iso_4217 - en to lv translation catalogue (123 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
lv: AAE dirhēms

note: Name for AFN
en: Afghani
lv: Afgāns

note: Name for ALL
en: Lek
lv: Leks

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
lv: Armēņu drams

note: Name for AOA
en: Kwanza
lv: Kvanza

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
lv: Argentīnas peso

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
lv: Austrālijas dolārs

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
lv: Barbadosas dolārs

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
lv: Bahreinas dinārs

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
lv: Burundi franks

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
lv: Bermudu salu dolārs

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
lv: Brunejas dolārs

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
lv: Brazīlijas reāls

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
lv: Bahamu dolārs

note: Name for BTN
en: Ngultrum
lv: Ngultrums

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
lv: Belizas dolārs

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
lv: Kanādas dolārs

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
lv: KDR franks

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
lv: Šveices franks

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
lv: Čīles peso

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
lv: Juana

note: Name for COP
en: Colombian Peso
lv: Kolumbijas peso

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
lv: Kostarikas kolons

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
lv: Kubas peso

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
lv: Čehijas krona

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
lv: Džibutijas franks

note: Name for DKK
en: Danish Krone
lv: Dānijas krona

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
lv: Dominikanas peso

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
lv: Alžīrijas dinārs

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
lv: Ēģiptes mārciņa

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
lv: Etiopijas birs

note: Name for EUR
en: Euro
lv: Eiro

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
lv: Fidži dolārs

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
lv: Folklenda salu mārciņa

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
lv: Sterliņu mārciņa

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
lv: Ganas sedi

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
lv: Gibraltāra mārciņa

note: Name for GTQ
en: Quetzal
lv: Ketsals

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
lv: Gajānas dolārs

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
lv: Honkongas dolārs

note: Name for HNL
en: Lempira
lv: Lempīra

note: Name for HTG
en: Gourde
lv: Gurds

note: Name for HUF
en: Forint
lv: Forints

note: Name for IDR
en: Rupiah
lv: Indonēzijas rūpija

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
lv: Jaunais Izraēlas šekels

note: Name for INR
en: Indian Rupee
lv: Indijas rūpija

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
lv: Irākas dinārs

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
lv: Irānas riāls

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
lv: Islandes krona

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
lv: Jamaikas dolārs

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
lv: Jordānijas dinārs

note: Name for JPY
en: Yen
lv: Jena

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
lv: Kenijas šiliņš

note: Name for KGS
en: Som
lv: Soms

note: Name for KHR
en: Riel
lv: Riels

note: Name for KPW
en: North Korean Won
lv: Ziemeļkorejas vona

note: Name for KRW
en: Won
lv: Dienvidkorejas vona

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
lv: Kuveitas dinārs

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
lv: Kaimanu dolārs

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
lv: Libānas mārciņa

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
lv: Šrilankas rūpija

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
lv: Libērijas dolārs

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
lv: Lībijas dinārs

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
lv: Marokas dirhēms

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
lv: Moldovas leja

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
lv: Malgašu ariari

note: Name for MKD
en: Denar
lv: Denārs

note: Name for MMK
en: Kyat
lv: Kjats

note: Name for MNT
en: Tugrik
lv: Tugriks

note: Name for MOP
en: Pataca
lv: Pataka

note: Name for MRU
en: Ouguiya
lv: Ugija

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
lv: Maurīcijas rūpija

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
lv: Rūfija

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
lv: Meksikas peso

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
lv: Malaizijas ringits

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
lv: Namībijas dolārs

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
lv: Kordovas oro

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
lv: Norvēģijas krona

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
lv: Nepālas rūpija

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
lv: Jaunzēlandes dolārs

note: Name for OMR
en: Rial Omani
lv: Omānas riāls

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
lv: Filipīnu peso

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
lv: Pakistānas rūpija

note: Name for PLN
en: Zloty
lv: Zlots

note: Name for PYG
en: Guarani
lv: Gvarani

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
lv: Kataras riāls

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
lv: Serbijas dinārs

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
lv: Krievijas rublis

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
lv: Ruandas franks

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
lv: Saūda riāls

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
lv: Zālamana salu dolārs

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
lv: Seišelu salu rūpija

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
lv: Sudānas mārciņa

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
lv: Zviedrijas krona

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
lv: Singapūras dolārs

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
lv: Svētās Helēnas salas mārciņa

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
lv: Somālijas šiliņš

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
lv: Surinamas dolārs

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
lv: Salvadoras kolons

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
lv: Sīrijas mārciņa

note: Name for THB
en: Baht
lv: Bāts

note: Name for TJS
en: Somoni
lv: Somons

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
lv: Tunisijas dinārs

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
lv: Trinidādas un Tobāgas dolārs

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
lv: Jaunais Taivānas dolārs

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
lv: Tanzānijas šiliņš

note: Name for UAH
en: Hryvnia
lv: Grivna

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
lv: Ugandas šiliņš

note: Name for USD
en: US Dollar
lv: ASV dolārs

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
lv: Urugvajas peso

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
lv: Uzbekistānas sums

note: Name for VND
en: Dong
lv: Dongi

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
lv: Centrālāfrikas CFA franks

note: Name for XAG
en: Silver
lv: Sudrabs

note: Name for XAU
en: Gold
lv: Zelts

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
lv: Austrumkarību dolārs

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
lv: Rietumāfrikas CFA franks

note: Name for XPD
en: Palladium
lv: Pallādijs

note: Name for XPF
en: CFP Franc
lv: Polinēzijas franks

note: Name for XPT
en: Platinum
lv: Platīns

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
lv: Jemenas riāls

note: Name for ZAR
en: Rand
lv: Rands

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
lv: Zambijas kvača
