iso_639-2 - en to is translation catalogue (290 entries)

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
is: Afró-asísk tungumál

note: Name for akk
en: Akkadian
is: Akkadíska

note: Name for ale
en: Aleut
is: Aleutíska

note: Name for alg
en: Algonquian languages
is: Algonquísk tungumál

note: Name for alt
en: Southern Altai
is: Suður-Altai

note: Name for amh
en: Amharic
is: Amharíska

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
is: Enska, forn (uþb. 450-1100)

note: Name for apa
en: Apache languages
is: Apache tungumál

note: Name for ara
en: Arabic
is: Arabískt

note: Name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
is: Opinber aramíska (700-300 f.Kr); Samveldis-aramíska (700-300 f.Kr)

note: Name for arg
en: Aragonese
is: Aragónska

note: Name for art
en: Artificial languages
is: Tilbúin tungumál

note: Name for asm
en: Assamese
is: Assamíska

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
is: Astúríska; Bable; Leoníska; Astúrleoníska

note: Name for ath
en: Athapascan languages
is: Athapasca tungumál

note: Name for aus
en: Australian languages
is: Áströlsk tungumál

note: Name for ava
en: Avaric
is: Avaríska

note: Name for aze
en: Azerbaijani
is: Azerbaijanska

note: Name for bad
en: Banda languages
is: Banda tungumál

note: Name for bai
en: Bamileke languages
is: Bamileke tungumál

note: Name for ban
en: Balinese
is: Balískt

note: Name for bat
en: Baltic languages
is: Eystrasaltstungumál (baltnesk)

note: Name for bel
en: Belarusian
is: Hvítrússneska

note: Name for ben
en: Bengali
is: Bengalskt

note: Name for ber
en: Berber languages
is: Berbísk tungumál

note: Name for bih
en: Bihari languages
is: Bihari tungumál

note: Name for bnt
en: Bantu (Other)
is: Bantú (önnur)

note: Name for bod
en: Tibetan
is: Tíbetska

note: Name for bos
en: Bosnian
is: Bosníska

note: Name for bre
en: Breton
is: Bretónska

note: Name for btk
en: Batak languages
is: Batak tungumál

note: Name for bug
en: Buginese
is: Buginískt

note: Name for bul
en: Bulgarian
is: Búlgarska

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
is: Miðamerísk indíánatungumál

note: Name for car
en: Galibi Carib
is: Galibi karíbamál

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
is: Katalónska; Valensía

note: Name for cau
en: Caucasian languages
is: Kákasus tungumál

note: Name for cel
en: Celtic languages
is: Keltnesk tungumál

note: Name for ces
en: Czech
is: Tékkneska

note: Name for cha
en: Chamorro
is: Chamorró

note: Name for che
en: Chechen
is: Tétjenska

note: Name for chk
en: Chuukese
is: Chuukesíska

note: Name for chm
en: Mari
is: Marí

note: Name for chn
en: Chinook jargon
is: Chinook slangur

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
is: Kirkjuleg slavíska; forn slavneska; kirkjuleg slavneska; forn búlgarska; forn kirkjuleg slavneska

note: Name for cmc
en: Chamic languages
is: Chamísk tungumál

note: Name for cnr
en: Montenegrin
is: Svartfellska

note: Name for cop
en: Coptic
is: Koptískt

note: Name for cos
en: Corsican
is: Korsíska

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
is: Kreóla- og pidginmál, byggt á ensku

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
is: Kreóla- og pidginmál, byggt á frönsku

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
is: Kreóla- og pidginmál, byggt á portúgölsku

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
is: Krím-tataríska; Krím-tyrkneska

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
is: Kreóla- og pidginmál

note: Name for csb
en: Kashubian
is: Kashubíska

note: Name for cus
en: Cushitic languages
is: Cushitísk tungumál

note: Name for cym
en: Welsh
is: Velska

note: Name for dak
en: Dakota
is: Dakóta

note: Name for dan
en: Danish
is: Danska

note: Name for day
en: Land Dayak languages
is: Land-dayak tungumál

note: Name for deu
en: German
is: Þýska

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
is: Divehi; Dhivehi; Maldivíska

note: Name for dra
en: Dravidian languages
is: Dravidísk tungumál

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
is: Lág-sorbian

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
is: Hollenska, miðaldir (uþb. 1050-1350)

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
is: Forn-egypska

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
is: Gríska, nútíma (1453-)

note: Name for eng
en: English
is: Enska

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
is: Enska, miðaldir (1100-1500)

note: Name for epo
en: Esperanto
is: Esperantó

note: Name for est
en: Estonian
is: Eistneska

note: Name for eus
en: Basque
is: Baskamál

note: Name for fao
en: Faroese
is: Færeyska

note: Name for fas
en: Persian
is: Persneska

note: Name for fij
en: Fijian
is: Fidjíeyska

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
is: Filippínska

note: Name for fin
en: Finnish
is: Finnska

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
is: Finnsk-úgrísk tungumál

note: Name for fra
en: French
is: Franska

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
is: Franska, miðaldir (uþb. 1400-1600)

