iso_4217 - en to da translation catalogue (114 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
da: UAE dirham

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
da: Armensk dram

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
da: Argentinsk peso

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
da: Australsk dollar

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
da: Arubansk florin

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
da: Konvertibel mark

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
da: Barbados-dollar

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
da: Bulgarsk lev

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
da: Bahrainsk dinar

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
da: Burundi-franc

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
da: Bermuda-dollar

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
da: Brunei-dollar

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
da: Brasiliansk real

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
da: Bahamansk dollar

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
da: Hviderussisk rubel

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
da: Belize-dollar

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
da: Canadisk dollar

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
da: Congolesisk franc

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
da: Schweizerfranc

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
da: Chilensk peso

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
da: Renminbi yuan

note: Name for COP
en: Colombian Peso
da: Colombiansk peso

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
da: Costa Ricansk colon

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
da: Cubansk peso

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
da: Kapverdisk escudo

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
da: Tjekkisk koruna

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
da: Djibouti-franc

note: Name for DKK
en: Danish Krone
da: Dansk krone

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
da: Dominikansk peso

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
da: Algerisk dinar

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
da: Egyptisk pund

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
da: Etiopisk birr

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
da: Fiji-dollar

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
da: Falklandsøernes pund

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
da: Britisk pund sterling

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
da: Ghanesisk cedi

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
da: Gibraltar-pund

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
da: Guyanansk dollar

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
da: Hong Kong-dollar

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
da: Ny israelsk shekel

note: Name for INR
en: Indian Rupee
da: Indisk rupee

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
da: Irakisk dinar

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
da: Iransk rial

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
da: Islandsk krone

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
da: Jamaica-dollar

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
da: Jordansk dinar

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
da: Kenyansk shilling

note: Name for KPW
en: North Korean Won
da: Nordkoreansk won

note: Name for KRW
en: Won
da: Sydkoreansk won

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
da: Kuwaitisk dinar

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
da: Cayman-øernes dollar

note: Name for KZT
en: Tenge
da: Kasakhisk tenge

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
da: Libanesisk pund

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
da: Sri Lankansk rupee

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
da: Liberisk dollar

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
da: Libysk dinar

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
da: Marokkansk dirham

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
da: Moldavisk leu

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
da: Madagaskisk ariary

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
da: Mauritisk rupee

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
da: Malawisk kwacha

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
da: Mexicansk peso

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
da: Malaysisk ringgit

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
da: Mozambiquisk metical

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
da: Namibisk dollar

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
da: Cordoba oro

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
da: Norsk krone

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
da: Nepalesisk rupiee

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
da: New Zealand-dollar

note: Name for OMR
en: Rial Omani
da: Omani Rial

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
da: Filippinsk peso

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
da: Pakistansk rupee

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
da: Qatarsk rial

note: Name for RON
en: Romanian Leu
da: Rumænske lei

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
da: Serbisk dinar

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
da: Russisk rubel

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
da: Rwanda-franc

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
da: Saudiarabisk riyal

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
da: Solomon-øernes dollar

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
da: Seycheller-rupee

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
da: Sudanesisk pund

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
da: Svensk krone

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
da: Singaporeansk dollar

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
da: St. Helena-pund

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
da: Somalisk shilling

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
da: Surinamesk dollar

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
da: Sydsudanesisk pund

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
da: El Salvadoransk colon

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
da: Syrisk pund

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
da: Aserbajdsjanske manat

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
da: Tunesisk dinar

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
da: Tyrkisk lira

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
da: Trinidad og Tobago-dollar

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
da: Ny Taiwan-dollar

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
da: Tanzaniansk shilling

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
da: Ugandisk shilling

note: Name for USD
en: US Dollar
da: US-dollar

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
da: Uraguaysk peso

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
da: Usbekisk sum

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
da: Beninsk CFA-franc

note: Name for XAG
en: Silver
da: Sølv

note: Name for XAU
en: Gold
da: Guld

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
da: Obligationsmarkedsenheden European Composite Unit (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
da: Obligationsmarkedsenheden European Monetary Unit (E.M.U.-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
da: Obligationsmarkedsenheden European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
da: Obligationsmarkedsenheden European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
da: Østcaribisk dollar

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
da: SDR (særlige trækningsrettigheder)

note: Name for XPT
en: Platinum
da: Platin

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
da: Koder som er reserveret til testformål

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
da: ADB-regningsenhed

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
da: Koderne til transaktioner hvor der ikke er valuta involveret

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
da: Yemenitisk rial

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
da: Zambisk kwacha
