iso_639-2 - en to kab translation catalogue (182 entries)

note: Name for aar
en: Afar
kab: Tafarit

note: Name for abk
en: Abkhazian
kab: Tabxazit

note: Name for afr
en: Afrikaans
kab: Tafrikanst

note: Name for aka
en: Akan
kab: Takanit

note: Name for amh
en: Amharic
kab: Tamharikt

note: Name for anp
en: Angika
kab: Tangikat

note: Name for ara
en: Arabic
kab: Taɛrabt

note: Name for arg
en: Aragonese
kab: Taṛagunit

note: Name for asm
en: Assamese
kab: Tasamizt

note: Name for ava
en: Avaric
kab: Tavarikt

note: Name for ave
en: Avestan
kab: Tavistant

note: Name for aze
en: Azerbaijani
kab: Tazeṛbayǧant

note: Name for bak
en: Bashkir
kab: Tabackirt

note: Name for bam
en: Bambara
kab: Tabambarat

note: Name for bel
en: Belarusian
kab: Tabilarusit

note: Name for bem
en: Bemba
kab: Tabimbat

note: Name for ben
en: Bengali
kab: Bengalî

note: Name for ber
en: Berber languages
kab: Tutlayin n tmaziɣt

note: Name for bho
en: Bhojpuri
kab: Tabhujpurit

note: Name for bis
en: Bislama
kab: Tabislamat

note: Name for bod
en: Tibetan
kab: Tatibitant

note: Name for bos
en: Bosnian
kab: Tabusnit

note: Name for bre
en: Breton
kab: Tabrutunt

note: Name for bul
en: Bulgarian
kab: Tabulgarit

note: Name for ceb
en: Cebuano
kab: Tacibwanit

note: Name for ces
en: Czech
kab: Tačikit

note: Name for cha
en: Chamorro
kab: Tacamuṛut

note: Name for che
en: Chechen
kab: Tačičant

note: Name for chm
en: Mari
kab: Tamarit

note: Name for chr
en: Cherokee
kab: Tacirukit

note: Name for chv
en: Chuvash
kab: Tačubact

note: Name for cor
en: Cornish
kab: Takurnikt

note: Name for cos
en: Corsican
kab: Takuṛsikant

note: Name for cre
en: Cree
kab: Takrit

note: Name for csb
en: Kashubian
kab: Takacurbit

note: Name for cym
en: Welsh
kab: Takusit

note: Name for dan
en: Danish
kab: Tadanit

note: Name for deu
en: German
kab: Talmanit

note: Name for doi
en: Dogri
kab: Tadugrit

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
kab: Tasiṛbit n wadda

note: Name for dzo
en: Dzongkha
kab: Tadzungat

note: Name for eng
en: English
kab: Taglizit

note: Name for epo
en: Esperanto
kab: Taspirantit

note: Name for est
en: Estonian
kab: Tastunit

note: Name for eus
en: Basque
kab: Tabaskit

note: Name for ewe
en: Ewe
kab: Tawit

note: Name for fao
en: Faroese
kab: Tafirwanit

note: Name for fas
en: Persian
kab: Tafarisit

note: Name for fij
en: Fijian
kab: Tafiǧit

note: Name for fin
en: Finnish
kab: Tafinit

note: Name for fra
en: French
kab: Tafransist

note: Name for ful
en: Fulah
kab: Tafulaht

note: Name for fur
en: Friulian
kab: Tafriuliant

note: Name for gle
en: Irish
kab: Tirlandit

note: Name for glg
en: Galician
kab: Tagalisyant

note: Name for glv
en: Manx
kab: Tamanksit

note: Name for got
en: Gothic
kab: Gothique

note: Name for grn
en: Guarani
kab: Tagaranit

note: Name for guj
en: Gujarati
kab: Tagujaratit

note: Name for hau
en: Hausa
kab: Tahwasit

note: Name for haw
en: Hawaiian
kab: Tahawayt

note: Name for heb
en: Hebrew
kab: Taɛebrit

note: Name for her
en: Herero
kab: Tahirirut

note: Name for hil
en: Hiligaynon
kab: Tahiligaynunt

note: Name for hin
en: Hindi
kab: Tahendit

note: Name for hrv
en: Croatian
kab: Takarwasit

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
kab: Tasirbit n ufella

note: Name for hun
en: Hungarian
kab: Tahungarit

note: Name for hye
en: Armenian
kab: Taṛminit

note: Name for ibo
en: Igbo
kab: Tigbut

note: Name for ido
en: Ido
kab: Tadut

note: Name for iku
en: Inuktitut
kab: Tinuktitut

note: Name for ind
en: Indonesian
kab: Tandunizit

note: Name for ipk
en: Inupiaq
kab: Inupiak

note: Name for isl
en: Icelandic
kab: Taslandit

note: Name for ita
en: Italian
kab: Taṭelyanit

note: Name for jav
en: Javanese
kab: Tajavanit

note: Name for jbo
en: Lojban
kab: Talujbant

note: Name for jpn
en: Japanese
kab: Tajapunit

note: Name for kab
en: Kabyle
kab: Taqbaylit

note: Name for kan
en: Kannada
kab: Takannadat

note: Name for kas
en: Kashmiri
kab: Takacmirit

note: Name for kat
en: Georgian
kab: Tajyuṛjit

note: Name for kau
en: Kanuri
kab: Takanurit

note: Name for kaz
en: Kazakh
kab: Takazaxt

note: Name for khm
en: Central Khmer
kab: Taxemrit talemmast

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
kab: Taruwandit

note: Name for kok
en: Konkani
kab: Takunkanit

note: Name for kom
en: Komi
kab: Takumit

note: Name for kon
en: Kongo
kab: Taknungut

note: Name for kor
en: Korean
