iso_639-2 - en to pa translation catalogue (488 entries)

note: Name for aar
en: Afar
pa: ਅਫਾਰ

note: Name for abk
en: Abkhazian
pa: ਅਬਖਾਜੀਅਨ

note: Name for ace
en: Achinese
pa: ਅਚੀਨੀ

note: Name for ach
en: Acoli
pa: ਅਕੋਲੀ

note: Name for ada
en: Adangme
pa: ਅਡਾਗਮੇ

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
pa: ਅਡੇਘੀ; ਅਡੇਘੇਈ

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
pa: ਅਫਰੋ-ਏਸ਼ੀਆਟਿਕ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for afh
en: Afrihili
pa: ਅਫਰੀਹੀਲੀ

note: Name for afr
en: Afrikaans
pa: ਅਫਰੀਕੀ

note: Name for ain
en: Ainu
pa: ਆਈਨੂ

note: Name for aka
en: Akan
pa: ਅਕਾਨ

note: Name for akk
en: Akkadian
pa: ਅਕਾਡੀਅਨ

note: Name for ale
en: Aleut
pa: ਅਲੀਉਟ

note: Name for alg
en: Algonquian languages
pa: ਅਲਗੋਨਕੂਈਆਈ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for alt
en: Southern Altai
pa: ਦੱਖਣੀ ਅਲਤਾਈ

note: Name for amh
en: Amharic
pa: ਅਮਹਾਰਿਕ

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ, ਪੁਰਾਣੀ (ca. 450-1100)

note: Name for anp
en: Angika
pa: ਅੰਜਿਕਾ

note: Name for apa
en: Apache languages
pa: ਅਪਾਚੇ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for ara
en: Arabic
pa: ਅਰਬੀ

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
pa: ਅਧਿਕਾਰਿਤ ਅਰਾਮਾਇਕ (700-300 BCE); ਇੰਪੀਅਰਲ ਅਰਾਮਾਇਕ (700-300 BCE)

note: Name for arg
en: Aragonese
pa: ਅਰਗੋਨੀਸ

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
pa: ਮਾਪੂਡੂਗੁਨ; ਮਾਪੂਚੀ

note: Name for arp
en: Arapaho
pa: ਅਰਪਾਹੋ

note: Name for art
en: Artificial languages
pa: ਆਰਟੀਫਿਸ਼ੀਅਲ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for arw
en: Arawak
pa: ਅਰਾਵਾਕ

note: Name for asm
en: Assamese
pa: ਅਸਾਮੀ

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
pa: ਅਸਟੂਰੀਅਨ; ਬੇਬਲ; ਲੀਓਨੀਸ; ਅਸਟੁਰਲੀਓਨੀਸ

note: Name for ath
en: Athapascan languages
pa: ਅਥਾਪਾਸਕਾਨੀ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for aus
en: Australian languages
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆਈ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for ava
en: Avaric
pa: ਅਵਾਰਿਕ

note: Name for ave
en: Avestan
pa: ਅਵੇਸਟਨ

note: Name for awa
en: Awadhi
pa: ਅਵਧੀ

note: Name for aym
en: Aymara
pa: ਆਏਮਾਰਾ

note: Name for aze
en: Azerbaijani
pa: ਅਜ਼ਰਬਾਈਜਾਨੀ

note: Name for bad
en: Banda languages
pa: ਬਾਂਡਾ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for bai
en: Bamileke languages
pa: ਬਾਮੀਲਿਕਿ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for bak
en: Bashkir
pa: ਬਸ਼ਕਿਰ

note: Name for bal
en: Baluchi
pa: ਬਲੌਚੀ

note: Name for bam
en: Bambara
pa: ਬੰਬਾਰਾ

note: Name for ban
en: Balinese
pa: ਬਾਲੀਨੀਸੀ

note: Name for bas
en: Basa
pa: ਬਾਸਾ

note: Name for bat
en: Baltic languages
pa: ਬੈਲਟਿਕ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for bej
en: Beja; Bedawiyet
pa: ਬੇਜਾ; ਬੇਡਾਵੀਯੇਟ

note: Name for bel
en: Belarusian
pa: ਬੇਲਾਰੂਸੀ

note: Name for bem
en: Bemba
pa: ਬੇਂਬਾ

note: Name for ben
en: Bengali
pa: ਬੰਗਾਲੀ

note: Common name for ben
en: Bangla
pa: ਬੰਗਲਾ

note: Name for ber
en: Berber languages
pa: ਬਰਬਰ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for bho
en: Bhojpuri
pa: ਭੋਜਪੁਰੀ

note: Name for bih
en: Bihari languages
pa: ਬਿਹਾਰੀ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for bik
en: Bikol
pa: ਬਿਕੁਲ

note: Name for bin
en: Bini; Edo
pa: ਬਿਨੀ; ਇਡੋ

note: Name for bis
en: Bislama
pa: ਬਿਸਾਲਾਮਾ

note: Name for bla
en: Siksika
pa: ਸਿਕਸਿਕਾ

note: Name for bnt
en: Bantu (Other)
pa: ਬਾਂਟੂ (ਹੋਰ)

note: Name for bod
en: Tibetan
pa: ਤਿੱਬਤੀ

note: Name for bos
en: Bosnian
pa: ਬੋਸਨੀਆਈ

note: Name for bra
en: Braj
pa: ਬਰਾਜ

note: Name for bre
en: Breton
pa: ਬਰੀਟੋਨ

note: Name for btk
en: Batak languages
pa: ਬਾਟਕ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for bua
en: Buriat
pa: ਬੂਰੀਅਟ

note: Name for bug
en: Buginese
pa: ਬੁਗਨੀਸ

note: Name for bul
en: Bulgarian
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਆਈ

