iso_4217 - en to ar translation catalogue (133 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
ar: الدرهم الإماراتي

note: Name for AFN
en: Afghani
ar: الأفغاني

note: Name for ALL
en: Lek
ar: الليك

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
ar: الدرام الأرمني

note: Name for AOA
en: Kwanza
ar: الكوانزا

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
ar: البيزو الأرجنتيني

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
ar: الدولار الأسترالي

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
ar: المارك القابل للتحويل

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
ar: الدولار البربادوسي

note: Name for BDT
en: Taka
ar: التاكا

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
ar: الليف البلغاري

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
ar: الدينار البحريني

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
ar: الفرنك البوروندي

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
ar: الدولار البرمودي

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
ar: الدولار البروناي

note: Name for BOB
en: Boliviano
ar: البوليفيانو

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
ar: الريال البرازيلي

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
ar: الدولار البهامي

note: Name for BWP
en: Pula
ar: البولا

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
ar: الروبل البيلاروسي

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
ar: الدولار البليزي

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
ar: الدولار الكندي

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
ar: الفرنك الكونغولي

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
ar: الفرنك السويسري

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
ar: البيزو الشيلى

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
ar: يوان رينمينبي

note: Name for COP
en: Colombian Peso
ar: البيزو الكولومبي

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
ar: الكولون الكوستاريكي

note: Name for CUC
en: Peso Convertible
ar: البيزو القابل للتحويل

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
ar: البيزو الكوبي

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
ar: الكورونا التشيكية

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
ar: الفرنك الجيبوتي

note: Name for DKK
en: Danish Krone
ar: كرونة دنماركية

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
ar: البيزو الدومنيكاني

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
ar: الدينار الجزائري

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
ar: الجنيه المصري

note: Name for ERN
en: Nakfa
ar: الناكفا

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
ar: البير الإثيوبي

note: Name for EUR
en: Euro
ar: اليورو

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
ar: الدولار الفيجي

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
ar: جنيه جزر فولكلاند

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
ar: الجنيه الاسترليني

note: Name for GEL
en: Lari
ar: اللاري

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
ar: جنيه جبل طارق

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
ar: الدولار الغواياني

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
ar: دولار هونغ كونغ

note: Name for HNL
en: Lempira
ar: الليمبيرا

note: Name for HRK
en: Kuna
ar: الكونا

note: Name for HTG
en: Gourde
ar: الغورد

note: Name for HUF
en: Forint
ar: الفورنت

note: Name for IDR
en: Rupiah
ar: الروبية

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
ar: الشيكل الإسرائيلي الجديد

note: Name for INR
en: Indian Rupee
ar: الروبية الهندية

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
ar: الدينار العراقي

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
ar: الريال الإيراني

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
ar: الكرونا الأيسلندية

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
ar: الدولار الجامايكي

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
ar: الدينار الأردني

note: Name for JPY
en: Yen
ar: الين

note: Name for KGS
en: Som
ar: سوم

note: Name for KPW
en: North Korean Won
ar: وون كوريا الشمالية

note: Name for KRW
en: Won
ar: وون

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
ar: الدينار الكويتي

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
ar: دولار جزر كايمان

note: Name for KZT
en: Tenge
ar: تنغي

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
ar: الليرة اللبنانية

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
ar: الروبية السيريلانكية

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
ar: الدولار الليبيري

note: Name for LSL
en: Loti
ar: لوتي

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
ar: الدينار الليبي

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
ar: الدرهم المغربي

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
ar: ليو المولدوفي

note: Name for MMK
en: Kyat
ar: كيات

note: Name for MNT
en: Tugrik
ar: التوغريك

note: Name for MOP
en: Pataca
ar: باتاكا

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
ar: روبية موريشيوسية

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
ar: روفيا

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
ar: بيزو مكسيكي

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
ar: الدولار الناميبي

note: Name for NGN
en: Naira
ar: نايرا

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
ar: الكرونة النرويجية

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
ar: الروبية النيبالية

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
ar: الدولار النيوزيلاندي

note: Name for OMR
en: Rial Omani
ar: الريال العماني

note: Name for PEN
en: Sol
ar: سول

note: Name for PGK
en: Kina
ar: كينا

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
ar: البيزو الفلبيني

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
ar: الروبية الباكستانية

note: Name for PLN
en: Zloty
ar: زلوتي

note: Name for PYG
en: Guarani
ar: غواراني

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
ar: الريال القطرى

note: Name for RON
en: Romanian Leu
ar: ليو روماني

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
ar: الدينار الصربي

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
ar: الروبل الروسي

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
ar: فرنك رواندي

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
ar: الريال السعودي

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
ar: دولار جزر سليمان

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
ar: الروبية السيشيلية

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
ar: الجنيه السوداني

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
ar: كرونة سويدية

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
ar: الدولار السنغافوري

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
ar: جنيه سانت هيلينا

note: Name for SLE, Name for SLL
en: Leone
ar: ليون

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
ar: شلن صومالي

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
ar: جنيه جنوب السودان

note: Name for STN
en: Dobra
ar: دوبرا

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
ar: الليرة السورية

note: Name for THB
en: Baht
ar: باهت

note: Name for TJS
en: Somoni
ar: سوموني

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
ar: مانات تركمانستان الجديدة

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
ar: الدينار التونسي

note: Name for TOP
en: Pa’anga
ar: بانغا

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
ar: الليرة التركية

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
ar: دولار ترينيداد وتوباغو

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
ar: الدولار التايواني الجديد

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
ar: الشلن التنزاني

note: Name for UAH
en: Hryvnia
ar: هريفنيا

note: Name for USD
en: US Dollar
ar: الدولار الأمريكي

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
ar: بيزو أوروغوايو

note: Name for VND
en: Dong
ar: دونغ

note: Name for VUV
en: Vatu
ar: فاتو

note: Name for WST
en: Tala
ar: تالا

note: Name for XAG
en: Silver
ar: الفضة

note: Name for XAU
en: Gold
ar: الذهب

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
ar: دولار شرق الكاريبي

note: Name for XPD
en: Palladium
ar: البلاديوم

note: Name for XPT
en: Platinum
ar: البلاتين

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
ar: رموز محجوزة خصيصا لأغراض الاختبار

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
ar: وحدة حساب بنك التنمية الإفريقي

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
ar: رموز مخصصة للمعاملات التي لا تتضمن أية عملة

note: Name for ZAR
en: Rand
ar: راند

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
ar: كواشا زامبي

note: Name for ZWL
en: Zimbabwe Dollar
ar: الدولار الزيمبابوي
