iso_4217 - en to hu translation catalogue (174 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
hu: emirátusi dirham

note: Name for AFN
en: Afghani
hu: afgáni

note: Name for ALL
en: Lek
hu: lek

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
hu: örmény dram

note: Name for AOA
en: Kwanza
hu: kwanza

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
hu: argentin peso

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
hu: ausztrál dollár

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
hu: arubai florin

note: Name for AZN
en: Azerbaijan Manat
hu: azerbajdzsáni manat

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
hu: konvertibilis márka

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
hu: barbadosi dollár

note: Name for BDT
en: Taka
hu: taka

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
hu: bahreini dinár

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
hu: burundi frank

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
hu: bermudai dollár

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
hu: brunei dollár

note: Name for BOB
en: Boliviano
hu: bolíviai boliviano

note: Name for BOV
en: Mvdol
hu: mvdol

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
hu: brazil real

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
hu: bahamai dollár

note: Name for BTN
en: Ngultrum
hu: ngultrum

note: Name for BWP
en: Pula
hu: pula

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
hu: belarusz rubel

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
hu: belize-i dollár

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
hu: kanadai dollár

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
hu: kongói frank

note: Name for CHE
en: WIR Euro
hu: WIR euró

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
hu: svájci frank

note: Name for CHW
en: WIR Franc
hu: WIR frank

note: Name for CLF
en: Unidad de Fomento
hu: Indexált elszámolási egység, Chile

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
hu: chilei peso

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
hu: kínai jüan

note: Name for COP
en: Colombian Peso
hu: kolumbiai peso

note: Name for COU
en: Unidad de Valor Real
hu: Inflációkövető egység, Kolumbia

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
hu: costa rica-i colon

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
hu: kubai peso

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
hu: zöld-foki escudo

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
hu: cseh korona

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
hu: dzsibuti frank

note: Name for DKK
en: Danish Krone
hu: dán korona

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
hu: dominikai peso

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
hu: algériai dinár

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
hu: egyiptomi font

note: Name for ERN
en: Nakfa
hu: nakfa

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
hu: etióp birr

note: Name for EUR
en: Euro
hu: euró

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
hu: fidzsi dollár

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
hu: falkland-szigeteki font

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
hu: angol font sterling

note: Name for GEL
en: Lari
hu: lari

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
hu: ghánai cedi

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
hu: gibraltári font

note: Name for GMD
en: Dalasi
hu: dalasi

note: Name for GNF
en: Guinean Franc
hu: guineai frank

note: Name for GTQ
en: Quetzal
hu: quetzal

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
hu: guyanai dollár

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
hu: hongkongi dollár

note: Name for HNL
en: Lempira
hu: lempira

note: Name for HTG
en: Gourde
hu: gourde

note: Name for HUF
en: Forint
hu: forint

note: Name for IDR
en: Rupiah
hu: rúpia

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
hu: új izraeli sékel

note: Name for INR
en: Indian Rupee
hu: indiai rúpia

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
hu: iraki dinár

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
hu: iráni riál

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
hu: izlandi korona

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
hu: jamaikai dollár

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
hu: jordán dinár

note: Name for JPY
en: Yen
hu: jen

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
hu: kenyai shilling

note: Name for KGS
en: Som
hu: szom

note: Name for KHR
en: Riel
hu: riel

note: Name for KMF
en: Comorian Franc
hu: komorei frank

note: Name for KPW
en: North Korean Won
hu: észak-koreai won

note: Name for KRW
en: Won
hu: won

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
hu: kuvaiti dinár

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
hu: kajmán-szigeteki dollár

note: Name for KZT
en: Tenge
hu: tenge

note: Name for LAK
en: Lao Kip
hu: laoszi kip

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
hu: libanoni font

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
hu: srí lanka-i rúpia

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
hu: libériai dollár

note: Name for LSL
en: Loti
hu: loti

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
hu: líbiai dinár

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
hu: marokkói dirham

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
hu: moldován lej

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
hu: madagaszkári ariary

note: Name for MKD
en: Denar
hu: dinár

note: Name for MMK
en: Kyat
hu: kyat

note: Name for MNT
en: Tugrik
hu: tugrik

note: Name for MOP
en: Pataca
hu: pataca

note: Name for MRU
en: Ouguiya
hu: ouguiya

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
hu: mauritiusi rúpia

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
hu: rúfia

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
hu: malawi kwacha

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
hu: mexikói peso

note: Name for MXV
en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
hu: mexikói befektetési egység (UDI)

