iso_639-2 - en to cy translation catalogue (195 entries)

note: Name for aar
en: Afar
cy: Affareg

note: Name for abk
en: Abkhazian
cy: Abchaseg

note: Name for ace
en: Achinese
cy: Atsienëeg

note: Name for ach
en: Acoli
cy: Acholeg

note: Name for ada
en: Adangme
cy: Adangmëeg

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
cy: Adygëeg

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
cy: Ieithoedd Affro-Asiaidd

note: Name for afr
en: Afrikaans
cy: Affricaneg

note: Name for ain
en: Ainu
cy: Ainw

note: Name for aka
en: Akan
cy: Acan

note: Name for akk
en: Akkadian
cy: Accadeg

note: Name for alg
en: Algonquian languages
cy: Ieithoedd Algoncwianeg

note: Name for alt
en: Southern Altai
cy: Altai Deheuol

note: Name for amh
en: Amharic
cy: Amhareg

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
cy: Saesneg, Hen (ca. 450-1100)

note: Name for anp
en: Angika
cy: Anjica

note: Name for apa
en: Apache languages
cy: Ieithoedd Apache

note: Name for ara
en: Arabic
cy: Arabeg

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
cy: Aramaeg Safonol (700-300 BCE); Aramaeg Imperialaidd (700-300 BCE)

note: Name for arg
en: Aragonese
cy: Aragoneg

note: Name for art
en: Artificial languages
cy: Ieithoedd artiffisial

note: Name for arw
en: Arawak
cy: Arawac

note: Name for asm
en: Assamese
cy: Asameg

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
cy: Astwrieg; Bablwg; Leoneg; Astwrleoneg

note: Name for ath
en: Athapascan languages
cy: Ieithoedd Athapasgaidd

note: Name for aus
en: Australian languages
cy: Ieithoedd Awstralaidd

note: Name for ava
en: Avaric
cy: Afareg

note: Name for ave
en: Avestan
cy: Afestan

note: Name for aym
en: Aymara
cy: Aimareg

note: Name for aze
en: Azerbaijani
cy: Aserbaijani

note: Name for bad
en: Banda languages
cy: Ieithoedd Banda

note: Name for bai
en: Bamileke languages
cy: Ieithoedd Bamilece

note: Name for bak
en: Bashkir
cy: Bashgireg

note: Name for bal
en: Baluchi
cy: Balwshi

note: Name for ban
en: Balinese
cy: Balineg

note: Name for bat
en: Baltic languages
cy: Ieithoedd Baltig

note: Name for bej
en: Beja; Bedawiyet
cy: Beja; Bedawiet

note: Name for bel
en: Belarusian
cy: Belarwseg

note: Name for ben
en: Bengali
cy: Bengaleg

note: Name for ber
en: Berber languages
cy: Ieithoedd Berber

note: Name for bho
en: Bhojpuri
cy: Bhojpureg

note: Name for bih
en: Bihari languages
cy: Ieithoedd Bihari

note: Name for bik
en: Bikol
cy: Bicol

note: Name for bla
en: Siksika
cy: Sicseg

note: Name for bnt
en: Bantu (Other)
cy: Bantw (Arall)

note: Name for bod
en: Tibetan
cy: Tibeteg

note: Name for bos
en: Bosnian
cy: Bosnieg

note: Name for bre
en: Breton
cy: Llydaweg

note: Name for btk
en: Batak languages
cy: Ieithoedd Batac

note: Name for bua
en: Buriat
cy: Bwriat

note: Name for bug
en: Buginese
cy: Bwgineg

note: Name for bul
en: Bulgarian
cy: Bwlgareg

note: Name for cad
en: Caddo
cy: Cado

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
cy: Ieithoedd Canolbarth America

