iso_639-2 - en to nb translation catalogue (152 entries)

note: Name for aar
en: Afar
nb: afar

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
nb: Afroasiatiske språk

note: Name for afr
en: Afrikaans
nb: Afrikansk

note: Name for alg
en: Algonquian languages
nb: Algonkinske språk

note: Name for ara
en: Arabic
nb: Arabisk

note: Name for arg
en: Aragonese
nb: aragonsk

note: Name for asm
en: Assamese
nb: assamisk

note: Name for ath
en: Athapascan languages
nb: Dene-språk

note: Name for ave
en: Avestan
nb: avestisk

note: Name for aym
en: Aymara
nb: aymara

note: Name for aze
en: Azerbaijani
nb: Aserbadjansk

note: Name for bak
en: Bashkir
nb: basjkirsk

note: Name for bam
en: Bambara
nb: bambara

note: Name for ban
en: Balinese
nb: balinesisk

note: Name for bat
en: Baltic languages
nb: Baltiske språk

note: Name for bel
en: Belarusian
nb: Hviterussisk

note: Name for ben
en: Bengali
nb: bengali

note: Name for ber
en: Berber languages
nb: Berbiske språk

note: Name for bih
en: Bihari languages
nb: Bihari

note: Name for bis
en: Bislama
nb: bislama

note: Name for bod
en: Tibetan
nb: tibetansk

note: Name for bos
en: Bosnian
nb: Bosnisk

note: Name for bug
en: Buginese
nb: buginesisk

note: Name for bul
en: Bulgarian
nb: Bulgarsk

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
nb: Indianerspråk

note: Name for cau
en: Caucasian languages
nb: Kaukasiske språk

note: Name for cel
en: Celtic languages
nb: Keltiske språk

note: Name for ces
en: Czech
nb: Tjekkisk

note: Name for cha
en: Chamorro
nb: chamorro

note: Name for chr
en: Cherokee
nb: cherokee

note: Name for chv
en: Chuvash
nb: tsjuvansk

note: Name for cos
en: Corsican
nb: Korsikansk

note: Name for cym
en: Welsh
nb: Walisisk

note: Name for dan
en: Danish
nb: Dansk

note: Name for deu
en: German
nb: Tysk

note: Name for dzo
en: Dzongkha
nb: dzongkha

note: Name for eng
en: English
nb: Engelsk

note: Name for est
en: Estonian
nb: Estonsk

note: Name for eus
en: Basque
nb: Baskisk

note: Name for ewe
en: Ewe
nb: ewe

note: Name for fao
en: Faroese
nb: færøysk

note: Name for fas
en: Persian
nb: Persisk

note: Name for fij
en: Fijian
nb: fijiansk

note: Name for fin
en: Finnish
nb: Finsk

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
nb: Finsk-ugriske språk

note: Name for fra
en: French
nb: Fransk

note: Name for frr
en: Northern Frisian
nb: Nordfrisisk

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
nb: Østfrisisk

note: Name for fry
en: Western Frisian
nb: Vestfrisisk

note: Name for ful
en: Fulah
nb: fulani

note: Name for gem
en: Germanic languages
nb: Germanske språk

note: Name for gle
en: Irish
nb: Irsk

note: Name for glg
en: Galician
nb: Galisisk

note: Name for glv
en: Manx
nb: manx

note: Name for guj
en: Gujarati
nb: gujarati

note: Name for haw
en: Hawaiian
nb: hawaiisk

note: Name for heb
en: Hebrew
nb: Hebraisk

note: Name for hin
en: Hindi
nb: hindi

note: Name for hrv
en: Croatian
nb: Kroatsisk

note: Name for hun
en: Hungarian
nb: Ungarsk

note: Name for hye
en: Armenian
nb: armensk

note: Name for ibo
en: Igbo
nb: ibo

note: Name for ido
en: Ido
nb: ido

note: Name for iku
en: Inuktitut
nb: inuktitut

note: Name for inc
en: Indic languages
nb: Indiske språk

note: Name for ind
en: Indonesian
nb: Indonesisk

note: Name for ipk
en: Inupiaq
nb: unupiak

note: Name for ira
en: Iranian languages
nb: Iranske språk

note: Name for isl
en: Icelandic
nb: Islandsk

note: Name for ita
en: Italian
nb: Italiensk

note: Name for jav
en: Javanese
nb: Javanesisk

note: Name for jpn
en: Japanese
nb: Japansk

note: Name for kan
en: Kannada
nb: kannada

note: Name for kas
en: Kashmiri
nb: kasjmiri

