iso_4217 - en to nn translation catalogue (134 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
nn: Emiratarabiske dirham

note: Name for AFN
en: Afghani
nn: Afghanske afghani

note: Name for ALL
en: Lek
nn: Albanske lek

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
nn: Armenske dram

note: Name for AOA
en: Kwanza
nn: Angolanske kwanza

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
nn: Argentinske peso

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
nn: Australske dollar

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
nn: Barbadiske dollar

note: Name for BDT
en: Taka
nn: Bangladeshiske taka

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
nn: Bahrainske dinar

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
nn: Burundiske franc

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
nn: Bermudiske dollar

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
nn: Bruneiske dollar

note: Name for BOB
en: Boliviano
nn: Bolivianske boliviano

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
nn: Brasilianske real

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
nn: Bahamanske dollar

note: Name for BTN
en: Ngultrum
nn: Bhutanske ngultrum

note: Name for BWP
en: Pula
nn: Botswanske pula

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
nn: Beliziske dollar

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
nn: Canadiske dollar

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
nn: Sveitsiske franc

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
nn: Chilenske pesos

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
nn: Kinesiske renminbi

note: Name for COP
en: Colombian Peso
nn: Colombianske pesos

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
nn: Costaricanske colon

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
nn: Cubanske pesos

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
nn: Tjekkiske koruna

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
nn: Djiboutiske franc

note: Name for DKK
en: Danish Krone
nn: Danske kroner

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
nn: Dominikanske pesos

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
nn: Algeriske dinarar

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
nn: Egyptiske pund

note: Name for ERN
en: Nakfa
nn: Eritreiske nakfa

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
nn: Etiopiske birr

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
nn: Fijianske dollar

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
nn: Falklandspund

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
nn: Britiske pund

note: Name for GEL
en: Lari
nn: Georgiske lari

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
nn: Ghanesiske cedi

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
nn: Gibraltarpund

note: Name for GMD
en: Dalasi
nn: Gambiske dalasi

note: Name for GTQ
en: Quetzal
nn: Guatemalanske quetzal

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
nn: Guyanske dollar

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
nn: Hong Kong-dollar

note: Name for HNL
en: Lempira
nn: Honduranske lempira

note: Name for HTG
en: Gourde
nn: Haitiske gourde

note: Name for HUF
en: Forint
nn: Ungarske forintar

note: Name for IDR
en: Rupiah
nn: Indonesiske rupiah

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
nn: Israelske nye sheklar

note: Name for INR
en: Indian Rupee
nn: Indiske rupiar

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
nn: Irakiske dinarar

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
nn: Iranske rial

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
nn: Islandske kroner

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
nn: Jamaicanske dollar

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
nn: Jordanske dinarar

note: Name for JPY
en: Yen
nn: Japanske yen

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
nn: Kenyanske shilling

note: Name for KGS
en: Som
nn: Kirgisiske som

note: Name for KHR
en: Riel
nn: Kambodsjanske riel

note: Name for KPW
en: North Korean Won
nn: Nordkoreanske won

note: Name for KRW
en: Won
nn: Sørkoreanske won

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
nn: Kuwaitiske dinarar

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
nn: Caymanske dollar

note: Name for KZT
en: Tenge
nn: Kasakhstanske tenge

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
nn: Libanesiske pund

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
nn: Srilankiske rupiar

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
nn: Liberiske dollar

note: Name for LSL
en: Loti
nn: Lesothiske loti

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
nn: Libyiske dinarar

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
nn: Marokkanske dirham

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
nn: Moldoviske leu

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
nn: Malagassiske franc

note: Name for MKD
en: Denar
nn: Makedonske denarar

note: Name for MMK
en: Kyat
nn: Myanmarske kyat

note: Name for MNT
en: Tugrik
nn: Mongolske tugrik

note: Name for MOP
en: Pataca
nn: Makaoiske pataca

note: Name for MRU
en: Ouguiya
nn: Mauritanske ouguiya

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
nn: Mauritiske rupiar

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
nn: Maldiviske rufiyah

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
nn: Meksikanske pesos

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
nn: Malaysiske ringgit

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
nn: Namibiske dollar

note: Name for NGN
en: Naira
nn: Nigeriske naira

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
nn: Nicaraguanske cordoba

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
nn: Norske kroner

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
nn: Nepalske rupiar

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
nn: Newzealandske dollar

note: Name for OMR
en: Rial Omani
nn: Omanske rial

note: Name for PAB
en: Balboa
nn: Panamanske balboa

note: Name for PGK
en: Kina
nn: Papuanske kina

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
nn: Filippinske pesos

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
nn: Pakistanske rupiar

note: Name for PLN
en: Zloty
nn: Polske zloty

note: Name for PYG
en: Guarani
nn: Paraguayanske guarani

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
nn: Qatarske rial

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
nn: Serbiske dinarar

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
nn: Russiske rublar

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
nn: Rwandiske franc

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
nn: Saudiarabiske riyal

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
nn: Salomonske dollar

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
nn: Seychelliske rupiar

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
nn: Sudanske pund

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
nn: Svenske kroner

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
nn: Singaporske dollar

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
nn: Sankthelenske pund

note: Name for SLE
en: Leone
nn: Sierraleonske leone

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
nn: Somalske shilling

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
nn: Surinamske dollar

note: Name for STN
en: Dobra
nn: Saotomesiske dobra

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
nn: Salvadoranske colon

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
nn: Syriske pund

note: Name for SZL
en: Lilangeni
nn: Swazilandske lilangeni

note: Name for THB
en: Baht
nn: Thailandske baht

note: Name for TJS
en: Somoni
nn: Tadsjikiske somoni

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
nn: Tunisiske dinarar

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
nn: Trinidadiske dollar

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
nn: Taiwanske nye dollar

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
nn: Tanzanianske shilling

note: Name for UAH
en: Hryvnia
nn: Ukrainske hryvnia

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
nn: Ugandiske shilling

note: Name for USD
en: US Dollar
nn: Amerikanske dollar

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
nn: Uruguayanske pesos

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
nn: Usbekiske som

note: Name for VND
en: Dong
nn: Vietnamesiske

note: Name for VUV
en: Vatu
nn: Vanuatiske vatu

note: Name for WST
en: Tala
nn: Samoanske tala

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
nn: Sentralafrikanske CFA-franc

note: Name for XAG
en: Silver
nn: Sølv

note: Name for XAU
en: Gold
nn: Gull

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
nn: Austkaribiske dollar

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
nn: Vestafrikanske CFA-franc

note: Name for XPF
en: CFP Franc
nn: CFP-franc

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
nn: Jemenittiske rial

note: Name for ZAR
en: Rand
nn: Sørafrikanske rand
