iso_3166-3 - en to vi translation catalogue (29 entries)

note: Name for AIDJ
en: French Afars and Issas
vi: A-pha và I-xa Pháp

note: Name for ANHH
en: Netherlands Antilles
vi: An-thi-li Hoà Lan

note: Name for BQAQ
en: British Antarctic Territory
vi: Miền Nam Cực Quốc Anh

note: Name for BUMM
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
vi: Cộng Hoà Xã Hội Liên Bang Miến Điện

note: Name for BYAA
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
vi: Công Hoàn Xã Hội Xô-viết SSR Bê-lo-ru-xi-a

note: Name for CSHH
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
vi: Cộng Hoà Xã Hội Séc

note: Name for CSXX
en: Serbia and Montenegro
vi: Xéc-bi và Mon-te-nê-gợ-rô

note: Name for CTKI
en: Canton and Enderbury Islands
vi: Đảo Canton và Enderbury

note: Name for DDDE
en: German Democratic Republic
vi: Cộng Hoà Nhân Dân Dân Đức

note: Name for DYBJ
en: Dahomey
vi: Đa-hô-mê

note: Name for FQHH
en: French Southern and Antarctic Territories
vi: Miền Nam và Nam Cực Pháp

note: Name for FXFR
en: France, Metropolitan
vi: Pháp, Mẫu Quốc

note: Name for GEHH
en: Gilbert and Ellice Islands
vi: Đảo Gi-be và E-li-xợ

note: Name for HVBF
en: Upper Volta, Republic of
vi: Công Hoà Von-ta Muộn

note: Name for JTUM
en: Johnston Island
vi: Đảo Gian-x-tợnh

note: Name for MIUM
en: Midway Islands
vi: Quần đảo Mit-ouê

note: Name for NHVU
en: New Hebrides
vi: Niu Hep-ri-đi-xợ

note: Name for NTHH
en: Neutral Zone
vi: Khu Vực Trung Lập

note: Name for PCHH
en: Pacific Islands (trust territory)
vi: Quần Đảo Thái Bình Dương (miền uỷ thác)

note: Name for PUUM
en: US Miscellaneous Pacific Islands
vi: Quần Đảo Thái Bình Dương Lặt Vặt Mỹ

note: Name for PZPA
en: Panama Canal Zone
vi: Khu Vực Kênh Pa-na-ma

note: Name for RHZW
en: Southern Rhodesia
vi: Nam Rhô-đê-xi-a

note: Name for SKIN
en: Sikkim
vi: Xi-khim

note: Name for SUHH
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
vi: CCCP, Liên Bang Công Hoà Xã Hội Xô Viết

note: Name for TPTL
en: East Timor
vi: Đông Ti-moa

note: Name for VDVN
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
vi: Cộng Hoà Dân Chủ Việt Nam

note: Name for WKUM
en: Wake Island
vi: Đảo Ouêkh

note: Name for YDYE
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
vi: Cộng Hoà Nhân Dân Dân Chủ Yê-mên

note: Name for ZRCD
en: Zaire, Republic of
vi: Cộng Hoà Xai-ia
