankwanzi
ga: KyankwanziGeneric

note: Name for UG-208
en: Kumi
ga: KumiGeneric

note: Name for UG-209
en: Mbale
ga: MbaleGeneric

note: Name for UG-210
en: Pallisa
ga: Pallis

note: Name for UG-211
en: Soroti
ga: Buaicphointí

note: Name for UG-221
en: Butaleja
ga: Búistéirí

note: Name for UG-227
en: Kibuku
ga: KibukuGeneric

note: Name for UG-228
en: Kween
ga: KweenGeneric

note: Name for UG-229
en: Luuka
ga: Lúcás

note: Name for UG-232
en: Serere
ga: Serer

note: Name for UG-307
en: Lira
ga: Líre

note: Name for UG-311
en: Nakapiripirit
ga: Nakapirit

note: Name for UG-314
en: Abim
ga: Mo dheartháir

note: Name for UG-318
en: Kaabong
ga: KaabongGeneric

note: Name for UG-319
en: Koboko
ga: KobokoGeneric

note: Name for UG-325
en: Kole
ga: Rothar

note: Name for UG-333
en: Kwania
ga: KwaniaGeneric

note: Name for UG-404
en: Kabale
ga: Cabal

note: Name for UG-405
en: Kabarole
ga: Cabaróil

note: Name for UG-408
en: Kisoro
ga: KisoroGeneric

note: Name for UG-414
en: Kanungu
ga: KanunguGeneric

note: Name for UG-431
en: Rukiga
ga: Le seagal

note: Name for UG-432
en: Kikuube
ga: KikuubeGeneric

note: Name for UG-433
en: Kazo
ga: KazoGeneric

note: Name for UM-71
en: Midway Islands
ga: Oileáin Midway

note: Name for UM-76
en: Navassa Island
ga: Oileán Navassa

note: Name for UM-79
en: Wake Island
ga: Oileán Wake

note: Name for UM-81
en: Baker Island
ga: Oileán Baker

note: Name for UM-84
en: Howland Island
ga: Oileán Bhinn Éadair

note: Name for UM-86
en: Jarvis Island
ga: Oileán Jarvis

note: Name for UM-89
en: Kingman Reef
ga: Sceireacha Kingman

note: Name for US-AK
en: Alaska
ga: Alasca

note: Name for US-AS
en: American Samoa
ga: Samó Meiriceánach

note: Name for US-DC
en: District of Columbia
ga: Ceantar Columbia

note: Name for US-GA
en: Georgia
ga: An tSeoirsia

note: Name for US-HI
en: Hawaii
ga: Haváí

note: Name for US-ID
en: Idaho
ga: IdahoGeneric

note: Name for US-KY
en: Kentucky
ga: KentuckyGeneric

note: Name for US-MP
en: Northern Mariana Islands
ga: Oileáin Mariana Thuiadh

note: Name for US-NC
en: North Carolina
ga: Carolina Thuaidh

note: Name for US-ND
en: North Dakota
ga: Dakota Thuaidh

note: Name for US-NH
en: New Hampshire
ga: Nua Hampshire

note: Name for US-NJ
en: New Jersey
ga: Nua-Gheirsí

note: Name for US-NM
en: New Mexico
ga: Nua-Mheicsiceo

note: Name for US-NY
en: New York
ga: Nua-Eabhrac

note: Name for US-PR
en: Puerto Rico
ga: Portó Ríce

note: Name for US-RI
en: Rhode Island
ga: Oileán Rhode

note: Name for US-SC
en: South Carolina
ga: Carolina Theas

note: Name for US-SD
en: South Dakota
ga: Dakota Theas

note: Name for US-UM
en: United States Minor Outlying Islands
ga: Mion-Oileáin Imeallacha S.A.M.

note: Name for US-VA
en: Virginia
ga: Achadh an Iúir

note: Name for US-VI
en: Virgin Islands, U.S.
ga: Oileáin na Maighdean, S.A.

