iso_4217 - en to hr translation catalogue (170 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
hr: UAE dirham

note: Name for AFN
en: Afghani
hr: Afganistanski afgani

note: Name for ALL
en: Lek
hr: Albanski lek

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
hr: Armenski dram

note: Name for AOA
en: Kwanza
hr: Angolska kvanza

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
hr: Argentinski pezo

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
hr: Australski dolar

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
hr: Arupski florin

note: Name for AZN
en: Azerbaijan Manat
hr: Azerbajdžanski manat

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
hr: Konvertibilna marka

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
hr: Barbadoski dolar

note: Name for BDT
en: Taka
hr: Bangladeška taka

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
hr: Bugarski lev

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
hr: Bahreinski dinar

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
hr: Burundski franak

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
hr: Bermudski dolar

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
hr: Brunejski dolar

note: Name for BOB
en: Boliviano
hr: Bolivijski bolivijano

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
hr: Brazilski real

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
hr: Bahamski dolar

note: Name for BTN
en: Ngultrum
hr: Butanski ngultrum

note: Name for BWP
en: Pula
hr: Bocvanska pula

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
hr: Bjeloruski rubalj

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
hr: Belizejski dolar

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
hr: Kanadski dolar

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
hr: Kongoanski franak

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
hr: Švicarski franak

note: Name for CHW
en: WIR Franc
hr: WIR franak

note: Name for CLF
en: Unidad de Fomento
hr: Unidad de Fomento (Čile)

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
hr: Čileanski pezo

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
hr: Kineski juan

note: Name for COP
en: Colombian Peso
hr: Kolumbijski pezo

note: Name for COU
en: Unidad de Valor Real
hr: Unidad de Valor Real (Čile)

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
hr: Kostarikanski kolon

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
hr: Kubanski pezo

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
hr: Zelenortski eskudo

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
hr: Češka kruna

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
hr: Džibutski franak

note: Name for DKK
en: Danish Krone
hr: Danska kruna

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
hr: Dominikanski pezo

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
hr: Alžirski dinar

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
hr: Egipatska funta

note: Name for ERN
en: Nakfa
hr: Eritrejska nakfa

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
hr: Etiopski bir

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
hr: Fidžijski dolar

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
hr: Falklandska funta

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
hr: Britanska funta

note: Name for GEL
en: Lari
hr: Gruzijski lari

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
hr: Ganski cedi

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
hr: Gibraltarska funta

note: Name for GMD
en: Dalasi
hr: Gambijski dalasi

note: Name for GNF
en: Guinean Franc
hr: Gvinejski franak

note: Name for GTQ
en: Quetzal
hr: Gvatemalski kvecal

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
hr: Gvajanski dolar

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
hr: Hongkonški dolar

note: Name for HNL
en: Lempira
hr: Honduraška lempira

note: Name for HTG
en: Gourde
hr: Haićanski gourd

note: Name for HUF
en: Forint
hr: Mađarska forinta

note: Name for IDR
en: Rupiah
hr: Indonezijska rupija

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
hr: Izraelski novi šekel

note: Name for INR
en: Indian Rupee
hr: Indijska rupija

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
hr: Irački dinar

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
hr: Iranski rijal

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
hr: Islandska kruna

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
hr: Jamajčanski dolar

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
hr: Jordanski dinar

note: Name for JPY
en: Yen
hr: Japanski jen

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
hr: Kenijski šiling

note: Name for KGS
en: Som
hr: Kirgistanski som

note: Name for KHR
en: Riel
hr: Kambodžanski rijal

note: Name for KMF
en: Comorian Franc
hr: Komorski franak

note: Name for KPW
en: North Korean Won
hr: Sjevernokorejski von

note: Name for KRW
en: Won
hr: Južnokorejski von

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
hr: Kuvajtski dinar

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
hr: Kajmanski dolar

note: Name for KZT
en: Tenge
hr: Kazahstanski tenge

note: Name for LAK
en: Lao Kip
hr: Laoški kip

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
hr: Libanonska funta

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
hr: Šrilanska rupija

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
hr: Liberijski dolar

note: Name for LSL
en: Loti
hr: Lesotski loti

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
hr: Libijski dinar

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
hr: Marokanski dirham

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
hr: Moldavski lej

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
hr: Malgaški arijari

note: Name for MKD
en: Denar
hr: Makedonski denar

note: Name for MMK
en: Kyat
hr: Mijanmarski kjat

note: Name for MNT
en: Tugrik
hr: Mongolski tugrik

note: Name for MOP
en: Pataca
hr: Makaonska pataka

note: Name for MRU
en: Ouguiya
hr: Mauretanska ouguja

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
hr: Mauricijska rupija

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
hr: Maldivska rufija

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
hr: Malavijska kvača

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
hr: Meksički pezo

note: Name for MXV
en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
hr: Meksički unidad de inversión (indeksna jedinica fondova)