kab: Takurit

note: Name for kur
en: Kurdish
kab: Takurdit

note: Name for lao
en: Lao
kab: Talawsit

note: Name for lat
en: Latin
kab: Talatinit

note: Name for lav
en: Latvian
kab: Talitunit

note: Name for lin
en: Lingala
kab: Talingalat

note: Name for lit
en: Lithuanian
kab: Talitwanit

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
kab: Talubat n Katanga

note: Name for mah
en: Marshallese
kab: Tamarcalit

note: Name for mai
en: Maithili
kab: Tamaytilit

note: Name for mal
en: Malayalam
kab: Tamayalamt

note: Name for mar
en: Marathi
kab: Tamaratit

note: Name for mas
en: Masai
kab: Tamassayt

note: Name for mkd
en: Macedonian
kab: Tamasidunit

note: Name for mlg
en: Malagasy
kab: Tamalgact

note: Name for mlt
en: Maltese
kab: Tamaltit

note: Name for mni
en: Manipuri
kab: Tamanipurit

note: Name for mon
en: Mongolian
kab: Tamungulit

note: Name for mri
en: Maori
kab: Tamawrit

note: Name for msa
en: Malay
kab: Tamalizit

note: Name for mya
en: Burmese
kab: Tabirmanit

note: Name for nap
en: Neapolitan
kab: Tanapolitant

note: Name for nau
en: Nauru
kab: Tanurwant

note: Name for ndo
en: Ndonga
kab: Tandungat

note: Name for nep
en: Nepali
kab: Tanipalit

note: Name for nor
en: Norwegian
kab: Tanurvijit

note: Name for nyn
en: Nyankole
kab: Tanyankulit

note: Name for orm
en: Oromo
kab: Turumut

note: Name for osa
en: Osage
kab: Tuzanjit

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
kab: Ossète

note: Name for pap
en: Papiamento
kab: Tapapyamintut

note: Name for pli
en: Pali
kab: Pāli

note: Name for pol
en: Polish
kab: Tapulandit

note: Name for por
en: Portuguese
kab: Tapurtugit

note: Name for que
en: Quechua
kab: Takicwat

note: Name for roh
en: Romansh
kab: Tarumancit

note: Name for run
en: Rundi
kab: Tarundit

note: Name for rus
en: Russian
kab: Tarusit

note: Name for sag
en: Sango
kab: Tasanɣut

note: Name for sah
en: Yakut
kab: Tayakut

note: Name for san
en: Sanskrit
kab: m

note: Name for sat
en: Santali
kab: Tasantalt

note: Name for scn
en: Sicilian
kab: Tasisilyant

note: Name for sco
en: Scots
kab: Taskutlandit

note: Name for shn
en: Shan
kab: Tacant

note: Name for slk
en: Slovak
kab: Tasluvakt

note: Name for slv
en: Slovenian
kab: Tasluvinit

note: Name for sma
en: Southern Sami
kab: Tasamit n unzul

note: Name for sme
en: Northern Sami
kab: Tasami n Ugafa

note: Name for smj
en: Lule Sami
kab: Tasamit n Lule

note: Name for smn
en: Inari Sami
kab: Tasami n Inari

note: Name for smo
en: Samoan
kab: Tasamwant

note: Name for sms
en: Skolt Sami
kab: Tasamit n Skolt

note: Name for sna
en: Shona
kab: Tacunat

note: Name for snd
en: Sindhi
kab: Tasindhit

note: Name for som
en: Somali
kab: Taṣumalit

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
kab: Sotho du Sud

note: Name for sqi
en: Albanian
kab: Talbanit

note: Name for srd
en: Sardinian
kab: Tasardit

note: Name for srp
en: Serbian
kab: Tasiṛbit

note: Name for ssw
en: Swati
kab: Taswatit

note: Name for sun
en: Sundanese
kab: Tasudanit

note: Name for swa
en: Swahili
kab: Taswahilit

note: Name for swe
en: Swedish
kab: Taswidit

note: Name for syr
en: Syriac
kab: Tasiryakt

note: Name for tah
en: Tahitian
kab: Tatahitant

note: Name for tam
en: Tamil
kab: Taṭamult

note: Name for tat
en: Tatar
kab: Tatatart

note: Name for tel
en: Telugu
kab: Tatilugut

note: Name for tgk
en: Tajik
kab: Tatajikt

note: Name for tgl
en: Tagalog
kab: Tafilippinit

note: Name for tha
en: Thai
kab: Taṭaylundit

note: Name for tig
en: Tigre
kab: Tatigrit

note: Name for tir
en: Tigrinya
kab: Tigrignat

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
kab: Tongien (Îles Tonga)

note: Name for tsn
en: Tswana
kab: Tatswanat

note: Name for tso
en: Tsonga
kab: Tatsungat

note: Name for tuk
en: Turkmen
kab: Taturkmant

note: Name for tur
en: Turkish
kab: Taṭurkit

note: Name for ukr
en: Ukrainian
kab: Tukranit

note: Name for urd
en: Urdu
kab: Turdut

note: Name for uzb
en: Uzbek
kab: Tuzbikt

note: Name for ven
en: Venda
kab: Tavendat

note: Name for vie
en: Vietnamese
kab: Tabyiṭnamit

note: Name for vol
en: Volapük
kab: Tavulapukt

note: Name for wln
en: Walloon
kab: Tawalunt

note: Name for wol
en: Wolof
kab: Tawuluft

note: Name for xho
en: Xhosa
kab: Taksuzat

note: Name for yid
en: Yiddish
kab: Tayiddict

note: Name for yor
en: Yoruba
kab: Tayurubit

note: Name for zho
en: Chinese
kab: Chinois

note: Name for zul
en: Zulu
kab: Tazulut
