iso_639-2 - en to wa translation catalogue (347 entries)

note: Name for abk
en: Abkhazian
wa: Abxhaze

note: Name for ace
en: Achinese
wa: Atchinès

note: Name for ada
en: Adangme
wa: Adangmès

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
wa: Adiguès

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
wa: Lingaedjes afro-aziyatikes

note: Name for ain
en: Ainu
wa: Aynou

note: Name for aka
en: Akan
wa: Acanyin

note: Name for akk
en: Akkadian
wa: Acadyin

note: Name for ale
en: Aleut
wa: Alewoute

note: Name for alg
en: Algonquian languages
wa: Lingaedjes algonkyins

note: Name for alt
en: Southern Altai
wa: Altay nonnrece

note: Name for amh
en: Amharic
wa: Amarike

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
wa: Inglès, Vî inglès (åtoû di 450-1100)

note: Name for anp
en: Angika
wa: Anguika

note: Name for apa
en: Apache languages
wa: Lingaedjes apache

note: Name for ara
en: Arabic
wa: Arabe

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
wa: Aramayike imperiå (-700 à -300)

note: Name for arg
en: Aragonese
wa: Aragonès

note: Name for art
en: Artificial languages
wa: Lingaedjes artificires

note: Name for asm
en: Assamese
wa: Assamès

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
wa: Asturyin

note: Name for ath
en: Athapascan languages
wa: Lingaedjes atapascan

note: Name for aus
en: Australian languages
wa: Lingaedjes ostralyins

note: Name for ava
en: Avaric
wa: Avarike

note: Name for awa
en: Awadhi
wa: Awadi

note: Name for aze
en: Azerbaijani
wa: Azeri

note: Name for bad
en: Banda languages
wa: Lingaedjes banda

note: Name for bai
en: Bamileke languages
wa: Lingaedjes bamileke

note: Name for bal
en: Baluchi
wa: Baloutchi

note: Name for ban
en: Balinese
wa: Balinès

note: Name for bas
en: Basa
wa: Bassa

note: Name for bat
en: Baltic languages
wa: Lingaedjes del Baltike

note: Name for bel
en: Belarusian
wa: Bielorûsse

note: Name for ber
en: Berber languages
wa: Lingaedjes amazirs

note: Name for bho
en: Bhojpuri
wa: Bodjpouri

note: Name for bih
en: Bihari languages
wa: Lingaedjes bihari

note: Name for bod
en: Tibetan
wa: Tibetin

note: Name for bos
en: Bosnian
wa: Bosnyin

note: Name for bre
en: Breton
wa: Burton

note: Name for btk
en: Batak languages
wa: Lingaedjes batak

note: Name for bua
en: Buriat
wa: Bouriate

note: Name for bug
en: Buginese
wa: Bouguinès

note: Name for bul
en: Bulgarian
wa: Bulgåre

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
wa: Bilin

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
wa: Lingaedjes amerindyins di l' Amerike cintråle

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
wa: Catalan

note: Name for cau
en: Caucasian languages
wa: Lingaedjes cocåzyins

note: Name for ceb
en: Cebuano
wa: Cebwano

note: Name for cel
en: Celtic languages
wa: Lingaedjes celtikes

note: Name for ces
en: Czech
wa: Tcheke

note: Name for cha
en: Chamorro
wa: Tchamoro

note: Name for chb
en: Chibcha
wa: Tchibtcha

note: Name for che
en: Chechen
wa: Tchetchene

note: Name for chg
en: Chagatai
wa: Tchagatay

note: Name for chk
en: Chuukese
wa: Tchûkès

note: Name for chn
en: Chinook jargon
wa: Tchinouk

note: Name for cho
en: Choctaw
wa: Tchoctaw

note: Name for chp
en: Chipewyan; Dene Suline
wa: Tchipewa

note: Name for chr
en: Cherokee
wa: Tcherokî

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
wa: Vî slavonyin

note: Name for chv
en: Chuvash
wa: Tchouvache

note: Name for chy
en: Cheyenne
wa: Tcheyinne

note: Name for cmc
en: Chamic languages
wa: Lingaedjes xhamitikes

note: Name for cop
en: Coptic
wa: Coptike

note: Name for cor
en: Cornish
wa: Cornike

note: Name for cos
en: Corsican
wa: Corse

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
wa: Creyoles et pidjines, båzés so l' inglès

