iso_4217 - en to et translation catalogue (177 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
et: AÜE dirham

note: Name for AFN
en: Afghani
et: afgaani

note: Name for ALL
en: Lek
et: lekk

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
et: Armeenia dram

note: Name for ANG
en: Netherlands Antillean Guilder
et: Hollandi Antillide kulden

note: Name for AOA
en: Kwanza
et: kwanza

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
et: Argentiina peeso

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
et: Austraalia dollar

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
et: Aruba floriin

note: Name for AZN
en: Azerbaijan Manat
et: Azerbaidžaani manat

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
et: Konverteeritav mark

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
et: Barbadose dollar

note: Name for BDT
en: Taka
et: taka

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
et: Bulgaaria lev

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
et: Bahreini dinaar

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
et: Burundi frank

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
et: Bermuda dollar

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
et: Brunei dollar

note: Name for BOB
en: Boliviano
et: boliviano

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
et: Brasiilia reaal

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
et: Bahama dollar

note: Name for BTN
en: Ngultrum
et: ngultrum

note: Name for BWP
en: Pula
et: pula

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
et: Valgevene rubla

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
et: Belize dollar

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
et: Kanada dollar

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
et: Kongo frank

note: Name for CHE
en: WIR Euro
et: WIR euro

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
et: Šveitsi frank

note: Name for CHW
en: WIR Franc
et: WIR frank

note: Name for CLF
en: Unidad de Fomento
et: Tšiili arvestusühik

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
et: Tšiili peeso

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
et: Renminbi juaan

note: Name for COP
en: Colombian Peso
et: Colombia peeso

note: Name for COU
en: Unidad de Valor Real
et: Colombia arvestusühik

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
et: Costa Rica kolon

note: Name for CUC
en: Peso Convertible
et: Konverteeritav peeso

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
et: Kuuba peeso

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
et: Cabo Verde eskuudo

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
et: Tšehhi kroon

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
et: Djibouti frank

note: Name for DKK
en: Danish Krone
et: Taani kroon

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
et: Dominikaani peeso

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
et: Alžeeria dinaar

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
et: Egiptuse nael

note: Name for ERN
en: Nakfa
et: nakfa

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
et: Etioopia birr

note: Name for EUR
en: Euro
et: euro

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
et: Fidži dollar

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
et: Falklandi saarte nael

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
et: Suurbritannia naelsterling

note: Name for GEL
en: Lari
et: lari

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
et: Ghana cedi

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
et: Gibraltari nael

note: Name for GMD
en: Dalasi
et: dalasi

note: Name for GNF
en: Guinean Franc
et: Guinea frank

note: Name for GTQ
en: Quetzal
et: quetzal

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
et: Guajaana dollar

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
et: Hongkongi dollar

note: Name for HRK
en: Kuna
et: kuna

note: Name for HTG
en: Gourde
et: gourde

note: Name for HUF
en: Forint
et: forint

note: Name for IDR
en: Rupiah
et: Ruupia

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
et: Uus Iisraeli seekel

note: Name for INR
en: Indian Rupee
et: India ruupia

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
et: Iraagi dinaar

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
et: Iraani riaal

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
et: Islandi kroon

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
et: Jamaica dollar

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
et: Jordaania dinaar

note: Name for JPY
en: Yen
et: Jeen

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
et: Keenia šilling

note: Name for KGS
en: Som
et: som

note: Name for KHR
en: Riel
et: riel

note: Name for KMF
en: Comorian Franc
et: Komoori frank

note: Name for KPW
en: North Korean Won
et: Põhja-Korea won

note: Name for KRW
en: Won
et: vonn

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
et: Kuveidi dinaar

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
et: Kaimanisaarte dollar

note: Name for KZT
en: Tenge
et: tenge

note: Name for LAK
en: Lao Kip
et: Laose kiip

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
et: Liibanoni nael

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
et: Sri Lanka ruupia

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
et: Libeeria dollar

note: Name for LSL
en: Loti
et: loti

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
et: Liibüa dinaar

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
et: Maroko dirham

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
et: Moldaavia leu

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
et: Ariari

note: Name for MKD
en: Denar
et: denaar

note: Name for MMK
en: Kyat
et: Kiat

note: Name for MNT
en: Tugrik
et: tugrik

note: Name for MOP
en: Pataca
et: Pataka

note: Name for MRU
en: Ouguiya
et: ouguiya

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
et: Mauritiuse ruupia

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
et: Ruupia

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
et: Malawi kvatša

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
et: Mehhiko peeso

note: Name for MXV
en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
et: Mehhiko investeerimisühik (UDI)

