iso_3166-2 - en to kab translation catalogue (51 entries)

note: Name for DZ-02
en: Chlef
kab: Clef

note: Name for DZ-03
en: Laghouat
kab: Leɣwaṭ

note: Name for DZ-04
en: Oum el Bouaghi
kab: Um lebwaqi

note: Name for DZ-06
en: Béjaïa
kab: Bgayet

note: Name for DZ-07
en: Biskra
kab: Bessekra

note: Name for DZ-08
en: Béchar
kab: Beccaṛ

note: Name for DZ-10
en: Bouira
kab: Tubiret

note: Name for DZ-11
en: Tamanrasset
kab: Tamenɣest

note: Name for DZ-12
en: Tébessa
kab: Tibest

note: Name for DZ-13
en: Tlemcen
kab: Tlemsan

note: Name for DZ-14
en: Tiaret
kab: Tyaret

note: Name for DZ-15
en: Tizi Ouzou
kab: Tizi Wezzu

note: Name for DZ-16
en: Alger
kab: Lezzayer

note: Name for DZ-17
en: Djelfa
kab: Ǧelfa

note: Name for DZ-19
en: Sétif
kab: Sṭif

note: Name for DZ-20
en: Saïda
kab: Sɛida

note: Name for DZ-22
en: Sidi Bel Abbès
kab: Sidi Bel Ɛebbas

note: Name for DZ-23
en: Annaba
kab: Ɛennaba

note: Name for DZ-24
en: Guelma
kab: Galma

note: Name for DZ-25
en: Constantine
kab: Qsemṭina

note: Name for DZ-26
en: Médéa
kab: Mdiyya

note: Name for DZ-27
en: Mostaganem
kab: Mestɣanem

note: Name for DZ-28
en: M'sila
kab: Msila

note: Name for DZ-29
en: Mascara
kab: Mɛaskaṛ

note: Name for DZ-30
en: Ouargla
kab: Wergla

note: Name for DZ-31
en: Oran
kab: Wahran

note: Name for DZ-32
en: El Bayadh
kab: Lbayyeḍ

note: Name for DZ-34
en: Bordj Bou Arréridj
kab: Burǧ Bu Ɛririǧ

note: Name for DZ-35
en: Boumerdès
kab: Bumerdas

note: Name for DZ-36
en: El Tarf
kab: Ṭṭaref

note: Name for DZ-37
en: Tindouf
kab: Tinduf

note: Name for DZ-38
en: Tissemsilt
kab: Tisemsilt

note: Name for DZ-39
en: El Oued
kab: Lwed

note: Name for DZ-40
en: Khenchela
kab: Xencla

note: Name for DZ-41
en: Souk Ahras
kab: Suq Ahras

note: Name for DZ-44
en: Aïn Defla
kab: Ɛin Ddefla

note: Name for DZ-45
en: Naama
kab: Nnɛama

note: Name for DZ-46
en: Aïn Témouchent
kab: Ɛin Timucent

note: Name for DZ-47
en: Ghardaïa
kab: Ɣerdaya

note: Name for DZ-48
en: Relizane
kab: Ɣilizan

note: Name for DZ-49
en: Timimoun
kab: Timimun

note: Name for DZ-50
en: Bordj Badji Mokhtar
kab: Burǧ Baǧi Mextar

note: Name for DZ-51
en: Ouled Djellal
kab: Wled Ǧellal

note: Name for DZ-52
en: Béni Abbès
kab: Bni Abbas

note: Name for DZ-53
en: In Salah
kab: Ɛin Saleḥ

note: Name for DZ-54
en: In Guezzam
kab: Ɛin Gezzam

note: Name for DZ-55
en: Touggourt
kab: Tuggurt

note: Name for DZ-56
en: Djanet
kab: Ǧanet

note: Name for DZ-57
en: El Meghaier
kab: Lemɣeyyer

note: Name for DZ-58
en: El Meniaa
kab: Lemniɛa

note: Name for FR-OCC
en: Occitanie
kab: Uksiṭanya
