iso_4217 - en to fr translation catalogue (135 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
fr: Dirham des Émirats arabes unis

note: Name for AFN
en: Afghani
fr: Afghani (nouvel)

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
fr: Dram arménien

note: Name for AOA
en: Kwanza
fr: Kwanza (ajusté)

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
fr: Peso argentin

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
fr: Dollar australien

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
fr: Florin d'Aruba

note: Name for AZN
en: Azerbaijan Manat
fr: Manat azerbaïdjanais

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
fr: Mark convertible

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
fr: Dollar de la Barbade

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
fr: Dinar bahreïni

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
fr: Franc burundais

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
fr: Dollar des Bermudes

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
fr: Dollar de Brunei

note: Name for BOB
en: Boliviano
fr: Boliviano bolivien

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
fr: Real brésilien

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
fr: Dollar bahaméen

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
fr: Rouble biélorusse

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
fr: Dollar de Belize

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
fr: Dollar canadien

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
fr: Franc congolais

note: Name for CHE
en: WIR Euro
fr: Euro WIR

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
fr: Franc suisse

note: Name for CHW
en: WIR Franc
fr: Franc WIR

note: Name for CLF
en: Unidad de Fomento
fr: Unité d'investissement

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
fr: Peso chilien

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
fr: Yuan renmimbi

note: Name for COP
en: Colombian Peso
fr: Peso colombien

note: Name for COU
en: Unidad de Valor Real
fr: Unité de valeur réelle

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
fr: Colón costaricain

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
fr: Peso cubain

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
fr: Escudo cap-verdien

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
fr: Koruna tchèque

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
fr: Franc djiboutien

note: Name for DKK
en: Danish Krone
fr: Couronne danoise

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
fr: Peso dominicain

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
fr: Dinar algérien

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
fr: Livre égyptienne

note: Name for ERN
en: Nakfa
fr: Nafka

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
fr: Birr éthiopien

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
fr: Dollar fidjien

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
fr: Livre des Îles Malouines

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
fr: Livre sterling

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
fr: Cedi du Ghana

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
fr: Livre de Gibraltar

note: Name for GNF
en: Guinean Franc
fr: Franc guinéen

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
fr: Dollar de Guyana

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
fr: Dollar de Hong-Kong

note: Name for IDR
en: Rupiah
fr: Roupie indonésienne

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
fr: Nouveau sheqel israëlien

note: Name for INR
en: Indian Rupee
fr: Roupie indienne

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
fr: Dinar irakien

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
fr: Rial iranien

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
fr: Couronne islandaise

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
fr: Dollar jamaïcain

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
fr: Dinar jordanien

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
fr: Shilling kényan

note: Name for KMF
en: Comorian Franc
fr: Franc comorien

note: Name for KPW
en: North Korean Won
fr: Won nord-coréen

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
fr: Dinar koweïtien

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
fr: Dollar des îles Caïman

note: Name for LAK
en: Lao Kip
fr: Kip

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
fr: Livre libanaise

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
fr: Roupie sri-lankaise

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
fr: Dollar liberien

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
fr: Dinar libyen

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
fr: Dirham marocain

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
fr: Leu moldave

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
fr: Ariary malgache

note: Name for MKD
en: Denar
fr: Dinar macédonien

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
fr: Roupie mauricienne

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
fr: Roupie maldive

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
fr: Kwacha malawien

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
fr: Peso mexicain

note: Name for MXV
en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
fr: Unité de conversion (UDI)

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
fr: Ringgit malaisien

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
fr: Metical mozambicain

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
fr: Dollar namibien

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
fr: Cordoba d'or

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
fr: Couronne norvégienne

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
fr: Roupie népalaise

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
fr: Dollar néo-zélandais

note: Name for OMR
en: Rial Omani
fr: Rial omanais

note: Name for PEN
en: Sol
fr: Sol (nouveau)

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
fr: Peso philippin

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
fr: Roupie pakistanaise

note: Name for PLN
en: Zloty
fr: Zloty (nouveau)

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
fr: Riyal qatarien

note: Name for RON
en: Romanian Leu
fr: Leu roumain

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
fr: Dinar serbe

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
fr: Rouble russe

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
fr: Franc rwandais

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
fr: Riyal saoudien

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
fr: Dollar des îles Salomon

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
fr: Roupie seychelloise

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
fr: Livre soudanaise

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
fr: Couronne suédoise

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
fr: Dollar singapourien

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
fr: Livre de Sainte-Hélène

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
fr: Shilling somalien

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
fr: Dollar surinamien

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
fr: Livre sud-soudanaise

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
fr: Colón salvadorien

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
fr: Livre syrienne

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
fr: Manat nouveau turkmène

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
fr: Dinar tunisien

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
fr: Livre turque

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
fr: Dollar de Trinité-et-Tobago

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
fr: Nouveau Dollar taïwainais

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
fr: Shilling tanzanien

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
fr: Shilling ougandais

note: Name for USD
en: US Dollar
fr: Dollar américain

note: Name for USN
en: US Dollar (Next day)
fr: Dollar américain (lendemain)

note: Name for UYI
en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas (UI)
fr: Peso (unité de comptes)

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
fr: Peso uruguayen

note: Name for UYW
en: Unidad Previsional
fr: Unité prévisionnelle

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
fr: Sum d'Ouzbékistan

note: Name for VED, Name for VES
en: Bolívar Soberano
fr: Bolivar souverain

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
fr: Franc CFA (BEAC)

note: Name for XAG
en: Silver
fr: Argent

note: Name for XAU
en: Gold
fr: Or

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
fr: Unité des marchés obligataires Unité européenne composée (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
fr: Unité des marchés obligataires Unité monétaire européenne (U.M.E.-6 monnaie)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
fr: Unité des marchés obligataires Unité de compte européenne 9 (U.E.C.-9 monnaie)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
fr: Unité des marchés obligataires Unité de compte européenne 17 (U.E.C.-17 monnaie)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
fr: Dollar des Caraïbes orientales

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
fr: Droit de tirage spécial (D.T.S.)

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
fr: Franc CFA (BCEAO)

note: Name for XPF
en: CFP Franc
fr: Franc pacifique

note: Name for XPT
en: Platinum
fr: Platine

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
fr: Codes réservés à des fins de test

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
fr: Unité de compte de la BAD (Banque africaine de développement)

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
fr: Les codes attribués pour les transactions sans devise

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
fr: Riyal yéménite

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
fr: Kwacha zambien