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
pa: ਬਲੀਨ; ਬਿਲਿਨ

note: Name for cad
en: Caddo
pa: ਕਾਡੋ

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
pa: ਕੇਂਦਰੀ ਅਮਰੀਕੀ ਭਾਰਤੀ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for car
en: Galibi Carib
pa: ਗਾਲਿਬੀ ਕਾਰਿਬ

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
pa: ਕਾਟਾਲਾਨ; ਵਲੇਸ਼ੀਆਈ

note: Name for cau
en: Caucasian languages
pa: ਕੌਕਾਸੀਆਈ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for ceb
en: Cebuano
pa: ਕੇਬੂਆਨੋ

note: Name for cel
en: Celtic languages
pa: ਸੈਲਟਿਕ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for ces
en: Czech
pa: ਚੈੱਕ

note: Name for cha
en: Chamorro
pa: ਚਾਮੋਰੋ

note: Name for chb
en: Chibcha
pa: ਚਿੰਬਚਾ

note: Name for che
en: Chechen
pa: ਚੇਚਨ

note: Name for chg
en: Chagatai
pa: ਚਗਤਾਈ

note: Name for chk
en: Chuukese
pa: ਚੁਕੀਸ

note: Name for chm
en: Mari
pa: ਮਾਰੀ

note: Name for chn
en: Chinook jargon
pa: ਚਿਨੂਕ ਜਰਗੋਨ

note: Name for cho
en: Choctaw
pa: ਚੋਕਟਾ

note: Name for chp
en: Chipewyan; Dene Suline
pa: ਚਿਪੇਵਯਾਨ; ਡੇਨੇ ਸੂਲਾਈਨ

note: Name for chr
en: Cherokee
pa: ਚਿਰੋਕੀ

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
pa: ਚਰਚ ਸਲਾਵਿਕ; ਪੁਰਾਣਾ ਸਲਾਵੋਨਿਕ; ਚਰਚ ਸਲਾਵੋਨਿਕ; ਪੁਰਾਣੀ ਬੁਲਗਾਰੀਆਈ; ਪੁਰਾਣੀ ਚਰਚ ਸਲਾਵੋਨਿਕ

note: Name for chv
en: Chuvash
pa: ਚੋਵਾਸ

note: Name for chy
en: Cheyenne
pa: ਚੇਯੇਨੇ

note: Name for cmc
en: Chamic languages
pa: ਚਾਮਿਕ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for cnr
en: Montenegrin
pa: ਮੋਨਟੇਂਗਰੀਨ

note: Name for cop
en: Coptic
pa: ਕੋਪਟਿਕ

note: Name for cor
en: Cornish
pa: ਕੋਰਨਿਸ਼

note: Name for cos
en: Corsican
pa: ਕੋਰਸੀਕਨ

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
pa: ਕਰੀਓਲਸ ਅਤੇ ਪਿਡਗਿਨ, ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਅਧਾਰਿਤ

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
pa: ਕਰੀਓਲਸ ਅਤੇ ਪਿਡਗਿਨ, ਫਰੈੱਚ-ਅਧਾਰਿਤ

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
pa: ਕਰੀਓਲਸ ਅਤੇ ਪਿਡਗਿਨ, ਪੁਰਤਗਾਲੀ-ਅਧਾਰਿਤ

note: Name for cre
en: Cree
pa: ਕਰੀ

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
pa: ਕਰੀਮੀਨ ਤਾਤਰ; ਕਰੀਮੀਨ ਤੁਰਕ

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
pa: ਕਰੀਓਲਸ ਅਤੇ ਪਿਡਗਿਨ

note: Name for csb
en: Kashubian
pa: ਕਾਸ਼ੂਬੀਆਈ

note: Name for cus
en: Cushitic languages
pa: ਕੁਸ਼ਟਿਕ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for cym
en: Welsh
pa: ਵੇਲਸ਼

note: Name for dak
en: Dakota
pa: ਡਾਕੋਟਾ

note: Name for dan
en: Danish
pa: ਡੈਨਿਸ਼

note: Name for dar
en: Dargwa
pa: ਡਾਰਗਵਾ

note: Name for day
en: Land Dayak languages
pa: ਲੈਂਡ ਡਯਾਕ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for del
en: Delaware
pa: ਡੇਲਾਵਰੀ

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
pa: ਸਲੇਨ (ਅਥਾਪਾਸਕਨ)

note: Name for deu
en: German
pa: ਜਰਮਨ

note: Name for dgr
en: Dogrib
pa: ਡੋਗਰਿਬ

note: Name for din
en: Dinka
pa: ਡਿਨਕਾ

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
pa: ਦਿਵੇਹੀ; ਧਿਵੇਹੀ; ਮਾਲਡੀਵੀਆਈ

note: Name for doi
en: Dogri
pa: ਡੋਗਰੀ

note: Name for dra
en: Dravidian languages
pa: ਡਰਾਵੀਡੀਆਈ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
pa: ਹੇਠਲੀ ਸਰਬੀਆਈ

note: Name for dua
en: Duala
pa: ਡੁਆਲਾ

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
pa: ਡੱਚ, ਮੱਧ (ca. 1050-1350)

note: Name for dyu
en: Dyula
pa: ਡਾਈਊਲਾ

note: Name for dzo
en: Dzongkha
pa: ਡਜ਼ੌਂਗਖਾ

note: Name for efi
en: Efik
pa: ਇਫਿਕ

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
pa: ਮਿਸਰੀ (ਪੁਰਾਤਨ)

note: Name for eka
en: Ekajuk
pa: ਇਕਾਜੁਕ

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
pa: ਗਰੀਕ, ਮਾਡਰਨ (1453-)

