iso_4217 - en to pl translation catalogue (172 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
pl: dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich

note: Name for AFN
en: Afghani
pl: afgani

note: Name for ALL
en: Lek
pl: lek

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
pl: dram armeński

note: Name for AOA
en: Kwanza
pl: kwanza

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
pl: peso argentyńskie

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
pl: dolar australijski

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
pl: florin arubański

note: Name for AZN
en: Azerbaijan Manat
pl: manat azerbejdżański

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
pl: marka zamienna

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
pl: dolar Barbadosu

note: Name for BDT
en: Taka
pl: taka

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
pl: lew bułgarski

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
pl: dinar Bahrajnu

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
pl: frank burundyjski

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
pl: dolar bermudzki

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
pl: dolar Brunei

note: Name for BOB
en: Boliviano
pl: boliviano

note: Name for BOV
en: Mvdol
pl: MVDOL

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
pl: real brazylijski

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
pl: dolar bahamski

note: Name for BTN
en: Ngultrum
pl: ngultrum

note: Name for BWP
en: Pula
pl: pula

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
pl: rubel białoruski

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
pl: dolar Belize

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
pl: dolar kanadyjski

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
pl: frank kongijski

note: Name for CHE
en: WIR Euro
pl: WIR euro

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
pl: frank szwajcarski

note: Name for CHW
en: WIR Franc
pl: WIR frank

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
pl: peso chilijskie

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
pl: yuan renminbi

note: Name for COP
en: Colombian Peso
pl: peso kolumbijskie

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
pl: Colón kostarykański

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
pl: peso kubańskie

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
pl: escudo Zielonego Przylądka

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
pl: korona czeska

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
pl: frank dżibutyjski

note: Name for DKK
en: Danish Krone
pl: korona duńska

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
pl: peso dominikańskie

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
pl: dinar algierski

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
pl: funt egipski

note: Name for ERN
en: Nakfa
pl: nakfa

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
pl: birr etiopski

note: Name for EUR
en: Euro
pl: euro

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
pl: dolar Fidżi

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
pl: funt falklandzki

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
pl: funt szterling

note: Name for GEL
en: Lari
pl: lari

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
pl: cedi ghańskie

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
pl: funt gibraltarski

note: Name for GMD
en: Dalasi
pl: dalasi

note: Name for GNF
en: Guinean Franc
pl: frank gwinejski

note: Name for GTQ
en: Quetzal
pl: quetzal

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
pl: dolar gujański

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
pl: dolar hongkoński

note: Name for HNL
en: Lempira
pl: lempira

note: Name for HTG
en: Gourde
pl: gourde

note: Name for HUF
en: Forint
pl: forint

note: Name for IDR
en: Rupiah
pl: rupia indonezyjska

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
pl: nowy szekel izraelski

note: Name for INR
en: Indian Rupee
pl: rupia indyjska

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
pl: dinar iracki

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
pl: rial irański

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
pl: korona islandzka

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
pl: dolar jamajski

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
pl: dinar jordański

note: Name for JPY
en: Yen
pl: jen

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
pl: szyling kenijski

note: Name for KGS
en: Som
pl: som

note: Name for KHR
en: Riel
pl: riel

note: Name for KMF
en: Comorian Franc
pl: frank komoryjski

note: Name for KPW
en: North Korean Won
pl: won północnokoreański

note: Name for KRW
en: Won
pl: won

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
pl: dinar kuwejcki

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
pl: dolar kajmański

note: Name for KZT
en: Tenge
pl: tenge

note: Name for LAK
en: Lao Kip
pl: kip laotański

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
pl: funt libański

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
pl: rupia lankijska

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
pl: dolar liberyjski

note: Name for LSL
en: Loti
pl: loti

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
pl: dinar libijski

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
pl: dirham marokański

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
pl: lej mołdawski

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
pl: ariary malgaski

note: Name for MKD
en: Denar
pl: denar

note: Name for MMK
en: Kyat
pl: kiat

note: Name for MNT
en: Tugrik
pl: tugrik

note: Name for MOP
en: Pataca
pl: pataca

note: Name for MRU
en: Ouguiya
pl: ouguiya

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
pl: rupia maurytyjska

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
pl: rupia malediwska

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
pl: kwacha malawijska

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
pl: peso meksykańskie

note: Name for MXV
en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
pl: Unidad de Inversion (UDI) meksykańskie

