iso_4217 - en to rw translation catalogue (81 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
rw: Idiramu UAE

note: Name for AFN
en: Afghani
rw: Afugani

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
rw: Idiramu rya Arumeniya

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
rw: Ipezo ry'Arijantine

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
rw: Idolari rya Ositaraliya

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
rw: Idolari rya Barubadosi

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
rw: Ilevi Nyabulugariya

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
rw: Idenari rya Bahireyini

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
rw: Ifaranga ry'Uburundi

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
rw: Idolari rya Berimuda

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
rw: Idorali rya Buruneyi

note: Name for BOB
en: Boliviano
rw: Boliviyano

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
rw: Irili rya Burezile

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
rw: Idolari rya Bahamasi

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
rw: Idolari rya Belize

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
rw: Idolari rya Kanada

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
rw: Ifaranga ry'Ubusuwisi

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
rw: Ipezo rya Shili

note: Name for COP
en: Colombian Peso
rw: Ipezo rya Kolombiya

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
rw: Ikoloni rya Cosita Rika

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
rw: Ipezo rya Kiba

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
rw: Ikoruna rya Ceke

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
rw: Ifaranga rya Jibuti

note: Name for DKK
en: Danish Krone
rw: Ikorone rya Danemarike

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
rw: Ipezo rya Dominika

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
rw: Idenari rya Aligeriya

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
rw: Ipawundi rya Misiri

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
rw: Ibiri rya Etiyopiya

note: Name for EUR
en: Euro
rw: Ero

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
rw: Idolari Fiji

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
rw: Ipawundi Siterilingi

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
rw: Ipawundi rya Giburalitari

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
rw: Idolari rya Guyana

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
rw: Idolari Hongo Kongo

note: Name for INR
en: Indian Rupee
rw: Rupi ry'Ubuhinde

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
rw: Idenari rya Iraki

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
rw: Iriyali ry'Irani

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
rw: Ikorona rya Isilande

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
rw: Idolari rya Jamayika

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
rw: Idenari rya Yorudaniya

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
rw: Ishilingi rya Kenya

note: Name for KPW
en: North Korean Won
rw: Iwani rya Koreya y'Amajyaruguru

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
rw: Idenari rya Koweti

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
rw: Idolari ry'Ibirwa bya Kayimani

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
rw: Ipawundi rya Libani

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
rw: Irupi rya Siri Lanka

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
rw: Idolari rya Liberiya

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
rw: Idenari rya Libiya

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
rw: Idiramu rya Maroke

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
rw: Ilewu rya Moludova

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
rw: Irupi ry'Ibirwa bya Morise

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
rw: Ipezo rya Megizike

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
rw: Iringiti rya Maleziya

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
rw: Ikorone rya Noruveje

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
rw: Irupi rya Nepali

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
rw: Idolari Zelande Nshya

note: Name for OMR
en: Rial Omani
rw: Iriyali rya Omani

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
rw: Irupi rya Pakisitani

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
rw: Ifaranga ry'Urwanda

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
rw: Iriyali ry'Arabiya Sawudite

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
rw: Idolari ry'Ibirwa bya Salomoni

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
rw: Irupi rya Seyishele

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
rw: Ipawundi rya Sudani

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
rw: Ikorona rya Swede

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
rw: Ipawundi rya Mutagatifu Helena

note: Name for SLE
en: Leone
rw: Ilewone

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
rw: Ikoloni rya Eli Saluvadoro

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
rw: Ipawundi rya Siriya

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
rw: Idenari rya Tunisiya

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
rw: Idolari rya Tirinida na Tobago

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
rw: Idolari rya Tayiwani Nshya

note: Name for USD
en: US Dollar
rw: Idolari rya Leta Zunze Ubumwe z'Amerika

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
rw: Ipezo rya Irigwe

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
rw: Isamu rya Uzubekisitani

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
rw: Ifaranga CFA BEAC

note: Name for XAG
en: Silver
rw: Ifeza

note: Name for XAU
en: Gold
rw: Zahabu

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
rw: Ifaranga CFA BCEAO

note: Name for XPD
en: Palladium
rw: Paladiyumu

note: Name for XPF
en: CFP Franc
rw: Ifaranga CFP

note: Name for XPT
en: Platinum
rw: Pulatinumu