note: Name for elx
en: Elamite
pa: ਇਲਾਮਾਈਟ

note: Name for eng
en: English
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ, ਮੱਧ (1100-1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
pa: ਇਸਪੇਰਾਂਟੋ

note: Name for est
en: Estonian
pa: ਇਸਟੋਨੀਅਨ

note: Name for eus
en: Basque
pa: ਬਾਸਕੂਈ

note: Name for ewe
en: Ewe
pa: ਇਵੀ

note: Name for ewo
en: Ewondo
pa: ਇਵੋਂਡੋ

note: Name for fan
en: Fang
pa: ਫੈਂਗ

note: Name for fao
en: Faroese
pa: ਫਾਰੂਈਸ

note: Name for fas
en: Persian
pa: ਫਾਰਸੀ

note: Name for fat
en: Fanti
pa: ਫੈਂਟੀ

note: Name for fij
en: Fijian
pa: ਫਿਜੀ

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
pa: ਫਿਲਪੀਨੋ; ਪਿਲਪੀਨੋ

note: Name for fin
en: Finnish
pa: ਫਿਨਿਸ਼

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
pa: ਫਿਨੋ-ਉਗਰੀਅਨ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for fon
en: Fon
pa: ਫੋਨ

note: Name for fra
en: French
pa: ਫਰੈਂਚ

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
pa: ਫਰੈਂਚ, ਮੱਧ (ca. 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
pa: ਫਰੈਂਚ, ਪੁਰਾਣੀ (842-ca. 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
pa: ਉੱਤਰੀ ਫਿਰਿਸ਼ੀਅਨ

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
pa: ਪੂਰਬੀ ਫਿਰਿਸ਼ੀਅਨ

note: Name for fry
en: Western Frisian
pa: ਪੱਛਮੀ ਫਿਰਿਸ਼ੀਅਨ

note: Name for ful
en: Fulah
pa: ਫੌਲਾਹ

note: Name for fur
en: Friulian
pa: ਫਰੀਊਲੀਅਨ

note: Name for gaa
en: Ga
pa: ਗਾ

note: Name for gay
en: Gayo
pa: ਗਯੋ

note: Name for gba
en: Gbaya
pa: ਗਬਾਇਆ

note: Name for gem
en: Germanic languages
pa: ਜਰਮਨ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for gez
en: Geez
pa: ਗੀਜ਼

note: Name for gil
en: Gilbertese
pa: ਗਿਲਬਰਟੀਸ

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
pa: ਗਈਲਿਕ; ਸਕਾਟ ਗਈਲਿਕ

note: Name for gle
en: Irish
pa: ਆਈਰਸ਼

note: Name for glg
en: Galician
pa: ਗਲੀਸ਼ੀਆਈ

note: Name for glv
en: Manx
pa: ਮੈਂਕਸ

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
pa: ਜਰਮਨ, ਮੱਧ ਹਾਈ (ca. 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
pa: ਜਰਮਨ, ਪੁਰਾਣੀ ਹਾਈ (ca. 750-1050)

note: Name for gon
en: Gondi
pa: ਗੋਂਡੀ

note: Name for gor
en: Gorontalo
pa: ਗੋਰੋਨਟਾਲੋ

note: Name for got
en: Gothic
pa: ਗੋਥਿਕ

note: Name for grb
en: Grebo
pa: ਗਰੇਬੋ

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
pa: ਗਰੀਕ, ਪੁਰਾਤਨ (1453 ਤੱਕ)

note: Name for grn
en: Guarani
pa: ਗੁਰਾਨੀ

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
pa: ਸਵਿੱਸ ਜਰਮਨ; ਐਲਮਾਨਿਕ; ਅਲਸਾਟੀਆਈ

note: Name for guj
en: Gujarati
pa: ਗੁਜਰਾਤੀ

note: Name for gwi
en: Gwich'in
pa: ਗਵਿੱਚ`ਇਨ

note: Name for hai
en: Haida
pa: ਹਾਈਡਾ

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
pa: ਹਾਇਟੀਅਨ; ਹਾਇਟੀਅਨ ਕਰੀਓਲੇ

note: Name for hau
en: Hausa
pa: ਹਾਊਸਾ

note: Name for haw
en: Hawaiian
pa: ਹਾਵੈਈਅਨ

note: Name for heb
en: Hebrew
pa: ਹੈਬਰਿਊ

note: Name for her
en: Herero
pa: ਹਰੇਰੋ

note: Name for hil
en: Hiligaynon
pa: ਹਿਲਗਯੋਨ

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
pa: ਹਿਮਾਚਲੀ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ; ਪੱਛਮੀ ਪਹਾੜੀ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for hin
en: Hindi
pa: ਹਿੰਦੀ

note: Name for hit
en: Hittite
pa: ਹਿਟਿੱਟੇ

note: Name for hmn
en: Hmong; Mong
pa: ਹਮੌਂਗ;ਮੌਂਗ

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
pa: ਹਿਰੀ ਮੋਟੂ

note: Name for hrv
en: Croatian
pa: ਕਰੋਆਟੀਆਈ

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
pa: ਉੱਪਰੀ ਸਰਬੀਆਈ

note: Name for hun
en: Hungarian
pa: ਹੁੰਗਰੀਆਈ

note: Name for hup
en: Hupa
pa: ਹੁੱਪਾ

note: Name for hye
en: Armenian
pa: ਅਰਮੀਨੀਆ

note: Name for iba
en: Iban
pa: ਇਬਾਨ

note: Name for ibo
en: Igbo
pa: ਇਗਬੋ

note: Name for ido
en: Ido
pa: ਇਡੋ

note: Name for iii
en: Sichuan Yi; Nuosu
pa: ਸਿਚੁਆਨ ਯਾਈ; ਨਾਊਸੂ

note: Name for ijo
en: Ijo languages
pa: ਇਜੋ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for iku
en: Inuktitut
pa: ਇਨਉਕਟੀਟੁਟ

