iso_3166-3 - en to es translation catalogue (29 entries)

note: Name for AIDJ
en: French Afars and Issas
es: Territorio Francés de los Afares y de los Issas

note: Name for ANHH
en: Netherlands Antilles
es: Antillas Neerlandesas

note: Name for BQAQ
en: British Antarctic Territory
es: Territorio Antártico Británico

note: Name for BUMM
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
es: Birmania, República Socialista de la Unión de

note: Name for BYAA
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
es: Bielorrusia, República Socialista Soviética de

note: Name for CSHH
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
es: Checoslovaquia, República Socialista Checoslovaca

note: Name for CSXX
en: Serbia and Montenegro
es: Serbia y Montenegro

note: Name for CTKI
en: Canton and Enderbury Islands
es: Cantón y Enderbury, islas

note: Name for DDDE
en: German Democratic Republic
es: Alemania, República Democrática de

note: Name for FQHH
en: French Southern and Antarctic Territories
es: Francia, Tierras Australes y Antárticas de

note: Name for FXFR
en: France, Metropolitan
es: Francia, zona metropolitana

note: Name for GEHH
en: Gilbert and Ellice Islands
es: Gilber y Ellice, islas

note: Name for HVBF
en: Upper Volta, Republic of
es: Alto Volta, República del

note: Name for JTUM
en: Johnston Island
es: Johnston, atolón

note: Name for MIUM
en: Midway Islands
es: Midway, islas

note: Name for NHVU
en: New Hebrides
es: Nuevas Hébridas

note: Name for NQAQ
en: Dronning Maud Land
es: Tierra de la Reina Maud

note: Name for NTHH
en: Neutral Zone
es: Zona neutral

note: Name for PCHH
en: Pacific Islands (trust territory)
es: Islas del Pacífico (Territorio en Fideicomiso)

note: Name for PUUM
en: US Miscellaneous Pacific Islands
es: Diversas Islas del Pacífico de Estados Unidos

note: Name for PZPA
en: Panama Canal Zone
es: Zona del Canal de Panamá

note: Name for RHZW
en: Southern Rhodesia
es: Rodesia del sur

note: Name for SUHH
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
es: URSS, Unión de Repúblicas Socialistas Soviéticas

note: Name for TPTL
en: East Timor
es: Timor oriental

note: Name for VDVN
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
es: Vietnam, República Democrática de

note: Name for WKUM
en: Wake Island
es: Wake, isla

note: Name for YDYE
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
es: Yemén, República Democrática Popular de

note: Name for YUCS
en: Yugoslavia, (Socialist) Federal Republic of
es: Yugoslavia, La República Federativa (Socialista) de

note: Name for ZRCD
en: Zaire, Republic of
es: Zaire, República del
