iso_4217 - en to sr@latin translation catalogue (148 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
sr@latin: UAE dirham

note: Name for AFN
en: Afghani
sr@latin: avgani

note: Name for ALL
en: Lek
sr@latin: lek

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
sr@latin: jermenski dram

note: Name for AOA
en: Kwanza
sr@latin: kvanza

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
sr@latin: argentinski pezo

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
sr@latin: australijski dolar

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
sr@latin: barbadoski dolar

note: Name for BDT
en: Taka
sr@latin: taka

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
sr@latin: bugarski lev

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
sr@latin: bahreinski dinar

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
sr@latin: burundski franak

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
sr@latin: bermudski dolar

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
sr@latin: brunejski dolar

note: Name for BOB
en: Boliviano
sr@latin: bolivijano

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
sr@latin: brazilski real

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
sr@latin: bahamski dolar

note: Name for BTN
en: Ngultrum
sr@latin: gultrum

note: Name for BWP
en: Pula
sr@latin: pula

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
sr@latin: belizeanski dolar

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
sr@latin: kanadski dolar

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
sr@latin: kongoanski franak

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
sr@latin: švajcarski franak

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
sr@latin: čileanski pezo

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
sr@latin: juan renminbi

note: Name for COP
en: Colombian Peso
sr@latin: kolumbijski pezo

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
sr@latin: kostarikanski kolon

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
sr@latin: kubanski pezo

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
sr@latin: češka kruna

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
sr@latin: džibutanski franak

note: Name for DKK
en: Danish Krone
sr@latin: danska kruna

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
sr@latin: dominikanski pezo

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
sr@latin: alžirski dinar

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
sr@latin: egipatska funta

note: Name for ERN
en: Nakfa
sr@latin: nakfa

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
sr@latin: etiopljanski bir

note: Name for EUR
en: Euro
sr@latin: evro

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
sr@latin: fidžijanski dolar

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
sr@latin: folklandska funta

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
sr@latin: funta sterling

note: Name for GEL
en: Lari
sr@latin: lari

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
sr@latin: gana sedi

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
sr@latin: gibraltarska funta

note: Name for GMD
en: Dalasi
sr@latin: dalasi

note: Name for GTQ
en: Quetzal
sr@latin: kvecal

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
sr@latin: gvajanski dolar

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
sr@latin: hongkonški dolar

note: Name for HNL
en: Lempira
sr@latin: lempira

note: Name for HRK
en: Kuna
sr@latin: kuna

note: Name for HTG
en: Gourde
sr@latin: gurd

note: Name for HUF
en: Forint
sr@latin: forinta

note: Name for IDR
en: Rupiah
sr@latin: rupija

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
sr@latin: novi izraelski šekel

note: Name for INR
en: Indian Rupee
sr@latin: indijski rupi

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
sr@latin: irački dinar

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
sr@latin: iranski rijal

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
sr@latin: islandska kruna

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
sr@latin: jamajkanski dolar

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
sr@latin: jordanski dinar

note: Name for JPY
en: Yen
sr@latin: jen

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
sr@latin: kenijski šiling

note: Name for KGS
en: Som
sr@latin: som

note: Name for KHR
en: Riel
sr@latin: rijel

note: Name for KPW
en: North Korean Won
sr@latin: severnokorejski von

note: Name for KRW
en: Won
sr@latin: von

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
sr@latin: kuvajtski dinar

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
sr@latin: kajmanski dolar

note: Name for KZT
en: Tenge
sr@latin: tenge

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
sr@latin: libanska funta

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
sr@latin: šrilankanski rupi

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
sr@latin: liberijski dolar

note: Name for LSL
en: Loti
sr@latin: loti

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
sr@latin: libijski dinar

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
sr@latin: marokanski dirham

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
sr@latin: moldovanski leu

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
sr@latin: malagaški arijari

note: Name for MKD
en: Denar
sr@latin: denar

note: Name for MMK
en: Kyat
sr@latin: kjat

note: Name for MNT
en: Tugrik
sr@latin: tugrik

note: Name for MOP
en: Pataca
sr@latin: pataka

note: Name for MRU
en: Ouguiya
sr@latin: ogija

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
sr@latin: mauricijanski rupi

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
sr@latin: rufija

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
sr@latin: meksički pezo

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
sr@latin: malazijski ringit

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
sr@latin: mozambijski metikal

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
sr@latin: namibija dolar

note: Name for NGN
en: Naira
sr@latin: naira

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
sr@latin: kordoba ogo

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
sr@latin: norveška kruna

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
sr@latin: nepalski rupi

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
sr@latin: novozelandski dolar

note: Name for OMR
en: Rial Omani
sr@latin: omanski rijal

note: Name for PAB
en: Balboa
sr@latin: balboa

note: Name for PGK
en: Kina
sr@latin: kina

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
sr@latin: filipinski pezo

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
sr@latin: pakistanski rupi

note: Name for PLN
en: Zloty
sr@latin: zlot

note: Name for PYG
en: Guarani
sr@latin: guarani

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
sr@latin: katarski rijal

note: Name for RON
en: Romanian Leu
sr@latin: rumunski lej

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
sr@latin: srpski dinar

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
sr@latin: ruska rublja

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
sr@latin: ruandski franak

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
sr@latin: saudijski rijal

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
sr@latin: solomonski dolar

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
sr@latin: sejšelski rupi

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
sr@latin: sudanska funta

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
sr@latin: švedska kruna

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
sr@latin: singapurski dolar

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
sr@latin: svetohelenska funta

note: Name for SLE, Name for SLL
en: Leone
sr@latin: leon

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
sr@latin: somalijanski šiling

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
sr@latin: surinamski dolar

note: Name for STN
en: Dobra
sr@latin: dobra

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
sr@latin: salvadorski kolon

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
sr@latin: sirijska funta

note: Name for SZL
en: Lilangeni
sr@latin: lilangeni

note: Name for THB
en: Baht
sr@latin: baht

note: Name for TJS
en: Somoni
sr@latin: somoni

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
sr@latin: turkmenistanski novi manat

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
sr@latin: tunižanski dinar

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
sr@latin: trinidadski dolar

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
sr@latin: novotajvanski dolar

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
sr@latin: tanzanijski šiling

note: Name for UAH
en: Hryvnia
sr@latin: hrivnja

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
sr@latin: uganda šiling

note: Name for USD
en: US Dollar
sr@latin: američki dolar

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
sr@latin: urugvajski pezo

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
sr@latin: uzbekistanski sum

note: Name for VND
en: Dong
sr@latin: dong

note: Name for VUV
en: Vatu
sr@latin: vatu

note: Name for WST
en: Tala
sr@latin: tala

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
sr@latin: CFA franak BEAC

note: Name for XAG
en: Silver
sr@latin: srebro

note: Name for XAU
en: Gold
sr@latin: zlato

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
sr@latin: istočnokaripski dolar

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
sr@latin: CFA franak BCEAO

note: Name for XPD
en: Palladium
sr@latin: paladijum

note: Name for XPF
en: CFP Franc
sr@latin: CFP franak

note: Name for XPT
en: Platinum
sr@latin: platina

note: Name for XSU
en: Sucre
sr@latin: sukre

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
sr@latin: ADB obračunska jedinica

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
sr@latin: Kodovi određeni za transakcije koje nisu vezane za valute

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
sr@latin: jemenski rijal

note: Name for ZAR
en: Rand
sr@latin: rand

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
sr@latin: zambijska kvača

note: Name for ZWL
en: Zimbabwe Dollar
sr@latin: zimbabveanski dolar