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
is: Franska, forn (842-u.þ.b. 1400)

note: Name for frr
en: Northern Frisian
is: Norður-frísneska

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
is: Austur-frísneska

note: Name for fry
en: Western Frisian
is: Vestur-frísneska

note: Name for fur
en: Friulian
is: Fríúlínska

note: Name for gem
en: Germanic languages
is: Germönsk tungumál

note: Name for gil
en: Gilbertese
is: Gilbertíska

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
is: Gelíska; Skosk gelíska

note: Name for gle
en: Irish
is: Írska

note: Name for glg
en: Galician
is: Galisíska

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
is: Háþýska, miðaldir (uþb. 1050-1500)

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
is: Háþýska, forn (u.þ.b. 750-1050)

note: Name for gor
en: Gorontalo
is: Gorontaló

note: Name for got
en: Gothic
is: Gotneskt

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
is: Gríska, forn (til 1453)

note: Name for grn
en: Guarani
is: Guaraní

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
is: Svissnesk þýska; Alemann; Alsatíska

note: Name for guj
en: Gujarati
is: Gujaratískt

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
is: Haítíska; Haítískt kreólamál

note: Name for haw
en: Hawaiian
is: Havaíska

note: Name for heb
en: Hebrew
is: Hebreskt

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
is: Himachali tungumál; vestur-Pahari tungumál

note: Name for hin
en: Hindi
is: Hindí

note: Name for hit
en: Hittite
is: Hittítíska

note: Name for hrv
en: Croatian
is: Króatíska

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
is: Efri-sorbían

note: Name for hun
en: Hungarian
is: Ungverska

note: Name for hye
en: Armenian
is: Armenskt

note: Name for ijo
en: Ijo languages
is: Ijo tungumál

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
is: Interlingue; vestræn

note: Name for inc
en: Indic languages
is: Indísk tungumál

note: Name for ind
en: Indonesian
is: Indónesíska

note: Name for ine
en: Indo-European languages
is: Indó-evrópsk tungumál

note: Name for ira
en: Iranian languages
is: Írönsk tungumál

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
is: Iroquoi tungumál

note: Name for isl
en: Icelandic
is: Íslenska

note: Name for ita
en: Italian
is: Ítalska

note: Name for jav
en: Javanese
is: Javanska

note: Name for jpn
en: Japanese
is: Japanska

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
is: Júdeó-persneska

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
is: Júdeó-arabíska

note: Name for kab
en: Kabyle
is: Kabylíska

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
is: Kalaallisut; grænlenska

note: Name for kan
en: Kannada
is: Kannadískt

note: Name for kar
en: Karen languages
is: Karen tungumál

note: Name for kas
en: Kashmiri
is: Kasmírska

note: Name for kat
en: Georgian
is: Georgíska

note: Name for kaz
en: Kazakh
is: Kasakíska

note: Name for kbd
en: Kabardian
is: Kabardíska

note: Name for khi
en: Khoisan languages
is: Khoisísk tungumál

note: Name for khm
en: Central Khmer
is: Mið-khmeríska

note: Name for kho
en: Khotanese; Sakan
is: Khotaneska; Sakan

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
is: Kirgisíska; Kyrgyz

note: Name for kok
en: Konkani
is: Konkaní

note: Name for kon
en: Kongo
is: Kongóska

note: Name for kor
en: Korean
is: Kóreska

note: Name for krl
en: Karelian
is: Karelíska

note: Name for kro
en: Kru languages
is: Kru tungumál

note: Name for kur
en: Kurdish
is: Kúrdíska

note: Name for lad
en: Ladino
is: Ladínó

note: Name for lao
en: Lao
is: Laó

note: Name for lat
en: Latin
is: Latneskt

note: Name for lav
en: Latvian
is: Lettneska

note: Name for lit
en: Lithuanian
is: Litháíska

note: Name for lol
en: Mongo
is: Mongó

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
is: Lúxemborgíska

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
is: Luo (Kenía og Tansanía)

note: Name for mad
en: Madurese
is: Maduríska

note: Name for mah
en: Marshallese
is: Marshallíska

note: Name for mai
en: Maithili
is: Maithilí

note: Name for mal
en: Malayalam
is: Malayanskt

note: Name for man
en: Mandingo
is: Mandingó

note: Name for map
en: Austronesian languages
is: Ástrónesísk tungumál

note: Name for mas
en: Masai
is: Masaí

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
is: Írska, miðaldir (900-1200)

