iso_3166-3 - en to et translation catalogue (30 entries)

note: Name for AIDJ
en: French Afars and Issas
et: Prantsuse Afarite ja Issade ala

note: Name for ANHH
en: Netherlands Antilles
et: Hollandi Antillid

note: Name for BQAQ
en: British Antarctic Territory
et: Briti Antarktise ala

note: Name for BUMM
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
et: Birma Liidu Sotsialistlik Vabariik

note: Name for BYAA
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
et: Valgevene NSV

note: Name for CSHH
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
et: Tšehhoslovakkia, Tšehhoslovakkia Sotsialistlik Vabariik

note: Name for CSXX
en: Serbia and Montenegro
et: Serbia ja Montenegro

note: Name for CTKI
en: Canton and Enderbury Islands
et: Canton ja Enderbury

note: Name for DDDE
en: German Democratic Republic
et: Ida-Saksamaa

note: Name for DYBJ
en: Dahomey
et: Dahomee

note: Name for FQHH
en: French Southern and Antarctic Territories
et: Prantsuse Antarktilised ja Lõunaalad

note: Name for FXFR
en: France, Metropolitan
et: Prantsusmaa emamaa

note: Name for GEHH
en: Gilbert and Ellice Islands
et: Gilberti ja Ellice’i saared

note: Name for HVBF
en: Upper Volta, Republic of
et: Ülem-Volta Vabariik

note: Name for JTUM
en: Johnston Island
et: Johnstoni saar

note: Name for MIUM
en: Midway Islands
et: Midway saared

note: Name for NHVU
en: New Hebrides
et: Uus-Hebriidid

note: Name for NQAQ
en: Dronning Maud Land
et: Kuninganna Maudi maa

note: Name for NTHH
en: Neutral Zone
et: Neutraalne tsoon

note: Name for PCHH
en: Pacific Islands (trust territory)
et: Vaikse ookeani saarte hooldusala (USA)

note: Name for PUUM
en: US Miscellaneous Pacific Islands
et: Ühendriikide Vaikse ookeani üksiksaared

note: Name for PZPA
en: Panama Canal Zone
et: Panama kanali tsoon

note: Name for RHZW
en: Southern Rhodesia
et: Lõuna-Rodeesia

note: Name for SUHH
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
et: NSVL, Nõukogude Liit, Nõukogude Sotsialistlik Vabariikide Liit

note: Name for TPTL
en: East Timor
et: Ida-Timor

note: Name for VDVN
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
et: Vietnami Demokraatlik Vabariik

note: Name for WKUM
en: Wake Island
et: Wake’i saar

note: Name for YDYE
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
et: Jeemeni Demokraatlik Rahvavabariik

note: Name for YUCS
en: Yugoslavia, (Socialist) Federal Republic of
et: Jugoslaavia (Sotsialistlik) Liitvabariik

note: Name for ZRCD
en: Zaire, Republic of
et: Zaire Vabariik