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
hu: maláj ringgit

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
hu: mozambiki metikális

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
hu: namíbiai dollár

note: Name for NGN
en: Naira
hu: naira

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
hu: córdoba oro

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
hu: norvég korona

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
hu: nepáli rúpia

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
hu: új-zélandi dollár

note: Name for OMR
en: Rial Omani
hu: ománi rial

note: Name for PAB
en: Balboa
hu: balboa

note: Name for PEN
en: Sol
hu: sol

note: Name for PGK
en: Kina
hu: kina

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
hu: fülöp-szigeteki peso

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
hu: pakisztáni rúpia

note: Name for PLN
en: Zloty
hu: zloty

note: Name for PYG
en: Guarani
hu: guarani

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
hu: katari riál

note: Name for RON
en: Romanian Leu
hu: román lej

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
hu: szerb dinár

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
hu: orosz rubel

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
hu: ruandai frank

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
hu: szaúdi riál

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
hu: salamon-szigeteki dollár

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
hu: seychelle-szigeteki rúpia

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
hu: szudáni font

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
hu: svéd korona

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
hu: szingapúri dollár

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
hu: Szent Ilona-i font

note: Name for SLE
en: Leone
hu: leone

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
hu: szomáliai shilling

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
hu: suriname-i dollár

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
hu: dél-szudáni font

note: Name for STN
en: Dobra
hu: dobra

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
hu: salvadori colón

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
hu: szír font

note: Name for SZL
en: Lilangeni
hu: lilangeni

note: Name for THB
en: Baht
hu: baht

note: Name for TJS
en: Somoni
hu: szomoni

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
hu: türkmén új manat

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
hu: tunéziai dinár

note: Name for TOP
en: Pa’anga
hu: pa'anga

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
hu: török líra

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
hu: Trinidad és Tobago-i dollár

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
hu: új tajvani dollár

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
hu: tanzániai shilling

note: Name for UAH
en: Hryvnia
hu: hrivnya

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
hu: ugandai shilling

note: Name for USD
en: US Dollar
hu: US dollár

note: Name for USN
en: US Dollar (Next day)
hu: US dollár (következő napi)

note: Name for UYI
en: Uruguay Peso en Unidades Indexadas (UI)
hu: uruguayi indexált egységekben kifejezett peso (UI)

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
hu: uruguayi peso

note: Name for UYW
en: Unidad Previsional
hu: uruguayi nyugdíjszámítási egység

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
hu: üzbég szom

note: Name for VED, Name for VES
en: Bolívar Soberano
hu: venezuelai bolívár

note: Name for VND
en: Dong
hu: dong

note: Name for VUV
en: Vatu
hu: vatu

note: Name for WST
en: Tala
hu: tala

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
hu: CFA frank BEAC

note: Name for XAG
en: Silver
hu: ezüst

note: Name for XAU
en: Gold
hu: arany

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
hu: Európai kötvénypiaci összetett egység (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
hu: Európai kötvénypiaci monetáris egység (E.M.U.-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
hu: Európai kötvénypiaci elszámolási egység 9 (E.U.A.-9)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
hu: Európai kötvénypiaci elszámolási egység 17 (E.U.A.-17)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
hu: kelet-karib dollár

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
hu: SDR (különleges lehívási jog – IMF tartalékeszköz)

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
hu: Afrikai Valutaközösségi Frank CFA (BCEAO)

note: Name for XPD
en: Palladium
hu: palládium

note: Name for XPF
en: CFP Franc
hu: CFP frank

note: Name for XPT
en: Platinum
hu: platina

note: Name for XSU
en: Sucre
hu: sucre

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
hu: kifejezetten tesztelési célokhoz lefoglalt kódok

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
hu: ADB elszámolási egység

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
hu: A kódok olyan tranzakciókhoz vannak rendelve, ahol nincs pénznem megadva

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
hu: jemeni riál

note: Name for ZAR
en: Rand
hu: rand

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
hu: zambiai kwacha
