iso_3166-3 - en to ro translation catalogue (29 entries)

note: Name for AIDJ
en: French Afars and Issas
ro: Teritoriul francez al triburilor Afar și Issa

note: Name for ANHH
en: Netherlands Antilles
ro: Antilele olandeze

note: Name for BQAQ
en: British Antarctic Territory
ro: Teritoriul britanic din Antarctica

note: Name for BUMM
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
ro: Birmania, Republica socialistă de uniune a

note: Name for BYAA
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
ro: Republica sovietică socialistă Bielorusă

note: Name for CSHH
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
ro: Cehoslovacia, Republica socialistă Cehoslovacă

note: Name for CSXX
en: Serbia and Montenegro
ro: Serbia și Muntenegru

note: Name for CTKI
en: Canton and Enderbury Islands
ro: Insulele Canton și Enderbury

note: Name for DDDE
en: German Democratic Republic
ro: Republica democrată Germană

note: Name for FQHH
en: French Southern and Antarctic Territories
ro: Teritoriile sudice și antarctice franceze

note: Name for FXFR
en: France, Metropolitan
ro: Franța, Metropolitană

note: Name for GEHH
en: Gilbert and Ellice Islands
ro: Insulele Gilbert și Ellice

note: Name for HVBF
en: Upper Volta, Republic of
ro: Volta Superioară, Republica

note: Name for JTUM
en: Johnston Island
ro: Insulele Johnston

note: Name for MIUM
en: Midway Islands
ro: Insulele Midway

note: Name for NHVU
en: New Hebrides
ro: Noile Hebride

note: Name for NQAQ
en: Dronning Maud Land
ro: Ținutul reginei Maud

note: Name for NTHH
en: Neutral Zone
ro: Zonă neutră

note: Name for PCHH
en: Pacific Islands (trust territory)
ro: Insulele din Pacific (teritoriu sub protecția Națiunilor Unite)

note: Name for PUUM
en: US Miscellaneous Pacific Islands
ro: Diverse insule din Pacific aparținând SUA

note: Name for PZPA
en: Panama Canal Zone
ro: Zona canalului Panama

note: Name for RHZW
en: Southern Rhodesia
ro: Rodesia de Sud

note: Name for SUHH
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
ro: URSS, Uniunea republicilor sovietice socialiste

note: Name for TPTL
en: East Timor
ro: Timorul de Est

note: Name for VDVN
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
ro: Vietnam, Republica democrată

note: Name for WKUM
en: Wake Island
ro: Insula Wake

note: Name for YDYE
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
ro: Yemen, Republica populară democrată

note: Name for YUCS
en: Yugoslavia, (Socialist) Federal Republic of
ro: Iugoslavia, Republica (socialistă) federală

note: Name for ZRCD
en: Zaire, Republic of
ro: Zair, Republica
