iso_4217 - en to ga translation catalogue (131 entries)

note: Name for AFN
en: Afghani
ga: Afgainí

note: Name for ALL
en: Lek
ga: Leic

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
ga: Dram Airméanach

note: Name for AOA
en: Kwanza
ga: Kwanzaa

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
ga: Peso na Airgintíne

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
ga: Dollar Astrálach

note: Name for AZN
en: Azerbaijan Manat
ga: Manat Asarbaiseáin

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
ga: Marc inchomhshóite

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
ga: Dollar Bharbadóis

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
ga: Lev na Bulgáire

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
ga: Dínear na Bairéine

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
ga: Franc na Burúine

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
ga: Dollar Beirmiúdach

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
ga: Dollar Bhrúiné

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
ga: Real Brasaíleach

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
ga: Dollar na mBahámaí

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
ga: Rúbal Bealarúisis

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
ga: Dollar na Beilíse

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
ga: Dollar Ceanada

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
ga: Franc Congolese

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
ga: Franc na hEilvéise

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
ga: Peso na Sile

note: Name for COP
en: Colombian Peso
ga: Peso na Colóime

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
ga: Colon Chósta Ríce

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
ga: Peso Cúba

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
ga: Koruna na Seice

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
ga: Franc Djibouti

note: Name for DKK
en: Danish Krone
ga: Krone Danmhargach

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
ga: Peso Doimineacach

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
ga: Dínear na hAilgéire

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
ga: Punt na hÉigipte

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
ga: Birr na hAetóipe

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
ga: Dollar Fhidsí

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
ga: Punt Oileáin Fháclainne

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
ga: Steirling punt

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
ga: Gána Cedi

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
ga: Punt Ghiobráltair

note: Name for GNF
en: Guinean Franc
ga: Franc Guine

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
ga: Dollar na Guáine

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
ga: Dollar Hong Cong

note: Name for HTG
en: Gourde
ga: Guairde

note: Name for IDR
en: Rupiah
ga: Rúipís

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
ga: Seacláid nua Iosraelach

note: Name for INR
en: Indian Rupee
ga: Rúipí India

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
ga: Dínear Irácach

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
ga: Rial Iaránach

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
ga: Íoslainn Krona

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
ga: Dollar Iamácach

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
ga: Dínear Iordánach

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
ga: Scilling Céiniach

note: Name for KHR
en: Riel
ga: Riail

note: Name for KMF
en: Comorian Franc
ga: Franc Comorian

note: Name for KPW
en: North Korean Won
ga: Won na Cóiré Thuaidh

note: Name for KRW
en: Won
ga: Bhuaigh

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
ga: Dínear Cuátach

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
ga: Dollar Oileáin Cayman

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
ga: Punt na Liobáine

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
ga: Rúipí Srí Lanca

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
ga: Dollar na Libéire

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
ga: Dínear Libia

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
ga: Dirham Mharacó

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
ga: Leu Moldóvach

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
ga: Ariary Malagasy

note: Name for MMK
en: Kyat
ga: Caid

note: Name for MNT
en: Tugrik
ga: Tugraic

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
ga: Rúipí Oileán Mhuirís

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
ga: Maláiv Kwacha

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
ga: Peso Meicsiceo

note: Name for MXV
en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
ga: Unidad Inversion Mheicsiceo (UDI)

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
ga: Ringgit Malaeisia

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
ga: Mósaimbíc Metical

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
ga: Dollar na Namaibe

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
ga: Cordoba Óró

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
ga: Krone Ioruach

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
ga: Rúipí Neipeáil

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
ga: Dollar na Nua-Shéalainne

note: Name for PEN
en: Sol
ga: Sól

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
ga: Peso na hOileáin Fhilipíneacha

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
ga: Rúipí na Pacastáine

note: Name for PYG
en: Guarani
ga: Guaráinis

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
ga: Rial Qatari

note: Name for RON
en: Romanian Leu
ga: Leu Rómáinis

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
ga: Dinar Seirbis

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
ga: Rúbal Rúisis

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
ga: Franc Ruanda

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
ga: Riyal Sádach

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
ga: Dollar Oileáin Solomon

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
ga: Rúipí na Séiséil

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
ga: Punt na Súdáine

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
ga: Krona Sualannach

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
ga: Dollar Siombábach

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
ga: Punt San Héilin

note: Name for SLE
en: Leone
ga: Leon

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
ga: Scilling Somáilis

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
ga: Dollar Suranam

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
ga: Punt na Súdáine Theas

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
ga: Colon na Salvadóire

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
ga: Punt Siria

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
ga: Manat Nua Tuircméanastáin

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
ga: Dínear na Túinéise

note: Name for TOP
en: Pa’anga
ga: Págana

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
ga: Lira Tuircis

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
ga: Dollar Oileáin na Tríonóide agus Tobága

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
ga: Dollar nua na Téaváine

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
ga: Scilling Tansáin

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
ga: Scilling Uganda

note: Name for USD
en: US Dollar
ga: Dollar S.A.M.

note: Name for USN
en: US Dollar (Next day)
ga: Dollar SAM (an chéad lá eile)

note: Name for UYI
en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas (UI)
ga: Uragua Peso agus Innéacsadas Unidades (UI)

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
ga: Peso Uragua

note: Name for UYW
en: Unidad Previsional
ga: Unidad Réamhamhairc

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
ga: Suim na hÚisbéiceastáine

note: Name for VUV
en: Vatu
ga: Vatú

note: Name for XAD
en: Arab Accounting Dinar
ga: Dinar Cuntasaíochta Arabach

note: Name for XAG
en: Silver
ga: Geal

note: Name for XAU
en: Gold
ga: Ór

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
ga: Aonad Margaí Bannaí An tAonad Ilchodach Eorpach (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
ga: Aonad Margaí Bannaí An tAonad Airgeadaíochta Eorpach (E.M.U.-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
ga: An tAonad um Margaí Bannaí An tAonad Cuntas Eorpach 9 (E.U.A.-9)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
ga: An tAonad um Margaí Bannaí An tAonad Eorpach Cuntas 17 (E.U.A.-17)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
ga: Dollar na Cairibe Thoir

note: Name for XCG
en: Caribbean Guilder
ga: Guilder Cairibeach

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
ga: SDR (Ceart Tarraingthe Speisialta)

note: Name for XPD
en: Palladium
ga: Pallaidiam

note: Name for XPT
en: Platinum
ga: Platanam

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
ga: Cóid atá curtha in áirithe go sonrach chun críocha tástála

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
ga: Aonad Cuntas ADB

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
ga: Na cóid a shanntar le haghaidh idirbhearta nach bhfuil aon airgeadra i gceist

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
ga: Rial Éimin

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
ga: Kwacha na Saimbia

note: Name for ZWG
en: Zimbabwe Gold
ga: Ór na Siombáibe
