iso_4217 - en to id translation catalogue (115 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
id: Dirham UEA

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
id: Dram Armenia

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
id: Peso Argentina

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
id: Dollar Australia

note: Name for AZN
en: Azerbaijan Manat
id: Manat Azerbaijan

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
id: Mark Konvertibel

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
id: Dollar Barbados

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
id: Dinar Bahrain

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
id: Franc Burundi

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
id: Dollar Bermuda

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
id: Dollar Brunei

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
id: Real Brazil

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
id: Dollar Bahami

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
id: Rubel Belarusia

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
id: Dollar Belize

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
id: Dollar Kanada

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
id: Franc Komoro

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
id: Franc Swiss

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
id: Peso Chili

note: Name for COP
en: Colombian Peso
id: Peso Kolumbia

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
id: Colon Kosta Rika

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
id: Peso Kuba

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
id: Koruna Ceko

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
id: Franc Djibouti

note: Name for DKK
en: Danish Krone
id: Krone Denmark

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
id: Peso Dominika

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
id: Dinar Algeria

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
id: Pound Mesir

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
id: Birr Ethiopia

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
id: Dollar Fiji

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
id: Pound Pulau Falkland

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
id: Cedi Ghana

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
id: Pound Gibraltar

note: Name for GNF
en: Guinean Franc
id: Franc Guinea

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
id: Dollar Guyana

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
id: Dollar Hongkong

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
id: New Sheqel Israel

note: Name for INR
en: Indian Rupee
id: Rupee India

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
id: Dinar Irak

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
id: Rial Iran

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
id: Krona Icelandia

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
id: Dollar Jamaika

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
id: Dinar Jordania

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
id: Shilling Kenya

note: Name for KMF
en: Comorian Franc
id: Franc Komoro

note: Name for KPW
en: North Korean Won
id: Won Korea Utara

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
id: Dinar Kuwait

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
id: Dollar Kepulauan Cayman

note: Name for LAK
en: Lao Kip
id: Kip Laos

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
id: Pound Lebanon

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
id: Rupee Sri Lanka

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
id: Dollar Liberia

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
id: Dinar Libya

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
id: Durham Maroko

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
id: Leu Moldova

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
id: Ariary Malagasi

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
id: Rupee Mauritius

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
id: Kwacha Malawi

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
id: Peso Meksiko

note: Name for MXV
en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
id: Unidad de Inversion (UDI) Meksiko

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
id: Ringgit Malaysia

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
id: Metical Mozambik

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
id: Dollar Namibia

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
id: Oro Kordoba

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
id: Krone Norwegia

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
id: Rupee Nepal

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
id: Dollar Selandia Baru

note: Name for OMR
en: Rial Omani
id: Rial Oman

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
id: Peso Filipina

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
id: Rupee Pakistan

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
id: Rial Qatar

note: Name for RON
en: Romanian Leu
id: Leu Rumania

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
id: Dnar Serbia

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
id: Rubel Rusia

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
id: Franc Rwanda

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
id: Dollar Kepulauan Solomon

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
id: Rupee Seychelle

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
id: Pound Sudan

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
id: Krona Swedia

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
id: Dollar Singapura

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
id: Pound Saint Helena

note: Name for SLE
en: Leone
id: Leona

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
id: Shilling Somalia

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
id: Dollar Suriname

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
id: Pound Sudan Selatan

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
id: Colon El Salvador

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
id: Pound Syiria

note: Name for SZL
en: Lilangeni
id: Lilageni

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
id: Manat Baru Turkmenistan

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
id: Dinar Tunisia

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
id: Lira Turki

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
id: Dollar Trinidad dan Tobago

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
id: Dollar Baru Taiwan

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
id: Shilling Tanzania

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
id: Shilling Uganda

note: Name for USD
en: US Dollar
id: Dollar Amerika

note: Name for USN
en: US Dollar (Next day)
id: Dolar AS (Hari berikutnya)

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
id: Sum Uzbekistan

note: Name for VED, Name for VES
en: Bolívar Soberano
id: Bolívar Venezuela

note: Name for XAD
en: Arab Accounting Dinar
id: Dinar Akunting Arab

note: Name for XAG
en: Silver
id: Perak

note: Name for XAU
en: Gold
id: Emas

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
id: Unit Komposit Eropa Pasar Saham (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
id: Unit Moneter Eropa Unit Pasar Saham (E.M.U.-6)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
id: Unit Eropa Akun 9 Unit Pasar Saham (E.U.A.-9)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
id: Unit Eropa Akun 17 Unit Pasar Saham (E.U.A.-17)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
id: Dollar Karibia

note: Name for XCG
en: Caribbean Guilder
id: Guilder Karibia

note: Name for XPT
en: Platinum
id: Platina

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
id: Kode dicadangkan khusus untuk keperluan pengujian

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
id: Kode yang ditugaskan untuk transaksi dimana tidak ada mata uang yang terlibat

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
id: Rial Yaman

note: Name for ZAR
en: Rand
id: rand

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
id: Kwacha Zambia

note: Name for ZWG
en: Zimbabwe Gold
id: Emas Zimbabwe
