iso_4217 - en to de translation catalogue (125 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
de: VAE-Dirham

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
de: Armenischer Dram

note: Name for ANG
en: Netherlands Antillean Guilder
de: Niederländische Antillen-Gulden

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
de: Argentinischer Peso

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
de: Australischer Dollar

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
de: Arubanischer Florin

note: Name for AZN
en: Azerbaijan Manat
de: Aserbaidschan-Manat

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
de: Konvertible Mark

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
de: Barbados-Dollar

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
de: Bulgarischer Lev

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
de: Bahrain-Dinar

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
de: Burundi-Franc

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
de: Bermuda-Dollar

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
de: Brunei-Dollar

note: Name for BOB
en: Boliviano
de: Bolivischer Boliviano

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
de: Brasilianischer Real

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
de: Bahama-Dollar

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
de: Weißrussischer Rubel

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
de: Belize-Dollar

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
de: Kanadischer Dollar

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
de: Kongolesischer Franc

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
de: Schweizer Franken

note: Name for CHW
en: WIR Franc
de: WIR Franken

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
de: Chilenischer Peso

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
de: Renminbi-Yuan

note: Name for COP
en: Colombian Peso
de: Kolumbianischer Peso

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
de: Costa Rica Colon

note: Name for CUC
en: Peso Convertible
de: Peso convertible

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
de: Kubanischer Peso

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
de: Cabo-Verde-Escudo

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
de: Tschechische Krone

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
de: Djibouti-Franc

note: Name for DKK
en: Danish Krone
de: Dänische Krone

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
de: Dominikanischer Peso

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
de: Algerischer Dinar

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
de: Ägyptisches Pfund

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
de: Äthiopischer Birr

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
de: Fidschi-Dollar

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
de: Falkland-Pfund

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
de: Pfund Sterling

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
de: Ghanaischer Cedi

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
de: Gibraltar-Pfund

note: Name for GNF
en: Guinean Franc
de: Guineischer Franc

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
de: Guyana-Dollar

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
de: Hongkong-Dollar

note: Name for IDR
en: Rupiah
de: Rupie

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
de: Neuer Israelischer Schekel

note: Name for INR
en: Indian Rupee
de: Indische Rupie

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
de: Irakischer Dinar

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
de: Iranischer Rial

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
de: Isländische Krone

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
de: Jamaikanischer Dollar

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
de: Jordanischer Dinar

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
de: Kenianischer Shilling

note: Name for KMF
en: Comorian Franc
de: Komorischer Franc

note: Name for KPW
en: North Korean Won
de: Nordkoreanischer Won

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
de: Kuwait-Dinar

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
de: Kaiman-Dollar

note: Name for LAK
en: Lao Kip
de: Laotischer Kip

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
de: Libanesisches Pfund

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
de: Sri-Lanka-Rupie

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
de: Liberianischer Dollar

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
de: Libyscher Dinar

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
de: Marokkanischer Dirham

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
de: Moldau Leu

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
de: Madagaskar-Ariary

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
de: Mauritius-Rupie

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
de: Malediven-Rufiyaa

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
de: Malawischer Kwacha

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
de: Mexikanischer Peso

note: Name for MXV
en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
de: Mexikanische Unidad de Inversion (UDI)

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
de: Malaysischer Ringgit

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
de: Mosambik-Metical

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
de: Namibia-Dollar

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
de: Norwegische Krone

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
de: Nepalesische Rupie

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
de: Neuseeland-Dollar

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
de: Philippinischer Peso

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
de: Pakistanische Rupie

note: Name for PLN
en: Zloty
de: Złoty

note: Name for PYG
en: Guarani
de: Guaraní

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
de: Katar-Rial

note: Name for RON
en: Romanian Leu
de: Rumänischer Leu

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
de: Serbischer Dinar

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
de: Russischer Rubel

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
de: Ruandischer Franc

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
de: Saudi-Arabischer Rial

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
de: Salomonen-Dollar

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
de: Seychellen-Rupie

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
de: Sudanesisches Pfund

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
de: Schwedische Krone

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
de: Singapur-Dollar

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
de: St.-Helena-Pfund

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
de: Somalischer Schilling

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
de: Surinam-Dollar

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
de: Südsudanesisches Pfund

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
de: Syrisches Pfund

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
de: Turkmenistan-Manat

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
de: Tunesischer Dinar

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
de: Türkische Lira

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
de: Trinidad-und-Tobago-Dollar

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
de: Neuer Taiwan-Dollar

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
de: Tansanischer Schilling

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
de: Ugandischer Schilling

note: Name for USD
en: US Dollar
de: US-Dollar

note: Name for USN
en: US Dollar (Next day)
de: US-Dollar (Nächster Tag)

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
de: Uruguayischer Peso

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
de: Usbekischer Sum

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
de: CFA-Franc (Äquatorial)

note: Name for XAG
en: Silver
de: Silber

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
de: Anleihenmarkteinheit Europäische Rechnungseinheit (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
de: Anleihenmarkteinheit Europäische Währungseinheit (E.M.U.-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
de: Anleihenmarkteinheit Europäische Rechnungseinheit 9 (E.U.A.-9)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
de: Anleihenmarkteinheit Europäische Rechnungseinheit 17 (E.U.A.-17)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
de: Ostkaribischer Dollar

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
de: SDR (Sonderziehungsrecht, Special Drawing Right)

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
de: CFA-Franc (West)

note: Name for XPF
en: CFP Franc
de: CFP-Franc

note: Name for XPT
en: Platinum
de: Platin

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
de: Speziell für Testzwecke reservierte Codes

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
de: ADB-Einheit eines Kontos

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
de: Zugewiesene Codes für Transaktionen, bei denen keine Währung involviert ist

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
de: Jemenitischer Rial

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
de: Sambischer Kwacha

note: Name for ZWL
en: Zimbabwe Dollar
de: Simbabwe-Dollar