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
cy: Catalaneg; Falenseg

note: Name for cau
en: Caucasian languages
cy: Ieithoedd y Cawcasws

note: Name for cel
en: Celtic languages
cy: Ieithoedd Celtaidd

note: Name for ces
en: Czech
cy: Tsieceg

note: Name for cha
en: Chamorro
cy: Tsiamoro

note: Name for che
en: Chechen
cy: Tsietsien

note: Name for chg
en: Chagatai
cy: Tsiagatai

note: Name for chk
en: Chuukese
cy: Tsiwceg

note: Name for chn
en: Chinook jargon
cy: Jargon Tsinwc

note: Name for cho
en: Choctaw
cy: Sioctaw

note: Name for cnr
en: Montenegrin
cy: Montenegreg

note: Name for cor
en: Cornish
cy: Cernyweg

note: Name for cos
en: Corsican
cy: Corseg

note: Name for csb
en: Kashubian
cy: Cashwbeg

note: Name for cym
en: Welsh
cy: Cymraeg

note: Name for dak
en: Dakota
cy: Dacota

note: Name for dan
en: Danish
cy: Daneg

note: Name for deu
en: German
cy: Almaeneg

note: Name for din
en: Dinka
cy: Dinca

note: Name for efi
en: Efik
cy: Efic

note: Name for eka
en: Ekajuk
cy: Ecajuc

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
cy: Groeg, Modern (1453-)