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
pa: ਅੰਤਰ-ਭਾਸ਼ੀ; ਓਕਸੀਡੈਂਟਲ

note: Name for ilo
en: Iloko
pa: ਇਲੋਕੋ

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
pa: ਅੰਤਰਭਾਸ਼ੀ (ਅੰਤਰਦੇਸ਼ੀ ਬਾਹਰੀ ਭਾਸ਼ਾ ਐਸੋਸ਼ੀਏਸ਼ਨ)

note: Name for inc
en: Indic languages
pa: ਭਾਰਤੀ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for ind
en: Indonesian
pa: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆਈ

note: Name for ine
en: Indo-European languages
pa: ਇੰਡੋ-ਯੂਰਪੀਅਨ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for inh
en: Ingush
pa: ਇਨਗੁਸ਼

note: Name for ipk
en: Inupiaq
pa: ਇਨੁਪੀਆਕ

note: Name for ira
en: Iranian languages
pa: ਇਰਾਨੀ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
pa: ਇਰੋਕੋਈਆਈ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for isl
en: Icelandic
pa: ਆਈਸਲੈਂਡਿਕ

note: Name for ita
en: Italian
pa: ਇਤਾਲਵੀ

note: Name for jav
en: Javanese
pa: ਜਵਾਨੀਸ

note: Name for jbo
en: Lojban
pa: ਲੋਜਬਾਨ

note: Name for jpn
en: Japanese
pa: ਜਾਪਾਨੀ

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
pa: ਜੁਡੀਓ-ਫਾਰਸੀ

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
pa: ਜੁਡੀਓ-ਅਰਬੀ

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
pa: ਕਾਰਾ-ਕਾਲਪਕ

note: Name for kab
en: Kabyle
pa: ਕਬਾਇਲੀ

note: Name for kac
en: Kachin; Jingpho
pa: ਕਾਚਿਨ; ਜਿੰਗਫੋ

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
pa: ਕਾਲਾਲੀਸੂਟ; ਗਰੀਨਲੈਂਡਿਕ

note: Name for kam
en: Kamba
pa: ਕਾਂਬਾ

note: Name for kan
en: Kannada
pa: ਕੰਨੜ

note: Name for kar
en: Karen languages
pa: ਕਰਿਨ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for kas
en: Kashmiri
pa: ਕਸ਼ਮੀਰੀ

note: Name for kat
en: Georgian
pa: ਜਾਰਜੀਆਈ

note: Name for kau
en: Kanuri
pa: ਕਨੂਰੀ

note: Name for kaw
en: Kawi
pa: ਕਾਵੀ

note: Name for kaz
en: Kazakh
pa: ਕਾਜ਼ਾਖ

note: Name for kbd
en: Kabardian
pa: ਕਬਾਰਡੀਆਈ

note: Name for kha
en: Khasi
pa: ਖਾਸੀ

note: Name for khi
en: Khoisan languages
pa: ਖੋਈਸਨ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for khm
en: Central Khmer
pa: ਕੇਂਦਰੀ ਖਮੇਰ

note: Name for kho
en: Khotanese; Sakan
pa: ਖੋਟਾਨੀਸ; ਸਾਕਾਨ

note: Name for kik
en: Kikuyu; Gikuyu
pa: ਕਿਕੂਯੂ; ਗਿਕੂਯੂ

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
pa: ਕਿਨਯਾਰਵਾਂਡਾ

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
pa: ਕ੍ਰਿਘਿਜ਼; ਕ੍ਰਿਗਜ਼ੀ

note: Name for kmb
en: Kimbundu
pa: ਕਿੰਬੁੰਡੂ

note: Name for kok
en: Konkani
pa: ਕੋਕਨੀ

note: Name for kom
en: Komi
pa: ਕੋਮੀ

note: Name for kon
en: Kongo
pa: ਕੋਂਗੋ

note: Name for kor
en: Korean
pa: ਕੋਰੀਆਈ

note: Name for kos
en: Kosraean
pa: ਕੋਸਰਾਈਆਈ

note: Name for kpe
en: Kpelle
pa: ਕਪੇਲੇ

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
pa: ਕਰਾਚੇ-ਬਲਕਾਰ

note: Name for krl
en: Karelian
pa: ਕਾਰੇਲੀਅਨ

note: Name for kro
en: Kru languages
pa: ਕਰੂ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for kru
en: Kurukh
pa: ਕੁਰੁਖ

note: Name for kua
en: Kuanyama; Kwanyama
pa: ਕੁਆਨਯਾਮਾ; ਕਵਾਨਯਾਮਾ

note: Name for kum
en: Kumyk
pa: ਕੁਮਾਯਕ

note: Name for kur
en: Kurdish
pa: ਕੁਰਦ

note: Name for kut
en: Kutenai
pa: ਕੁਟੇਨਾਈ

note: Name for lad
en: Ladino
pa: ਲਾਡੀਨੋ

note: Name for lah
en: Lahnda
pa: ਲਾਹਾਂਡਾ

note: Name for lam
en: Lamba
pa: ਲਾਂਬਾ

note: Name for lao
en: Lao
pa: ਲਾਓ

note: Name for lat
en: Latin
pa: ਲੈਟਿਨ

note: Name for lav
en: Latvian
pa: ਲਾਟਵੀਆਈ

note: Name for lez
en: Lezghian
pa: ਲੇਜ਼ਘੀਆਈ

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
pa: ਲਿਮਬਰਗਨ; ਲਿਮਬਰਗਰ; ਲਿਮਬੱਰਗਿਸ਼

note: Name for lin
en: Lingala
pa: ਲਿੰਗਾਲਾ

note: Name for lit
en: Lithuanian
pa: ਲਿਥੂਨੀਆਈ

note: Name for lol
en: Mongo
pa: ਮੋਂਗੋ

note: Name for loz
en: Lozi
pa: ਲੋਜ਼ੀ

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
pa: ਲਗਜ਼ੇਮਬੱਰਗਿਸ਼; ਲੇਟਜ਼ੇਬੱਰਗੇਸਚ

