iso_4217 - en to pt translation catalogue (136 entries)

note: Name for AED
en: UAE Dirham
pt: Dirham dos Emirados Árabes

note: Name for AFN
en: Afghani
pt: Afegâni

note: Name for ALL
en: Lek
pt: Leque da Albânia

note: Name for AMD
en: Armenian Dram
pt: Dram da Arménia

note: Name for ARS
en: Argentine Peso
pt: Peso argentino

note: Name for AUD
en: Australian Dollar
pt: Dólar australiano

note: Name for AWG
en: Aruban Florin
pt: Florim arubano

note: Name for BAM
en: Convertible Mark
pt: Marco conversível

note: Name for BBD
en: Barbados Dollar
pt: Dólar dos Barbados

note: Name for BHD
en: Bahraini Dinar
pt: Dinar baremita

note: Name for BIF
en: Burundi Franc
pt: Franco do Burundi

note: Name for BMD
en: Bermudian Dollar
pt: Dólar das Bermudas

note: Name for BND
en: Brunei Dollar
pt: Dólar do Brunei

note: Name for BRL
en: Brazilian Real
pt: Real brasileiro

note: Name for BSD
en: Bahamian Dollar
pt: Dólar das Bahamas

note: Name for BYN
en: Belarusian Ruble
pt: Rublo bielorrusso

note: Name for BZD
en: Belize Dollar
pt: Dólar de Belize

note: Name for CAD
en: Canadian Dollar
pt: Dólar canadiano

note: Name for CDF
en: Congolese Franc
pt: Franco congolês

note: Name for CHF
en: Swiss Franc
pt: Franco suíço

note: Name for CLP
en: Chilean Peso
pt: Peso chileno

note: Name for CNY
en: Yuan Renminbi
pt: Renminbi chinês

note: Name for COP
en: Colombian Peso
pt: Peso colombiano

note: Name for CRC
en: Costa Rican Colon
pt: Colón costa-riquenho

note: Name for CUP
en: Cuban Peso
pt: Peso cubano

note: Name for CVE
en: Cabo Verde Escudo
pt: Escudo cabo-verdiano

note: Name for CZK
en: Czech Koruna
pt: Coroa checa

note: Name for DJF
en: Djibouti Franc
pt: Franco jibutiano

note: Name for DKK
en: Danish Krone
pt: Coroa dinamarquesa

note: Name for DOP
en: Dominican Peso
pt: Peso dominicano

note: Name for DZD
en: Algerian Dinar
pt: Dinar argelino

note: Name for EGP
en: Egyptian Pound
pt: Libra egípcia

note: Name for ETB
en: Ethiopian Birr
pt: Birr etíope

note: Name for FJD
en: Fiji Dollar
pt: Dólar fijiano

note: Name for FKP
en: Falkland Islands Pound
pt: Libra das Ilhas Malvinas

note: Name for GBP
en: Pound Sterling
pt: Libra esterlina

note: Name for GHS
en: Ghana Cedi
pt: Cedi do Gana

note: Name for GIP
en: Gibraltar Pound
pt: Libra de Gibraltar

note: Name for GYD
en: Guyana Dollar
pt: Dólar da Guiana

note: Name for HKD
en: Hong Kong Dollar
pt: Dólar de Hong Kong

note: Name for HTG
en: Gourde
pt: Gurde

note: Name for HUF
en: Forint
pt: Florim húngaro

note: Name for IDR
en: Rupiah
pt: Rupia indonésia

note: Name for ILS
en: New Israeli Sheqel
pt: Novo shekel israelita

note: Name for INR
en: Indian Rupee
pt: Rupia indiana

note: Name for IQD
en: Iraqi Dinar
pt: Dinar iraquiano

note: Name for IRR
en: Iranian Rial
pt: Rial iraniano

note: Name for ISK
en: Iceland Krona
pt: Coroa islandesa

note: Name for JMD
en: Jamaican Dollar
pt: Dólar jamaicano

note: Name for JOD
en: Jordanian Dinar
pt: Dinar jordano

note: Name for JPY
en: Yen
pt: Iene

note: Name for KES
en: Kenyan Shilling
pt: Xelim queniano

note: Name for KPW
en: North Korean Won
pt: Won norte-coreano

note: Name for KRW
en: Won
pt: Won sul-coreano

note: Name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
pt: Dinar kuwaitiano

note: Name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
pt: Dólar das Ilhas Caimão

note: Name for LBP
en: Lebanese Pound
pt: Libra libanesa

note: Name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
pt: Rupia do Sri Lanka