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
wa: Creyoles et pidjines, båzés sol francès

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
wa: Creyoles et pidjines, båzés sol portuguès

note: Name for cre
en: Cree
wa: Cri

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
wa: Tatår del Crimêye

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
wa: Creyoles et pidjines

note: Name for csb
en: Kashubian
wa: Cachoube

note: Name for cus
en: Cushitic languages
wa: Lingaedjes couchitikes

note: Name for cym
en: Welsh
wa: Walès

note: Name for dan
en: Danish
wa: Daenwès

note: Name for day
en: Land Dayak languages
wa: Lingaedjes dayak

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
wa: Slavè (atapascan)

note: Name for deu
en: German
wa: Almand

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
wa: Divehi; Maldivyin

note: Name for dra
en: Dravidian languages
wa: Lingaedjes dravidyins

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
wa: Bas sorbyin

note: Name for dua
en: Duala
wa: Douwala

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
wa: Neyerlandès, Moyén neyerlandès (åtoû di 1050-1350)

note: Name for dzo
en: Dzongkha
wa: Boutanès

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
wa: Edjipcyin (ancyin)

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
wa: Grek, Modiene (dispoy 1453)

note: Name for eng
en: English
wa: Inglès

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
wa: Inglès, Moyén inglès (1100-1500)

note: Name for est
en: Estonian
wa: Estonyin

note: Name for eus
en: Basque
wa: Basse

note: Name for ewe
en: Ewe
wa: Ewè

note: Name for fao
en: Faroese
wa: Faeroyès

note: Name for fas
en: Persian
wa: Farsi

note: Name for fij
en: Fijian
wa: Fidjyin

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
wa: Filipin

note: Name for fin
en: Finnish
wa: Finwès

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
wa: Lingaedjes fino-ougryins

note: Name for fra
en: French
wa: Francès

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
wa: Francès, Moyén francès (åtoû di 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
wa: Vî lingaedje d' oyi (842-1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
wa: Frizon bijhrece

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
wa: Frizon levantrece

note: Name for fry
en: Western Frisian
wa: Frizon coûtchantrece

note: Name for ful
en: Fulah
wa: Foula

note: Name for fur
en: Friulian
wa: Friyoulan

note: Name for gem
en: Germanic languages
wa: Lingaedjes tîxhons

note: Name for gez
en: Geez
wa: Gehez

note: Name for gil
en: Gilbertese
wa: Djilbertyin

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
wa: Gayel escôsswès

note: Name for gle
en: Irish
wa: Irlandès

note: Name for glg
en: Galician
wa: Galicyin

note: Name for glv
en: Manx
wa: Gayel di l' iye di Man

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
wa: Almand, Moyén hôt almand (åtoû di 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
wa: Almand, Vî hôt almand (åtoû di 750-1050)

note: Name for got
en: Gothic
wa: Gotike

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
wa: Grek, Ancyin grek (disk' a 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
wa: Gwarani

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
wa: Alemanike; Elsacyin

note: Name for guj
en: Gujarati
wa: Goudjarati

note: Name for gwi
en: Gwich'in
wa: Gwitchinès

note: Name for hai
en: Haida
wa: Hayida

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
wa: Hayityin; Creyole di Hayiti

note: Name for hau
en: Hausa
wa: Hawssa

note: Name for haw
en: Hawaiian
wa: Hawayin

note: Name for heb
en: Hebrew
wa: Ebreu

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
wa: Lingaedjes himatchali; lingaedjes pahari coûtchantreces

