iso_4217 - en to ba translation catalogue (174 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
ba: БҒӘ дирһәме

note: Name for AFN
en: Afghani
ba: Афгани

note: Name for ALL
en: Lek
ba: Лек

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
ba: Әрмән драмы

note: Name for AOA
en: Kwanza
ba: Кванза

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
ba: Аргентина песоһы

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
ba: Австралия доллары

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
ba: Аруба флорины

note: Name for AZN
en: Azerbaijan Manat
ba: Әзербайжан манаты

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
ba: Конвертацияланыусы марка

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
ba: Барбадос доллары

note: Name for BDT
en: Taka
ba: Така

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
ba: Бәхрәйн динары

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
ba: Бурунди франкы

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
ba: Бермуд доллары

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
ba: Бруней доллары

note: Name for BOB
en: Boliviano
ba: Боливиано

note: Name for BOV
en: Mvdol
ba: Мвдол

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
ba: Бразилия реалы

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
ba: Багам доллары

note: Name for BTN
en: Ngultrum
ba: Нгултрум

note: Name for BWP
en: Pula
ba: Пула

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
ba: Белорус һумы

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
ba: Белиз доллары

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
ba: Канада доллары

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
ba: Конго франкы

note: Name for CHE
en: WIR Euro
ba: WIR евроһы

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
ba: Швейцария франкы

note: Name for CHW
en: WIR Franc
ba: ВИР франкы

note: Name for CLF
en: Unidad de Fomento
ba: Унидад де фоменто

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
ba: Чили песоһы

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
ba: Юань

note: Name for COP
en: Colombian Peso
ba: Колумбия песоһы

note: Name for COU
en: Unidad de Valor Real
ba: Унидад де валор реаль

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
ba: Коста-Рика колоны

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
ba: Куба песоһы

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
ba: Кабо-Верде эскудоһы

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
ba: Чех кронаһы

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
ba: Джибути франкы

note: Name for DKK
en: Danish Krone
ba: Дания кронаһы

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
ba: Доминикан песоһы

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
ba: Алжир динары

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
ba: Мысыр фунты

note: Name for ERN
en: Nakfa
ba: Накфа

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
ba: Эфиопия быры

note: Name for EUR
en: Euro
ba: Евро

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
ba: Фиджи доллары

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
ba: Фолкленд утрауҙары фунты

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
ba: Фунт стерлинг

note: Name for GEL
en: Lari
ba: Лари

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
ba: Гана седиһы

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
ba: Гибралтар фунты

note: Name for GMD
en: Dalasi
ba: Даласи

note: Name for GNF
en: Guinean Franc
ba: Гвинея франкы

note: Name for GTQ
en: Quetzal
ba: Кетсаль

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
ba: Гайана доллары

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
ba: Гонконг доллары

note: Name for HNL
en: Lempira
ba: Лемпира

note: Name for HTG
en: Gourde
ba: Гурд

note: Name for HUF
en: Forint
ba: Форинт

note: Name for IDR
en: Rupiah
ba: Рупия

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
ba: Яңы Израиль шекеле

note: Name for INR
en: Indian Rupee
ba: Һиндостан рупияһы

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
ba: Ираҡ динары

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
ba: Иран риалы

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
ba: Исландия кронаһы

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
ba: Ямайка доллары

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
ba: Иордания динары

note: Name for JPY
en: Yen
ba: Иена

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
ba: Кения шиллингы

note: Name for KGS
en: Som
ba: Сом

note: Name for KHR
en: Riel
ba: Риель

note: Name for KMF
en: Comorian Franc
ba: Комор франкы

note: Name for KPW
en: North Korean Won
ba: Төньяҡ Корея воны

note: Name for KRW
en: Won
ba: Вон

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
ba: Күвәйт динары

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
ba: Кайман утрауҙары доллары

note: Name for KZT
en: Tenge
ba: Тәңкә

note: Name for LAK
en: Lao Kip
ba: Лаос кибы

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
ba: Ливан фунты

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
ba: Шри-Ланка рупияһы

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
ba: Либерия доллары

note: Name for LSL
en: Loti
ba: Лоти

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
ba: Ливия динары

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
ba: Марокко дирһәме

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
ba: Молдова лейы

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
ba: Малагаси ариарийы

note: Name for MKD
en: Denar
ba: Денар

note: Name for MMK
en: Kyat
ba: Кьят

note: Name for MNT
en: Tugrik
ba: Төгрөк

note: Name for MOP
en: Pataca
ba: Патака

note: Name for MRU
en: Ouguiya
ba: Угия

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
ba: Маврикий рупияһы

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
ba: Руфия

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
ba: Малави квачаһы

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
ba: Мексика песоһы

note: Name for MXV
en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
ba: Мексика инвестиция берәмеге (UDI)