note: Name for mis
en: Uncoded languages
is: Ókóðuð tungumál

note: Name for mkd
en: Macedonian
is: Makedóníska

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
is: Mon-khmer tungumál

note: Name for mlg
en: Malagasy
is: Malagasíska

note: Name for mlt
en: Maltese
is: Maltneska

note: Name for mnc
en: Manchu
is: Manchú

note: Name for mni
en: Manipuri
is: Manipúrí

note: Name for mno
en: Manobo languages
is: Manobo tungumál

note: Name for mon
en: Mongolian
is: Mongólskt

note: Name for msa
en: Malay
is: Malaíska

note: Name for mul
en: Multiple languages
is: Mörg tungumál

note: Name for mun
en: Munda languages
is: Munda tungumál

note: Name for mwl
en: Mirandese
is: Mirandeka

note: Name for mya
en: Burmese
is: Búrmíska

note: Name for myn
en: Mayan languages
is: Maya tungumál

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
is: Nahuatl tungumál

note: Name for nai
en: North American Indian languages
is: Norðuramerísk indíánatungumál

note: Name for nap
en: Neapolitan
is: Neapólíska

note: Name for nau
en: Nauru
is: Nárú

note: Name for nbl
en: Ndebele, South; South Ndebele
is: Ndebele, suður; Suður-Ndebele

note: Name for nde
en: Ndebele, North; North Ndebele
is: Ndebele, norður; Norður-Ndebele

note: Name for nds
en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
is: Lágþýska; lág-saxneska; þýska, lág; saxneska, lág

note: Name for nep
en: Nepali
is: Nepalska

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
is: Níger-kordofanísk tungumál

note: Name for niu
en: Niuean
is: Niueanska

note: Name for nld
en: Dutch; Flemish
is: Hollenska; Flæmska

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
is: Nýnorska

note: Name for nob
en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
is: Bókmál, norska; Norskt bókmál

note: Name for non
en: Norse, Old
is: Norræna, fornnorræna

note: Name for nor
en: Norwegian
is: Norska

note: Name for nso
en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
is: Pedi; Sepedi; Norður-Sotho

note: Name for nub
en: Nubian languages
is: Núbísk tungumál

note: Name for nwc
en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
is: Klassísk newari; forn newari; klassískt Nepal Bhasa

note: Name for oci
en: Occitan (post 1500); Provençal
is: Occitanska (eftir 1500); Próvensíska

note: Name for ori
en: Oriya
is: Oryanskt

note: Name for oss
en: Ossetian; Ossetic
is: Ossetíska; Ossetic

note: Name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
is: Tyrkneska, Ottóman (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
is: Otomían tungumál

note: Name for paa
en: Papuan languages
is: Papúönsk tungumál

note: Name for pag
en: Pangasinan
is: Pangasínan

note: Name for pau
en: Palauan
is: Palauíska

note: Name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
is: Persneska, forn (u.þ.b. 600-400 f.Kr.)

note: Name for phi
en: Philippine languages
is: Filippínsk tungumál

note: Name for phn
en: Phoenician
is: Fönikískt

note: Name for pol
en: Polish
is: Pólska

note: Name for pon
en: Pohnpeian
is: Pohnpeia

note: Name for por
en: Portuguese
is: Portúgalska

note: Name for pra
en: Prakrit languages
is: Prakrit tungumál

note: Name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
is: Provensíska, forn (til 1500)

note: Name for qaa-qtz
en: Reserved for local use
is: Frátekið fyrir staðbundna notkun

note: Name for raj
en: Rajasthani
is: Rajasthaníska

note: Name for rap
en: Rapanui
is: Páskaeyjarmál; Rapanui

note: Name for rar
en: Rarotongan; Cook Islands Maori
is: Rarotongan; maoríska á Cooks-eyjum

note: Name for roa
en: Romance languages
is: Rómans tungumál

note: Name for roh
en: Romansh
is: Rómanska; rhetorómanska

note: Name for rom
en: Romany
is: Rómaníska; sígaunamál

note: Name for ron
en: Romanian; Moldavian; Moldovan
is: Rúmenska; Moldóvíska; Moldóvan

note: Name for run
en: Rundi
is: Rundí

note: Name for rup
en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
is: Arómaníska; arúmaníska; makedónsk-rúmenska

note: Name for rus
en: Russian
is: Rússneska

note: Name for sah
en: Yakut
is: Yakútska

note: Name for sai
en: South American Indian (Other)
is: Suðuramerísk indíánatungumál (önnur)