note: Name for hit
en: Hittite
wa: Hitite

note: Name for hmn
en: Hmong; Mong
wa: Hmong

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
wa: Hiri motou

note: Name for hrv
en: Croatian
wa: Crowåte

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
wa: Hôt sorbyin

note: Name for hun
en: Hungarian
wa: Hongrwès

note: Name for hye
en: Armenian
wa: Årmenyin

note: Name for iii
en: Sichuan Yi; Nuosu
wa: Yi do Sichuan; Nuosu

note: Name for ijo
en: Ijo languages
wa: Lingaedjes ijo

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
wa: Interlingue

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
wa: Interlingua

note: Name for inc
en: Indic languages
wa: Lingaedjes indyins

note: Name for ind
en: Indonesian
wa: Indonezyin

note: Name for ine
en: Indo-European languages
wa: Lingaedjes indo-uropeyins

note: Name for inh
en: Ingush
wa: Ingouche

note: Name for ipk
en: Inupiaq
wa: Inyupiak

note: Name for ira
en: Iranian languages
wa: Lingaedjes iranyins

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
wa: Lingaedjes irocwès

note: Name for isl
en: Icelandic
wa: Izlandès

note: Name for ita
en: Italian
wa: Itålyin

note: Name for jav
en: Javanese
wa: Djavanès

note: Name for jpn
en: Japanese
wa: Djaponès

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
wa: Djudeyo-farsi

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
wa: Djudeyo-arabe

note: Name for kab
en: Kabyle
wa: Amazir kabile

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
wa: Groenlandès (Kalaallisut)

note: Name for kar
en: Karen languages
wa: Lingaedjes karen

note: Name for kat
en: Georgian
wa: Djeyordjyin

note: Name for kau
en: Kanuri
wa: Kanouri

note: Name for kaz
en: Kazakh
wa: Kazaxh

note: Name for kbd
en: Kabardian
wa: Kabardyin

note: Name for kha
en: Khasi
wa: Xhassi

note: Name for khi
en: Khoisan languages
wa: Lingaedjes xhoyisanès

note: Name for khm
en: Central Khmer
wa: Xhmer; Mîtrin xhmer

note: Name for kik
en: Kikuyu; Gikuyu
wa: Kikouyou

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
wa: Kirguize

note: Name for kon
en: Kongo
wa: Kicongo

note: Name for kor
en: Korean
wa: Corêyin

note: Name for kos
en: Kosraean
wa: Kosrayin

note: Name for krl
en: Karelian
wa: Carelyin

note: Name for kro
en: Kru languages
wa: Lingaedjes krou

note: Name for kua
en: Kuanyama; Kwanyama
wa: Kwanyama

note: Name for kum
en: Kumyk
wa: Koumik

note: Name for kur
en: Kurdish
wa: Kurde

note: Name for lao
en: Lao
wa: Lawocyin

note: Name for lat
en: Latin
wa: Latén

note: Name for lav
en: Latvian
wa: Letonyin

note: Name for lez
en: Lezghian
wa: Lezgyin

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
wa: Limbordjwès

note: Name for lit
en: Lithuanian
wa: Litwanyin

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
wa: Lussimbordjwès

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
wa: Louba-Lulua

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
wa: Louba-Katanga

note: Name for lug
en: Ganda
wa: Louganda

note: Name for lun
en: Lunda
wa: Lounda

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
wa: Louwo (Kenia et Tanzaneye)

note: Name for mad
en: Madurese
wa: Madurès

note: Name for mah
en: Marshallese
wa: Marshalès

note: Name for map
en: Austronesian languages
wa: Lingaedjes ostronezyins

note: Name for mar
en: Marathi
wa: Marati

note: Name for mas
en: Masai
wa: Massay

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
wa: Irlandès, Moyén irlandès (900-1200)

note: Name for mic
en: Mi'kmaq; Micmac
wa: Micmak

note: Name for mis
en: Uncoded languages
wa: Lingaedjes nén côdés

note: Name for mkd
en: Macedonian
wa: Macedonyin

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
wa: Lingaedjes Mon-Xhmer

note: Name for mlg
en: Malagasy
wa: Malgache

note: Name for mlt
en: Maltese
wa: Malès

note: Name for mnc
en: Manchu
wa: Mantchou

note: Name for mni
en: Manipuri
wa: Manipouri

note: Name for mno
en: Manobo languages
wa: Lingaedjes manobo

note: Name for mon
en: Mongolian
wa: Mongol

note: Name for mri
en: Maori
wa: Mawori

note: Name for mul
en: Multiple languages
wa: Multipes lingaedjes

note: Name for mun
en: Munda languages
wa: Lingaedjes mounda

note: Name for mwl
en: Mirandese
wa: Mirandès

note: Name for mya
en: Burmese
wa: Birman

note: Name for myn
en: Mayan languages
wa: Lingaedjes maya

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
wa: Lingaedjes nawatl

note: Name for nai
en: North American Indian languages
wa: Lingaedjes amerindyins d' Amerike bijhrece

