iso_3166-3 - en to hi translation catalogue (30 entries)

note: Name for AIDJ
en: French Afars and Issas
hi: फ्रेंच अफार्स एंड इस्सास

note: Name for ANHH
en: Netherlands Antilles
hi: नीदरलैंड्स ऐन्टिल्स

note: Name for BQAQ
en: British Antarctic Territory
hi: ब्रिटिश एण्टार्कटिक टेरीटरी

note: Name for BUMM
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
hi: बर्मा, सोशियलिस्ट रिपब्लिक ऑफ द यूनियन ऑफ

note: Name for BYAA
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
hi: बेलोरूसियन एसएसआर सोवियत सोशियलिस्ट रिपब्लिक

note: Name for CSHH
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
hi: चेकोस्लोवाकिया, चेकोस्लोवाक सोशियलिस्ट रिपब्लिक

note: Name for CSXX
en: Serbia and Montenegro
hi: सर्बिया एन्टक ऑफ मॉन्टेनेग्रो

note: Name for CTKI
en: Canton and Enderbury Islands
hi: कॅण्टन एंड एंडरबरी आइलैंड्स

note: Name for DDDE
en: German Democratic Republic
hi: जर्मन डेमोक्रेटिक रिपब्लिक

note: Name for DYBJ
en: Dahomey
hi: डहोमे

note: Name for FQHH
en: French Southern and Antarctic Territories
hi: फ्रेंच साउदर्न एन्ड एंटार्कटिक टेरीटरीज़

note: Name for FXFR
en: France, Metropolitan
hi: फ्रांस, मेट्रोपॉलिटन

note: Name for GEHH
en: Gilbert and Ellice Islands
hi: गिल्बर्ट एन्ड ऐलिस आइलैन्ड्स

note: Name for HVBF
en: Upper Volta, Republic of
hi: अप्पर वोल्टा, रिपब्लिक ऑफ

note: Name for JTUM
en: Johnston Island
hi: जॉन्सटन आइलैंड

note: Name for MIUM
en: Midway Islands
hi: मिडवे आइलैंड्स

note: Name for NHVU
en: New Hebrides
hi: न्यू हेब्रिडेस

note: Name for NQAQ
en: Dronning Maud Land
hi: ड्रोनिंग मॉड लैंड

note: Name for NTHH
en: Neutral Zone
hi: न्यूट्रल ज़ोन

note: Name for PCHH
en: Pacific Islands (trust territory)
hi: पॅसिफिक आइलैंड्स

note: Name for PUUM
en: US Miscellaneous Pacific Islands
hi: यूएस मिसलेनियस पॅसिफिक आइलैंड्स

note: Name for PZPA
en: Panama Canal Zone
hi: पॅनामा कॅनाल ज़ोन

note: Name for RHZW
en: Southern Rhodesia
hi: सथर्न रोडीशिया

note: Name for SKIN
en: Sikkim
hi: सिक्किम

note: Name for SUHH
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
hi: यूएसएसआर, यूनियन ऑफ सोशियलिस्ट रिपब्लिक्स

note: Name for TPTL
en: East Timor
hi: ईस्ट टिमोर

note: Name for VDVN
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
hi: वियट्नाम, डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ

note: Name for WKUM
en: Wake Island
hi: वेक ो आइलैंड्स

note: Name for YDYE
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
hi: यमन, डेमोक्रेटिक, पीपुल्स डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ

note: Name for ZRCD
en: Zaire, Republic of
hi: ज़ाइरिया, रिपब्लिक ऑफ
