iso_4217 - en to ro translation catalogue (139 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
ro: Dirham Emiratele arabe unite

note: Name for AFN
en: Afghani
ro: Afgani

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
ro: Dram armean

note: Name for ANG
en: Netherlands Antillean Guilder
ro: Gulden antilian din Olanda

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
ro: Peso argentinian

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
ro: Dolar australian

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
ro: Florin aruban

note: Name for AZN
en: Azerbaijan Manat
ro: Manat azerbaidjan

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
ro: Marcă convertibilă

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
ro: Dolar Barbados

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
ro: Levă bulgară

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
ro: Dinar bahrein

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
ro: Franc burundic

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
ro: Dolar bermudian

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
ro: Dolar Brunei

note: Name for BOV
en: Mvdol
ro: Mvdol bolivian

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
ro: Real brazilian

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
ro: Dolar bahamian

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
ro: Rublă bielorusă

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
ro: Dolar belize

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
ro: Dolar canadian

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
ro: Franc congolez

note: Name for CHE
en: WIR Euro
ro: Euro WIR

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
ro: Franc elveţian

note: Name for CHW
en: WIR Franc
ro: Franc WIR

note: Name for CLF
en: Unidad de Fomento
ro: Unitatea de finanțare (UF)

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
ro: Peso chilian

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
ro: Yuan renminbi

note: Name for COP
en: Colombian Peso
ro: Peso columbian

note: Name for COU
en: Unidad de Valor Real
ro: Unitate de valoare validă (UVR)

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
ro: Colon costarican

note: Name for CUC
en: Peso Convertible
ro: Peso convertibil

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
ro: Peso cubanez

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
ro: Escudo Capul Verde

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
ro: Coroană cehă

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
ro: Franc djibouti

note: Name for DKK
en: Danish Krone
ro: Coroană daneză

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
ro: Peso dominican

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
ro: Dinar algerian

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
ro: Liră egipteană

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
ro: Birr etiopian

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
ro: Dolar fijian

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
ro: Liră Insulele Falkland

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
ro: Liră sterlină

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
ro: Cedi ghanez

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
ro: Liră Gibraltar

note: Name for GNF
en: Guinean Franc
ro: Franc guineean

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
ro: Dolar guyanez

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
ro: Dolar Hong Kong

note: Name for IDR
en: Rupiah
ro: Rupie

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
ro: Noul shekel israelian

note: Name for INR
en: Indian Rupee
ro: Rupie indiană

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
ro: Dinar irakian

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
ro: Rial iranian

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
ro: Coroană islandeză

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
ro: Dolar jamaican

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
ro: Dinar iordanian

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
ro: Șiling kenyan

note: Name for KMF
en: Comorian Franc
ro: Franc comorian

note: Name for KPW
en: North Korean Won
ro: Won nord-coreean

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
ro: Dinar kuweitian

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
ro: Dolar Insulele Cayman

note: Name for LAK
en: Lao Kip
ro: Kip laosian

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
ro: Liră libaneză

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
ro: Rupie Sri Lanka

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
ro: Dolar liberian

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
ro: Dinar libian

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
ro: Dirham marocan

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
ro: Leu moldovenesc

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
ro: Ariary malgaș

note: Name for MKD
en: Denar
ro: Dinar

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
ro: Rupie maurițiană

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
ro: Rupia maldivă (rufiyaa)

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
ro: Kwacha Malawi

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
ro: Peso mexican

note: Name for MXV
en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
ro: Unitatea mexicană de investiții (UDI)

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
ro: Ringgit malaezian

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
ro: Metical Mozambic

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
ro: Dolar namibian

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
ro: Coroană norvegiană

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
ro: Rupie nepaleză

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
ro: Dolar neozeelandez

note: Name for OMR
en: Rial Omani
ro: Rial omani

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
ro: Peso filipinez

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
ro: Rupie pakistaneză

note: Name for PLN
en: Zloty
ro: Zlot

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
ro: Rial Qatar

note: Name for RON
en: Romanian Leu
ro: Leu românesc

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
ro: Dinar sârbesc

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
ro: Rublă rusească

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
ro: Franc rwandez

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
ro: Rial saudit

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
ro: Dolar Insulele Solomon

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
ro: Rupie Seychelles

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
ro: Liră sudaneză

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
ro: Coroană suedeză

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
ro: Dolar singaporez

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
ro: Liră Sfânta Elena

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
ro: Șiling somalez

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
ro: Dolar Surinam

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
ro: Liră sud-sudaneză

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
ro: Colon El Salvador

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
ro: Liră siriană

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
ro: Noul manat turkmen

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
ro: Dinar tunisian

note: Name for TOP
en: Pa’anga
ro: Pa'anga

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
ro: Liră turcească

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
ro: Dolar Trinidad și Tobago

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
ro: Dolar nou taiwanez

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
ro: Șiling tanzanian

note: Name for UAH
en: Hryvnia
ro: Grivnă ucraineană

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
ro: Șiling ugandez

note: Name for USD
en: US Dollar
ro: Dolar SUA

note: Name for USN
en: US Dollar (Next day)
ro: Dolar SUA (Ziua următoare)

note: Name for UYI
en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas (UI)
ro: Unitatea de indexare a pesoului uruguayan

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
ro: Peso uruguayan

note: Name for UYW
en: Unidad Previsional
ro: Unitate estimată a pesoului uruguayan (UYW)

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
ro: Sum uzbec

note: Name for VED, Name for VES
en: Bolívar Soberano
ro: Bolivar suveran venezuelan

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
ro: Franc CFA (BEAC)

note: Name for XAG
en: Silver
ro: Argint

note: Name for XAU
en: Gold
ro: Aur

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
ro: Unitatea piețelor de obligațiuni Unitatea compusă europeană (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
ro: Unitatea piețelor de obligațiuni Unitatea monetară europeană (E.M.U.-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
ro: Unitatea piețelor de obligațiuni Unitatea de cont europeană 9 (E.U.A.-9)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
ro: Unitatea piețelor de obligațiuni Unitatea de cont europeană 17 (E.U.A.-17)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
ro: Dolar est caraibean

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
ro: DST (Drept de tragere special)

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
ro: Franc CFA (BCEAO)

note: Name for XPD
en: Palladium
ro: Paladiu

note: Name for XPF
en: CFP Franc
ro: Franc CFP

note: Name for XPT
en: Platinum
ro: Platină

note: Name for XSU
en: Sucre
ro: Sistem regional unic de compensare a plăților (SUCRE)

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
ro: Coduri rezervate în mod special pentru testare

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
ro: Unitatea de cont ADB

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
ro: Codurile atribuite pentru tranzacțiile în care nu este implicată nicio monedă

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
ro: Rial yemenit

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
ro: Kwacha zambian

note: Name for ZWL
en: Zimbabwe Dollar
ro: Dolar Zimbabwe
