iso_4217 - en to bn translation catalogue (85 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
bn: সংযুক্ত আরব আমিরাত দিরহাম

note: Name for AFN
en: Afghani
bn: আফগানি

note: Name for ALL
en: Lek
bn: লেক

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
bn: আর্মেনিয়ান ড্রাম

note: Name for ANG
en: Netherlands Antillean Guilder
bn: নেদারল্যান্ডস অ্যান্টিলিয়ান গিল্ডার

note: Name for AOA
en: Kwanza
bn: কুয়ানজা

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
bn: আর্জেন্টাইন পেসো

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
bn: অস্ট্রেলিয়ান ডলার

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
bn: আরুবান ফ্লোরিন

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
bn: রূপান্তরযোগ্য চিহ্ন

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
bn: বার্বাডোস ডলার

note: Name for BDT
en: Taka
bn: টাকা

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
bn: বুলগেরিয়ান লেভ

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
bn: বাহরাইনি দিনার

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
bn: বুরুন্ডি ফ্রাঙ্ক

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
bn: বারমুডীয় ডলার

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
bn: ব্রুনাই ডলার

note: Name for BOB
en: Boliviano
bn: বলিভিয়ানো

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
bn: ব্রাজিলীয় রিয়াল

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
bn: বাহামীয় ডলার

note: Name for BTN
en: Ngultrum
bn: ভুটানীয় এনগলট্রাম

note: Name for BWP
en: Pula
bn: পুলা

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
bn: বেলারুশীয় রুবেল

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
bn: বেলিজ ডলার

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
bn: কানাডীয় ডলার

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
bn: কঙ্গোর ফ্রাঙ্ক

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
bn: সুইস ফ্রাঙ্ক

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
bn: ইউয়ান রেনমিনবি

note: Name for COP
en: Colombian Peso
bn: কলম্বিয় পেসো

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
bn: কোস্টা রিকার কোলন

note: Name for CUC
en: Peso Convertible
bn: রূপান্তরযোগ্য পেসো

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
bn: কিউবার পেসো

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
bn: কাবো ভার্দে এসকুডো

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
bn: চেক কোরুনা

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
bn: জিবুতি ফ্রাঙ্ক

note: Name for DKK
en: Danish Krone
bn: ড্যানিশ ক্রোন

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
bn: ডোমিনিকান পেসো

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
bn: আলজেরিয়ান দিনার

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
bn: মিশরীয় পাউন্ড

note: Name for ERN
en: Nakfa
bn: নাকফা

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
bn: ইথিওপীয় বির

note: Name for EUR
en: Euro
bn: ইউরো

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
bn: ফিজি ডলার

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
bn: ফকল্যান্ড দ্বীপপুঞ্জ পাউন্ড

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
bn: পাউন্ড স্টার্লিং

note: Name for GEL
en: Lari
bn: লারি

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
bn: ঘানা সেডি

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
bn: জিব্রাল্টার পাউন্ড

note: Name for GMD
en: Dalasi
bn: ডালাসি

note: Name for GTQ
en: Quetzal
bn: কোয়েটজাল

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
bn: গায়ানা ডলার

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
bn: হংকং ডলার

note: Name for HNL
en: Lempira
bn: লেম্পিরা

note: Name for HRK
en: Kuna
bn: কুনা

note: Name for HTG
en: Gourde
bn: গোর্দে

note: Name for HUF
en: Forint
bn: ফরিন্ট

note: Name for IDR
en: Rupiah
bn: রুপিয়াহ

note: Name for INR
en: Indian Rupee
bn: ভারতীয় রুপি

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
bn: ইরাকি দিনার

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
bn: ইরানি রিয়াল

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
bn: আইসল্যান্ড ক্রোনা

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
bn: জ্যামাইকান ডলার

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
bn: জর্ডানের দিনার

note: Name for JPY
en: Yen
bn: ইয়েন

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
bn: কেনিয়ান শিলিং

note: Name for KGS
en: Som
bn: সোম

note: Name for KHR
en: Riel
bn: রিয়েল

note: Name for KPW
en: North Korean Won
bn: উত্তর কোরিয়ার ওন

note: Name for KRW
en: Won
bn: ওন

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
bn: কুয়েতি দিনার

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
bn: কেম্যান দ্বীপপুঞ্জ ডলার

note: Name for KZT
en: Tenge
bn: তেঙ্গে

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
bn: লেবানিজ পাউন্ড

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
bn: শ্রীলঙ্কা রুপি

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
bn: লাইবেরিয়া ডলার

note: Name for LSL
en: Loti
bn: লোটি

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
bn: লিবীয় দিনার

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
bn: মরক্কোর দিরহাম

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
bn: মোলডোভান লিউ

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
bn: মালাগাসি আরিয়ারি

note: Name for MKD
en: Denar
bn: দেনার

note: Name for MMK
en: Kyat
bn: কিয়াট

note: Name for MNT
en: Tugrik
bn: তুগ্রিক

note: Name for MOP
en: Pataca
bn: পাটাকা

note: Name for PYG
en: Guarani
bn: গুয়ারানি