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
et: Malaisia ringgit

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
et: Mosambiigi metikal

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
et: Namibia dollar

note: Name for NGN
en: Naira
et: naira

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
et: Kuldkordoba

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
et: Norra kroon

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
et: Nepaali ruupia

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
et: Uus-Meremaa dollar

note: Name for OMR
en: Rial Omani
et: Omaani riaal

note: Name for PAB
en: Balboa
et: balboa

note: Name for PEN
en: Sol
et: sol

note: Name for PGK
en: Kina
et: kina

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
et: Filipiinide peeso

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
et: Pakistani ruupia

note: Name for PLN
en: Zloty
et: Zlott

note: Name for PYG
en: Guarani
et: guaranii

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
et: Katari riaal

note: Name for RON
en: Romanian Leu
et: Rumeenia leu

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
et: Serbia dinaar

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
et: Vene rubla

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
et: Ruanda frank

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
et: Saudi Araabia riaal

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
et: Saalomoni Saarte dollar

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
et: Seišelli ruupia

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
et: Sudaani nael

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
et: Rootsi kroon

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
et: Singapuri dollar

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
et: Püha Helena nael

note: Name for SLE, Name for SLL
en: Leone
et: leone

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
et: Somaalia šilling

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
et: Surinami dollar

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
et: Lõuna-Sudaani nael

note: Name for STN
en: Dobra
et: dobra

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
et: Salvadori kolon

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
et: Süüria nael

note: Name for SZL
en: Lilangeni
et: lilangeni

note: Name for THB
en: Baht
et: baat

note: Name for TJS
en: Somoni
et: somoni

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
et: Türkmenistani uus manat

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
et: Tuneesia dinaar

note: Name for TOP
en: Pa’anga
et: paʻanga

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
et: Türgi liir

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
et: Trinidadi ja Tobago dollar

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
et: Uus Taiwani dollar

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
et: Tansaania šilling

note: Name for UAH
en: Hryvnia
et: Krivna

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
et: Uganda šilling

note: Name for USD
en: US Dollar
et: USA dollar

note: Name for USN
en: US Dollar (Next day)
et: USA dollar (järgmine päev)

note: Name for UYI
en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas (UI)
et: Uruguay peeso indekseerimisühik (UI)

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
et: Uruguay peeso

note: Name for UYW
en: Unidad Previsional
et: Uruguay peeso pensioniühik (UP)

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
et: Usbekistani sum

note: Name for VED, Name for VES
en: Bolívar Soberano
et: suveräänne boliivar

note: Name for VND
en: Dong
et: dong

note: Name for VUV
en: Vatu
et: vatu

note: Name for WST
en: Tala
et: tala

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
et: CFA frank BEAC

note: Name for XAG
en: Silver
et: Hõbe

note: Name for XAU
en: Gold
et: Kuld

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
et: Võlakirjaturu üksus Euroopa koondühik (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
et: Võlakirjaturu üksus Euroopa rahaühik (E.M.U.-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
et: Võlakirjaturu üksus Euroopa arveldusühik 9 (E.U.A.-9)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
et: Võlakirjaturu üksus Euroopa arveldusühik 17 (E.U.A.-17)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
et: Ida-Kariibi dollar

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
et: SDR (IMFi arveldusühik)

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
et: CFA frank BCEAO

note: Name for XPD
en: Palladium
et: Pallaadium

note: Name for XPF
en: CFP Franc
et: CFP frank

note: Name for XPT
en: Platinum
et: Plaatina

note: Name for XSU
en: Sucre
et: sucre

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
et: Spetsiaalselt testimiseks reserveeritud kood

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
et: ADB arveldusühik

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
et: Kood vääringuta tehingutele

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
et: Jeemeni riaal

note: Name for ZAR
en: Rand
et: rand

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
et: Sambia kvatša

note: Name for ZWL
en: Zimbabwe Dollar
et: Zimbabwe dollar
