iso_3166-3 - en to uk translation catalogue (31 entries)

note: Name for AIDJ
en: French Afars and Issas
uk: Французькі Афари та Ісси

note: Name for ANHH
en: Netherlands Antilles
uk: Нідерландські Антильські Острови

note: Name for BQAQ
en: British Antarctic Territory
uk: Британські Антарктичні Території

note: Name for BUMM
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
uk: Соціалістична Республіка Бірманський Союз

note: Name for BYAA
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
uk: Білоруська Радянська Соціалістична Республіка

note: Name for CSHH
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
uk: Чехословакія, Чехословацька Соціалістична Республіка

note: Name for CSXX
en: Serbia and Montenegro
uk: Сербія і Чорногорія

note: Name for CTKI
en: Canton and Enderbury Islands
uk: Острови Кантон і Ендербері

note: Name for DDDE
en: German Democratic Republic
uk: Німецька Демократична Республіка

note: Name for DYBJ
en: Dahomey
uk: Дагомея

note: Name for FQHH
en: French Southern and Antarctic Territories
uk: Французькі Південні та Антарктичні Території

note: Name for FXFR
en: France, Metropolitan
uk: Французька Метрополія

note: Name for GEHH
en: Gilbert and Ellice Islands
uk: Осторови Гільберта та Елліс

note: Name for HVBF
en: Upper Volta, Republic of
uk: Республіка Верхня Вольта

note: Name for JTUM
en: Johnston Island
uk: Острів Джонстон

note: Name for MIUM
en: Midway Islands
uk: Острови Мідуей

note: Name for NHVU
en: New Hebrides
uk: Нові Гебриди

note: Name for NQAQ
en: Dronning Maud Land
uk: Земля Королеви Мод

note: Name for NTHH
en: Neutral Zone
uk: Нейтральна Територія

note: Name for PCHH
en: Pacific Islands (trust territory)
uk: Підопічна Територія Тихоокеанські Острови

note: Name for PUUM
en: US Miscellaneous Pacific Islands
uk: Різноманітні Тихоокеанські Острови (США)

note: Name for PZPA
en: Panama Canal Zone
uk: Зона Панамського Каналу

note: Name for RHZW
en: Southern Rhodesia
uk: Південна Родезія

note: Name for SKIN
en: Sikkim
uk: Сіккім

note: Name for SUHH
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
uk: Союз Радянських Соціалістичних Республік

note: Name for TPTL
en: East Timor
uk: Східний Тимор

note: Name for VDVN
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
uk: Демократична Республіка В’єтнам

note: Name for WKUM
en: Wake Island
uk: Острів Вейк

note: Name for YDYE
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
uk: Народна Демократична Республіка Ємен

note: Name for YUCS
en: Yugoslavia, (Socialist) Federal Republic of
uk: Соціалістична Федеративна Республіка Югославія

note: Name for ZRCD
en: Zaire, Republic of
uk: Республіка Заїр