note: Name for LRD
en: Liberian Dollar
pt: Dólar liberiano

note: Name for LYD
en: Libyan Dinar
pt: Dinar líbio

note: Name for MAD
en: Moroccan Dirham
pt: Dirame marroquino

note: Name for MDL
en: Moldovan Leu
pt: Leu moldavo

note: Name for MGA
en: Malagasy Ariary
pt: Ariari malgaxe

note: Name for MKD
en: Denar
pt: Dinar macedónio

note: Name for MMK
en: Kyat
pt: Quiate

note: Name for MNT
en: Tugrik
pt: Tugrique

note: Name for MOP
en: Pataca
pt: Pataca macaense

note: Name for MRU
en: Ouguiya
pt: Uguia

note: Name for MUR
en: Mauritius Rupee
pt: Rupia mauriciana

note: Name for MVR
en: Rufiyaa
pt: Rupia maldiva

note: Name for MWK
en: Malawi Kwacha
pt: Kwacha do Maláui

note: Name for MXN
en: Mexican Peso
pt: Peso mexicano

note: Name for MYR
en: Malaysian Ringgit
pt: Ringgit malaio

note: Name for MZN
en: Mozambique Metical
pt: Metical moçambicano

note: Name for NAD
en: Namibia Dollar
pt: Dólar namibiano

note: Name for NIO
en: Cordoba Oro
pt: Córdoba ouro

note: Name for NOK
en: Norwegian Krone
pt: Coroa norueguesa

note: Name for NPR
en: Nepalese Rupee
pt: Rupia nepalesa

note: Name for NZD
en: New Zealand Dollar
pt: Dólar neozelandês

note: Name for OMR
en: Rial Omani
pt: Rial omanense

note: Name for PEN
en: Sol
pt: Novo sol

note: Name for PGK
en: Kina
pt: Quina

note: Name for PHP
en: Philippine Peso
pt: Peso filipino

note: Name for PKR
en: Pakistan Rupee
pt: Rupia paquistanesa

note: Name for PLN
en: Zloty
pt: Zlóti

note: Name for QAR
en: Qatari Rial
pt: Rial catariano

note: Name for RON
en: Romanian Leu
pt: Leu romeno

note: Name for RSD
en: Serbian Dinar
pt: Dinar sérvio

note: Name for RUB
en: Russian Ruble
pt: Rublo russo

note: Name for RWF
en: Rwanda Franc
pt: Franco ruandês

note: Name for SAR
en: Saudi Riyal
pt: Rial saudita

note: Name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
pt: Dólar das Ilhas Salomão

note: Name for SCR
en: Seychelles Rupee
pt: Rupia das Seicheles

note: Name for SDG
en: Sudanese Pound
pt: Libra sudanesa

note: Name for SEK
en: Swedish Krona
pt: Coroa sueca

note: Name for SGD
en: Singapore Dollar
pt: Dólar de Singapura

note: Name for SHP
en: Saint Helena Pound
pt: Libra de Santa Helena

note: Name for SOS
en: Somali Shilling
pt: Xelim somaliano

note: Name for SRD
en: Surinam Dollar
pt: Dólar do Suriname

note: Name for SSP
en: South Sudanese Pound
pt: Libra sul-sudanesa

note: Name for SVC
en: El Salvador Colon
pt: Colón salvadorenho

note: Name for SYP
en: Syrian Pound
pt: Libra síria

note: Name for SZL
en: Lilangeni
pt: Lilanguéni suázi

note: Name for TMT
en: Turkmenistan New Manat
pt: Manat turcomeno

note: Name for TND
en: Tunisian Dinar
pt: Dinar tunisino

note: Name for TOP
en: Pa’anga
pt: Paanga

note: Name for TRY
en: Turkish Lira
pt: Lira turca

note: Name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
pt: Dólar de Trindade e Tobago

note: Name for TWD
en: New Taiwan Dollar
pt: Novo dólar taiwanês

note: Name for TZS
en: Tanzanian Shilling
pt: Xelim tanzaniano

note: Name for UAH
en: Hryvnia
pt: Grívnia

note: Name for UGX
en: Uganda Shilling
pt: Xelim ugandês

note: Name for USD
en: US Dollar
pt: Dólar americano

note: Name for UYU
en: Peso Uruguayo
pt: Peso uruguaio

note: Name for UZS
en: Uzbekistan Sum
pt: Som usbeque

note: Name for VND
en: Dong
pt: Dongue

note: Name for XAF
en: CFA Franc BEAC
pt: Franco CFA da África Central

note: Name for XAG
en: Silver
pt: Prata

note: Name for XAU
en: Gold
pt: Ouro

note: Name for XBA
en: Bond Markets Unit European Composite Unit (EURCO)
pt: Unidade Composta Europeia de Mercados de Obrigações (EURCO)

note: Name for XBB
en: Bond Markets Unit European Monetary Unit (E.M.U.-6)
pt: Unidade Monetária Europeia (E.M.U.-6) (unidade de mercado de obrigações)

note: Name for XBC
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
pt: Unidade Europeia de Conta 9 (E.U.A.-9) (unidade de mercado de obrigações)

note: Name for XBD
en: Bond Markets Unit European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
pt: Unidade Europeia de Conta 17 (E.U.A.-17) (unidade de mercado de obrigações)

note: Name for XCD
en: East Caribbean Dollar
pt: Dólar das Caraíbas Orientais

note: Name for XDR
en: SDR (Special Drawing Right)
pt: SDR (direitos especiais de saque)

note: Name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
pt: Franco CFA da África Ocidental

note: Name for XPD
en: Palladium
pt: Paládio

note: Name for XPF
en: CFP Franc
pt: Franco CFP

note: Name for XPT
en: Platinum
pt: Platina

note: Name for XSU
en: Sucre
pt: SUCRE

note: Name for XTS
en: Codes specifically reserved for testing purposes
pt: Código reservado especificamente para testes

note: Name for XUA
en: ADB Unit of Account
pt: Unidade de conta ADB

note: Name for XXX
en: The codes assigned for transactions where no currency is involved
pt: Os códigos atribuídos para transações nas quais nenhuma moeda está envolvida

note: Name for YER
en: Yemeni Rial
pt: Rial iemenita

note: Name for ZAR
en: Rand
pt: Rande

note: Name for ZMW
en: Zambian Kwacha
pt: Kwacha zambiano
