iso_3166-3 - en to as translation catalogue (31 entries)

note: Name for AIDJ
en: French Afars and Issas
as: ফ্ৰেঞ্চ আফাৰ্চ আৰু ইচাচ

note: Name for ANHH
en: Netherlands Antilles
as: নেডাৰলেণ্ড এন্টিলজ

note: Name for BQAQ
en: British Antarctic Territory
as: ব্ৰিটিশ্ব আন্টাৰ্কটিক অঞ্চল

note: Name for BUMM
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
as: সমাজতান্ত্ৰিক প্ৰজাতন্ত্ৰী সংযুক্ত বাৰ্মা

note: Name for BYAA
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
as: বাইলোৰাছিয়ান SSR ছেভিয়ে সমাজতান্ত্ৰিক প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for CSHH
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
as: চেকোস্লোভাকিয়া, চেকোস্লাভ সমাজতান্ত্ৰিক প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for CSXX
en: Serbia and Montenegro
as: ছাইবেৰিয়া আৰু মন্টেনেগ্ৰো

note: Name for CTKI
en: Canton and Enderbury Islands
as: কেন্টন আৰু এন্ডাৰ্বুৰি দ্বীপপুঞ্জ

note: Name for DDDE
en: German Democratic Republic
as: জাৰ্মান গণতান্ত্ৰিক প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for DYBJ
en: Dahomey
as: দাহোমে

note: Name for FQHH
en: French Southern and Antarctic Territories
as: ফ্ৰেঞ্চ দক্ষিণ আৰু আন্টাৰ্কটিক অঞ্চল

note: Name for FXFR
en: France, Metropolitan
as: ফ্ৰান্স, মহানগৰীয় অঞ্চল

note: Name for GEHH
en: Gilbert and Ellice Islands
as: গিলবাৰ্ট আৰু এলিচ দ্বীপপুঞ্জ

note: Name for HVBF
en: Upper Volta, Republic of
as: আপাৰ ভোল্টা প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for JTUM
en: Johnston Island
as: জনস্টন দ্বীপ

note: Name for MIUM
en: Midway Islands
as: মিডৱে দ্বীপপুঞ্জ

note: Name for NHVU
en: New Hebrides
as: নিউ হেব্ৰিডচ

note: Name for NQAQ
en: Dronning Maud Land
as: ড্ৰোনিং মড লেন্ড

note: Name for NTHH
en: Neutral Zone
as: নিৰপক্ষ অঞ্চল

note: Name for PCHH
en: Pacific Islands (trust territory)
as: পেচিফিক দ্বীপপুঞ্জ (ট্ৰাস্ট অঞ্চল)

note: Name for PUUM
en: US Miscellaneous Pacific Islands
as: মাৰ্কিন যুক্তৰাষ্ট বিবিধ পেচিফিক দ্বীপপুঞ্জ

note: Name for PZPA
en: Panama Canal Zone
as: পানামা খাল অঞ্চল

note: Name for RHZW
en: Southern Rhodesia
as: দক্ষিণ ৰোডেছিয়া

note: Name for SKIN
en: Sikkim
as: চিক্কিম

note: Name for SUHH
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
as: ইউএচএচআৰ, সংযুক্ত ছোভিয়েত সমাজতান্ত্ৰিক প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for TPTL
en: East Timor
as: পূৰ্ব টাইমৰ

note: Name for VDVN
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
as: ভিয়েতনাম, গণতান্ত্ৰিক প্ৰজাতন্ত্ৰ

note: Name for WKUM
en: Wake Island
as: ৱেক দ্বীপ

note: Name for YDYE
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
as: ইয়েমেন, প্ৰজাতন্ত্ৰ, গণতান্ত্ৰিক গণপ্ৰজাতন্ত্ৰী

note: Name for YUCS
en: Yugoslavia, (Socialist) Federal Republic of
as: যুগোস্লাভিয়া, সমাজতান্ত্ৰিক প্ৰজাতন্ত্ৰী যুক্তৰাষ্ট্ৰ

note: Name for ZRCD
en: Zaire, Republic of
as: জায়েৰ প্ৰজাতন্ত্ৰ