note: Name for US-WV
en: West Virginia
ga: Achadh an Iúir Thiar

note: Name for UY-CA
en: Canelones
ga: Cannelloni

note: Name for UY-CO
en: Colonia
ga: Coilíneacht

note: Name for UY-DU
en: Durazno
ga: Péitseog

note: Name for UY-FS
en: Flores
ga: Bláthanna

note: Name for UY-PA
en: Paysandú
ga: Pá agus Pá

note: Name for UY-RO
en: Rocha
ga: Rac-cheol

note: Name for UY-RV
en: Rivera
ga: Sruth

note: Name for UY-SA
en: Salto
ga: Léim

note: Name for UY-TT
en: Treinta y Tres
ga: Tríocha a Trí

note: Name for UZ-AN
en: Andijon
ga: Andijan

note: Name for UZ-FA
en: Farg‘ona
ga: Farg'ona

note: Name for UZ-NW
en: Navoiy
ga: Navoi

note: Name for UZ-QA
en: Qashqadaryo
ga: Kashkadarya

note: Name for UZ-QR
en: Qoraqalpog‘iston Respublikasi
ga: Poblacht Karakalpakstan

note: Name for UZ-SA
en: Samarqand
ga: Samarkand

note: Name for UZ-SU
en: Surxondaryo
ga: Surkhandarya

note: Name for UZ-TK, Name for UZ-TO
en: Toshkent
ga: Tashkent

note: Name for UZ-XO
en: Xorazm
ga: KhorezmGeneric

note: Name for VC-06
en: Grenadines
ga: Greanáidíní

note: Name for VE-A
en: Distrito Capital
ga: Ceantar na Príomhchathrach

note: Name for VE-I
en: Falcón
ga: An Fabhcún

note: Name for VE-L
en: Mérida
ga: Merida

note: Name for VE-O
en: Nueva Esparta
ga: Nua Sparta

note: Name for VE-P
en: Portuguesa
ga: Portaingéilis

note: Name for VE-W
en: Dependencias Federales
ga: Gníomhaireachtaí Cónaidhme

note: Name for VN-01
en: Lai Châu
ga: Lai Chau

note: Name for VN-02
en: Lào Cai
ga: Lao Cai

note: Name for VN-03
en: Hà Giang
ga: Ha Giang

note: Name for VN-04
en: Cao Bằng
ga: Cao Bang

note: Name for VN-05
en: Sơn La
ga: Mac La

note: Name for VN-06
en: Yên Bái
ga: Yen Bai

note: Name for VN-07
en: Tuyên Quang
ga: Tuyen Quang

note: Name for VN-09
en: Lạng Sơn
ga: Lang Mac

note: Name for VN-13
en: Quảng Ninh
ga: Quang Ninh

note: Name for VN-14
en: Hòa Bình
ga: Síocháin

note: Name for VN-18
en: Ninh Bình
ga: Ninh Binh

note: Name for VN-20
en: Thái Bình
ga: Síocháin

note: Name for VN-21
en: Thanh Hóa
ga: Thanh Hoa

note: Name for VN-22
en: Nghệ An
ga: Nghe An

note: Name for VN-23
en: Hà Tĩnh
ga: Ha Tinh

note: Name for VN-24
en: Quảng Bình
ga: Quang Binh

note: Name for VN-25
en: Quảng Trị
ga: Quang Tri

note: Name for VN-26
en: Thừa Thiên-Huế
ga: Thua Thien-Hue

note: Name for VN-27
en: Quảng Nam
ga: Quang Nam

note: Name for VN-28
en: Kon Tum
ga: Kon TumGeneric

note: Name for VN-29
en: Quảng Ngãi
ga: Quang Ngai

note: Name for VN-31
en: Bình Định
ga: Binh Dinh

note: Name for VN-32
en: Phú Yên
ga: Phu Yen

note: Name for VN-33
en: Đắk Lắk
ga: Dak LakGeneric

note: Name for VN-34
en: Khánh Hòa
ga: Khanh Hoa

note: Name for VN-35
en: Lâm Đồng
ga: Lam Dong

note: Name for VN-36
en: Ninh Thuận
ga: Ninh Thuan

note: Name for VN-37
en: Tây Ninh
ga: Tay Ninh

note: Name for VN-39
en: Đồng Nai
ga: Dong Nai

note: Name for VN-40
en: Bình Thuận
ga: Binh Thuan

note: Name for VN-41
en: Long An
ga: Is fada an

note: Name for VN-43
en: Bà Rịa - Vũng Tàu
ga: Ba Ria - Vung Tau

