iso_4217 - en to fi translation catalogue (140 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
fi: Arabiemiirikuntien dirhami

note: Name for AFN
en: Afghani
fi: Afganistanin afgaani

note: Name for ALL
en: Lek
fi: lek

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
fi: Armenian dram

note: Name for AOA
en: Kwanza
fi: kwanza

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
fi: Argentiinan peso

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
fi: Australian dollari

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
fi: Barbadosin dollari

note: Name for BDT
en: Taka
fi: taka

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
fi: Bulgarian uusi lev

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
fi: Bahrainin dinaari

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
fi: Burundin frangi

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
fi: Bermudan dollari

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
fi: Brunein dollari

note: Name for BOB
en: Boliviano
fi: Bolivian boliviano

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
fi: Brasilian real

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
fi: Bahaman dollari

note: Name for BTN
en: Ngultrum
fi: ngultrum

note: Name for BWP
en: Pula
fi: pula

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
fi: Belizen dollari

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
fi: Kanadan dollari

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
fi: Kongon frangi

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
fi: Sveitsin frangi

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
fi: Chilen peso

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
fi: yuan renminbi

note: Name for COP
en: Colombian Peso
fi: Kolumbian peso

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
fi: Costa Rican colon

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
fi: Kuuban peso

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
fi: Tšekin koruna

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
fi: Djiboutin frangi

note: Name for DKK
en: Danish Krone
fi: Tanskan kruunu

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
fi: Dominikaanisen tasavallan peso

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
fi: Algerian dinaari

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
fi: Egyptin punta

note: Name for ERN
en: Nakfa
fi: nakfa

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
fi: Etiopian birr

note: Name for EUR
en: Euro
fi: euro

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
fi: Fidžin dollari

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
fi: Falklandinsaarten punta

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
fi: Englannin punta

note: Name for GEL
en: Lari
fi: lari

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
fi: Ghanan cedi

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
fi: Gibraltarin punta

note: Name for GMD
en: Dalasi
fi: dalasi

note: Name for GTQ
en: Quetzal
fi: quetzal

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
fi: Guyanan dollari

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
fi: Hongkongin dollari

note: Name for HNL
en: Lempira
fi: lempira

note: Name for HTG
en: Gourde
fi: gourde

note: Name for HUF
en: Forint
fi: forintti

note: Name for IDR
en: Rupiah
fi: rupia

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
fi: Israelin uusi sekeli

note: Name for INR
en: Indian Rupee
fi: Intian rupia

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
fi: Irakin dinaari

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
fi: Iranin rial

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
fi: Islannin kruunu

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
fi: Jamaikan dollari

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
fi: Jordanian dinaari

note: Name for JPY
en: Yen
fi: jeni

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
fi: Kenian šillinki

note: Name for KGS
en: Som
fi: som

note: Name for KHR
en: Riel
fi: riel

note: Name for KPW
en: North Korean Won
fi: Pohjois-Korean won

note: Name for KRW
en: Won
fi: won

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
fi: Kuwaitin dinaari

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
fi: Caymansaarten dollari

note: Name for KZT
en: Tenge
fi: tenge

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
fi: Libanonin punta

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
fi: Sri Lankan rupia

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
fi: Liberian dollari

note: Name for LSL
en: Loti
fi: loti

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
fi: Libyan dinaari

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
fi: Marokon dirhami

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
fi: Moldovan leu

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
fi: Madagaskarin ariary

note: Name for MKD
en: Denar
fi: dinaari

note: Name for MMK
en: Kyat
fi: Burman kyat

note: Name for MNT
en: Tugrik
fi: tugrik

note: Name for MOP
en: Pataca
fi: pataca

note: Name for MRU
en: Ouguiya
fi: ouguiya

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
fi: Mauritiuksen rupia

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
fi: rufiyaa

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
fi: Meksikon peso

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
fi: Malesian ringgit

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
fi: Namibian dollari

note: Name for NGN
en: Naira
fi: naira

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
fi: córdoba oro

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
fi: Norjan kruunu

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
fi: Nepalin rupia

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
fi: Uuden-Seelannin dollari

note: Name for OMR
en: Rial Omani
fi: Omanin rial

note: Name for PAB
en: Balboa
fi: balboa

note: Name for PGK
en: Kina
fi: kina

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
fi: Filippiinien peso

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
fi: Pakistanin rupia

note: Name for PLN
en: Zloty
fi: zloty

note: Name for PYG
en: Guarani
fi: guarani

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
fi: Qatarin rial

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
fi: Serbian dinaari

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
fi: Venäjän rupla

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
fi: Ruandan frangi

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
fi: Saudi-Arabian rial

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
fi: Salomonsaarten dollari

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
fi: Seychellien rupia

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
fi: Sudanin punta

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
fi: Ruotsin kruunu

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
fi: Singaporen dollari

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
fi: Saint Helenan punta

note: Name for SLE
en: Leone
fi: Sierra Leonen leone

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
fi: Somalian šillinki

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
fi: Surinamin dollari

note: Name for STN
en: Dobra
fi: dobra

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
fi: El Salvadorin colon

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
fi: Syyrian punta

note: Name for SZL
en: Lilangeni
fi: lilangeni

note: Name for THB
en: Baht
fi: baht

note: Name for TJS
en: Somoni
fi: somoni

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
fi: Tunisian dinaari

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
fi: Trinidadin ja Tobagon dollari

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
fi: Taiwanin uusi dollari

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
fi: Tansanian šillinki

note: Name for UAH
en: Hryvnia
fi: hryvnja

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
fi: Ugandan šillinki

note: Name for USD
en: US Dollar
fi: Yhdysvaltain dollari

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
fi: Uruguayn peso

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
fi: Uzbekistanin som

note: Name for VND
en: Dong
fi: dong

note: Name for VUV
en: Vatu
fi: vatu

note: Name for WST
en: Tala
fi: tala

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
fi: CFA-frangi BEAC

note: Name for XAG
en: Silver
fi: hopea

note: Name for XAU
en: Gold
fi: kulta

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
fi: Itä-Karibian dollari

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
fi: CFA-frangi BCEAO

note: Name for XPD
en: Palladium
fi: palladium

note: Name for XPF
en: CFP Franc
fi: CFP-frangi

note: Name for XPT
en: Platinum
fi: platina

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
fi: Jemenin rial

note: Name for ZAR
en: Rand
fi: randi

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
fi: Sambian kwacha