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
pl: ringgit malezyjski

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
pl: metical mozambicki

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
pl: dolar namibijski

note: Name for NGN
en: Naira
pl: naira

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
pl: złota cordoba

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
pl: korona norweska

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
pl: rupia nepalska

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
pl: dolar nowozelandzki

note: Name for OMR
en: Rial Omani
pl: rial omański

note: Name for PAB
en: Balboa
pl: balboa

note: Name for PEN
en: Sol
pl: sol

note: Name for PGK
en: Kina
pl: kina

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
pl: peso filipińskie

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
pl: rupia pakistańska

note: Name for PLN
en: Zloty
pl: złoty

note: Name for PYG
en: Guarani
pl: guaraní

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
pl: rial katarski

note: Name for RON
en: Romanian Leu
pl: lej rumuński

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
pl: dinar serbski

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
pl: rubel rosyjski

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
pl: frank rwandyjski

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
pl: rial saudyjski

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
pl: dolar Wysp Salomona

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
pl: rupia seszelska

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
pl: funt sudański

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
pl: korona szwedzka

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
pl: dolar singapurski

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
pl: funt Świętej Heleny

note: Name for SLE
en: Leone
pl: leone

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
pl: szyling somalijski

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
pl: dolar surinamski

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
pl: funt południowosudański

note: Name for STN
en: Dobra
pl: dobra

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
pl: Colon salwadorski

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
pl: funt syryjski

note: Name for SZL
en: Lilangeni
pl: lilangeni

note: Name for THB
en: Baht
pl: baht

note: Name for TJS
en: Somoni
pl: somoni

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
pl: nowy manat turkmeński

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
pl: dinar tunezyjski

note: Name for TOP
en: Pa’anga
pl: pa’anga

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
pl: lira turecka

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
pl: dolar Trynidadu i Tobago

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
pl: nowy dolar tajwański

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
pl: szyling tanzański

note: Name for UAH
en: Hryvnia
pl: hrywna

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
pl: szyling ugandyjski

note: Name for USD
en: US Dollar
pl: dolar amerykański

note: Name for USN
en: US Dollar (Next day)
pl: dolar amerykański dnia następnego

note: Name for UYI
en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas (UI)
pl: Peso en Unidades Indexadas (UI) urugwajskie

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
pl: peso urugwajskie

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
pl: sum uzbecki

note: Name for VED, Name for VES
en: Bolívar Soberano
pl: boliwar soberano

note: Name for VND
en: Dong
pl: dong

note: Name for VUV
en: Vatu
pl: vatu

note: Name for WST
en: Tala
pl: tala

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
pl: frank CFA BEAC

note: Name for XAG
en: Silver
pl: srebro

note: Name for XAU
en: Gold
pl: złoto

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
pl: Europejska Jednostka Złożona (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
pl: Europejska Jednostka Monetarna (E.M.U.-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
pl: Europejska Jednostka Rozrachunkowa 9 (E.U.A.-9)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
pl: Europejska Jednostka Rozrachunkowa 17 (E.U.A.-17)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
pl: dolar wschodniokaraibski

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
pl: specjalne prawa ciągnienia

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
pl: frank CFA BCEAO

note: Name for XPD
en: Palladium
pl: pallad

note: Name for XPF
en: CFP Franc
pl: frank CFP

note: Name for XPT
en: Platinum
pl: platyna

note: Name for XSU
en: Sucre
pl: SUCRE

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
pl: kod do celów testowych

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
pl: jednostka rozrachunkowa ADB

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
pl: kod dla transakcji bezwalutowych

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
pl: rial jemeński

note: Name for ZAR
en: Rand
pl: rand

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
pl: kwacha zambijska