note: Name for nap
en: Neapolitan
wa: Napolitin

note: Name for nau
en: Nauru
wa: Nawouryin

note: Name for nav
en: Navajo; Navaho
wa: Navaxho

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
wa: Ndebele nonnrece

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
wa: Ndebele bijhrece

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
wa: Bas sacson

note: Name for nep
en: Nepali
wa: Nepalès

note: Name for new
en: Nepal Bhasa; Newari
wa: Bhasa do Nepal; Newari

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
wa: Lingaedjes Nidjer-Kordofanyin

note: Name for niu
en: Niuean
wa: Niuwès

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
wa: Neyerlandès

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
wa: Norvedjin nynorsk; Noû norvedjin

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
wa: Norvedjin bokmål

note: Name for nog
en: Nogai
wa: Nogay

note: Name for non
en: Norse, Old
wa: Vî norvedjin

note: Name for nor
en: Norwegian
wa: Norvedjin

note: Name for nqo
en: N'Ko
wa: N'ko

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
wa: Sepedi; Soto bijhrece

note: Name for nub
en: Nubian languages
wa: Lingaedjes noubyins

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
wa: Newari classike; Bhasa do Nepal classike

note: Name for nya
en: Chichewa; Chewa; Nyanja
wa: Tchitchewa; Nyanja

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
wa: Ossetyin

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
wa: Turk otoman (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
wa: Lingaedjes otomyins

note: Name for paa
en: Papuan languages
wa: Lingaedjes papouwazyins

note: Name for pag
en: Pangasinan
wa: Pangassinès

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
wa: Pundjabi

note: Name for pau
en: Palauan
wa: Palawou

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
wa: Farsi, Vî farsi (åtoû di -600 a -400)

note: Name for phi
en: Philippine languages
wa: Lingaedjes filipins

note: Name for phn
en: Phoenician
wa: Fenicyin

note: Name for pli
en: Pali
wa: Pâli

note: Name for pol
en: Polish
wa: Polonès

note: Name for pon
en: Pohnpeian
wa: Pohnpei

note: Name for por
en: Portuguese
wa: Portuguès

note: Name for pra
en: Prakrit languages
wa: Lingaedjes pakrit

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
wa: Pashto

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
wa: Rissiervé po eployaedje locå

note: Name for que
en: Quechua
wa: Ketchwa

note: Name for raj
en: Rajasthani
wa: Radjastani

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
wa: Rarotongyin; Mawori des Iyes Cook

note: Name for roa
en: Romance languages
wa: Lingaedjes romans

note: Name for roh
en: Romansh
wa: Romantche

note: Name for rom
en: Romany
wa: Romani

note: Name for run
en: Rundi
wa: Kiroundi

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
wa: Aromantche; Aroumin; Macedo-roumin

note: Name for rus
en: Russian
wa: Rûsse

note: Name for sad
en: Sandawe
wa: Sandawès

note: Name for sah
en: Yakut
wa: Yakoute

note: Name for sal
en: Salishan languages
wa: Lingaedjes salishan

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
wa: Aramêyin di Samareye

note: Name for scn
en: Sicilian
wa: Sicilyin

note: Name for sem
en: Semitic languages
wa: Lingaedjes semitikes

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
wa: Irlandès, Vî irlandès (divant 900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
wa: Lingaedjes di senes

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
wa: Sinhalès

note: Name for sio
en: Siouan languages
wa: Lingaedjes siwouan

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
wa: Lingaedjes sino-tibetins

note: Name for sla
en: Slavic languages
wa: Lingaedjes eslåves

note: Name for slk
en: Slovak
wa: Eslovake

note: Name for slv
en: Slovenian
wa: Eslovenyin

note: Name for sma
en: Southern Sami
wa: Såmi nonnrece

note: Name for sme
en: Northern Sami
wa: Såmi bijhrece

note: Name for smi
en: Sami languages
wa: Lingaedjes såmi

note: Name for smj
en: Lule Sami
wa: Såmi Lule

note: Name for smn
en: Inari Sami
wa: Såmi Inari

note: Name for smo
en: Samoan
wa: Samowan

note: Name for sms
en: Skolt Sami
wa: Såmi Skolt

note: Name for snd
en: Sindhi
wa: Sindi

note: Name for snk
en: Soninke
wa: Soninkè

note: Name for sog
en: Sogdian
wa: Sogdyin

note: Name for som
en: Somali
wa: Somalyin

note: Name for son
en: Songhai languages
wa: Lingaedjes songhay

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
wa: Soto nonnrece

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
wa: Castiyan; Espagnol

note: Name for sqi
en: Albanian
wa: Albanès

note: Name for srd
en: Sardinian
wa: Sardegnyin

note: Name for srp
en: Serbian
wa: Serbe

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
wa: Lingaedjes nil-sarayins

