iso_4217 - en to hi translation catalogue (173 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
hi: UAE दिरहम

note: Name for AFN
en: Afghani
hi: अफगानी

note: Name for ALL
en: Lek
hi: लेक

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
hi: अर्मेनियाई ड्राम

note: Name for AOA
en: Kwanza
hi: क्वंज़ा

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
hi: अर्जेंटीनी पेसो

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
hi: ऑस्ट्रेलियाई डॉलर

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
hi: अरुबन फ्लोरिन

note: Name for AZN
en: Azerbaijan Manat
hi: अज़रबैजान मनात

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
hi: परिवर्तनीय मार्क

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
hi: बारबाडोस डॉलर

note: Name for BDT
en: Taka
hi: टका

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
hi: बहरीनी दिनार

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
hi: बुरुंडी फ्रैंक

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
hi: बरमूडियन डॉलर

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
hi: ब्रुनेई डॉलर

note: Name for BOB
en: Boliviano
hi: बोलिवियानो

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
hi: ब्राजीली रियल

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
hi: बहामियन डॉलर

note: Name for BTN
en: Ngultrum
hi: न्गुल्ट्रम

note: Name for BWP
en: Pula
hi: पुला

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
hi: बेलारूसी रूबल

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
hi: बेलीज़ डॉलर

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
hi: कनाडाई डॉलर

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
hi: कांगोलेस फ़्रैंक

note: Name for CHE
en: WIR Euro
hi: WIR यूरो

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
hi: स्विस फ्रैंक

note: Name for CHW
en: WIR Franc
hi: WIR फ़्रैंक

note: Name for CLF
en: Unidad de Fomento
hi: यूनीडाड डी फ़ोमेंटो

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
hi: चिली पेसो

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
hi: चीनी युवान

note: Name for COP
en: Colombian Peso
hi: कोलम्बियाई पेसो

note: Name for COU
en: Unidad de Valor Real
hi: यूनीडाड डी वेलोर रियल

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
hi: कोस्टा रिकन कोलन

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
hi: क्यूबा पेसो

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
hi: काबो वर्डे एस्कुडो

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
hi: चेक कोरुना

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
hi: जिबूती फ्रैंक

note: Name for DKK
en: Danish Krone
hi: डेनिश क्रोन

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
hi: डोमिनिकन पेसो

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
hi: अल्जीरियाई दीनार

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
hi: मिस्री पाउण्ड

note: Name for ERN
en: Nakfa
hi: नाक्फ़ा

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
hi: इथियोपिया बिर

note: Name for EUR
en: Euro
hi: यूरो

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
hi: फिजी डॉलर

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
hi: फ़ॉकलैंड द्वीप समूह पाउंड

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
hi: पौंड स्टर्लिंग

note: Name for GEL
en: Lari
hi: लारी

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
hi: घाना सेडी

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
hi: जिब्राल्टर पौंड

note: Name for GMD
en: Dalasi
hi: दलासी

note: Name for GNF
en: Guinean Franc
hi: गिनी फ्रैंक

note: Name for GTQ
en: Quetzal
hi: क्वेट्ज़ल

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
hi: गुयाना डॉलर

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
hi: हांगकांग डॉलर

note: Name for HNL
en: Lempira
hi: लेम्पिरा

note: Name for HTG
en: Gourde
hi: गौरदे

note: Name for HUF
en: Forint
hi: फ़ोरिंट

note: Name for IDR
en: Rupiah
hi: रुपिया

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
hi: न्यू इज़राइली शेकेल

note: Name for INR
en: Indian Rupee
hi: भारतीय रुपया

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
hi: इराकी दिनार

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
hi: ईरानी रियाल

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
hi: आइसलैंड क्रोना

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
hi: जमैकन डॉलर

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
hi: जॉर्डनियन दिनार

note: Name for JPY
en: Yen
hi: येन

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
hi: केन्याई शिलिंग

note: Name for KGS
en: Som
hi: सोम

note: Name for KHR
en: Riel
hi: रिएल

note: Name for KMF
en: Comorian Franc
hi: कोमोरियन फ़्रैंक

note: Name for KPW
en: North Korean Won
hi: उत्तर कोरियाई वोन

note: Name for KRW
en: Won
hi: वोन

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
hi: कुवैती दीनार

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
hi: केमैन आइलैंड्स डॉलर

note: Name for KZT
en: Tenge
hi: तेंगे

note: Name for LAK
en: Lao Kip
hi: लाओ किप

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
hi: लेबनानी पौंड

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
hi: श्रीलंका रुपया

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
hi: लाइबेरिया डॉलर

note: Name for LSL
en: Loti
hi: लोटी

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
hi: लीबियाई दीनार

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
hi: मोरक्को दिरहम

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
hi: मोल्दोवन लियू

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
hi: मालागासी एरीरी

note: Name for MKD
en: Denar
hi: डेनार

note: Name for MMK
en: Kyat
hi: क्यात

note: Name for MNT
en: Tugrik
hi: टग्रिक

note: Name for MOP
en: Pataca
hi: पटाका

note: Name for MRU
en: Ouguiya
hi: उगिया

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
hi: मॉरीशस रुपया

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
hi: रुफ़िया

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
hi: मलावी क्वाचा

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
hi: मैक्सिकन पेसो

note: Name for MXV
en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
hi: मैक्सिकन यूनीडाड डी इनवर्जन (UDI)

