iso_639-2 - en to ast translation catalogue (258 entries)

note: Name for abk
en: Abkhazian
ast: Abjazu

note: Name for ace
en: Achinese
ast: Axinu

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
ast: Llingües Afro-Asiatiques

note: Name for akk
en: Akkadian
ast: Acadiu

note: Name for alg
en: Algonquian languages
ast: Llingües Algonquines

note: Name for alt
en: Southern Altai
ast: Altai del sur

note: Name for amh
en: Amharic
ast: Amháricu

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
ast: Inglés, Vieyu (ca. 450-1100)

note: Name for apa
en: Apache languages
ast: Llingües Apaches

note: Name for ara
en: Arabic
ast: Árabe

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
ast: Araméu Oficial (700-300 ENE); Araméu Imperial (700-300 ENE)

note: Name for arg
en: Aragonese
ast: Aragonés

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
ast: Mapuche

note: Name for art
en: Artificial languages
ast: Llingües Artificiales

note: Name for asm
en: Assamese
ast: Asamés

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
ast: Asturianu

note: Name for ath
en: Athapascan languages
ast: Llingües Athapascanes

note: Name for aus
en: Australian languages
ast: Llingües Australianes

note: Name for ava
en: Avaric
ast: Aváricu

note: Name for ave
en: Avestan
ast: Avestanu

note: Name for aze
en: Azerbaijani
ast: Azerbaixanu

note: Name for bad
en: Banda languages
ast: Llingües Banda

note: Name for bai
en: Bamileke languages
ast: Llingües Bamileke

note: Name for ban
en: Balinese
ast: Balinés

note: Name for bat
en: Baltic languages
ast: Llingües Báltiques

note: Name for bel
en: Belarusian
ast: Bielorrusu

note: Name for ben
en: Bengali
ast: Bengalí

note: Name for ber
en: Berber languages
ast: Llingües Berber

note: Name for bih
en: Bihari languages
ast: Llingües Bihari

note: Name for bod
en: Tibetan
ast: Tibetanu

note: Name for bos
en: Bosnian
ast: Bosniu

note: Name for bre
en: Breton
ast: Bretón

note: Name for btk
en: Batak languages
ast: Llingües Batak

note: Name for bug
en: Buginese
ast: Buxinés

note: Name for bul
en: Bulgarian
ast: Búlgaru

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
ast: Llingües Indíxenes d'América Central

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
ast: Catalán

note: Name for cau
en: Caucasian languages
ast: Llingües Caucásiques

note: Name for ceb
en: Cebuano
ast: Cebuanu

note: Name for cel
en: Celtic languages
ast: Llingües Céltiques

note: Name for ces
en: Czech
ast: Checu

note: Name for cha
en: Chamorro
ast: Chamorru

note: Name for che
en: Chechen
ast: Chechenu

note: Name for chk
en: Chuukese
ast: Chuukés

note: Name for chn
en: Chinook jargon
ast: Xiriga Chinook

note: Name for chr
en: Cherokee
ast: Cheroki

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
ast: Eslavu d'ilesia; Eslavónicu Vieyu; Eslavónicu d'ilesia; Búlgaru Vieyu; Eslavónicu d'ilesia Vieyu

note: Name for cmc
en: Chamic languages
ast: Llingües Chamic

note: Name for cop
en: Coptic
ast: Coptu

note: Name for cor
en: Cornish
ast: Córnicu

note: Name for cos
en: Corsican
ast: Corsu

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
ast: Creoles y pidgins, basaes nel Inglés

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
ast: Creoles y pidgins, basaes nel francés

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
ast: Creoles y pidgins, basaos nel Portugués

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
ast: Turcu de Crimea

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
ast: Creoles y pidgins

note: Name for csb
en: Kashubian
ast: Kashubianu

note: Name for cus
en: Cushitic languages
ast: Llingües Cushitic

note: Name for cym
en: Welsh
ast: Gaélicu

note: Name for dan
en: Danish
ast: Danés

note: Name for day
en: Land Dayak languages
ast: Llíngües Land Dayak

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
ast: Eslavu

note: Name for deu
en: German
ast: Alemán

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
ast: Divehi; Dhivehi; Maldivu

note: Name for dra
en: Dravidian languages
ast: Llingües Dravidian

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
ast: Baxu Sorbiu

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
ast: Holandés, Medieval (ca. 1050-1350)

