iso_3166-3 - en to cy translation catalogue (29 entries)

note: Name for AIDJ
en: French Afars and Issas
cy: Afars a Issas Ffrengig

note: Name for ANHH
en: Netherlands Antilles
cy: Antilles yr Iseldiroedd

note: Name for BQAQ
en: British Antarctic Territory
cy: Tiriogaeth Antarctig Prydain

note: Name for BUMM
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
cy: Burma, Gweriniaeth Sosialaidd Undeb

note: Name for BYAA
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
cy: Gweriniaeth Sosialaidd Sofiet SSR Belorussia

note: Name for CSHH
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
cy: Tsiecoslofacia, Gweriniaeth Sosialaidd Tsiecoslofac

note: Name for CSXX
en: Serbia and Montenegro
cy: Serbia a Montenegro

note: Name for CTKI
en: Canton and Enderbury Islands
cy: Ynysoedd Canton ac Enderbury

note: Name for DDDE
en: German Democratic Republic
cy: Gweriniaeth Ddemocrataidd yr Almaen

note: Name for FQHH
en: French Southern and Antarctic Territories
cy: Tiroedd Deheuol ac Antarctig Ffrainc

note: Name for FXFR
en: France, Metropolitan
cy: Ffrainc, Metropolitan

note: Name for GEHH
en: Gilbert and Ellice Islands
cy: Ynysoedd Gilbert a Ellice

note: Name for HVBF
en: Upper Volta, Republic of
cy: Volta Uchaf, Gweriniaeth

note: Name for JTUM
en: Johnston Island
cy: Ynys Johnston

note: Name for MIUM
en: Midway Islands
cy: Ynysoedd Midway

note: Name for NHVU
en: New Hebrides
cy: Hebrides Newydd

note: Name for NQAQ
en: Dronning Maud Land
cy: Tir Dronning Maud

note: Name for NTHH
en: Neutral Zone
cy: Parth Niwtral

note: Name for PCHH
en: Pacific Islands (trust territory)
cy: Ynysoedd y Cefnfor Tawel (tiriogaeth ymddiriedol)

note: Name for PUUM
en: US Miscellaneous Pacific Islands
cy: Ynysoedd amrywiol UD y Cefnfor Tawel

note: Name for PZPA
en: Panama Canal Zone
cy: Parth Camlas Panama

note: Name for RHZW
en: Southern Rhodesia
cy: De Rhodesia

note: Name for SUHH
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
cy: Undeb Gweriniaethau Sofietaidd Sosialaidd, USSR

note: Name for TPTL
en: East Timor
cy: Dwyrain Timor

note: Name for VDVN
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
cy: Fietnam, Gweriniaeth Democrataidd

note: Name for WKUM
en: Wake Island
cy: Ynys Wake

note: Name for YDYE
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
cy: Yemen, Democrataidd, Gweriniaeth Democrataidd Pobl

note: Name for YUCS
en: Yugoslavia, (Socialist) Federal Republic of
cy: Iwgoslafia, Gweriniaeth Ffederal (Sosialaidd)

note: Name for ZRCD
en: Zaire, Republic of
cy: Zaire, Gweriniaeth
