iso_4217 - en to sc translation catalogue (132 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
sc: Dirham de sos EAU

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
sc: Dram armenu

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
sc: Peso argentinu

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
sc: Dòllaru australianu

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
sc: Fiorinu de Aruba

note: Name for AZN
en: Azerbaijan Manat
sc: Manat de s'Azerbaigiàn

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
sc: Marcu cunvertìbile

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
sc: Dòllaru de Barbados

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
sc: Lev bùlgaru

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
sc: Dinar de su Bahrein

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
sc: Francu de su Burundi

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
sc: Dòllaru de sas Bermudas

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
sc: Dòllaru de su Brunei

note: Name for BOB
en: Boliviano
sc: Bolivianu

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
sc: Real brasilianu

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
sc: Dòllaru de sas Bahamas

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
sc: Rublu bielorussu

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
sc: Dòllaru de su Belize

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
sc: Dòllaru canadesu

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
sc: Francu congolesu

note: Name for CHE
en: WIR Euro
sc: Èuro WIR

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
sc: Francu isvìtzeru

note: Name for CHW
en: WIR Franc
sc: Francu WIR

note: Name for CLF
en: Unidad de Fomento
sc: Unidade de acontu tzilena

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
sc: Peso tzilenu

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
sc: Yuan renminbi

note: Name for COP
en: Colombian Peso
sc: Peso columbianu

note: Name for COU
en: Unidad de Valor Real
sc: Unidade de valore reale

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
sc: Colòn de sa Costa Rica

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
sc: Peso cubanu

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
sc: Iscudu de Cabu BIrde

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
sc: Corona tzeca

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
sc: Francu de su Gibuti

note: Name for DKK
en: Danish Krone
sc: Corona danesa

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
sc: Peso dominicanu

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
sc: Dinar algerinu

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
sc: Isterlina egitziana

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
sc: Birr etìope

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
sc: Dòllaru de sas Fiji

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
sc: Isterlina de sas Falklands

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
sc: Lira isterlina

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
sc: Cedi ghanesu

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
sc: Isterlina de Gibilterra

note: Name for GNF
en: Guinean Franc
sc: Francu guineanu

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
sc: Dòllaru de sa Guyana

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
sc: Dòllaru de Hong Kong

note: Name for IDR
en: Rupiah
sc: Rupia

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
sc: Sheqel israelianu nou

note: Name for INR
en: Indian Rupee
sc: Rupia indiana

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
sc: Dinar irachenu

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
sc: Rial iranianu

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
sc: Corona islandesa

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
sc: Dòllaru giamaicanu

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
sc: Dinar giordanu

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
sc: Iscellinu kenianu

note: Name for KMF
en: Comorian Franc
sc: Francu comoranu

note: Name for KPW
en: North Korean Won
sc: Won nordcoreanu

note: Name for KRW
en: Won
sc: Won sudcoreanu

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
sc: Dinar kuwaitanu

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
sc: Dòllaru de sas Ìsulas Cayman

note: Name for LAK
en: Lao Kip
sc: Kip laotianu

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
sc: Lira libanesa

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
sc: Rupia de su Sri Lanka

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
sc: Dòllaru liberianu

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
sc: Dinar lìbicu

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
sc: Dirham marochinu

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
sc: Leu moldavu

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
sc: Ariary malgàsciu

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
sc: Rupia mauritziana

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
sc: Kwacha de su Malawi

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
sc: Peso messicanu

note: Name for MXV
en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
sc: Unidade de inversione messicana (UDI)

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
sc: Ringgit malesu

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
sc: Metical mozambicanu

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
sc: Dòllaru namibianu

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
sc: Còrdoba de su Nicaràgua

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
sc: Corona norvegesa

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
sc: Rupia nepalesa

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
sc: Dòllaru neozelandesu

note: Name for OMR
en: Rial Omani
sc: Rial de s'Omàn

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
sc: Peso filipinu

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
sc: Rupia pakistana

note: Name for PYG
en: Guarani
sc: Guaranì

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
sc: Rial de su Qatar

note: Name for RON
en: Romanian Leu
sc: Leu rumenu

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
sc: Dinar serbu

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
sc: Rublu russu

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
sc: Francu ruandesu

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
sc: Rial saudita

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
sc: Dòllaru de sas Ìsulas Salomone

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
sc: Rupia de sas Seychelles

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
sc: Isterlina sudanesa

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
sc: Corona isvedesa

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
sc: Dòllaru de Singapore

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
sc: Isterlina de Sant'Èlena

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
sc: Iscellinu sòmalu

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
sc: Dòllaru surinamesu

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
sc: Isterlina sudsudanesa

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
sc: Colòn de El Salvador

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
sc: Lira siriana

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
sc: Manat nou turkmenu

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
sc: Dinar tunisinu

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
sc: Lira turca

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
sc: Dòllaru de Trinidad e Tobago

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
sc: Dòllaru de Taiwan

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
sc: Iscellinu tanzanianu

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
sc: Iscellinu ugandesu

note: Name for USD
en: US Dollar
sc: Dòllaru americanu

note: Name for USN
en: US Dollar (Next day)
sc: Dòllaru americanu (die imbeniente)

note: Name for UYI
en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas (UI)
sc: Peso uruguayanu in unidades inditzitzadas (UI)

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
sc: Peso uruguaianu

note: Name for UYW
en: Unidad Previsional
sc: Unidade previsionale

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
sc: Sum uzbecu

note: Name for VED, Name for VES
en: Bolívar Soberano
sc: Bolivar soberanu

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
sc: Francu CFA BEAC

note: Name for XAG
en: Silver
sc: Prata

note: Name for XAU
en: Gold
sc: Oro

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
sc: Unidade Compòsita Europea pro su mercadu obligatzionàriu (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
sc: Unidade Compòsita Europea pro su mercadu obligatzionàriu (E.M.U.-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
sc: Unidade Compòsita Europea 9 pro su mercadu obligatzionàriu (E.U.A.-9)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
sc: Unidade Compòsita Europea 17 pro su mercadu obligatzionàriu (E.U.A.-17)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
sc: Dòllaru de sos Caràibes orientales

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
sc: DSP (Diritos Ispetziales de Prelievu)

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
sc: Francu CFA BCEAO

note: Name for XPD
en: Palladium
sc: Pallàdiu

note: Name for XPF
en: CFP Franc
sc: Francu CFP

note: Name for XPT
en: Platinum
sc: Plàtinu

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
sc: Còdighe riservadu in manera ispetzìfica pro punnas de test

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
sc: Unidade de contu de sa ADB

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
sc: Còdighes assignados a transatziones fatas chene impreu de valutas

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
sc: Rial yemenita

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
sc: Kwacha zambianu