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
ba: Малайзия ринггиты

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
ba: Мозамбик метикалы

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
ba: Намибия доллары

note: Name for NGN
en: Naira
ba: Найра

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
ba: Кордоба оро

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
ba: Норвегия кронаһы

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
ba: Непал рупияһы

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
ba: Яңы Зеландия доллары

note: Name for OMR
en: Rial Omani
ba: Оман риалы

note: Name for PAB
en: Balboa
ba: Бальбоа

note: Name for PEN
en: Sol
ba: Соль

note: Name for PGK
en: Kina
ba: Кина

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
ba: Филиппин песоһы

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
ba: Пакистан рупияһы

note: Name for PLN
en: Zloty
ba: Злотый

note: Name for PYG
en: Guarani
ba: Гуарани

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
ba: Катар риалы

note: Name for RON
en: Romanian Leu
ba: Румын лейы

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
ba: Серб динары

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
ba: Рәсәй һумы

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
ba: Руанда франкы

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
ba: Сәғүд риалы

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
ba: Соломон утрауҙары доллары

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
ba: Сейшел рупияһы

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
ba: Судан фунты

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
ba: Швед кронаһы

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
ba: Сингапур доллары

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
ba: Изге Елена утрауы фунты

note: Name for SLE
en: Leone
ba: Леоне

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
ba: Сомали шиллингы

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
ba: Суринам доллары

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
ba: Көньяҡ Судан фунты

note: Name for STN
en: Dobra
ba: Добра

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
ba: Сальвадор колоны

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
ba: Сүриә фунты

note: Name for SZL
en: Lilangeni
ba: Лилангени

note: Name for THB
en: Baht
ba: Бат

note: Name for TJS
en: Somoni
ba: Сомони

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
ba: Төркмәнстан яңы манаты

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
ba: Тунис динары

note: Name for TOP
en: Pa’anga
ba: Паанга

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
ba: Төрөк лираһы

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
ba: Тринидад һәм Тобаго доллары

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
ba: Яңы Тайвань доллары

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
ba: Танзания шиллингы

note: Name for UAH
en: Hryvnia
ba: Гривна

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
ba: Уганда шиллингы

note: Name for USD
en: US Dollar
ba: АҠШ доллары

note: Name for USN
en: US Dollar (Next day)
ba: АҠШ доллары (иртәгәһе көн)

note: Name for UYI
en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas (UI)
ba: Уругвай песоһы индекслы берәмектәрҙә (UI)

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
ba: Уругвай песоһы

note: Name for UYW
en: Unidad Previsional
ba: Унидад Превизиональ

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
ba: Үзбәкстан сумы

note: Name for VED, Name for VES
en: Bolívar Soberano
ba: Боливар Соберано

note: Name for VND
en: Dong
ba: Донг

note: Name for VUV
en: Vatu
ba: Вату

note: Name for WST
en: Tala
ba: Тала

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
ba: КФА франкы (BEAC)

note: Name for XAG
en: Silver
ba: Көмөш

note: Name for XAU
en: Gold
ba: Алтын

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
ba: Облигациялар баҙары берәмеге Европа ҡатнаш берәмеге (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
ba: Облигациялар баҙары берәмеге Европа аҡса берәмеге (E.M.U.-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
ba: Облигациялар баҙары берәмеге Европа иҫәп-хисап берәмеге 9 (E.U.A.-9)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
ba: Облигациялар баҙары берәмеге Европа иҫәп-хисап берәмеге 17 (E.U.A.-17)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
ba: Көнсығыш Кариб доллары

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
ba: СДР (Махсус үтес алыу хоҡуҡтары)

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
ba: КФА франкы (BCEAO)

note: Name for XPD
en: Palladium
ba: Палладий

note: Name for XPF
en: CFP Franc
ba: КФП франкы

note: Name for XPT
en: Platinum
ba: Платина

note: Name for XSU
en: Sucre
ba: Сукре

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
ba: Тестлау өсөн махсус һаҡланған кодтар

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
ba: АҮБ иҫәп-хисап берәмеге

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
ba: Валюта ҡатнашмаған транзакциялар өсөн билдәләнгән кодтар

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
ba: Йәмән риалы

note: Name for ZAR
en: Rand
ba: Рэнд

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
ba: Замбия квачаһы