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
pa: ਲੂਬਾ-ਲੁਲੂਆ

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
pa: ਲੂਬਾ-ਕਾਟਾਂਗਾ

note: Name for lug
en: Ganda
pa: ਗਾਂਡਾ

note: Name for lui
en: Luiseno
pa: ਲੂਇਸੇਨੋ

note: Name for lun
en: Lunda
pa: ਲੁੰਡਾ

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
pa: ਲੂਓ (ਕੀਨੀਆ ਅਤੇ ਤਨਜਾਨੀਆ)

note: Name for lus
en: Lushai
pa: ਲੂਸ਼ਾਈ

note: Name for mad
en: Madurese
pa: ਮਦਰੱਸੀ

note: Name for mag
en: Magahi
pa: ਮੇਗਾਈ

note: Name for mah
en: Marshallese
pa: ਮਾਰਸ਼ਾਲੀ

note: Name for mai
en: Maithili
pa: ਮੈਥੀਲੀ

note: Name for mak
en: Makasar
pa: ਮਾਕਾਸਰ

note: Name for mal
en: Malayalam
pa: ਮਲਿਆਲਮ

note: Name for man
en: Mandingo
pa: ਮੈਂਡੀਂਗੋ

note: Name for map
en: Austronesian languages
pa: ਆਸਟਰੋਨੇਸ਼ੀਆਈ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for mar
en: Marathi
pa: ਮਰਾਠੀ

note: Name for mas
en: Masai
pa: ਮਾਸਾਈ

note: Name for mdf
en: Moksha
pa: ਮੋਕਸ਼ਾ

note: Name for mdr
en: Mandar
pa: ਮੰਡਾਰ

note: Name for men
en: Mende
pa: ਮੈਂਡੇ

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
pa: ਆਈਰਸ਼, ਮੱਧ (900-1200)

note: Name for mic
en: Mi'kmaq; Micmac
pa: ਮਿਕਮਾਗ; ਮਿਕਮਾਕ

note: Name for min
en: Minangkabau
pa: ਮਿਨਾਂਗਕਬਾਊ

note: Name for mis
en: Uncoded languages
pa: ਬਿਨ-ਕੋਡ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for mkd
en: Macedonian
pa: ਮੈਕੇਡੋਨੀਆਈ

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
pa: ਮੋਨ-ਖਮੇਰ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for mlg
en: Malagasy
pa: ਮਾਲਾਗੇਸੀ

note: Name for mlt
en: Maltese
pa: ਮਾਲਟੀ

note: Name for mnc
en: Manchu
pa: ਮਾਂਚੂ

note: Name for mni
en: Manipuri
pa: ਮਨੀਪੁਰੀ

note: Name for mno
en: Manobo languages
pa: ਮਾਨੋਬੋ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for moh
en: Mohawk
pa: ਮੋਹਾਕ

note: Name for mon
en: Mongolian
pa: ਮੰਗੋਲੀਆਈ

note: Name for mos
en: Mossi
pa: ਮੋਸੀ

note: Name for mri
en: Maori
pa: ਮਾਓਰੀ

note: Name for msa
en: Malay
pa: ਮਲੇਅ

note: Name for mul
en: Multiple languages
pa: ਕਈ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for mun
en: Munda languages
pa: ਮੰਡਾ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for mus
en: Creek
pa: ਕਰੀਕ

note: Name for mwl
en: Mirandese
pa: ਮਿਰਾਂਡੀ

note: Name for mwr
en: Marwari
pa: ਮਾਰਵਾੜੀ

note: Name for mya
en: Burmese
pa: ਬਰਮੀਸ

note: Name for myn
en: Mayan languages
pa: ਮਯਾਨ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for myv
en: Erzya
pa: ਇਰਜ਼ਯਾ

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
pa: ਨਹਾਓਟਲ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for nai
en: North American Indian languages
pa: ਉੱਤਰੀ ਅਮਰੀਕਨ ਇੰਡੀਅਨ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for nap
en: Neapolitan
pa: ਨਿਪੋਲੀਟੀਆਈ

note: Name for nau
en: Nauru
pa: ਨਾਉਰੂ

note: Name for nav
en: Navajo; Navaho
pa: ਨਵਾਜੋ; ਨਵਾਹੋ

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
pa: ਨਡੀਬੇਲੇ, ਦੱਖਣ; ਦੱਖਣੀ ਨਡੀਬੇਲ

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
pa: ਨਡੀਬੇਲੇ, ਉੱਤਰ; ਉੱਤਰੀ ਨਡੀਬੇਲ

note: Name for ndo
en: Ndonga
pa: ਨਡੋਂਗਾ

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
pa: ਹੇਠਲੀ ਜਰਮਨ; ਹੇਠਲੀ ਸੈਕਸੋਨ; ਜਰਮਨ, ਹੇਠਲੀ; ਸੈਕਸੋਨ, ਹੇਠਲੀ

note: Name for nep
en: Nepali
pa: ਨੇਪਾਲੀ

note: Name for new
en: Nepal Bhasa; Newari
pa: ਨੇਪਾਲੀ ਭਾਸ਼ਾ; ਨੇਵਾਰੀ

note: Name for nia
en: Nias
pa: ਨਿਆਸ

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
pa: ਨਿਗਰ-ਕੋਰਡੋਫਾਨੀਆਈ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for niu
en: Niuean
pa: ਨਿਊਈਆਨ

