iso_4217 - en to es translation catalogue (140 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
es: Dírham emiratí

note: Name for AFN
en: Afghani
es: Afganí

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
es: Dram armenio

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
es: Peso argentino

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
es: Dólar australiano

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
es: Florín arubeño

note: Name for AZN
en: Azerbaijan Manat
es: Manat azerbaiyano

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
es: Marco convertible

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
es: Dólar barbadense

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
es: Dinar bareiní

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
es: Franco burundés

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
es: Dólar bermudeño

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
es: Dólar bruneano

note: Name for BOV
en: Mvdol
es: Bolivianos

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
es: Real brasileño

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
es: Dólar bahameño

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
es: Rublo bielorruso

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
es: Dólar beliceño

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
es: Dólar canadiense

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
es: Franco congoleño

note: Name for CHE
en: WIR Euro
es: Euro WIR

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
es: Franco suizo

note: Name for CHW
en: WIR Franc
es: Franco WIR

note: Name for CLF
en: Unidad de Fomento
es: Unidad de fomento

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
es: Peso chileno

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
es: Yuan renminbi

note: Name for COP
en: Colombian Peso
es: Peso colombiano

note: Name for COU
en: Unidad de Valor Real
es: Unidad de valor real

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
es: Colón costarricense

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
es: Peso cubano

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
es: Escudo caboverdiano

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
es: Corona checa

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
es: Franco yibutiano

note: Name for DKK
en: Danish Krone
es: Corona danesa

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
es: Peso dominicano

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
es: Dinar argelino

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
es: Libra egipcia

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
es: Birr etíope

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
es: Dólar fiyiano

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
es: Libra malvinense

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
es: Libra esterlina

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
es: Cedi ghanés

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
es: Libra gibraltareña

note: Name for GNF
en: Guinean Franc
es: Franco guineano

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
es: Dólar guayanés

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
es: Dólar hongkonés

note: Name for HTG
en: Gourde
es: Gourde haitiano

note: Name for HUF
en: Forint
es: Forint húngaro

note: Name for IDR
en: Rupiah
es: Rupia indonesia

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
es: Nuevo séquel israelí

note: Name for INR
en: Indian Rupee
es: Rupia india

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
es: Dinar iraquí

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
es: Rial iraní

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
es: Corona islandesa

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
es: Dólar jamaiqueño

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
es: Dinar jordano

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
es: Chelín keniata

note: Name for KHR
en: Riel
es: Riel camboyano

note: Name for KMF
en: Comorian Franc
es: Franco comorense

note: Name for KPW
en: North Korean Won
es: Won norcoreano

note: Name for KRW
en: Won
es: Won surcoreano

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
es: Dinar kuwaití

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
es: Dólar caimanés

note: Name for LAK
en: Lao Kip
es: Kip

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
es: Libra libanesa

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
es: Rupia esrilanquesa

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
es: Dólar liberiano

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
es: Dinar libio

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
es: Dírham marroquí

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
es: Leu moldavo

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
es: Ariary malgache

note: Name for MRU
en: Ouguiya
es: Uquiya

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
es: Rupia mauriciana

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
es: Kwacha malauí

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
es: Peso mexicano

note: Name for MXV
en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
es: Unidad de Inversión (UDI) mexicana

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
es: Ringgit malasio

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
es: Metical mozambiqueño

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
es: Dólar namibio

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
es: Córdoba

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
es: Corona noruega

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
es: Rupia nepalesa

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
es: Dólar neozelandés

note: Name for OMR
en: Rial Omani
es: Rial omaní

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
es: Peso filipino

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
es: Rupia pakistaní

note: Name for PYG
en: Guarani
es: Guaraní

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
es: Rial catarí

note: Name for RON
en: Romanian Leu
es: Leu rumano

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
es: Dinar serbio

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
es: Rublo ruso

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
es: Franco ruandés

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
es: Rial saudí

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
es: Dólar salomonense

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
es: Rupia seychellense

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
es: Libra sudanesa

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
es: Corona sueca

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
es: Dólar singapurense

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
es: Libra santaeleniana

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
es: Chelín somalí

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
es: Dólar surinamés

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
es: Libra sursudanesa

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
es: Colón salvadoreño

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
es: Libra siria

note: Name for SZL
en: Lilangeni
es: Lilangeni suazi

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
es: Nuevo manat turcomano

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
es: Dinar tunecino

note: Name for TOP
en: Pa’anga
es: Paʻanga

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
es: Lira turca

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
es: Dólar trinitense

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
es: Nuevo dólar taiwanés

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
es: Chelín tanzano

note: Name for UAH
en: Hryvnia
es: Grivnia

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
es: Chelín ugandés

note: Name for USD
en: US Dollar
es: Dólar estadounidense

note: Name for USN
en: US Dollar (Next day)
es: Dólar estadounidense (Siguiente día)

note: Name for UYI
en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas (UI)
es: Peso en Unidades Indexadas (Uruguay)

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
es: Peso uruguayo

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
es: Som uzbeco

note: Name for VED, Name for VES
en: Bolívar Soberano
es: Bolívar

note: Name for XAD
en: Arab Accounting Dinar
es: Dinar de Cuenta Árabe

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
es: franco CFA BEAC

note: Name for XAG
en: Silver
es: Plata

note: Name for XAU
en: Gold
es: Oro

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
es: Unidad de Mercados de Bonos Unidad Europea Compuesta (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
es: Unidad de Mercados de Bonos Unidad Monetaria Europea (E.U.M.-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
es: Unidad de Mercados de Bonos Unidad de cuenta europea 9 (E.U.A.-9)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
es: Unidad de Mercados de Bonos Unidad de cuenta europea 17 (E.U.A.-17)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
es: Dólar del Caribe oriental

note: Name for XCG
en: Caribbean Guilder
es: Gilder Caribeño

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
es: DEG (Derecho especial de giro)

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
es: franco CFA BCEAO

note: Name for XPD
en: Palladium
es: Paladio

note: Name for XPF
en: CFP Franc
es: Franco CFP

note: Name for XPT
en: Platinum
es: Platino

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
es: Códigos reservados específicamente para pruebas

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
es: Unidad de cuenta del ADB

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
es: Los códigos asignados para transacciones donde no hay moneda involucrada

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
es: Rial yemení

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
es: Kwacha zambiano