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
hr: Malezijski ringit

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
hr: Mozambički metikal

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
hr: Namibijski dolar

note: Name for NGN
en: Naira
hr: Nigerijska naira

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
hr: Nikaragvanska kordoba

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
hr: Norveška kruna

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
hr: Nepalska rupija

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
hr: Novozelandski dolar

note: Name for OMR
en: Rial Omani
hr: Omanski rijal

note: Name for PAB
en: Balboa
hr: Panamska balboa

note: Name for PEN
en: Sol
hr: Peruanski novi sol

note: Name for PGK
en: Kina
hr: Papuanska kina

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
hr: Filipinski pezo

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
hr: Pakistanska rupija

note: Name for PLN
en: Zloty
hr: Poljski zlot

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
hr: Katarski rijal

note: Name for RON
en: Romanian Leu
hr: Rumunjski lej

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
hr: Srpski dinar

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
hr: Ruski rubalj

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
hr: Ruandski franak

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
hr: Saudijski rijal

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
hr: Salomonskootočni dolar

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
hr: Sejšelska rupija

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
hr: Sudanska funta

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
hr: Švedska kruna

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
hr: Singapurski dolar

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
hr: Svetohelenska funta

note: Name for SLE
en: Leone
hr: Sijeraleonski leone

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
hr: Somalijski šiling

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
hr: Surinamski dolar

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
hr: Južnosudanska funta

note: Name for STN
en: Dobra
hr: Svetotomska dobra

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
hr: Salvadorski kolon

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
hr: Sirijska funta

note: Name for SZL
en: Lilangeni
hr: Esvatinijski lilangeni

note: Name for THB
en: Baht
hr: Tajlandski baht

note: Name for TJS
en: Somoni
hr: Tadžikistanski somoni

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
hr: Turkmenistaniski novi manat

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
hr: Tuniski dinar

note: Name for TOP
en: Pa’anga
hr: Tonška pa'anga

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
hr: Turska lira

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
hr: Trinidadtobaški dolar

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
hr: Novotajvanski dolar

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
hr: Tanzanijski šiling

note: Name for UAH
en: Hryvnia
hr: Ukrajinska grivnja

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
hr: Ugandski šiling

note: Name for USD
en: US Dollar
hr: Američki dolar

note: Name for USN
en: US Dollar (Next day)
hr: Američki dolar (sljedeći dan)

note: Name for UYI
en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas (UI)
hr: Urugvajski pezo u indeksiranim jedinicama

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
hr: Urugvajski pezo

note: Name for UYW
en: Unidad Previsional
hr: Argentisnko socijalno osiguranje

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
hr: Uzbekistanski som

note: Name for VED, Name for VES
en: Bolívar Soberano
hr: Venezuelanski bolivar

note: Name for VND
en: Dong
hr: Vijetnamski dong

note: Name for VUV
en: Vatu
hr: Vanuatski vatu

note: Name for WST
en: Tala
hr: Samoanska tala

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
hr: CFA franak

note: Name for XAG
en: Silver
hr: Srebro

note: Name for XAU
en: Gold
hr: Zlato

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
hr: Tržište obveznica europske kompozitne jedinice (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
hr: Tržište obveznica europske novčane jedinica (E.M.U.-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
hr: Tržište obveznica europske jedinice za obračun 9 (E.U.A.-9)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
hr: Tržište obveznica europske jedinice za obračun 17 (E.U.A.-17)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
hr: Istočnokaripski dolar

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
hr: SDR (Posebna prava povlačenja)

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
hr: CFA franak BCEAO

note: Name for XPD
en: Palladium
hr: Paladij

note: Name for XPF
en: CFP Franc
hr: CFP franak

note: Name for XPT
en: Platinum
hr: Platina

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
hr: Kôdovi rezervirani u svrhu testiranja

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
hr: ADB obračunska jedinica

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
hr: Kôdovi dodijeljeni bezvalutnim transakcijama

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
hr: Jemenski rijal

note: Name for ZAR
en: Rand
hr: Južnoafrički rand

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
hr: Zabijska kvača