note: Name for ssw
en: Swati
wa: Suwati

note: Name for sun
en: Sundanese
wa: Sundanès

note: Name for sus
en: Susu
wa: Soussou

note: Name for sux
en: Sumerian
wa: Soumeryin

note: Name for swa
en: Swahili
wa: Suwahili

note: Name for swe
en: Swedish
wa: Suwedwès

note: Name for syc
en: Classical Syriac
wa: Siriake classike

note: Name for syr
en: Syriac
wa: Siriake

note: Name for tah
en: Tahitian
wa: Tahityin

note: Name for tai
en: Tai languages
wa: Lingaedjes tay

note: Name for tam
en: Tamil
wa: Tamoul

note: Name for tat
en: Tatar
wa: Tatår

note: Name for tel
en: Telugu
wa: Telougou

note: Name for tem
en: Timne
wa: Timnès

note: Name for tet
en: Tetum
wa: Tetoum

note: Name for tgk
en: Tajik
wa: Tadjik

note: Name for tha
en: Thai
wa: Taylandès

note: Name for tig
en: Tigre
wa: Tigré

note: Name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
wa: Klingon

note: Name for tli
en: Tlingit
wa: Tlinguite

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
wa: Tonga (Niassa)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
wa: Tongyin (Iyes Tonga)

note: Name for tsi
en: Tsimshian
wa: Tsimshès

note: Name for tuk
en: Turkmen
wa: Turcmene

note: Name for tum
en: Tumbuka
wa: Toumbouka

note: Name for tup
en: Tupi languages
wa: Lingaedjes toupi

note: Name for tur
en: Turkish
wa: Turk

note: Name for tut
en: Altaic languages
wa: Lingaedjes altayikes

note: Name for tvl
en: Tuvalu
wa: Touvalou

note: Name for tyv
en: Tuvinian
wa: Touvinès

note: Name for udm
en: Udmurt
wa: Oudmour

note: Name for uga
en: Ugaritic
wa: Ougaritike

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
wa: Ouygour

note: Name for ukr
en: Ukrainian
wa: Oucrinnyin

note: Name for umb
en: Umbundu
wa: Oumboundou

note: Name for und
en: Undetermined
wa: Nén cnoxhou

note: Name for urd
en: Urdu
wa: Ourdou

note: Name for uzb
en: Uzbek
wa: Ouzbeke

note: Name for vai
en: Vai
wa: Vay

note: Name for vie
en: Vietnamese
wa: Vietnamyin

note: Name for vol
en: Volapük
wa: Volapuk

note: Name for vot
en: Votic
wa: Votike

note: Name for wak
en: Wakashan languages
wa: Lingaedjes wakashan

note: Name for wen
en: Sorbian languages
wa: Lingaedjes sorbyins

note: Name for wln
en: Walloon
wa: Walon

note: Name for xal
en: Kalmyk; Oirat
wa: Kalmik

note: Name for xho
en: Xhosa
wa: Xhossa

note: Name for yao
en: Yao
wa: Yawo

note: Name for yap
en: Yapese
wa: Yapès

note: Name for yid
en: Yiddish
wa: Yidish

note: Name for yor
en: Yoruba
wa: Yorouba

note: Name for ypk
en: Yupik languages
wa: Lingaedjes youpik

note: Name for zap
en: Zapotec
wa: Zapoteke

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
wa: Simboles Bliss

note: Name for zha
en: Zhuang; Chuang
wa: Zhuang

note: Name for zho
en: Chinese
wa: Chinwès

note: Name for znd
en: Zande languages
wa: Lingaedjes zandè

note: Name for zul
en: Zulu
wa: Zoulou

note: Name for zun
en: Zuni
wa: Zouni

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
wa: Pont di contnou linwistike

note: Name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
wa: Zazaki; Kirmandjki