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
ast: Exipciu (Antiguu)

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
ast: Griegu Modernu (>1453)

note: Name for elx
en: Elamite
ast: Elamita

note: Name for eng
en: English
ast: Inglés

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
ast: Inglés, Medieval (1100-1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
ast: Esperantu

note: Name for est
en: Estonian
ast: Estoniu

note: Name for eus
en: Basque
ast: Vascu

note: Name for fao
en: Faroese
ast: Feroés

note: Name for fas
en: Persian
ast: Persa

note: Name for fij
en: Fijian
ast: Fixanu

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
ast: Filipín

note: Name for fin
en: Finnish
ast: Finlandés

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
ast: Llingües Finno-Ugrian

note: Name for fra
en: French
ast: Francés

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
ast: Francés, Medieval (ca. 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
ast: Francés, Vieyu (842-ca. 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
ast: Frisón del Norte

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
ast: Frisón oriental

note: Name for fry
en: Western Frisian
ast: Frisón occidental

note: Name for fur
en: Friulian
ast: Friulianu

note: Name for gem
en: Germanic languages
ast: Llingües Xérmaniques

note: Name for gil
en: Gilbertese
ast: Gilbertés

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
ast: Gaélicu escocés

note: Name for gle
en: Irish
ast: Irlandés

note: Name for glg
en: Galician
ast: Gallegu

note: Name for glv
en: Manx
ast: Manés

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
ast: Alemán, Altomedieval (ca. 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
ast: Alemán, Baxomedieval (ca. 750-1050)

note: Name for got
en: Gothic
ast: Góticu

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
ast: Griegu antiguu (<1453)

note: Name for grn
en: Guarani
ast: Guaraní

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
ast: Alemán de Suiza; alemánicu; alsacianu

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
ast: Haitianu (Creole haitianu)

note: Name for haw
en: Hawaiian
ast: Hawaianu

note: Name for heb
en: Hebrew
ast: Hebréu

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
ast: Llingües Himachali; llingües Pahari oeste

note: Name for hin
en: Hindi
ast: Hindí

note: Name for hit
en: Hittite
ast: Hitita

note: Name for hrv
en: Croatian
ast: Croata

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
ast: Altu Sorbiu

note: Name for hun
en: Hungarian
ast: Húngaru

note: Name for hye
en: Armenian
ast: Armeniu

note: Name for iii
en: Sichuan Yi; Nuosu
ast: Yi de Sichuan; Nuosu

note: Name for ijo
en: Ijo languages
ast: Llíngües Ijo

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ast: Interlingua (Asociación de la Llingua Auxiliar Internacional)

note: Name for inc
en: Indic languages
ast: Llingües Índiques

note: Name for ind
en: Indonesian
ast: Indonesiu

note: Name for ine
en: Indo-European languages
ast: Llingües Indo-Europees

note: Name for ira
en: Iranian languages
ast: Llingües Iraníes

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
ast: Llingües Iroqueses

note: Name for isl
en: Icelandic
ast: Islandés

note: Name for ita
en: Italian
ast: Italianu

note: Name for jav
en: Javanese
ast: Xavanés

note: Name for jpn
en: Japanese
ast: Xaponés

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
ast: Xudeo-Persa

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
ast: Xudeo-Arábigu

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
ast: Kalaallisut; Greenlandés

