iso_4217 - en to eo translation catalogue (151 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
eo: Unuiĝint-Arab-Emirlanda Draĥmo

note: Name for AFN
en: Afghani
eo: Afgania afgano

note: Name for ALL
en: Lek
eo: Albania leko

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
eo: Armenia dramo

note: Name for ANG
en: Netherlands Antillean Guilder
eo: Nederland-Antilea guldeno

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
eo: Argentina peso

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
eo: Aŭstralia dolaro

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
eo: Aruba floreno

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
eo: Bosnia-Hercegovina konvertebla marko

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
eo: Barbada dolaro

note: Name for BDT
en: Taka
eo: Bangladeŝa tako

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
eo: Bulgaria levo

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
eo: Barejna dinaro

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
eo: Burunda franko

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
eo: Bermuda dolaro

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
eo: Bruneja dolaro

note: Name for BOB
en: Boliviano
eo: Bolivia boliviano

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
eo: Brazila realo

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
eo: Bahama dolaro

note: Name for BWP
en: Pula
eo: Bocvana pulo

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
eo: Belorusia rublo

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
eo: Beliza dolaro

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
eo: Kanada dolaro

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
eo: Konga franko

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
eo: Svislanda franko

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
eo: Ĉilia peso

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
eo: Ĉinia juano

note: Name for COP
en: Colombian Peso
eo: Kolombia peso

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
eo: Kostarika kolumbo

note: Name for CUC
en: Peso Convertible
eo: Kuba konvertebla peso

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
eo: Kuba peso

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
eo: Kabo-Verda eskudo

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
eo: Ĉeĥa krono

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
eo: Ĝibutia franko

note: Name for DKK
en: Danish Krone
eo: Dana krono

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
eo: Dominga peso

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
eo: Alĝeria dinaro

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
eo: Egiptia pundo

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
eo: Etiopia biro

note: Name for EUR
en: Euro
eo: Eŭro

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
eo: Fiĝia dolaro

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
eo: Falklanda pundo

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
eo: Brita pundo

note: Name for GEL
en: Lari
eo: Kartvelia laro

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
eo: Ganaa cedo

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
eo: Ĝibraltara pundo

note: Name for GTQ
en: Quetzal
eo: Gvatemala kvecalo

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
eo: Gujana dolaro

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
eo: Honkonga dolaro

note: Name for HRK
en: Kuna
eo: Kroatia kuno

note: Name for HTG
en: Gourde
eo: Haitia gurdo

note: Name for HUF
en: Forint
eo: Hungaria forinto

note: Name for IDR
en: Rupiah
eo: Indonezia rupio

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
eo: Nova Israela siklo

note: Name for INR
en: Indian Rupee
eo: Barata rupio

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
eo: Iraka dinaro

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
eo: Irana realo

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
eo: Islanda krono

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
eo: Jamajka dolaro

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
eo: Jordania dinaro

note: Name for JPY
en: Yen
eo: Japania eno

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
eo: Kenja ŝilingo

note: Name for KGS
en: Som
eo: Kirgizia somo

note: Name for KHR
en: Riel
eo: Kamboĝa realo

note: Name for KPW
en: North Korean Won
eo: Nord-Koreia ŭono

note: Name for KRW
en: Won
eo: Sud-Koreia ŭono

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
eo: Kuvajta dinaro

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
eo: Kajman-Insulara dolaro

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
eo: Libana pundo

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
eo: Srilanka rupio

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
eo: Liberia dolaro

note: Name for LSL
en: Loti
eo: Lesota loto

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
eo: Libia dinaro

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
eo: Maroka draĥmo

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
eo: Moldavia levo

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
eo: Madagaskara ariaro

note: Name for MKD
en: Denar
eo: Nord-Makedonia dinaro

note: Name for MMK
en: Kyat
eo: Birma kiato

note: Name for MOP
en: Pataca
eo: Makaa patako

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
eo: Maŭricia rupio

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
eo: Maldiva rupio

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
eo: Meksika peso

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
eo: Malajzia ringito

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
eo: Namibia dolaro

note: Name for NGN
en: Naira
eo: Niĝeria nairo

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
eo: Nikaragva kordovo ora

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
eo: Norvega krono

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
eo: Nepala rupio

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
eo: Nov-Zelanda dolaro

note: Name for OMR
en: Rial Omani
eo: Omana realo

note: Name for PAB
en: Balboa
eo: Panama valbono

note: Name for PEN
en: Sol
eo: Perua suno

note: Name for PGK
en: Kina
eo: Papu-Nov-Gvinea kino

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
eo: Filipina peso

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
eo: Pakistana rupio

note: Name for PLN
en: Zloty
eo: Pola zloto

note: Name for PYG
en: Guarani
eo: Paragvaja gvaranio

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
eo: Katara realo

note: Name for RON
en: Romanian Leu
eo: Rumania levo

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
eo: Serbia dinaro

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
eo: Rusia rublo

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
eo: Ruanda franko

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
eo: Saud-Arabia realo

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
eo: Salomona dolaro

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
eo: Sejŝela rupio

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
eo: Sudana pundo

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
eo: Sveda krono

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
eo: Singapura dolaro

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
eo: Sankta-Helena pundo

note: Name for SLE, Name for SLL
en: Leone
eo: Sieraleona leono

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
eo: Somalia ŝilingo

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
eo: Surinama dolaro

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
eo: Sud-Sudana pundo

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
eo: Salvadora kolumbo

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
eo: Siria pundo

note: Name for THB
en: Baht
eo: Tajlanda bato

note: Name for TJS
en: Somoni
eo: Taĝikia somono

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
eo: Turkmenia nova manato

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
eo: Tunizia dinaro

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
eo: Turkia liro

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
eo: Trinidada-Tobaga dolaro

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
eo: Nova Tajvana dolaro

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
eo: Tanzania ŝilingo

note: Name for UAH
en: Hryvnia
eo: Ukrainia grivno

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
eo: Uganda ŝilingo

note: Name for USD
en: US Dollar
eo: Usona dolaro

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
eo: Urugvaja peso

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
eo: Uzbekia somo

note: Name for VND
en: Dong
eo: Vjetnamia dongo

note: Name for VUV
en: Vatu
eo: Vanuatua vato

note: Name for WST
en: Tala
eo: Samoa talo

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
eo: Centr-Afrika franko

note: Name for XAG
en: Silver
eo: Arĝento

note: Name for XAU
en: Gold
eo: Oro

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
eo: Eŭropa Kunmetita Unuo (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
eo: Eŭropa moneda unuo (EMU-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
eo: Eŭropa Kontunuo 9

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
eo: Eŭropa Kontunuo 17

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
eo: Orient-Kariba dolaro

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
eo: Speciala Rajto de Enspezo

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
eo: Okcident-Afrika franko

note: Name for XPD
en: Palladium
eo: Paladio

note: Name for XPF
en: CFP Franc
eo: Pacifika franko

note: Name for XPT
en: Platinum
eo: Plateno

note: Name for XSU
en: Sucre
eo: Sukro

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
eo: Valutkodo por testo

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
eo: Kontunuo de la Azia Disvolva Banko

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
eo: Neniu valuto

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
eo: Jemena realo

note: Name for ZAR
en: Rand
eo: Sud-Afrika rando

note: Name for ZWL
en: Zimbabwe Dollar
eo: Zimbabva dolaro