note: Name for VN-45
en: Đồng Tháp
ga: Dong Thap

note: Name for VN-46
en: Tiền Giang
ga: Tien Giang

note: Name for VN-47
en: Kiến Giang
ga: Kien GiangGeneric

note: Name for VN-49
en: Vĩnh Long
ga: Vinh Long

note: Name for VN-50
en: Bến Tre
ga: Ben Tre

note: Name for VN-51
en: Trà Vinh
ga: Tra Vinh

note: Name for VN-52
en: Sóc Trăng
ga: Soc Trang

note: Name for VN-53
en: Bắc Kạn
ga: Bac Kan

note: Name for VN-54
en: Bắc Giang
ga: Bac Giang

note: Name for VN-55
en: Bạc Liêu
ga: Ionad Bac

note: Name for VN-56
en: Bắc Ninh
ga: Bac Ninh

note: Name for VN-57
en: Bình Dương
ga: Binh Duong

note: Name for VN-58
en: Bình Phước
ga: Binh Phuoc

note: Name for VN-59
en: Cà Mau
ga: Ca Mau

note: Name for VN-61
en: Hải Dương
ga: Hai Duong

note: Name for VN-63
en: Hà Nam
ga: Ó hEochaidh

note: Name for VN-66
en: Hưng Yên
ga: Yen Crochta

note: Name for VN-67
en: Nam Định
ga: Nam Dinh

note: Name for VN-68
en: Phú Thọ
ga: Phu Tho

note: Name for VN-69
en: Thái Nguyên
ga: Téalainnis Nguyen

note: Name for VN-70
en: Vĩnh Phúc
ga: Vinh Phuc

note: Name for VN-71
en: Điện Biên
ga: Dien Bien

note: Name for VN-72
en: Đắk Nông
ga: Dak Nong

note: Name for VN-73
en: Hậu Giang
ga: Hau Giang

note: Name for VN-CT
en: Cần Thơ
ga: An féidir Tho

note: Name for VN-DN
en: Đà Nẵng
ga: Danang

note: Name for VN-HN
en: Hà Nội
ga: Hanoi

note: Name for VN-HP
en: Hải Phòng
ga: Hai Phong

note: Name for VN-SG
en: Hồ Chí Minh
ga: Cathair Ho Chi Minh

note: Name for VU-PAM
en: Pénama
ga: Penama

note: Name for VU-SAM
en: Sanma
ga: Ná déan

note: Name for VU-SEE
en: Shéfa
ga: Sífa

note: Name for VU-TAE
en: Taféa
ga: Tafea

note: Name for VU-TOB
en: Torba
ga: Mála

note: Name for WS-AL
en: Aiga-i-le-Tai
ga: Teaghlach-sa-Teach

note: Name for WS-AT
en: Atua
ga: Achtanna

note: Name for WS-FA
en: Fa'asaleleaga
ga: An pionós

note: Name for WS-VS
en: Vaisigano
ga: Téigh

note: Name for YE-AD
en: ‘Adan
ga: 'Adhamh

note: Name for YE-AM
en: ‘Amrān
ga: 'Amran

note: Name for YE-BA
en: Al Bayḑā’
ga: Al Bayḑā'

note: Name for YE-DA
en: Aḑ Ḑāli‘
ga: Aḑ Ḑāli'

note: Name for YE-MA
en: Ma’rib
ga: Ma'rib

note: Name for YE-SA
en: Amānat al ‘Āşimah [city]
ga: Amānat al 'Āşimah [cathair]

note: Name for YE-SN
en: Şanʻā’
ga: Şanʻā'

note: Name for YE-TA
en: Tāʻizz
ga: Beatzz

note: Name for ZA-EC
en: Eastern Cape
ga: An Rinn Thoir

note: Name for ZA-FS
en: Free State
ga: Saorstát

note: Name for ZA-NC
en: Northern Cape
ga: An Rinn Thuaidh

note: Name for ZA-WC
en: Western Cape
ga: An Rinn Thiar

note: Name for ZM-06
en: North-Western
ga: An tIarthuaisceart

note: Name for ZM-08
en: Copperbelt
ga: Crios copair

note: Name for ZW-MC
en: Mashonaland Central
ga: Mashonaland Láir

note: Name for ZW-ME
en: Mashonaland East
ga: Mashonaland Thoir

note: Name for ZW-MI
en: Midlands
ga: Lár na Tíre

note: Name for ZW-MN
en: Matabeleland North
ga: Matabeleland Thuaidh

note: Name for ZW-MS
en: Matabeleland South
ga: Matabeleland Theas

note: Name for ZW-MW
en: Mashonaland West
ga: Mashonaland Thiar