note: Name for kar
en: Karen languages
ast: Llingües Karen

note: Name for kas
en: Kashmiri
ast: Kachemirianu

note: Name for kat
en: Georgian
ast: Xeorxanu

note: Name for kaz
en: Kazakh
ast: Kazaḥu

note: Name for kbd
en: Kabardian
ast: Kabardianu

note: Name for khi
en: Khoisan languages
ast: Llingües Khoisan

note: Name for khm
en: Central Khmer
ast: Xemer Central

note: Name for kor
en: Korean
ast: Coreanu

note: Name for kos
en: Kosraean
ast: Kosraeanu

note: Name for krl
en: Karelian
ast: Karelianu

note: Name for kro
en: Kru languages
ast: Llingües Kru

note: Name for kur
en: Kurdish
ast: Kurdu

note: Name for lad
en: Ladino
ast: Ladinu

note: Name for lao
en: Lao
ast: Laosianu

note: Name for lat
en: Latin
ast: Llatín

note: Name for lav
en: Latvian
ast: Letón

note: Name for lez
en: Lezghian
ast: Lezghianu

note: Name for lit
en: Lithuanian
ast: Lituanu

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
ast: Luxemburgués; Letzeburgesch

note: Name for lui
en: Luiseno
ast: Luisenu

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
ast: Luo (Kenia y Tanzania)

note: Name for mad
en: Madurese
ast: Madurés

note: Name for mah
en: Marshallese
ast: Marshalés

note: Name for map
en: Austronesian languages
ast: Llingües Austronesian

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
ast: Irlandés medieval (900-1200)

note: Name for mis
en: Uncoded languages
ast: Idiomes ensin codificar

note: Name for mkd
en: Macedonian
ast: Macedoniu

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
ast: Llingües Mon-Khmer

note: Name for mlt
en: Maltese
ast: Maltés

note: Name for mnc
en: Manchu
ast: Manchú

note: Name for mno
en: Manobo languages
ast: Llingües Manobo

note: Name for mon
en: Mongolian
ast: Mongol

note: Name for mri
en: Maori
ast: Maorí

note: Name for msa
en: Malay
ast: Malayu

note: Name for mul
en: Multiple languages
ast: Llingües múltiples

note: Name for mun
en: Munda languages
ast: Llingües Munda

note: Name for mwl
en: Mirandese
ast: Mirandés

note: Name for mya
en: Burmese
ast: Birmanu

note: Name for myn
en: Mayan languages
ast: Llingües Maya

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
ast: Llingües Nahuatl

note: Name for nai
en: North American Indian languages
ast: Llingües Indíxenes d'América del Norte

note: Name for nap
en: Neapolitan
ast: Neapolitanu

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
ast: Ndebele del Sur

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
ast: Ndebele del Norte

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
ast: Baxu alemán; Baxu saxón; Alemán, baxu, Saxón, baxu

note: Name for nep
en: Nepali
ast: Nepalí

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
ast: Llingües Niger-Kordofanianu

note: Name for niu
en: Niuean
ast: Niueanu

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
ast: Holandés

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
ast: Noruegu Nynorsk; Nynorsk, Noruegu

note: Name for non
en: Norse, Old
ast: Noruegu Antiguu

note: Name for nor
en: Norwegian
ast: Noruegu

note: Name for nub
en: Nubian languages
ast: Llingües Nubies

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
ast: Newari clásicu; Newari antiguu; Bhasa del Nepal clásicu

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
ast: Ossetianu; Osseticu

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ast: Turcu, Otomanu (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
ast: Llingües Otomianes

note: Name for paa
en: Papuan languages
ast: Llingües Papuan

note: Name for pag
en: Pangasinan
ast: Pangasinu

note: Name for pau
en: Palauan
ast: Palauanu

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
ast: Persa antiguu (ca. 600-400 a.C.)

