iso_3166-3 - en to nl translation catalogue (29 entries)

note: Name for AIDJ
en: French Afars and Issas
nl: Frans Afars en Issas

note: Name for ANHH
en: Netherlands Antilles
nl: Nederlandse Antillen

note: Name for BQAQ
en: British Antarctic Territory
nl: Brits Antarctisch Territorium

note: Name for BUMM
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
nl: Birma, Socialistische Republiek van de Unie van

note: Name for BYAA
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
nl: Wit-Russische Socialistische Sovjetrepubliek; Belarussische Socialistische Sovjetrepubliek

note: Name for CSHH
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
nl: Tsjecho-Slowakije; Tsjecho-Slowaakse Socialistische Republiek

note: Name for CSXX
en: Serbia and Montenegro
nl: Servië en Montenegro

note: Name for CTKI
en: Canton and Enderbury Islands
nl: Kanton en Enderbury Eilanden

note: Name for DDDE
en: German Democratic Republic
nl: Duitse Democratische Republiek

note: Name for FQHH
en: French Southern and Antarctic Territories
nl: Franse Zuidelijke en Antarctische Gebieden

note: Name for FXFR
en: France, Metropolitan
nl: Frankrijk, Metropolitaans

note: Name for GEHH
en: Gilbert and Ellice Islands
nl: Gilbert- en Ellice-eilanden

note: Name for HVBF
en: Upper Volta, Republic of
nl: Opper-Volta, Republiek; Boven-Volta, Republiek

note: Name for JTUM
en: Johnston Island
nl: Johnston-eiland

note: Name for MIUM
en: Midway Islands
nl: Midway-eilanden

note: Name for NHVU
en: New Hebrides
nl: Nieuwe Hebriden

note: Name for NQAQ
en: Dronning Maud Land
nl: Dronning Maud-land

note: Name for NTHH
en: Neutral Zone
nl: Neutrale Zone

note: Name for PCHH
en: Pacific Islands (trust territory)
nl: Pacifische Eilanden, Trustschap van de

note: Name for PUUM
en: US Miscellaneous Pacific Islands
nl: Verenigde Staten Diverse Pacifische Eilanden

note: Name for PZPA
en: Panama Canal Zone
nl: Panamakanaalzone

note: Name for RHZW
en: Southern Rhodesia
nl: Zuid-Rhodesië

note: Name for SUHH
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
nl: USSR; Unie van Socialistische Sovjetrepublieken

note: Name for TPTL
en: East Timor
nl: Oost-Timor

note: Name for VDVN
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
nl: Vietnam, Democratische Republiek

note: Name for WKUM
en: Wake Island
nl: Wake-eiland

note: Name for YDYE
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
nl: Yemen, Republiek

note: Name for YUCS
en: Yugoslavia, (Socialist) Federal Republic of
nl: Joegoslavië, (Socialistische) Federale Republiek

note: Name for ZRCD
en: Zaire, Republic of
nl: Zaïre, Republiek
