iso_4217 - en to is translation catalogue (132 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
is: SAF-dirham

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
is: Armenskt dram

note: Name for ANG
en: Netherlands Antillean Guilder
is: Hollenskt Antillu-gyllini

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
is: Argentínskur pesó

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
is: Ástralskur dollari

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
is: Arúbínskt florin

note: Name for AZN
en: Azerbaijan Manat
is: Aserbaídsjanskt manat

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
is: Umbreytanleg mörk

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
is: Barbados-dollari

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
is: Búlgarskt lev

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
is: Bareinskur dínar

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
is: Búrúndískur franki

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
is: Bermúdadollari

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
is: Brúnei dollari

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
is: Brasilískur real

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
is: Bahama dollari

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
is: Hvítrússnesk rúbla

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
is: Belísdollari

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
is: Kanadískur dollari

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
is: Kongóskur franki

note: Name for CHE
en: WIR Euro
is: WIR-evra

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
is: Svissneskur franki

note: Name for CHW
en: WIR Franc
is: WIR-franki

note: Name for CLF
en: Unidad de Fomento
is: Síleönsk fjárfestingaeining (UF)

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
is: Chíleanskur pesó

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
is: Júanskt Renminbi

note: Name for COP
en: Colombian Peso
is: Kólumbískur pesó

note: Name for COU
en: Unidad de Valor Real
is: Kólumbísk raungildiseining (UV)

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
is: Kostaríkanskur kólon

note: Name for CUC
en: Peso Convertible
is: Umbreytanlegur pesó

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
is: Kúbanskur pesó

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
is: Grænhöfðaeyskur eskúdó

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
is: Tékknesk korúna

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
is: Djíbútí franki

note: Name for DKK
en: Danish Krone
is: Dönsk króna

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
is: Dóminíkanskur pesó

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
is: Alsírskur dínar

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
is: Egypskt pund

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
is: Eþíópískt birr

note: Name for EUR
en: Euro
is: Evra

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
is: Fidjí-dollari

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
is: Falklandseyjapund

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
is: Sterlingspund

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
is: Ganaískt cedí

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
is: Gíbraltarpund

note: Name for GNF
en: Guinean Franc
is: Gíneanskur franki

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
is: Gvæanskur dollari

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
is: Hong-kong dollari

note: Name for IDR
en: Rupiah
is: Rúpía

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
is: Nýtt ísraelskt sheqel

note: Name for INR
en: Indian Rupee
is: Indversk rúpía

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
is: Íraskur dínar

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
is: Íranskur ríal

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
is: Íslensk króna

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
is: Jamaíkudollari

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
is: Jórdanskur dínar

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
is: Kenískur skildingur

note: Name for KMF
en: Comorian Franc
is: Kómorra franki

note: Name for KPW
en: North Korean Won
is: Norður-Kóreskt won

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
is: Kúveitskur dínar

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
is: Caymaneyjadollari

note: Name for LAK
en: Lao Kip
is: Laóskt Kip

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
is: Líbanskt pund

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
is: Srí Lanka rúpía

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
is: Líberíudollari

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
is: Líbískur dínar

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
is: Marokkanskur dirham

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
is: Moldóvanskt leu

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
is: Malagaskur ariarí

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
is: Máritíus-rúpía

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
is: Malavískt kwacha

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
is: Mexíkóskur pesó

note: Name for MXV
en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
is: Mexíkósk fjárfestingaeining (UDI)

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
is: Malasísk ringgit

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
is: Mósambískt metikal

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
is: Namibíudollari

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
is: Norsk króna

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
is: Nepölsk rúpía

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
is: Nýsjálenskur dollari

note: Name for OMR
en: Rial Omani
is: Ómanskur ríal

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
is: Filippínskur pesó

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
is: Pakistönsk rúpía

note: Name for PYG
en: Guarani
is: Guaraní

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
is: Katarskur ríal

note: Name for RON
en: Romanian Leu
is: Rúmenskt leu

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
is: Serbneskur dínar

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
is: Rússnesk rúbla

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
is: Rúandafranki

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
is: Sádi-Arabískur ríal

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
is: Salómonseyjadollari

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
is: Seychelles-eyja rúpía

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
is: Súdanskt pund

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
is: Sænsk króna

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
is: Singapúrskur dollari

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
is: Sankti Helenu pund

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
is: Sómalskur skildingur

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
is: Súrínamdollari

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
is: Suður-súdanskt pund

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
is: Salvadorskur kólon

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
is: Sýrlenskt pund

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
is: Túrkmenískt Nýtt-Manat

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
is: Túnískur dínar

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
is: Tyrknesk líra

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
is: Trínidad og Tóbagódollar

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
is: Nýr tævanskur dollari

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
is: Tansanískur skildingur

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
is: Úgandískur skildingur

note: Name for USD
en: US Dollar
is: Bandarískur dollari

note: Name for USN
en: US Dollar (Next day)
is: Bandarískur dollari (næsta dags)

note: Name for UYI
en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas (UI)
is: Úrúgvæskur pesó í verðlagseiningum (UI)

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
is: Úrúgvæskur pesó

note: Name for UYW
en: Unidad Previsional
is: Úrúgvæsk forspáreining (UP)

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
is: Úsbekistanskt sum

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
is: CFA franki BEAC

note: Name for XAG
en: Silver
is: Silfur

note: Name for XAU
en: Gold
is: Gull

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
is: Evrópsk samsett eining skuldabréfamarkaða (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
is: Evrópsk mynteining skuldabréfamarkaða (E.M.U.-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
is: Evrópsk eining skuldabréfamarkaða fyrir reikning 9 (E.U.A.-9)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
is: Evrópsk eining skuldabréfamarkaða fyrir reikning 17 (E.U.A.-17)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
is: Austur-karíbahafsdollari

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
is: SDR (sérstök yfirdráttarréttindi)

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
is: CFA franki BCEAO

note: Name for XPD
en: Palladium
is: Palladín

note: Name for XPF
en: CFP Franc
is: CFP franki

note: Name for XPT
en: Platinum
is: Platína

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
is: Kóðar sérstaklega fráteknir til prófunar

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
is: ADB eining fyrir reikning

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
is: Kóðar sem úthlutað er á færslur þar sem enginn gjaldmiðill kemur við sögu

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
is: Jemenskur ríal

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
is: Sambískt kwacha

note: Name for ZWL
en: Zimbabwe Dollar
is: Simbabve dollari
