iso_4217 - en to tr translation catalogue (136 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
tr: BAE Dirhemi

note: Name for AFN
en: Afghani
tr: Afgani

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
tr: Ermeni Dirhemi

note: Name for AOA
en: Kwanza
tr: Kvanza

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
tr: Arjantin Pesosu

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
tr: Avustralya Doları

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
tr: Aruban Florini

note: Name for AZN
en: Azerbaijan Manat
tr: Azerbaycan Manatı

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
tr: Değiştirilebilir Mark

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
tr: Barbados Doları

note: Name for BGN
en: Bulgarian Lev
tr: Bulgar Levası

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
tr: Bahreyn Dinarı

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
tr: Burundi Frangı

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
tr: Bermuda Doları

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
tr: Bruney Doları

note: Name for BOB
en: Boliviano
tr: Bolivyano

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
tr: Brezilya Reali

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
tr: Bahama Doları

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
tr: Beyaz Rusya Rublesi

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
tr: Belize Doları

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
tr: Kanada Doları

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
tr: Kongo Frangı

note: Name for CHE
en: WIR Euro
tr: WIR Avrosu

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
tr: İsviçre Frangı

note: Name for CHW
en: WIR Franc
tr: WIR Frangı

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
tr: Şili Pezosu

note: Name for COP
en: Colombian Peso
tr: Kolombiya Pesosu

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
tr: Kostarika Kolonu

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
tr: Küba Pesosu

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
tr: Cabo Verde Eskudosu

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
tr: Çek Kronu

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
tr: Cibuti Frangı

note: Name for DKK
en: Danish Krone
tr: Danimarka Kronu

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
tr: Dominik Pesosu

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
tr: Cezayir Dinarı

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
tr: Mısır Lirası

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
tr: Etyopya Biri

note: Name for EUR
en: Euro
tr: Avro

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
tr: Fiji Doları

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
tr: Falkland Adaları Sterlini

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
tr: İngiliz Sterlini

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
tr: Gana Cedisi

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
tr: Cebelitarık Sterlini

note: Name for GNF
en: Guinean Franc
tr: Gine Frangı

note: Name for GTQ
en: Quetzal
tr: Ketzal

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
tr: Güyan Doları

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
tr: Hong Kong Doları

note: Name for HTG
en: Gourde
tr: Gurd

note: Name for IDR
en: Rupiah
tr: Rupi

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
tr: Yeni İsrail Şekeli

note: Name for INR
en: Indian Rupee
tr: Hint Rublesi

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
tr: Irak Dinarı

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
tr: İran Riyali

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
tr: İzlanda Kronu

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
tr: Jameyka Doları

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
tr: Ürdün Dinarı

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
tr: Kenya Şilini

note: Name for KMF
en: Comorian Franc
tr: Komor Frangı

note: Name for KPW
en: North Korean Won
tr: Kuzey Kore Vonu

note: Name for KRW
en: Won
tr: Von

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
tr: Kuveyt Dinarı

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
tr: Seyman Adaları Doları

note: Name for LAK
en: Lao Kip
tr: Lao Kipi

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
tr: Lübnan Lirası

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
tr: Srilanka Rublesi

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
tr: Liberya Doları

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
tr: Libya Dinarı

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
tr: Fas Dirhemi

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
tr: Moldovya Levası

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
tr: Malgaş Ariarisi

note: Name for MKD
en: Denar
tr: Dinar

note: Name for MMK
en: Kyat
tr: Kıyat

note: Name for MOP
en: Pataca
tr: Pataka

note: Name for MRU
en: Ouguiya
tr: Ugiya

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
tr: Moritanya Rublesi

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
tr: Rufiye

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
tr: Malavi Kvaçası

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
tr: Meksika Pezosu

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
tr: Malezya Ringiti

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
tr: Mozambik Meticali

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
tr: Namibya Doları

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
tr: Norveç Kronu

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
tr: Nepal Rublesi

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
tr: Yeni Zelanda Doları

note: Name for OMR
en: Rial Omani
tr: Umman Riyali

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
tr: Filipin Pesosu

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
tr: Pakistan Rupisi

note: Name for PLN
en: Zloty
tr: Zloti

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
tr: Katar Riyali

note: Name for RON
en: Romanian Leu
tr: Rumen Leyi

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
tr: Sırp Dinarı

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
tr: Rus Rublesi

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
tr: Ruanda Frangı

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
tr: Saudi Riyali

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
tr: Solomon Adaları Doları

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
tr: Seyşel Adaları Rupisi

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
tr: Sudan Lirası

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
tr: İsveç Kronu

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
tr: Singapur Doları

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
tr: Saint Helena Sterlini

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
tr: Somali Şilini

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
tr: Surinam Doları

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
tr: Güney Sudan Lirası

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
tr: El Salvador Kolonu

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
tr: Suriye Lirası

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
tr: Türkmenistan Yeni Manatı

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
tr: Tunus Dinarı

note: Name for TOP
en: Pa’anga
tr: Paanga

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
tr: Türk Lirası

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
tr: Trinidad ve Tobago Doları

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
tr: Yeni Tayvan Doları

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
tr: Tanzanya Şilini

note: Name for UAH
en: Hryvnia
tr: Grivna

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
tr: Uganda Şilini

note: Name for USD
en: US Dollar
tr: Amerikan Doları

note: Name for USN
en: US Dollar (Next day)
tr: Amerikan Doları (Sonraki gün)

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
tr: Uruguay Pesosu

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
tr: Özbek Somu

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
tr: Orta Afrika Mali İşbirliği Frangı

note: Name for XAG
en: Silver
tr: Gümüş

note: Name for XAU
en: Gold
tr: Altın

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
tr: Tahvil Piyasaları Birimi Avrupa Birleşik Birimi (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
tr: Tahvil Piyasaları Birimi Avrupa Para Birimi (E.M.U.-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
tr: Tahvil Piyasaları Birimi Avrupa Hesap Birimi 9 (E.U.A.-9)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
tr: Tahvil Piyasaları Birimi Avrupa Hesap Birimi 17 (E.U.A.-17)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
tr: Doğu Karayip Doları

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
tr: SDR (Özel Çizim Hakkı)

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
tr: Afrika Finans Topluluğu Frangı

note: Name for XPD
en: Palladium
tr: Paladyum

note: Name for XPF
en: CFP Franc
tr: Fransız Pasifik Kolonileri Frangı

note: Name for XPT
en: Platinum
tr: Platin

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
tr: Sınama amaçlı özel olarak ayrılmış kodlar

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
tr: ADB Hesap Birimi

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
tr: Para biriminin bulunmadığı işlemlere atanan kodlar

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
tr: Yemen Riyali

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
tr: Zambiya Kvaçası