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
pa: ਡੱਚ; ਫਲੇਮਿਸ਼

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
pa: ਨਾਰਵੇਜੀਅਨ ਨਯਨੋਰਸਕ; ਨਯਨੋਰਸਕ, ਨਾਰਵੇਜੀਆਈ

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
pa: ਬੋਕਮਾਲ, ਨਾਰਵੇਜੀਅਨ; ਨਾਰਵੇਜੀਅਨ ਬੋਕਮਾਲ

note: Name for nog
en: Nogai
pa: ਨੋਗਾਲੀ

note: Name for non
en: Norse, Old
pa: ਨੇਰਸ, ਪੁਰਾਣੀ

note: Name for nor
en: Norwegian
pa: ਨਾਰਵੇਜੀਆਈ

note: Name for nqo
en: N'Ko
pa: ਨਕੋ

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
pa: ਪੇਡੀ; ਸੇਪੇਡੀ; ਉੱਤਰੀ ਸੋਥੋ

note: Name for nub
en: Nubian languages
pa: ਨੂਬੀਆਨ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
pa: ਕਲਾਸੀਕਲ ਨੇਵਾਰੀ; ਪੁਰਾਣੀ ਨੇਵਾਰੀ; ਕਲਾਸੀਕਲ ਨੇਪਾਲ ਭਾਸਾ

note: Name for nya
en: Chichewa; Chewa; Nyanja
pa: ਚਿਚੇਵਾ; ਚੇਵਾ; ਨਯਾਂਜਾ

note: Name for nym
en: Nyamwezi
pa: ਨਯਾਮਵੇਜੀ

note: Name for nyn
en: Nyankole
pa: ਨਯਾਨਕੋਲੇ

note: Name for nyo
en: Nyoro
pa: ਨਯੋਰੋ

note: Name for nzi
en: Nzima
pa: ਨਜ਼ੀਮਾ

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500); Provençal
pa: ਓਕੀਟਾਨ (1500 ਤੋਂ ਬਾਅਦ);ਪਰੋਵੇਂਸਲ

note: Name for oji
en: Ojibwa
pa: ਉਜੀਬਵਾ

note: Name for ori
en: Oriya
pa: ਉੜੀਆ

note: Name for orm
en: Oromo
pa: ਉਰੋਮੋ

note: Name for osa
en: Osage
pa: ਉਸਾਗਾ

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
pa: ਉਸੇਟੀਅਨ; ਉਸੇਟਿਕ

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
pa: ਤੁਰਕ, ਉਟੋਮਨ (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
pa: ਉਟੋਮੀਆਈ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for paa
en: Papuan languages
pa: ਪਾਪੂਅਨ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for pag
en: Pangasinan
pa: ਪੈਂਗੇਸ਼ੀਆਈ

note: Name for pal
en: Pahlavi
pa: ਪਹਲਾਵੀ

note: Name for pam
en: Pampanga; Kapampangan
pa: ਪੈਮਪਾਂਗਾ; ਕਪਾਮਪਾਂਗਾ

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
pa: ਪੰਜਾਬੀ

note: Name for pap
en: Papiamento
pa: ਪਾਪੀਆਮੇਨਟੋ

note: Name for pau
en: Palauan
pa: ਪਲਾਊਆਈ

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
pa: ਫਾਰਸੀ, ਪੁਰਾਣੀ (ca. 600-400 B.C.)

note: Name for phi
en: Philippine languages
pa: ਫਿਲਪਾਈਨੀ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for phn
en: Phoenician
pa: ਫੋਈਨੀਸੀਆਈ

note: Name for pli
en: Pali
pa: ਪਾਲੀ

note: Name for pol
en: Polish
pa: ਪੋਲੈਂਡੀ

note: Name for pon
en: Pohnpeian
pa: ਪੋਹਨਪੀਆਈ

note: Name for por
en: Portuguese
pa: ਪੁਰਤਗਾਲੀ

note: Name for pra
en: Prakrit languages
pa: ਪਰਾਕਰਿਤ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
pa: ਪਰੋਵੈਂਸਲ, ਪੁਰਾਣੀ (1500 ਨੂੰ)

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
pa: ਪੁਸ਼ਤੋ; ਪਸ਼ਤੋ

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
pa: ਲੋਕਲ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਰਾਖਵੀਆਂ

note: Name for que
en: Quechua
pa: ਕੂਈਚੂਆ

note: Name for raj
en: Rajasthani
pa: ਰਾਜਸਥਾਨੀ

note: Name for rap
en: Rapanui
pa: ਰਪਾਨੂਈ

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
pa: ਰਾਰੋਟੋਂਗਨ; ਕੂਕ ਆਈਸਲੈਂਡ ਮਾਓਰੀ

note: Name for roa
en: Romance languages
pa: ਰੋਮਾਂਸ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for roh
en: Romansh
pa: ਰੋਮਾਂਸ਼

note: Name for rom
en: Romany
pa: ਰੋਮਾਨੀ

note: Name for ron
en: Romanian; Moldavian; Moldovan
pa: ਰੋਮਾਨੀਆਈ; ਮੋਲਡਾਵੀਆਈ; ਮੋਲਡਾਵਨ

