iso_639-2 - en to ar translation catalogue (181 entries)

note: Name for abk
en: Abkhazian
ar: الأبخازية

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
ar: اللغات الأفرو آسيوية

note: Name for afh
en: Afrihili
ar: أفرهيلي

note: Name for afr
en: Afrikaans
ar: الأفريقانية

note: Name for ain
en: Ainu
ar: عينو

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
ar: الانجليزية القديمة (حوالي 450-1100)

note: Name for apa
en: Apache languages
ar: لغات الأباتشي

note: Name for ara
en: Arabic
ar: العربية

note: Name for arg
en: Aragonese
ar: الأراغونية

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
ar: مابودونغون؛ المابوتشي

note: Name for arp
en: Arapaho
ar: الأراباهو

note: Name for art
en: Artificial languages
ar: اللغات الإصطناعية

note: Name for arw
en: Arawak
ar: الأراواك

note: Name for asm
en: Assamese
ar: الأساميزية

note: Name for aus
en: Australian languages
ar: اللغات الأسترالية

note: Name for ave
en: Avestan
ar: الأفستية

note: Name for aym
en: Aymara
ar: الأيمارا

note: Name for aze
en: Azerbaijani
ar: الأذربيجانية

note: Name for bad
en: Banda languages
ar: لغات باندا

note: Name for bai
en: Bamileke languages
ar: لغات باميليكي

note: Name for bal
en: Baluchi
ar: البلوشي

note: Name for bam
en: Bambara
ar: البمبرية

note: Name for bat
en: Baltic languages
ar: اللغات البلطيقية

note: Name for bel
en: Belarusian
ar: البيلاروسية

note: Name for bem
en: Bemba
ar: بيمبا

note: Name for ben
en: Bengali
ar: البنغالية

note: Name for ber
en: Berber languages
ar: اللغات الأمازيغية

note: Name for bho
en: Bhojpuri
ar: البوجبوري

note: Name for bik
en: Bikol
ar: البيكول

note: Name for bis
en: Bislama
ar: البيسلامية

note: Name for bla
en: Siksika
ar: سيكسيكا

note: Name for bnt
en: Bantu (Other)
ar: البانتو (أخرى)

note: Name for bod
en: Tibetan
ar: التبتية

note: Name for bos
en: Bosnian
ar: البوسنية

note: Name for bre
en: Breton
ar: البريتونية

note: Name for btk
en: Batak languages
ar: لغة الباتاك

note: Name for bul
en: Bulgarian
ar: البلغارية

note: Name for cad
en: Caddo
ar: كادو

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
ar: اللغات الهندية لأمريكا الوسطى

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
ar: الكاتالونية؛ فالنسيا

note: Name for cau
en: Caucasian languages
ar: اللغات القوقازية

note: Name for ceb
en: Cebuano
ar: السيبوانية

note: Name for ces
en: Czech
ar: التشيكية

note: Name for cha
en: Chamorro
ar: التشاموروية

note: Name for chb
en: Chibcha
ar: الشيبشا

note: Name for che
en: Chechen
ar: الشيشانية

note: Name for chg
en: Chagatai
ar: جغتاي

note: Name for chk
en: Chuukese
ar: الشوكيسية

note: Name for chm
en: Mari
ar: المارية

note: Name for cho
en: Choctaw
ar: شوكتاو

note: Name for chr
en: Cherokee
ar: الشيروكية

note: Name for chv
en: Chuvash
ar: التشوفاشية

note: Name for chy
en: Cheyenne
ar: شايان

note: Name for cop
en: Coptic
ar: القبطية

note: Name for cos
en: Corsican
ar: الكورسيكية

note: Name for csb
en: Kashubian
ar: الكاشوبية

note: Name for cus
en: Cushitic languages
ar: لغات الكوشيتية

note: Name for cym
en: Welsh
ar: الويلزية

note: Name for dak
en: Dakota
ar: داكوتا

note: Name for dan
en: Danish
ar: الدنماركية

note: Name for del
en: Delaware
ar: ديلاوير

note: Name for deu
en: German
ar: الألمانية

note: Name for dgr
en: Dogrib
ar: دوغريب

note: Name for din
en: Dinka
ar: الدينكا

note: Name for dua
en: Duala
ar: دوالا

note: Name for dyu
en: Dyula
ar: ديولا

note: Name for dzo
en: Dzongkha
ar: الزونخاية

note: Name for efi
en: Efik
ar: إفيك

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
ar: المصرية (القديمة)

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
ar: اليونانية الحديثة (1453-)

note: Name for eng
en: English
ar: الإنجليزية

note: Name for epo
en: Esperanto
ar: الإسبرانتو

note: Name for est
en: Estonian
ar: الإستونية

note: Name for eus
en: Basque
ar: الباسك

note: Name for fan
en: Fang
ar: فانغ

note: Name for fas
en: Persian
ar: الفارسي

note: Name for fin
en: Finnish
ar: الفنلندية

note: Name for fon
en: Fon
ar: فون

note: Name for fra
en: French
ar: الفرنسية

note: Name for gay
en: Gayo
ar: غايو

note: Name for gle
en: Irish
ar: الأيرلندية

note: Name for glv
en: Manx
ar: مانكس

note: Name for gor
en: Gorontalo
ar: غورونتالو

note: Name for got
en: Gothic
ar: القوطية

note: Name for grn
en: Guarani
ar: غواراني

note: Name for guj
en: Gujarati
ar: الغوجاراتية

note: Name for hai
en: Haida
ar: هيدا

note: Name for hau
en: Hausa
ar: الهاوسا

note: Name for heb
en: Hebrew
ar: العبرية

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
ar: الهيماشالي؛ لغات بهاري الغربية