note: Name for phi
en: Philippine languages
ast: Llingües Filipines

note: Name for phn
en: Phoenician
ast: Feniciu

note: Name for pol
en: Polish
ast: Polacu

note: Name for pon
en: Pohnpeian
ast: Pohnpeianu

note: Name for por
en: Portuguese
ast: Portugués

note: Name for pra
en: Prakrit languages
ast: Llingües Prakrit

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
ast: Acutáo pa usu llocal

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
ast: Rarotongan; Maori de les Islles Cook

note: Name for roa
en: Romance languages
ast: Llingües Romances

note: Name for rom
en: Romany
ast: Romaní

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
ast: Aromanianu; Arumanianu; Macedo-Rumanu

note: Name for rus
en: Russian
ast: Rusu

note: Name for sal
en: Salishan languages
ast: Llingües Salishan

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
ast: Samaritanu Araméu

note: Name for san
en: Sanskrit
ast: Sánscritu

note: Name for scn
en: Sicilian
ast: Sicilianu

note: Name for sco
en: Scots
ast: Escocés

note: Name for sem
en: Semitic languages
ast: Llingües Semites

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
ast: Irlandés antiguu (hasta 900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
ast: Llingües de señes

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
ast: Sinhala; Sinhalés

note: Name for sio
en: Siouan languages
ast: Llingües Siouan

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
ast: Llingües Sino-Tibetanes

note: Name for sla
en: Slavic languages
ast: Llingües Esláviques

note: Name for slk
en: Slovak
ast: Eslovacu

note: Name for slv
en: Slovenian
ast: Eslovenu

note: Name for sma
en: Southern Sami
ast: Sami del Sur

note: Name for sme
en: Northern Sami
ast: Sami del Norte

note: Name for smi
en: Sami languages
ast: Llingües Sami

note: Name for smo
en: Samoan
ast: Samoanu

note: Name for sog
en: Sogdian
ast: Sogdianu

note: Name for som
en: Somali
ast: Somalí

note: Name for son
en: Songhai languages
ast: Llingües Songhai

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
ast: Sotho del Sur

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
ast: Castellanu

note: Name for sqi
en: Albanian
ast: Albanu

note: Name for srd
en: Sardinian
ast: Sardu

note: Name for srp
en: Serbian
ast: Serbiu

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
ast: Llingües Nilo-Sáhara

note: Name for sun
en: Sundanese
ast: Sundanés

note: Name for sux
en: Sumerian
ast: Sumeriu

note: Name for swa
en: Swahili
ast: Swaḥili

note: Name for swe
en: Swedish
ast: Suecu

note: Name for syc
en: Classical Syriac
ast: Siriu clásicu

note: Name for syr
en: Syriac
ast: Siriu

note: Name for tah
en: Tahitian
ast: Tahitianu

note: Name for tai
en: Tai languages
ast: Llingües Tai

note: Name for tgk
en: Tajik
ast: Tayiku

note: Name for tgl
en: Tagalog
ast: Tagalu

note: Name for tha
en: Thai
ast: Tailandés (thai)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
ast: Tonga (Islles Tonga)

note: Name for tuk
en: Turkmen
ast: Turkmenu

note: Name for tup
en: Tupi languages
ast: Llingües Tupi

note: Name for tur
en: Turkish
ast: Turcu

note: Name for tut
en: Altaic languages
ast: Llingües Altaic

note: Name for tyv
en: Tuvinian
ast: Tuvinianu

note: Name for uga
en: Ugaritic
ast: Ugaríticu

note: Name for ukr
en: Ukrainian
ast: Ucraín

note: Name for und
en: Undetermined
ast: Indetermináu

note: Name for uzb
en: Uzbek
ast: Uzbecu

note: Name for vie
en: Vietnamese
ast: Vietnamín

note: Name for wak
en: Wakashan languages
ast: Llingües Wakashanes

note: Name for wen
en: Sorbian languages
ast: Llingües Sorbies

note: Name for wln
en: Walloon
ast: Valón

note: Name for yid
en: Yiddish
ast: Xudíu

note: Name for ypk
en: Yupik languages
ast: Llingües Yupik

note: Name for zap
en: Zapotec
ast: Zapoteca

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
ast: Blissímbolos; Blissimbólicos; Bliss

note: Name for zho
en: Chinese
ast: Chinu

note: Name for znd
en: Zande languages
ast: Llingües Zande

note: Name for zul
en: Zulu
ast: Zulú

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
ast: Ensin conteníu llingüísticu; nun aplicable