note: Name for eng
en: English
cy: Saesneg

note: Name for est
en: Estonian
cy: Estoneg

note: Name for eus
en: Basque
cy: Basgeg

note: Name for fao
en: Faroese
cy: Ffaröeg

note: Name for fas
en: Persian
cy: Perseg

note: Name for fij
en: Fijian
cy: Ffijïeg

note: Name for fin
en: Finnish
cy: Ffinneg

note: Name for fra
en: French
cy: Ffrangeg

note: Name for frr
en: Northern Frisian
cy: Ffriseg Gogleddol

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
cy: Ffriseg Dwyreiniol

note: Name for fry
en: Western Frisian
cy: Ffriseg Gorllewinol

note: Name for gem
en: Germanic languages
cy: Ieithoedd Almaenaidd

note: Name for gil
en: Gilbertese
cy: Gilberteg

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
cy: Gaeleg yr Alban

note: Name for gle
en: Irish
cy: Gwyddeleg

note: Name for glg
en: Galician
cy: Galiseg

note: Name for glv
en: Manx
cy: Manaweg

note: Name for got
en: Gothic
cy: Gotheg

note: Name for grn
en: Guarani
cy: Gwarani

note: Name for guj
en: Gujarati
cy: Gwjwrati

note: Name for hau
en: Hausa
cy: Hawsa

note: Name for heb
en: Hebrew
cy: Hebraeg

note: Name for hrv
en: Croatian
cy: Croateg

note: Name for hun
en: Hungarian
cy: Hwngareg

note: Name for hye
en: Armenian
cy: Armeneg

note: Name for iba
en: Iban
cy: Ibaneg

note: Name for ijo
en: Ijo languages
cy: Ieithoedd Ijo

note: Name for iku
en: Inuktitut
cy: Inwctitwt

note: Name for ind
en: Indonesian
cy: Indoneseg

note: Name for ine
en: Indo-European languages
cy: Ieithoedd Indo-Ewropeaidd

note: Name for ipk
en: Inupiaq
cy: Inwpiac

note: Name for isl
en: Icelandic
cy: Islandeg

note: Name for ita
en: Italian
cy: Eidaleg

note: Name for jav
en: Javanese
cy: Jafaneg

note: Name for jpn
en: Japanese
cy: Siapaneg

note: Name for kan
en: Kannada
cy: Canareg

note: Name for kar
en: Karen languages
cy: Ieithoedd Karen

note: Name for kas
en: Kashmiri
cy: Cashmireg

note: Name for kat
en: Georgian
cy: Georgeg

note: Name for kaz
en: Kazakh
cy: Cazacheg

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
cy: Ciniarwanda

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
cy: Cirgiseg

note: Name for kor
en: Korean
cy: Corëeg

note: Name for kur
en: Kurdish
cy: Cwrdeg

note: Name for lao
en: Lao
cy: Laoeg

note: Name for lat
en: Latin
cy: Lladin

note: Name for lav
en: Latvian
cy: Latfieg

note: Name for lit
en: Lithuanian
cy: Lithwaneg

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
cy: Lwcsembwrgeg

note: Name for mad
en: Madurese
cy: Madureg

note: Name for mal
en: Malayalam
cy: Malaialameg

note: Name for mar
en: Marathi
cy: Marati

note: Name for mic
en: Mi'kmaq; Micmac
cy: Micmac

note: Name for mis
en: Uncoded languages
cy: Ieithoedd heb god

note: Name for mkd
en: Macedonian
cy: Macedoneg

note: Name for mlg
en: Malagasy
cy: Malagasi

note: Name for mlt
en: Maltese
cy: Malteg

note: Name for mon
en: Mongolian
cy: Mongoleg

note: Name for msa
en: Malay
cy: Malaieg

note: Name for mul
en: Multiple languages
cy: Ieithoedd lluosog

note: Name for mya
en: Burmese
cy: Byrmaneg

note: Name for nau
en: Nauru
cy: Nawrŵeg

note: Name for nav
en: Navajo; Navaho
cy: Navajo

note: Name for nep
en: Nepali
cy: Nepaleg

note: Name for niu
en: Niuean
cy: Niueaneg

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
cy: Iseldireg; Fflemeg

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
cy: Norwyeg (Nynorsk)

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
cy: Norwyeg (Bokmål)

note: Name for non
en: Norse, Old
cy: Norseg, Hen

note: Name for nor
en: Norwegian
cy: Norwyeg

note: Name for ori
en: Oriya
cy: Orïa

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
cy: Pwnjabeg

note: Name for pau
en: Palauan
cy: Palauaneg

note: Name for pol
en: Polish
cy: Pwyleg

note: Name for pon
en: Pohnpeian
cy: Pohnpeieg

note: Name for por
en: Portuguese
cy: Portiwgaleg

note: Name for pus
en: Pushto; Pashto
cy: Pwshtw

note: Name for que
en: Quechua
cy: Cetshwa

note: Name for roh
en: Romansh
cy: Rwmansh

note: Name for rom
en: Romany
cy: Rwmani

note: Name for ron
en: Romanian; Moldavian; Moldovan
cy: Rwmaneg; Moldafeg

note: Name for run
en: Rundi
cy: Rwndi

note: Name for rus
en: Russian
cy: Rwsieg

note: Name for san
en: Sanskrit
cy: Sansgrit

note: Name for sgn
en: Sign Languages
cy: Ieithoedd Arwyddion

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
cy: Sinhala

note: Name for slk
en: Slovak
cy: Slofaceg

note: Name for slv
en: Slovenian
cy: Slofeneg

note: Name for smo
en: Samoan
cy: Samöeg

note: Name for som
en: Somali
cy: Somalieg

note: Name for sqi
en: Albanian
cy: Albaneg

note: Name for srp
en: Serbian
cy: Serbeg

note: Name for sun
en: Sundanese
cy: Swndaneg

note: Name for sux
en: Sumerian
cy: Sumerianeg

note: Name for swe
en: Swedish
cy: Swedeg

note: Name for tam
en: Tamil
cy: Tamileg

note: Name for tat
en: Tatar
cy: Tatareg

note: Name for tel
en: Telugu
cy: Telwgw

note: Name for tgk
en: Tajik
cy: Tajiceg

note: Name for tha
en: Thai
cy: Tai

note: Name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
cy: Klingon

note: Name for tso
en: Tsonga
cy: Tsongeg

note: Name for tuk
en: Turkmen
cy: Tyrcmeneg

note: Name for tur
en: Turkish
cy: Tyrceg

note: Name for tvl
en: Tuvalu
cy: Twfalw

note: Name for uig
en: Uighur; Uyghur
cy: Wigwreg

note: Name for ukr
en: Ukrainian
cy: Wcreineg

note: Name for urd
en: Urdu
cy: Wrdw

note: Name for uzb
en: Uzbek
cy: Wsbeceg

note: Name for vie
en: Vietnamese
cy: Fietnameg

note: Name for wol
en: Wolof
cy: Woloff

note: Name for yid
en: Yiddish
cy: Iddew-Almaeneg

note: Name for yor
en: Yoruba
cy: Iorwba

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
cy: Bliss

note: Name for zha
en: Zhuang; Chuang
cy: Shwangeg

note: Name for zho
en: Chinese
cy: Tsieinëeg

note: Name for zul
en: Zulu
cy: Zwlw

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
cy: Dim cynnwys ieithyddol

note: Name for zza
en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
cy: Zaza
