iso_639-2 - en to af translation catalogue (118 entries)

note: Name for abk
en: Abkhazian
af: Abgasies

note: Name for amh
en: Amharic
af: Amharies

note: Name for apa
en: Apache languages
af: Apache-tale

note: Name for ara
en: Arabic
af: Arabies

note: Name for arg
en: Aragonese
af: Aragonees

note: Name for aus
en: Australian languages
af: Australiese tale

note: Name for aze
en: Azerbaijani
af: Azerbaidjans

note: Name for bel
en: Belarusian
af: Belo-Russies

note: Name for ben
en: Bengali
af: Bengalees

note: Name for bis
en: Bislama
af: Bislamees

note: Name for bod
en: Tibetan
af: Tibettaans

note: Name for bos
en: Bosnian
af: Bosnies

note: Name for bre
en: Breton
af: Bretons

note: Name for bul
en: Bulgarian
af: Bulgaars

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
af: Katalaans

note: Name for ces
en: Czech
af: Tsjeggies

note: Name for chr
en: Cherokee
af: Tjerokees

note: Name for cop
en: Coptic
af: Kopties

note: Name for cor
en: Cornish
af: Kornies

note: Name for cos
en: Corsican
af: Korsikaans

note: Name for csb
en: Kashubian
af: Kasjoebies

note: Name for cym
en: Welsh
af: Wallies

note: Name for dan
en: Danish
af: Deens

note: Name for deu
en: German
af: Duits

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
af: Egipties (antiek)

note: Name for eng
en: English
af: Engels

note: Name for est
en: Estonian
af: Estlands

note: Name for eus
en: Basque
af: Baskies

note: Name for fao
en: Faroese
af: Faroees

note: Name for fas
en: Persian
af: Persies

note: Name for fij
en: Fijian
af: Fidjies

note: Name for fin
en: Finnish
af: Fins

note: Name for fra
en: French
af: Frans

note: Name for frr
en: Northern Frisian
af: Noord-Fries

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
af: Oos-Fries

note: Name for fry
en: Western Frisian
af: Wes-Fries

note: Name for gle
en: Irish
af: Iers

note: Name for glg
en: Galician
af: Galisies

note: Name for got
en: Gothic
af: Goties

note: Name for guj
en: Gujarati
af: Goedjarati

note: Name for haw
en: Hawaiian
af: Hawais

note: Name for heb
en: Hebrew
af: Hebreeus

note: Name for hrv
en: Croatian
af: Kroaties

note: Name for hun
en: Hungarian
af: Hongaars

note: Name for hye
en: Armenian
af: Armeens

note: Name for iku
en: Inuktitut
af: Innuïties

note: Name for ind
en: Indonesian
af: Indonesies

note: Name for ipk
en: Inupiaq
af: Inupiak

note: Name for isl
en: Icelandic
af: Yslands

note: Name for ita
en: Italian
af: Italiaans

note: Name for jav
en: Javanese
af: Javanees

note: Name for jpn
en: Japanese
af: Japannees

note: Name for kas
en: Kashmiri
af: Kasjmiri

note: Name for kat
en: Georgian
af: Georgies

note: Name for kaz
en: Kazakh
af: Kazak

note: Name for kor
en: Korean
af: Koreaans

note: Name for kur
en: Kurdish
af: Koerdies

note: Name for lat
en: Latin
af: Latyn

note: Name for lav
en: Latvian
af: Letties

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
af: Limburgs

note: Name for lin
en: Lingala
af: Lingalees

note: Name for lit
en: Lithuanian
af: Litaus

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
af: Luxemburgs

note: Name for mal
en: Malayalam
af: Malabaars

note: Name for mar
en: Marathi
af: Marafi

note: Name for mkd
en: Macedonian
af: Masedonies

note: Name for mlt
en: Maltese
af: Maltees

note: Name for mon
en: Mongolian
af: Mongools

note: Name for msa
en: Malay
af: Maleis

note: Name for mul
en: Multiple languages
af: Veelvuldige tale

note: Name for mya
en: Burmese
af: Burmees

note: Name for myn
en: Mayan languages
af: Majatale

note: Name for nep
en: Nepali
af: Nepalees

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
af: Nederlands

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
af: Noorweegse Nynorsk

note: Name for non
en: Norse, Old
af: Oud-Noors

note: Name for nor
en: Norwegian
af: Noorweegs

note: Name for ori
en: Oriya
af: Oria

note: Name for orm
en: Oromo
af: Oromees

note: Name for pol
en: Polish
af: Pools

note: Name for por
en: Portuguese
af: Portugees

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
af: Gereserveer vir plaaslike gebruik

note: Name for roh
en: Romansh
af: Reto-Romaans

note: Name for rus
en: Russian
af: Russies

note: Name for sag
en: Sango
af: Sangro

note: Name for scn
en: Sicilian
af: Sisiliaans

note: Name for sco
en: Scots
af: Skots

note: Name for sgn
en: Sign Languages
af: Gebaretale

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
af: Singalees

note: Name for slk
en: Slovak
af: Slowaaks

note: Name for slv
en: Slovenian
af: Sloweens

note: Name for sma
en: Southern Sami
af: Suid-Sami

note: Name for sme
en: Northern Sami
af: Noord-Sami

note: Name for smo
en: Samoan
af: Samoaans

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
af: Sotho, Suid-

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
af: Spaans

note: Name for sqi
en: Albanian
af: Albanees

note: Name for srd
en: Sardinian
af: Sardinies

note: Name for srp
en: Serbian
af: Serwies

note: Name for sun
en: Sundanese
af: Soedanees

note: Name for swe
en: Swedish
af: Sweeds

note: Name for tat
en: Tatar
af: Tartaars

note: Name for tel
en: Telugu
af: Teloegoe

note: Name for tgk
en: Tajik
af: Tadjikistans

note: Name for tuk
en: Turkmen
af: Turkmeens

note: Name for tur
en: Turkish
af: Turks

note: Name for uga
en: Ugaritic
af: Oegarities

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
af: Oeigoers

note: Name for ukr
en: Ukrainian
af: Oekraïens

note: Name for urd
en: Urdu
af: Oerdoe

note: Name for uzb
en: Uzbek
af: Oezbekies

note: Name for vie
en: Vietnamese
af: Viëtnamees

note: Name for wen
en: Sorbian languages
af: Sorbiese tale

note: Name for wln
en: Walloon
af: walloonse

note: Name for yid
en: Yiddish
af: Jiddisj

note: Name for yor
en: Yoruba
af: Joroeba

note: Name for zho
en: Chinese
af: Sjinees

note: Name for zul
en: Zulu
af: Zoeloe