note: Name for hin
en: Hindi
ar: الهندية

note: Name for hmn
en: Hmong; Mong
ar: الهمونغ ؛ مونغ

note: Name for hrv
en: Croatian
ar: الكرواتية

note: Name for hun
en: Hungarian
ar: الهنغارية (المجرية)

note: Name for hup
en: Hupa
ar: هوبا

note: Name for hye
en: Armenian
ar: الأرمينية

note: Name for iba
en: Iban
ar: ايبان

note: Name for ibo
en: Igbo
ar: إيغبو

note: Name for ido
en: Ido
ar: ايدو

note: Name for ilo
en: Iloko
ar: إيلوكو

note: Name for ind
en: Indonesian
ar: الإندونيسية

note: Name for ipk
en: Inupiaq
ar: الإنوبياكية

note: Name for isl
en: Icelandic
ar: الآيسلندية

note: Name for ita
en: Italian
ar: الإيطالية

note: Name for jbo
en: Lojban
ar: لوجبان

note: Name for jpn
en: Japanese
ar: اليابانية

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
ar: كارا كالباك

note: Name for kab
en: Kabyle
ar: القبائلية

note: Name for kam
en: Kamba
ar: كامبا

note: Name for kas
en: Kashmiri
ar: الكشميرية

note: Name for kaz
en: Kazakh
ar: الكازاخية

note: Name for kor
en: Korean
ar: الكورية

note: Name for kur
en: Kurdish
ar: الكردية

note: Name for lat
en: Latin
ar: اللاتينية

note: Name for lav
en: Latvian
ar: اللاتفية

note: Name for lit
en: Lithuanian
ar: الليتوانية

note: Name for mal
en: Malayalam
ar: المالايلامية

note: Name for mkd
en: Macedonian
ar: المقدونية

note: Name for mlt
en: Maltese
ar: المالطية

note: Name for mno
en: Manobo languages
ar: لغات مانوبو

note: Name for mon
en: Mongolian
ar: المنغولية

note: Name for mri
en: Maori
ar: الموري

note: Name for msa
en: Malay
ar: لغة الملايو

note: Name for mul
en: Multiple languages
ar: متعدد اللغات

note: Name for mya
en: Burmese
ar: البورمية

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
ar: لغات ناهواتل

note: Name for nau
en: Nauru
ar: ناورو

note: Name for nav
en: Navajo; Navaho
ar: نافاجو؛ نافاهو

note: Name for nep
en: Nepali
ar: النيبالية

note: Name for nia
en: Nias
ar: نياس

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
ar: بوكمول، النرويجية؛ بوكمول النرويجية

note: Name for nor
en: Norwegian
ar: النرويجية

note: Name for nub
en: Nubian languages
ar: اللغات النوبية

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500); Provençal
ar: القسطانية (ما بعد 1500)؛ البروفانسية

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
ar: بانجابي؛ البنجابية

note: Name for pap
en: Papiamento
ar: البابيامنتوية

note: Name for pau
en: Palauan
ar: البالاويانية

note: Name for phn
en: Phoenician
ar: الفينيقية

note: Name for pol
en: Polish
ar: البولندية

note: Name for por
en: Portuguese
ar: البرتغالية

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
ar: محجوزة للاستخدام المحلي

note: Name for que
en: Quechua
ar: الكيشوا

note: Name for raj
en: Rajasthani
ar: الراجستانية

note: Name for rap
en: Rapanui
ar: الرابانوية

note: Name for run
en: Rundi
ar: الروندي

note: Name for rus
en: Russian
ar: الروسية

note: Name for sad
en: Sandawe
ar: السنداوية

note: Name for sah
en: Yakut
ar: الياكوتية

note: Name for sal
en: Salishan languages
ar: اللغات الساليشانية

note: Name for san
en: Sanskrit
ar: السنسكريتية

note: Name for sas
en: Sasak
ar: الساساكية

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
ar: الأيرلندية، القديمة (إلى 900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
ar: لغات الإشارة

note: Name for slk
en: Slovak
ar: السلوفاكية

note: Name for slv
en: Slovenian
ar: السلوفينية

note: Name for som
en: Somali
ar: الصومالية

note: Name for srp
en: Serbian
ar: الصربية

note: Name for sun
en: Sundanese
ar: السوندانيسية

note: Name for swa
en: Swahili
ar: السواحلية

note: Name for swe
en: Swedish
ar: السويدية

note: Name for syr
en: Syriac
ar: السريانية

note: Name for tam
en: Tamil
ar: التاميلية

note: Name for tgl
en: Tagalog
ar: التاغالوغية

note: Name for tha
en: Thai
ar: التايلاندية

note: Name for tkl
en: Tokelau
ar: جزر توكيلو

note: Name for tmh
en: Tamashek
ar: تاماشق

note: Name for tur
en: Turkish
ar: التركية

note: Name for tvl
en: Tuvalu
ar: توفالو

note: Name for und
en: Undetermined
ar: غير محددة

note: Name for urd
en: Urdu
ar: الاردية

note: Name for vie
en: Vietnamese
ar: الفييتنامية

note: Name for wen
en: Sorbian languages
ar: الغات الصوربية

note: Name for wln
en: Walloon
ar: الوالون

note: Name for xho
en: Xhosa
ar: الهاوسا

note: Name for yid
en: Yiddish
ar: اليديشية

note: Name for ypk
en: Yupik languages
ar: لغات اليوبك

note: Name for zap
en: Zapotec
ar: الزابوتيكية

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
ar: الأمازيغية المغربية المعيارية

note: Name for zho
en: Chinese
ar: الصينية

note: Name for zul
en: Zulu
ar: الزولو

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
ar: بدون محتوى لغوي؛ لا ينطبق
