iso_4217 - en to sv translation catalogue (124 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
sv: UAE dirham

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
sv: Armeniska dram

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
sv: Argentinska peso

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
sv: Australiensiska dollar

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
sv: Arubanska floriner

note: Name for AZN
en: Azerbaijan Manat
sv: Azerbajdzjanska manat

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
sv: Konvertibilna marka

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
sv: Barbadisk dollar

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
sv: Bulgariska lev

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
sv: Bahrainska dinarer

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
sv: Burundiska franc

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
sv: Bermudiska dollar

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
sv: Bruneidollar

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
sv: Brasilianska real

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
sv: Bahamanska dollar

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
sv: Vitryska rubel

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
sv: Belizedollar

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
sv: Kanadensiska dollar

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
sv: Kongolesiska franc

note: Name for CHE
en: WIR Euro
sv: WIR-euro

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
sv: Schweizerfranc

note: Name for CHW
en: WIR Franc
sv: WIR-franc

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
sv: Chilenska peso

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
sv: Yuan renminbi

note: Name for COP
en: Colombian Peso
sv: Colombianska peso

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
sv: Costaricanska colon

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
sv: Kubanska peso

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
sv: Kapverdiska escudo

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
sv: Tjeckiska koruna

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
sv: Djiboutiska franc

note: Name for DKK
en: Danish Krone
sv: Danska kronor

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
sv: Dominikanska peso

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
sv: Algeriska dinarer

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
sv: Egyptiska pund

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
sv: Etiopiska birr

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
sv: Fijidollar

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
sv: Falklandspund

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
sv: Brittiska pund

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
sv: Ghananska cedi

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
sv: Gibraltarpund

note: Name for GNF
en: Guinean Franc
sv: Guinesisk franc

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
sv: Guyanska dollar

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
sv: Hong Kong-dollar

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
sv: Israeliska nya shekel

note: Name for INR
en: Indian Rupee
sv: Indiska rupier

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
sv: Irakiska dinarer

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
sv: Iranska rial

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
sv: Isländska kronor

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
sv: Jamaicanska dollar

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
sv: Jordanska dinarer

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
sv: Kenyanska shilling

note: Name for KMF
en: Comorian Franc
sv: Komorisk franc

note: Name for KPW
en: North Korean Won
sv: Nordkoreanska won

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
sv: Kuwaitiska dinarer

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
sv: Kaymanöarna-dollar

note: Name for LAK
en: Lao Kip
sv: Laotisk kip

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
sv: Libanesiska pund

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
sv: Srilankesiska rupier

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
sv: Liberianska dollar

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
sv: Libyska dinarer

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
sv: Marockanska dirham

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
sv: Moldaviska leu

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
sv: Madagaskiska ariary

note: Name for MNT
en: Tugrik
sv: Tögrög

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
sv: Mauritiska rupier

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
sv: Maldiviska rufiyaa

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
sv: Malawiska kwacha

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
sv: Mexikanska peso

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
sv: Malaysiska ringgit

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
sv: Moçambikiska metical

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
sv: Namibiska dollar

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
sv: Cordoba oro

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
sv: Norska kronor

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
sv: Nepalesiska rupier

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
sv: Nyzeeländska dollar

note: Name for OMR
en: Rial Omani
sv: Omanska rial

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
sv: Filippinska peso

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
sv: Pakistanska rupier

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
sv: Qatariska rial

note: Name for RON
en: Romanian Leu
sv: Rumänska leu

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
sv: Serbiska dinarer

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
sv: Ryska rubler

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
sv: Rwandiska franc

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
sv: Saudiarabiska riyal

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
sv: Solomonöarna-dollar

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
sv: Seychelliska rupier

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
sv: Sudanesiska pund

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
sv: Svenska kronor

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
sv: Singaporianska dollar

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
sv: St. Helena-pund

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
sv: Somaliska shilling

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
sv: Surinamesiska dollar

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
sv: Sydsudanesiska pund

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
sv: Salvadoranska colon

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
sv: Syriska pund

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
sv: Turkmenska nya manat

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
sv: Tunisiska dinarer

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
sv: Turkiska lire

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
sv: Trinidad och Tobago-dollar

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
sv: Nytaiwanesiska dollar

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
sv: Tanzaniska shilling

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
sv: Ugandiska shilling

note: Name for USD
en: US Dollar
sv: USA-dollar

note: Name for USN
en: US Dollar (Next day)
sv: USA-dollar (dagen efter)

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
sv: Uruguayanska peso

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
sv: Uzbekiska sum

note: Name for XAD
en: Arab Accounting Dinar
sv: Arabiska bokföringsdinarer

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
sv: CFA-franc BEAC

note: Name for XAU
en: Gold
sv: Guld

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
sv: Kreditmarknadsenhet: Europeisk sammansatt enhet (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
sv: Kreditmarknadsenhet: Europeisk monetär enhet (E.M.U.-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
sv: Kreditmarknadsenhet: Europeisk kontoenhet 9 (E.U.A.-9)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
sv: Kreditmarknadsenhet: Europeisk kontoenhet 17 (E.U.A.-17)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
sv: Östkaribiska dollar

note: Name for XCG
en: Caribbean Guilder
sv: Karibiska gulden

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
sv: SDR (Särskilda dragningsrätter)

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
sv: CFA-franc BCEAO

note: Name for XPF
en: CFP Franc
sv: CFP-franc

note: Name for XPT
en: Platinum
sv: Platina

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
sv: Koder specifikt reserverade för teständamål

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
sv: ADB-kontoenhet

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
sv: Koderna tilldelade för transaktioner där ingen valuta är inblandad

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
sv: Yemenitiska rial

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
sv: Zambiska kwacha