note: Name for kat
en: Georgian
nb: Georgisk

note: Name for kaz
en: Kazakh
nb: kasakhisk

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
nb: kinjarwanda

note: Name for kom
en: Komi
nb: komi

note: Name for kon
en: Kongo
nb: kikongo

note: Name for kor
en: Korean
nb: Koreansk

note: Name for kur
en: Kurdish
nb: Kurdisk

note: Name for lao
en: Lao
nb: laotisk

note: Name for lav
en: Latvian
nb: Latvisk

note: Name for lin
en: Lingala
nb: lingala

note: Name for lit
en: Lithuanian
nb: Lituaisk

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
nb: luba-katanga

note: Name for lug
en: Ganda
nb: ganda

note: Name for mal
en: Malayalam
nb: malayalam

note: Name for mkd
en: Macedonian
nb: Makedonsk

note: Name for mlg
en: Malagasy
nb: madagassisk

note: Name for mlt
en: Maltese
nb: Maltisk

note: Name for mon
en: Mongolian
nb: Mongolsk

note: Name for msa
en: Malay
nb: malayisk

note: Name for mya
en: Burmese
nb: burmesisk

note: Name for nau
en: Nauru
nb: nauru

note: Name for nep
en: Nepali
nb: nepalsk

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
nb: Norsk, nynorsk

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
nb: Norsk, bokmål

note: Name for nor
en: Norwegian
nb: Norsk

note: Name for oji
en: Ojibwa
nb: ojibwa

note: Name for ori
en: Oriya
nb: oriya

note: Name for orm
en: Oromo
nb: oromo

note: Name for phi
en: Philippine languages
nb: Fillipinske språk

note: Name for pol
en: Polish
nb: Polsk

note: Name for por
en: Portuguese
nb: Portugisisk

note: Name for que
en: Quechua
nb: quechua

note: Name for rom
en: Romany
nb: Romani

note: Name for run
en: Rundi
nb: rundi

note: Name for rus
en: Russian
nb: Russisk

note: Name for sag
en: Sango
nb: sango

note: Name for san
en: Sanskrit
nb: sanskrit

note: Name for scn
en: Sicilian
nb: Siciliansk

note: Name for sid
en: Sidamo
nb: sidamo

note: Name for sla
en: Slavic languages
nb: Slaviske språk

note: Name for slk
en: Slovak
nb: Slovakisk

note: Name for slv
en: Slovenian
nb: Slovensk

note: Name for sme
en: Northern Sami
nb: nordsamisk

note: Name for smi
en: Sami languages
nb: Samiske språk

note: Name for smo
en: Samoan
nb: samoansk

note: Name for snd
en: Sindhi
nb: sindhi

note: Name for som
en: Somali
nb: somalisk

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
nb: Sotho, (sørlig)

note: Name for sqi
en: Albanian
nb: Albansk

note: Name for srd
en: Sardinian
nb: Sardinsk

note: Name for srp
en: Serbian
nb: Serbisk

note: Name for ssw
en: Swati
nb: swati

note: Name for sun
en: Sundanese
nb: sundanesisk

note: Name for sux
en: Sumerian
nb: Sumerisk

note: Name for swa
en: Swahili
nb: swahili

note: Name for swe
en: Swedish
nb: Svensk

note: Name for tah
en: Tahitian
nb: Tahitisk

note: Name for tam
en: Tamil
nb: Tamilsk

note: Name for tat
en: Tatar
nb: tatarisk

note: Name for tel
en: Telugu
nb: telugu

note: Name for tgl
en: Tagalog
nb: tagalog

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
nb: tonga (Tonga-øyene)

note: Name for tsn
en: Tswana
nb: tswana

note: Name for tso
en: Tsonga
nb: tsonga

note: Name for tuk
en: Turkmen
nb: turkmensk

note: Name for tur
en: Turkish
nb: Tyrkisk

note: Name for twi
en: Twi
nb: twi

note: Name for ukr
en: Ukrainian
nb: Ukrainsk

note: Name for urd
en: Urdu
nb: urdu

note: Name for uzb
en: Uzbek
nb: usbekisk

note: Name for vai
en: Vai
nb: vai

note: Name for ven
en: Venda
nb: venda

note: Name for vie
en: Vietnamese
nb: Vietnamesisk

note: Name for wln
en: Walloon
nb: Vietnamesisk

note: Name for wol
en: Wolof
nb: wolof

note: Name for yid
en: Yiddish
nb: jiddisk

note: Name for yor
en: Yoruba
nb: joruba

note: Name for zho
en: Chinese
nb: Kinesisk