note: Name for run
en: Rundi
pa: ਰੁੰਡੀ

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
pa: ਅਰੋਮਾਨੀਆਈ; ਅਰੂਮਾਨੀਆਈ; ਮੈਕੇਡੋ-ਰੋਮਾਨੀਆਈ

note: Name for rus
en: Russian
pa: ਰੂਸੀ

note: Name for sad
en: Sandawe
pa: ਸੰਡਾਵੇ

note: Name for sag
en: Sango
pa: ਸਾਂਗੋ

note: Name for sah
en: Yakut
pa: ਯਾਕੁਟ

note: Name for sai
en: South American Indian (Other)
pa: ਦੱਖਣੀ ਅਮਰੀਕੀ ਭਾਰਤੀ (ਹੋਰ)

note: Name for sal
en: Salishan languages
pa: ਸਾਲੀਸ਼ਾਨ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
pa: ਸਮਾਰੀਟਾਨ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for san
en: Sanskrit
pa: ਸੰਸਕ੍ਰਿਤ

note: Name for sas
en: Sasak
pa: ਸਾਸਕ

note: Name for sat
en: Santali
pa: ਸੰਸਤਾਲੀ

note: Name for scn
en: Sicilian
pa: ਸਿਸਲੀਅਨ

note: Name for sco
en: Scots
pa: ਸਕਾਟਸ

note: Name for sel
en: Selkup
pa: ਸੈਲਕੱਪ

note: Name for sem
en: Semitic languages
pa: ਸੀਮਿਟਿਕ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
pa: ਆਈਰਸ਼, ਪੁਰਾਣੀ (900 ਨੂੰ)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
pa: ਸਾਈਨ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for shn
en: Shan
pa: ਸ਼ਾਨ

note: Name for sid
en: Sidamo
pa: ਸਿਡਾਮੋ

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
pa: ਸਿੰਹਾਲਾ; ਸਿੰਹਾਲੀ

note: Name for sio
en: Siouan languages
pa: ਸਿਓਆਨ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
pa: ਸਿਨੋ-ਤਿੱਬਤੀ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for sla
en: Slavic languages
pa: ਸਲਾਵਿਕ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for slk
en: Slovak
pa: ਸਲੋਵਾਕ

note: Name for slv
en: Slovenian
pa: ਸਲੋਵੇਨੀਅਨ

note: Name for sma
en: Southern Sami
pa: ਦੱਖਣੀ ਸਾਮੀ

note: Name for sme
en: Northern Sami
pa: ਉੱਤਰੀ ਸਾਮੀ

note: Name for smi
en: Sami languages
pa: ਸਾਮੀ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for smj
en: Lule Sami
pa: ਲੂਲੇ ਸਾਮੀ

note: Name for smn
en: Inari Sami
pa: ਇਨਾਰੀ ਸਾਮੀ

note: Name for smo
en: Samoan
pa: ਸਾਮੋਆਨ

note: Name for sms
en: Skolt Sami
pa: ਸਕੋਲਟ ਸਾਮੀ

note: Name for sna
en: Shona
pa: ਸ਼ੋਨਾ

note: Name for snd
en: Sindhi
pa: ਸਿੰਧੀ

note: Name for snk
en: Soninke
pa: ਸੋਨਿਕੀ

note: Name for sog
en: Sogdian
pa: ਸੋਗਡੀਅਨ

note: Name for som
en: Somali
pa: ਸੋਮਾਲੀ

note: Name for son
en: Songhai languages
pa: ਸੰਘਈ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
pa: ਸੋਥੋ, ਦੱਖਣੀ

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
pa: ਸਪੇਨੀ; ਕਾਸਟਾਲੀਅਨ

note: Name for sqi
en: Albanian
pa: ਅਲਬਾਨੀਆਈ

note: Name for srd
en: Sardinian
pa: ਸਾਰਡਿਨੀਅਨ

note: Name for srn
en: Sranan Tongo
pa: ਸਰਾਨਾਂ ਟੋਂਗੋ

note: Name for srp
en: Serbian
pa: ਸਰਬੀਆਈ

note: Name for srr
en: Serer
pa: ਸੇਰਰ

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
pa: ਨੀਲੋ-ਸਾਹਰਾਂ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for ssw
en: Swati
pa: ਸਵਾਤੀ

note: Name for suk
en: Sukuma
pa: ਸੁਕੁਮਾ

note: Name for sun
en: Sundanese
pa: ਸੁੰਡਾਨੀਸ

note: Name for sus
en: Susu
pa: ਸੂਸੂ

note: Name for sux
en: Sumerian
pa: ਸੁਮੇਰੀਆਈ

note: Name for swa
en: Swahili
pa: ਸਵਾਹਿਲੀ

note: Name for swe
en: Swedish
pa: ਸਵੀਡਿਸ਼

note: Name for syc
en: Classical Syriac
pa: ਕਲਾਸੀਕਲ ਸਿਰਿਕ

note: Name for syr
en: Syriac
pa: ਸਿਰਿਕ

note: Name for tah
en: Tahitian
pa: ਤਾਹੀਤੀਅਨ

note: Name for tai
en: Tai languages
pa: ਤਾਈ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for tam
en: Tamil
pa: ਤਾਮਿਲ

note: Name for tat
en: Tatar
pa: ਤਾਤਰ

note: Name for tel
en: Telugu
pa: ਤੇਲਗੂ

note: Name for tem
en: Timne
pa: ਟਿਮਨੇ

note: Name for ter
en: Tereno
pa: ਟੇਰਨੋ

note: Name for tet
en: Tetum
pa: ਟੇਟੁਮ

note: Name for tgk
en: Tajik
pa: ਤਾਜਿਕ

note: Name for tgl
en: Tagalog
pa: ਤਾਗਾਲੋਗ

note: Name for tha
en: Thai
pa: ਥਾਈ

note: Name for tig
en: Tigre
pa: ਟੀਗਰੇ

note: Name for tir
en: Tigrinya
pa: ਟਿਗਰਨੀਆ

note: Name for tiv
en: Tiv
pa: ਟਿਵ

note: Name for tkl
en: Tokelau
pa: ਟੋਕੇਲਾਊ

note: Name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
pa: ਕਲਿੰਗਨ; ਟਲਹਲਨਗਨ-ਹੋਲ

note: Name for tli
en: Tlingit
pa: ਟਲਿੰਗਿਟ

note: Name for tmh
en: Tamashek
pa: ਤਾਮਾਸ਼ੇਕ

note: Name for tog
en: Tonga (Nyasa)
pa: ਟੋਂਗਾ (ਨਾਇਸਾ)