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
hi: मलेशियाई रिंग्गित

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
hi: मोज़ाम्बिक मेटिकल

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
hi: नामीबिया डॉलर

note: Name for NGN
en: Naira
hi: नाइरा

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
hi: कॉर्डोबा ओरो

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
hi: नॉर्वेजियन क्रोन

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
hi: नेपाली रुपया

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
hi: न्यूज़ीलैंड डॉलर

note: Name for OMR
en: Rial Omani
hi: रियाल ओमानी

note: Name for PAB
en: Balboa
hi: बाल्बोआ

note: Name for PEN
en: Sol
hi: सॉल

note: Name for PGK
en: Kina
hi: किना

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
hi: फिलीपीन पेसो

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
hi: पाकिस्तानी रुपया

note: Name for PLN
en: Zloty
hi: ज़्लॉटी

note: Name for PYG
en: Guarani
hi: गुआरानी

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
hi: कतरी रियाल

note: Name for RON
en: Romanian Leu
hi: रोमानियाई ल्यू

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
hi: सर्बियाई दिनार

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
hi: रूसी रूबल

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
hi: रवांडा फ्रैंक

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
hi: सऊदी रियाल

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
hi: सोलोमन द्वीप डॉलर

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
hi: सेशेल्स रुपया

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
hi: सूडानी पाउंड

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
hi: स्वीडिश क्रोना

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
hi: सिंगापुर डाॅलर

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
hi: सेंट हेलेना पाउंड

note: Name for SLE
en: Leone
hi: लियोन

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
hi: सोमाली शिलिंग

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
hi: सूरीनाम डॉलर

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
hi: दक्षिण सूडानी पाउंड

note: Name for STN
en: Dobra
hi: डोबरा

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
hi: अल साल्वाडोर कोलोन

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
hi: सीरियाई पाउंड

note: Name for SZL
en: Lilangeni
hi: लिलांगेनी

note: Name for THB
en: Baht
hi: बात

note: Name for TJS
en: Somoni
hi: सोमोनी

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
hi: तुर्कमेनिस्तान न्यू मनात

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
hi: ट्यूनीशियाई दिनार

note: Name for TOP
en: Pa’anga
hi: पांगा

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
hi: तुर्की लीरा

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
hi: त्रिनिदाद और टोबैगो डॉलर

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
hi: न्यू ताइवान डॉलर

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
hi: तंजानिया शिलिंग

note: Name for UAH
en: Hryvnia
hi: रिव्निया

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
hi: युगांडा शिलिंग

note: Name for USD
en: US Dollar
hi: US डॉलर

note: Name for USN
en: US Dollar (Next day)
hi: US डॉलर (अगले दिन)

note: Name for UYI
en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas (UI)
hi: उरुग्वे पेसो एन यूनीडेड्स इंडेक्सडास (UI)

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
hi: पेसो उरुग्वे

note: Name for UYW
en: Unidad Previsional
hi: यूनीडाड प्रीविजनल

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
hi: उज़्बेकिस्तान सूम

note: Name for VED, Name for VES
en: Bolívar Soberano
hi: बोलिवर सार्वभौम

note: Name for VND
en: Dong
hi: डोंग

note: Name for VUV
en: Vatu
hi: वातु

note: Name for WST
en: Tala
hi: ताला

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
hi: CFA फ्रैंक BEAC

note: Name for XAG
en: Silver
hi: चाँदी

note: Name for XAU
en: Gold
hi: सोना

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
hi: बांड बाज़ार इकाई यूरोपीय समग्र इकाई (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
hi: बांड बाज़ार इकाई यूरोपीय मौद्रिक इकाई (E.M.U-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
hi: बांड बाज़ार इकाई खाता 9 की यूरोपीय इकाई (E.U.A-9)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
hi: बांड बाज़ार इकाई खाता 17 की यूरोपीय इकाई (E.U.A-17)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
hi: पूर्वी कैरेबियाई डॉलर

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
hi: SDR (विशेष आहरण अधिकार)

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
hi: CFA फ्रैंक BCEAO

note: Name for XPD
en: Palladium
hi: पैलेडियम

note: Name for XPF
en: CFP Franc
hi: CFP फ़्रैंक

note: Name for XPT
en: Platinum
hi: प्लैटिनम

note: Name for XSU
en: Sucre
hi: सुक्रे

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
hi: कोड विशेष रूप से परीक्षण उद्देश्यों के लिए आरक्षित हैं

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
hi: ADB खाते की इकाई

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
hi: उन लेनदेन के लिए निर्दिष्ट कोड जहां कोई मुद्रा शामिल नहीं है

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
hi: यमनी रियाल

note: Name for ZAR
en: Rand
hi: रैंड

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
hi: ज़ाम्बियन क्वाचा
