iso_4217 - en to it translation catalogue (132 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
it: Dirham degli EAU

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
it: Dram

note: Name for ANG
en: Netherlands Antillean Guilder
it: Fiorino delle Antille Olandesi

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
it: Peso argentino

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
it: Dollaro australiano

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
it: Fiorino di Aruba

note: Name for AZN
en: Azerbaijan Manat
it: Manat azero

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
it: Marco bosniaco

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
it: Dollaro di Barbados

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
it: Lev bulgaro

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
it: Dinaro del Bahrein

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
it: Franco del Burundi

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
it: Dollaro delle Bermuda

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
it: Dollaro del Brunei

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
it: Real brasiliano

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
it: Dollaro delle Bahamas

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
it: Rublo bielorusso

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
it: Dollaro del Belize

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
it: Dollaro canadese

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
it: Franco congolese

note: Name for CHE
en: WIR Euro
it: Euro WIR

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
it: Franco svizzero

note: Name for CHW
en: WIR Franc
it: Franco WIR

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
it: Peso cileno

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
it: Yuan renminbi

note: Name for COP
en: Colombian Peso
it: Peso colombiano

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
it: Colón

note: Name for CUC
en: Peso Convertible
it: Peso cubano convertibile

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
it: Peso cubano

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
it: Scudo capoverdiano

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
it: Corona ceca

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
it: Franco gibutiano

note: Name for DKK
en: Danish Krone
it: Corona danese

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
it: Peso dominicano

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
it: Dinaro algerino

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
it: Sterlina egiziana

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
it: Birr

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
it: Dollaro delle Figi

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
it: Sterlina delle Falkland

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
it: Lira sterlina

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
it: Cedi

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
it: Sterlina di Gibilterra

note: Name for GNF
en: Guinean Franc
it: Franco guineano

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
it: Dollaro della Guyana

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
it: Dollaro di Hong Kong

note: Name for HUF
en: Forint
it: Fiorino ungherese

note: Name for IDR
en: Rupiah
it: Rupia indonesiana

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
it: Sheqel

note: Name for INR
en: Indian Rupee
it: Rupia indiana

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
it: Dinaro iracheno

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
it: Riyal iraniano

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
it: Corona islandese

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
it: Dollaro giamaicano

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
it: Dinaro giordano

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
it: Scellino keniota

note: Name for KMF
en: Comorian Franc
it: Franco delle Comore

note: Name for KPW
en: North Korean Won
it: Won nordcoreano

note: Name for KRW
en: Won
it: Won sudcoreano

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
it: Dinaro kuwaitiano

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
it: Dollaro delle Cayman

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
it: Lira libanese

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
it: Rupia singalese

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
it: Dollaro liberiano

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
it: Dinaro libico

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
it: Dirham marocchino

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
it: Leu moldavo

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
it: Ariary

note: Name for MKD
en: Denar
it: Denaro macedone

note: Name for MNT
en: Tugrik
it: Tughrik

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
it: Rupia mauriziana

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
it: Rufiyaa delle Maldive

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
it: Kwacha malawiano

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
it: Peso messicano

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
it: Ringgit

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
it: Metical

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
it: Dollaro namibiano

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
it: Córdoba nicaraguense

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
it: Corona norvegese

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
it: Rupia nepalese

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
it: Dollaro neozelandese

note: Name for OMR
en: Rial Omani
it: Riyal dell'Oman

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
it: Peso filippino

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
it: Rupia pakistana

note: Name for PYG
en: Guarani
it: Guaraní

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
it: Riyal del Qatar

note: Name for RON
en: Romanian Leu
it: Leu romeno

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
it: Dinaro serbo

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
it: Rublo russo

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
it: Franco ruandese

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
it: Riyal saudita

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
it: Dollaro delle Salomone

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
it: Rupia delle Seychelles

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
it: Sterlina sudanese

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
it: Corona svedese

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
it: Dollaro di Singapore

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
it: Sterlina di Sant'Elena

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
it: Scellino somalo

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
it: Dollaro surinamese

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
it: Sterlina sudsudanese

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
it: Colón

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
it: Lira siriana

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
it: Manat

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
it: Dinaro tunisino

note: Name for TOP
en: Pa’anga
it: Paʻanga

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
it: Lira turca

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
it: Dollaro di Trinidad e Tobago

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
it: Dollaro di Taiwan

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
it: Scellino tanzaniano

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
it: Scellino ugandese

note: Name for USD
en: US Dollar
it: Dollaro USA

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
it: Peso uruguaiano

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
it: Sum

note: Name for VED, Name for VES
en: Bolívar Soberano
it: Bolívar venezuelano sovrano

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
it: Franco CFA BEAC

note: Name for XAG
en: Silver
it: Argento

note: Name for XAU
en: Gold
it: Oro

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
it: Unità Composita Europea per mercato obbligazionario (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
it: Unità Monetaria Europea per mercato obbligazionario (E.M.U.-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
it: Unità di Conto Europea 9 per mercato obbligazionario (E.U.A.-9)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
it: Unità di Conto Europea 17 per mercato obbligazionario (E.U.A.-17)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
it: Dollaro dei Caraibi orientali

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
it: DSP (Diritti Speciali di Prelievo)

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
it: Franco CFA BCEAO

note: Name for XPD
en: Palladium
it: Palladio

note: Name for XPF
en: CFP Franc
it: Franco CFP

note: Name for XPT
en: Platinum
it: Platino

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
it: Codice riservato a scopo di test

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
it: Unità di conto della ADB

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
it: Codici assegnati a transazioni effettuate senza l'uso di valuta

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
it: Riyal yemenita

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
it: Kwacha zambiano

note: Name for ZWL
en: Zimbabwe Dollar
it: Dollaro dello Zimbabwe