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
pa: ਟੋਂਗਾ (ਟੋਂਗਾ ਆਈਸਲੈਂਡ)

note: Name for tpi
en: Tok Pisin
pa: ਟੋਕ ਪਿਸਿਨ

note: Name for tsi
en: Tsimshian
pa: ਟਸਿਮਸ਼ੀਅਨ

note: Name for tsn
en: Tswana
pa: ਟਸਵਾਨਾ

note: Name for tso
en: Tsonga
pa: ਟਸੋਂਗਾ

note: Name for tuk
en: Turkmen
pa: ਤੁਰਕਮੇਨ

note: Name for tum
en: Tumbuka
pa: ਟੁਮਬੁਕਾ

note: Name for tup
en: Tupi languages
pa: ਟੁਪੀ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for tur
en: Turkish
pa: ਤੁਰਕ

note: Name for tut
en: Altaic languages
pa: ਐਲਟਿਕ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for tvl
en: Tuvalu
pa: ਟੂਵਾਲੂ

note: Name for twi
en: Twi
pa: ਟਵੀ

note: Name for tyv
en: Tuvinian
pa: ਟੁਵੀਨੀਅਨ

note: Name for udm
en: Udmurt
pa: ਉਦਮੁਰਟ

note: Name for uga
en: Ugaritic
pa: ਉਗਰਿਟਿਕ

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
pa: ਉਘੁਰ; ਉਘੁਰ

note: Name for ukr
en: Ukrainian
pa: ਯੂਕਰੇਨੀ

note: Name for umb
en: Umbundu
pa: ਉਮਬੁੰਡੂ

note: Name for und
en: Undetermined
pa: ਨਾ-ਪਛਾਣਯੋਗ

note: Name for urd
en: Urdu
pa: ਉਰਦੂ

note: Name for uzb
en: Uzbek
pa: ਉਜ਼ੇਬਕ

note: Name for vai
en: Vai
pa: ਵਾਈ

note: Name for ven
en: Venda
pa: ਵਾਂਡਾ

note: Name for vie
en: Vietnamese
pa: ਵੀਅਤਨਾਮੀ

note: Name for vol
en: Volapük
pa: ਵੋਲਾਪੁਕ

note: Name for vot
en: Votic
pa: ਵੋਟਿਕ

note: Name for wak
en: Wakashan languages
pa: ਵਾਕਾਸ਼ਨ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for wal
en: Walamo
pa: ਵਾਲਾਮੋ

note: Name for war
en: Waray
pa: ਵੈਰੇ

note: Name for was
en: Washo
pa: ਵਾਸ਼ੋ

note: Name for wen
en: Sorbian languages
pa: ਸਰਬੀਆਈ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for wln
en: Walloon
pa: ਵਾਲੂਨ

note: Name for wol
en: Wolof
pa: ਵੋਲਫ

note: Name for xal
en: Kalmyk; Oirat
pa: ਕਲਮਾਯਕ; ਕਿਰਾਤ

note: Name for xho
en: Xhosa
pa: ਐਕਸਹੋਸਾ

note: Name for yao
en: Yao
pa: ਯਾਓ

note: Name for yap
en: Yapese
pa: ਯਪੀਸ

note: Name for yid
en: Yiddish
pa: ਯਿਡਿਸ਼

note: Name for yor
en: Yoruba
pa: ਯੁਰੂਬਾ

note: Name for ypk
en: Yupik languages
pa: ਯੂਪਿਕ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for zap
en: Zapotec
pa: ਜ਼ਾਪੋਟੇਕ

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
pa: ਬਲਿਸਿੰਬਲਜ਼; ਬਲਿਸਿੰਬੌਲਿਕ; ਬਲਿਸ

note: Name for zen
en: Zenaga
pa: ਜ਼ੇਨਾਂਗਾ

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
pa: ਮਿਆਰੀ ਮੋਰੋਕਾਨ ਟਾਮਾਜ਼ਾਘਟ

note: Name for zha
en: Zhuang; Chuang
pa: ਜ਼ੂਆਂਗ; ਚੂਆਂਗ

note: Name for zho
en: Chinese
pa: ਚੀਨੀ

note: Name for znd
en: Zande languages
pa: ਜ਼ੈਂਡੇ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

note: Name for zul
en: Zulu
pa: ਜ਼ੁਲੂ

note: Name for zun
en: Zuni
pa: ਜ਼ੂਨੀ

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
pa: ਕੋਈ ਭਾਸ਼ਾਈ ਸਮੱਗਰੀ ਨਹੀਂ; ਯੋਗ ਨਹੀਂ

note: Name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
pa: ਜ਼ਾਜ਼ਾ; ਡਿਮਿਲੀ; ਡਿਮਿਲੀ; ਕਿਰਿਡਕੀ; ਕਿਰਮਾਂਜਕੀ; ਜ਼ਾਜ਼ਾਕੀ
