iso_3166-3 - en to sc translation catalogue (29 entries)

note: Name for AIDJ
en: French Afars and Issas
sc: Afares e Issas Frantzesas

note: Name for ANHH
en: Netherlands Antilles
sc: Antillas Olandesas

note: Name for BQAQ
en: British Antarctic Territory
sc: Territòriu Britànnicu Antàrticu

note: Name for BUMM
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
sc: Birmània, Repùblica Sotzialista de s'Unione de

note: Name for BYAA
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
sc: Repùblica Sotzialista Soviètica Biellorussa

note: Name for CSHH
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
sc: Tzecoislovàchia, Repùblica Sotzialista Tzecoislovaca

note: Name for CSXX
en: Serbia and Montenegro
sc: Sèrbia e Montenegro

note: Name for CTKI
en: Canton and Enderbury Islands
sc: Ìsulas Cantòn e Enderbury

note: Name for DDDE
en: German Democratic Republic
sc: Repùblica Democràtica Tedesca

note: Name for FQHH
en: French Southern and Antarctic Territories
sc: Territòrios Australes e Antàrticos Frantzesos

note: Name for FXFR
en: France, Metropolitan
sc: Frantza, àrea metropolitana

note: Name for GEHH
en: Gilbert and Ellice Islands
sc: Ìsulas Gilbert e Ellice

note: Name for HVBF
en: Upper Volta, Republic of
sc: Volta Artu, Repùblica de su

note: Name for JTUM
en: Johnston Island
sc: Ìsula Johnston

note: Name for MIUM
en: Midway Islands
sc: Ìsulas Midway

note: Name for NHVU
en: New Hebrides
sc: Noas Èbrides

note: Name for NQAQ
en: Dronning Maud Land
sc: Terra de sa Regina Maud

note: Name for NTHH
en: Neutral Zone
sc: Zona neutrale

note: Name for PCHH
en: Pacific Islands (trust territory)
sc: Ìsulas de su Patzìficu (territòriu in amministratzione fidutziària)

note: Name for PUUM
en: US Miscellaneous Pacific Islands
sc: Ìsulas Varias de su Patzìficu de sos Istados Unidos

note: Name for PZPA
en: Panama Canal Zone
sc: Zona de su Canale de Panama

note: Name for RHZW
en: Southern Rhodesia
sc: Rhodesia Meridionale

note: Name for SUHH
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
sc: URSS, Unione de sas Repùblicas Sotzialistas Sovièticas

note: Name for TPTL
en: East Timor
sc: Timor Orientale

note: Name for VDVN
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
sc: Vietnam, Repùblica Democràtica de su

note: Name for WKUM
en: Wake Island
sc: Ìsula Wake

note: Name for YDYE
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
sc: Yemen, Repùblica Democràtica Populare de su

note: Name for YUCS
en: Yugoslavia, (Socialist) Federal Republic of
sc: Yugoslàvia, Repùblica (Sotzialista) Federale de sa

note: Name for ZRCD
en: Zaire, Republic of
sc: Zaire, Repùblica de su