note: Name for sal
en: Salishan languages
is: Salishan tungumál

note: Name for sam
en: Samaritan Aramaic
is: Samaritísk aramíska

note: Name for san
en: Sanskrit
is: Sanskrít

note: Name for sat
en: Santali
is: Santalí

note: Name for scn
en: Sicilian
is: Sikileyska

note: Name for sco
en: Scots
is: Skoska

note: Name for sem
en: Semitic languages
is: Semitísk tungumál

note: Name for sga
en: Irish, Old (to 900)
is: Írska; forn (til 900)

note: Name for sgn
en: Sign Languages
is: Táknmál

note: Name for sin
en: Sinhala; Sinhalese
is: Sinhala; Sinhalíska

note: Name for sio
en: Siouan languages
is: Siouan tungumál

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
is: Kínversk-tíbetsk tungumál

note: Name for sla
en: Slavic languages
is: Slavnesk tungumál

note: Name for slk
en: Slovak
is: Slóvakíska

note: Name for slv
en: Slovenian
is: Slóvenska

note: Name for sma
en: Southern Sami
is: Suðursamíska

note: Name for sme
en: Northern Sami
is: Norðursamíska

note: Name for smi
en: Sami languages
is: Samísk tungumál

note: Name for smj
en: Lule Sami
is: Lule Samíska

note: Name for smn
en: Inari Sami
is: Inari samíska

note: Name for smo
en: Samoan
is: Samóíska

note: Name for sms
en: Skolt Sami
is: Skolt-samíska

note: Name for snd
en: Sindhi
is: Sindí

note: Name for som
en: Somali
is: Sómalska

note: Name for son
en: Songhai languages
is: Songhai tungumál

note: Name for sot
en: Sotho, Southern
is: Sotho, suður

note: Name for spa
en: Spanish; Castilian
is: Spænska; kastilíanska

note: Name for sqi
en: Albanian
is: Albanska

note: Name for srd
en: Sardinian
is: Sardiníska

note: Name for srp
en: Serbian
is: Serbneska

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
is: Nílar-sahara tungumál

note: Name for suk
en: Sukuma
is: Súkúma

note: Name for sun
en: Sundanese
is: Sundaneskt

note: Name for sux
en: Sumerian
is: Súmerska

note: Name for swa
en: Swahili
is: Svahílí

note: Name for swe
en: Swedish
is: Sænska

note: Name for syc
en: Classical Syriac
is: Klassísk sýrlenska

note: Name for syr
en: Syriac
is: Sýrlenskt

note: Name for tah
en: Tahitian
is: Tahítíska

note: Name for tai
en: Tai languages
is: Tai tungumál

note: Name for tam
en: Tamil
is: Tamílskt

note: Name for tat
en: Tatar
is: Tataríska

note: Name for tel
en: Telugu
is: Telúgú

note: Name for tgk
en: Tajik
is: Tadsikíska

note: Name for tha
en: Thai
is: Tælenskt

note: Name for tkl
en: Tokelau
is: Tókelá

note: Name for tlh
en: Klingon; tlhIngan-Hol
is: Klingonska; tlhIngan-Hol

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
is: Tonga (Tonga-eyjar)

note: Name for tso
en: Tsonga
is: Tonganska

note: Name for tuk
en: Turkmen
is: Túrkmenska

note: Name for tup
en: Tupi languages
is: Tupi tungumál

note: Name for tur
en: Turkish
is: Tyrkneska

note: Name for tut
en: Altaic languages
is: Altaísk tungumál

note: Name for tvl
en: Tuvalu
is: Túvalú

note: Name for uga
en: Ugaritic
is: Ugaritískt

note: Name for ukr
en: Ukrainian
is: Úkraínska

note: Name for und
en: Undetermined
is: Ekki hægt að greina

note: Name for urd
en: Urdu
is: Úrdú

note: Name for uzb
en: Uzbek
is: Úsbekíska

note: Name for vie
en: Vietnamese
is: Víetnamska

note: Name for wak
en: Wakashan languages
is: Wakashan tungumál

note: Name for wal
en: Walamo
is: Walamó

note: Name for wen
en: Sorbian languages
is: Sorbian tungumál

note: Name for wln
en: Walloon
is: Vallónska

note: Name for yid
en: Yiddish
is: Jiddíska

note: Name for ypk
en: Yupik languages
is: Yupik tungumál

note: Name for zbl
en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
is: Bliss-tákn; Bliss-táknmál; Bliss

note: Name for zgh
en: Standard Moroccan Tamazight
is: Staðlað Marokkóskt Tamazight

note: Name for zho
en: Chinese
is: Kínverska

note: Name for znd
en: Zande languages
is: Zande tungumál

note: Name for zul
en: Zulu
is: Zúlú

note: Name for zun
en: Zuni
is: Zuní

note: Name for zxx
en: No linguistic content; Not applicable
is: Ekkert tungumál; ekki viðeigandi
